PDA

View Full Version : За образованието



odisey
09-01-2008, 10:36
Малко тъпо накрая го казват - "Дано сравнението с Турция предизвика поне известна тревога." но като цяло статията мисля че има какво да ни накара да се замислим, особено тия дето имат деца. И едва ли вината е в учениците.

Ето пълният текст - http://www.mediapool.bg/show/?storyid=135047&srcpos=5


Според изследването на ОИСР сред 15 -годишните ученици, България се оказва на дъното по образованост. Изследването е трудно обхватно, но сред хилядите цифри се мъдри една, която казва, че 28.8% от 15 -годишните в България са под първо ниво. При момчетата процентът е 38.3. Първо ниво предполага, че когато човек прочете прост текст, в който очевидно става дума за едно единствено нещо и в който няма никакви подтекстове, скрити значения и двусмислици, той схваща за какво става дума. Да не се класираш поне на първо равнище означава, че си на практика неграмотен. Независимо дали познаваш буквите или дали можеш да прочетеш едно изречение. За Турция този процент е 10.8. За математика процентът е 29.4. За Турция е 24. На всичко отгоре постиженията на Турция, макар и бавно, се качват. Нашите се смъкват надолу.

pent
09-01-2008, 11:01
че то отдавна не е тайна... така прехваленото ни образование е поредния мит :(

търтей
09-01-2008, 11:02
образувание се пише бря
га шса научити
ууу
аман от ниграмотници

:lol: :lol: :lol:


за съжаление дори тук процентът на неграмотните е доста висок ...

pent
09-01-2008, 11:07
образувание се пише бря

:) ей тва чувство за хумор не те оставя :D

pa4ito
09-01-2008, 11:30
-Причината е проста - каза зам. директорът по учебната част в училището на дъщеря ми(36-то СОУ) - Просто нямаме хора. Никой не иска за такива малки пари да е учител. И сега имаме свободни места и учениците не карат часове, та който и да дойде, само да каже, че иска да стане учител, веднага го назначавам.

И за какво ниво на образОвание тогава да говорим?!?!?!?
По-скоро за образУване на неграмотна маса от млади българи! :(

odisey
09-01-2008, 11:49
-Причината е проста - каза зам. директорът по учебната част в училището на дъщеря ми(36-то СОУ) - Просто нямаме хора. Никой не иска за такива малки пари да е учител. И сега имаме свободни места и учениците не карат часове, та който и да дойде, само да каже, че иска да стане учител, веднага го назначавам.

И за какво ниво на образОвание тогава да говорим?!?!?!?
По-скоро за образУване на неграмотна маса от млади българи! :(

Дада учителите си клатят краката не пишат отсъствия оценяват като не знам кво нямат никакви изисквания не могат да си създадат авторитет. Не са само те виновни ама се пак половината вина е тяхна.

mim
09-01-2008, 11:57
ще започне пак поредната война във форума за/против
само че не само сегашните 15 годишни са неграмотни, като гледам около мен има и доста 25-35-50-годишни неграмотни и също толкова им е все тая
все пак не е нужно да имаш 3 висши, за да създадеш нещо и да си качествена част от обществото
защото обществото има нужда от 1 инженер и 20 зидаро-мазачи в еднаква степен полезни за построяването на 4 стени


а и агънцата се стрижат лесно

milenamr
09-01-2008, 12:22
-Причината е проста - каза зам. директорът по учебната част в училището на дъщеря ми(36-то СОУ) - Просто нямаме хора. Никой не иска за такива малки пари да е учител. И сега имаме свободни места и учениците не карат часове, та който и да дойде, само да каже, че иска да стане учител, веднага го назначавам.

И за какво ниво на образОвание тогава да говорим?!?!?!?
По-скоро за образУване на неграмотна маса от млади българи! :(
Абсолютно си прав ,нали съм точно в котела и виждам за какво става въпрос.Малко останаха лудите като мене ентусиасти, и аз вече много сериозно започнах да се замислям да се разделя с любимата ми професия.....За 7 години всички свестни колеги които имах ,отдавна напуснаха, и много добре направиха.Като се огледам -70 % от колегите са над 55 годишна възраст и това са все пак хора от старата школовка, които са възпитавали и учели качествени хора по качествен начин.Но въпреки това и те са амортизирани вече,а 28 % от останалите са такива които за нищо не стават и стоят в училище, колкото да не са на улицата.И останалите 2 % са такива, които вероятно обичат или са обичали професията си, но имат и допълнителн доход с който да се чувставт по спокойни и достойни хора.
Всеки уважаващ себе си човек би трябвало да не допуска да се подиграват с него искайки от него свръх квалитетност за 280 лв чисти на месец.Ай мерси;) Чудя се дали да не си снимам фиша и да ви го покажа-със заплатата след увеличението;)....?Но честно казано ме е срам.Само може да спомена,че чисто месечното възнаграждение е пак около 300 лв даже мако под :)Айде ако има желаещи да даскалуват-да заповядат -в нашето училище в момента се търсят 4 -ма:))А имам и инфо за положението в Пловдив и областта-цифрата е над 100;)

Old Fox
09-01-2008, 13:52
Оф тая тема нали няма пак да я започваме.
Ето много добре е казано:

ще започне пак поредната война във форума за/против
само че не само сегашните 15 годишни са неграмотни, като гледам около мен има и доста 25-35-50-годишни неграмотни и също толкова им е все тая
все пак не е нужно да имаш 3 висши, за да създадеш нещо и да си качествена част от обществото
защото обществото има нужда от 1 инженер и 20 зидаро-мазачи в еднаква степен полезни за построяването на 4 стени
а и агънцата се стрижат лесно
:clapping: Този пост е достоен за край на темата.

Пък тия статистики малко.... Кои точно 15 годишни са "изследвали", щото ако са се заврели в някоя махала е ясно защо са такива резултатите.

:offtopic: Това на аватара на milenamr сигурно е една от мишките дето си ги отглежда под предния капак или греша?

milenamr
09-01-2008, 14:05
И mim е абсолютно права, но аз съм дълбоко убедена, че това е съвсем умишлено премислен целенасочен процес с образованието в България ....за съжаление.И темата може да се смята за приключена :twisted:

търтей
09-01-2008, 14:07
съвсем умишлено премислен целенасочен процес с образованието в България

чий?

pinko
09-01-2008, 14:15
съвсем умишлено премислен целенасочен процес с образованието в България

чий?

Ми направо световна конспирация. Евреи, масони, темплиери, извънземни - и квито се сетиш още. :lol:

milenamr
09-01-2008, 14:17
Е то е ясно чий-това си е чиста правителствена политика, а ако си чел за световния план Ран Ът(за икономическо сриване на България...където е предвидено България да стане 5 000 000 души по план график......до няколко години).А този план и неофициалните му клаузи са приети от българския паралмент още 90-те години.

търтей
09-01-2008, 14:26
"Жан Виденов беше свален, защото се противопостави по своему на изискванията на престъпната двойка Международен валутен фонд-Световна банка. Той забави колкото можа приватизацията на “Химко” - Враца, на “Стомана” - Перник, и на други български предприятия - и децата на работниците в тези предприятия имаха хляб още една година…

малиииии

шъ умръ

ма така става то като чичо отиде във виена - държавата съ усра :wink: :lol: :lol:

търтей
09-01-2008, 14:52
и само за сведение
чел съм го това чудо



Фондация на
националната Камара
1990



ДОКЛАД
върху
проекта за икономически
растеж и преход към
пазарна икономика в
България


подготвен от
Фондацията на Националната Камара на САЩ
за
Народна Република България


Ръководство и редактиране:
Ричард Ран, САЩ
Роналд Ът, САЩ
National Chamber Foundation
1615 H Street, NW.
Washington, DC 20062, USA
(202)463-5552
© National Chamber Foundation, Okmoмвpu 1990 npeвog © SPS corp. & Mintech Corp. / U.S.A.

viliivanov
09-01-2008, 15:10
Драга колежке., напълно споделям твоето настроение... Заплатите за учителите са по-скоро геноцид и пълна подигравка. Учудвам се как все още има учители в Б-я. Да вземем за пример един шпакловчик работещ на стоителен обект и е с почти говорим български език, взема над 100 лева надница на ден!! Ако учителите и лекарите в една държава не взимат най-високите заплати, то от тази държава нищо не става.

