PDA

View Full Version : На колко оборота превключвате[нормално каране]?



tjman
17-07-2007, 11:30
И къде са 'зелените' обороти на 145-цата?

Имам някакви сервизни документчета, но никаква подобна информация не намерих

ak47
17-07-2007, 12:17
ми аз лично на към 3к, но по книжка max torque е 4200 на моята, така че това ще да е оптимално. Разликата в харчлъка едва ли ще да е кой знае ква а на 4200 колата вече има мощност :plane:

Mind_Control
17-07-2007, 12:30
ми аз лично на към 3к, но по книжка max torque е 4200 на моята, така че това ще да е оптимално. Разликата в харчлъка едва ли ще да е кой знае ква а на 4200 колата вече има мощност :plane:

Аз на 2000-2500 превключвам и разликата е около 1.5 литра на градско ако превключвам на 4000 оборота.. :D Като ако не бързаш колата спокойно може да се вдижи и с малко под 2000 оборота..

ak47
17-07-2007, 12:41
Аз на 2000-2500 превключвам и разликата е около 1.5 литра на градско ако превключвам на 4000 оборота.. :D Като ако не бързаш колата спокойно може да се вдижи и с малко под 2000 оборота..

да ама аз съм на газ :gas:
а то на 2к няма мошност знаеш как е...

то мога да слезна и да бутна направо ;)

:drive:

Mind_Control
17-07-2007, 12:44
Е щом си на газ е друга работа вече.. определено на 2000 оборота ще се мъчи

J_I_V_K_O
17-07-2007, 13:03
при мен само с чукването на педала и се е качила на 3000 ам се старая градско на около 2500 да вкарвам другата :)

trustworthy
17-07-2007, 15:17
Какви са тея превключвания на по 2000 об. с бензините, бе :?: Аз превключвам на толкова при спокойно каране :) Освен това за бензина това не е оптимален режим по отношение на разхода

То затова харчат толкова тея бензинови алфи - карат се или с под 2000 оборота, или над 4500 :)

botsos
17-07-2007, 15:33
Аз превключвам на около 5800 - 6000.

П.П. Ако има Голфче на светофара, винаги на 7100!!! :D

reptli
17-07-2007, 15:36
след 2000 трябва спирачка че да не се удари в колата отпред :lol: :twisted:

bilbo
17-07-2007, 16:01
ми аз лично на към 3к, но по книжка max torque е 4200 на моята, така че това ще да е оптимално. Разликата в харчлъка едва ли ще да е кой знае ква а на 4200 колата вече има мощност :plane:

колега, поздравления за салона :)
колко ти излезе удоволствието :)

bilbo
17-07-2007, 16:05
Аз превключвам на около 5800 - 6000.

П.П. Ако има Голфче на светофара, винаги на 7100!!! :D

:D :D :D тия с голфовете са големи комплексари
как да не ги дразниш просто :D

ak47
17-07-2007, 16:17
ми аз лично на към 3к, но по книжка max torque е 4200 на моята, така че това ще да е оптимално. Разликата в харчлъка едва ли ще да е кой знае ква а на 4200 колата вече има мощност :plane:

колега, поздравления за салона :)
колко ти излезе удоволствието :)

благодаря :)))

еми имайки предвид че великия и неповторим :crazy: монтажист съм аз :clapping: и че плата за салона не съм го плащал ... незнам точно

значи калъфите за седалките са около 50 лв. - поръчка (но никога няма да ви пратя при тия да си дадете парите )
там още някой и друга дреболийка като скоростен лост и тн. значи под 100 лева )
задните кори +30 кинта значи около 130 (без плата)

но работата е ужасна заигравка. сега замислям да търся седалги от GTV на няква прилична цена и да ги дам да ги тапицират да стане баш както си трябва, но ше видя ;)

Nasko_77
17-07-2007, 16:39
Какви са тея превключвания на по 2000 об. с бензините, бе :?: Аз превключвам на толкова при спокойно каране :) Освен това за бензина това не е оптимален режим по отношение на разхода

То затова харчат толкова тея бензинови алфи - карат се или с под 2000 оборота, или над 4500 :)Право им го каза :wink: Доста са заблудени, че като превключват на около 2000, карат икономично. А то е точно обратното :lol:

Mury
17-07-2007, 17:57
Нормално 3500 -4000 ако некой ме дразни 7-8000 :twisted: :twisted: :twisted:

monimsl
17-07-2007, 17:58
Аз лично ги сменям от 2800 до 3300,и си дава добър разход.
Според мен сега заради климатиците си трябва повече обороти.

xaus
17-07-2007, 19:13
Аз значи спокоино мога ди си ги реда до 5 без да минавам 1800об/м но нека не забравяме че скоросната котия няма смазочна система и се смазва благодарение на въртенето на зъбчатките които плискат маслото и
принципно сменянето на предавките в ниски обороти може да смести малко гориво но може и да прецака скоростите!!!!!!!!! За това според мен най добрата зона за смяна е около 2100 - 3500 в тази зона колата дава същия разод както при 1500 - 2000об .

BaiJedi
17-07-2007, 22:19
При спокойно каране най ме кефи на около 2700. Имам чувството,че тогава може и без съединител. :D Иначе "хванат ли ме братята" не гледам оборотомера-на слух-докато не ревне страховито :lol:

cvetelin
18-07-2007, 10:08
При спокойно каране най ме кефи на около 2700. Имам чувството,че тогава може и без съединител. :D Иначе "хванат ли ме братята" не гледам оборотомера-на слух-докато не ревне страховито :lol:

па и боксера го може идеално:)
сменям само на 2900-3200 там някъде

ak47
18-07-2007, 11:12
Аз лично ги сменям от 2800 до 3300,и си дава добър разход.
Според мен сега заради климатиците си трябва повече обороти.

:offtopic: ааа мойта е с бакшишки климатик, слагам блузка с дълъг ръкав и лчвата ръка да виси от вънка, ама ръкава да е оп широчак че да охлажда по-добре :idea2:

Mind_Control
18-07-2007, 20:39
Аз значи спокоино мога ди си ги реда до 5 без да минавам 1800об/м но нека не забравяме че скоросната котия няма смазочна система и се смазва благодарение на въртенето на зъбчатките които плискат маслото и
принципно сменянето на предавките в ниски обороти може да смести малко гориво но може и да прецака скоростите!!!!!!!!! За това според мен най добрата зона за смяна е около 2100 - 3500 в тази зона колата дава същия разод както при 1500 - 2000об .

В това за скоростната кутия има нещо вярно.., ама колкото е вярно, толкова и е невярно :) според мен така е изчислено смазването й, че и на 1000 оборота има достатъчно добро смазване, като имаш предвид, че и натоварването няма да е голямо на тия обороти..

charmario
18-07-2007, 21:17
Аз лично ги сменям от 2800 до 3300,и си дава добър разход.
Според мен сега заради климатиците си трябва повече обороти.

И аз мисля, че това е идеалното място за сменяне. Отдавна ми се щеше да питам някой компетентен, но поне при последните зареждания разхода не се е качил, а вървежа при 3000 оборота е осезаемо по-добър.

Някой може ли да обясни на какво се дължи това, че на боксера му трябват високи обороти и харчи по-малко при тях, отколкото в ниските?

morfius
18-07-2007, 21:46
2к - 4.5к кога как ми е сгодно :lol:

deks777
18-07-2007, 22:57
Аз лично ги сменям от 2800 до 3300,и си дава добър разход.
Според мен сега заради климатиците си трябва повече обороти.

Мда. Газова в комбинация с климатик си иска повечко. Иначе голфовете си мислят че са станали страшно бързи :D

tjman
19-07-2007, 09:12
10x за мненията :)

Питах щото до сега съм бил на Рено (което като возия е светлинни години напред [пробвах ги двете разликата е осезаема] ) обаче това което забелязах че ако когато вкарвам реното в 4 - 5 000 вече звучи доста зловещо двигателя, докато алфата да не кажа, че трябва да си погледна оборотомера за да видя на колко оборота съм :)

charmario
19-07-2007, 09:23
10x за мненията :)

Питах щото до сега съм бил на Рено (което като возия е светлинни години напред [пробвах ги двете разликата е осезаема] ) обаче това което забелязах че ако когато вкарвам реното в 4 - 5 000 вече звучи доста зловещо двигателя, докато алфата да не кажа, че трябва да си погледна оборотомера за да видя на колко оборота съм :)

Бе кво е тва Рено де вози толко яко? Не си написал какъв ти е двигателя, ама Boxera на Алфа има такъв зловещ и уравновесен звук, че всеки път ми се изправят косъмчетата на ръцете като го чуя (не си ги бръсна :whistle: ). А и то всяка кола като я напържиш вдига шум, ама едно е да реве, друго да пищи :flirt:

trustworthy
19-07-2007, 09:25
10x за мненията :)

Питах щото до сега съм бил на Рено (което като возия е светлинни години напред [пробвах ги двете разликата е осезаема] ) обаче това което забелязах че ако когато вкарвам реното в 4 - 5 000 вече звучи доста зловещо двигателя, докато алфата да не кажа, че трябва да си погледна оборотомера за да видя на колко оборота съм :)

Какво рено е това, дето е на светлинни години? Туйнго ? :roll:

odisey
19-07-2007, 09:27
за оборотите - мн е важно според мен двигателят да работи на оптимален режим - много зависи при каква скорост и на каква предавка как натискаш газта - ако забележиш, че натискаш газта а колата не върви сменяш предавката, (а при движение с постоянна скорост например може и в 1500 да слезеш, стига да постигаш скоростта почти без натискане на педала - примерно по инерция по наклон и т.н.) с моя 2.0 е към 2000-2500 идеално според мен. Друго си е обаче 3500-4000 на трета :twisted:

Mind_Control
19-07-2007, 09:40
Аз лично ги сменям от 2800 до 3300,и си дава добър разход.
Според мен сега заради климатиците си трябва повече обороти.

И аз мисля, че това е идеалното място за сменяне. Отдавна ми се щеше да питам някой компетентен, но поне при последните зареждания разхода не се е качил, а вървежа при 3000 оборота е осезаемо по-добър.

