PDA

View Full Version : новия ЗДП?



търтей
25-06-2007, 11:46
на някой да му се намира пълния текст на новия здп?

Димо
25-06-2007, 12:06
Промените ще бъдат публикувани в утрешния брой (26.06.) на Държавен вестник. Сега на файл мога да ти пратя само досегашния тест. Текста с промените - след сряда. Ако те устройва, казвай.

KGB
25-06-2007, 12:19
Ако можеш колега прати ми го и на мен....аз ще го кача на ФТПто, да може всеки да си го сваля.

търтей
25-06-2007, 12:20
мерси
ма ДВ утре ще си го получа в офиса
явно ще чета утре

lyuli
25-06-2007, 14:59
това ще е ценна информация....

Димо
25-06-2007, 22:07
Ако можеш колега прати ми го и на мен....аз ще го кача на ФТПто, да може всеки да си го сваля.

Съгласен ! Предлагам след сряда (щото до тогава съм яко зает) да ти изпратя и актуалните варианти на Правилника за приложение на ЗДвП, Наредбата за контролните точки и разни други нормативни актове, пряко свързани с движението по прекрасните ни европейски пътища, а ти да ги качиш на ФТП-то. А при промяна ще ти пращам актуализираните текстове. Разбира се само, ако смяташ, че ще е от полза. :idea:

madboy
26-06-2007, 10:48
ЗАКОН ЗА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА
В сила от 01.09.1999 г. Отразена деноминацията от 05.07.1999 г
.......................................
изм. ДВ. бр.51 от 26 Юни 2007г.

http://lex.bg/laws/ldoc.php?IDNA=2134649345

търтей
26-06-2007, 11:12
зли станали:)


Чл. 182. (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) (1) Водач, който превиши разрешената максимална скорост в населено място, се наказва, както следва:

1. за превишаване с 10 км/ч - с глоба 10 лв.;

2. за превишаване от 11 до 20 км/ч - с глоба 30 лв.;

3. за превишаване от 21 до 30 км/ч - с глоба 100 лв.;

4. за превишаване от 31 до 40 км/ч - с глоба 150 лв. и един месец лишаване от право да управлява моторно превозно средство;

5. за превишаване над 41 км/ч - с глоба 200 лв. и два месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство;

6. за превишаване над 51 км/ч - с глоба 250 лв. и три месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство.

(2) Водач, който превиши разрешената скорост извън населено място, се наказва, както следва:

1. за превишаване с 10 км/ч - с глоба 10 лв.;

2. за превишаване от 11 до 20 км/ч - с глоба 30 лв.;

3. за превишаване от 21 до 30 км/ч - с глоба 50 лв.;

4. за превишаване от 31 до 40 км/ч - с глоба 100 лв. и един месец лишаване от право да управлява моторно превозно средство;

5. за превишаване от 41 до 50 км/ч - с глоба 150 лв. и два месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство;

6. за превишаване над 51 км/ч - с глоба 200 лв. и 3 месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство.

...

(2) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Наказва се с глоба 20 лв. водач, който:
10. (нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) управлява моторно превозно средство по "ВUS" лента, без да има право на това;

11. (нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) нарушава правилата за движение назад.

Naso
26-06-2007, 11:14
А какви са наказанията за полицаи, които нрушават закона ? Криещи се с радари примерно :) ? Не требва ли, да слагат предупредителни знаци и да се показват с голеееми отразителни жилетки ?

търтей
26-06-2007, 11:19
А какви са наказанията за полицаи, които нрушават закона ? Криещи се с радари примерно :) ? Не требва ли, да слагат предупредителни знаци и да се показват с голеееми отразителни жилетки ?

за тех има специални маскировъчни жилетки :wink:
и колите с радар ще се боядисват в защитна разцветка :wink:

търтей
26-06-2007, 11:19
аз само не разбрах ко ша ме глобат без жилетка :roll:

lyuli
26-06-2007, 11:23
това за БУС лентата е мноооооого досадно.

Naso
26-06-2007, 11:25
Не бе щото аз тика гледах снощи, как полицая вади един знак "трафик кам ахед" и го слага бая преди да се залости той. После радара му е в едно такова оранжево и големо, та се вижда от на майната си. И накрая той е оставил патрулката в предвидена за тая работа отбивка и седи отвън пак с жилетка, да се вижда ! А като патувах последния път в БГ, ония беха наврели астрата в канавката между ореите, та почти я беха изтаваниле ! И за капак държаха радара към земята и го дигаха, се едно ше те стрелят от упор :)

trustworthy
26-06-2007, 11:30
Само конски секс ше ги оправи тея :evil:

madboy
26-06-2007, 11:37
аз само не разбрах ко ша ме глобат без жилетка :roll:


Чл. 185. За нарушение на този закон и на издадените въз основа на него нормативни актове, за което не е предвидено друго наказание, виновните се наказват с глоба до 20 лв.
:idea:

botsos
26-06-2007, 12:51
А, някой може ли да ми каже от къде да си закупя такава жилетка?! До сега бях в КАТ и няма нито една жилетка в радиус от 5км.?!!! :evil:

lyuli
26-06-2007, 13:02
А, някой може ли да ми каже от къде да си закупя такава жилетка?! До сега бях в КАТ и няма нито една жилетка в радиус от 5км.?!!! :evil:

абе всеки 2-ри циганин ги разнася за х5 лева. Има ги в магазините за авто аксесоари и по женския пазар. също и в магазините "вси4ко х левче"

Naso
26-06-2007, 13:33
А какво за бус лентата ?

lyuli
26-06-2007, 13:39
А какво за бус лентата ?

