PDA

View Full Version : Ниски и високи обороти - колко?



VladoG
21-01-2008, 23:22
Поразрових във форума, но не намерих коментари.
Ниски обороти - в сервизните технически данни е дадено около 800 об/мин. Плюс минус малко. При мен са 1000. Само след палене държи малко под 1000, но при първото подаване на газ стават 1000 и повече не падат под тази стойност. Как става регулирането? Софтуерно ли е или механично? И какви са причините да не е в норми?
Максимални обороти - има ли ограничител-прекъсвач. На моята стига до 6 000.
Кажете как е при вас.

Novachev
22-01-2008, 07:50
Охо някой май има OBD спинцовка без да подозира , най верочтно ти е чипосана колата това за прекъсвача а за оборотите на празен ход чукни леко по оборотомера с пръст и виб дали няма да слязат на 800 това сериазно , не си правя майтап

VladoG
22-01-2008, 10:03
Чипосана? За какво? Не ми се струва да върви кой знае колко много. Според мен си е напълно нормално. Разхода и той е в нормите.
За оборотомера ще пробвам.
Мерси.

п.п. Какво е OBD?

Novachev
22-01-2008, 10:37
Чипосана? За какво? Не ми се струва да върви кой знае колко много. Според мен си е напълно нормално. Разхода и той е в нормите.
За оборотомера ще пробвам.
Мерси.

п.п. Какво е OBD?
OBd-2 е диагностичния кулпунг на колата той е универсален и почи на всички автомобили след 98 г( несъм сигурен за годината) независимо от марката са с този вид куплунг. Чипосването се състой в замяна на програмата за управление на горивоподаването зависи какъв е чипа от коя фирма е и колко е агресивен. Разхода при тази операция особенно извън гарда може да се намали до 0,3-0,5 л освен това да се вдигне и мощността характерен признак на такава интервенция е преместването на ограничителя към по високи обороти.Нека колегите с дизелови мотори споделят къде им е прекъсвача на техните коли. А за това че невърви повече от колкото трябва има куп причини.

VladoG
22-01-2008, 18:39
Благодарости на Novachev.
Пробвах препоръката с почукването по оборотомера. Действа!!!!
Оборотите падат под 1000. Не очаквах че може да е от това проблема.
Един кахър по малко, тъй да се каже.
".........А за това че не върви повече от колкото трябва има куп причини." - всъщност не знам колко трябва да върви. Моята Алфа е единствената която съм карал, а и в която съм се возил.
Какви може да са "куп причини" да не върви. Ако се отнася за дебитомера той си е наред. Поне не е дал категорични признаци за повреда. Друга евентуална причина е настройката на турбината - чека не свети.
Колеги, имам чувството, че само аз карам 2.4 JTD. Хайде де кажете как е при вас. Че само градския Новачев с бензинката споделя информация.

lord_chuldarkar
22-01-2008, 22:52
стана ми интересно - моита кат е бензин праи 7000 (не съм пробвал повече)

та това нормално ли е за бензинови, щот моита уж чипосана и уж трябва да разтоварва двигателя тоя чип.

mll
22-01-2008, 23:38
...е,колега ВладоГ... не си само ти с 2.4jtd, но ... Новачев го слушай - той си е печен а и е стара пушка,нищо че е с бензинка....
... добре де колега,аз нещо секнах?!?!...тва за 800-те оборота-асно, ама това със 6-те хиляди като макс...как става, или нещо не схващам...??? Пак те чета и: ако правилно съм разбрал-твоята от подписът ти е 2.4jtd и вдига 6000 оборота-т.е.влиза в червеният сектор - така ли???

Novachev
23-01-2008, 08:26
стана ми интересно - моита кат е бензин праи 7000 (не съм пробвал повече)

та това нормално ли е за бензинови, щот моита уж чипосана и уж трябва да разтоварва двигателя тоя чип.
Чипа не разтоваярва двигателя даже го натоварва. А за бензина прекъсвача е на 7300 може и на 7250 (някъде там) а след чипосването оборотомера отива след 8000 но това не означава че може да се есплоатира двигателя при тези обороти прекъсвача е там за да може при потегляне ( като се гониш) и превъртане на гуми да не влиза в прекъсвач на първа а ако е по мощна колата и на втора, иначе прекъсвача е настроенна 8000 но поради неточността на оборотомера стрелката подминава 8000.

lord_chuldarkar
23-01-2008, 10:00
мерси за инфото - аз гледам да не се гоня :)

иначе ми харесва как върви сега пък и разхода не е болка за умиране 7.8-8 и 10-12 градско като си монтирам газ съвсем ще е поносим та мисълта ми е че няма да пипам чипа и двигателя

мерси още веднъж

mll
23-01-2008, 17:56
стана ми интересно - моита кат е бензин праи 7000 (не съм пробвал повече)

та това нормално ли е за бензинови, щот моита уж чипосана и уж трябва да разтоварва двигателя тоя чип.
Чипа не разтоваярва двигателя даже го натоварва. А за бензина прекъсвача е на 7300 може и на 7250 (някъде там) а след чипосването оборотомера отива след 8000 но това не означава че може да се есплоатира двигателя при тези обороти прекъсвача е там за да може при потегляне ( като се гониш) и превъртане на гуми да не влиза в прекъсвач на първа а ако е по мощна колата и на втора, иначе прекъсвача е настроенна 8000 но поради неточността на оборотомера стрелката подминава 8000..

...така си е...не мога да разбера словото на някой колеги като кажат...чипосването разтоварвало двигателя...кво разтоварване бе братче...чипът го вкалва в такъв екстремен режим,дето егати разтоварването...На всеки сериен двигател възможната мощност е свалена чрез качеството и номиналното остойностяване на редица от детайлите му,както и чрез софтуерното осигуряване за да се предложи съответният мотор с подобавъщо преценен "живот", т.е. ресурс...при чипосването се оптимизира крайно софта, откъдето идва и 30-те% повишение на ... тинтири-минтири... и при използването на тези +30% - едва ли може да се каже че дв. се разтоварва...

lord_chuldarkar
23-01-2008, 19:18
e хубо де, аз само казвам каквото са ми казали т.е. каквото ми каза продавача - пък не изглеждаше да има идея да ме лъже щото ми се пада и нещо като градски.

освен това моя двигател е 144 коня а след чипосването е станал 150 или 155 което както и да го смяташ е под 10%

допускам че си прав в твърдението си - тъй като ако чиповете повишаваха КПДто на двигателя, мощността или намаляваха разхода без да има странични ефекти щяха да ги слагат фабрично.

важното е да върви пък тои разхода на 144 коня нама как да е 5 на сто (е по книжка е 6.4 ама след 10години и 350 000км нещата се променят :) )

Novachev
23-01-2008, 19:43
e хубо де, аз само казвам каквото са ми казали т.е. каквото ми каза продавача - пък не изглеждаше да има идея да ме лъже щото ми се пада и нещо като градски.

освен това моя двигател е 144 коня а след чипосването е станал 150 или 155 което както и да го смяташ е под 10%

допускам че си прав в твърдението си - тъй като ако чиповете повишаваха КПДто на двигателя, мощността или намаляваха разхода без да има странични ефекти щяха да ги слагат фабрично.

важното е да върви пък тои разхода на 144 коня нама как да е 5 на сто (е по книжка е 6.4 ама след 10години и 350 000км нещата се променят :) )
Идеята на чипа е максимално оптимизирана програма за управление на двигателя при използването на качествени горива (100 октана) и несъобразяване с екологичните норми. затова не се монтира серийно защото ако караш кола с чип с 95 продължително време стават дупки в буталата а не покрива еко нормите. Може да се твърди че качествения чип при бензиновите двигатели може да удължи живота на двигателя при нормална експлоатация (има го писано защо е така из форума) но като ти махнат прекъсвача и ти дадат малко мощност (която според digital tuning чипа за 1,8 е 158 кс) и караш с педал залепен на предната броня -е тогава може и да не изкара много.

lord_chuldarkar
23-01-2008, 22:35
хъм

то тогава по хубаво ще ми доиде газовото на чипа - нали газта 105 октана :lol:

Novachev
24-01-2008, 08:23
хъм

то тогава по хубаво ще ми доиде газовото на чипа - нали газта 105 октана :lol:
Тука грешиш газовия инжекцион си има собствен компютър и чипа на колата няма изобщо да му влияе и нещо не разбирам ти имаш чип или си решил ад слагаш.

mll
24-01-2008, 08:54
...октановоно число на горивото влияе на въртящият момент на двигателя, но има и други горивни числа-като цетановото,което много по съществено влияе на въртащият момент...
пряк показател за силата-да я наречем на една кола е въртящият момент...мощността е енергийна характеристика, и съответно разпространена гражнаска оценка...а-уууууу, колко много коня е тази кола,демек колко е бърза...да ама не.... /шегичка разбира се/...
...при бензинките чипването е до 8-10% колега, ама при дизелите си клони към 30...сещаш се кво разтоварване на двигателя е ако му ги дърпаш тия +30,а?

mll
24-01-2008, 08:59
e хубо де, аз само казвам каквото са ми казали т.е. каквото ми каза продавача - пък не изглеждаше да има идея да ме лъже щото ми се пада и нещо като градски.

освен това моя двигател е 144 коня а след чипосването е станал 150 или 155 което както и да го смяташ е под 10%

допускам че си прав в твърдението си - тъй като ако чиповете повишаваха КПДто на двигателя, мощността или намаляваха разхода без да има странични ефекти щяха да ги слагат фабрично.

важното е да върви пък тои разхода на 144 коня нама как да е 5 на сто (е по книжка е 6.4 ама след 10години и 350 000км нещата се променят :) )

...Новачев ти каза...чипът оптимизира само горенето...КПД-то отделно можеш да го повишиш по минимум 10 путкта....да полираш вътрешно колекторните тръби, да повишиш базовата компресия...клапаните се пипват .... и там съответните спортни механични оптимизации...

VladoG
24-01-2008, 10:40
За колегата mll - когато натисна педала до дупка и задържа оборотите стигат края на червената зона т. е. на 6000 об/мин.
При теб как е?

lord_chuldarkar
24-01-2008, 10:57
хъм

то тогава по хубаво ще ми доиде газовото на чипа - нали газта 105 октана :lol:
Тука грешиш газовия инжекцион си има собствен компютър и чипа на колата няма изобщо да му влияе и нещо не разбирам ти имаш чип или си решил ад слагаш.


имам по наследство - с него я купих

Novachev
24-01-2008, 11:06
Изфорсирай я на място и виж до къде стига оборотомера за да разбереш дали има наистина (пак не е гаранция) и нали знаеш че трябва да се кара само със 100 октана

mll
25-01-2008, 20:12
За колегата mll - когато натисна педала до дупка и задържа оборотите стигат края на червената зона т. е. на 6000 об/мин.
При теб как е?

при мен вдига обороти допреди началото на червеният сектор, и там на 5-та съм над 210 км/ч...и повече обороти за да вляза в червения сектор не вдига?!???...на място не ми се ще да я изрязвам...но ще пробвам...учудих се,като гледам подписът ти -дизел, а вдигаш обороти като бензинка ???

pinko
25-01-2008, 22:23
На 1,9 и 2,4 жтд ограничителя спира нафтата при 5430 оборота/мин.

Но е възможно оборотомера да не е особено точен(+-10-15% е обичайна грешка), така че всичко е нормално.

Оборотите на празен ход на 2,4 жтд трябва да са 800+-50 (тоест от 750 до 850).

Това е - факти от техническата документация. Всичко друго са приказки от селски вечеринки и доста неверни оборотомери.

VladoG
25-01-2008, 23:53
Малко пояснение - пробите / 2-3 пъти / съм ги правил само на скорост. На празен ход не бих рискувал да вдигам такива обороти, че май е опасно за двигателя.

VladoG
26-01-2008, 00:07
Pinko написа:.....

Колега, взех да се замислям. След тази неточност с ниските обороти и оправянето на показанието им след почукване по оборотомера. Да не би достигането на показание от 6000 об. да е от инерция на стрелката или нещо от този род. Ще направя по задълбочен оглед.

п.п. Как става този номер с цитата чрез прозорчето, къде има разяснения. Не мога да намеря указания.

lord_chuldarkar
26-01-2008, 16:44
Изфорсирай я на място и виж до къде стига оборотомера за да разбереш дали има наистина (пак не е гаранция) и нали знаеш че трябва да се кара само със 100 октана

7600-7800 някъде ако е верен оборотомера с две думи не дава ясна информация щот може да са както 7300 така и 8000.

Novachev
26-01-2008, 18:00
Изфорсирай я на място и виж до къде стига оборотомера за да разбереш дали има наистина (пак не е гаранция) и нали знаеш че трябва да се кара само със 100 октана

7600-7800 някъде ако е верен оборотомера с две думи не дава ясна информация щот може да са както 7300 така и 8000.
Дава имаш чип ако нямаш спира на 7300 не продължава. Абе много ме влече да карам в лютеницата :twisted: :twisted: :twisted:
Съвет карай само със 100 октана да не си създадеш проблеми.

VladoG
03-02-2008, 18:37
Днес направих пробата. На втора и на трета скорост. Оборотите си стигат 6000, че може и да ги подмине. Но ме хваща страх. Може и да е неточен оборотомера, ама определено двигателя не е със заводските настройки. Явно има "чип". За мен си остава чуденката за какво е.

BatVas
04-02-2008, 11:42
Днес направих пробата. На втора и на трета скорост. Оборотите си стигат 6000, че може и да ги подмине. Но ме хваща страх. Може и да е неточен оборотомера, ама определено двигателя не е със заводските настройки. Явно има "чип". За мен си остава чуденката за какво е.

Закачаш я на диагностика и като форсираш гледаш какво показва уреда и какво показва твоя оборотомер за да видиш с колко се разминава показанието. Няма как да правиш с дизел 6000 оборота - просто процеса на самовъзпламеняване на нафтата не може да става толкова бързо. За дизеловото Ауди на 24 чала Льо Ман Шел доставят спец нафта за да работи без проблем до 5500-5600 об/минута. Така че явно имаш отклонения в показанията на оборотомера - просто виж с колко при какви обороти.

VladoG
05-02-2008, 19:35
Идеята е добра, ама не ми се дават 10-20 лв за едно сравнение с диагностика за да разбера верността на оборотомета. Пък и времето ми е много кът.
Май има по лесен сравнителен метод. Въпрос към колегите с 2,4 JTD - kолко са оборотите на двигателя примерно при 100 или 120 км/ч. на пета скорост. Аз ще засека как е при мен и ще се направи сравнение и уточни разликата.

slav40
06-02-2008, 10:22
оборотите при дадена скорост са еднакви при чипосана и нечипосана кола :idea:

DiabL0
06-02-2008, 13:53
Идеята е добра, ама не ми се дават 10-20 лв за едно сравнение с диагностика за да разбера верността на оборотомета. Пък и времето ми е много кът.
Май има по лесен сравнителен метод. Въпрос към колегите с 2,4 JTD - kолко са оборотите на двигателя примерно при 100 или 120 км/ч. на пета скорост. Аз ще засека как е при мен и ще се направи сравнение и уточни разликата.
с чип или без чип, все тая !! Крайните обороти са едни и същи !!
Това с изместването на ограничителя (или махането му, не съм в час с бензините :evil: ) важи само при бензиновите двигатели !
Както каза колегата, нафтата оптимизира изгарянето си в по-ниски обороти.
Пък и в крайна сметка теб какво те интересува къде изключва!? Тя така или иначе след 4 000- 4 500об. няма въртящ момент! (ненабира особенно).
Да, там и е максималната мощност, но това не е критерий за ускорение особенно при дизел!
Карай си колата от 2 000 до 4 000 оборота..... там върви !
Успех ;)

VladoG
06-02-2008, 18:08
Колко оборота, на каква скорост и на колко км/ч. засичане изках да направите за да разбера дали ми е верен оборотомера. А че на чипосана и на нечипосана кола оборотите са еднакви е пределно ясно!!!!!!!!!!!! Това наблюдение е много елементарно и ще даде категоричен резултат, като идеята на всичките тези проверки е да разбера имам ли чип тунинг или не.
Че в момента върви една тема с набиране на кандидати за чипосване в източна България. Евентуално може да се включа.

BOBBY PLEVEN
06-02-2008, 21:04
6000 оборота с дизел :D :D :D :D .Якооооо.Аз на моя кенеф повече от 3500-4000 не му права защото ме е страх някое бутало да не ми разбие носа :D :D .Иначе сега на бавареца му сложихме чип и вече изключва на 7000 а преди беше на 6600.

DiabL0
09-02-2008, 13:18
Намерих показно на колегата, да си направи сравнение с оборотите, прямо скороста :lol:
http://vbox7.com/play:e21b59c7
Успех :lol: :lol: :lol:

VladoG
10-02-2008, 10:14
DiabL0:.............
Мерси Колега!
Доколкото разбирам от клипчето при 4500 об/мин е 220 км/ч. Само да се докопам до магистралата!!! ..... и проби. А дали тази Алфа е 2,4 JTD.
Вчера излизах от града и засичах на пета - при 3000 об/мин скороста е точно 120 км/ч. А 100 км/ч е при около 2400 об/мин.

DiabL0
10-02-2008, 10:25
тази алфа е 2.4 ЖТД и беше на някой от клуба.
Аз и преди бях питал в някаква тема за това клипче, но непомня на кой беше!
Да подчертая само че е с ЧИП !! (до колкото си спомням де)
220 малко по баено ще ги направиш от тази... но виж поне до 200 можеш да засечеш със сигурност ;)
а аз да ти помогна... на при 160 трябва да си някъде на 3 600 оборота :)
Това е по много смътни спомени ;)
Успех ;)