PDA

View Full Version : написаха ми акт за преминаване на червено - пълна лъжа



mvtodorov
08-12-2007, 20:06
Преди малко ми написаха акт за "навлизане и преминаване на червен сигнал на светофарната уредба" - това е долна лъжа.
Влезнах на светофара на жълто за десен завой непосредствено след тир който също завиваше на дясно.
Въпросният тир се изнасе супер бавно от кръстовището, поради което излезнах от кръстовището на червено.
Имам 3-ма свидетели,които могат да потвърдят моите думи.

Как да постъпя с този казус.
Имам намерения да подам жалба в КАТ.
Някой има ли предложения какво да се пише в него за да е издържан от правна гледна точка и да защити гореспоменатите ми твърдения.

http://img216.imageshack.us/img216/1607/aktxq2.th.jpg (http://img216.imageshack.us/my.php?image=aktxq2.jpg)

elenkov
08-12-2007, 20:55
Преди малко ми написаха акт за "навлизане и преминаване на червен сигнал на светофарната уредба" - това е долна лъжа.
Влезнах на светофара на жълто за десен завой непосредствено след тир който също завиваше на дясно.
Въпросният тир се изнасе супер бавно от кръстовището, поради което излезнах от кръстовището на червено.
Имам 3-ма свидетели,които могат да потвърдят моите думи.

Как да постъпя с този казус.
Имам намерения да подам жалба в КАТ.
Някой има ли предложения какво да се пише в него за да е издържан от правна гледна точка и да защити гореспоменатите ми твърдения.

http://img216.imageshack.us/img216/1607/aktxq2.th.jpg (http://img216.imageshack.us/my.php?image=aktxq2.jpg)

Колега виж сега :) за един полицай единсвения цвят на който може да се преминава на светофар е ЗЕЛЕНО :) Жълтия и червения цвят са забранени ! За Това ти е написал акт. А относно обжалването може да обжалваш защото всичко е за сметка на държавата. В акт-а пиши какво се е случило че камиона е бил бавен и това е забавило твоето преминаване спомени че имаш свидетели и прочие

поздрави

hsr
08-12-2007, 21:25
А светофара какъв беше-от старите или от тия показват колко секунди още ти остават до червено ?

mvtodorov
08-12-2007, 21:29
А светофара какъв беше-от старите или от тия показват колко секунди още ти остават до червено ?

нямаше брояч.

Само да отбележа,че полицаите нямаха дори пряка видимост към секцията за десен завой

hsr
08-12-2007, 21:33
Еми според моето некомпетентно мнение имаш голям шанс да ги пребориш.
Успех :th_up:

Lame_0ne
09-12-2007, 00:47
Другия вариант е да си платиш и повече да не правиш тази грешка.
Поздрави!

Alexanderbb
09-12-2007, 09:24
По принцип може да обжалваш но все пак ако не се лъжа в ЗДП пише че навлизане в кръстовище ако е жълто е развршено само ако не можеш да спреш безопасно а и по принцип е забранено да навлизаш в кръстовище ако не можеш да го напуснеш.

hsr
09-12-2007, 09:33
Аз така и не разбрах непосредствено преди да навлезеш в кръстовището какво е светело :roll: Щото ако е било зелено и като няма таймер ти откъде да знаеш,че след една секунда ще се смени с жълто.

sd_70
09-12-2007, 09:43
Моят съвет е да направиш една консултация с адвокат.Ако има дори и минимален шанс да се отървеш,то те ще го обърнат в твоя полза.Така че УСПЕХ!

acko88
09-12-2007, 11:47
И аз имам същия акт.Като ми го написаха веднага се обадих на приятел полицай но той нещо неможа да го оправи и аз му викам ще го обжалвам а той ми каза АКТ за 50 лв да обжалваш ходи се гръмни и ми вика неправи тая грешка повече и след време и точките ще ти върнат.А това че е имало тир няма никакво значение щом си навлезнал на жълто.Жълтото все пак е предопредителен знак да спреш а не да минеш по бързо!!!Ти на възражения какво написа ?Обикновенно далаверата е да напишеш "напуснах кръстовището на жълто" а не "преминах на жълто" :) Успех!Но моя съвет е плати си акта и вече внимавай каде и как минаваш на друга светлина освен зелено :)


п.с. На светофара на централните софийски гробища висят точно след спирката когато правиш десен завой посока сточна гара. :)

mvtodorov
09-12-2007, 13:04
Във възражението на акта съм написал, че съм напуснал кръстовището на жълто.
Тъпото е, че в акта ми написаха че съм влезнал и напуснал кръстовището на червено което е пълна лъжа.

mvtodorov
09-12-2007, 19:29
Утре ще подам възражение в КАТ.