еми тъпо, аз редовно си я използвам........ сега вече тр. по-нащрек

Lame_0ne
26-06-2007, 13:45
Мда в лондон автобусите имат 4 камери, 2 отпред и 2 отзад, ако си пред автобуса и като му пречиш, натиска едно копченце и те снима, на другия ден ти идва честитка, а отзад като искаш да се правиш на тарикат да караш зад него - по същия начин се действува :D :D

lyuli
26-06-2007, 13:58
Мда в лондон автобусите имат 4 камери, 2 отпред и 2 отзад, ако си пред автобуса и като му пречиш, натиска едно копченце и те снима, на другия ден ти идва честитка, а отзад като искаш да се правиш на тарикат да караш зад него - по същия начин се действува :D :D

е да, обаче в Лондон не са им толкова тесни улиците и изобщо движението не е толкова ужасяващо каквото е тук.

pr_00f
26-06-2007, 14:46
Aбе доста теснички улички видях аз където се движи градският им транспорт. И на бус - лентите хасвалто е червеникав - и периодично има надписи с глобата като караш по тях, а преди 3 години беше 100 лири. Аз не видях тарикати да карат в бус лентите.

madboy
26-06-2007, 14:57
А, някой може ли да ми каже от къде да си закупя такава жилетка?! До сега бях в КАТ и няма нито една жилетка в радиус от 5км.?!!! :evil:
В "Менте Комплект 33" са по 2 лева. Поне до събота бяха толкова.
В магазините Т-маркет гледах по 2,50.

botsos
26-06-2007, 15:17
А, някой може ли да ми каже от къде да си закупя такава жилетка?! До сега бях в КАТ и няма нито една жилетка в радиус от 5км.?!!! :evil:
В "Менте Комплект 33" са по 2 лева. Поне до събота бяха толкова.
В магазините Т-маркет гледах по 2,50.

Мерси, колега! Яд ме е, че както винаги става в БГ - все искт нещо, а не е лесно дотъпно!

търтей
26-06-2007, 15:18
А, някой може ли да ми каже от къде да си закупя такава жилетка?! До сега бях в КАТ и няма нито една жилетка в радиус от 5км.?!!! :evil:
В "Менте Комплект 33" са по 2 лева. Поне до събота бяха толкова.
В магазините Т-маркет гледах по 2,50.

Мерси, колега! Яд ме е, че както винаги става в БГ - все искт нещо, а не е лесно дотъпно!

е баш в случая не си прав - такиви жилетки под път и над път ги продават в момента

botsos
26-06-2007, 15:22
Всеки ден пътувам по 13,5км до работа и после пак толкова до нас и нито един път не съм видял някъде, някой да продава жилетки! А, повярвай ми, минавам през половин София! А, както писах по - горе, дори в КАТ не се продават такива. И тва ако не е простотия!!!

търтей
26-06-2007, 15:23
Всеки ден пътувам по 13,5км до работа и после пак толкова до нас и нито един път не съм видял някъде, някой да продава жилетки! А, повярвай ми, минавам през половин София! А, както писах по - горе, дори в КАТ не се продават такива. И тва ако не е простотия!!!
ми кажи от къде минаваш да ти кажа къде има :wink:

botsos
26-06-2007, 15:25
Ми от Лозенец, през Семинарията, Студ Град, Дурвенциа та в Младост 4. Лошото в моя случай е, че не минавам през деня през центъра.

търтей
26-06-2007, 15:28
Ми от Лозенец, през Семинарията, Студ Град, Дурвенциа та в Младост 4. Лошото в моя случай е, че не минавам през деня през центъра.
еми в мунинг магазина на вапцаров има :wink:

botsos
26-06-2007, 15:30
Е тва вече е приказка - тоя магазин ми е на път.

lyuli
26-06-2007, 16:50
Aбе доста теснички улички видях аз където се движи градският им транспорт. И на бус - лентите хасвалто е червеникав - и периодично има надписи с глобата като караш по тях, а преди 3 години беше 100 лири. Аз не видях тарикати да карат в бус лентите.

не мисля че изобщо Лондон и София могат да се сравняват като организация на движението. ако и тук имаше такъв градски транспорт както там сигурна съм че повечето хора нямаше да слизат в центъра с колите си и трафика да е по-облекчен, ама с тоя градски е hell.

pr_00f
26-06-2007, 17:51
Напълно си права, но не забравяй че няма начин в един голям град адския транспорт да спазва графика си в жестоките задръствания без да има осигурени бус ленти и още по- важно тези ленти да се използват само от автобусите. Та ако искаме да имаме някакъв читав обществен транспорт - освен инвсстициите в нови абтобуси,тролейбуси и прочие буси, трябва да бъдат създадени и съответните условия за тяхното пързо придвижване, за да могат те са си спазват разписанията и да ги ползват повече хора.

pent
26-06-2007, 17:55
ако това са глобите, което прочетох в поста на търтея(на 1ва страница).... е нема нужда, това глоби ли са въобще? направо да слагат още една нула отзад тогава ще си говорим за 'глоба'

Naso
26-06-2007, 18:22
Напълно си права, но не забравяй че няма начин в един голям град адския транспорт да спазва графика си в жестоките задръствания без да има осигурени бус ленти и още по- важно тези ленти да се използват само от автобусите. Та ако искаме да имаме някакъв читав обществен транспорт - освен инвсстициите в нови абтобуси,тролейбуси и прочие буси, трябва да бъдат създадени и съответните условия за тяхното пързо придвижване, за да могат те са си спазват разписанията и да ги ползват повече хора.


Ама па съгласете се, че у Лондон нема насекъде бус-ленти ! Даже са им малко и най-вече липсват по големите булеварди, а тука сложиха къде ? На Сливница и Цариградско... егати бус-лентите. Те там така или иначе не закъсняват :)

KGB
27-06-2007, 01:59
Малко офф-топик....но така или иначе е свързано с КАТ и особонето тия нещастници от Охранителна полиция....тия съвмес зарязахо това за което са назначени....а именно да охраняват населнието, да обикалят кварталите и т.н.

А не да се крия като шумкари зад храсти и дървета на възможно най-тъмни места...да прекаляват с правата си, да искат най-нагло подкупи, само заради това, че са те спряли.

Аз лично в момента мисля варянт как може да им разкажа играта на тия от Охранителна полиция....защото те явно са решили да ни рекетърат, до като някой дилър продава дрога на децата или някой крадец обира жилища, до като нашите "храбри" мъже рекатират шофьорите по улиците.

Alexanderbb
30-06-2007, 10:09
За бус лентите съм с две ръце за защото там извинете ама най-личи кой колко му е културата. Същото се отнася и за трамвайните линий. Почти всяка сутрин срещам един колега със сребриста 156 на Стамболийски дето си мисли че е ватман ама в Аглия.
Обаче тази тъпотия с допълнителните детски столчета никак не мога да я разбера. Имам приятели с деца 1 - 2 клас които в момента са без коли. Сега те автоматично се затварят в тях щото а реша да ги кача в колата а съм в нарушение. А и надали някой има резервно столче за такива случаи

Димо
30-06-2007, 11:47
Обаче тази тъпотия с допълнителните детски столчета никак не мога да я разбера. Имам приятели с деца 1 - 2 клас които в момента са без коли. Сега те автоматично се затварят в тях щото а реша да ги кача в колата а съм в нарушение. А и надали някой има резервно столче за такива случаи

Не си прав ! Тази заблуда и неразбирането на изискването за детските столчета дойде от писанията на изключително "компетентните" български журналисти. А за съжаление те си мислят, че са специалисти по всичко. В ЗДвП няма предвидено задължение за поставяне на столче за деца над 3 години.
Задължението е, ако сте поставили такова столче (за дете над 3 г.), то да отговаря на определени изисквания и да се ползва от дететето, а не то да си държи куклата в него.

Накратко:
1. Длъжни сте да имате столче в колата (и да го ползвате) само, ако возите дете на възраст до три години.
2. За деца на възраст над 3 години и с ръст под 150 см. не сте длъжни да поставяте столче в колата, но детето трябва да се вози на седалка, която не е предна.
3. Ако в колата е поставено столче за това по-голямо дете, то трябва да отговаря на изискванията на закона и да се ползва от детето.
4. В закона няма изисквания за килограми и разни други глупости, които се написаха в пресата.

А който не вярва, да чете:

Закон за движение по пътищата:

Чл. 137б. (1) Системите за обезопасяване на деца в зависимост от теглото на децата, за кито са предназначени, се класифицират в пет групи:
1. група 0 - за деца с тегло под 10 кг;
2. група 0+ - за деца с тегло под 13 кг;
3. група I - за деца с тегло между 9 и 18 кг;
4. група II - за деца с тегло между 15 и 25 кг;
5. група III - за деца с тегло между 22 и 36 кг.
(2) Системите за обезопасяване на деца се подразделят на два класа:
1. пълен клас, който включва комбинация от ленти или гъвкави компоненти с осигуряваща ключалка, регулиращи и присъединителни устройства и в някои случаи допълнителна седалка и/или защитна преграда, и могат да се закрепват чрез нейната вградена лента или ленти;
2. непълен клас, който представлява цялостна система за обезопасяване на деца и може да включва частично обезопасително устройство в комбинация с обезопасителен колан за възрастни, който обхваща тялото на детето или задържа устройството, в което детето е поставено.

Чл. 137в. (1) Пътниците в моторни превозни средства от категории М1, N1, N2 и N3, когато са в движение, използват системи за обезопасяване, с които моторните превозни средства са оборудвани.
(2) За деца с ръст под 150 сантиметра, които пътуват в моторни превозни средства от категориите М1, N1, N2 и N3, оборудвани със системи за обезопасяване, се използват системи за обезопасяване на деца от пълния или непълния клас по смисъла на чл. 137б, ал. 2, съобразен с теглото на детето в съответствие с чл. 137б, ал. 1.
(3) В моторните превозни средства от категории M1, N1, N2 и N3, които не са оборудвани със системи за обезопасяване, не се допуска превозването на деца под тригодишна възраст, а децата на възраст три и повече години и с ръст под 150 сантиметра заемат седалка, която не е предна.
(4) В таксиметрови автомобили, които не са оборудвани със системи за обезопасяване на деца, деца с ръст под 150 сантиметра се превозват на седалка, която не е предна.
(5) Не се допуска превозването на деца в система за обезопасяване на деца, обърната в посока, обратна на нормалната посока на движение на превозното средство, когато тя е закрепена на пътническа седалка, с предно разположена въздушна възглавница, освен ако възглавницата не е деактивирана.

Чл. 137д. (1) Всички седящи пътници на възраст три и повече години в моторните превозни средства от категории М2 и М3, когато са в движение, използват системите за обезопасяване, с които моторните превозни средства са оборудвани. Системите за обезопасяване на деца се одобряват в съответствие с чл. 137г.

Аре със здраве ! И не се харчете излишно за столчета за второкласници ! :wink:

Забравих и още нещо: Не сте длъжни да си слагате "красивите" и ярки жилетки под задното стъкло (не е красиво), нито в купето. Ако искате, можете да я пъхнете и при резервната гума. :wink:

Alexanderbb
30-06-2007, 12:16
По същество си напълно прав, но тъй като тази сутрин слушах как мрънкаше прдставителя на КАТ по радиото "ами ще видим, трябва да го доуточним" силно се притеснявам че ще бъдат налагани масово глоби до 50 лева който не подлежат на обжалване пък после доказвай че нямаш сестра

Димо
30-06-2007, 17:12
се притеснявам че ще бъдат налагани масово глоби до 50 лева който не подлежат на обжалване пък после доказвай че нямаш сестра

Акта, който ти съставя служителя на МВР, само констатира какво си извършил или какво не си извършил, ако си бил длъжен да го извършиш. Дали това представлява нарушение или не, преценява неговото началство. Ако прецени, че си извършил нарушение, издава наказателно постановление, с което ти налага наказание (напр. бой с пръчки). Наказателно постановление може да бъде издадено САМО за действие или бездействие, което представлява административно нарушение. Ако бъде издадено наказателно постановление за нещо, което въобще не представлява нарушение (напр. щото пееш или защото слушаш музика в колата), то това наказателно постановление ще бъде НИЩОЖНО, т.е. правно нищо (ако те инетересува защо е нищожно, мога да изложа подробни аргументи, но мисля, че в случая не е необходимо). А нищожните наказателни постановления могат да се оспорят пред съда с искане за обявяване на нищожността им без ограничение във времето (това не е обжалване по смисъла на ЗДвП). Ако това не беше възможно куките щяха да ти налагат санкции в размер до 50 лв. за това, че не си се усмихвал по време на проверката или за това, че не си почистил колата на комшията, или защото тичаш с несъобразена скорост и т.н., а нали се сещаш, че това е абсурдно. 8)

Alexanderbb
30-06-2007, 18:11
Пак казвам напълно прав си, обаче ние си живеем в държавата на абсурда където някой хванат че строй в резерват с документ с фалшифициран подпис на зам. министър просто завежда дело и съда решева че това не е резерват.
И всичко друго за оборването и обявяването в нищожност е така ама като се замислиш колко нерви и разходи ще ти коства (излизане от работа за посещаване на гишета, гориво за колата, пари за спиране в синя зона и там подобни глупости) в крайна сметка все си прецакан

Димо
30-06-2007, 18:46
завежда дело и съда решева че това не е резерват.
... колко нерви и разходи ще ти коства (излизане от работа за посещаване на гишета, гориво за колата, пари за спиране в синя зона и там подобни глупости) в крайна сметка все си прецакан

Относно резервата: ВАС прогласи нищожността на заповедта на министъра, защото от нея не става ясно абсолютно нищо, а само, че някави земи (неясно кои), някъде (неясно къде) в една планина стават резерват. Е няма такъв филм ! Министърът не си свършил работата, а после съдът му бил виновен. Имаше и един главен секретар на МВР, (който за съжаление взе, че стана кмет), на който все съда му беше виновен за неговата и на служителите му некадърност.

