PDA

View Full Version : Колеги, нужна ми е малко помощ...



radop
17-03-2008, 12:04
Здравейте,
Скоро се сдобих със 156-ца и сега искам да ви питам неколко неща за нея.
1-во: след като я заведох да ми сменят ремъци, ролки, масло и т.н като първоначално обслужване, пичовете ми казаха че колата е в перфектно техническо състояние, но имало едно малко проблемче - пробката на маслото била некък странно разхлабена, и малко количество масло си се било разпръскало. Оказало се че пробката не може да се завие, поради това че е превъртяна (мисля че те са го направили тва, защото ме съмнява в гаранционен сервиз на алфа в германия, където е обслужвана колата преди тва, да превъртят пробката), поради което пича я намотал яко с тефлон и "станала работата" и само да съм "Внимавал" - КВО ПО ДЯВОЛИТЕ ЗНАЧИ ТВА?
2-ро: като карам от време на време, само по някога се чува некво леко "прецъкване", звук подобен на почукване с безопасна игла в/у стъкло, от какво може да е тва? И е само от време на време, като минавам по неравности. На мене ми прилича на нещо свързано с движението на волана навътре и навън (не нагоре и надолу), все едно е некое зъбче.
3-то: някой може ли да ми обясни като на начинаещ, стъпка по стъпка как да си смажа тампоните със силиконова грес (включително и къде се намират), тъй като когато е студено, колата проскърцва, при преминаването в/у легнали полицаи, а тука четох, че след като тва скърцане изчезва при топло време, то проблем са именно тампоните.

Тва е за сега! Мерси предварително!!!

radop
17-03-2008, 14:57
Какво става - никой ли не може да ми отговори?

krasy k
17-03-2008, 15:55
Относно проблемите:
1. Имах такъв проблем преди много години с един Голф/никога вече няма да се кача на такава каруца! / . Трябва да се внимава при следващата смяна на маслото - най-вероятно пробката ще се скапе тотално при следващото развиване и имаи готовност да ти направят нова резба с метчик и разбира се слагаш нова пробка с новия размер/ако е променен/ и с новата резба.
2. Нямам представа това от какво е
3. Скърцането почти е сигурно че е от тампоните на горния носач.Първо виж дали не са разбити тампоните и болта на съответния горен носач. Ако всичко е ОК има два варианта
- колелото /например лявото/ пълно извито надясно ,клякаш и виждаш под калника горния носач.Пръскаш с спрей WD 40 върху 2-та тампона на горния носач. Същата процедура и от другата страна. Скърцането спира,но обикновено само за 7-10 дни.Като се стопли ще спре.
- втори вариант- вдигаш на крик,тампоните се виждат прекрасно и тогава пръскаш.
Дано съм ти помогнал !
А, забравих - пия бира :drunk:

radop
17-03-2008, 16:15
Относно проблемите:
1. Имах такъв проблем преди много години с един Голф/никога вече няма да се кача на такава каруца! / . Трябва да се внимава при следващата смяна на маслото - най-вероятно пробката ще се скапе тотално при следващото развиване и имаи готовност да ти направят нова резба с метчик и разбира се слагаш нова пробка с новия размер/ако е променен/ и с новата резба.
2. Нямам представа това от какво е
3. Скърцането почти е сигурно че е от тампоните на горния носач.Първо виж дали не са разбити тампоните и болта на съответния горен носач. Ако всичко е ОК има два варианта
- колелото /например лявото/ пълно извито надясно ,клякаш и виждаш под калника горния носач.Пръскаш с спрей WD 40 върху 2-та тампона на горния носач. Същата процедура и от другата страна. Скърцането спира,но обикновено само за 7-10 дни.Като се стопли ще спре.
- втори вариант- вдигаш на крик,тампоните се виждат прекрасно и тогава пръскаш.
Дано съм ти помогнал !
А, забравих - пия бира :drunk:

Най-сетне да каже некой нещо! Бирата лесна! Значи става с пренавиването и по-голяма пробка, така ли? И няма начин в момента да стане нещо, докато си карам? А за тампона, случайно една снимчица поне ако има, за да видя как иглежда...Относно звука да кажа също и че не се чува отпред, вдясно, защото видях че некои хора имат проб с клапата на климатроника

krasy k
17-03-2008, 17:13
Ако са затегнали добре пробката и не ти капе масло -нямаш грижи. Е,периодично проверявай като подместиш сутрин колата дали не е капнало масълце от пробката.Капнало ли е -тичай в най-скоро време да я правят.
Ако тотално е заминала резбата и на пробката и на болта тогава се прави нова резба и се слага нова пробка.Обикновено само се минава с метчик резбата на дупката и ...пей сърце!
За снимка на носача - съжалявам,в момента нямам,ще щракно една утре,че сега в Ловеч вали и ще ти кача.Дано само да не забравя ,че са ми много ангажиментите.Но извии колелото на една страна ,клекни и погледни нагоре в калника над гумата,до амортисьора.Ще видиш едно плътно триъгълно бяло-сиво алуминиево тяло/това е самия носач/,като върха на триъгълника свършва до амортисьора и там е болта,който насочен надолу.В другия край/основата на триъгълника/ са тампоните,които са забряни в ушите на носача и не се виждат.Ориентирай се по болта,който минава през основата и през двата тампона Последните се виждат като едни гумени кръгчета залепени на основата на носача.Това е само ориентировъчно описание , но мисля ,че ще ти свърши работа.

Novachev
17-03-2008, 18:41
За това със скърцането не хабете пари на вятъра за спреьове няма да стане ще спре за 20-50 км и после наново скърцат тампоните защото са превъртели и няма управия много скоро ще почнат и да хлопат омръзна ми да пиша едни и същи неща последно даже пусках и снимки на теиз тампони описвах проблемите. Скурцането може да спре ако е от тампоните на стабилизиращата щанга и ако се напръскат със бсиликонова грес или нещо подобно.
Опита ми със пръскане със спрейове използвал съм над 10 вида мазила и праскъла и съм разбрал едно нещо най добро е едно във флакон лилава опаковка с бяла капка на него а най лошо е WD-40 то е за всичко друго но не и за тампони защото се почти се изпарява и даже се разкърцват повече. А за тампоните на горните предни носачи не ги сменяйте късат се на 10к км и отново започват да скърцат или нови носачи или полиуретан друга оправия няма.

ludkanar
17-03-2008, 19:10
значи колега и аз да кажа нещо от личен опит...такаа-
1.и аз имам този проблем и както казваш и аз се съмнявам дали те нещо нея прецакаха в сервиза дето смениха малото-казахами че неможело дасе затегне но напротив аз сам сия дозатегнах с шестограм(номера несе сещам)но пак внимателно и недокрай дане преварти,ефект има,сега само подкапва,а пичовете я бяха намазали със силикон(маслоустойчив)и течеше доста...та това е за 1-вото
2.за скърцането и аз го имах оказасе шарнир(даже разбит и то много)един майстор прасна някаква финна грес във маншона на долния шарнир и скърцането спря-срещу 200лева ми спря и тропането щото смених носача и така това е по 2-рото
3.може да направиш тая операция и с обикновенна грес няма да имаш проблеми няма да скарца аз на стария носач ги бях уплескал здраво и нямаше скарцане 8)
а аз колега несам нахален за почерпка доволно е и само мерси щот ако небяха колегите от форума тук и аз си бласках главата като добиче как да реша някои проблеми.еми успех в начинанията :D

Violator
17-03-2008, 19:39
Да само където моите са нови тампони и пак си скърцат когато е студено сутрин. Иначе сега си е ок.

Derry
17-03-2008, 20:22
Относно пробката върви при някои заварчик с аргон. Заварява всичко след това ти правят дупка с нова резба и си готов. Моята кошничка беше така :) ама овреме я видях и готово. Най-много 50 лв да те хване.

fosil
17-03-2008, 22:36
Това скърцане и аз го имах,оказа се преден носач смених го и се оправи.а относно пропката ако я завариш като сменяш маслото ко правим :)

sova
17-03-2008, 23:22
:wink:

mariyan52
17-03-2008, 23:28
колега (radop) искам да ти кажа само да не вярваш на никои сега щте ти кажа защо.преебами се сьединитела и отидох вав един сервиз вьв австрия при което ми оправиха сичко и след 3 месеца каране изведнаш както си карах по магистралата сьс 120 испадна един 30 см болт отдоло
после се опитах да го навиа но беше преебана резбата естествено отидох и ми го направиха без пари. та за това пак ти казвам не вярваи на никои.

gigi
18-03-2008, 00:20
Разбит шарнир не се гресира или смазва че може да стане голяма бела!!!!! :wink:

krasy k
18-03-2008, 11:02
"а този красиК ли беше....ти не беше ли гинеколог....преди 2 месеца купи един таралясник и вече професор;"
SOVA ,какви са тези простотии,като какъв се изживяваш? Идеята на форума е да помогнеш с каквото можеш,да има дискусия и всеки да сподели опита си.Това не специализирано научно-техническо списание,нали? Евала на хора като Новачев! А ти sova май не си прочел достатъчно внимателно написаното. Държа да ти обясня нещо :
1.не съм професор и не се правя на такъв!!!Просто се опитвам да помогна на човека с това което знам от личен опит,защото още не се е ориентирал във форума/като почти всички новаци/,а на "старите кучета"/с малки изключения/ им е под достойнството да се занимават с такива като него.
2. Да , гинеколог съм. Това проблем ли е да се опитвам да помогна на някой,макар и малко и за неща извън професията.Мисля,че житейския ми опит/до някъде и с автомобилите/е по-голям от твоя. Предполагам,че когато аз съм карал кола,родителите ти не са те били заченали.
3. По въпроса за "таралясника"- 1.въобще не е таралясник в мойте очи и за мен това е важно,а не твоето мнение за колата ми! 2.Ако изкарам пари с честен труд/за да спя спокойно/ ще си взама 159 -ка ,мисля че не необходимо да спорим на тази тема.Що не си четеш фиатския форум???
Голяма помия се оформи ,но ...с диваците трябва да се общува дивашки

fastedy
18-03-2008, 13:40
"а този красиК ли беше....ти не беше ли гинеколог....преди 2 месеца купи един таралясник и вече професор;"
SOVA ,какви са тези простотии,като какъв се изживяваш? Идеята на форума е да помогнеш с каквото можеш,да има дискусия и всеки да сподели опита си.Това не специализирано научно-техническо списание,нали? Евала на хора като Новачев! А ти sova май не си прочел достатъчно внимателно написаното. Държа да ти обясня нещо :
1.не съм професор и не се правя на такъв!!!Просто се опитвам да помогна на човека с това което знам от личен опит,защото още не се е ориентирал във форума/като почти всички новаци/,а на "старите кучета"/с малки изключения/ им е под достойнството да се занимават с такива като него.
2. Да , гинеколог съм. Това проблем ли е да се опитвам да помогна на някой,макар и малко и за неща извън професията.Мисля,че житейския ми опит/до някъде и с автомобилите/е по-голям от твоя. Предполагам,че когато аз съм карал кола,родителите ти не са те били заченали.
3. По въпроса за "таралясника"- 1.въобще не е таралясник в мойте очи и за мен това е важно,а не твоето мнение за колата ми! 2.Ако изкарам пари с честен труд/за да спя спокойно/ ще си взама 159 -ка ,мисля че не необходимо да спорим на тази тема.Що не си четеш фиатския форум???
Голяма помия се оформи ,но ...с диваците трябва да се общува дивашки :oops:

fastedy
18-03-2008, 13:41
"а този красиК ли беше....ти не беше ли гинеколог....преди 2 месеца купи един таралясник и вече професор;"
SOVA ,какви са тези простотии,като какъв се изживяваш? Идеята на форума е да помогнеш с каквото можеш,да има дискусия и всеки да сподели опита си.Това не специализирано научно-техническо списание,нали? Евала на хора като Новачев! А ти sova май не си прочел достатъчно внимателно написаното. Държа да ти обясня нещо :
1.не съм професор и не се правя на такъв!!!Просто се опитвам да помогна на човека с това което знам от личен опит,защото още не се е ориентирал във форума/като почти всички новаци/,а на "старите кучета"/с малки изключения/ им е под достойнството да се занимават с такива като него.
2. Да , гинеколог съм. Това проблем ли е да се опитвам да помогна на някой,макар и малко и за неща извън професията.Мисля,че житейския ми опит/до някъде и с автомобилите/е по-голям от твоя. Предполагам,че когато аз съм карал кола,родителите ти не са те били заченали.
3. По въпроса за "таралясника"- 1.въобще не е таралясник в мойте очи и за мен това е важно,а не твоето мнение за колата ми! 2.Ако изкарам пари с честен труд/за да спя спокойно/ ще си взама 159 -ка ,мисля че не необходимо да спорим на тази тема.Що не си четеш фиатския форум???
Голяма помия се оформи ,но ...с диваците трябва да се общува дивашки :oops:

krasy k
18-03-2008, 14:19
Вместо това :oops: озъптете колегата sova ,обяснете на него и други подобни къкъв е този форум и каква е целта на форума.Те няма да си направят труда да прочетат уводната част. Лично аз съжалявам че си изтървах нервите,но аман от такива като него.

