PDA

View Full Version : Задължителни зимни гуми?



rtfm
30-10-2007, 18:48
Днес понеже пак спуках гума и ходих на гумаджия и ми каза 4е днес пишело във вестниците, че от 1 Ноември задължително трябвало колите да са със зимни гуми иначе имало санкции от кат. 60лв и 5 точки или нещо такова. Та се чудя дали сте чули нещо такова?

mim
30-10-2007, 18:51
чухме http://www.standartnews.com/bg/article.php?d=2007-10-25&article=208518

ама това е... ебати простотията

ами ако от 1ви ноември стане 15+ градуса?
ще падне една филхармония свирене и джаскане - ум да ти зайде

пише ли го това нещо в закона изобщо

reptli
30-10-2007, 19:17
:shock: :shock: :shock: к'ви са тия простотий :shock: :shock: aко е вярно тия са... :angry1:

georgyg
30-10-2007, 19:17
Това има ли го законово някъде а прочета, че ми стана интересно.

Pinky
30-10-2007, 19:20
когато аз се готвех за листовки, имаше задължително изискване за 2 мм грайфер, записано в закона или правилника. Ама това дали само за през зимата, кво ли, що ли - много не помня. А дали са зимни или летни... ако не пише на самата гума, кво прайм?

Furious 155
30-10-2007, 19:22
И аз не съм чул за такова нещо за зимните гуми. Утре съм в КАТ и ще пробвам да питам има ли такова нещо!

proper
30-10-2007, 20:01
Не нищо не могат да ти кажат ако си със летни гуми. Колегата Ники ще се включи предполагам и ще потвърди. Питах го днес и той ми каза, че никъде в закона го нямало и не могат да те глобят.
Единственно за грайфер могат, но трябва да имат лицензиран уред.....

raiders
30-10-2007, 20:30
тея полудяха тотално, кой ще ме каже на мен с какви гуми ще карам??? Пък след това може да ме накарат и летите джанти да си сменя

Kuku
30-10-2007, 20:33
Спокойно, не е задължително - Ники каза, че гумата трябва да има само нужната дебелина на грайфера :wink:

robkobg
30-10-2007, 20:46
Ами в закона си е казано много точно

(4) (нова,ДВ,бр.85 от 2004 г.) Наказва се с глоба 40 лв. водач, който:
...
...
5. управлява моторно превозно средство с износени или разкъсани гуми;

А още по-точно в ПРАВИЛНИК за прилагане на Закона за движението по пътищата


9. по колелата и гумите:
а) гумата не съответства по размер, налягане, допустимо натоварване и скорост на марката
и модела на моторното превозно средство;
б) гумата има разкъсвания;
в) джантата е повредена или деформирана, липсва или е повреден елемент за закрепване на
джантата към главината на колелото;
г) дълбочината на протекторния рисунък на гумите на автомобилите и на мотоциклетите е
по-малка от 1,6 мм;
д) има вулканизирани или регенерирани предни гуми;
е) не са балансирани колелата на лекия автомобил;

niki-25
30-10-2007, 20:49
Да колеги,сега пак прегледах ЗДвП и се уверих,че няма член който да ви задължава и за по-голяма застраховка се допитах до един от началниците ото се занимават ПТП-та и той ми каза че няма такъв член от закона.Може би ще проверяват видимо дали са ви изтъркани гумите,НО не със уреди защото няма такива лицензирани,обаче ако ви са изтъркани гумите (пистарки)могат да ви санкционират.Но още веднъж ви казвам,че няма член от закона който да ви задължава да слагате зимни гуи,просто трябва грайфера да ви е над 4мм.Успех на всички.

proper
30-10-2007, 21:35
Да колеги,сега пак прегледах ЗДвП и се уверих,че няма член който да ви задължава и за по-голяма застраховка се допитах до един от началниците ото се занимават ПТП-та и той ми каза че няма такъв член от закона.Може би ще проверяват видимо дали са ви изтъркани гумите,НО не със уреди защото няма такива лицензирани,обаче ако ви са изтъркани гумите (пистарки)могат да ви санкционират.Но още веднъж ви казвам,че няма член от закона който да ви задължава да слагате зимни гуи,просто трябва грайфера да ви е над 4мм.Успех на всички.

Перфектно. Твойто мнение се пак най-много тежи в този случай.
Че имаше леко притеснение във въздуха...

То не че няма да сложа зимните гуми, но просто няма да е на 1-ви Ноември. Когато температурите минат под нула или видя прогноза за дни с поредни валежи...тогава. Миналата зима само изтъркахме хубавите гуми егати :):)
А и докато няма лед и сняг, дори студено да е....аз се чуствам по уверен и стабилен със летните гуми.

Pinky
30-10-2007, 21:43
пък така или иначе, като е сухо си ги подгряваме ;-)
а на мокро и лед карам много кротко.

lyuli
31-10-2007, 11:24
.........
То не че няма да сложа зимните гуми, но просто няма да е на 1-ви Ноември. Когато температурите минат под нула или видя прогноза за дни с поредни валежи...тогава. Миналата зима само изтъркахме хубавите гуми егати :):)
А и докато няма лед и сняг, дори студено да е....аз се чуствам по уверен и стабилен със летните гуми.

и аз така. Някъде средта на декември планирам това мероприятие.....

proper
31-10-2007, 12:12
Интересно е, че по ТВ продължават да втълпяват, че ще глобяват за летни гуми след 1 Ноември (като една седмица само ще правят предупреждения).....луди ли са тея, незнам....

Димо
31-10-2007, 14:42
Споко ! Никой никого няма да глобява за летни гуми щото такова нещо няма написано нито в ЗДвП, нито в друг нормативен акт. Дори и законопроект за такваз глупост не е обсъждан. А съобщенията в медиите са на принципа "copy-paste", т.е. някой "високо интелигентен" БГ журналист (а такива дал Господ) написал глупост, а другите я повтарят. Така за съжаление без грам мисъл се пишат (преписват) повечето новини в милата ни Родина.

morfius
31-10-2007, 19:03
А дали пък някой не е платил за малко истерийка на тема зимни гуми?

pinko
31-10-2007, 19:08
А дали пък някой не е платил за малко истерийка на тема зимни гуми?


Можеш да бъдеш сигурен, че е платено, и то добре.

В интерес на истината при мен в редакцията идва един "емисар" от един от големите вносители на гуми.

Искаше да пусна и аз такава информация в списанието и даваше доста пари, ама вие знаете мнението ми по въпроса са зимните гуми и му казах да се разкара. Освен това не искам да заблуждавам читателите, както правят всички вестници, телевизии и прочие продажни медии. Всичко това е т.нар. "Платен пиар".

Доста пари даваше говедото дееба.

Зимните гуми са само и единствено за сняг - тва е. И въобще не са задължителни.

Факт.

proper
31-10-2007, 19:31
Зимните гуми са само и единствено за сняг - тва е. И въобще не са задължителни.

Факт.

Псолютно!!!:):)

Furious 155
31-10-2007, 19:54
До колкото получих информация от доверен човек в КАТ, от утре започват проверки с предупреждения(първите 5 дни), после и санкции за състоянието на гумите и светлините!!!

proper
31-10-2007, 19:58
До колкото получих информация от доверен човек в КАТ, от утре започват проверки с предупреждения(първите 5 дни), после и санкции за състоянието на гумите и светлините!!!

То това си е ясно и по закон фаровете са от утре.ок. Ама за гумите могат само да ти направят проблем ако са на галош (което е правилно).....иначе не за това че си с летни!

proper
01-11-2007, 02:08
"Ноември идва с дъжд и топло време

Най-голяма вероятност за валежи през ноември има около 3 ноември, след това - около 7-8-ми, 13-ти, 20-ти ноември и в края на месеца.
Това съобщи на БТА ст.н.с. Латин Латинов, метеоролог в НИМХ-БАН. По-студено ще бъде около 21 ноември и в края на месеца. Сравнително топло ще бъде в началото и в средата на месеца.
Най-високите температури през ноември ще бъдат между 18 и 23 градуса, най-ниските - между минус 10 и минус 5, а по Черноморието - около минус 3 градуса. Според Латинов валежите и температурите ще бъдат в границите на нормалното. "

Зимни гуми... Да Даа :)

PEPI-2ALFA
01-11-2007, 02:37
Лично говорителката на КАТ го каза (на 30.10. мисля по тв) това за зимните гуми и 4-те мм. грайфер. Аз когато карах курса (отдавна беше де) мин. дълбочина на грайфера беше 2мм. и полицаите си го мериха с едни пластмасови "уреди" ( като задния край на шублера). А сега , както цитира robkobg е даже по-малко.Тия 4 мм. не знам защо ги говорят. А и друго как ще проверяват дали са зимни , с речник в ръка ли :lol: ,защото на български не пише. Най-много някоя снежинка да има или чадърче.

IVO_GWM
01-11-2007, 10:05
Според мен, докато не излезе в официален нормативен акт, и папата да го каже не е в сила. А иначе съм с 4 нови зимни гуми, но защото така съм си решил.

proper
01-11-2007, 13:19
По бТВ в новините в 12ч. пак говорителката на АКТ (сори КАТ) каза, че ще гледат за зимни гуми.....ми да гледат бе... баси

aya
01-11-2007, 15:34
Мисля, че има някакво неоразбиране ..в "Стандарт" пише:
'Зимните гуми не трябва да имат по-малък грайфер от 4 мм, обясниха още от Пътна полиция". В dir.bg пише "От 1 ноември до 1 март шофьорите са длъжни да карат не само с включени къси светлини, но и със зимни гуми или с гуми с грайфери над 4 мм." Второто ми се вижда по-логично и свързано с правилника и закона...

pinko
01-11-2007, 15:48
Мисля, че има някакво неоразбиране ..в "Стандарт" пише:
'Зимните гуми не трябва да имат по-малък грайфер от 4 мм, обясниха още от Пътна полиция". В dir.bg пише "От 1 ноември до 1 март шофьорите са длъжни да карат не само с включени къси светлини, но и със зимни гуми или с гуми с грайфери над 4 мм." Второто ми се вижда по-логично и свързано с правилника и закона...

Виж сега. Във вестниците и по разните сайтове може да пише, че от утре за превишение на скоростта с 30 км/ч КАТ те разстрелват на място, а за превишение с 50 км/ч - те набиват на кол.

Това обаче не значи, че такъв закон има. Вестникарите си пишат квото им хрумне, за да си продадат газетите, но в закона за движение по пътищата е написано точно и ясно - изискванията към протектора на гумите са да има поне 1,6 мм дълбочина и през лятото, и през зимата.

Това е. Факт.

П.П. В Германия миналата година се опитаха да прокарат закон за задължителните зимни гуми, но не можа да мине през Бундестага(техния парламент). Една от причините да не мине е, че все още В СВЕТОВЕН МАЩАБ НЯМА ТОЧНО УСТАНОВЕН СТАНДАРТ КАКВО АДЖЕБА Е ЗИМНА ГУМА. Засега всичко за търговски трикове и надлъгвания. Например гумите M&S (Mud&Snow), въпреки че има думичката "сняг", изобщо не са зимни.

Накрая закона беше приет с йезуитския текст, че "всеки водач е длъжен да кара с гуми, подходящи за конкретните атмосферни условия."

И адвокатите доволно потриха ръце. :D

proper
01-11-2007, 15:58
Мисля, че има някакво неоразбиране ..в "Стандарт" пише:
'Зимните гуми не трябва да имат по-малък грайфер от 4 мм, обясниха още от Пътна полиция". В dir.bg пише "От 1 ноември до 1 март шофьорите са длъжни да карат не само с включени къси светлини, но и със зимни гуми или с гуми с грайфери над 4 мм." Второто ми се вижда по-логично и свързано с правилника и закона...

Виж сега. Във вестниците и по разните сайтове може да пише, че от утре за превишение на скоростта с 30 км/ч КАТ те разстрелват на място, а за превишение с 50 км/ч - те набиват на кол.

Това обаче не значи, че такъв закон има. Вестникарите си пишат квото им хрумне, за да си продадат газетите, но в закона за движение по пътищата е написано точно и ясно - изискванията към протектора на гумите са да има поне 1,6 мм дълбочина и през лятото, и през зимата.

Това е. Факт.

П.П. В Германия миналата година се опитаха да прокарат закон за задължителните зимни гуми, но не можа да мине през Бундестага(техния парламент). Една от причините да не мине е, че все още В СВЕТОВЕН МАЩАБ НЯМА ТОЧНО УСТАНОВЕН СТАНДАРТ КАКВО АДЖЕБА Е ЗИМНА ГУМА. Засега всичко за търговски трикове и надлъгвания. Например гумите M&S (Mud&Snow), въпреки че има думичката "сняг", изобщо не са зимни.

Накрая закона беше приет с йезуитския текст, че "всеки водач е длъжен да кара с гуми, подходящи за конкретните атмосферни условия."

И адвокатите доволно потриха ръце. :D

Прекрасен пост!!! Точната истина!!!

Димо
01-11-2007, 16:33
И адвокатите доволно потриха ръце.

Ти нещо против адвокатите ли имаш, а ? :wink: :D

pinko
01-11-2007, 16:41
И адвокатите доволно потриха ръце.

Ти нещо против адвокатите ли имаш, а ? :wink: :D

Не, нищо против нямам, даже ме кефят понякога.

Ама се чудя що някой нашенски адвокат не вземе и да фане да осъди някой от големите вестници за разпространяване на зловредни и обслужващи определени интереси слухове. все пак въвеждане в пространството на слух за задължителни зимни гуми се равнява на допълнителен оборот от порядъка на няколко милиона лева в повече за основните вносители, които миналата година яко гризнаха дръвцето заради меката зима.

Примерно - гражданина К.К. съди вестника за материални и морални щети - заради информацията, че от 1.10 зимните гуми са задължителни, въпросния гражданин е дал (примерно) 1200 лева за зимни гуми и е загубил един работен ден да се реди по колосалните опашки на гумаджийниците. Там се е простудил, наложило се е скъпо лечение...квото ти хрумне там...

Абе една блага сумичка по извънсъдебно споразумение може да се вземе, западняшките адвокати само тва чакат.

spe4elist
01-11-2007, 17:21
А дали пък някой не е платил за малко истерийка на тема зимни гуми?


Можеш да бъдеш сигурен, че е платено, и то добре.

В интерес на истината при мен в редакцията идва един "емисар" от един от големите вносители на гуми.

Искаше да пусна и аз такава информация в списанието и даваше доста пари, ама вие знаете мнението ми по въпроса са зимните гуми и му казах да се разкара. Освен това не искам да заблуждавам читателите, както правят всички вестници, телевизии и прочие продажни медии. Всичко това е т.нар. "Платен пиар".

Доста пари даваше говедото дееба.

Зимните гуми са само и единствено за сняг - тва е. И въобще не са задължителни.

Факт.

Аз си мисля, че тук е ключа за палатката...
Май от минала зима са останали повечко гуми, а актуалните са вече на пазара, та някой трябва да си разчисти складовете от залежалата стока ... :evil:

pinko
01-11-2007, 17:23
Най-накрая излезе и официално опровержение от пресцентъра на КАТ

http://news.netinfo.bg/?tid=40&oid=1118575


Някои тиражирани в други медии информации изплашиха шофьорите с измислено задължение през зимата да се кара само със зимни гуми или гуми с дълбочина на протектора 4 мм.

Законово подобна разпоредба няма. На преценката на всеки водач е оставено дали да "обуе" колата си със зимни гуми, да остави "летните", или пък да използва компромисния вариант - т.нар. "всесезонни гуми".

При всички положения обаче протекторът на гумата трябва да бъде по-голям от 1,6 мм (което на практика е доста рисково). Гумите освен това трябва да съответстват по размер, налягане, допустимо натоварване и скорост на марката и модела на моторното превозно средство, както и по тях да няма разкъсвания.

Вулканизирани или регенерирани гуми е забранено да се поставят на предните колела.

Препоръчително обаче е през зимата да се кара със зимни гуми. Те са направени от по-мека смеска, имат специална форма на протектора, която осигурява несравнимо по-добро сцепление от летните гуми при движение по заснежени и заледени пътища.

proper
01-11-2007, 17:55
Най-накрая излезе и официално опровержение от пресцентъра на КАТ

http://news.netinfo.bg/?tid=40&oid=1118575


Някои тиражирани в други медии информации изплашиха шофьорите с измислено задължение през зимата да се кара само със зимни гуми или гуми с дълбочина на протектора 4 мм.

Законово подобна разпоредба няма. На преценката на всеки водач е оставено дали да "обуе" колата си със зимни гуми, да остави "летните", или пък да използва компромисния вариант - т.нар. "всесезонни гуми".

При всички положения обаче протекторът на гумата трябва да бъде по-голям от 1,6 мм (което на практика е доста рисково). Гумите освен това трябва да съответстват по размер, налягане, допустимо натоварване и скорост на марката и модела на моторното превозно средство, както и по тях да няма разкъсвания.

Вулканизирани или регенерирани гуми е забранено да се поставят на предните колела.

Препоръчително обаче е през зимата да се кара със зимни гуми. Те са направени от по-мека смеска, имат специална форма на протектора, която осигурява несравнимо по-добро сцепление от летните гуми при движение по заснежени и заледени пътища.

Супер!!! Благодаря за инфото!!!