Относно обжалването: Няма да ти коства много. Просто си намираш кадърен адвокат. А ако решиш, може и нищо да не правиш. Въпрос на избор. Ама си мисля, че ако не атакуваме глупостите на администрацията в съда, по-добре няма да стане.

А относно разходите: В магазина не ти подаряват сирене, а си го плащаш, нали ? А колкото е по-качествено сиренето, толкова по-висока му е цената. 8)

BatVas
01-07-2007, 03:30
Пропусналиа нещо много важно в закона- за да ме глобят за превишена скорост трябва да ме засекат-ма ко не ме засекат -съгласен съм да ме глобят по този член вместо без книжка и 300 лева :twisted:



Чл. 181. Наказва се с глоба до 50 лв.:
..........................;

2. водач, който използва устройство, смущаващо действието на уредите, използвани за измерване скоростта на движение на моторните превозни средства

Така сега остава да обсъдим АНТИРАДАРИТЕ (НЕ радар детекторите)

Димо
01-07-2007, 11:57
...
Така сега остава да обсъдим АНТИРАДАРИТЕ

Ако използваш антирадар (т.е. активно устройство) МВР ти е най-малкия проблем. Големият ти проблем се нарича Комисията за регулиране на съобщенията (КРС), ако разбира се от МВР се сетят да я уведомят.

Глей сеа тука кво става, ако се заядат:

Закон за електронните съобщения:

Чл. 65. (1) Електронните съобщения за собствени нужди се осъществяват свободно в случаите, когато се осъществяват чрез:
1. електронни съобщителни мрежи без ползване на индивидуално определен ограничен ресурс;
2. радиосъоръжения, които ползват радиочестотен спектър, който не е необходимо да бъде индивидуално определен.
(2) Правилата за осъществяване на електронни съобщения по ал. 1, т. 2 се приемат с нормативен административен акт от комисията след провеждане на процедура за обществено обсъждане по чл. 36 . Актът се обнародва в "Държавен вестник".
(Антирадарите не отговарят на изискванията на този член.)

Чл. 267. На територията на Република България не могат да се пускат в действие радиосъоръжения:
1. използващи радиочестотни ленти, които са определени за нуждите на националната сигурност в Националния план за разпределение на радиочестотния спектър;
2. използващи радиочестотни ленти, които съгласно Националния план за разпределение на радиочестотния спектър не са разпределени в Република България за съответния вид радиослужби;
3. чиито технически характеристики не отговарят на изискванията на правилата по чл. 65, ал. 2 .

Чл. 328. (1) Който смущава и/или изменя съдържанието на съобщения на трети лица в обществена електронна съобщителна мрежа чрез ползване на електронни съобщителни съоръжения, в случай че деянието не съставлява престъпление, се наказва с глоба в размер от 200 до 2000 лв.

Чл. 330. Който пуска в действие радиосъоръжение, за което е въведено ограничение по чл. 267 , в случай че деянието не съставлява престъпление, се наказва с глоба в размер от 5000 до 15 000 лв.

Кво шъ кажеш ? Кеф, а ? :wink:

BatVas
01-07-2007, 13:34
Да ама аз не се бъркам в съобюенията - защото диапазана който смущавам се ползва само от радарите, а и обхвата на антирадара е 200 - 300 метра.
Все пак има радиостанции във всеки магазин с обхват по 1000 метра.
Все пак забележете чистотата на която работят радарите - глобите на КРС са ако смущаваш съобщения ( е на тия честоти няма съобщения) и не касаят националната съгурност.
Между другото април 2007 изтече лицензията на ползваните в момента радари от КАТ - за сега като гледам не са се сетили май да ги лицензират с закон за нов период. Акто се сетят може и нови радари да вкарат :roll:

BatVas
01-07-2007, 14:14
ОПС лицензирали са ги

Има само два видя лицензирани устройства - скоростомери
Може да свалите лицензиите и описанието им от тук
http://store1.data.bg/didooovt/Svidetel ... ie/radari/ (http://store1.data.bg/didooovt/Svidetelstva_OT/dvigenie/radari/)

Параметри на СВЧ част честота: 34.3 GHz (± 100 MHz;) - Това е честотата на тези снимащите - радар скоростомер тип МУЛТАНОВА-6F - какъв банд е и какво показват "радар детекторите"

Другия си е ТР4
Параметри на СВЧ част – излъчвана непрекъсната мощност до 20 mW; честота /10525 ±30/ MHz; ширина на диаграмата на излъчване 15°.

Димо
01-07-2007, 16:33
...

