PDA

View Full Version : Еко-тема: Изхвърляте ли разделно отпадъците?



lyuli
30-10-2007, 10:44
Я да видим какво е екологичното съзнание на съфорумците ;)

търтей
30-10-2007, 10:45
за съжалени нали знаеш че разделно събраните отпадъци се изхвърлят на едно и също място ......

MONI
30-10-2007, 10:45
ами при нас все още няма от новите кофи.....

lyuli
30-10-2007, 10:47
за съжалени нали знаеш че разделно събраните отпадъци се изхвърлят на едно и също място ......

знаеш ли каква мъка ми е това............ аз дори мия консервите, преди да ги изхвърля. и като се замисля че няма смисъл.....

търтей
30-10-2007, 10:49
за съжалени нали знаеш че разделно събраните отпадъци се изхвърлят на едно и също място ......

знаеш ли каква мъка ми е това............ аз дори мия консервите, преди да ги изхвърля. и като се замисля че няма смисъл.....

за щастие поне при мен кварталните разделносъбирачи разбирай клошари се справят сами чудесно със сортирането и рециклирането

mim
30-10-2007, 10:52
тия дето ровят по кофите и събират хартия са единствените, дето вършат някаква реална работа
хм, даже съм ги виждала да събират по разделно и консервени кутии (и разни други ламарини) и целофан (и знам ли какви там пвц-та)

аз моите си ги събирам разделно, ама дали има файда...

в офиса уж събираме хартия за рециклиране, ама повечето колеги ги мързи да идат до "специалната" кофа, а нея поне я взимат точно за рециклиране

proper
30-10-2007, 10:56
аз съм много про Екологията. Но специялно разделното събиране на боклука е най-голямата смешка на света....популизъм и крадене на пари.
Има прекрасен филм на Пен и Теллър относно това и с цифри се показва как разделното събиране на боклука и ЗАВОДИТЕ за отпадъци са около няколко пъти по-вредни в крайна сметка за околната среда.... енергията изразходвана за целия процес на отделно събиране и Преработване е в пъти по голяма и натежава в баланса.......
Иначе е красиво и трогващо, но безумно популистко и неефективно, А в крайна сметка и по-вредно за природата.....
Просто когато се замисли повече човек започва да вижда, неща които иначе не са на повърхността на проблема и аз лично си промених мнението.


П.С. съжалявам, че имам неудобно мнение, но не съм свикнал да приемам нещата каквито ми ги поднесат.....винаги се замислям...защо? а и най важния въпрос все пак....."къде са парите?"

J_I_V_K_O
30-10-2007, 10:57
Не, защото няма смисъл лично мое мнение ;)

Mind_Control
30-10-2007, 11:11
аз съм много про Екологията. Но специялно разделното събиране на боклука е най-голямата смешка на света....популизъм и крадене на пари.
Има прекрасен филм на Пен и Теллър относно това и с цифри се показва как разделното събиране на боклука и ЗАВОДИТЕ за отпадъци са около няколко пъти по-вредни в крайна сметка за околната среда.... енергията изразходвана за целия процес на отделно събиране и Преработване е в пъти по голяма и натежава в баланса.......
Иначе е красиво и трогващо, но безумно популистко и неефективно, А в крайна сметка и по-вредно за природата.....
Просто когато се замисли повече човек започва да вижда, неща които иначе не са на повърхността на проблема и аз лично си промених мнението.


П.С. съжалявам, че имам неудобно мнение, но не съм свикнал да приемам нещата каквито ми ги поднесат.....винаги се замислям...защо? а и най важния въпрос все пак....."къде са парите?"

И ти си прав, ама не съвсем.. За някои неща наистина не си струва да се рециклират, ама примерно за стъглените бутилки си струва- нищо по специално не коства на завода производител на бутилки да ги претопи и да отлее нови стъклени бутилки :) има и други примери... Претопяването на метал е същото.. (не във всички случаи де)

trustworthy
30-10-2007, 11:14
Не, защото нямаме такива казани около нас (този отговор го няма в анкетата). За да стигна до кофи за разделно събиране на отпадъците, трябва да извървя бая път, а и не съм убеден в ефективността на мероприятието :roll:

proper
30-10-2007, 11:16
аз съм много про Екологията. Но специялно разделното събиране на боклука е най-голямата смешка на света....популизъм и крадене на пари.
Има прекрасен филм на Пен и Теллър относно това и с цифри се показва как разделното събиране на боклука и ЗАВОДИТЕ за отпадъци са около няколко пъти по-вредни в крайна сметка за околната среда.... енергията изразходвана за целия процес на отделно събиране и Преработване е в пъти по голяма и натежава в баланса.......
Иначе е красиво и трогващо, но безумно популистко и неефективно, А в крайна сметка и по-вредно за природата.....
Просто когато се замисли повече човек започва да вижда, неща които иначе не са на повърхността на проблема и аз лично си промених мнението.


П.С. съжалявам, че имам неудобно мнение, но не съм свикнал да приемам нещата каквито ми ги поднесат.....винаги се замислям...защо? а и най важния въпрос все пак....."къде са парите?"

И ти си прав, ама не съвсем.. За някои неща наистина не си струва да се рециклират, ама примерно за стъглените бутилки си струва- нищо по специално не коства на завода производител на бутилки да ги претопи и да отлее нови стъклени бутилки :) има и други примери... Претопяването на метал е същото.. (не във всички случаи де)

Да, но затова не трябва да се произвеждат изобщо стъклени бутилки. Но и там цената на завода за преработка, енергията за преработката, събирането и т.н. е има по0голяма тежест Енергийно като щета в/у природата отколкото да се вземе кварцов пясък и да се преработи в стъкло....но прав си има леки изключения и те са главно при ВРЕДНИТЕ отпадъци например.... сложна тема и никак не еднозначна...

reptli
30-10-2007, 11:35
БТВ нали знаете че в япония или китай по някакъв начин преработват боклука и го използват за гориво на камионите за смет :shock: :P

lyuli
30-10-2007, 11:39
а в Хонг Конг са направили ферма от чевеи и ги хранят с органичните отпадъци, а червеите ги превръщат в хумус............ е на това му викам ЕКО......

mim
30-10-2007, 11:42
и метан може да се добива от безкислородно гниене на органични отпадъци :D , което не изисква енергия

viki
30-10-2007, 11:49
Не.По едно време си събирах така боклука ,но след като няколко пъти
видях как всичките кофи се изсипват в камиона за боклук неразделно спрях да се занимавам.http://place.forumotion.com/users/84/14/08/smiles/52226.gif
п.п.
тези пластмасови кофи са голямо безумие-повечето които съм виждала са вече поизгорели :?

Kuku
30-10-2007, 11:58
Освен, че не виждам смисъл от тази измишльотина, нямам и място в нас за три-четири кофи, да го ева :lol:

piqnica
30-10-2007, 12:38
за съжалени нали знаеш че разделно събраните отпадъци се изхвърлят на едно и също място ......

знаеш ли каква мъка ми е това............ аз дори мия консервите, преди да ги изхвърля. и като се замисля че няма смисъл.....

Old Fox
30-10-2007, 15:14
Да, но затова не трябва да се произвеждат изобщо стъклени бутилки. Но и там цената на завода за преработка, енергията за преработката, събирането и т.н. е има по0голяма тежест Енергийно като щета в/у природата отколкото да се вземе кварцов пясък и да се преработи в стъкло....но прав си има леки изключения и те са главно при ВРЕДНИТЕ отпадъци например.... сложна тема и никак не еднозначна...
Малко уточнение. В заводите за стъкло така или иначе се ползва старо стъкло за да се хомогенизира сместа или за нещо дуго си беше..... Тъй че няма никакви допълнителни разходи за преработка на стъклото. То си е направо нужно. Да разбирам ли, че да закарам един камиом със старо стъкло до завода е по енергоемко от това да правя кариера за пясък, да го рина и да карам в завода. Нещо не ми се връзва.

lyuli
01-11-2007, 18:26
все пак си мисля, че за хартията специално има смисъл да се прави....

Furious 155
01-11-2007, 18:30
все пак си мисля, че за хартията специално има смисъл да се прави....

не само... според мен всичко дето може да се преработи е добре да се отделя още в момента на изхвърляне, но впоследствие е необходимо да има къде да става това преработване!!!

Дразня се че в нашата хубава държавица, нещата се правят винаги наопаки... сложиха казани за разделно изхвърляне, но после като мине камиона всичко сипват на едно място... Е КАК ДА СТАНЕ???

maggy
06-11-2007, 19:54
НЕ ВСИЧКИ ФИРМИ ГИ ИЗХВЪРЛЯТ НА ЕДНО МЯСТО БОКЛУЦИТЕ. Майка ми работи в такава фирма, няма значение как се казва, но за да са сигурни че боклука се изхвърля и в камионите разделно са наели човек, който следи циганите какво правят всеки ден и в провинцията има пак. кара ги да метат след като дигнат боклука. Те нямат сметка да го събират заедно, защото после го продават на заводи за рециклиране и печелят от боклука. А ако боклука е смесен се плаща на циганите да го разделят за да го продадат и им излиза по скъпо като хората си хварлят кой където и каквото си иска.

maggy
06-11-2007, 19:59
има си заводи за всичко и има смисъл, защото печелиш от хорския боклук, а тези които го изсипват на едно място просто не го рециклират, знам за коя фирма говорите а тя е една от най- големите, но тя само пере пари, не ги интересува да се занимават да го събират, пък после и да го продават

maggy
06-11-2007, 20:06
и метан може да се добива от безкислородно гниене на органични отпадъци :D , което не изисква енергия точно така е има такава сепарираща инсталция в Гоце Делчев, която е супер скъпа, и я вкараха от Франция с триста зора, но изтеглиха голям кредит и някаде до 10г. и метан ще се извлича

MUROMAN
06-11-2007, 20:29
ами при нас все още няма от новите кофи.....

за което ме е много яд -аз съм супер екологично настроен човек и Винаги бих изхвърлял разделно отпадаците.

lyuli
06-11-2007, 20:30
НЕ ВСИЧКИ ФИРМИ ГИ ИЗХВЪРЛЯТ НА ЕДНО МЯСТО БОКЛУЦИТЕ. Майка ми работи в такава фирма, няма значение как се казва, но за да са сигурни че боклука се изхвърля и в камионите разделно са наели човек, който следи циганите какво правят всеки ден и в провинцията има пак. кара ги да метат след като дигнат боклука. Те нямат сметка да го събират заедно, защото после го продават на заводи за рециклиране и печелят от боклука. А ако боклука е смесен се плаща на циганите да го разделят за да го продадат и им излиза по скъпо като хората си хварлят кой където и каквото си иска.

това е супер.
майка ми също ми каза, че е видяла, че ги събират в различни камиони, което ме обнадеждава, че не напразно мия консервите.........

Dexer
06-11-2007, 22:22
В събирането и рециклирането на отпадъци има много смисъл и много "хляб". на практика почти няма материя която не може да се преработи и отново да се използва за производство на нови изделия.
Примери - Всички видове пластмаси - събират се, разделят се по видове, смилат се, после се гранулират, тези гранули стават изходен материал за изработка на всяко пластмасово изделие, което можете да се сетите. Знаете ли че от рециклирана старат пластмаса се правят чашки за кафе - просто чашата се прави от 2 слоя - външнич, кожто е по-дебел е от старата пластмаса, а отвътре има тънък слой от нова пластмаса, защото все пак става въпрос за изделие от ХВП.
Та така.... примери милиони, преработват се стъкла, хартии, метали, гуми, електроуреди като хладилници и перални всякакви други боклуци, които може да се сетите...
А иначе за анкетата - ние нямаме такива контейнери, но ако някой тук знае кои фирми събират наистина разделно и кои само за парлама, да сподели!

proper
07-11-2007, 14:41
Ама то никой не казва, че няма смисъл Принципно!!! Даже чисто политически за да звуча модерно бих призовал...ала бала....
Ама някои доста умни хора са доказали Икономически, че е по добре да се депонират 80-90 от отпадъците, защото процеса на "обновяване" чисто като природен баланс ТЕЖИ повече на природата..... енергия за събиране, разделяне, преработка....тва са енергпоглъщащи дейности/заводи..... не ми се рови сега да го пусна тука иследването, че много спорове имаше по форума за кво ли не и не ми е приятно много....

Да много готинко и модерно звучи..."ей тва найлоново пликче да си го преработиме и пак да го използваме"..........Но докато стигне обратно като пликче до мен, то е принудило да се исползват хиляда ресурса и чисто математически в крайна сметка тежи повече в екологичния баланс...

До ри за изгаряне на органични не си струва...хората са измислили атомната енергия ехеее..

Единствената полза е за ресурсите, които са РЯДКИ и тези които са опасни за природата сами по себе си.

Да, признавам, че има доста умни хора които са накарали света да мисли обратното и успяват да направят доста добри парички на техен гръб. За тях ...похвала!!!

peho
07-11-2007, 17:04
Значи искаш да кажеш,че с по-малко енергия и средства ще добиеш определен метал от руда,отколкото да претопиш отпадъчен такъв метал.Или искаш да кажеш че е по-добре да се изсичат постоянно дървета за да се произвежда хартия,вместо да се преработва отпадъчна хартия.Може би казваш е по-добре да трупаме отпадъците някъде в природата,понеже ако ги горим се отделят токсични газове,особенно от някои пластмаси,а преработката им била много енергоемка.И не мислиш ли че от тезата която ти защитаваш,също някой изкарва доста пари,само като спомена петрол(основна суровина за производството на някои от нещата които могат да се преработват)и няма какво повече да говоря.Заради този петрол хората войни правят,та няколко умни глави,които да кажат,че рециклирането е пълна глупост ли няма да изнамерят.

t_mag
07-11-2007, 19:09
Голяма полемика :))) Бях на гости в Италия...Да ви кажа гадна работа. Органичния боклук го събират само в сряда, например...до тогава си го складирай където искаш. Или изяждаш всичко и ядеш риба 1 път в месеца, и то предния ден преди да ти приберат чувалите или си купи ПРОТИВОГАЗ :))))))))))))) И мизерията е в двора ти или в мазето, а не на улицата в казана , където и е мястото! Иначе е ОК да се разделят боклуците и внимавам по улиците къде какво хвърлям, но мнооооого трудно ще ме накарат да ги разделям вкъщи...освен ако не ми заделят едно депо за боклук от общинската територия :)))

proper
07-11-2007, 20:20
Значи искаш да кажеш,че с по-малко енергия и средства ще добиеш определен метал от руда,отколкото да претопиш отпадъчен такъв метал.Или искаш да кажеш че е по-добре да се изсичат постоянно дървета за да се произвежда хартия,вместо да се преработва отпадъчна хартия.Може би казваш е по-добре да трупаме отпадъците някъде в природата,понеже ако ги горим се отделят токсични газове,особенно от някои пластмаси,а преработката им била много енергоемка.И не мислиш ли че от тезата която ти защитаваш,също някой изкарва доста пари,само като спомена петрол(основна суровина за производството на някои от нещата които могат да се преработват)и няма какво повече да говоря.Заради този петрол хората войни правят,та няколко умни глави,които да кажат,че рециклирането е пълна глупост ли няма да изнамерят.

Човек, не ми се спори..... преди години когато си промених мнението на сегашното спорих с много хора за щастие умни и мислещи, които днес са на същото мнение като моето.......
Плюс това споменахме в началото, че става дума за отпадъци и то БИТОВИ!!!!!!!!!!
Не смесвай тука нещата с метала в промишлеността и т.н. въпреки, че и там баланса е почти на 0 (или минимална полза), но си заслужава заради това, че някои суровини са "изчерпваеми".
Това са спорове, които изискват да ти покажа документи и сметки, много материали и анализи, експертизи и т.н.....а във Форума това е невъзможно.......а е необходимо за да разчупиш мисълта си от плоскоста на елементарната сметка....

По-правилната посока е да се преусмислят някои технологии, да се икономисва и да не се прахосва безмислено......

Пластмасите знаеш са продукт на Нефта...70% отива за горива, 30% за други продукти....Докато се помпа нефт за гориво...пластмасата ти идва така или иначе "Free" един вид...(образно).....така или иначе се помпа нефт за горива..
Изпомпването на 1 барел нефт (статистика за 2006 година) струва между 1-3$.....не бъркай после продажна цена включваща транспорт и политика както и покриване на инвестицията!!!
1 барел нефт дава на света в последствие количество енергия, което се произвежда иначе от 25000 човеко часа труд!..... Направи сметката сега ако можеш.... Има книги....чети.... има сметки...гледай....
А пластмасите и без това все повече не се ползват особено за опаковки на храни (и все повече няма да се ползват) заради садържанието си на ксеноестрогени които знаеш какво правят на организма на човека.....
Природата сама си прави баланса когато реши.....като попрекалим с нещо ще си махне 1-2 милиарда излишни същества и пак ще си се балансира....

Не желая да убеждавам никого в нищо. Всеки сам си определя лимита на съзнанието..

peho
07-11-2007, 23:25
Е това което сега казваш ми харесва повече от предното.Много добре знам че нещата не са еднозначни и че това е дълга тема.Вярно е това за новите технологии и там е бъдещето.Не се съгласих с изказването,че рецеклирането си е направо загуба на средства и вреди на природата.Заради това така реагирах.Всъщност не съм съгласен с едностранното представяне на нещата,това е добро а това лошо.Ако нещо е добро,от една гледна точка,то от друга може да е лошо.Така че и в тази тема не може да се твърди категорично кое е добре и кое не.