Някой има ли представа това възражение дали трябва да е по даден образец?

trustworthy
09-12-2007, 19:51
Утре ще подам възражение в КАТ.

Някой има ли представа това възражение дали трябва да е по даден образец?

Свободен текст, но по дефолт обжалването на всички актове се отхвърля и чка постановлението вече имаш шансове да го обжалваш ефективно. Така е и в данъчното, нека конски секс ги спохожда през вечер!

hsr
09-12-2007, 20:05
Утре ще подам възражение в КАТ.

Някой има ли представа това възражение дали трябва да е по даден образец?

Свободен текст, но по дефолт обжалването на всички актове се отхвърля и чка постановлението вече имаш шансове да го обжалваш ефективно. Така е и в данъчното, нека конски секс ги спохожда през вечер!

И ако глобата в постановлението е под 50 лв. ще се простиш с надеждата за обжалване :(

trustworthy
09-12-2007, 20:09
И ако глобата в постановлението е под 50 лв. ще се простиш с надеждата за обжалване :(

Защо?? Никой не може да ти отрече правото да обжалваш

hsr
09-12-2007, 20:17
И ако глобата в постановлението е под 50 лв. ще се простиш с надеждата за обжалване :(

Защо?? Никой не може да ти отрече правото да обжалваш


За да се обжалва наказателното постановление, то трябва да е с глоба над 50лв., както може би знаете :wink:
Аз лично съм ходил на дело 4 / четири / пъти и във всички случаи съм печелил 8) ............

fred
09-12-2007, 20:27
Преди малко ми написаха акт за "навлизане и преминаване на червен сигнал на светофарната уредба" - това е долна лъжа.
Влезнах на светофара на жълто за десен завой непосредствено след тир който също завиваше на дясно.
Въпросният тир се изнасе супер бавно от кръстовището, поради което излезнах от кръстовището на червено.
Имам 3-ма свидетели,които могат да потвърдят моите думи.

Как да постъпя с този казус.
Имам намерения да подам жалба в КАТ.
Някой има ли предложения какво да се пише в него за да е издържан от правна гледна точка и да защити гореспоменатите ми твърдения.

http://img216.imageshack.us/img216/1607/aktxq2.th.jpg (http://img216.imageshack.us/my.php?image=aktxq2.jpg)



Обжалвал съм преди години такъв акт, първо пред началника на КАТ /нищо не последва/, след това пред Софийски градски съд и съдът го отмени, без адвокат, само спазвах сроковете и изискванията, бяха написани в интерес на истината и на гишетата на КАТ.Сега не знам какво точно е законодателството в момента, но обжалвай до дупка. Както отбелязва горе един колега, май има минимална сума сега, за да се обърнеш към съда, а преди 4-5 години това изискване го нямаше-провери това.Моят акт беше за 15 лв но ми отнемаха и три точки, е това ме амбицира най много.
С няколко думи - първо се гледаше дали акта отговаря на законовите изисквания-има там разни неща, трите имена, длъжност и прочее-по мое време бе в Закона за административните нарушения /или нещо от сорта, не съм юрист/. Ако не отговаря на някое от изискванията, го посочи и съдията ще го отмени на това основание.
В моя случай не беше така, след това веднага пуснах жалба в два екземпляра, един то съда, един копие до началника на КАТ, това си беше изисккването. Описах случая пред съда, преварително в жалбата, писах че съм минал на жълто и полицаят ми е заявил че съм минал на червено, подчертах че няма опасна ситуация и никой не е пострадал и това си беше.Не съм имал и свидетели даже.
В съда даже не знаех, че като ти кажат името трябва да станеш, а вдигнах ръка, когато съдията попита дали съм залата, та ми се и накара, но пък отмени постановлението :D
Никави пари не давай, стига с тия простотии нашенски простотии. Това ако го направиш в някоя държава от ЕС ще ти спукат задника. Аман от подкупи и познати.
Тоя кокошкар и това целеше, да му дам пари, затова писа че съм минал на червено, ама ако му отменят доста такива актове, ще си помисли дали ще пише отново, после да ходи в съда и да виси там. Освен това беше август и се поти половин час в една будка, после вика друг катаджия по телефона, който се явава свидетел, но не на ситуацията, а на състовянето на актта.

mvtodorov
09-12-2007, 23:37
трябва ли във възражението освен данните на свидетелите(3-те имена и ЕГН) да се подпишат.
А,и още нещо - в акта са писали ООР-01РПУ-СДП

Какво означава ООР?