radop
18-03-2008, 14:31
Ама какво става бе хора, кви са тея "трошки", "майстори" и всекви други обиди. 1-во всеки досега ми казва "алфистите са супер, форума им е много добър". И аз също така си мислех, ама кво става, пак има некой да се заяжда, като навсекъде. Мерси за съветите! Относно моето мнение: поне от опит - личен - съм установил, че не е важно от колко време правиш нещо, а с какъв мерак го правиш, защото, когато се интересуваш, научаваш нещата много бързо и да, можеш да станеш "професор" спрямо некой "закостенял" акъл. Поне в моята професия - компютрите - е така. Че съм се нагледал на всекви величия, админи, дето се мъчат цел ден, казват че проблема е в хардуера, а се оказва елементарен драйвер, който поправям за 2 минути. Така че тва за "времето" е нищо - онея са големи, от 10 години го работят и пак си остават тъпи. А има хора с логическа мисъл, които са диагностици с аналитичен ум и те се самоубочават в движение. Относно колата, може да ми се смеете, ама засега тва е алфата, която ми харесва най-много на външен вид, чисто като форма ако щете и немисля засега да си я сменям, а смчтам да я поддържам в добро здраве. И тва че некоя кола е стара на години, не я прави трошка, а класика. Може би некой ден ако имам пари ше си взема и един реставриран мустанг или таурус, па нека е трошка. Тва е засега и още веднъж ви благодаря. И моля, не се заждайте!

krasy k
18-03-2008, 15:08
"Всяко стадо си има мърша" - и тук е така.

Derry
18-03-2008, 18:41
Това скърцане и аз го имах,оказа се преден носач смених го и се оправи.а относно пропката ако я завариш като сменяш маслото ко правим :)

Ми аз написах :). Като ти я заварят след това ще ти я пробият и ще ти направят нова резба вече в здрав метал.

fosil
18-03-2008, 19:32
Derry прав си колега :wink: извинявай явно съм вдигал халбата тогава с биричката :big_beer:

krasy k
18-03-2008, 19:35
radop, ето ти малко снимки поне да се ориентираш и поне да знаеш за какво става въпрос.Това е свален горен носач,погледнат отдолу,но така ще го видиш и ти като се наведеш.Това масивното тяло е горния носач ,а ограденото е част от тампоните ,която се вижда като погледнеш нагоре в калника. Дано съм ти помогнал поне да се ориентираш.

Novachev
18-03-2008, 21:34
Айде малко за пробката има два варианта рървиа е ако резбата е била оригинална 16х1,5 намирасе или се взема на заем метчик 18х1,5 прависе нова пробка или се купува и се нарязва нова резба и това докато някой наречен майстор гъзорък работник в сервиз не ви пренатегне отново пробката в алуминиевата резба и минавате на заварка. При заварката има една особенност за да стане добра трябва алуминият да е идеално чист да няма никакво масло кал и прочие гняс защот при заварката ще се получат газови шупли и може пак да сълзи от пробката защото алиминия в зоната на заварката става порест. А за тампоните прочетете темата кум края описъл съм какво скърца вгорните носачи и нема опрвия със прйове ако проблема е във тях
http://clubalfaromeo.com/forum/viewtopi ... c&start=45 (http://clubalfaromeo.com/forum/viewtopic.php?t=9222&postdays=0&postorder=asc&start=45)

sova
19-03-2008, 09:48
...Може при пренарязването на резбата,метчика се маже обилно с грес, за да обира стружките, и се прави на повечко цикли-нарязване-вадене, за да се вадят и почистват стружките, и да се избегне попадане на стружки в картера;
Ако ще се заварява-само с почистване не става; термин "идеално чист" за алуминий важи при третиране с пароструйка за когато ще се ходи на Алфа-среща; задължително детайла се байцва/в горещ-50 гр.целзий воден разтвор на натриева основа,или т.нар. сода каустик-който ще го прави в къщи, да съблюдава техниките за безопасност/; Байцва се чрез няколкократно кратко потапяне и последващо измиване; после заварката-наваряването трябва да се направи до 4-5 минути, щото след това време алуминият се самозатваря с окис и заварка-наварка не става;

radop
20-03-2008, 09:34
А кое точно е въпросната силиконова грес за смазване? Защото на нито един флакон не прочетох "силиконова грес"

Novachev
22-03-2008, 21:05
Аз имах най добър резултати от този с лилавия етикет и с капкатакапка а съм изпръскал по два флакона и от двата модела няма смисъл всекиден трябва да се пръска че да не скърца и трябва да се пръскат всички тампони защото не се знае от кои идва скърцането единственото място на което има резултат е тампоните на стабилизиращата щанга единственото решение е нов носач (само тампоните също не издържат дълго) това е истината а и това че проскърцват в началото не е проблем но щом скърцат означава че са превътрели металните втулки в тампоните 9Изключвам тампоните на стабилизиращата щанга) а щом са превътрели означава че иам триене между гумата и металната втулка , щом има триене има и износване (тампоните не са направени да работят с триене освен ако не са полиуретанови) щом се изнносва размера намалява и започва да потропва на дупки лего и глухо но ако отидете на диагностика не предница ще ви кажат че всичко е наред . Все още луфтвете са малки след време зависи по какви пътища се движи колата ще се разхлопа ро добре и отчетливо.
Не е нужно по няколко теми за едно и също нещо.