PDA

View Full Version : Жертви по пътищата и войната в Ирак



fred
25-03-2008, 11:59
За пет години война в Ирак са загинали 4000 американски войнци, а в България за същото време от пътни катастрофи са загинали 5000 души, средно по хиляда човека годишно умират у нас от катастрофи.Не че е нещо ново, но е доста показателно.

crazy_dude_
25-03-2008, 14:44
За всичко си има обяснения.
Според мен по-големият брой катастрофи стават поради три основни причини ( говоря за България).
1. Дупките по пътищата
2. Неработещи светофарни уредби и липсващи пътни знаци.
3. Купени шофьорски книжки
Не изключвам и липсата на внимание при много шофьори.

Обосновавам се:
1.Често ми се налага да минавам по околовръстното, почти на всеки метър отсрещните шофьори кръшкат рязко срещу мен заради дупка (които са от София знаят за какво става въпрос там).
Излишно е да казвам, ако и аз ибягвам дупка в този момент какво ще стане. Достатъчно е да удариш в голяма дупка с нормалната скорост от 60км/ч. да речем.
2. Вчера бях тръгнал да си карам колата в сервиз. Светофарът при Метро 2 не работеше, точно пред очите ми се размазаха микробус и опел корса. Ще ви спестя описанието на гледката.
Интересното беше, че само 5 мин. след това, докато заредя бензин на бензиностанцията до светофара, той вече работеше.
Същото беше и следобед на Сточна Гара.
3. Сутринта се събрахме приятели да пием кафе. Едната мацка черпи за книжката.
Съвсем случайно всички започнахме да я подпитваме за правилника за движение по пътищата. Повярвайте ми, тя не знаеше какво трябва да направи, когато види знак стоп. След дълго мрънкане си призна, че си е платила книжката и дори не се е явила на листовки. Дори каза, че от 9 човека изкарали книжки, само един не си е бил платил.

Докато живеем в такава държава, така ще бъде. Все пак и за трите причини, които съм изброил не е виновно конкретно лице, а оправията ни.

Поздрави и да не дава Господ на никой да се среща с последните по пътищата.

търтей
25-03-2008, 14:48
това са само ус войници пък не само уса са там
но мани войнците - все пак това им е работата

но кой брои цимвилните жертви в ирак?

тия неща са несравними :idea:

fred
25-03-2008, 14:49
Съгласен с твоите изводи, но има и още едно-някои карата като говеда и липсата на акеватна реакция от страна и на други шофьори и от страна на органите на КАТ-/бутане на пари, измъкване с връзка / също е важна причина, да не дава Господ разбира се да става това ила да срещенш някой джигит, както се казваше в един стар виц.

Kuku
25-03-2008, 14:49
Не, че са малко жертвите по пътищата у нас, дори напротив, но подобни сравнения са доста не точни или по-правилно казано не пълни :roll:

fred
25-03-2008, 14:53
За цивилните жертви има статистиа, но не ги знам точно, тия атентати и прочее, вярно - доста са предполагам.
Но понеже американците са най много, а цифрата е близка с нашата годишна статистика от жертви на пътни произшествия.

Бобби
25-03-2008, 14:55
...остави сравненията! Важното е ние да не сме между тях :priest:

търтей
25-03-2008, 14:59
Dulce et decorum est pro patria mori

а каастрофите са инциденти
някак си не се връзват нещата
ама хич ...

crazy_dude_
25-03-2008, 15:03
Не, че са малко жертвите по пътищата у нас, дори напротив, но подобни сравнения са доста не точни или по-правилно казано не пълни :roll:

Разбира се, че са непълни. Все пак аз изброява случки само за 2 дни.
Но конкретната причина е точно оправията ни. Никой няма респект от полицията, защото знае, че ще бутне 20 или там колкото му искат лева и каквото и нарушение да е направил, няма да си понесе последствията.

Ние не сме за европеиския съюз, а за джунглата.

fred
25-03-2008, 17:03
Не, че са малко жертвите по пътищата у нас, дори напротив, но подобни сравнения са доста не точни или по-правилно казано не пълни :roll:

Чел съм на много места че годишния брой е около 1000 у нас, миналата година жертвите на пътни катастрофи са 1006, горе долу такаве годишната цифра, а другата я съпоставям.
ето линкове с броя на жертвите, като в едната статия се споменава например че броя на катастрофите, вследствие на техничесото им състояние е 1 /един/%, тоест-повечето жертви са плод на човешката безотговорност.
http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=3467
http://www.sofiamotorshow.com/press/Bulletin_62.pdf
http://blog.crashbg.com/

Kuku
25-03-2008, 17:09
Фред, аз говоря за сравнението между жертвите на пътя у нас и жертвите във войните, че е не точно и не пълно, за това и неусметно ;)
Иначе съм напълно съгласен, че жертвите по пътищата в България са много :(

търтей
25-03-2008, 17:49
неусметно


е те това викам и аз

fred
25-03-2008, 22:09
Фред, аз говоря за сравнението между жертвите на пътя у нас и жертвите във войните, че е не точно и не пълно, за това и неусметно ;)
Иначе съм напълно съгласен, че жертвите по пътищата в България са много :(



неусметно


е те това викам и аз


Ок, прави сте и аз съм съгласен, просто се набиват в очи цифрите.Идеята ми беше да покажа че са много.

BO
25-03-2008, 22:17
Колко са жертвите от катастрофи в Румъния примерно?
Да ги сравним, като процентно отношения спрямо дневното разминаване/изпреварване по първокласен път?
Трудно би се направила такава статистика, но се съмнявам да са по-малко.
За развитите страни то е ясно - общата пътна мрежа е изградена от повече магистрали и съвсем статистически е съвсем нормално на магистралата да има по-малко жертви от тези по първокласните пътища.
Супер тъпи сравнения, за хората, които не могат да анализират нещата, а само "новините" им го наливат в главата и като коне с капаци приемат всичко за 100% реалност :idea:

fred
25-03-2008, 22:23
Супер тъпото е че 5000 човека са умрели за пет години у нас, от простотия, пиене, гъзърчене и т.н-, не разбрах само кое е 100% вярно и невярно от новините в тоя случай, и ти например какъв анализ направи от тия цифри?Иначе има статистики, за % отношение, има една две страни от ЕС като нас, но не помня къде съм мяркал.

BO
25-03-2008, 22:34
Супер тъпото е че 5000 човека са умрели за пет години у нас, от простотия, пиене, гъзърчене и т.н-, не разбрах само кое е 100% вярно и невярно от новините в тоя случай, и ти например какъв анализ направи от тия цифри?Иначе има статистики, за % отношение, има една две страни от ЕС като нас, но не помня къде съм мяркал.
И ако една Германия имаше 2 магистрали да свързва двата края на страната, мислиш ли, че пак толкова щяха да са жертвите от катастрофи примерно?
Колко е процентното съотношение на загиналите върху магистралата и тези загинали върху другите пътища на България?
След това колко е процентното отношение на магистралите и останалите пътища в България и този процент се сравни със същия от Германия?
Замисли се малко!
Наистина, умира се по пътищата, най-тъпото за мен е някой си пиянде или някой келеш на пътя, на който трябва да му правиш път, за да мине и такива да причиняват катастрофите и жертвите.
За това и не съжалявам като някакви гъзари се размажат в някой камион от другото платно, както беше станало преди известно време с Турега или там каквото беше. Добре, че беше камион и виновните да са си отговорни единствено и само те за постъпката. Рискуват, карат, поемат си риска и ако са много готини се размазват и само те да си отиват. Ако от другата страна не беше камион? Беше някоя класическа жигулка с две поколения семейства вътре? Какво щеше да стане?
Хорицата си карат с 60 на магистралата и някой си ги размазва в тяхното платно!
Ей това не обичам. Бил съм от страната на риска като пътник в колата, като точно по тази тема имаме спор с 'бат КИКИ, но.... то веднъж става.
Колко жертви умират годишно по света от тютюнопушене? Ти сигурно пушиш може би :lol:

fred
25-03-2008, 22:44
В крайна сметка човека затова има мозък, за да се съобразява с пътните условия, а не да кара все едно е на аутобан.Естествено че има значение качество на пътища и т.н, но ти замисляш ли се, ако тоя лудия или какъвто и да е, ти излезе на среща и се размажеш в него или твой близък?.Например в моята служба загинаха трима души в кола, возени от 50 годишен професионален шофьор, просто решил да изпревари 3 коли и се забил в идващия насреща.Е тоя насреща не е бил виновен, както и на другите загинали.Иначе щеше да спести 5 минуги път, понеже в България едни огромни разстояния...
Но нали знаеш, мнението е като задника-всеки го има и мирише, спирам по тая тема :Topic-is-closed-bg: :wink:

crazy_dude_
25-03-2008, 23:05
Известно е, че в Германия магистралите нямат ограничение за максимална скорост, но хората имат култура на шофиране. Който е бил там е видял за какво става въпрос.

Е, сигурен съм, че и там има черни овци, но аз не успях да видя такива... :roll:

fred
26-03-2008, 09:08
Известно е, че в Германия магистралите нямат ограничение за максимална скорост, но хората имат култура на шофиране. Който е бил там е видял за какво става въпрос.

Е, сигурен съм, че и там има черни овци, но аз не успях да видя такива... :roll:

Е това и аз имам предвид :wink: :!:

BO
08-04-2008, 10:51
Ето и финалните ми анализи.
В САЩ, където пътищата са много по-добри пак стават катастрофи.
Новините много ви влияят и за това направих тези изчисления.
Средно годишно в САЩ от катастрофи умират около 40к души.
В България умират около 1к души.
Да ама в България има по-малко хора, но в процентно отношение катастрофите спрямо населението САЩ е по-зле.
Примерно ако България имаше население колкото САЩ, то в България годишно биха умирали 37к души.
Ето 40к към 37к, България въобще не е толкова зле, колкото го представят по масовите медии, просто като умре някой и веднага в новините, как толкова било безразсъдно - не казвам, че не е, но навсякъде по-света относително процента е същия!

fred
08-04-2008, 11:53
Като се има предвид, че повечето катастрофи са от безрасъдство, може чувствително да се намалят. А по твоите данни - САЩ са около 300 милиона, та 40 хилядие е 1,33%, а при нас 1000 на 7350000-1,35. малко повече е:))).Ама 7350 000 са статистически данни, а реално е около 6,5 милона, пронента нараства в наш минус.
ето данни за населението
http://ide.li/info_USA.html, а за България по данни от Уикипедия, данни 2006 г.

BO
08-04-2008, 15:10
Като се има предвид, че повечето катастрофи са от безрасъдство, може чувствително да се намалят. А по твоите данни - САЩ са около 300 милиона, та 40 хилядие е 1,33%, а при нас 1000 на 7350000-1,35. малко повече е:))).Ама 7350 000 са статистически данни, а реално е около 6,5 милона, пронента нараства в наш минус.
ето данни за населението
http://ide.li/info_USA.html, а за България по данни от Уикипедия, данни 2006 г.
Явно сме гледали различни популации.
А според твоите данни колко са годишните загинали при катастрофи.
А и дори и така да е пак разликата е от порядъка на 1.5% :lol:
И за тези 1.5% колко се пише, колко се говори. Представете си тогава американците какво биха направили, да умират повече от 40 пъти по пътищата от колкото войната в Ирак :lol:

koolio
08-04-2008, 17:41
Някакси ми стои много цинично да се говори за статистики и проценти, когато става дума за човешки животи.
Но още по-цинично е да се отвлича вниманието от истинските проблеми- като лоши и опасни пътища, липса на контрол, неравенство пред закона и т.н. с кухи формулировки като "войната по пътищата", кампании против високите скорости и т.н.

ФЕРАРИСТ
08-04-2008, 20:16
Аз все още не съм на мнение че високата скорост ВИНАГИ е причина за катастрофите.......
Оня ден един ми вика че ако съм карал с 140 и на пътя ми излезе овца да речем и съм бил пътник.....аз пък като му казах че ако в случая карах не с 140 а с 160, и овчичката щеше да доживее до старини, той трудно намери дуплика веднага.....
Някой от вас който да речем минава 10 - 20 - 30 хиляди на година и може да се каже че е сериозен шофер, и е на мнение че скороста е виновна дали си е задавал следния въпрос и дали му е правело впечатление следното - по време на каране в града или извън него, колко много време отделя той на състоянието на пътя, да гледа тъпо асфалтовата ивица с надеждата да види възможно най - скоро дупката и да я заобиколи......а с това отклонява вниманието си от цялостната пътна обстановка, откъдето обикновенно идва опасноста......дайте си сметка за това......когато не гледаш само пътя 40 метра пред себе си, а просто с периферното си зрение го следиш и можеш да видиш или предвидиш евентуална опасност дето е 100 - 200 метра напред, тогава скороста изобщо няма да е проблем.......ИЗОБЩО............

sa6o_roman
08-04-2008, 21:20
Аз все още не съм на мнение че високата скорост ВИНАГИ е причина за катастрофите.......
Оня ден един ми вика че ако съм карал с 140 и на пътя ми излезе овца да речем и съм бил пътник.....аз пък като му казах че ако в случая карах не с 140 а с 160, и овчичката щеше да доживее до старини, той трудно намери дуплика веднага.....
Някой от вас който да речем минава 10 - 20 - 30 хиляди на година и може да се каже че е сериозен шофер, и е на мнение че скороста е виновна дали си е задавал следния въпрос и дали му е правело впечатление следното - по време на каране в града или извън него, колко много време отделя той на състоянието на пътя, да гледа тъпо асфалтовата ивица с надеждата да види възможно най - скоро дупката и да я заобиколи......а с това отклонява вниманието си от цялостната пътна обстановка, откъдето обикновенно идва опасноста......дайте си сметка за това......когато не гледаш само пътя 40 метра пред себе си, а просто с периферното си зрение го следиш и можеш да видиш или предвидиш евентуална опасност дето е 100 - 200 метра напред, тогава скороста изобщо няма да е проблем.......ИЗОБЩО............


Правилно! кара се според условията не може като си чул че по германия се кара с 300 без проблем и тука може. Като виждаш че пътя е зле намаляваш, като е добре си караш както ти е удобно ;)

fred
08-04-2008, 21:41
Ами тука намерих една статистика, ето сайта:

http://news.automedia.bg/read/3626.html

Анализите са ни общо везто верни-в горната статистика % е на 100 000 жители.
Има класация, наистина САЩ са преди нас, но моята идея беше друга-в крайна сметка исках да кажа че при военни действия загиват толкова хора, колкото в България при пътни катастрофи.Наистина статистиката е нещо понякога студено и цинично, но имайте просто едно наум, за да може да намалим тази черна статистика, това ми е освновната идея :!:

миро
08-04-2008, 23:03
Друго си е да си пуснеш чалга и Слави, да удариш 2-3-4-5-6 бири или ракии, да набиеш жената и после да се качиш у гоуфу или бмвето... Те тва българина го умее най-добре. Като те спре полицай, даваш 20лева и продължаваш. На светофара що трябва да чакаш, като може и на червено, пешеходците ще чакат. Защо да търсиш места за паркиране, като нищо не пречи да спреш по средата на булеварда за малко?
Има едно нещо, нарича се МАНТАЛИТЕТ - причината за всичко, което се случва тук.

morfius
08-04-2008, 23:13
Манталитета е и повода да не си търсим правата като става дума за дупки, маркировки, знаци и сие - също големи предпоставки за ПТП.

ФЕРАРИСТ
09-04-2008, 14:05
Всяка година от както се води статистика на това, у нас гинат между 900 и 1100 души средно - пред 1995 мисля че бяха само най - много 1350 - по времето на комунизма спрямо сега жертвите са били повече - това е факт и всеки може да го види - сега колите са незнамсиколко пъти повече, при същото ниво жертви......
Някой дето много гледа телевизия и много я попива да ми каже какъв е извода.......

MrX
09-04-2008, 14:55
http://clubalfaromeo.com/forum/viewtopic.php?t=22678

ето ви малко матря'л за размисъл

fred
09-04-2008, 19:13
Чакай сега да го поосмисля :lol: :shock: ,