Не си прав !
1. Използваш устройство, чийто технически характеристики не отговарят на изискванията на Закона за електронните съобщения и подзаконовите актове, издадени за неговото прилагане.
2. Използваш честотни ленти, свързани с националната сигурност.
Съгласно Националния план за разпределение на радиочестотния спектър на радиочестоти и радиочестотни ленти за граждански нужди, за нуждите на отбраната и на сигурността, както и за съвместно ползване между тях:
- Честотната лента от 10.5 до 10.55 GHz е предназначена за радиолокация от граждански радиослужби. НО в тази лента отделни честоти и честотни ленти могат да се използват за нуждите на отбраната и сигурността след съгласуване с Комисията за регулиране на съобщенията.
- Честотната лента от 34.2 до 34.7 GHz е предназначена за радолокация и космически изследвания и е свързана с отбраната и сигурността на страната. 8)

BatVas
01-07-2007, 18:14
E те на тия двете чистоти работят радарите лицензирани в БГ.

Аз си слагам радар ДЕТЕКТОР (разрешен) ако в последния момент ме стрелят в момента на писването на детектора с бутонче на волана активирам за секунда антирадара (колкото да променя показанията на радара да речем от 120 на 80 км/ч

Kuku
01-07-2007, 18:34
Аз нали бях копирал един текст (http://clubalfaromeo.com/forum/viewtopic.php?p=133429#133429), който мисля, решава спора много бързо и то още на място 8)

Слав
01-07-2007, 19:02
Аз нали бях копирал един текст (http://clubalfaromeo.com/forum/viewtopic.php?p=133429#133429), който мисля, решава спора много бързо и то още на място 8)

Кики няма го този текст вече... :roll:

Kuku
01-07-2007, 19:24
Добре, че го имам на компютъра 8)

"Уважаеми г-н. Полицай, устройството което съм закупил и използувам в автомобила си, в своята същност е най-обикновен приемник на високочестотни сигнали, пренасяни от електромагнитни вълни, точно както радио и телефизионните сигнали. Както правилно забелязахте, употребих думата приемник, която сама по себе си означава, че въпросното устройство е пасивно или казано с други думи, то не излъчва сигнали и не "замърсява" радиочестотния спектър. Принципно, като начин на работа, по абсолютно нищо не се различава от радиоприемникът в колата Ви. Това НЕ Е АНТИРАДАР. Това е индикатор за наличието на контролен уред (радар или доплеров скоростомер на подвижни обекти) и то само приема тяхните сигнали и сигнализира за близост до такъв уред. От казаното до тук следва, че в използването на такова устройство няма нищо неправомерно. Неправомерно и в нарушение на закона би било, устройството да излъчва активно смущаващ сигнал, който да попречи на контролния прибор (РАДАР) на МВР да работи и да отчита правилно скоростта на движещите се МПС. Тогава то би попречило и създавало умишлено затруднения на Вас да извършвате задълженията си. От друга страна, ако устройството излъчваше активно сигнали и не беше лицензирано, като такъв източник (предавател), то щеше да наруши някои основни норми от "Закона за далекосъобщенията" и конкретно частта "Радиочестотен спектър", който от своя страна се котролира от "Комисия за регулиране на съобщенията". Тъй като това е ПАСИВНО устройство - приемник на сигнали в определен диапазон от радиочестотен спектър, това усторйство не подлежи на специално лицензиране, освен на контрол по БДС за евентуално ниво на вредни за околната среда и ползвателя излъчвания. Щом може да се намери в пазарната мрежа, значи такъв контрол върху него е упражнен. Никой контролен орган на МВР, включително и Вие, не може да посочи норма, която се нарушава с използуването на този уред. Няма нарушена норма, значи няма и нарушение, значи няма и санкция, а всички претенции по този въпрос ще бъдат неоснователни от Ваша страна. Ако все пак решите да се заяждате, то моля да действате по съответната законосъобразна процедура, за да има основание личния ми адвокат да атакува всякакъв вид протоколи, актове и наказателни постановления, и те да бъдат отменени по съответния административен, респективно съдебен ред."

А за още по-голяма точност, може на места да се редактира и да бъде посочен точно модела на използвания радар-детектор :wink:

Димо
01-07-2007, 22:57
Ето един съвестен счетоводител, който чете и правните форуми. Бравос ! :wink: 8)
А тук е оригиналът: http://lex.bg/forum/viewtopic.php?p=251 ... 0990360aab (http://lex.bg/forum/viewtopic.php?p=25135&sid=025789514a4f48a26d5c2f0990360aab)

А между другото Законът за далекосъобщенията е отменен. Сега в сила е Законът за електронните съобщения.

blank_jack
04-07-2007, 04:23
Малко офф-топик....но така или иначе е свързано с КАТ и особонето тия нещастници от Охранителна полиция....тия съвмес зарязахо това за което са назначени....а именно да охраняват населнието, да обикалят кварталите и т.н.

А не да се крия като шумкари зад храсти и дървета на възможно най-тъмни места...да прекаляват с правата си, да искат най-нагло подкупи, само заради това, че са те спряли.

Аз лично в момента мисля варянт как може да им разкажа играта на тия от Охранителна полиция....защото те явно са решили да ни рекетърат, до като някой дилър продава дрога на децата или някой крадец обира жилища, до като нашите "храбри" мъже рекатират шофьорите по улиците.


абе ква е тая простотия ... пускам си аз телевизора ( за 1-ви път от 100 години ) и гледам по новините - оборудвали някви полицейски коли в Пловдив с камери не знам си к'во ... патрулките щели да си джъткат из града и да снимат кой с колко кара ... :shock: и как се ядосах като видях физиономията на ... не си спомням 1-вото му име ... някой си Апостолов - усмихва се мазно и ми говори че така щяло да се възпита чувство за ред у водачите и нямало да има субективизъм при санкционирането .... К'ВО ГОВОРИ ТОЯ НЕ МОГА ДА РАЗБЕРА САМО .... прибирам се от София след изпит, отивам директно на абитурентска и 100 метра преди табелата на излизане от Пловдив ме спира въпросния г-н Апостолов и колегата му с 75 км/ч ... било още градско ... "каде беше мойто момче че има толкоз мухи по бронята?" "На изпит в София бях" "ЕЕЕЕееее що не почерпи .... " :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

и докато водим антикорупционния разговор на радара се отчита скорост от 110 км/ч задава се един Мерцедес СЛК 500 и колегата на господин Апостолов му маха от колата "Не, тоя не!" :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

като видя че няма да му дам пари го домързя и акт да ми състави и вика "ти си млад внимавай" ... :shock: :shock:

и.. к'во някой ми беше разправял нещо на морето някаф полицай от казал пред камера да глоби някво Ламбургини .... :shock: :shock: :shock: :shock:

е б*аси и лицемерието е*ати и чудото! После промени в закона ми правят ... под вола теле се търси .. глобяват се хора с Лада дето карат с 60 в града .. а някви дето ти надуват клаксона зад теб при интензивен трафик.. ти караш с 70 оня се нерви че го бавиш ..


едно е че повечето бавно развиващи и идоти в нашата любима страна имат книжки и правят каквото си искат по пътищата, ама нека бъдем реалисти - ТОВА ЛИ СА ХОРАТА КОИТО ЩЕ ГИ САНКЦИОНИРАТ???

Z:)m
05-07-2007, 13:23
Аз искам да попитам за промените в новия ЗДП, касаещи превозването на деца... Четох някъде текст, че деца с тегло под 34кг и ръст под 150см, трябва задължително да бъдат настанени в/у специално столче.
Е, аз не мога да си го представя това, как дете с близки до посочените тегло и размери ще може да се помести в/у въпросното столче... а и в същото време ще бъде закрепено достатъчно сигурно. Синът ми понастоящем е около 20кг и 100+ см и никак не му е комфортно да седи на подобно столче. Е, как след 1 година (да е жив и здрав) ще го настаня на такова столче? Мен нещо не ми се вързва цялата картинка :-?

pr_00f
05-07-2007, 13:26
Обаче тази тъпотия с допълнителните детски столчета никак не мога да я разбера. Имам приятели с деца 1 - 2 клас които в момента са без коли. Сега те автоматично се затварят в тях щото а реша да ги кача в колата а съм в нарушение. А и надали някой има резервно столче за такива случаи

Не си прав ! Тази заблуда и неразбирането на изискването за детските столчета дойде от писанията на изключително "компетентните" български журналисти. А за съжаление те си мислят, че са специалисти по всичко. В ЗДвП няма предвидено задължение за поставяне на столче за деца над 3 години.
Задължението е, ако сте поставили такова столче (за дете над 3 г.), то да отговаря на определени изисквания и да се ползва от дететето, а не то да си държи куклата в него.

Накратко:
1. Длъжни сте да имате столче в колата (и да го ползвате) само, ако возите дете на възраст до три години.
2. За деца на възраст над 3 години и с ръст под 150 см. не сте длъжни да поставяте столче в колата, но детето трябва да се вози на седалка, която не е предна.
3. Ако в колата е поставено столче за това по-голямо дете, то трябва да отговаря на изискванията на закона и да се ползва от детето.
4. В закона няма изисквания за килограми и разни други глупости, които се написаха в пресата.

А който не вярва, да чете:

Закон за движение по пътищата:

Чл. 137б. (1) Системите за обезопасяване на деца в зависимост от теглото на децата, за кито са предназначени, се класифицират в пет групи:
1. група 0 - за деца с тегло под 10 кг;
2. група 0+ - за деца с тегло под 13 кг;
3. група I - за деца с тегло между 9 и 18 кг;
4. група II - за деца с тегло между 15 и 25 кг;
5. група III - за деца с тегло между 22 и 36 кг.
(2) Системите за обезопасяване на деца се подразделят на два класа:
1. пълен клас, който включва комбинация от ленти или гъвкави компоненти с осигуряваща ключалка, регулиращи и присъединителни устройства и в някои случаи допълнителна седалка и/или защитна преграда, и могат да се закрепват чрез нейната вградена лента или ленти;
2. непълен клас, който представлява цялостна система за обезопасяване на деца и може да включва частично обезопасително устройство в комбинация с обезопасителен колан за възрастни, който обхваща тялото на детето или задържа устройството, в което детето е поставено.

Чл. 137в. (1) Пътниците в моторни превозни средства от категории М1, N1, N2 и N3, когато са в движение, използват системи за обезопасяване, с които моторните превозни средства са оборудвани.
(2) За деца с ръст под 150 сантиметра, които пътуват в моторни превозни средства от категориите М1, N1, N2 и N3, оборудвани със системи за обезопасяване, се използват системи за обезопасяване на деца от пълния или непълния клас по смисъла на чл. 137б, ал. 2, съобразен с теглото на детето в съответствие с чл. 137б, ал. 1.
(3) В моторните превозни средства от категории M1, N1, N2 и N3, които не са оборудвани със системи за обезопасяване, не се допуска превозването на деца под тригодишна възраст, а децата на възраст три и повече години и с ръст под 150 сантиметра заемат седалка, която не е предна.
(4) В таксиметрови автомобили, които не са оборудвани със системи за обезопасяване на деца, деца с ръст под 150 сантиметра се превозват на седалка, която не е предна.
(5) Не се допуска превозването на деца в система за обезопасяване на деца, обърната в посока, обратна на нормалната посока на движение на превозното средство, когато тя е закрепена на пътническа седалка, с предно разположена въздушна възглавница, освен ако възглавницата не е деактивирана.

Чл. 137д. (1) Всички седящи пътници на възраст три и повече години в моторните превозни средства от категории М2 и М3, когато са в движение, използват системите за обезопасяване, с които моторните превозни средства са оборудвани. Системите за обезопасяване на деца се одобряват в съответствие с чл. 137г.

Аре със здраве ! И не се харчете излишно за столчета за второкласници ! :wink:

Забравих и още нещо: Не сте длъжни да си слагате "красивите" и ярки жилетки под задното стъкло (не е красиво), нито в купето. Ако искате, можете да я пъхнете и при резервната гума. :wink:

Не четеш колега, не четеш. :D Я виж колко хубаво ти го е написал Димо.

KGB
05-07-2007, 14:31
Днес в в-к "24часа" има специални книжка издадена от Армеец, за новите правила в ЗДП...книжката е малка и удобна.

Z:)m
06-07-2007, 12:47
Не четеш колега, не четеш. :D Я виж колко хубаво ти го е написал Димо.

:oops: Виноват!!!

Lame_0ne
09-07-2007, 19:20
Вчера ме глобиха за тая винетка 100 лв на черната котка, изхода към пловдив, след като слизам от околовръсното. Да помоля някой от софия, ако знае 100% къде е табелата за край на софия, да ми каже и мога да се опитам да ги оттърва тези 100лв. Защото ако табелата за край на софия е след карулката, аз съм във административна област софия и не ми трябва винетка, нищо че 10 м преди карулката има знак, който ме задължава да имам винетка. Ще съм Ви благодарен, ако ми отговорите със 100% сигурност, къде е табелата за край на софия.

Pinky
10-07-2007, 00:37
аз не се свщам да съм виждал табела за влизане или излизане от София, ама пък съм заплес.
Обжалвай, трябва да падне акта.

Lame_0ne
10-07-2007, 03:56
Никой ли не е забелязал тази пуста табела? :frown: :frown:

Pinky
10-07-2007, 03:57
аз това ти казвам, мисля, че няма табела изобщо. Или е добре скрита.

TRENDi
10-07-2007, 09:24
За влизане има на 250-300 м по окомер преди караулката. За излизане, обаче нямам спомен къде е и дали има.

bager
10-07-2007, 10:19
А къде е следващия изход от магистралата? Защото ако той е в зоната извън административните граници на София, ти няма начин да се върнеш без да нарушиш правилата за движение. Затова са сложили знак за винетка. Дано не съм прав, ама така си мисля аз.

Lame_0ne
10-07-2007, 13:02
Не ме интересува къде е следващия изход, ония дето е сложен там да се заяжда е констатирал нарушение на това място, след знак задължаващ да ползвам винетка, но след като на практика града не свършил, аз имам право да не ползвам. Имал съм среща на черната котка и тва е, колата ми се е развалила и не мога да продължа или и това ще успорват?

търтей
10-07-2007, 13:03
Не ме интересува къде е следващия изход, ония дето е сложен там да се заяжда е констатирал нарушение на това място, след знак задължаващ да ползвам винетка, но след като на практика града не свършил, аз имам право да не ползвам. Имал съм среща на черната котка и тва е, колата ми се е развалила и не мога да продължа или и това ще успорват?

ейй
четете малко законите де - ни стаа сам с ядене както вика бате ви танас:)

винетка ти трябва от където има табелка :idea:

Naso
10-07-2007, 13:05
сложим една на орлов мост :) и така секой ше трее си има и нема да има оправдания :)