търтей
09-01-2008, 15:13
Заплатите за учителите са по-скоро геноцид

мм
тас дифинисия ма кефи :lol:

viliivanov
09-01-2008, 15:16
Заплатите за учителите са по-скоро геноцид

мм
тас дифинисия ма кефи :lol:

Добре де....

:lol: :lol: да се чете:

Заплатите НА учителите са по-скоро геноцид :lol:

bushiDO
09-01-2008, 15:19
Оф тая тема нали няма пак да я започваме.
Ето много добре е казано:

ще започне пак поредната война във форума за/против
само че не само сегашните 15 годишни са неграмотни, като гледам около мен има и доста 25-35-50-годишни неграмотни и също толкова им е все тая
все пак не е нужно да имаш 3 висши, за да създадеш нещо и да си качествена част от обществото
защото обществото има нужда от 1 инженер и 20 зидаро-мазачи в еднаква степен полезни за построяването на 4 стени
а и агънцата се стрижат лесно
:clapping: Този пост е достоен за край на темата.

Пък тия статистики малко.... Кои точно 15 годишни са "изследвали", щото ако са се заврели в някоя махала е ясно защо са такива резултатите.

:offtopic: Това на аватара на milenamr сигурно е една от мишките дето си ги отглежда под предния капак или греша?

"За жалост, такъв висок процент не може да се обясни с циганите или с някое друго малцинство. Освен това изследванията се правят сред учениците. Ако част от ромите са отпаднали от училище, то те ни правят услуга. Поне що се отнася до проучването."

"Първо ниво предполага, че когато човек прочете прост текст, в който очевидно става дума за едно единствено нещо и в който няма никакви подтекстове, скрити значения и двусмислици, той схваща за какво става дума"
колега или не си прочел статията и пишеш ей тъй, или....

търтей
09-01-2008, 15:19
Заплатите за учителите са по-скоро геноцид

мм
тас дифинисия ма кефи :lol:

Добре де....

:lol: :lol: да се чете:

Заплатите НА учителите са по-скоро геноцид :lol:

т.е. учителите са отделно племе?
хъм
има известна логика :wink:

Old Fox
09-01-2008, 16:09
"За жалост, такъв висок процент не може да се обясни с циганите или с някое друго малцинство. Освен това изследванията се правят сред учениците. Ако част от ромите са отпаднали от училище, то те ни правят услуга. Поне що се отнася до проучването."

"Първо ниво предполага, че когато човек прочете прост текст, в който очевидно става дума за едно единствено нещо и в който няма никакви подтекстове, скрити значения и двусмислици, той схваща за какво става дума"
колега или не си прочел статията и пишеш ей тъй, или....

Под махала имах предвид някъде на майната си защото има разлика между 15 годишните в София примерно и в Горно надолнище. Признавам си пълния текст на статията не съм го чел. Втория цитат защо си го постнал обаче? Намекваш ми нещо ли...

Оги
09-01-2008, 17:44
И аз останах потресен ,след като балдъзата се записа в училището което завърших 8-ми клас ,та идва един ден в къщи и вика на сестра и ,че изкарала 6 по литература ,а жена та я пита на какво са я изпитвали а наща отвръща на четене :evil: момичето е 11-ти клас.

Ми майка ми е работила в училище за бавноразвиващи и там 7-8ми клас спират да ги изпитват по четене.
За какво говорим да се смеем ли или да плачем.
Има и още за разказване ,но това е най фрапиращото ,не че и другото не е .Тва училище преди години го даваха за пример тука в града за най развито и модерно.

ПП. Само за господари на ефира е и съм сигурен ,че след това ще има изгонени директори учители и тн.....

odisey
09-01-2008, 17:50
Баси мамата с тия господари на ефира тва ли е спасението на нацията :lol:

Alfa User
09-01-2008, 19:14
Еми за там сме ... как да не сме. България в момента е един експеримент на живо - колко може да издържи редовия българин на студ, глад и мизерия. Разбира се, експеримента се провежда при строго контролирани условия, нищо не е оставено на случайността. А кой контролира условията на експеримента - мисля че всеки разумен и средно интелигентен човек знае отговора.
А този доклад за България ако не ви е отворил очите до сега, здраве му кажи ...

Планът Ран-Ът... (http://www.bgsviat.narod.ru/)

fred
13-01-2008, 14:57
-Причината е проста - каза зам. директорът по учебната част в училището на дъщеря ми(36-то СОУ) - Просто нямаме хора. Никой не иска за такива малки пари да е учител. И сега имаме свободни места и учениците не карат часове, та който и да дойде, само да каже, че иска да стане учител, веднага го назначавам.

И за какво ниво на образОвание тогава да говорим?!?!?!?
По-скоро за образУване на неграмотна маса от млади българи! :(

Дада учителите си клатят краката не пишат отсъствия оценяват като не знам кво нямат никакви изисквания не могат да си създадат авторитет. Не са само те виновни ама се пак половината вина е тяхна.

Аз съм завършил средно преди 1989 и честно казано на пръстите на едната ми ръка се броят свестните учители.Учил съм си в София, в центъра, отбелязвм само за уточнение.
В казрмата съм бил в школа, имаше уникални тъпанари и неграмотни, та това сравнение, че сега били неграмотни а преди били еди какви си е пълна смехория. Освен това в София свободни места за учители общо взето няма, с изключение на преподаватели с чужд език.

quote="Alfa User"]Еми за там сме ... как да не сме. България в момента е един експеримент на живо - колко може да издържи редовия българин на студ, глад и мизерия. Разбира се, експеримента се провежда при строго контролирани условия, нищо не е оставено на случайността. А кой контролира условията на експеримента - мисля че всеки разумен и средно интелигентен човек знае отговора.
А този доклад за България ако не ви е отворил очите до сега, здраве му кажи ...

Планът Ран-Ът... (http://www.bgsviat.narod.ru/)[/quote]

Колега, тоя експеримент започна у на 9 09 1944 г и приключи официално през 1989, а в Русия май не е спирал от 1917, а тия руски сайтове ги остави, там съм чел на едно място, че и ние сме руснаци - българите, според нЕкой си академик, съветски.
Русия е проклятието за България, това са го казвали Раковски, Левски, Захари Стоянов, Ст. Стамболов и много други, да не говорим след окупацията ни след Втората световна война. Сега в момента ни управляват отново руски възпитаници и са в тесни връзки с диктатора Путин, според мен чети книгите на убитата от неговия режим Политковская, прочети и книгата на Каспаров /Моят живот, като шахмат, не помня заглавието/ примерно.
Та форуми с политикастване са ми писнали и смятам, че тук не му е мястото да си излагаме политическите възгледи, та молбата ми е да навираме политиката във всяка тема-ако държиш, поискай да открият раздел политика, да си пишете там каквото искате. Всеки си вярва в каквото иска, някои вярват че Земята е плоска, други в прераждането, трети че има постоянни заговори, има и такива, които даже и в комунизма вярват и т.н.

milenamr
13-01-2008, 16:30
Сега в момента ни управляват отново руски възпитаници и са в тесни връзки с диктатора Путин......
абсолютно си прав,определеено робуваме основно на Русия ,но не само на нея...но няма смислъл да развивам повече теории, ако някой има желание може да прочете:)има достатъчно литература.За всеки случай Световната история е неминуемо тясно свързана и с Българската,така че добре човек да познава историята в глобален мащаб.А който познава историята разбира и бъдещето,а освен това там където ние отиваме сега някой вече от там се връщат :twisted:

fred
13-01-2008, 17:37
Сега в момента ни управляват отново руски възпитаници и са в тесни връзки с диктатора Путин......
абсолютно си прав,определеено робуваме основно на Русия ,но не само на нея...но няма смислъл да развивам повече теории, ако някой има желание може да прочете:)има достатъчно литература.За всеки случай Световната история е неминуемо тясно свързана и с Българската,така че добре човек да познава историята в глобален мащаб.А който познава историята разбира и бъдещето,а освен това там където ние отиваме сега някой вече от там се връщат :twisted:

Така е, затова според мен трябва да се четат и "много истории", защото понякога историята се пречупва през погледа на някой или на определена група хора, партии и т.н., макар че в крайна сметка истината изплува рано или късно.Докато погледа и тълкуванията на различните източници ще ти помогне да намериш истината, ако искаш да я намериш.
Типечен нашенски пример е Стамболов-оплюван за какво ли не, обвинен във всички грехове, убит /естествено, когато е вече не е министър-председател/, ковчега му обърнат на погребението, после са изкали да го разкопават, но сега всеки вика-ей /даже може и само името му да знае/ - голям политик беше :)
А за робуването също съм съгласен-често пъти роба не може без господар, а и да няма господар, пак ще си бъде роб ако не се научи да бъде свободен.Най трудно е да бъдеш свободен, да се освободиш от предрасъдаци, фалшиви догми и др.

pa4ito
14-01-2008, 11:23
Колега fred, за някои неща не си прав, за други си прав:


Аз съм завършил средно преди 1989 и честно казано на пръстите на едната ми ръка се броят свестните учители.Учил съм си в София, в центъра, отбелязвм само за уточнение. В казрмата съм бил в школа, имаше уникални тъпанари и неграмотни, та това сравнение, че сега били неграмотни а преди били еди какви си е пълна смехория. Освен това в София свободни места за учители общо взето няма, с изключение на преподаватели с чужд език.
имам една камара състуденти и приятели от Университета във Велико Търново, които в момента са учители, някои и в София, в различни училища, включително и елитни гимназии. Всички те твърдят, че и в провинцията и в София нивото на обучение е много по-ниско отколкото когато те са учили(края на 80-те години). Повечето учебници са отвратително написани и стила не е съобразен с възрастовата група за която е предназначен. Мога да ти дам много примери, защото дъщеря ми е в 6-ти клас и имам преки наблюдения.
Като изключим елитните гимназии, в София много училища търсят учители, не само по западни езици, а и по математика, информатика, ръчен труд и икономика и доста други дисциплини. Относно интелигентността на военните като цяло, няма да коментирам. Моето мнение е, че начетеността на сегашните младежи (18-19 години) е много по-ниска отколкото беше в края на 80-те и началото на 90-те години на миналия век.


Колега, тоя експеримент започна у на 9 09 1944 г и приключи официално през 1989...
Не е започнал тогава експеримета, тогава е направен преврат, както и '89-та също направиха преврат. Но това е "дебела" тема и не трябва да обсъждаме сега ;-)


Всеки си вярва в каквото иска, някои вярват че Земята е плоска, други в прераждането, трети че има постоянни заговори, има и такива, които даже и в комунизма вярват и т.н.
Вярата, освен за управление на масите от хора, служи и за още нещо - успява да вдъхне на отделния индивид надежда за нещо по-добро, което ще му се случи напред във времето, което от своя страна подпомага по-доброто управление на същата тази маса народ ;-)


Така е, затова според мен трябва да се четат и "много истории", защото понякога историята се пречупва през погледа на някой или на определена група хора, партии и т.н., макар че в крайна сметка истината изплува рано или късно.Докато погледа и тълкуванията на различните източници ще ти помогне да намериш истината, ако искаш да я намериш.
Ето за това съм много съгласен с тебе, но трябва да се внимава с обективността на източниците. Преди '89-та пишеше едно в учебниците по история след това друго, сега трето.

Нямам за цел да се заяждам или да те обидя, просто направих анализ от моята гледна точка. Надявам се, не си останал с лоши чувства. :)
Относно образованието, аз мисля, че не може юрист да го управлява, защото той не е "навътре" в нещата и познава "материята" само отвън, а трябва да я почувства и от вътре. Един обикновен учител ще се справи много по-добре и ще има много по-добри идеи, които няма да са смехотворни :)

odisey
14-01-2008, 12:55
Споделям това което си написал. И мисля че на черното не трябва да се казва бяло. Просто сме МНОГО ЗЛЕ! И е важно сега родителите да подхождат индивидуално към децата си а не да разчитат на системата.

pr_00f
14-01-2008, 13:23
То и аз съм си проз, ама така е то с тези учители. А и с какви хора се движа само :Tease:

Mind_Control
14-01-2008, 14:38
-Причината е проста - каза зам. директорът по учебната част в училището на дъщеря ми(36-то СОУ) - Просто нямаме хора. Никой не иска за такива малки пари да е учител. И сега имаме свободни места и учениците не карат часове, та който и да дойде, само да каже, че иска да стане учител, веднага го назначавам.

И за какво ниво на образОвание тогава да говорим?!?!?!?
По-скоро за образУване на неграмотна маса от млади българи! :(

Дада учителите си клатят краката не пишат отсъствия оценяват като не знам кво нямат никакви изисквания не могат да си създадат авторитет. Не са само те виновни ама се пак половината вина е тяхна.

Така е.. Ама ако прочетеш поста преди твоя, ще разбереш защо! Защото тези, които имат изисквания и авторитет няма да станат учители за тия смешни пари, които получават :wink:

fred
14-01-2008, 18:45
Колега fred, за някои неща не си прав, за други си прав:

на.... ..................... и познава "материята" само отвън, а трябва да я почувства и от вътре. Един обикновен учител ще се справи много по-добре и ще има много по-добри идеи, които няма да са смехотворни :)

И аз съм съгласен с теб. Разбира се, че нещата се промениха и винаги, когато има промяна има и много трудности и то не само в образованието.Нещата не опират само до пари, а до идеи, до желание за промяна и т.н.
Но образованието, както и цялото ни общество е в едно болно състояние-това лъсна, като си отиде едно устройство и сега се мъчим да градим ново.Смяната на ценности, показа че много от тях ни липсват /всъщност няма стар и нов морал, морала е един, или го има или го няма/, както и свободата и много други неща. Образно казано, както в Библията и ние трябва да извървим пътя си към обетованата земя, по пътя да умрат родените в робство и да построим новото си общество. Всеки народ сам трябва да стигне до това или ще загине.Нашият е оцелял достатъчно дълго и няма да загине, но колко ще трае този път, зависи от нас и никой друг.
А истината винаги излиза наяве, сега има повече източници и може би е по лесно, кой знае, въпроса да я търсим непредубедено.

Alfa Pilot
14-01-2008, 19:47
По време на стачката някой беше казал че живеем в пазарна икономика и заплатите на учителите трябва да се определят от търсенето и предлагането. А каква е ситуацията в момента: майка ми вече има години за пенсия НО НЕ И ДАВАТ ДА СЕ ПЕНСИОНИРА просто защото няма желаещи да я заместят и ситуацията е такава във всички училища в града, ама заплатите не се увеличават, защо ли?

odisey
15-01-2008, 09:28
То и аз съм си проз, ама така е то с тези учители. А и с какви хора се движа само :Tease:

Е може ли нормален човек да изяде 600 мл шкембе? И бира ? :roll:

odisey
15-01-2008, 15:44
http://vbox7.com/play:641d1675

А кажете ми сега може ли да накараш толкова много малолетни и сякви други да пеят за питона и да искаш после да имат нещо друго в главата ????

pa4ito
16-01-2008, 15:06
Хлапетата са там заради Константин, нали е секссимвол за девойките, а не толкова заради "питона". А шоуто в стил "Кит се мята на сухо" е за някое комедийно шоу :D
А чалгата няма как да я избегнеш - тя е вкоренена в нашето съвремие.