PDA

View Full Version : Очаквайте кофти горива/Разсъждения за цените на горивата



търтей
16-08-2005, 13:53
mediapool

Обмисля се намаление на глобите за некачествени бензини
Предвижда се диференциация на санкциите за производители и дистрибутори
Владислава Пеева
15 Август 2005

Да се намали сегашната непосилна за малките бензиностанции глоба за некачествени горива, обмисля Главна дирекция “Контрол върху течните горива” в Агенцията за метрология и технически надзор. Това съобщи за Mediapool нейният директор Мая Топалова.

Предвиждаме това да стане с промяна на разписаните в Закона за чистотата на атмосферния въздух санкции, обясни Топалова. В момента минималната глоба за нарушаване на изискванията за съхранение или качеството на течните горива е 50 хил. лв., а максималната – 500 000 лв. За производителите и големите дистрибутори на горива сумата не би била проблем, на санкция в такъв размер съсипва бизнеса на фирмите с по една-две бензиностанции, а и превръща глобите в несъбираеми, аргументира се Топалова.

pr_00f
16-08-2005, 17:14
Само да попитам някой да е чувал за бензиностанция глобена заради кофти бензин ???.
Кел файда като глобата е 50к. - нали никой не я плаща :evil:
Я да е глобата 5к. ама да глобяват наредддддддддддд.
И като някой отворко дето сипва акота и други говна в бензина го глобят 3-4 пъти за един месец по 5к. дали ще си позволи да сипва ..... пак а ????

16-08-2005, 18:01
Само да попитам някой да е чувал за бензиностанция глобена заради кофти бензин ???.
Кел файда като глобата е 50к. - нали никой не я плаща :evil:
Я да е глобата 5к. ама да глобяват наредддддддддддд.
И като някой отворко дето сипва акота и други говна в бензина го глобят 3-4 пъти за един месец по 5к. дали ще си позволи да сипва ..... пак а ????

Аз съм чувал за глобени бензиностанции но за данъчни далавери

pr_00f
17-08-2005, 09:22
Да за такива и аз съм чувал, или за неточни отчитащи колконки, но не съм 4увал да глобят някого за некачествено гориво. А като сме тръгнали да си говорим за горива някой знае ли как така бензина струва за нас 1.90 ???
:twisted: :evil: :twisted:
Аз мога да внеса някаква яснота по въпроса :
http://www.lukoil.bg/2_compl-rafin.htm

Или ако на някой не му се занимава една проста сметка за А95:
ЦЕНА Лукойл Нефтохим - 805.91 лв. за 1000 л.
Акциз (да се свети името му) - 495 лв.
Данъчна основа = Цена+Акциз = 1300,91 лв.
А сега и вездесъщото ДДС :machinegunner: 260,18 лв.
Та значи стигаме до :
ЦЕНА ЗА ДИРЕКТНА РЕАЛИЗАЦИЯ :1561,09 лв за 1000 л.

Днес гледам вече на ОМВ А95 беше по 1.92 лв. Ами сметнете сами. Значи от Нефтохим излиза на 800 лева - "ДЪРЖАВАТА" ни товари с още 750 лева акциз и данък :!: :?: Е тук ще наруша правилата и ще кажа нещо за пичката лелина на ..........

И стигаме до цена за директна реаизация по която купуват бензиностанциите а тя е 1.56 лв/л. Т.Е. след като мине през бензиностанциите горивото поскъпва с още 36 ст/л. Е не знам какви данъци такси и прочие неща плащат бензиностанциите на държавата и каквъ разходи имат но тази цена на която ни продават горивата ми се струва доста ЗАВИШЕНА . И понеже явно бензиностанциите са на яка загуба - както можете да сметнете сами (1 нормален резервоар -50 л. = 1.92*50=96 лева. За тези 50 литра които ни наливат тяхната далавера е 50*0.36 = 18 лв.:ranting: И това е само от един клиент заредил един резервоар. Не мога да си представя какви разходи имат бензиностанциите за да поддържат такива високи цени. Абе писна ми да пиша можете да се поядосвате малко сами .

П.С. Тези сметки си ги правих сам и ако някой намери нещо невярно моля да ме коригира

alf
17-08-2005, 09:48
абе правят си квото си искат бензиностанциите....
на връщане от морето трябваше да сипя бензин и понеже го бях закъсал се наложи да зредя в световноизвестната верига бензиностанции чочогаз или мочогаз нещо от сорта.... 95 - 1,92... сипах за 10 лв за да успея да стигна до първата уж по-качествена бензиностанция псувайки от държава нагоре че пак са дигнали бензина щом в тая дупка 95 е толкоз скъп. пристигам в шел и... гледам и не вярвам на ушите си - 95 в-повер - 1,88... зарад тоя мочо не можах да сипя за 2ра чашка на фирари.... мноо дълбоко се съмнявам да му е по-читав бензина от на шел :dyrvo_v_kenefa: просто разчита на такива като мене да минат да сипнат малко смес и да си ги натовари

Aksi
23-08-2005, 19:58
xaxa 4e кога в България е имало хубави горива..на къде пове4е да ги развалят

virusalfa
23-08-2005, 20:14
xaxa 4e кога в България е имало хубави горива..на къде пове4е да ги развалятХаха-колега,как ме изпревари-свалих сондата в резервоара..........искам да знам от коя бензиностанция е тинята,та на собственико да му я намажа на муцката!!! :alien:

Aksi
23-08-2005, 21:05
Първо..аз съм колежка..пък за другото..ами тинята е от там от където зарежда6 наи-4есто предполагам :) върви да прави6 изследвания на бензиностанциите :lol:

Naso
23-08-2005, 21:12
абееее и шел са едни (аз откакто си купих колата само там и само в-повер или рацинг слагам).... сега закъсвация... нема паре... сложих ВП 95.... хммм много разочарован... колата не е същата (вървенето по малко го оставете) обороти играят али бали... секаф кеф.... а е 2лева литъра.... а им прЕседне ЕГА

virusalfa
23-08-2005, 21:14
абееее и шел са едни (аз откакто си купих колата само там и само в-повер или рацинг слагам).... сега закъсвация... нема паре... сложих ВП 95.... хммм много разочарован... колата не е същата (вървенето по малко го оставете) обороти играят али бали... секаф кеф.... а е 2лева литъра.... а им прЕседне ЕГАЕГА ГИ ФАНЕ рАЗТрОЙСТВО!!! :!: :mad: :furious:

Aksi
23-08-2005, 21:15
добре 6те се опитам да си го пооправя ако може да стане...
ммм да..истината е една..пла6таме безбожни пари за гориво което не струва.. :evil:

Naso
23-08-2005, 21:30
бе има още до безбожното (2 евро литър-а) ЕГА ЯЙЦЕ СНЕСАТ

virusalfa
24-08-2005, 09:08
бе има още до безбожното (2 евро литър-а) ЕГА ЯЙЦЕ СНЕСАТДАНО ЯЙЦЕТО ДА Е РЪБЕСТО,ТА ДА ГИ ЗАБОЛИ ПОВЕЧЕ :lol:

pr_00f
13-09-2005, 15:02
За да не пускам нова тема ето едно продължение поста ми за ценообразуването

"И унгарското, и полското правителства ще намалят таксите върху горивата в отговор на увеличаващите се цени. От четвъртък цената на литър бензин в Полша ще бъде намалена :!: :!: :!: с 80 евроцента. :!: :!: :!: "

А да видим дали в БГ някой ще се сети за подобно намаление и у нас. :roll:


п.с
Цитирам дир.бг

BatVas
13-09-2005, 15:44
Да четох и аз за Унгария - правителството намалява ДДС върху горивата.
А иначе за наште - нищо. Седнал да ми разправя Орешарски че трябва да се икономисва- защото ръста в икономиката щял да спадне поне 0.2% заради високата цена на петрола. Ами да намали акциза на горивата - така че цената да падне с 15 евро цента и сме шест. Няма да има инфлационен фактор -" гориво" и да спадне ръста в икономиката , респективно по високия ръст и печалби ще доведат до плащане на повече данъци и в компенсиране на загубените приходи в бюджета от намаляването на акциза върху горивата. Ама той си мисли че по-високата цена ще доведе до намаляванв на потреблението- което от своя страна ще компенсира и доведе до подобряване състоянието по отрицателното търговско салдо на страната( в смисъл да не се увеличава още-че с тези международни цени на петрола положението ще се влоши)-само че това е голяма грешка.
Та след като и Франция, Унгария, Полша и Австрия са пресметнали че е необходимо промяна в данъчната политика - значи е така. Ама той Орешарски нали е привърженик на Чистата икономика (по скоро на неокласическите идей за ненамеса) само че пропуска факта че това би било оздравителна мярка- довеждаща до енергиина ефективност - да ама не защото ние не сме икономика от Англо-саксонски тип или иначе казано -пазарна икономика в по-чист вид.(след като се преразпределят от държавата над 40% от Брутния вътрешен продукт) та от дори и без да се правят точни сметки е очевидно , че намаляне на акциза върху горивата би имало положителен ефект или поне би компенсирало ефекта от високите цени на петрола (умишлено казвам акциза върху горивата , а не ДДС (като Унгария) - различна ставка ДДС усложнява данъчната система, а акцизите и без това са различни и промяната ще стане без никакви проблеми)
Ама и аз се чудя- излизат разни пишман икономисти(като например директора на института по пазарна икономика (29 годишен ) и говорят как сме щели да си забавим растежа - ами направете малко изчисления и предложете намаляне на акциза-те хората ако знаеха колко пари им взема държавата с всеки литър гориво-щяха да излязат по улиците-ама не знаят, защото и политиците мълчат.
Сори че се увличам така , ама се ядосвам на управниците, а и на опозицията-ама така е като в парламента влизат адвокати, артисти, говорителки, историци, бивши военни и друга такава пастмина , без ни най -малка представа от финанси :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

pr_00f
13-09-2005, 15:50
:clap2:
Поздравления колега за добрия анализ. То и аз съм завършил финанси ама като ти чета мнението осъзнавам че съм забравил Многоооо неща.
А анализа на ценообразуването го направих именно поради посочената причина. Найстина много хора не знаят как става ценообразуването на горивата.

BatVas
13-09-2005, 16:04
:clap2:
Поздравления колега за добрия анализ. То и аз съм завършил финанси ама като ти чета мнението осъзнавам че съм забравил Многоооо неща.
А анализа на ценообразуването го направих именно поради посочената причина. Найстина много хора не знаят как става ценообразуването на горивата.

Радвам се ,че има колеги наясно с финансите - разбираш какво искам да кажа с толкова много писане-дано все пак е разбираемо и за другите. С две думи -"Намалете акциза" :D :?

търтей
13-09-2005, 16:06
в парламента влизат адвокати, артисти, говорителки, историци, бивши военни и друга такава пастмина , без ни най -малка представа от финанси

аа васе не си прав - много дорбе знаят те какво правят - некой има далавера от високите цени на горивата в бг - сети се кой - лесно е ;)

BatVas
13-09-2005, 16:23
в парламента влизат адвокати, артисти, говорителки, историци, бивши военни и друга такава пастмина , без ни най -малка представа от финанси

аа васе не си прав - много дорбе знаят те какво правят - некой има далавера от високите цени на горивата в бг - сети се кой - лесно е ;)

Е не? - търговците и Лукойл - нямат далавера от висок акциз - акциза влиза в бюджета-напротив, ако е по нисък ще има малко по-голямо потребление-а тя печалбата им на литър ще е еднаква-просто държавата ще прибира с 30ст по малко на литър-останалите съотношения се запазват. В случая печелят повече газаджиите и продавачите на газови уредби.

търтей
13-09-2005, 16:26
за да сме точни - най-много печелят тези дето продават самата газ
и те са ;)
и няма нищо общо с една пратия ;)
и ...
да продължавам ли?;)

Kostadin
13-09-2005, 16:30
за да сме точни - най-много печелят тези дето продават самата газ
и те са ;)
и няма нищо общо с една пратия ;)
и ...
да продължавам ли?;)
бая е неясен този пост....Петьооо я вземи та вкарай малко яснота де :roll:

BatVas
13-09-2005, 16:57
To нали и аз казвам че печелят тези с газта :wink: нали виждаш и с нейните цени какво става :?: ама все пак като се намалява акциз за горивата-това включва и газта - та съотношенията се запазват на сегашните нива-ама може би имат интерес делът на потребителите на газ да се увеличи - ама пък тогава тези с нафтата и бенза каво правят-то не че не се припокриват :evil: ама ние губим :cry: и зареждаш и плачеш

BatVas
16-09-2005, 09:59
Бензинът поскъпва догодина и заради акциза
15 Септември 2005

Въпреки поскъпването на петрола, правителството няма да отложи схемата за увеличението на акцизите на горивата, договорена с ЕС. По-високите ставки, залегнали в новия закон за акцизите, бяха одобрени и от парламентарната бюджетна комисия в четвъртък.

Според договореното с ЕС, от 2006 г. акцизът за оловния бензин ще се увеличи от 495 на 670 лв. за 1000 л. При безоловния бензин увеличението е с 35 лв. за 1000 л, като за него, за газьола и за керосина поскъпването на ставките е средно с 10 процента.

Зам.финансовият министър Георги Кадиев съобщи пред депутатите, че новите акцизи ще оскъпят горивата с около 2.6 процента.

Сериозният ръст в цената на петрола принуди много държави да обмислят мерки, за да задържат темпа на поскъпване на бензините или да компенсират под определена форма потребителите. Председателят на бюджетната комисия Петър Димитров обаче коментира, че ако България пропусне увеличението през 2006 г., при влизането ни в ЕС през 2007 г., когато трябва да сме достигнали минималните акцизни нива на общността, поскъпването на горивата ще е шоково.


Ама страшни управници имаме - ебати стадото, въобще не разсъждават :evil: :evil: :evil: