PDA

View Full Version : Днес минах през Батак,



Ранобудниче
29-04-2008, 00:46
след 3-дневен престой в Триград.

Мислите ми се завъртяха около един поотшумял скандал, свързан с името на градчето.

И ми стана едно такова.. тегаво. Не знам дали сте попадали на статии в тази връзка. Нито ще коментирам, нито ще развявам собствения си сантимент.

Само ще ви дам по-долу няколко линка, ако ви е интересно..

с няколко думи (http://dnes.dir.bg/2007/04/24/news1605288.html)

зрънцето (http://www.kultura.bg/article.php?id=11756)

опит за хронология (http://infocenter.bnt.bg/content/view/full/2179)

Gogata
29-04-2008, 00:59
Господата немски "учени" били ли са изобщо на това място?!
Контактували ли са с някой от местните хора?
Влизали ли са във въпросната църква?!

Мислих да не пиша,но не се сдържах...
Тъпи шваби!

Mind_Control
29-04-2008, 08:42
след 3-дневен престой в Триград.

Мислите ми се завъртяха около един поотшумял скандал, свързан с името на градчето.

И ми стана едно такова.. тегаво. Не знам дали сте попадали на статии в тази връзка. Нито ще коментирам, нито ще развявам собствения си сантимент.

Само ще ви дам по-долу няколко линка, ако ви е интересно..

с няколко думи (http://dnes.dir.bg/2007/04/24/news1605288.html)

зрънцето (http://www.kultura.bg/article.php?id=11756)

опит за хронология (http://infocenter.bnt.bg/content/view/full/2179)

Кажи по кой път мина за Триград, има ли много дупки? Питам те защото в четвъртък ще ходя на там..

Kris
29-04-2008, 09:37
[quote="Ранобудниче":1n84vvlt]след 3-дневен престой в Триград.

Мислите ми се завъртяха около един поотшумял скандал, свързан с името на градчето.

И ми стана едно такова.. тегаво. Не знам дали сте попадали на статии в тази връзка. Нито ще коментирам, нито ще развявам собствения си сантимент.

Само ще ви дам по-долу няколко линка, ако ви е интересно..

с няколко думи (http://dnes.dir.bg/2007/04/24/news1605288.html)

зрънцето (http://www.kultura.bg/article.php?id=11756)

опит за хронология (http://infocenter.bnt.bg/content/view/full/2179)

Кажи по кой път мина за Триград, има ли много дупки? Питам те защото в четвъртък ще ходя на там..[/quote:1n84vvlt]

Съжалявам за офтопика - последния път когато ходих постоянно падаха камъни от влагата по пътя!

fred
29-04-2008, 21:39
Ами доста по тягостно колега, би станало, ако прочетеш дневника на художника, който се цитира в тоя спор, за съжаление не помня името му, май беше поляк, сори ако бъркам, но неговата картина е правена след Освобождението и там е описана възстановката за да я скицира и срещата му със живи участници и потърпевши от Баташкото клане-доста помиярска история и никакво достойноство за нас, съжелявам, ама това е истината.Реалния живот няма нищо общо с клишетата за голяма част от българите, както тогава, така и сега например.Който не вярва да прочете и Записки по българските възстания от З.Стоянов за други примери.
Не че оправдавам кретенските писания на оглупялите немец и една българка /не баба Илийца :lol: /.

Ранобудниче
30-04-2008, 05:50
Кажи по кой път мина за Триград, има ли много дупки? Питам те защото в четвъртък ще ходя на там..

софия-пазарджик-батак-доспат-триград.
понадупченичък е.. особено втората част.
добре, че не бях с алфина.

Ранобудниче
30-04-2008, 05:58
Ами доста по тягостно колега, би станало, ако прочетеш дневника на художника, който се цитира в тоя спор, за съжаление не помня името му, май беше поляк, сори ако бъркам, но неговата картина е правена след Освобождението и там е описана възстановката за да я скицира и срещата му със живи участници и потърпевши от Баташкото клане-доста помиярска история и никакво достойноство за нас, съжелявам, ама това е истината.Реалния живот няма нищо общо с клишетата за голяма част от българите, както тогава, така и сега например.Който не вярва да прочете и Записки по българските възстания от З.Стоянов за други примери.
Не че оправдавам кретенските писания на оглупялите немец и една българка /не баба Илийца :lol: /.

честно казано, не разбрах точно какво ми казваш.
ако говорим за възстановката, заради снимките - едва ли това има общо с факта имало ли е клане или не.
дали са били 200 или 2000, или 20 000 души.. какво значение.
не ми допада идеята някой отвън да се опитва да пренаписва нашата история.
а още по-малко ми допада фактът, че винаги, когато някому се прииска да ни оп`не, с радост се навеждаме. по български.

pent
30-04-2008, 08:42
няма , не сме се огънали срещу външен натиск! имаше моментална реакция, издаде се книга и редица статии в опровержение на 2мата 'учени'....

но ми е интересно едно някой чел ли е тяхната книга?

търтей
30-04-2008, 10:18
но ми е интересно едно някой чел ли е тяхната книга?

да ти отговоря ли? :wink:

pent
30-04-2008, 10:45
ми щом питам :lol:

търтей
30-04-2008, 10:52
ми мислим дека е ясно че никой не е чел самата книга а само некви чужди интерпретации

fred
30-04-2008, 10:56
Ами доста по тягостно колега, би станало, ако прочетеш дневника на художника, който се цитира в тоя спор, за съжаление не помня името му, май беше поляк, сори ако бъркам, но неговата картина е правена след Освобождението и там е описана възстановката за да я скицира и срещата му със живи участници и потърпевши от Баташкото клане-доста помиярска история и никакво достойноство за нас, съжелявам, ама това е истината.Реалния живот няма нищо общо с клишетата за голяма част от българите, както тогава, така и сега например.Който не вярва да прочете и Записки по българските възстания от З.Стоянов за други примери.
Не че оправдавам кретенските писания на оглупялите немец и една българка /не баба Илийца :lol: /.

честно казано, не разбрах точно какво ми казваш.
ако говорим за възстановката, заради снимките - едва ли това има общо с факта имало ли е клане или не.
дали са били 200 или 2000, или 20 000 души.. какво значение.
не ми допада идеята някой отвън да се опитва да пренаписва нашата история.
а още по-малко ми допада фактът, че винаги, когато някому се прииска да ни оп`не, с радост се навеждаме. по български.


Ами автора на картината разказва как отива в Батак и прави среща с участници в клането.Единия разправя /помак ли беше или турчин не помня/ как заклал жената и децата на друг седящ на масата/българин/-двамата си сърбат кафето или ракията заедно :!: и къде го направил.А на въпроса на автора Антони Пьотровски (1853 - 1924) защо са постъпили така, отговаря - не знам, пашата нареди. Та за мен това е най тягостното-овчедушието и на двамата и българина и помака.
Иначе пак ти казвам, аз лично не твърдя че Баташкото клане е мит, против съм тоя дух на повсеместна либерализация, попарата на която се сърба вече и в САЩ и в Западна ЕВропа.Прекалено се толерират всякакви религиозни свободи, а от друга страна не се обръща внимание на християнски ценности и историческо развитие, което е важно.
Колкото до навежденото-това което става с така наречената Македония е много по горямо нагъзване, трябваше както гърците да си устояваме факта че няма такъв език-македонците говорят на посръбчен български диалект.

pent
30-04-2008, 11:13
ми мислим дека е ясно че никой не е чел самата книга а само некви чужди интерпретации

а не трябва така :) трябва да се види и през техния телевизор :)



трябваше както гърците да си устояваме факта че няма такъв език-македонците говорят на посръбчен български диалект.
а това е факт! ние не признаваме македонския език... признахме република македония, но не и езика ;) дори преди месец македонските драскачи си тръгнали обидени от София при някаква писателска сбирка.

търтей
30-04-2008, 11:18
Ами автора на картината разказва как отива в Батак и прави среща с участници в клането.Единия разправя /помак ли беше или турчин не помня/ как заклал жената и децата на друг седящ на масата/българин/-двамата си сърбат кафето или ракията заедно :!: и къде го направил.А на въпроса на автора Антони Пьотровски (1853 - 1924) защо са постъпили така, отговаря - не знам, пашата нареди. Та за мен това е най тягостното-овчедушието и на двамата и българина и помака.

на това му викат дзен, а не овчедушие :idea:
въпрос на гледна точка

Mind_Control
30-04-2008, 11:39
Според мен християнството е най- нетолерантната религия на тоя свят. Езическите религии са били къде, къде по- толерантни. Християнството цели да подчини хората. Вярата не се измерва с това колко си дал на църквата и колко си ходил на църква, а с това, което носиш вътре в себе си. А християнската религия те задължава да правиш разни неща и за какво? За да може да владее света! Ти ако не си добър към останалите през годината, какво от това, че на Велик ден си отишъл на църква :roll: или че на Коледа си дарил 1 лв. чрез смс.. Или какво от това, че си кръстен, ако живееш като егоист? Религията не е нещо, което има нужда от традиции и представители на земята в лицето на духовниците! Религията и Бог е вътре в нас- той е просто част от еволюцията на хората!

Всичко гореказано важи с пълна сила за исляма! Тези две религии са толкова еднакви, колкото не може да бъде просто! Превърнали са се в най- използваческите и "мръсни" религии на света. Погледнете, че в световен мащаб противоречие има единствено между християнството и другите религии и исляма и другите религии. Като най- голямата борба е между тях двете. И то борбата не е за саматя вяра, а за взимане на надмощие! Погледнете българската църква- някакви лумпени патриарси се разделили на две и не могат да се разберат, кой да управлява- това не е ли в разрез с най- съкровенните християнски ценности- да се карат с години без никой да отстъпи?

Надявам се скоро да еволюира човечеството и да отмине този етап на алчност и сремеж към материалното :)

pent
30-04-2008, 11:44
има нещо вярно в това което казваш...

който има време да прочете статията на Алекс Алексиев "С бавни стъпки към Еврабия (http://focus-news.net/?id=f8975)" от последния брой на "Journal of International Security Affairs"


Повече от три и половина години по-късно, ново проучване сред младите мюсюлмани, проведено от германското вътрешно министерство, изглежда потвърждава страховете на Тиби.
Според изследването 44% от респондентите имат фундаменталистки вярвания, 50% вярват, че “мюсюлманин, който умре във война за вярата (джихад) отива в рая”, а един на всеки четири е готов да участва в насилие срещу немюсюлмани.

търтей
30-04-2008, 11:50
само не ми е ясно ще някой си мисли че християнството трябва да е толерантно???? :shock: :shock: :shock:

ми чете повече бе

Който не е с Мен, той е против Мен; и който не събира заедно с Мен, той разпилява.

и това не го е казал сталин :wink:

Mind_Control
30-04-2008, 12:00
само не ми е ясно ще някой си мисли че християнството трябва да е толерантно???? :shock: :shock: :shock:

ми чете повече бе

Който не е с Мен, той е против Мен; и който не събира заедно с Мен, той разпилява.

и това не го е казал сталин :wink:

Аз не казвам, че някъде пише, че трябва да е толерантно.. Точно там е идеята- идеологията е- унищожавай всичко, което е различно- е какво християнско има в това? Тя противоречи сама на себи си религията!

fred
30-04-2008, 12:06
Според мен християнството е най- нетолерантната религия на тоя свят. Езическите религии са били къде, къде по- толерантни. Християнството цели да подчини хората. Вярата не се измерва с това колко си дал на църквата и колко си ходил на църква, а с това, което носиш вътре в себе си. А християнската религия те задължава да правиш разни неща и за какво? За да може да владее света! Ти ако не си добър към останалите през годината, какво от това, че на Велик ден си отишъл на църква :roll: или че на Коледа си дарил 1 лв. чрез смс.. Или какво от това, че си кръстен, ако живееш като егоист? Религията не е нещо, което има нужда от традиции и представители на земята в лицето на духовниците! Религията и Бог е вътре в нас- той е просто част от еволюцията на хората!

Всичко гореказано важи с пълна сила за исляма! Тези две религии са толкова еднакви, колкото не може да бъде просто! Превърнали са се в най- използваческите и "мръсни" религии на света. Погледнете, че в световен мащаб противоречие има единствено между християнството и другите религии и исляма и другите религии. Като най- голямата борба е между тях двете. И то борбата не е за саматя вяра, а за взимане на надмощие! Погледнете българската църква- някакви лумпени патриарси се разделили на две и не могат да се разберат, кой да управлява- това не е ли в разрез с най- съкровенните християнски ценности- да се карат с години без никой да отстъпи?

Надявам се скоро да еволюира човечеството и да отмине този етап на алчност и сремеж към материалното :)

Исляма е много по аграсивен от християнството и по некотрулируем, примери има в момента



Ами автора на картината разказва как отива в Батак и прави среща с участници в клането.Единия разправя /помак ли беше или турчин не помня/ как заклал жената и децата на друг седящ на масата/българин/-двамата си сърбат кафето или ракията заедно :!: и къде го направил.А на въпроса на автора Антони Пьотровски (1853 - 1924) защо са постъпили така, отговаря - не знам, пашата нареди. Та за мен това е най тягостното-овчедушието и на двамата и българина и помака.

на това му викат дзен, а не овчедушие :idea:
въпрос на гледна точка

Ами вярно е въпрос на гледна точка, но за мен е доста странно

търтей
30-04-2008, 13:24
@mindcontol

ми не си противоречи - просто нещата са такива - или си от ляво или от дясно - средни пътища няма

изобщо - човек с позиция не може да е толерантен (това е мнение на ж. п. сартр :wink: )

@фред
ислямът всъщност не е по-агресивен - там проблемите идват от неразбирането му - но точно на тази тема не ми се коментира че е бая дълго, а и трябват доста специфични познания
:wink:

Mind_Control
30-04-2008, 13:38
@mindcontol

ми не си противоречи - просто нещата са такива - или си от ляво или от дясно - средни пътища няма

изобщо - човек с позиция не може да е толерантен (това е мнение на ж. п. сартр :wink: )


Цялата идеология е сбъркана. С такава идеология винаги ще има войни и противоречия. Идеята ми е, че не е нужно да има християнство или нещо друго, за да вярваш в по- висшите сили. Моята позиция е, че не искам да се кланям на църквата- аз нося вярата в себе си, а това че Халил носи вярата в себе си, но я нарича по друг начин не ми пречи.. Но и нас християнството ни насъсква срещу исляма и тях исляма ги насъсква срещу християнството- кому е нужно това? Църквата и мюфтийството правят само и единствено това!

търтей
30-04-2008, 13:42
[кому е нужно това?

ми просто верният път е само един :wink:

fred
30-04-2008, 15:15
@mindcontol
@фред
ислямът всъщност не е по-агресивен - там проблемите идват от неразбирането му - но точно на тази тема не ми се коментира че е бая дълго, а и трябват доста специфични познания
:wink:

Ясно че философията на исляма не е агресивна, но точно тълкуването му не е еднозначно от разни местни лидери и шейхове най общо казано и много често е използвана от фанатици.Точно преди да ударят кулите в Ню Йорк четох една книга, роман, писана от бивш разузнавач и сътрудник на британските тайни служби, където горе долу беше описана същата ситуация, но на по ниско ниво-атентата беше във Великобритания, та в предговора се разказваше една история от 16 в, където старец опива и наркотизира разни диви младежи, пренася ги в една градина в това състояние, където има жени, вино и прочее, и им казва след това-видяхте рая, ако ме слушате ще идете там....Това продължава и до днес, описано е и в романа, но наистина е така-дивотия и простотия, съчетана с краен ислямизъм.А в Християнството няма подбни агресии / в последните 100-200 години/Нито папата примерно призовава на свещенна война срещу исляма. Книгата беше писана десетина и повече години преди тоя атентат, но автора на практика го предсказваше.

търтей
30-04-2008, 15:24
е това е за сектата на хашишините (то където идва и думата асасин на английски)

действието се развива в иран

а въпросният шейх известен и като старецът от планината (Аламут) Хасан и Сабах ги е ползвал тия галфончета за политически цели

действието се развива в иран


което само доказва че няма нищо ново под слънцето

хасанчо е бил пич де
за него мога дълго и продължително да разказвам и все яки неща :lol:

търтей
30-04-2008, 15:30
а и тая история не е от 16 век
за основаване на сектата се приема 1090 година, когато Хасан прави крепостта си на дайлам
същата крепост е е разрушена 1256 от Хулагу Хан

та явно британецът е спал в часовете по история :wink: :lol:

fred
30-04-2008, 16:51
е това е за сектата на хашишините (то където идва и думата асасин на английски)

действието се развива в иран

а въпросният шейх известен и като старецът от планината (Аламут) Хасан и Сабах ги е ползвал тия галфончета за политически цели

действието се развива в иран


което само доказва че няма нищо ново под слънцето

хасанчо е бил пич де
за него мога дълго и продължително да разказвам и все яки неща :lol:
Точно така Стареца от планината, а за годината явно бъркам, е още по лошо, действа и след 10 века :D. Така например някакъв терорист бяха хванали с десет чифта гащи, защото броя на гащите бил вързан с броя на девиците в рая, нещо от сорта, ама такова малоумие от християнине не може да се очаква чак /па да тръгне и да се взривява/.Но много интересен беше тоя роман и точно го привърших и праснаха кулите.Та исляма си е ....едно наум, дето се вика, не че съм расист де, ама просто това е един от факторите, който служи като флаг на разни фанатици.

Stoyan Georgiev
30-04-2008, 19:05
е това е за сектата на хашишините (то където идва и думата асасин на английски)

действието се развива в иран

а въпросният шейх известен и като старецът от планината (Аламут) Хасан и Сабах ги е ползвал тия галфончета за политически цели

действието се развива в иран


което само доказва че няма нищо ново под слънцето

хасанчо е бил пич де
за него мога дълго и продължително да разказвам и все яки неща :lol:
Точно така Стареца от планината, а за годината явно бъркам, е още по лошо, действа и след 10 века :D. Така например някакъв терорист бяха хванали с десет чифта гащи, защото броя на гащите бил вързан с броя на девиците в рая, нещо от сорта, ама такова малоумие от християнине не може да се очаква чак /па да тръгне и да се взривява/.Но много интересен беше тоя роман и точно го привърших и праснаха кулите.Та исляма си е ....едно наум, дето се вика, не че съм расист де, ама просто това е един от факторите, който служи като флаг на разни фанатици.

това е така защото силата и влиянието на християните е дотам, че не се налага да използват такива средства - всички организации от типа на тамплиерите и тайните ордени (за които мога и аз много много да говоря) са до някаъде фанатични хайки с увлечение към властта и силата. просто така се е случило, че организацията на църквата е много по-силна на глобално ниво, та вместо със самоубийствени атентати борави с цели армии ;)

ама много задълбахме в конспиративните теории

ПП: сорри за офф-а

Crusader
30-04-2008, 20:10
Истината е че след първите два изстрела, ще сте изтрезнели от филосовския си цинизъм, но това е дълга тема...

Тук /във форума/ може да си разсъждавате на тема толерантност колкото си искате, но ако някога опрете до рязаните /да не Ви дава Господ/, ще Ви трябва някой с не толкова широки разбирания, някой на който не му пука да натиска спусъка когато е необходимо...

Alfa Pilot
30-04-2008, 21:53
Mind_Control, чел ли си някога, някаква част от Библията?

Mind_Control
30-04-2008, 22:00
Mind_Control, чел ли си някога, някаква част от Библията?

От каква гледна точка питаш?

fred
30-04-2008, 22:29
[quote="Alfa Pilot":3ji1puqa]Mind_Control, чел ли си някога, някаква част от Библията?

От каква гледна точка питаш?[/quote:3ji1puqa]

Ми аз съм я чел, ама не съм срещал-колегата явно намеква че ще има противопоставяне на исляма с християнството, ама сигурно е на базата на тълкувана на стария завет, там са пророците, може и друго пък да има наум.

Alfa Pilot
30-04-2008, 23:12
[quote="Alfa Pilot":6mhvaqpg]Mind_Control, чел ли си някога, някаква част от Библията?

От каква гледна точка питаш?[/quote:6mhvaqpg]

Библията няма как да се противопостави на исляма все пак той възниква 600 години по-късно, от своя страна Корана също не противопоставя Исляма на Християнството, по-скоро казва че християните са заблудени, но го противопоставя на Иудаизъмa (защо ли?). Християнството се основава на Новия Завет (четирите евангелия) и основната му идея е толерантност. Христос казва така : ”Слушали сте, най-сетне, и това, че бе казано: “Обичай ближния си и мрази врага си !” Аз пък ви казвам: Обичайте и враговете си и добро правете на ония, които ви мразят, за да бъдете достойни чеда на Всевишния! Бъдете милосърдни, както е милосърден и Вашият небесен Отец!” - това НЕ може да бъде религия на не-толерантност.
Жалкото е че много хора си правят изводите за Християнството от най-тъмните години на Светата Инквизиция, която няма нищо общо с оригиналната идея.

fred
01-05-2008, 13:26
Църквата, като организация на хора, много често няма нищо общо с заветите на Христос, така че и това трябва да се има предвид.

ФЕРАРИСТ
01-05-2008, 15:02
Интересно че въпреки втората световна, руднаци и немци нямат тези "междуособистни настроения" както ние с турците - е - все пак втората световна е била 4-5-6- годинки, а нашето 500, но все си мисля че това е доста добре изкуствено подклаждано - все пак стария еврейски принцип "Разделай и владей" работи 10000% безотказно.....

търтей
01-05-2008, 19:37
Истината е че след първите два изстрела, ще сте изтрезнели от филосовския си цинизъм, но това е дълга тема...

Тук /във форума/ може да си разсъждавате на тема толерантност колкото си искате, но ако някога опрете до рязаните /да не Ви дава Господ/, ще Ви трябва някой с не толкова широки разбирания, някой на който не му пука да натиска спусъка когато е необходимо...

точно от тия рязаните разбирам около 101 пъти повече от теб :idea:

Crusader
01-05-2008, 20:14
Възможно е, все пак през мерника на автомата се вижда доста малко, тъй че нямам претенцията да разбирам много от "рязани", всичко което трябва да знам е че не бива да ги допускаш на разстояние под 50 м. от конвоя...
...и все пак ме дразни цинизма Ви, имам чувството че за някои хора няма светини, наречете ме фанатик ако щете, но за мен има неща които не бива да бъдат осквернявани, едно от тях е Батак!

Ранобудниче
02-05-2008, 00:01
няма , не сме се огънали срещу външен натиск! имаше моментална реакция, издаде се книга и редица статии в опровержение на 2мата 'учени'....

но ми е интересно едно някой чел ли е тяхната книга?

аз - да. и?

но като гледам, неберемедът генерално и смело веке е метнал квалификацията, цитирам: "ми мислим дека е ясно че никой не е чел самата книга а само некви чужди интерпретации" - край на цитата.

телевизорът е голф.

и като говорех за навеждането, имах предвид дамата мартина. и сега не искам да си отговарям на въпроса какво точно е мотивирало жената да участва във въпросния проект. чистият нАучен интерес не ме удовлетворява (като отговор).





Според мен християнството е най- нетолерантната религия на тоя свят.

толерантна ли?
доколко една идея, кауза и прочие се вписва в пределите на понятието "толерантност" зависи и от хората, които я изповядват (респ. - следват).
и понеже не съм фен на бърборенето в множествено число, ще ти кажа за себе си:
ми не съм толерантна. и не искам. всъщност - мога и проявявам такт, деликатност, толерантност и прочие към хора, които го заслужават (близки, приятели, семейство и дори непознати, които имат благоразумието да не ми пречат, вършейки в собствената си кочинка каквото там им е угодно).
ама прощавай, нито в исторически аспект, нито поради известни събития в настоящето, си струва да се хАбя по отношение некои така дискутирани по-нататък в темата субекти.
и ако историческата истина е силно субективно понятие, зависещо от гледната точка на пишещия/разказващия я, то, кажи, моля, как да съм толерантна към ония, които държаха почти десетилетие медиците ни в зандан в уютната си джамахирия? или пък към онези, които безмилостно застреляха отвлечените ни сънародници преди няколко (не помня точно) години? или към (опазил ме Бог) ахмед доган?
ми не ща. и няма. пък.

а за Батак.. мога само да мълча.

Ранобудниче
02-05-2008, 00:27
Колкото до навежденото-това което става с така наречената Македония е много по горямо нагъзване, трябваше както гърците да си устояваме факта че няма такъв език-македонците говорят на посръбчен български диалект.

през септември ходих в родното село на Кап. Петко Войвода - Есими.
намира се на 23 км северно от Александропулис.
това (http://images21.snimka.bg/004108876-big.jpg) е останало от родната му къща. била е по-цяла допреди няколко години, когато е срината почти напълно.

всъщност, пиша горното, колкото във връзка с темата за нагъзването, толкова и поради друга причина: не пазим историята си. нехаем. каквото имаме, пилеем или сме готови да се отречем от него бързо-бързо, при първия сигнал от някой голям брат.

за да сме толерантни : )

ай, че много задълбах.

приятни празници на всички.

търтей
04-05-2008, 20:27
а стига с тая толерантност де :)

а книгата е търбо тъпа и ако някой не се беше шетил да протестира срещу нея в публичното пространство надали би била известна извън някакъв силно ограничен кръг

а защо се правят подобни "изследвания" - ми за пари :lol:

за съжаление това, че не си почитаме историята е вярно :(

wasp
04-05-2008, 23:35
Според мен християнството е най- нетолерантната религия на тоя свят. Езическите религии са били къде, къде по- толерантни. Християнството цели да подчини хората. Вярата не се измерва с това колко си дал на църквата и колко си ходил на църква, а с това, което носиш вътре в себе си. А християнската религия те задължава да правиш разни неща и за какво? За да може да владее света! Ти ако не си добър към останалите през годината, какво от това, че на Велик ден си отишъл на църква :roll: или че на Коледа си дарил 1 лв. чрез смс.. Или какво от това, че си кръстен, ако живееш като егоист? Религията не е нещо, което има нужда от традиции и представители на земята в лицето на духовниците! Религията и Бог е вътре в нас- той е просто част от еволюцията на хората!

Всичко гореказано важи с пълна сила за исляма! Тези две религии са толкова еднакви, колкото не може да бъде просто! Превърнали са се в най- използваческите и "мръсни" религии на света. Погледнете, че в световен мащаб противоречие има единствено между християнството и другите религии и исляма и другите религии. Като най- голямата борба е между тях двете. И то борбата не е за саматя вяра, а за взимане на надмощие! Погледнете българската църква- някакви лумпени патриарси се разделили на две и не могат да се разберат, кой да управлява- това не е ли в разрез с най- съкровенните християнски ценности- да се карат с години без никой да отстъпи?

Надявам се скоро да еволюира човечеството и да отмине този етап на алчност и сремеж към материалното :)

Според мен - много правилно казано. Почти 1:1 с това което аз бих казал :bowdown:

Ранобудниче
05-05-2008, 01:37
а книгата е търбо тъпа и ако някой не се беше шетил да протестира срещу нея в публичното пространство надали би била известна извън някакъв силно ограничен кръг


...........


а защо се правят подобни "изследвания" - ми за пари


всъщност, в цялата книга като валяк настъпва внушението, че по повод баташкото клане от мухата се прави слон (без да бъде отричано самото клане, но определено смятам, че има опит да бъде омаловажено) и втората основна линия, по която се върви и точка, към която са се устремили съставителите, е да бъдат оневинени съседите ни. въобще изобщо. не само по отношение Батак, не само по отношение "турското робство" в България (не са пропуснати кавичките почти навсякъде в книгата), а дори за османската инвазия в Европа, като цяло. уж между другото е разгледан въпроса с австрийска битка от 1683г. и анализ на картина, пресъздаваща въпросната. тази тема, както и други аналогични са засегнати в изложба, предхождаща одисеята около скандала с Баташкото клане в България, наречена "Митовете на нациите. Европейска панорама".
опитът да се измие лика на турция от петното, което сама е изтипосала на суратя си, съвсем не е въпрос само на пари. наречи ме параноичка, но смятам, че към настоящия момент едва ли би имало твърде много съгласни с идеята Турция да бъде приета в ЕС, не че (принципно) е голям праз лелеяното членство. подозирам, че българската сага е част от много по-широкомащабна подготовка на цялата европейска общност за един бъдещ ход в този аспект, като първите стъпки са насочени към умилостивяване на спомнящите си, към утаяване на спомените и укротяване на страстите в посока анти.

не знам дали съм права, може би причината е още по-дълбока, но определено не мисля, че иде реч само за финикийски знаци (изключая изпълнението на поръчката).

в този смисъл, единият от съставителите на книгата е отишъл твърде далеч - ако съм от занзибар,четейки книгата, ще реша: егати гадните българи, как са потискали невиннте мюсюлмани. ще дам като пример само един абзац от статията на бате улф. и няма да коментрам.
дано не повърна, дакота го набирам.

апропо, единственото, което бях в състояние да слушам, докато четях безценното творение, беше Slayer.

абзацът:

"Интеграцията на българоезичните мюсюлмани в българската нация е постоянно изникващ проблем от създаването на независима българска дължва насам, проблем, за който са търсени и предлагани различни решения. Ако се отчете факта, че за определението на българската национална идентичност принадлежността към православието е от централно значение, то обосноваването на завладяването на област, населена преобладаващо от мюсюлмани, като "освобождение" (1912/1913г.) изисква особено въображение. Историята на въстанието в Батак и на неговото брутално потушаване изпълняват именно тази функция на легитимиране на една сама по себе си спорна териториална претенция - ако се следва логиката на самоидентифицирането на българската нация."

търтей
05-05-2008, 13:52
начи не спорим
тъпа книга :)
за мен основнат агрешка при подобни ситуации е, че се раздуват ненужно и така им се дава това което се цели - популярност

Ранобудниче
05-05-2008, 23:58
начи не спорим
тъпа книга :)
за мен основнат агрешка при подобни ситуации е, че се раздуват ненужно и така им се дава това което се цели - популярност

и тоа камънак в градината ш`преглътна.

от толерантност :lol:

fred
06-05-2008, 08:13
Колкото до навежденото-това което става с така наречената Македония е много по горямо нагъзване, трябваше както гърците да си устояваме факта че няма такъв език-македонците говорят на посръбчен български диалект.

през септември ходих в родното село на Кап. Петко Войвода - Есими.
намира се на 23 км северно от Александропулис.
това (http://images21.snimka.bg/004108876-big.jpg) е останало от родната му къща. била е по-цяла допреди няколко години, когато е срината почти напълно.

всъщност, пиша горното, колкото във връзка с темата за нагъзването, толкова и поради друга причина: не пазим историята си. нехаем. каквото имаме, пилеем или сме готови да се отречем от него бързо-бързо, при първия сигнал от някой голям брат.

за да сме толерантни : )

ай, че много задълбах.

приятни празници на всички.

Колко българи има, които са напълно забравени за съжаление.Например капитан Петкво войвода е виден русофил и по тая причина Хайтов направи и филма.Не че съм против,но има хиляди, като него, на които даже не знаем имената.То и Вазов е писал "Епопея на забравените", има няма 20 години след Освобождението.Та аз също не съм фен на идеята за Батак в цитираната от теб книга, ама простотията, която се сади от вестници, ТВ шоута, като това на СЛави, Комиците, чалгата, да не говорим за агент Гоце и подобните му са много по страшни и опасни за България, отколкото, че някакъв пършив немец и една малоумна бълграска вдигнали прекалено много шум около хилавото си творението.Та моята теза бе, че и тогава простотията е била по опасна от клането в крайна сметка.
Иначе българите са толерантни и това е добре, лошото е обаче ако продължават в голямата си част да бъдат и невежи.Колко мислиш от българите знаят едно стихотворение от Вазов и Ботев наизуст?Или пък си кръщават децата с имена като Пол, Хелън, Алекс, и т.н, а преди 60 години пък са ги наричали Сергей, Сталин, Володя и прочее, още преди това са се гърчеели....
Честит Гергьовден :D, няма страшно, щом сме тука 1300 години.

Ранобудниче
06-05-2008, 23:04
.... няма страшно, щом сме тука 1300 години.

съмнявам се, обаче, че ще сме тук след още толкова.

fred
07-05-2008, 09:13
.... няма страшно, щом сме тука 1300 години.

съмнявам се, обаче, че ще сме тук след още толкова.

Не се съмнявай, нищо ново под слънцето, а и сегашната простотия и състояние на обществото е в като "седмото небе" в сравнение с това през периода 1400-1800 год. примерно, но всеки човек естествено най вече обръща внимание на времето в което живее и често пъти си мисли че само това време съществува.