Някой може ли да обясни на какво се дължи това, че на боксера му трябват високи обороти и харчи по-малко при тях, отколкото в ниските?


Това, че боксера харчи по- малко на високи обороти не е вярно.. Тук вече зависи как натискаш газта, защото ако превключваш на 2500 и същевременно търсиш бързо ускорение и натискащ педала на газта, обаче ползата е никаква- само разхода се вдига в сравнение с това да наберещ повече обороти и колата да има по добра тяга. Ако обаче натискаш много плавно, почти неусезаемо газта и превключваш на 2000-2500 харчи най- малко, като разбира се забравяш за всякакво бързо ускорение в случая!

JORDI
19-07-2007, 10:00
Всеки трябва да използва оптималните обороти /т.е. най-добрите за дадените услови/, но нокой не бива да забравя,че при използване на ниски обороти се товари двигателя и това води до неговото износване :!:

odisey
19-07-2007, 10:07
Всеки трябва да използва оптималните обороти /т.е. най-добрите за дадените услови/, но нокой не бива да забравя,че при използване на ниски обороти се товари двигателя и това води до неговото износване :!:

и това не е много ясно :) на празни обороти товари ли се :?: но ако на ниски се опитваш да катериш баир разбира се че се товари...усет ми е майката :)

JORDI
19-07-2007, 11:06
Всеки трябва да използва оптималните обороти /т.е. най-добрите за дадените условия/, но никой не бива да забравя,че при използване на ниски обороти се товари двигателя и това води до неговото износване :!:

и това не е много ясно :) на празни обороти товари ли се :?: но ако на ниски се опитваш да катериш баир разбира се че се товари...усет ми е майката :)
Абе колега за да ти стане ясно, прочети темата,за кви празни обороти говориш? :roll: Тук човека пита за превключване на възходяща скорост в движение...при нормално каране! :drive: Точно и ясно :!:

odisey
19-07-2007, 11:34
имах предвид че двигателят не се товари от това че оборотите са ниски :) а от условията в които се движиш :) на наклон надолу без да натискаш газта и при 1500 може да превключиш без да тормозиш ДВГто просто изяснявам

ak47
19-07-2007, 14:39
добре, тогава да обобщим, аз на 3та вдигам 140 MAX ! :plane: и превключвам м/у 3 - 4k обикновенно, но на мойта скоростите са ужасно къси. Ако има някой друг с 1.7 16V да каже как е при него ! за 1.6 нямам идея :)
и незабравайте че в крайна сметка карате алфи а те вървят след 4k, ако искаш да движи на 2k дестинацията е Горубляне > Перник със Голф 2 ! LOL :dance:

emilio
19-07-2007, 15:06
Какви са тия 4к градско ве авери! Аз мина ли над 3к и тя като хукне кукличката - бегай, че газим, става работата! Затова лекичко,че да няма сгазени невинни и смачкани ламарини...То и без това от жегата всички са полудели - днес 4 човека видях как си минават на червено, при това единия с ТИР!!!
тара-ру-ра!

tjman
19-07-2007, 15:06
10x за мненията :)

Питах щото до сега съм бил на Рено (което като возия е светлинни години напред [пробвах ги двете разликата е осезаема] ) обаче това което забелязах че ако когато вкарвам реното в 4 - 5 000 вече звучи доста зловещо двигателя, докато алфата да не кажа, че трябва да си погледна оборотомера за да видя на колко оборота съм :)

Бе кво е тва Рено де вози толко яко? Не си написал какъв ти е двигателя, ама Boxera на Алфа има такъв зловещ и уравновесен звук, че всеки път ми се изправят косъмчетата на ръцете като го чуя (не си ги бръсна :whistle: ). А и то всяка кола като я напържиш вдига шум, ама едно е да реве, друго да пищи :flirt:

Звука е готин, спор няма :) Реното е 5 - и докато оправя всички неща по алфата постоянно ги сменях и разликата е наистина осезаема - алфата вози по стегнато но и друса повече, от друга страна е доста по стабилна и спира по добре (но пък и гумите са различни на реното са 155 а на алфата 185)

tjman
19-07-2007, 15:07
10x за мненията :)

Питах щото до сега съм бил на Рено (което като возия е светлинни години напред [пробвах ги двете разликата е осезаема] ) обаче това което забелязах че ако когато вкарвам реното в 4 - 5 000 вече звучи доста зловещо двигателя, докато алфата да не кажа, че трябва да си погледна оборотомера за да видя на колко оборота съм :)

Какво рено е това, дето е на светлинни години? Туйнго ? :roll:

Рено 5 :)

Mind_Control
19-07-2007, 15:19
10x за мненията :)

Питах щото до сега съм бил на Рено (което като возия е светлинни години напред [пробвах ги двете разликата е осезаема] ) обаче това което забелязах че ако когато вкарвам реното в 4 - 5 000 вече звучи доста зловещо двигателя, докато алфата да не кажа, че трябва да си погледна оборотомера за да видя на колко оборота съм :)

Какво рено е това, дето е на светлинни години? Туйнго ? :roll:

Рено 5 :)

И твърдиш, че на 5-цата возията е светлинни години напред :screwy: :screwy: :screwy: няма проблем..

Nasko_77
19-07-2007, 16:05
10x за мненията :)

Питах щото до сега съм бил на Рено (което като возия е светлинни години напред [пробвах ги двете разликата е осезаема] ) обаче това което забелязах че ако когато вкарвам реното в 4 - 5 000 вече звучи доста зловещо двигателя, докато алфата да не кажа, че трябва да си погледна оборотомера за да видя на колко оборота съм :)

Какво рено е това, дето е на светлинни години? Туйнго ? :roll:

Рено 5 :)

И твърдиш, че на 5-цата возията е светлинни години напред :screwy: :screwy: :screwy: няма проблем.. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

charmario
19-07-2007, 18:35
10x за мненията :)

Питах щото до сега съм бил на Рено (което като возия е светлинни години напред [пробвах ги двете разликата е осезаема] ) обаче това което забелязах че ако когато вкарвам реното в 4 - 5 000 вече звучи доста зловещо двигателя, докато алфата да не кажа, че трябва да си погледна оборотомера за да видя на колко оборота съм :)

Бе кво е тва Рено де вози толко яко? Не си написал какъв ти е двигателя, ама Boxera на Алфа има такъв зловещ и уравновесен звук, че всеки път ми се изправят косъмчетата на ръцете като го чуя (не си ги бръсна :whistle: ). А и то всяка кола като я напържиш вдига шум, ама едно е да реве, друго да пищи :flirt:

Звука е готин, спор няма :) Реното е 5 - и докато оправя всички неща по алфата постоянно ги сменях и разликата е наистина осезаема - алфата вози по стегнато но и друса повече, от друга страна е доста по стабилна и спира по добре (но пък и гумите са различни на реното са 155 а на алфата 185)

Склонен съм да повярвам, че може да вози по-меко, но за возията си има много фактори - окачване, гуми и т.н. На мойта откакто сложих нископрофилните лети 15-ки и избягвам паветата, щото после много болки у бъбреците. Със зимните обаче песента е съвсем различна. Ама па да кажеш, че Рено 5 е на светлинни години пред Алфата ми се струва меко казано пресилено.

Nasko_77
19-07-2007, 20:23
10x за мненията :)

Питах щото до сега съм бил на Рено (което като возия е светлинни години напред [пробвах ги двете разликата е осезаема] ) обаче това което забелязах че ако когато вкарвам реното в 4 - 5 000 вече звучи доста зловещо двигателя, докато алфата да не кажа, че трябва да си погледна оборотомера за да видя на колко оборота съм :)

Бе кво е тва Рено де вози толко яко? Не си написал какъв ти е двигателя, ама Boxera на Алфа има такъв зловещ и уравновесен звук, че всеки път ми се изправят косъмчетата на ръцете като го чуя (не си ги бръсна :whistle: ). А и то всяка кола като я напържиш вдига шум, ама едно е да реве, друго да пищи :flirt:

Звука е готин, спор няма :) Реното е 5 - и докато оправя всички неща по алфата постоянно ги сменях и разликата е наистина осезаема - алфата вози по стегнато но и друса повече, от друга страна е доста по стабилна и спира по добре (но пък и гумите са различни на реното са 155 а на алфата 185)

Склонен съм да повярвам, че може да вози по-меко, но за возията си има много фактори - окачване, гуми и т.н. На мойта откакто сложих нископрофилните лети 15-ки и избягвам паветата, щото после много болки у бъбреците. Със зимните обаче песента е съвсем различна. Ама па да кажеш, че Рено 5 е на светлинни години пред Алфата ми се струва меко казано пресилено.И аз съм с нископрофилни и той значи ако се качи при мене и при тебе на паве....... ще му се завие свят, ама вертикално :lol: :lol: :lol:

tjman
20-07-2007, 08:33
Вижте сега за возията си споделям - аз съм се возил и това е моето мнение, вие, които предполагам също сте се возили в двете коли може да си имате друго мнение - ок :)

trustworthy
20-07-2007, 09:00
Все пак би трябвало да ти направи впечатление, че си единствен с това мнение за момента ;)
Това, че колата вози като лодка, не означава, че има по-добра возия :idea: После с тея гуми 155 каква возия си усетил не знам. Коли нисък клас, с тази година на производство и с такива гумички просто НЯМА как да возят комфортно. Поне не и със скорост над 60 км/ч, щото тогава тръгват да излитат в завоите ;)

Алфата ми беше на 185/60/14 като я купих, в момента карам с 195/55/15 зимни и 205/50/15 летни. Разликата е осезаема, дори и между 195 и 205 размер и за това си има основателна причина. Простите математически изчисления показват, че 205 е с около 1.5 по-голяма ширина от 155 ;) Т.е. сравнение м/у двата автомобила не може да се прави. Карал съм застава юго, карал съм рено клио, пежо 106... Знам как возят малолитражките от средата на 80-те и началото на 90-те години :)

Уважавам мнението ти, но просто не се сдържах да не изложа и моето :) Все пак сравняваш различни по тип окачвания

charmario
20-07-2007, 09:13
Абе като се има предвид, че предната ми кола беше Фолксваген Джета - 145-цата ми вози като S-класа. :) Какъв удар се чуваш при всяка дупка не е истина. Ама бах тия немци - вярвате ли ми, че тая Джета е на 22 години вече и не е мръднала - само на дясната предна врата е избила ръжда. Аз за това си ги уважавам Фауветата, ама дет се вика сега май нямат нищо общо с танковете къде правеха едно време. А едно не мога да си обясня - що са толкоз скръндзливи откъм екстри? Т'ва да намериш VW с клима си е направо находка, а да не говорим, че цената му се дига с 2 бона поради тази причина. Сори за офф-а къде се получи :oops:

bilbo
20-07-2007, 12:21
Аз лично ги сменям от 2800 до 3300,и си дава добър разход.
Според мен сега заради климатиците си трябва повече обороти.



Някой може ли да обясни на какво се дължи това, че на боксера му трябват високи обороти и харчи по-малко при тях, отколкото в ниските?

При другите автомобили е същото.
Ниските обороти не са гаранция за нисък разход
Двигателите си имат оптимални режими на работа. Има се предвид отношението инерционен момент - въртящ момент, при добро съотношение колата само "мирише" горивото
При боксерите достигането на добър въртящ момент става при по високи обороти, просто заради разположението на цилиндрите

bilbo
20-07-2007, 12:28
ми аз лично на към 3к, но по книжка max torque е 4200 на моята, така че това ще да е оптимално. Разликата в харчлъка едва ли ще да е кой знае ква а на 4200 колата вече има мощност :plane:

колега, поздравления за салона :)
колко ти излезе удоволствието :)

благодаря :)))

еми имайки предвид че великия и неповторим :crazy: монтажист съм аз :clapping: и че плата за салона не съм го плащал ... незнам точно

значи калъфите за седалките са около 50 лв. - поръчка (но никога няма да ви пратя при тия да си дадете парите )
там още някой и друга дреболийка като скоростен лост и тн. значи под 100 лева )
задните кори +30 кинта значи около 130 (без плата)

но работата е ужасна заигравка. сега замислям да търся седалги от GTV на няква прилична цена и да ги дам да ги тапицират да стане баш както си трябва, но ше видя ;)

Да, при седалките си личи ( без да се засягаш ),
но цветовото съчетание е супер. Червеното стои много добре със сивото. Корите ти са станали екстра. :D
Верно си е заигравка. На мен ми се отлепи тавана от жегата и един ми иска 175 лв само за работа :o
направо лудница...
... и сега си я карам така с увиснал таван

BIzZkIt4o
20-07-2007, 23:07
Здравейте, карам 146 1.6 боксер и не ми харесва рахода :-) извън градско с 1 резервоар минах 550 км а градско отива към 12-13 разход тва нормално ли е за тоя мотор.... Мерси предварително

JJJ
21-07-2007, 00:05
...Има се предвид отношението инерционен момент - въртящ момент, при добро съотношение колата само "мирише" горивото
При боксерите достигането на добър въртящ момент става при по високи обороти, просто заради разположението на цилиндрите

Колега, може ли да поясниш малко? Понеже не мога да ти уловя логиката.
Кой инерционен момент имаш в предвид масовия или площния? :P
И каква е връзката между разположението на цилиндрите и характеристиката на въртящия момент.
Причина за различия в честотните характеристики на боксерите и други двигатели (например TS), мисля че е по-вероятно да се търси във фазите на газоразпределение.

По-долу две картинки, за да поясня какво имам в предвид. :roll:

miromitev
23-07-2007, 09:32
Имам аз един въпрос...спорим с един авер по това.Ще дам пример.Ако караш по магистралата с 60,70 на 5-та има кола която в момента не можеш да я изпревариш...появява се такъв.....и въпроса е кое е по добре за колата(от към пазене на ДВГ и разход)1.ляв мигач натискаш педала до дупка и тя бавно ускорява докато набере и го задминеш предния.2.ръгаш 4-та с по малко газ на педала и след изпреварването 5-та...
Същото се отнася и при изкачване на Шипка(примерно)..и подобни ситуации...

Mind_Control
23-07-2007, 10:01
Имам аз един въпрос...спорим с един авер по това.Ще дам пример.Ако караш по магистралата с 60,70 на 5-та има кола която в момента не можеш да я изпревариш...появява се такъв.....и въпроса е кое е по добре за колата(от към пазене на ДВГ и разход)1.ляв мигач натискаш педала до дупка и тя бавно ускорява докато набере и го задминеш предния.2.ръгаш 4-та с по малко газ на педала и след изпреварването 5-та...
Същото се отнася и при изкачване на Шипка(примерно)..и подобни ситуации...

Ако изкачваш шипка определено е по добре да дадеш 3-та даже, на колата нищо и няма.. На магистралата натискаш плавно както си на 5-та и тя си набира и си го надминаваш. А на 5-та няма смисъл да даваш докрай газта изведнъж, защото няма да набере по- бързо отколкото ако я натискаш плавно.

miromitev
23-07-2007, 11:04
Ако изкачваш шипка определено е по добре да дадеш 3-та даже, на колата нищо и няма.. На магистралата натискаш плавно както си на 5-та и тя си набира и си го надминаваш. А на 5-та няма смисъл да даваш докрай газта изведнъж, защото няма да набере по- бързо отколкото ако я натискаш плавно.

Така е, но въпроса е кое е по добре за ДВГ и за разхода на колата от към гориво?

ak47
23-07-2007, 12:55
Да, при седалките си личи ( без да се засягаш ),
но цветовото съчетание е супер. Червеното стои много добре със сивото. Корите ти са станали екстра. :D
Верно си е заигравка. На мен ми се отлепи тавана от жегата и един ми иска 175 лв само за работа :o
направо лудница...
... и сега си я карам така с увиснал таван

какво да се засягам, глупости :) ми няма как, принципно калъфите стават като балони, затова аз ги приших към седалките и стана пъти подробре. Иначе все едно гледаш човал за картофи нахлузен в/ъ седаката. Но няма как да е перфектно при положение, че тия дет ги шиха са били на по 4 водки преди да почнат работа :brickwall:

Да ти кажа ако се изпръска цялата пластмаса в черно ще стане много добре, ама вече няма кой да си играе ! ръчка на живота ! :plane:

:offtopic:

trustworthy
23-07-2007, 13:08
Ако изкачваш шипка определено е по добре да дадеш 3-та даже, на колата нищо и няма.. На магистралата натискаш плавно както си на 5-та и тя си набира и си го надминаваш. А на 5-та няма смисъл да даваш докрай газта изведнъж, защото няма да набере по- бързо отколкото ако я натискаш плавно.

Така е, но въпроса е кое е по добре за ДВГ и за разхода на колата от към гориво?

Да преминеш на по-ниска предавка ;) Когато караш на ниски обороти с много газ разходът също е доста голям, горенето в цилиндрите се доближава до детонационното, а и се товари и коляновият вал.

Най-малкото което е, че по правилник изпреварването се извършва по най-краткия път и за НАЙ-КРАТКО ВЪЗМОЖНО ВРЕМЕ, което пак навежда на мисълта, че е редно да си минеш на 4-та като бял човек :) При турбинираните коли е малко по-различно - те разполагат в по-голям въртящ момент, което позволява по-бързото изнасяне и въобще благоприятства динамиката

Nasko_77
23-07-2007, 13:13
Здравейте, карам 146 1.6 боксер и не ми харесва рахода :-) извън градско с 1 резервоар минах 550 км а градско отива към 12-13 разход тва нормално ли е за тоя мотор.... Мерси предварителноМи то на никой не му харесва разхода на Алфата :lol: :lol: :lol: Има доста теми по тоя въпрос. Ползвай търсачката. :wink:

trustworthy
23-07-2007, 13:16
...Ми то на никой не му харесва разхода на Алфата :lol: :lol: :lol: ...

Е не баш на всички 8)

Nasko_77
23-07-2007, 13:27
Имам аз един въпрос...спорим с един авер по това.Ще дам пример.Ако караш по магистралата с 60,70 на 5-та има кола която в момента не можеш да я изпревариш...появява се такъв.....и въпроса е кое е по добре за колата(от към пазене на ДВГ и разход)1.ляв мигач натискаш педала до дупка и тя бавно ускорява докато набере и го задминеш предния.2.ръгаш 4-та с по малко газ на педала и след изпреварването 5-та...
Същото се отнася и при изкачване на Шипка(примерно)..и подобни ситуации...Оборотомера най-добре отговаря на тоя въпрос. :wink: При бензинките двете стрелки когато са в средата на 5-та е най-икономичен и най-добре се чувства там двигателя. При Дизелака в по ниските мисля е по-икономичен.

Nasko_77
23-07-2007, 13:41
...Ми то на никой не му харесва разхода на Алфата :lol: :lol: :lol: ...

Е не баш на всички 8)Е тя твойта е друга бира :D :lol:

bilbo
25-07-2007, 16:55
Да, при седалките си личи ( без да се засягаш ),
но цветовото съчетание е супер. Червеното стои много добре със сивото. Корите ти са станали екстра. :D
Верно си е заигравка. На мен ми се отлепи тавана от жегата и един ми иска 175 лв само за работа :o
направо лудница...
... и сега си я карам така с увиснал таван

какво да се засягам, глупости :) ми няма как, принципно калъфите стават като балони, затова аз ги приших към седалките и стана пъти подробре. Иначе все едно гледаш човал за картофи нахлузен в/ъ седаката. Но няма как да е перфектно при положение, че тия дет ги шиха са били на по 4 водки преди да почнат работа :brickwall:

Да ти кажа ако се изпръска цялата пластмаса в черно ще стане много добре, ама вече няма кой да си играе ! ръчка на живота ! :plane:

:offtopic:
ти си знаеш, но според мен и със сиво си е добре, това е стабилна цветова комбинация, казано професионално
аз също искам да направя нещо такова по мойта, но ме мързи и ще си остана само с идеите

Crusader
25-07-2007, 17:29
2900 об./м. е най-икономично /но не най-готиното/, Вие ми кажете що :wink:

pr_00f
25-07-2007, 18:57
Оборотомера най-добре отговаря на тоя въпрос. :wink: При бензинките двете стрелки когато са в средата на 5-та е най-икономичен и най-добре се чувства там двигателя. При Дизелака в по ниските мисля е по-икономичен.

