PDA

View Full Version : ...Леко тракане 156-2.4JTD...питане ?!!?



mll
21-10-2007, 08:39
...този мотор 2.4 жтд си е доста попрехвален,а и от новата генерация е, с добри характеристики, коляма кубатура-което предполага и по голям ресурс.....Моят го обслужих - смених всички ремъци, ролки, масла,филтри и пак остана едно гадно леко тракане което и на студено,и на топло ту го има,ту поприглъхва... Във Варна в сервиз Фиат ми казаха ,че маслената помпа се задвижвала от верижна предавка,и тя тракала...а това по принцип не било поблем...и да се скъсала-нищо намало да се повреди-само щаля да ми светне лампата на маслото....респ.-репатрак/да не говорим ,че цената на репатрака може да попрехвърли,тази на виновният неизвършен ремонт....щото пък за да се сменяла веригата-се свалял двигателя...колеги, който се е сблъсквал с този проблем и знае нещо по въпроса....ако желае-моля,да сподели. Други Алфи от същата модификация, дават изчистен"дизелов" шум, без допълнителни потраквания.../но и доста си потракват/; ...и,ако е от тази верига-би ли могла тя да се смени без сваляне на двигателя....Мерси

petko
21-10-2007, 11:28
Не, колега
трябва да се свали мотора няма как да стане инак
А ДИЗЕЛИте на Фиат са определено много по Здрави от бенЗиновите им мотори

trustworthy
21-10-2007, 13:34
Да скъсаш веригата не било проблем?!? "лампата щяла да светне" :lol: Ами аз на твое място, не бих свалял очи от тая лампа, ако ще я караш така. Щото нали се сещаш, че може да светне като за основен ремонт :idea:

По тая логика може да караш и със счупена водна помпа...нали ше ти светне лампата за температурата :)

А дали не е демпферната шайба на коляновия вал? Как точно трака? за съжаление, тая верига е една от малкото 'детски болести', характерни само за 2.4 ЖТД двигателите и наистина се налага сваляне на двг-то :?. Имаше снимки някъде из ланча-форума. Мисля, че Пинко ги беше поствал :roll:

pinko
21-10-2007, 14:01
Ето това е темата от Фиат-форума

http://www.fiat-bg.org/forum/viewtopic.php?t=18188

Иначе тракането може и да е от демпферната шайба, много по-вероятно е даже.

santo_traficante
21-10-2007, 15:08
да виж и шайбата.моята като се разтрака на времето ми изкара ангелите :twisted: така тракаше че все едно е заминал двигателя

mll
21-10-2007, 18:34
а тази демпферна шайба -явно е на коляновият вал - нещо затяга ли се, или се подменя...точно от там някъде ми идва това тракане,и е плаващо-при вдигане на оборотите като че ли затихва, но на празни-я има...някой път като я пална студена е тиха...друг път утихва като е гореща и спра някъде за почивка....веригата е потопена в масло и би дрънчала по друг начин, а и верига в маслена вана би трябвало теоретично да е "вечна"-тя и не е много натоварена...дрънченето е точно там и е като от ламарина-но дебела ламарина - отдору има разни капаци - всичко съм прегледал,включително и укрепванията на ауспуха....точно както казвате звукът е от лабава щайба - преди 30 години съм го имал този случай и на лада и на полски фиат - дето шайбата му е и центробежен филтър за маслото...Та: затяга ли се тая шайба и как се затяга, или се подменя....Сега се светвам-онзи ден сменях ремъци във сервиз фиат - те пък как не я изхващаха тая шайба при все че им заострих вниманието...всъшност пробутаха ми версията с веригата - ей така-от кабинета на сервиза - въобще без да излязат да чуят колата.... Значи като затихне - е супер - няма вериги,няма дявол....явно е шайба...доподскажете как се сменя или дозатяга....и в последната неделя на месеца - ще почерпя...хи-хи-без майтап?!? всъщност защо е наречена демпферна - какво точно демпфира тя след като е ремъчна/явно/ а самите ремъци са си демпфери, и защо са върху демпферна шайба-ако нещо генерално не бъркам.../доуточнявам - не ми беше добре онази ремъчна ролка с пружинното ресорче, но там смених всичко с оригинални части и шумът се изчисти-остана само този който обсъждаме...

pinko
21-10-2007, 19:00
Така, както го описваш тракането, това 100% е демпферната шайба на коляновия вал.

Не се затяга, нито се поправя, сменя се с нова.

Струва около 300-350 лева.

trustworthy
21-10-2007, 23:31
...Не се затяга, нито се поправя, сменя се с нова.

Струва около 300-350 лева.

...и смяната струва 20-ина лв :)

mll
22-10-2007, 00:26
...една от опъващите ми ролки беше с демпфер и струваше 250 лева...но нея я смених....и нещата донякъде се промениха...бих поканил колегата trustworthy да я прослуша в удобно за него време ... , та белким помогне...Минчо Лалев - 0887367230...мерси

gorang
22-10-2007, 10:31
При мен също се появява едно тракане, но само като загрее колата...
Лошото е, че ми казаха че може би е от веригата на маслената помпа (не проверено със сигурност), а цената и е 600 лв.(сменя се цялата помпа) :shock:
Май задължително трябва да се смени, че иначе ставало мазало....

trustworthy
22-10-2007, 13:07
...една от опъващите ми ролки беше с демпфер и струваше 250 лева...но нея я смених....и нещата донякъде се промениха...бих поканил колегата trustworthy да я прослуша в удобно за него време ... , та белким помогне...Минчо Лалев - 0887367230...мерси

Няма проблем да я чуя, не че разбирам нещо толкова де :oops: . Предлагам ти да дойдеш на срещата в неделя. Дори и аз да не съм там, има (вече :)) и други колеги с ЖТД, които могат да помогнат с някой акъл :)

Violator
22-10-2007, 20:29
При мен също се появява едно тракане, но само като загрее колата...
Лошото е, че ми казаха че може би е от веригата на маслената помпа (не проверено със сигурност), а цената и е 600 лв.(сменя се цялата помпа) :shock:
Май задължително трябва да се смени, че иначе ставало мазало....
Ако трака докато е студена бих го приживял, а да трака когато е загряла и трябва да мърка, ще ме свие сърцето на една идея от инфаркта :shock:

mll
22-10-2007, 21:17
неделя ми е късно,дотогава ще съм я оправил...утре ще поръчвам шайба...че имам и един маншон да сменям на външно каре...аз последният момент се отказах от феста заради това тракане.... но щом няма друг начин...неделя итъй ,и тъй съм на манежа-ще помагате...мерси...

trustworthy
22-10-2007, 21:47
Съжалявам, че не мога по-рано да хвърля око, но наистина звучи като шайба на коляновия вал. Гумата, намираща се между металните шайби, съставни на демпфиращата, остарява и започва да се пука и рони. От там и двете шайби започват да опират една в друга и чаткат. Като загрее обикновено утихва или спира

BatVas
22-10-2007, 22:14
ако е била демпферната шайба (оригиналната) - това тракане не може да направи проблеми ако е леко, а и да се разтрака много пак можеш да се прибереш като не я зориш даже и да си доста далеч :wink:

trustworthy
22-10-2007, 22:20
ако е била демпферната шайба (оригиналната) - това тракане не може да направи проблеми ако е леко, а и да се разтрака много пак можеш да се прибереш като не я зориш даже и да си доста далеч :wink:

От Еньо знам, че това, което може да се случи, ако караш с разбита шайба варира от нищо до скъсан колянов вал :) Но определено може да се кара доста преди да се смени

търтей
23-10-2007, 10:37
бе и други гадории стават от разтропан демфер
накратко не си е работа
:wink: :lol:
освен ся като идвам у ваше село да донеса инструментариума и да направим неколко ремонта пред катедралата примерно или не червеното площад дип там имам и друга работа

BatVas
23-10-2007, 10:50
ако е била демпферната шайба (оригиналната) - това тракане не може да направи проблеми ако е леко, а и да се разтрака много пак можеш да се прибереш като не я зориш даже и да си доста далеч :wink:

От Еньо знам, че това, което може да се случи, ако караш с разбита шайба варира от нищо до скъсан колянов вал :) Но определено може да се кара доста преди да се смени

Aз подчертавам ОРИГИНАЛНА шайба - щото там имало някакви зъбчета. Чул съм го от Тони от Ванто и същото беше мнението и на Стаси от ТиН. Просто казаха , че дори по време на път да ти се разтрака СИЛНО като трактор винаги може да се прибереш даже и на 500 км стига да не я зориш.

търтей
23-10-2007, 10:55
васо ти и без шайба можеш да се прибереш :wink:

trustworthy
23-10-2007, 11:59
бе и други гадории стават от разтропан демфер
накратко не си е работа
:wink: :lol:
освен ся като идвам у ваше село да донеса инструментариума и да направим неколко ремонта пред катедралата примерно или не червеното площад дип там имам и друга работа

Чакам те с питка и шарена сол на изхода на магистралата :)

mll
23-10-2007, 19:39
днес ми снесоха цена -380 лв+2 седмици чакане...за нова оригинална шайба....чудя се само на едно....на младежа в сервиза като му оставих колата да сменя ремъците и всички ролки с нови...му казах отваряи си очите, и ако изфащаш нещо зънкай да го купунам ново....нищо не ми каза ,че е открил...че и 10 кинта му бутнах да се почерпи...та...преди да му се ядосам,се питам...а и Вас: при свалени ремъци,тая шайба има ли собствени луфтове и може ли с пипане или леко с някакъв лост,да се тества за луфтове ???Мерси...кофтият номер е че нощес заминавам командировка..с нея чак до благоевград и петрич....и дано не спре нейде....и тук из форума питах,та питах за онзи файл с телефоните на колеги за евентуална помощ - нищо не стана...пак сам ще се оправям...здраве да е,и късмет...

trustworthy
23-10-2007, 19:47
на моя мотор шайбата се захваща с 4 болта. Не знам с колко е при тебе, но луфтове не трябва да има никакви - нито аксиални, нито радиални...абе никакви. Тя е на директен привод с коляновия вал. Край спокойно ;) Едва ли ще е по-зле от старата ти шайба :)

BatVas
24-10-2007, 16:29
днес ми снесоха цена -380 лв+2 седмици чакане...за нова оригинална шайба....чудя се само на едно....на младежа в сервиза като му оставих колата да сменя ремъците и всички ролки с нови...му казах отваряи си очите, и ако изфащаш нещо зънкай да го купунам ново....нищо не ми каза ,че е открил...че и 10 кинта му бутнах да се почерпи...та...преди да му се ядосам,се питам...а и Вас: при свалени ремъци,тая шайба има ли собствени луфтове и може ли с пипане или леко с някакъв лост,да се тества за луфтове ???Мерси...кофтият номер е че нощес заминавам командировка..с нея чак до благоевград и петрич....и дано не спре нейде....и тук из форума питах,та питах за онзи файл с телефоните на колеги за евентуална помощ - нищо не стана...пак сам ще се оправям...здраве да е,и късмет...

Ами Тони от Ванто ми разправяше за демпферна шайба НЕоригинална (на известна фирма беше де) издържала поне 200 000 км и на него по му харесвала като начин на изработка. Ама кат не запомних ква беше

mll
24-10-2007, 19:29
начи...в момента в БГ нямало никъде такава шайба...ангажирах 1 сервиз да ми търси, и отговорът е около 200 лева и 2-3 седмици чакане...били 2-3 италиански хфирми дето ги правели....Та: ако някой има за продаване - купувам!!!

pinko
24-10-2007, 19:56
начи...в момента в БГ нямало никъде такава шайба...ангажирах 1 сервиз да ми търси, и отговорът е около 200 лева и 2-3 седмици чакане...били 2-3 италиански хфирми дето ги правели....Та: ако някой има за продаване - купувам!!!

Ми в ТНкар имаше преди месец-два.

Звънни им 02/943 48 75, 0987 848 805

Тия телефони имам, от магазина на Оборище.

Вероятно ще се навият да ти я пратят с наложен платеж по куриер.

mll
24-10-2007, 21:14
Мерси колега, да ти се връща отзивчивостта и колегиалността...

mll
25-10-2007, 11:20
...но телефоните са стари - сега са на бюро на Мтел...

търтей
25-10-2007, 11:24
Т&Н кар Адрес: магазини
1. ул. Оборище 95 тел. 02/ 943 48 74
2. бул. Гоце Делчев бл. 2 тел. 02/ 850 44 05
3. Люлин блок 820 намиращ се срещу Булгаргаз тел.8268910
4. Hов магазин в Младост. Намира се на ул. Андрей Ляпчев 7, (от Младост към Cтудентски град, преди Hyundai). 0897 848 814.

има търсачка а темата с магазините е закачена даже
може да се обадиш и на александър ауто

jammi
25-10-2007, 14:09
Преди година смених демпферната шайба на моята Алфа. Тогава сруваше 220 лв. + 20 лв. труд в сервиз "Кафеджиев" Бургас. Става за около 10 мин. Ако искаш им звънни на този телефон 056 861105 и ги питай имат ли в наличност.
156 1.9жтд 2000г.

trustworthy
25-10-2007, 14:53
Преди година смених демпферната шайба на моята Алфа. Тогава сруваше 220 лв. + 20 лв. труд в сервиз "Кафеджиев" Бургас. Става за около 10 мин. Ако искаш им звънни на този телефон 056 861105 и ги питай имат ли в наличност.
156 1.9жтд 2000г.

За 1.9 са други и са по-евтини ;)

търтей
25-10-2007, 15:00
Преди година смених демпферната шайба на моята Алфа. Тогава сруваше 220 лв. + 20 лв. труд в сервиз "Кафеджиев" Бургас. Става за около 10 мин. Ако искаш им звънни на този телефон 056 861105 и ги питай имат ли в наличност.
156 1.9жтд 2000г.

За 1.9 са други и са по-евтини ;)

е за 2.4 е само 100-150 лв повече ко му плащаш ;)

trustworthy
25-10-2007, 15:13
Еми това е цената на удоволствието да караш голяма кубатура :) За малолитражките се намират и по 100-120 лв, ама е с връзки 8)

търтей
25-10-2007, 15:14
кефа цена нема :wink: :lol:

mll
26-10-2007, 21:01
верно,че само на бавни обороти трака, при подаване на газ изчезва....хей,благодаря и поздрави на всички за съветите и споделената информация......

zaza
13-11-2010, 11:11
А проблем ли е докато се намери и монтира новата да се кара без тази шайба че колата постоянно ми трябва

spe4elist
13-11-2010, 11:32
Смяташ да покараш без шайба или аз нещо не разбрах?!?

Jivko7777
13-11-2010, 15:09
Смяташ да покараш без шайба или аз нещо не разбрах?!?

Точно иска да кара без тази шайба...и аз директно му отговарям че няма какво толкова да я търси има я навсякъде...само дето е леко скъпичка ;)

zaza
13-11-2010, 15:21
Питам дали ще мога така да я закарам до сервиза не да си я карам постоянно.Щото направо си падна добре че паркирах в този момент.Гумата се е нацепила цялата.

undy
13-11-2010, 15:50
неможеш да караш без тая шяйба,погледни само колко неща задвижва,нестава..............във форума се продаваха по едно време..............хвърли едно око.....................а и смяната трае не повече от 20 мин.