MrX
10-12-2007, 09:00
А защо трябва да обжалваш акт за нарушение, да не беше нарушил закона за движение по пътищата да обжалваш но нарушението си е налице, неможе всеки на който не му изнасят актовете да обжалва и да продължава с нарушенията.Казано е, зелено минаваш, друг цвят спираш!

Kuku
10-12-2007, 09:15
Oтдел "Опазване на обществения ред и превенция".

hsr
10-12-2007, 09:20
А защо трябва да обжалваш акт за нарушение, да не беше нарушил закона за движение по пътищата да обжалваш но нарушението си е налице, неможе всеки на който не му изнасят актовете да обжалва и да продължава с нарушенията.Казано е, зелено минаваш, друг цвят спираш!

По принцип съм на същото мнениние,но в случая не се знае какво точно е станало. И на мен ми се е случвало няколко пъти на сфетофар без брояч метри преди да навляза в кръстовището да свети зелено и след секунда да се смени с жълто и да го напусна на червено.Ако случая на колегата е такъв то мисля,че трябва да обжалва защото в тази ситуация е по-правилно да премине отколкото да спре по средата на кръстовището ;)

mvtodorov
10-12-2007, 09:31
А защо трябва да обжалваш акт за нарушение, да не беше нарушил закона за движение по пътищата да обжалваш но нарушението си е налице, неможе всеки на който не му изнасят актовете да обжалва и да продължава с нарушенията.Казано е, зелено минаваш, друг цвят спираш!

Как по точно прецени,че нарушението описано в акта е налице.
Само да отбележа,че в акта ме обвиняват че съм навлезъл и преминал на червен сигнал, което е пълна лъжа.

MrX
10-12-2007, 09:32
Да, но и той си каза че е навлязъл на жълто - нарушение!

mvtodorov
10-12-2007, 09:34
Да, но и той си каза че е навлязъл на жълто - нарушение!
освен да набия кучките и тези отзад да ме цунат а?
Съгласно наредба №17 за регулиране на движението по пътищата със светлинни сигнали Чл.7 1 в)
"с жълт цвят, която означава "ВНИМАНИЕ, СПРИ!" - водачите на ППС са длъжни да спрат преди стоп-линията, преди пешеходната пътека или преди линията, на която е поставен светофарът, когато стоп-линия и пешеходна пътека не са очертани; задължението за спиране при подаване на сигнал с немигаща жълта светлина след сигнал, с който се разрешава преминаването, не се отнася само за водачите, които в момента на смяна на сигнала се намират толкова близо до светофара, че не могат да спрат, без да създадат опасност за движението;"

Днес занесох възражението в КАТ пък да видим какво ще стане.
Ако излезе все пак НП съм готов да го обжалвам в съда.

fred
10-12-2007, 22:20
трябва ли във възражението освен данните на свидетелите(3-те имена и ЕГН) да се подпишат.
А,и още нещо - в акта са писали ООР-01РПУ-СДП

Какво означава ООР?


Ами ако имаш свидетели, не е лошо да се подпишат, но може и тях да ги призоват тогава в съда, евентуално да потвърдят факта.

Mind_Control
10-12-2007, 23:26
Да, но и той си каза че е навлязъл на жълто - нарушение!
освен да набия кучките и тези отзад да ме цунат а?
Съгласно наредба №17 за регулиране на движението по пътищата със светлинни сигнали Чл.7 1 в)
"с жълт цвят, която означава "ВНИМАНИЕ, СПРИ!" - водачите на ППС са длъжни да спрат преди стоп-линията, преди пешеходната пътека или преди линията, на която е поставен светофарът, когато стоп-линия и пешеходна пътека не са очертани; задължението за спиране при подаване на сигнал с немигаща жълта светлина след сигнал, с който се разрешава преминаването, не се отнася само за водачите, които в момента на смяна на сигнала се намират толкова близо до светофара, че не могат да спрат, без да създадат опасност за движението;"

Днес занесох възражението в КАТ пък да видим какво ще стане.
Ако излезе все пак НП съм готов да го обжалвам в съда.

В първия ти пост ясно си казал, че тира се е движил бавно, едва ли не е спрял, ти следователно също си се движил бавно, а и всички знаеме, че никой не спира точно на стоп линията, но това е друга тема. Та идеята е, че не е баш пълна лъжа това дето са го написали в акта, а и ако си бил примерен шофьор и мислиш да си такъв занапред, едва ли ще са ти проблем тия точки, които ще ти вземат 8) Катаджиите въобще не са виновни, нито за подкупите, нито за нарушенията ни (правят простотии от време на време, ама всички правим в работата, която вършим понякога). Това е проблемът на българите- все някой друг ни е виновен, а на първо място трябва да търсим причината в себе си! Вниманието ти най- вероятно е било отклонено да гледаш тира, за да не се забиеш в него, та едва ли си видял точно, в кой момент се е сменило от жълто на червено... Недей да си губиш времето и парите да се занимаваш да обжалваш нещо, за което в най- добрия случай си наполовина виновен!

mvtodorov
11-12-2007, 09:31
Продължавам да твърдя,че не съм навлезъл в кръстовището на червено - до последно гледах светофара,а червената сетлина не е светвала преди навлизането ми.Да не забравяме,че имам трима свидетели с мен в колата които потвърждават същото и не си го измислият защото на мен ми отърва.
Още повече,че на същото място за същото нарушение преди половин година имам същият акт.
Всеки път минавам от там с повишено внимание.

trustworthy
11-12-2007, 11:53
А защо трябва да обжалваш акт за нарушение, да не беше нарушил закона за движение по пътищата да обжалваш но нарушението си е налице, неможе всеки на който не му изнасят актовете да обжалва и да продължава с нарушенията.Казано е, зелено минаваш, друг цвят спираш!

E нали се сещаш какво ще стане по големите градове, ако се спазва правилото. Просто е неприложимо

MrX
11-12-2007, 11:59
А защо трябва да обжалваш акт за нарушение, да не беше нарушил закона за движение по пътищата да обжалваш но нарушението си е налице, неможе всеки на който не му изнасят актовете да обжалва и да продължава с нарушенията.Казано е, зелено минаваш, друг цвят спираш!

E нали се сещаш какво ще стане по големите градове, ако се спазва правилото. Просто е неприложимо

Напротив, точно тези преминаващите на вълто правят цялото задръстване, защото например на мен като ми светне зеленото и трябва поне минута да чакам да се изнесът те и докато минат и хоп червеноооо, а по-фрапантния случай(кръстовището на НДК) тези "жълтурковците" запушват кръстовището и няма минаване ако ще и бембено да светне!

viliivanov
11-12-2007, 12:42
А защо трябва да обжалваш акт за нарушение, да не беше нарушил закона за движение по пътищата да обжалваш но нарушението си е налице, неможе всеки на който не му изнасят актовете да обжалва и да продължава с нарушенията.Казано е, зелено минаваш, друг цвят спираш!

E нали се сещаш какво ще стане по големите градове, ако се спазва правилото. Просто е неприложимо

Напротив, точно тези преминаващите на вълто правят цялото задръстване, защото например на мен като ми светне зеленото и трябва поне минута да чакам да се изнесът те и докато минат и хоп червеноооо, а по-фрапантния случай(кръстовището на НДК) тези "жълтурковците" запушват кръстовището и няма минаване ако ще и бембено да светне!


Е то там си е всеки ден един безразборен групов секс. Само трябва да внимава човек, да не му го боднат между стоповете :lol:

pumukle
11-12-2007, 14:55
Преди месец или два, не помня точно, по новините казаха, че са направени чатични промени в ЗДП и една от промените беше, че се забранява навлизането в кръстовището независимо на какъв светлинен сигнал, ако пътната обстановка не позволява да излезнеш от него на зелен сигнал.
Обясниха тази промяна с увеличаващите се колосални задръствания в големите градове и затлачващите се кръстовища от навлизащи на зелено автомобили преди още да са се изнесли навлезлите вече.
Затова най-добре се консултирай с адвокат, който е запознат с последните промени в закона, за да можеш да обжалваш адекватно.

Kuku
11-12-2007, 15:16
Док, навлизане в кръстовището и излизане от кръстовището, при жълт сигнал на светофарната уредба, са две различни неща :wink:
Иначе си абсолютно прав 8)

mvtodorov
11-12-2007, 15:56
ето о абзац от възражението ми до КАТ:

Ще си позволя да опиша конкретната ситуация в детайли:
Движейки се по гореспоменатият маршрут, на 50 метра преди светофарната уредба в крайна дясна лента застигнах тир, който предприе десен завой на кръстивището на бул.”Г.М.Димитров” и бул.”Симеоновско шосе”
След навлизането на тира и управляваният от мен автомобил в кръстовището, тирът предприе много бавно изнасяне от кръстовището с последващо престрояване в дясна лента.С оглед на размерите на тира и предприетата маневра от него, беше затруднено изнасянето и престрояването ми в дясна лента.
Именно това беше причината, да се изнеса от кръстовището на жълт сигнал на светофарната уредба.
Съгласно наредба №17 за регулиране на движението по пътищата със светлинни сигнали Чл.7 1 в), бих искал да подчертая, че това мое действие не беше предпоставка за възникване на ПТП, не създаде опасност за движвнивто или друга рискова ситуация.

mvtodorov
12-12-2007, 12:18
Преди месец или два, не помня точно, по новините казаха, че са направени чатични промени в ЗДП и една от промените беше, че се забранява навлизането в кръстовището независимо на какъв светлинен сигнал, ако пътната обстановка не позволява да излезнеш от него на зелен сигнал.
Обясниха тази промяна с увеличаващите се колосални задръствания в големите градове и затлачващите се кръстовища от навлизащи на зелено автомобили преди още да са се изнесли навлезлите вече.
Затова най-добре се консултирай с адвокат, който е запознат с последните промени в закона, за да можеш да обжалваш адекватно.

ако говорим с езика на правото а не просто да си говорим празни приказки, ето как е описана ситуацията в новия закон

"Чл. 50а. (Нов - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Забранено е навлизането в кръстовище
дори и при разрешаващ сигнал на светофара, ако обстановката в кръстовището ще
принуди водача да спре в кръстовището или да възпрепятства напречното движение."

да не забравяме,че акта ми е написан за нарушение на :

"Чл. 6. Участниците в движението:
1. съобразяват своето поведение със сигналите на длъжностните лица, упълномощени да регулират или да контролират движението по пътищата, както и със светлинните сигнали, с пътните знаци и с пътната маркировка;"

Raddo
12-12-2007, 13:37
И на мен ми написаха подобен акт пролетта на кръстовището на старата телевизионна кула, смешното беше, че отивах в КАТ да си съгласувам проекти :lol: Нито писах възражение нито обжалвах...
Глобиха ме 40 лв. и 10 точки...
Един приятел седмица след мен го хванаха за същото само, че на по долното кръстовище на Семинарията и обжалва, и до КАТ ходи безброй пъти и с адвокати се разправя, защото беше и зле с точките, и накрая пак си плати като поп 40 лв. и - 10 точки
Така, че спести си нервите за 40лв. не си заслужава...

mvtodorov
12-12-2007, 13:44
И на мен ми написаха подобен акт пролетта на кръстовището на старата телевизионна кула, смешното беше, че отивах в КАТ да си съгласувам проекти :lol: Нито писах възражение нито обжалвах...
Глобиха ме 40 лв. и 10 точки...
Един приятел седмица след мен го хванаха за същото само, че на по долното кръстовище на Семинарията и обжалва, и до КАТ ходи безброй пъти и с адвокати се разправя, защото беше и зле с точките, и накрая пак си плати като поп 40 лв. и - 10 точки
Така, че спести си нервите за 40лв. не си заслужава...

Много съм им насъбрал, тия са е***ти копелетата.
Този път съм решил да си търся правата.
Дали ще ги намеря - съдът ще реши

Raddo
13-12-2007, 17:01
Ами успех тогава :thumbup:
Аз може би защото поне по два пъти седмично ходя до КАТ по работа и като видя онези опашки и цялата лудница направо почва да ми се повдига. Просто едва намирам нерви да издържа по има няма 30 мин. там...
Но дано пък имаш късмет, пиши като има развитие.