Абе не е баш така - повярвай ми! Да твърдиш че при 4000 оборота колата е най- икономична си е...... ( няма да го казвам че ще се сърдиш като в темата в газовият раздел)
Някъде около 3000 +/- 200 оборота е перфектния баланс между "относително" бързо придвижване и разход, също и от към натоварване на двигателя. Но все пак всичко зависи от условията. Примерно на голямо изкачване аз си държя по високи обороти дори да се наложи да карам на по-ниска предавка

sa6o_roman
25-07-2007, 19:05
Абе като се има предвид, че предната ми кола беше Фолксваген Джета - 145-цата ми вози като S-класа. :) Какъв удар се чуваш при всяка дупка не е истина. Ама бах тия немци - вярвате ли ми, че тая Джета е на 22 години вече и не е мръднала - само на дясната предна врата е избила ръжда. Аз за това си ги уважавам Фауветата, ама дет се вика сега май нямат нищо общо с танковете къде правеха едно време. А едно не мога да си обясня - що са толкоз скръндзливи откъм екстри? Т'ва да намериш VW с клима си е направо находка, а да не говорим, че цената му се дига с 2 бона поради тази причина. Сори за офф-а къде се получи :oops:

карам джета и тва 4е 145цата вози като мерцедес в сравнение не мога да го повярвам ( не 4е сам се возил в 145 ама верно не си го представям ) не може хем по стабилна хем по комфортна (поне при тия 2 модела) ина4е в моита джета само климатика липсва :roll:
и бтв сменям на малко над 2000 оборота в града при тва на газ :wink:

Nasko_77
25-07-2007, 20:18
[quote="Nasko_77":1z73er4x]Оборотомера най-добре отговаря на тоя въпрос. :wink: При бензинките двете стрелки когато са в средата на 5-та е най-икономичен и най-добре се чувства там двигателя. При Дизелака в по ниските мисля е по-икономичен.

Абе не е баш така - повярвай ми! Да твърдиш че при 4000 оборота колата е най- икономична си е...... ( няма да го казвам че ще се сърдиш като в темата в газовият раздел)
Някъде около 3000 +/- 200 оборота е перфектния баланс между "относително" бързо придвижване и разход, също и от към натоварване на двигателя. Но все пак всичко зависи от условията. Примерно на голямо изкачване аз си държя по високи обороти дори да се наложи да карам на по-ниска предавка[/quote:1z73er4x]Ама аз говоря при пета предавка за 4000 оборота. И друг път сме го коментирали това. Имаше пак такава тема каде е най-икономична.

Pinky
26-07-2007, 07:28
не е най-икономична на 4000 оборота. Ся що спориш за глупости, които даже не си изтествал, въпреки че имаш възможност?

pr_00f
26-07-2007, 10:48
Ама аз говоря при пета предавка за 4000 оборота. И друг път сме го коментирали това. Имаше пак такава тема каде е най-икономична.


Да и аз за същото говоря ако си пропуснал да забележиш. И за боксера даже дето си иска по-високи обороти- и за него не може да се каже че е най- икономичен в този режим.
Та специално за теб ще ти кажа от личен опит - колата ти е най икономична в режим 90-100 км.(Е имаи коли които са изключение, но в случая говоря за нашите кочинки, който са доста сходни.) Само че има и още доста фактори който могат да спомогнат за снижаване на разхода - не само да караш с горепосочената скорост. Ако искаш да ти напиша едно ръководство?
Защото я ми виж в подписа какъв разход ми дава колата от нова година насам е описано с детайли. Със километри, гуми, тип каране и прочие. Както съм тръгнал - скоро ще настигна колегите с дизелите по икономичност. Ако не я изрязвах юнашки понякога - щях и по малко от дизел да горя :)

ak47
26-07-2007, 11:59
карам джета и тва 4е 145цата вози като мерцедес в сравнение не мога да го повярвам ( не 4е сам се возил в 145 ама верно не си го представям ) не може хем по стабилна хем по комфортна (поне при тия 2 модела) ина4е в моита джета само климатика липсва :roll:
и бтв сменям на малко над 2000 оборота в града при тва на газ :wink:

вуйче ако не си забелязал тва е форума на алфа ромео ! :whistle:

P.S. както вика един мой познат, като искаш колата да ти върви на 2к купи си голф

DeViL145
26-07-2007, 21:57
немога да ви разбера как сменяте на 2500-3000, аз на толкова тръгвам ?! то кефа на колата идва от 4000 оборота нагоре, като си отвори гласчето :wink:

JJJ
27-07-2007, 00:12
Ама аз говоря при пета предавка за 4000 оборота. И друг път сме го коментирали това. Имаше пак такава тема каде е най-икономична.

Задача:
С колко километра в час се движи автомобила на 5-та скорост и 4000 мин-1?

За да разбереш отговора може лично да тестваш или да пресметнеш!
След това намираш данни за автомобила (разход при скорост) и разбираш каква е истината. 8)

Nasko_77
27-07-2007, 00:25
Ама аз говоря при пета предавка за 4000 оборота. И друг път сме го коментирали това. Имаше пак такава тема каде е най-икономична.

Задача:
С колко километра в час се движи автомобила на 5-та скорост и 4000 мин-1.

За да разбереш отговора може лично да тестваш или да пресметнеш!
След това намираш данни за автомобила (разход при скорост) и разбираш каква е истината. 8) Ей всезнайковци! (с извенение) За да го излагам като мнение, значи съм го проверил. Моята кола при 4000об. е на 120км.ч
При това положение... двигателят е в оптималния режим :idea: разход/продуктивност. Това го е потвърждавал и един от хората тук с много голям авторитет и покритие. :idea: Имена няма да назовавам.

П.С ок, ще се постарая повече да не давам мнения :!:

Pinky
27-07-2007, 09:20
оптимален!=най-икономичен
правиш ли разлика?

виж си книжката какъв разход се предвижда при скорост 120км/ч и какъв при 90

pr_00f
27-07-2007, 10:49
Явно не прави човека разлика.
Наско казах ти - чети първо преди да пишеш. И не се сърди после като ти казват че дрънкаш глупости. .
А за всезнайковците си прав, аз от малкото мнения дето ги е писал колегата JJJ си правя извода че двамцата с тебе и цял живот да четем - пак няма да го стигнем!

Отвори си книжката на колата и виж данните за разхода при 90 и 120 км/ч.

90км - 6,3
120км -7,9
градско -10,7
Данните са от тук
http://alfisti.ru/146/ttx146.htm

Айде със здраве.

Crusader
27-07-2007, 11:55
За последен път Ви казвам този ДВГ /1.4 TS/ е най икономичен /усреднено/ при 2900 об/м., ще Ви дам още един жокер - вариатор :!:

pr_00f
27-07-2007, 14:30
Ами аз какво разправям 3000-/+ 200
А си нямам вариатор :)

търтей
27-07-2007, 14:57
баси дизелите дето ги карате :wink: :lol: :P

pr_00f
27-07-2007, 15:10
Ми аз вадя по нисък разход от тебе бе :)

ЗАВИЖДАИИИИИ!

търтей
27-07-2007, 15:13
Ми аз вадя по нисък разход от тебе бе :)

ЗАВИЖДАИИИИИ!

1. аз да не карам като баба бе
2. мойто и твойто градско нямат нищо общо
3. на мен ми харчи 7.5/100
4. завиждай ти :P :wink: :lol:

sa6o_roman
27-07-2007, 16:20
карам джета и тва 4е 145цата вози като мерцедес в сравнение не мога да го повярвам ( не 4е сам се возил в 145 ама верно не си го представям ) не може хем по стабилна хем по комфортна (поне при тия 2 модела) ина4е в моита джета само климатика липсва :roll:
и бтв сменям на малко над 2000 оборота в града при тва на газ :wink:

вуйче ако не си забелязал тва е форума на алфа ромео ! :whistle:

P.S. както вика един мой познат, като искаш колата да ти върви на 2к купи си голф

ми сигурно съм забелязал 4е не е форума на фв, 6тот сам фен на Алфа
а послеписа ти е много верен :D

ak47
28-07-2007, 14:46
абе само аз ли сум с 1.7 16V boxer у тоя форум ? мойта на 4 k На 5та е на към 90 (100% е под 100 ) бах тия скорости бах, после ми пише 240 на километража. 240 ако се фърля от витиня със 180 :Tease: :crazy:

Pinky
28-07-2007, 14:51
нещо не ти е наред. Моята на 4000 оборота е на 120

Mind_Control
28-07-2007, 15:41
абе само аз ли сум с 1.7 16V boxer у тоя форум ? мойта на 4 k На 5та е на към 90 (100% е под 100 ) бах тия скорости бах, после ми пише 240 на километража. 240 ако се фърля от витиня със 180 :Tease: :crazy:

Определено нещо не е наред.. на 5-та със 100 трябва да е на 3000-3100 оборота

ak47
28-07-2007, 16:32
нещо не ти е наред. Моята на 4000 оборота е на 120

а засичал ли си я какъв разход ти дава ?

ся ако ми кажеш и че имаш резервен дебитомер ? :roll:

опа, тука едно допълнение след вчеращния тест, значи и при мене на 4000 е на 120, нещо явно съм се заблудил сериозно ! :) :wierdo:

Pinky
30-07-2007, 10:48
разхода зависи от настроението. Извънградско се движи между 7 и 10, най често 9; а градско между 10 и 13, най-често 12.

sof_bg
09-08-2007, 19:48
А на 145 1.9jdr ..на колко е гот на се превклучва?

trustworthy
09-08-2007, 21:29
А на 145 1.9jdr ..на колко е гот на се превклучва?

За икономия - 2000 оборота, за кеф - минимум 3500 :)