PDA

View Full Version : Инфлация.......!?!



Бобби
18-04-2008, 08:46
В последно време, нещо започна много бързо да свършват паричките :roll: .....цените се дигат тихичко :!: Например преди два дена си поръчвам пица за в къщи...носи я момчето...6.45лв.....разлика от брушурката, която сам намерил в пощата в началото на месеца е 1 лв. :shock: ....вчера пак си поръчах....носи я момчето - 7.45лв :shock:
.....иначе ми говорят по медийте за някакви си мижави проценти на инфлация :roll: :tv:
Мисля си, че тия икономисти в правителството...май изкуствено задържат цените на горивата :!: :!: :!: ....иначе ще стане - жална ни майка "Виденова"

MrX
18-04-2008, 08:49
Ми не си поръчвай пици бе човек

Бобби
18-04-2008, 08:53
:D :D :D ...от пастите, ще ми се развалят зъбите :wink:
...а при зъболекарите...какви са цените :shock: :stretcher: :shock:

Alexanderbb
18-04-2008, 08:57
Ти да не искаш да кажеш че държава та те лъже, аааааааа да не чувам такива приказки. като ти казват хората че няма инфлация значи няма.
А за задържането на цените не си прав щото Лукойл ( да ги тръшне чумата) работят с ефтин руски нефт а продават горива на цени по-високи тези в доста европейски държави. За качеството изобщо да не говорим

Бобби
18-04-2008, 09:16
Ти да не искаш да кажеш че държава та те лъже, аааааааа да не чувам такива приказки. като ти казват хората че няма инфлация значи няма.
А за задържането на цените не си прав щото Лукойл ( да ги тръшне чумата) работят с ефтин руски нефт а продават горива на цени по-високи тези в доста европейски държави. За качеството изобщо да не говорим
:roll: ...лъже ме...лъже ме :!: ...но и аз не и оставам длъжен :!:
..........ако изключим данаците :roll:

Alfa User
18-04-2008, 16:45
Мдаммм ... пак стигнахме до положението "инфлацията се покачила с 4%, а реалните доходи - със 100%" ... Само дето не знам тази инфлация на каква основа се изчислява, след като основните хранителни стоки например скочиха не просто с няколко процента, а няколко пъти. Сега като вдигнат пак тока от юли (с до 15% евентуално...) сигурно пак ще отчетат инфлация от 1.5% - макар всичко друго в следствие да е скочило с около 20-30% заради тока... Но нека ... всеки народ си заслужава управниците, а съответно и хомота!

Furious 155
18-04-2008, 17:06
Мдаммм ... пак стигнахме до положението "инфлацията се покачила с 4%, а реалните доходи - със 100%" ... Само дето не знам тази инфлация на каква основа се изчислява, след като основните хранителни стоки например скочиха не просто с няколко процента, а няколко пъти. Сега като вдигнат пак тока от юли (с до 15% евентуално...) сигурно пак ще отчетат инфлация от 1.5% - макар всичко друго в следствие да е скочило с около 20-30% заради тока... Но нека ... всеки народ си заслужава управниците, а съответно и хомота!

То хубаво за хомота, ама почва да писва да даваш все повече пари за неща дето са все повече със занижено качество! Това важи за всичко, горива токове, храни.... е май ще се сменя държавата... другото е ако малко нещо ни е останало от надписа на народното събрание, може и да се промени нещо... :roll: дали???

Бобби
18-04-2008, 17:09
Май само вярващи останахме в тая държава :priest:

mohi
18-04-2008, 17:25
Блаженни са Вярващите :priest:

Blade
18-04-2008, 18:07
Скоро и вярващи няма да останат...само цигани :evil:

Xman
18-04-2008, 18:10
Както върви и цигани няма да останат

Бобби
18-04-2008, 19:42
Скоро и вярващи няма да останат...само цигани :evil:
Бог високо....царя забогатя.......... народа изтрещя :crazy:

trouble
18-04-2008, 20:56
Скоро и вярващи няма да останат...само цигани :evil:
....народа изтрещя :crazy:


Затова ли от месец насам не е влизал нормален човек в моя магазин...а преди сякаш имаше повече нормални хора. Напоследък всички са сдухани...

tokata_pz_flex
18-04-2008, 21:12
Всичко живо е изпушило !!! Нали ги гледам в салона ми като доидат , гледат в тавана , бръмчат и изкарват синкав дим ...

fred
18-04-2008, 23:00
Тия 4% инфлация е на годишна база и това ако стане е добре, но май няма да ни огрее.Защото в момента инфлацията на годишна база е над 10%. За периода 1997-2008 в момента естествено имаме най висока инфлация-а познайте кой е на власт.Същите които пък поставиха рекорд през 1996-и началото на 1997, само дето тогава беше хиперинфлация.Причината, че сега не е хипер са няколко, но основните са:
Закона за борда /най просто казано не можем да печатим пари, ако не сме ги изкарали отнякъде/ и незначителния дял на държавната собственост-имено това са двете са главни пречки за източване на бюджета /най мощен външен фактор за инфлацията са цените на петрола на този етап, защото ипотечната криза по ред причини у нас няма почти никакво влияние/.
Ето и малко статистика и матеряли:
http://zaedno.eu/article1807.html
http://news.bpost.bg/story-read-14456.php

Бобби
19-04-2008, 19:35
Спор няма :!: ...добре си информиран :idea: .....забелязал съм го и в дтуги теми .....НО :!: ....информацията помага ли ни :?: ...Колега, май само си лаееем без да хапем :roll:

fred
20-04-2008, 22:47
Ами колега така е, вярно че си лаем един вид, а кервана си върви-но най общо казано всичко от нас зависи.Правителството и политиката ни е такава, каквата власт, правомощия и време му предоставим ние като общество, търпнение и контрол

Бобби
21-04-2008, 09:12
Оставия я политиката!!!!....
тя от ...89г. насам има само едно развитие - "Приватизация".....

fred
21-04-2008, 11:44
Но икономиката се определя от политиката, навсякъде.

Бобби
21-04-2008, 12:32
Но икономиката се определя от политиката, навсякъде.
...незнам :!: :roll: ...но ми се струва, че примерно в УСА... и нтереса на икономиката движи политиката :roll:

Бобби
21-04-2008, 12:33
Но икономиката се определя от политиката, навсякъде.
...незнам :!: :roll: ...но ми се струва, че примерно в УСА а и на други места... интереса на икономиката движи политиката :roll:

Stoyan Georgiev
21-04-2008, 12:40
Но икономиката се определя от политиката, навсякъде.
...незнам :!: :roll: ...но ми се струва, че примерно в УСА а и на други места... интереса на икономиката движи политиката :roll:

затова УСА са в такава дълбока криза вмомента ;)

Бобби
21-04-2008, 12:52
[quote=fred]Но икономиката се определя от политиката, навсякъде.
...незнам :!: :roll: ...но ми се струва, че примерно в УСА а и на други места... интереса на икономиката движи политиката :roll:

затова УСА са в такава дълбока криза вмомента ;)[/quote:bt5ky0nr]
:roll: ...нека техната криза при нас да бъде :roll: .....
...тук ходиш на работа..и взимаш по малко от един безработен там...

BatVas
21-04-2008, 17:04
Инфалцията за февруари ( спрямо предходния февруари - демек 02.2007 до 02.2008 ) е 14,2 %
Само че ....ако отворите сайта на статистиката ще видите че тази инфлация се изчислява не база "кошница" та там много добре се забелязва голямото покачване на храните и горивата. С много повече от 14,2 %
Основнити инфлационни фактори според мен ( а и не само) са горивата и цената на храните (във връзка с предходната лоша година в световен мащаб и като цяло тенденцията за храните.
За пример в Евро зоната(държавите с Евро) средно инфлацията за тази година ще е 3,6 % което е голяма инфлация. Да обаче пичовете са изчислили че ако махнат фактора горива и храни (за храните тенденцията се забелязва още от преди 2-3 години) инфлацията е наполовина.

Дори и тази инфлация в момента 3,6% и още един фактор (Ниския долар) в момента е разделил лагера на силните евро членки на две половини. Едната заради слабия долар забелязвайки намаляване на износа, от там и за бавяне темповете на разтеж иска сваляне на лихвите от ЕЦБ (Европейска централна банка) с цел засилване на разтежа (това са Италия, франция , Португалия, Испания,Белгия) - да обаче това пък няма да спре инфлационния натиск, да не кажем че може да се увелици - но ще има ръст на БВП. Другара група (Германия, Австрия и т.н.т) пък не желаят намаляване на лихвата с цел борба с инфлацията , но така пък се забавя разтежа.
От това пък, ако нещата продължават в същия дух може да очакваме в малко по дългосреочен аспект дори и най песимистичния вариянт - започване на отделяне от еврото (или да имаме пак Лирети,Франкове ...) Като се замисля и Българите кви сме каръци - в каквото се вредим - то се разпада - нищо чудно ако преминем към Еврото - точно тогава да вземат да се отказват от Еврото - други държава. Абе сложно е и доста непредвидим - като се има впредвид , че нещата са не само извън възможностите на БГ, но и извън възможностоте на ЕС.
Не Може да се повлиае на ръзта на Китай , Индия - значи петрола расте. Храните растат защото растат разходите за производство в Евро зоната ( свързано с многото изисквания за тях - но пък в ЕС не се позволява производство тип САЩ - генно модифицирани и разни други нездравословни храни) А пък покачването на храните освен директната връзка с петрола (има и индиректна връзка) С цел преминаване към биогорива и екологичните планове и изисквания (например добавянето на био-дизел в определен процент към петролния дизел) и насърчаването му от ЕК , води до засаждане на големи площи с рапица за производство на био-дизел, от там намаляват производствените площи за храни, добива вече не може да се повишава заради еко изискванията и логичното е храната да расте заради по малкото производство. Да обаче това пък намалява до някъде зависимоста от петрол (макар и с малки проценти) както и по добрата структура на външнотърговския баланс на Общността като цяло (ЕС) и както виждате улицата е доста задънена.
Като вземете впредвид , че няма и адекватна макроикономическа теория в условията на глобална икономика (няма такава абсолюно доказваща работещ механизъм за регулиране) ....има теории които могат да се ползват на определени секторни и регионални равнища - но не работят когато се разширява обхвата - така че няма в момента панацея и за това , Подобна криза е преодоляна през миналия век - през 70-те широко изполвана е Кейнсиянската теория с увеличаване разходите на държавата - работело е доста време . През края на 80- и 90 те - вече не работи - завръщат се към класицизма (по правилное да се каже към неокласицизна - Фрийдмън и т.н.т
така че колкото и да се опитваме да си отговорим - много е трудно . За голяма част от инфлацията не можем да виним дори и наще управници. Но пък и те са допринесли за поне 5% . Особенно с глупавото им упорство да изравнят акцизите - така ги изравниха че цената на горивата (което влиае на всичко- особенно като се има впредвид че България е страната изразходваща най-много петрол за единица продукт) та цената тук стана по-вискока отколкото в Гърция. По правилното решение би било да се стимулира ефективността при използване на петролни продукти и чак когато производствените мощности се модернизират и станат по малко енергоемки - да се приложи вдигане на акцизите Или поне двата процеса да вървят паралелно - вдигаш малко акцизите и влагаш в ефективност, вдигаш още и стимулиращ още по голяма ефективност.
Това е само едно - може много да се говори...............

fred
21-04-2008, 20:49
Но икономиката се определя от политиката, навсякъде.
...незнам :!: :roll: ...но ми се струва, че примерно в УСА а и на други места... интереса на икономиката движи политиката :roll:

Ами те се преплитат-за да има добра икономика, трябва да има условия, които пък ги създава политиката-най общите:
-защита на частната собственост и личността /това включва и добра полиция/, добра и сравнително бърза съдебна система, свобода на инициативата, ясни данъчни закони, липса на много намеса в частния бизнес - разни лицензии, разрешителни и прочее.Ниско ниво накорупцията, тук дажа влиза и защита на държавния чиновник, както е в цяла Европа-не му пука кой е на власт, има добри привилегии, но има и отговорности, хванат ли го с подкуп примерно губи всичко, затова рядко рискува, но не му треперят гащите кой ще дойде на власт, за да не бъде уволнен....
Каквато и да е кризата в САЩ, тя е криза спрямо произвоството в САЩ преди примерно 5 години, а не спрямо нашето, руското, френското и прочее.
А има вече и чисто икономически механизми, които оказват влияние върху икономиката-данъци, акцизии, преразпределение на принадения продукти печалбата, политика на Централната банка и мнооого други, но без основните политически условия нищо не става.Никъде по света няма слаба политическа класа и силна икономика.Напротив-силни икономики често пъти се развиват и в нестабилни политически условия, но примерно след идването на власт на военна хунта, която стабилизира политическата система, например Сингапур, Чили, Аржентина /там се оплескаха напоследък, ама това е дълга история/ и т.н.



впредвид че България е страната изразходваща най-много петрол за единица продукт) та цената тук стана по-вискока отколкото в Гърция. По правилното решение би било да се стимулира ефективността при използване на петролни продукти и чак когато производствените мощности се модернизират и станат по малко енергоемки - да се приложи вдигане на акцизите Или поне двата процеса да вървят паралелно - вдигаш малко акцизите и влагаш в ефективност, вдигаш още и стимулиращ още по голяма ефективност.
Това е само едно - може много да се говори...............

Така е разбира се, но с едно уточнение все пак-у нас произвоството на всичко е много енергоемко и троудемко и затова цената на стоките трудно може да конкурира тези на по развити държави.Изхода е в усвояване на еврофондовета и привличане на мащабни инвестиции, нещо което в последните 7 години е не се прави в достъчна степен и това е точно ролята на управляващите.

Bottata
21-04-2008, 21:37
Ами то алфите май не са ги вдигали или аз нещо се бъркам.
Така че колкото по голяма инфлация толкова по добре - относително по евтино ще стават :) ..
Само дето на нафтата "инфлацията" е 50% ама то нали все ни се чупят колите и не ни трябва толкова гориво.
Иначе комунягите ни "ебават майката" за пореден път - само не знам ние ли сме толкова големи мазохисти или ....
Иначе Европата и еврото няма да се разпадне. Е то тъкмо прати Хамерика в блатото, все пак да не забравяме че долара се срина от 0,85 до 1,60 за едно евро (или 50%) ...
Вече ставаме валута в която се държат резервите на страните, с която се осъществяват международните сделки и долара ще стане като Британската лира - една славна история и екзотика ..
И това само за 10 год, а след 20 къде ще е Еврото и Европа?
Погледнете само изчисляването на курсовете - Има само 2 валути по големи от долара - той се изчислява към 1-ца от другата. А това колкото и глупаво да изглежда е ДОМИНИРАЩА роля и ЕВРОТО има такава още при създаването си. Евала на Европейската дипломация!

Коки
22-04-2008, 01:15
...Изхода е в усвояване на еврофондовета и привличане на мащабни инвестиции, нещо което в последните 7 години е не се прави в достъчна степен и това е точно ролята на управляващите.

Що бе? Нашите управляващи го правят в ПРЕдостатъчна степен. Имам предвид ПРИсвояването на еврофондовете и ОТвличането на мащабни инвестиции :lol:

Бобби
22-04-2008, 08:55
...Изхода е в усвояване на еврофондовета и привличане на мащабни инвестиции, нещо което в последните 7 години е не се прави в достъчна степен и това е точно ролята на управляващите.

Що бе? Нашите управляващи го правят в ПРЕдостатъчна степен. Имам предвид ПРИсвояването на еврофондовете и ОТвличането на мащабни инвестиции :lol:
...и след време :?: ...къде са те :?: :roll: ....къде сме ние :?: :roll:

fred
22-04-2008, 10:45
...Изхода е в усвояване на еврофондовета и привличане на мащабни инвестиции, нещо което в последните 7 години е не се прави в достъчна степен и това е точно ролята на управляващите.

Що бе? Нашите управляващи го правят в ПРЕдостатъчна степен. Имам предвид ПРИсвояването на еврофондовете и ОТвличането на мащабни инвестиции :lol:

А в този смисъл да, за себе си добре ги усвояват :D

Бобби
23-04-2008, 09:02
Бавно но славно...тая държава се изпарява.... :roll:

fred
23-04-2008, 10:03
Не се бой Боби, ще се оправим, ама както ние си постелем, тоест бързината си зависи основно от нас, като общество

Бобби
23-04-2008, 13:36
:roll: ...ами аз си постилям.... :roll: но все ще се намери някой да ми дръпне черджето :shock: :lol:

Violator
23-04-2008, 16:43
Бананите 3.65, лимоните 4 лв. ябълките 3-5 лв мамата си ебало. Луканката вече в цена за 100 грама да не получи някой инфаркт. Лоше е че на запад цените са такива и трябва да ги достигнем, просто заплатите се супер ниски........

Бобби
23-04-2008, 20:11
Не ми се мисли :roll: .....а и вяра не остана :priest: