PDA

View Full Version : Интересна ситуация с обратен завой



SamuraiJack
09-08-2007, 09:53
Значи вчера слизам по Цариградско към центъра и целта ми е да завия надясно към Ситняково. Да де ама виждам знаци и заграждения, които отклоняват движението в тунела който води наляво по Пейо Яворов към телевизионната кула. Влизам аз в тунела (въпреки че по-ербап шофьорите въобще не се бяха притеснили от знака и бяха продължили надолу) с целта горе на телевизионната кула да направя обратен. Изчаквам 3-4 светофара, бавно и спокойно обръщам и изведнъж - палка. След мен биват спирани още две коли. Обяснението - тук обратният завой е забранен :shock: Аз мигам на парцали, тия след мен - също. Спорихме дружески с полицаите, показваха ми правилника. Оказва се, че при светофар с отделна секция за ляв завой, нямате право на обратен. Не го пише изрично в правилника, разбира се. Там пише, че при светофар с указана посока имаш право да се движиш само в тая посока, а както се сещате светофар с посока обратен завой няма :twisted: От друга страна са описани възможностите за обратен завой в друг раздел и наистина там няма такъв случай със светофар с отделна секция за ляв.

Ситуацията ми се стори интересна и реших да я споделя, тъй като си мисля, че малко хора са наясно с този частен случай.

P.S. Полицаите бяха любезни, въпреки че аз малко се разпалих при споровете, не излязоха от добрия тон, и в крайна сметка ни пуснаха с дружеско предупреждение.

Mind_Control
09-08-2007, 10:50
:shock: значи почти няма светофар в София, на който да може да направиш обратен завой... Примерно и на булевард българия пак е така. Вярно е интересна ситуацията!

Alexanderbb
09-08-2007, 10:54
Според мен там случая е твърде частен поради факта че едновременно с тази зелена секция свети зелено и на идващите от към Интерпред които завивад на дясно. И се получава конфликтна точка.
Иначе на кръстовищата със забрана за обратен завои трябва да има знак В23 „Забранено е завиването в обратна посока"

Mind_Control
09-08-2007, 10:57
Според мен там случая е твърде частен поради факта че едновременно с тази зелена секция свети зелено и на идващите от към Интерпред които завивад на дясно. И се получава конфликтна точка.
Иначе на кръстовищата със забрана за обратен завои трябва да има знак В23 „Забранено е завиването в обратна посока"

На бул. България също пуска за десен завой, тия, които ти се падат от лявата страна..

SamuraiJack
09-08-2007, 10:59
Според мен там случая е твърде частен поради факта че едновременно с тази зелена секция свети зелено и на идващите от към Интерпред които завивад на дясно. И се получава конфликтна точка.
Иначе на кръстовищата със забрана за обратен завои трябва да има знак В23 „Забранено е завиването в обратна посока"

Ами проблемът е, че ти няма как да знаеш дали пускат десния завой, така че важи навсякъде, а знак в моя случай няма. Но е така, забраната е наложена точно поради тази конфликтна точка с правещите десен завой.

търтей
09-08-2007, 11:00
хохо
видях ги вчера тия с обратния завой
а кукалеросите си бяха приготвили правилника - почти да им повярва човек че са го чели :lol:

ама май нещо са в грешка
там никога преди това не са спирали за обратен а куки има нон стоп

bass
09-08-2007, 11:02
почти да им повярва човек че са го чели :lol: там никога преди това не са спирали за обратен а куки има нон стоп

Е те явно чак сега са стигнали до тоя раздел на правилника и веднага са решили да го приложат :D

търтей
09-08-2007, 11:03
почти да им повярва човек че са го чели :lol: там никога преди това не са спирали за обратен а куки има нон стоп

Е те явно чак сега са стигнали до тоя раздел на правилника и веднага са решили да го приложат :D

абе искали са да захлебят то е ясно

освен тва бяха спрели повече от една кола на веднъж пък това е забранено :wink:

Alexanderbb
09-08-2007, 11:04
По-добре да каже някой с юридичеко образование но аз си мисля че в законите нещо е забранено само ако го пише изрично а не чрез хипотетично тълкуване на текстовете

търтей
09-08-2007, 11:11
Раздел VIII.
Завиване в обратна посока. Движение назад

Чл. 38. (1) Завиването в обратна посока се извършва наляво от най-лявата пътна лента по посока на движението.

(2) При завиване в обратна посока водачът пропуска насрещно движещите се пътни превозни средства.

(3) При недостатъчна широчина завиването в обратна посока може да започне и от друга част на платното за движение, но водачът на завиващото пътно превозно средство е длъжен да пропусне и попътно движещите се от лявата му страна пътни превозни средства.

(4) При завиване в обратна посока на кръстовище не се разрешава движение назад.



Чл. 39. Завиването в обратна посока е забранено на пешеходна пътека, железопътен прелез, мост, надлез, в тунел, в подлез, при ограничена видимост или при намалена видимост под 50 метра.


Чл. 40. (1) Преди да започне движение назад, водачът е длъжен да се убеди, че пътят зад превозното средство е свободен и че няма да създаде опасност или затруднения за останалите участници в движението.

(2) По време на движението си назад водачът е длъжен непрекъснато да наблюдава пътя зад превозното средство, а когато това е невъзможно, той е длъжен да осигури лице, което да му сигнализира за опасности.

valjo
09-08-2007, 12:15
има места, където има изричен знак "разрешен обратен завой" както е на Вапцаров и Черни връх, за такива където няма такъв, аз поне бях чул, че ако имаш и знак "път с предимство" може да направиш обратен, стига да не е изрично забранен

ама ... това само съм го чул:)

търтей
09-08-2007, 12:51
предимството няма нищо общо Бре :P

trustworthy
09-08-2007, 13:45
Ейй! Ми така е като само сте решавали листовки, а не сте чели правилника :) При секция за ляв завой е забранен обратният, ако няма изричен знак за това. правилно са хортували ченгетата. Това съм го учил (понеже съм изчел 1-2 пъти Правилника за Движение по Пътищата ;)) като бях на 16 и още го помня! Засрамете се!!! 8)

А Вальо като види знак 'път с предимство' и се чуства необезпокояван да се пристроява и в канавките даже :lol:

търтей
09-08-2007, 13:51
той и без значи знае как се скача в канаФка :wink: :P

търтей
09-08-2007, 13:56
а и в правилника за прилагане на здп нищо подобно не пише за обратния завой :shock:


Чл. 58.
(7) Пътен знак Ж9 указва специално устроени места за завиване в обратна посока извън кръстовища.

...

Раздел III.
Завиване в обратна посока
Чл. 85. (1) Завиването в обратна посока се извършва само наляво.

(2) Завиването в обратна посока се извършва от най-лявата пътна лента по посока на движението.

(3) При завиване в обратна посока водачът пропуска насрещно движещите се пътни превозни средства.

(4) При недостатъчна широчина завиването в обратна посока може да започне и от друга част на платното за движение, но водачът на завиващото пътно превозно средство е длъжен да пропусне и попътно движещите се от лявата му страна пътни превозни средства.

(5) При завиване в обратна посока на кръстовище не се разрешава движение назад.


Чл. 86. Завиването в обратна посока е забранено на пешеходна пътека, железопътен прелез, мост, надлез, в тунел, в подлез, при ограничена видимост или при намалена видимост под 50 м.

...

Чл. 119. При движение по автомагистрала на водача е забранено:
2. да завива в обратна посока, да се движи назад, да навлиза в разделителната ивица или да я пресича, включително и на местата, където тя е прекъсната;

...

Чл. 125. При движение в тунел е забранено движението назад, завиването в обратна посока, спирането за престой и паркирането.



Ж9
http://program.ciela.net/TempDoc/20070612/DV25_1996_57_J9.JPG

търтей
09-08-2007, 13:59
колегата ако напише на какво основание са му писали акт ще е по-добре
за да не гадаем кое как :roll:

SamuraiJack
09-08-2007, 14:12
Ми не ми писаха, пуснаха ме :D

trustworthy
09-08-2007, 14:50
Ми не ми писаха, пуснаха ме :D

А случайно да са ти казали на какво основание е можело да ти напишат :)

SamuraiJack
09-08-2007, 15:41
Ми не ми писаха, пуснаха ме :D

А случайно да са ти казали на какво основание е можело да ти напишат :)

Абе гледах много много приказката да не се върти около актове и точки :D

търтей
09-08-2007, 15:43
и колко захлебиха?

SamuraiJack
09-08-2007, 16:03
и колко захлебиха?

Нищо. Не съм предлагал, а и те не си искаха. Отнесох "последно предупреждение" и ме пуснаха. Както писах в началото, държаха се учтиво и не нарушиха добрия тон, въпреки, че аз се разпалих и повиших малко тона.

tokata_pz_flex
10-08-2007, 02:28
Тия пък се оляха с тия щуротии , на мен ми писаха акт пред Jim Beam , щото в 1 през ноща карам с пуснати халогени и къси светлини ! Халогените се ползвали само в мъгла ... :Silent:

Alexanderbb
10-08-2007, 09:10
Правилно са ти написали акт. Халогените найстина са само за случай с намалена видимост. Като искаш да ти е светло слагаш един ксенон и готово а не светиш на хората в очите

Mind_Control
10-08-2007, 10:47
Правилно са ти написали акт. Халогените найстина са само за случай с намалена видимост. Като искаш да ти е светло слагаш един ксенон и готово а не светиш на хората в очите

Те пък халогените как светят на хората в очите- нямам думи... Ксеноните заслепяват в пъти повече!!

търтей
10-08-2007, 10:50
Правилно са ти написали акт. Халогените найстина са само за случай с намалена видимост. Като искаш да ти е светло слагаш един ксенон и готово а не светиш на хората в очите

Те пък халогените как светят на хората в очите- нямам думи... Ксеноните заслепяват в пъти повече!!

заслепяват ксеноните слагани то автърмаркет фирма ЕлаМеРитни
заводските са с постоянно регулиране на светлинния поток ...

а халогените заслепяват и то яко :idea:

Mind_Control
10-08-2007, 10:56
[quote=Alexanderbb]Правилно са ти написали акт. Халогените найстина са само за случай с намалена видимост. Като искаш да ти е светло слагаш един ксенон и готово а не светиш на хората в очите

Те пък халогените как светят на хората в очите- нямам думи... Ксеноните заслепяват в пъти повече!!

заслепяват ксеноните слагани то автърмаркет фирма ЕлаМеРитни
заводските са с постоянно регулиране на светлинния поток ...

а халогените заслепяват и то яко :idea:[/quote:3esnyq8r]

къде пък те заслепяват халогените :shock: те светят точно на 3 метра пред колата!

търтей
10-08-2007, 10:58
[quote="Mind_Control":2bgl4sul][quote=Alexanderbb]Правилно са ти написали акт. Халогените найстина са само за случай с намалена видимост. Като искаш да ти е светло слагаш един ксенон и готово а не светиш на хората в очите

Те пък халогените как светят на хората в очите- нямам думи... Ксеноните заслепяват в пъти повече!!

заслепяват ксеноните слагани то автърмаркет фирма ЕлаМеРитни
заводските са с постоянно регулиране на светлинния поток ...

а халогените заслепяват и то яко :idea:[/quote:2bgl4sul]

къде пък те заслепяват халогените :shock: те светят точно на 3 метра пред колата![/quote:2bgl4sul]

ела ще ти покажа къде светят халогените
еле па ако не са регулирани правилно ...

mim
10-08-2007, 11:01
те и стоповете за мъгла заслепяват като съм на градска дистанция, особено по светофарите

а на търтея 1000 пъти му мрънках за халогените на 155та та Знае че заслепяват

а тия дето заслепяват, обичам да им пущам дългите :twisted:

търтей
10-08-2007, 11:03
освен всичко останало законите са за да се спазват :idea:


Чл. 74. (1) Допълнителни светлини за мъгла може да се използват само при значително намалена видимост поради мъгла, снеговалеж, дъжд или други подобни условия. Тези светлини не може да се използват самостоятелно.

(2) Допълнителна задна светлина за мъгла с червен цвят се използва само когато видимостта е намалена под 50 метра.

lazy
10-08-2007, 11:59
към "други подобни условия" спадат ли постоянно мръсните фарове на колите, причинени от комбинацията "индустриални количества кал и прах в София + лек дъждец " ... щото аз ходя по 2 пъти седмично на автомивка и колата е постоянно в прах ... и същите тия, дето глобяват за фарове за мъгла, са отговорни за състоянието на пътищата и са длъжни да глобяват всички капути, дето разнасят кал из София с некви камиони, пише го някъде и това в същия този правилник ...

Alexanderbb
10-08-2007, 12:30
темата започна здраво да се измества.
Та за ксеноните мога да ти кажа че не пречат на отсрящните защото при правилен реглаж пластината която е в лупата така отсича светлинния поток че се получава черта под нивото на очите на отсрещните водачи. Единствено проблем за тях е когато минаваш през спящ полицай, бабуна на пътя или се изкачваш по наклон (ама тогава гледам с копчето да ги свалям максимално надолу).
Иначе оправданието аз не спазвам правилата защото и Драган така прави си е типично българско и е една от причините да сме на този хал

търтей
10-08-2007, 12:32
...
Та за ксеноните мога да ти кажа ...

я сега се замисли защо заводските ксенони са с постоянен реглаж на височината на светлинния поток :wink:

Alexanderbb
10-08-2007, 12:35
Да не забравяме и факта че при заводския монтаж има датчик на задната ос отчитащ положението на колата, който автоматично ги движи в зависимост от неравностите по пътя

JORDANGT
11-08-2007, 11:16
А бе пак си блестят повече от някаквиси заводски(и регулирани)халогени :wink:
Поне на мен.Може и да съм попадал предимно на такива от сорта ЕлаМеРитни де :roll: