PDA

View Full Version : Днес ремонтирах вариатора, смених ангренажа и ролките...



oem
04-05-2008, 18:40
Днес разпилях колата. Извадих вариатора. Сложих му ремонтния комплект. Смених ангренажа и ролките. Искрени благодарности на кирето и новачев, които предварително ми обесниха процедурата. Ето малки снимки ;)

http://pics.deepseek.net/bitbucket/variator_01.jpg

http://pics.deepseek.net/bitbucket/variator_02.jpg

http://pics.deepseek.net/bitbucket/variator_03.jpg

http://pics.deepseek.net/bitbucket/variator_04.jpg

http://pics.deepseek.net/bitbucket/variator_05.jpg

http://pics.deepseek.net/bitbucket/variator_06.jpg

http://pics.deepseek.net/bitbucket/variator_07.jpg

http://pics.deepseek.net/bitbucket/variator_08.jpg

http://pics.deepseek.net/bitbucket/variator_09.jpg

http://pics.deepseek.net/bitbucket/variator_10.jpg

http://pics.deepseek.net/bitbucket/variator_11.jpg

Ремонта на вариаторе ме измъчи най-много. Сглобяването е отвратително, но крайния резултат е на лице. 2 часа го сглобявах. Зъбните колела вътре влизат много шибано.

Ако някой в региона мисли да прави тази операция с вариатора може да се обади.

ФЕРАРИСТ
04-05-2008, 19:02
Бравос - сам ли си направи смяната на ремъка?
Щях да питам също някой да ми каже какво точно е тази цилиндрична джаджа дето е на първата снимка, в най - горната и част леко вляво - в нея влиза черна букса с два кабела???? Дето е между първа и втора дюза отляво надясно.....
Живо ме интересува?

TRENDi
04-05-2008, 19:04
Масленият соленоид за вариатора.

oem
04-05-2008, 19:10
Масленият соленоид за вариатора.

Точно.

ФЕРАРИСТ
04-05-2008, 19:54
Ясно, мерси....

stenlis
04-05-2008, 21:02
Поэдрави колега ,интересува ме колко струва вариаторният комплект и на колко километра му се прави ремонт , чувстваш ли някакво подобрение :)

oem
04-05-2008, 21:08
11 лв. струва ремонтния комплект. Сменя се като се разтрака вариатора. Подобрение само в звука. Мотора работи много по-тихо от преди. Във вървенето няма как да има разлика тъй като той дори и да трака пак си работи адекватно. Тракането идва от аксиалния луфт в зъбните колела. При мен има и подобрение в работата на мотора, тъй като преди не ми беше центровали правилно всмукателния вал смрямо ГМТ. Преди от ауспуха газовете излизаха на тласъци. Сега гледам си излизат равномерно и плавно. Мотора не се тресе и работи много спокойно. Сега в ниските обороти има повече мощност от преди. Във високите не виждам особена разлика.

50 cent
04-05-2008, 21:30
Брат, сори за въпроса ама кое е вариатора на снимкките?

oem
04-05-2008, 21:38
На всякъде той е сниман. На петата снимка се вижда полуразглобен.

ФЕРАРИСТ
04-05-2008, 21:46
Абе да ти питам, сам ли си прави това, или ходи в сервиз......

50 cent
04-05-2008, 21:52
ох и аз искам да я направя тази процедура ама ме притеснява това, че се сваля разпределителния вал. После как разбра как точно да го сложиш?

oem
04-05-2008, 22:08
Абе да ти питам, сам ли си прави това, или ходи в сервиз......

Ами баща ми стоя до мене да ми придържа разни неща. То сам човек няма как. Трябват си почвече от 2 ръце в различни моменти :)


ох и аз искам да я направя тази процедура ама ме притеснява това, че се сваля разпределителния вал. После как разбра как точно да го сложиш?

Ами фиксират се валовете със специални скоби.

П.С. Не мога да повярвам, че вече не карам "дизел".

ФЕРАРИСТ
04-05-2008, 22:11
Ами фиксират се валовете със специални скоби.


Мда, предполагам че са тия сините.....откъде ги взе - гледах някъде из нета да ги продават, но не съм се замислял да си взема, пък и не го свалям секи ден....като фиксираш нещата можеш ли да сложиш агренажа без допълнителни настройки и без размествания....

oem
04-05-2008, 22:12
Трябват си настройки на коляновия вал и после при опъна пак има тънкост със обтягането и с шайбата на всмукателния вал.

dudeslav
04-05-2008, 22:17
Ако някой в региона мисли да прави тази операция с вариатора може да се обади.[/quote]

Обаждането е :
1.за консултация
или
2.за назначаване час за твоя бокс
щото и моя вариатор е тръгнал с едното краче да си ходи.

oem
04-05-2008, 22:22
Ако някой в региона мисли да прави тази операция с вариатора може да се обади.

Обаждането е :
1.за консултация
или
2.за назначаване час за твоя бокс
щото и моя вариатор е тръгнал с едното краче да си ходи.[/quote]

За което от двете си избереш :)

dudeslav
04-05-2008, 22:41
Ако някой в региона мисли да прави тази операция с вариатора може да се обади.

Обаждането е :
1.за консултация
или
2.за назначаване час за твоя бокс
щото и моя вариатор е тръгнал с едното краче да си ходи.

За което от двете си избереш :)[/quote]
Избирам точка 2 от обедното меню ама лятото ... юни,юли.Ще се обадя

oem
04-05-2008, 22:49
ОК.

Lisan
04-05-2008, 23:13
Вала при смяна на кита не се сваля :wink: Вариатора се разглобява и зглобява на място, браво за ремонта :wink:

oem
05-05-2008, 08:11
Вала при смяна на кита не се сваля :wink: Вариатора се разглобява и зглобява на място, браво за ремонта :wink:

Който както му е удобно. Аз в интернет като гледах на всякъде го свалят. Абе няма значение. Дали е свален или не все тази. Мерси :)

50 cent
05-05-2008, 10:00
Ами то ако не се сваля вала значи не ми трябват и специалните лапи. Така ли е?

oem
05-05-2008, 10:09
Пак ти трябват. Те селужат за да фиксираш валовете при зацепването на ремъка после.

ЕДИТ: Аз не виждах начин да разглобя и сглобя вариатора без да махна вала. Първото което е скобите на гърбиците присикат вала и го стягат. От там и вариатора също е притиснат здраво към леглото. Не знам как бих го извадил без да сваля вала. Неудобно е. Няма и как да махна зегерката защото се падаше от долу под вала. Зегер клещите няма как да мушна и да стисна. А дори и да успея да махна зегерката няма с какво да хвана вариатора. Трябва със скоба, но това си екшънче.

То просто нямаш полза от това да не вадиш вала. Само се усложнява работата.

Andy
05-05-2008, 10:51
Не е баш по темата, но за какво служи този вариатор :oops: ?

oem
05-05-2008, 10:59
Не е баш по темата, но за какво служи този вариатор :oops: ?

Вариатора служи да даде предварение на всмукателния вал в ниските обороти. След 1800 оборота соленоида отваря, пълни вариатора с масло по налягане, което натиска зъбните колела на вътре които са на резбови шлици. От там следва завъртането на вала и по-ранното отваряне на клапаните. Следва пълнене на цилиндрите с повече горивна смес.

endeavour
05-05-2008, 15:20
Колега,поздравления за сериозния ремонт! Ама се чудя при тоя голям обем работа що не сложи направо нов вариатор? Верно,че е сума обаче доколкото знам ефекта е доста по - траен.

oem
05-05-2008, 15:33
Ами то милионер да съм пак нема да мога да и смогна на тая кола. А не виждам какво може да му се износи на вариатора. Това е глупост с купуването на нов. Този моя беше ремонтиран вече веднъж. Като го отворих имаше пластмасовата шайба, но от нея беше останало едно нищо. Махнах я и сложих новата заедно с пружинката и работата заспа. Демек какво значи? Пластмасовата се износва, после се сменя и готово. Ще видя обаче колко време ще кара. Ако кара година и повече, то по-добре ще е с ремонтния комплект. Те за това са направили шайбата пластмасова, за да се износва тя вместо корпуса на вариaтора. Но ще видим де. Времето ще покаже :)

wwweb
05-05-2008, 16:04
Бе не е глупост ... виж само в колко теми хората се оплакват от ремонтния комплект ;)

Сам казваш, че твоят е ремонтиран веднъж, а сега ти самият си го ремонтирал отново, т.е. ако се водим от пробега на колата ти, доста бързо е сдал багажа стария ;)

oem
05-05-2008, 16:21
Бе не е глупост ... виж само в колко теми хората се плачат от ремонтния комплект ;)

Може да се окаже, че не е. Сори, но аз така мисля. То е ясно, че не е глупост. Но ако е подарък. :) Ще видим де. Ако не изкара много време с ремонтния комплект, може и нов да купя. Нищо не се знае. Все пак на 2 дена е.

При мен може и много да изкара. Аз карам по 10 км на ден. От дома до работа и обратно. :)

За мен все още не е ясно от какво се износва. Там има едно съвзем малко движение. Износването би трябвало да е в шлиците, а те са като нови. Би трябвало с ремонтния коплект да кара много време :?

50 cent
05-05-2008, 19:23
Евала колега за ремонта, темата и снимките. Тази тема ми беше много полезна защото идея си нямах какво е това вариатор, къде се намира и за какво служи.

digitalundgrd
06-05-2008, 11:13
Колега обясни малко какво спомага вариатора за икономията? :oops:
Извинявай за глупавия въпрос 8)

endeavour
06-05-2008, 13:57
Следвайки тая логика ако оборотомера не ти прехвърля 3000 об. би трябвало да гори доста по-малко. Бях решил да го пробвам,но си признавам,че при мен не става.То все едно че караш жигула.А колега oem,обърна ли внимание от какъв материал беше изработена пластмасовата шайба в ремонтния комплект,щото съм виждал поне два вида?

oem
06-05-2008, 14:07
Ами бяла пластмаса. Не съм я гледал много. Бях в големи нерви при сглобяването на вариатора. Разпечатах само пликчето с шайбата и пружината. Мушнах шайбата и не съм я гледал много много.

fade
06-05-2008, 15:22
Ами бяла пластмаса. Не съм я гледал много. Бях в големи нерви при сглобяването на вариатора. Разпечатах само пликчето с шайбата и пружината. Мушнах шайбата и не съм я гледал много много.
Колега ако пазиш старата ще е интересно да разберем материала.
Обикновенно там където има износване се използва стъклонапълнен полиамид или тефлон и неговите композити(второто е за предпочитане)
Просто отрежи парченце от старата и го запали със запалката, и двете пластмаси не горят особенно активно, но се овъгляват и димят. Миризмата на полиамида е като на изгорял кокал, коса или козина, димът е бял. Докато тефлона има различна миризма, не мога да я опиша точно... прилича малко на полиетилена.
Ако не те затруднява направи този опит! Ще бъдат полезни знания с оглед на това, че се намират различни композити на тефлона с бронз, които са доста по износоустойчиви и биха могли да влязат в употреба някой ден.

Novachev
06-05-2008, 15:53
Браво на колегата че се справил наистина самото мсглобяване си е голям чеп особенно първия път но вече знае как става и е подготвен за напред . За шайбата от вариаторния кит е от полиамид според мен трудно ки е да обясня но съм виждал доста разновидности на тефлона и не прилича на него. А за повредите по вариатора ако не се смяни на време ремонтния комплект моне да се подбият юлиците на зъбните колелца въре и колкото и китчета да смените пак ще трака и ще трябва нов.

oem
06-05-2008, 16:02
Ами бяла пластмаса. Не съм я гледал много. Бях в големи нерви при сглобяването на вариатора. Разпечатах само пликчето с шайбата и пружината. Мушнах шайбата и не съм я гледал много много.
Колега ако пазиш старата ще е интересно да разберем материала.
Обикновенно там където има износване се използва стъклонапълнен полиамид или тефлон и неговите композити(второто е за предпочитане)
Просто отрежи парченце от старата и го запали със запалката, и двете пластмаси не горят особенно активно, но се овъгляват и димят. Миризмата на полиамида е като на изгорял кокал, коса или козина, димът е бял. Докато тефлона има различна миризма, не мога да я опиша точно... прилича малко на полиетилена.
Ако не те затруднява направи този опит! Ще бъдат полезни знания с оглед на това, че се намират различни композити на тефлона с бронз, които са доста по износоустойчиви и биха могли да влязат в употреба някой ден.

За съжаление изхвърлих старата шайба. Аз имам друг материал за шайби. Но му забравих името. Някой го наричат гетинакс, но не е това. Имаше си друго наименование. Може и да се бъркам тотално за гетинакса. Имам от него. Много по издръжлив е от пластмасата и е маслоустойчив. Поема и маслото в себе си и става и пластичен. Ако се разтрака моя отново някой ден, на струга ще си остържа шайба от този материал и най-вероятно... хайде да не казвам, че ще стане вечно, но поне ще кара с години.

n_netov
06-05-2008, 21:02
а тази пластмасова шайбя с какви размери е - външен диаметър, вътрешен диаметър, дебелина
не може ли да се замени с аксиален лагер и на практита да стане вечно.

fade
06-05-2008, 22:46
За съжаление изхвърлих старата шайба. Аз имам друг материал за шайби. Но му забравих името. Някой го наричат гетинакс, но не е това. Имаше си друго наименование. Може и да се бъркам тотално за гетинакса. Имам от него. Много по издръжлив е от пластмасата и е маслоустойчив. Поема и маслото в себе си и става и пластичен. Ако се разтрака моя отново някой ден, на струга ще си остържа шайба от този материал и най-вероятно... хайде да не казвам, че ще стане вечно, но поне ще кара с години.
Предполагам материала за който говорите се казва текстолит (гетинакса е друго) Не мисля обаче, че пропития в горещо масло текстолит е по-износоустойчив от полиамида или тефлоновите композиции. Колега това решение с текстолита все пак е от времето на втората световна война не, че не е добро, но си мисля, че все пак органичната химия е мръднала доста напред от тогава насам! Все пак вие си преценявате. :wink:
Малко извън темата... с текстолитови подложки се реставрираха шарнирните връзки на ладите в миналото... когато да намериш оригинални шарнири беше истинско предизвикателство, а не като сега да си ги поръчаш от е-bay или Александър ауто и да ти ги донесат до вратата.
Еееех спомени! 8)

oem
06-05-2008, 23:08
Не е текстолит. Трябва да го снимам.

oem
06-05-2008, 23:11
а тази пластмасова шайбя с какви размери е - външен диаметър, вътрешен диаметър, дебелина
не може ли да се замени с аксиален лагер и на практита да стане вечно.

Вътрешен диаметър. И не знам какъв трябва да е този лагер с дебилина 2 мм. То там не се износва от въртене и триене, а от чукане с триене. Като върнеш гаста пружината натиска колелото обратно и то удря в корпуса на вариатора.

fade
06-05-2008, 23:26
...
То там не се износва от въртене и триене, а от чукане с триене. Като върнеш гаста пружината натиска колелото обратно и то удря в корпуса на вариатора.

Колега да разбирам ли, че пласмасовата шайба е под тънкото колело в дъното на вариатора т.е. няма никакъв контакт с пружината. Нещо не съм май много наясно в този вариатор къде се намира точно пластмасовата шайба и каква всъщност е нейната роля. Това би ме насочило и към добра идея за подходящ материал от който да е изработена тази шайба.

oem
06-05-2008, 23:29
Шайбата се намира в дъното на вариатора. Под малкото колело. Служи да уплътни вече луфта който се е получил. Като е нов вариатора тази шайба я няма. Ако се сетиш за добър материал може да споделиш.

Този материал който мисля да ползвам се нарича пресшпан.

fade
06-05-2008, 23:48
Материала който на мен ми харесва за това място е бронзово-тефлонова композиция, силно износоустойчив и с много нисък коефициент на триене.
А доколкото си спомням пресшпана е хартия ползвана за изолацията на трансформаторни намотки. Хубавото на хартията е че е несвиваема, но не съм убеден, че връзките в нея са достатъчно здрави след като бъде напоена с масло, а вариатора е пълен с масло в работно положение нали.
Струва ми се, че пресшпана просто ще се разкисне и разпадне когато почне да чука по него малкото колело. Все пак си мисля, че идеята за текстолит е по добра от presspan.
Също така добър материал е и полиамида, та дори и не стъклонапълнен, продава се вече като прътова заготовка почити навсякъде.

oem
07-05-2008, 00:02
И аз полиамида гледам. Въпреки, че има и чисто тефлонови пръчки. Не знам, не знам. Имам при мен пръчки от бронз, текстолит и пресшпан. Имам и струг и мога да направя шайбите. Но кой точно материал ще е по-добър не зная. Трябва да се пробва, а това ще отнеме време докато се разбере кое ще издържи най-много.

Xtrime7
07-05-2008, 00:06
Шайбата се намира в дъното на вариатора. Под малкото колело. Служи да уплътни вече луфта който се е получил. Като е нов вариатора тази шайба я няма. Ако се сетиш за добър материал може да споделиш.


Ех,колега;много пита и доста си научил.
Но няма лошо.

oem
07-05-2008, 00:08
Ами то с питане и с четене става.

Xtrime7
07-05-2008, 00:10
Съгласен.

paradox
11-05-2008, 22:42
и колко километра мина с тия 50 лв ако не е тайна и да ми кажеш нещо повече за тая добавка която спомена ако може :)

Bobby_cool85
02-06-2008, 03:04
11 лв. струва ремонтния комплект. Сменя се като се разтрака вариатора. Подобрение само в звука. Мотора работи много по-тихо от преди. Във вървенето няма как да има разлика тъй като той дори и да трака пак си работи адекватно. Тракането идва от аксиалния луфт в зъбните колела. При мен има и подобрение в работата на мотора, тъй като преди не ми беше центровали правилно всмукателния вал смрямо ГМТ. Преди от ауспуха газовете излизаха на тласъци. Сега гледам си излизат равномерно и плавно. Мотора не се тресе и работи много спокойно. Сега в ниските обороти има повече мощност от преди. Във високите не виждам особена разлика.


... А за повредите по вариатора ако не се смяни на време ремонтния комплект моне да се подбият юлиците на зъбните колелца въре и колкото и китчета да смените пак ще трака и ще трябва нов.

Въпросчето ми е свързано с това дали само вариатор ще трябва да сменям (четох, че доста хора сменят и повдигачи) и как е захванат той за разпределителния вал? Много ме притеснява това, колата не я карам сега, на Троян е и се чудя как да процедирам. Дайте ми съвет какво да правя. Дали ще мога да стигна така до ИталБулКом-а в Плевен, или ако има от Ловеч някой, който може да ми помогне.

Novachev
02-06-2008, 07:43
Аз бях сменил кит и повдигачи но след няма и 10к км се наложи да си върна старите повдигачи защото новите които бяха производство уж на блгиската фирма АЕ и струваха по 20 лв парчето бяха пълен боклук. И аз си мислех че ми тракат повдигачите но явно е било от вариатора за сега със старите повдигачи нне трака.

oem
02-06-2008, 09:32
11 лв. струва ремонтния комплект. Сменя се като се разтрака вариатора. Подобрение само в звука. Мотора работи много по-тихо от преди. Във вървенето няма как да има разлика тъй като той дори и да трака пак си работи адекватно. Тракането идва от аксиалния луфт в зъбните колела. При мен има и подобрение в работата на мотора, тъй като преди не ми беше центровали правилно всмукателния вал смрямо ГМТ. Преди от ауспуха газовете излизаха на тласъци. Сега гледам си излизат равномерно и плавно. Мотора не се тресе и работи много спокойно. Сега в ниските обороти има повече мощност от преди. Във високите не виждам особена разлика.


... А за повредите по вариатора ако не се смяни на време ремонтния комплект моне да се подбият юлиците на зъбните колелца въре и колкото и китчета да смените пак ще трака и ще трябва нов.

Въпросчето ми е свързано с това дали само вариатор ще трябва да сменям (четох, че доста хора сменят и повдигачи) и как е захванат той за разпределителния вал? Много ме притеснява това, колата не я карам сега, на Троян е и се чудя как да процедирам. Дайте ми съвет какво да правя. Дали ще мога да стигна така до ИталБулКом-а в Плевен, или ако има от Ловеч някой, който може да ми помогне.

Карай смело. Вариатора не може да стори нищо на мотора. Карай до където искаш. И моя съвет е да не сменяш целия вариатор ако ти се струват много парите. Аз смених ремонтния комплект. Вече над 1000 километра съм минал и нямам проблеми.

Но ако пък имаш излишни 300 лв. за вариатор си купи нов. Теоретично новото си е по-добре.

LeoVin4i
02-06-2008, 13:29
Аз бях сменил кит и повдигачи но след няма и 10к км се наложи да си върна старите повдигачи защото новите които бяха производство уж на блгиската фирма АЕ и струваха по 20 лв парчето бяха пълен боклук. И аз си мислех че ми тракат повдигачите но явно е било от вариатора за сега със старите повдигачи нне трака.

Като загрее повече ли тракаше с повдигачите на АЕ, или на студено само?

Bobby_cool85
02-06-2008, 14:32
Да карам смело, но двигателя звучи и се усеща като напълно разцентрован, страх ме е така, при мен не е само тракане при палене... аз карах около 6-7000 км с разтракан вариатор, сега вече незнам дали ще се оправи само с отремонтиране. Друго което ми направи впечатление е че след натискане на газта до дупка (т.е. до изключвне) се разтракваше още повече, аз пък за сметка на товане съм я жалил много много :twisted: .

oem
02-06-2008, 15:05
Да карам смело, но двигателя звучи и се усеща като напълно разцентрован, страх ме е така, при мен не е само тракане при палене... аз карах около 6-7000 км с разтракан вариатор, сега вече незнам дали ще се оправи само с отремонтиране. Друго което ми направи впечатление е че след натискане на газта до дупка (т.е. до изключвне) се разтракваше още повече, аз пък за сметка на товане съм я жалил много много :twisted: .

Хм... и при мен тракаше здраво. Но като надминех 3000 оборота млъкваше.

Novachev
02-06-2008, 16:10
Аз бях сменил кит и повдигачи но след няма и 10к км се наложи да си върна старите повдигачи защото новите които бяха производство уж на блгиската фирма АЕ и струваха по 20 лв парчето бяха пълен боклук. И аз си мислех че ми тракат повдигачите но явно е било от вариатора за сега със старите повдигачи нне трака.

Като загрее повече ли тракаше с повдигачите на АЕ, или на студено само?
не тракаше повече но като ги изкарах 5 от тях се рзглобиха а ми направиха бела на разпределителните валове явно нямат нищо общо с АЕ а са някакви ментаци пълни то от Еврото какво ли има свястно.

oem
13-06-2008, 16:04
3000 км от както правих ремонта. Няма проблеми. :)

dimo
18-06-2008, 23:13
шайбата на вариатора е бяла тефлонова точно тя се износва и разтраква ,също има и умора на пружината,с времето могат да се поизносят и зъбците.Ремонтния комплект е по евтиния вариант но не е по добрия.Това е като да имате спукана гума втора употреба можете да си я вулканизирате но ще си остане износена , защото все пак джажата е на хиляди километри пробег и излишно е да се казва че там където има триене има и износване другия минус е че не всеки майстор ще се наеме ако не го е правил а и дори да го е правил смяната с нов вариатор е по лесна отвиваш единия и завиваш другия по малко нерви по малко проблеми единствения минус за новия вариатор е високата му цена.И в двата случая работата е като при смяна на ангренаж за това е хубаво да се съчетаят.Ремонтния комплект при всички положения ще изкара по малко от новия вариатор.

Xtrime7
18-06-2008, 23:33
шайбата на вариатора е бяла тефлонова точно тя се износва и разтраква ,също има и умора на пружината,с времето могат да се поизносят и зъбците.Ремонтния комплект е по евтиния вариант но не е по добрия.Това е като да имате спукана гума втора употреба можете да си я вулканизирате но ще си остане износена , защото все пак джажата е на хиляди километри пробег и излишно е да се казва че там където има триене има и износване другия минус е че не всеки майстор ще се наеме ако не го е правил а и дори да го е правил смяната с нов вариатор е по лесна отвиваш единия и завиваш другия по малко нерви по малко проблеми единствения минус за новия вариатор е високата му цена.И в двата случая работата е като при смяна на ангренаж за това е хубаво да се съчетаят.Ремонтния комплект при всички положения ще изкара по малко от новия вариатор.
При не-пипан вариатор няма шайбичка и прожината е по-дълга.При ремонтният комплект има бялатефлонова шайба,и дали ще сменяш ремонтен комплект или цял вариатор е едно и също.

oem
18-06-2008, 23:38
шайбата на вариатора е бяла тефлонова точно тя се износва и разтраква ,също има и умора на пружината,с времето могат да се поизносят и зъбците.Ремонтния комплект е по евтиния вариант но не е по добрия.Това е като да имате спукана гума втора употреба можете да си я вулканизирате но ще си остане износена , защото все пак джажата е на хиляди километри пробег и излишно е да се казва че там където има триене има и износване другия минус е че не всеки майстор ще се наеме ако не го е правил а и дори да го е правил смяната с нов вариатор е по лесна отвиваш единия и завиваш другия по малко нерви по малко проблеми единствения минус за новия вариатор е високата му цена.И в двата случая работата е като при смяна на ангренаж за това е хубаво да се съчетаят.Ремонтния комплект при всички положения ще изкара по малко от новия вариатор.
При не-пипан вариатор няма шайбичка и прожината е по-дълга.При ремонтният комплект има бялатефлонова шайба,и дали ще сменяш ремонтен комплект или цял вариатор е едно и също.

Всичко е вярно, само че пружината е една и съща. Миналата седмица ремонтирах на едно аверче вариатора който не беше отварян до сега и пружината е 1 към 1 с тази от ремонтниа комплект.


П.С. Така и така пиша в темата да кажа, че имам още 600 км изминати и вариатора не трака.

dimo
18-06-2008, 23:43
дали е едно също да смениш вариатора снов или да го ремонтираш питам аз аджеба защо пружината е 10 лева а вариатора 300 при все че дали за пружина или за нов в сервиза ще ти искт едни и същи кинти горе долу

Djalev
19-06-2008, 00:02
По добре нов,след ремонта може да изкара малко километри,въпрос на късмет !

dimo
19-06-2008, 09:50
аз имам един излишен чисто нов не употребяван вариатор ако на някой му трябва да се обади ще се разберем ;) също имам и един ремонтен комплект може с него да си направи стария вариатор за упръжнение и ще си има един резервен :lol:

gh0str1d3r
02-08-2008, 00:57
аз имам един излишен чисто нов не употребяван вариатор ако на някой му трябва да се обади ще се разберем ;) също имам и един ремонтен комплект може с него да си направи стария вариатор за упръжнение и ще си има един резервен :lol:

на мен ми трябва за 145 1,6 т.с. всъщност незнам, те еднакви ли са?

oem
02-08-2008, 09:24
**еш ли го!? Трябва да са еднакви.

П.С. Да кажа, че вече минах почти 5000 км и още не се е разтракал.

oem
11-08-2008, 22:26
Да кажа, че вече съм малко над 5000 км и почна да трака при паленето. Нещо което и очаквах.

fade
13-08-2008, 15:58
Да кажа, че вече съм малко над 5000 км и почна да трака при паленето. Нещо което и очаквах.

Искам да ви попитам, понеже доста се чудих какво и защо трака в тоя вариатор и каква всъщност е функцията на този пластмасов пръстен от ремонтния комплект. Просто ми е интересно като конструкция.
Имаше ли някакви следи от износване по шлиците (предполагам, че са еволвентни)?
Всъщност в него имаше ли износен стар пластмасов пръстен който сте подменили?

oem
13-08-2008, 16:48
До сега на 5 вариатора съм сложил ремонтен комплект и в шлиците не е имало видимо износване. Исносването е аксиално накорпуса на вариатора. И пластмасовата шайба се слага за да уплътни. Оригинално тази шайба я няма. Но и тя се износва после. Ако някой се чуди да слага ли ремонтен комплект моя съвет е да се купува нов вариатор. Не си струва да се отваря мотора вскеи път когато се разтропа и да се сменя шайбата. Резбите на втулките на лагерите са много крехки и се късат лесно, особено ако някой преди теб е стягал на ръка. После голям ешкън. Търси по дълги болтове, лепило, глупости. На моя мотор не съм имал такижа грижи, но ако се разлопа пак вариатора ще го сменя чак с ангренажа след 60 000 км.

Колкото по-малко пъти се отваря мотора толкова по-дълго живее според мен.

fade
15-08-2008, 11:49
И аз така си помислих, че в шлиците няма износване (дори бях почити сигурен). По скоро според мен обаче, се износва шийката в дъното на "чашката" и целия шлицов вал почва да прави прецесия и от това се получава тракането. С подлагането на шайбата само се премества вала в неизносен участък от шийката на вала и чашката. Нормално при конзолно разположени задвижвания :( Може би трябва да се направи някакво покритие и да се възстанови номиналния размер на шийката или да се разстърже чашката и да се сложи бронзова втулка... Некви такива мисли ми се въртят в главата като разглеждам конструкцията и начина на работа на този възел.
Само теоретизирам де... ако решите да сменяте вариатора би ми било полезно да разгледам стария на живо.
Вече знам при кого ще дойда да сменям вариатор ако стане фрапиращ моя случай засега си претраква само сутрин за около 3-4 сек. Пък и сте ми наблизо, а пък във Велико Търново ходя... много много често. Дори веднъж ви видях около новия Щастливец с колата :)
Поздрави!

oem
15-08-2008, 14:50
Може може. Само че износването не е там където си мислиш. Шайбата не притиска вала на никъде. Тя е широка колкото корпуса на вариатора. И вала влиза в шайбата. А тя от своя страна уплътнява луфта м/у корпуса на вариатора и зъбното колело. Не знам какъв зор вижда там. Масло има постоянно. Не мога да разбера колко триене може да има там, че да се износва толкова, но си е факт.

ФЕРАРИСТ
26-08-2008, 21:22
Днеска и аз смених вариатора, двата ремъка, и двете ролки......по точно ми ги смениха в сервиза на АХМ ауто в ЯЛ......
Досега не ги бях сменил въпреки че я имам от април, джамбазина успешно ме увери че ремъка и е бил сменен когато е била вкарана, това не беше далече от истината защото момците в сервиза казаха че ремъка бил росен пресен, и бил зацепен явно без пети, щото имало разминаване от зъб и половина.....типично българска работа, предполагам надали някой швейцарче ще си остави ръцете така, и затова съдя че действително той е пипан в БГ.......запазих си го - верно че като го сравня с новия и трудно откривам разлика.......
Колата осезаемо увеличи динамиката си, разхода ми видимо спадна, диодите на бутилката за газ изгаснаха малко по късно от нормалното, но още не съм я засякъм от начало до край........
Лошото е че колата си смени звука, гърнето взе да бучи още повече, а с това се увеличи и бученето на жената......
Ще трябва да търся по безшумно, и същевременно спортен вариант.......
Ся вече стана яка резачка, и с нетърпение чакам да хукна някъде сам и да й поразкърша буталата.......

Bobby_cool85
25-03-2009, 19:09
Да кажа и аз пак, вариатора си тракаше доста време. Обаче имах и друг проблем, лампата за маслото започна да премигва от време на време... и реших да отида за смяна на маслото. Бях минал 17000 км от първата смяна (селениа 20к), но когато отидох да си взема колата от сервиза ми казаха, че са източили по-малко от литър (радвам се, че поне ми светна лампата :)) и след като бяха сменили маслото колата нито тракаше, нито чукаше. Сега (след 2000км) претраква само при палене и съм си мн доволен. Смятам занапред да си доливам масло, вместо да си обслужвам вариатора :), излиза доста по-евтино.. а и не съм знаел, че може да върви и с масло колата :drinking:

AlfaMan
25-03-2009, 21:08
Колега, имам едно питане. Не си ли проверяваш перманентно колко ти е маслото? Аз съм доста немърлив в това отношение и въпреки че не ми харчи масло поне два пъти месечно вдигам предния капак за да го проверя.

fred
25-03-2009, 23:28
:biggrin1:Ако се е разтракал вариатора и с масло и без масло все ще си трака, а от това че си трака, като цяло не следва нищо, а ако тракането се влияе от маслото, може да са клапани например, но може и да не са .

zimin
26-03-2009, 11:38
Ще питам тука да не пускам нова тема:
като взех колата смених и всички ролки ремаци и т.н.
от 1-2 месеца като я запаля сутрин като и подам газ се чува едно свистене,мисля че е от някоя ролка,прави го само при определени обороти /2000-2500/
въпроса е- ако е ролка има ли опасност да стане бела,да блокира или?

didod
26-03-2009, 11:46
Да кажа и аз пак, вариатора си тракаше доста време. Обаче имах и друг проблем, лампата за маслото започна да премигва от време на време... и реших да отида за смяна на маслото. Бях минал 17000 км от първата смяна (селениа 20к), но когато отидох да си взема колата от сервиза ми казаха, че са източили по-малко от литър (радвам се, че поне ми светна лампата :)) и след като бяха сменили маслото колата нито тракаше, нито чукаше. Сега (след 2000км) претраква само при палене и съм си мн доволен. Смятам занапред да си доливам масло, вместо да си обслужвам вариатора :), излиза доста по-евтино.. а и не съм знаел, че може да върви и с масло колата :drinking:

Колега, покарай я още без масло и ще изтрака завинаги! :bad_evil:

Сериозно ли караш по 17000 с едно масло? Това е убийствено!

oem
26-03-2009, 12:46
Колега, покарай я още без масло и ще изтрака завинаги! :bad_evil:

Сериозно ли караш по 17000 с едно масло? Това е убийствено!

Е принципно на Селенията не и пречи. Стига мотора да е добре. Аз моята като я купих маслото беше на 32 000 км. И беше леко черничко и гъсто си беше. Но аз го сменам на 10 000

didod
26-03-2009, 14:15
Ами то така и не е така. :)
Неслучайно по някои географски ширини сменят на 3000 мили. Те глупави, сега ще кажете. :devil:
В режими като нашите (най-често) - повече градско и сравнително къси разстояния - маслото старее в пъти по-бързо.

oem
26-03-2009, 15:08
Ами то така и не е така. :)
Неслучайно по някои географски ширини сменят на 3000 мили. Те глупави, сега ще кажете. :devil:
В режими като нашите (най-често) - повече градско и сравнително къси разстояния - маслото старее в пъти по-бързо.

Прав си. За това на 10 000 най-добре.

Bobby_cool85
28-03-2009, 19:45
Сега съм със селениа 10к но мисля на по-малко км да го сменя. Прав си, колега, за 3-те хиляди мили. Аз затова се учудих на маслото 20к, но няма да е такова вече, а пък и по-скъпо..

galleon
13-04-2009, 12:29
на колко хил километри започва тракането в вариатора?

oem
13-04-2009, 12:45
на колко хил километри започва тракането в вариатора?

Зависи от много неща.

galleon
13-04-2009, 13:10
Зависи от много неща.

Аз съм със двигател 2,0TS на 100 000 и на студено 1-2 секунди притраква. Не е ли рано на такива километри?

didod
13-04-2009, 13:13
Тез 100000 къде ги гледаш?

galleon
13-04-2009, 13:22
Тез 100000 къде ги гледаш?

на километража. 63 000 мили.

oem
13-04-2009, 19:22
Зависи с какво масло е карана колата, колко често е сменяно и така. И на моята пишеше 123 000 км. като я купих, а тракаше ужасно и не само при палене. Постояно си тракаше. Но понеже знаех проблема и я купих.

fred
14-04-2009, 22:28
Ако трака от вариатора проблем кой знае какъв няма

Majed_146
22-10-2009, 17:54
Вариатора е много хитра джаджа. Ако караш колата до 3000 оборота ще забравяш кога си зареждал. Аз април месец го пробвах това. С 50 лв. бензин изкарах месеца. Всеки ден ходя на работа. Това са 5 км. на посока или 10 км. на ден. Отделно излизам вечер и минавам по 2, 3 км още. Карам и с добавка от ХЕЛИОС. Не знам колко върши и тя работа за икономията на гориво. Но над 3000 оборота рядко вдигах този месец. То в Горна няма и къде да се изсилваш. То само дупки. :frown:

ima ima kolega :P:busted_cop: :-o

oem
22-10-2009, 18:18
Еййй Маджооо от къде я изнамери тая стара тема? :) Недей да спамиш :)

dianpetrov
10-03-2010, 14:13
imam vapros po malko poostrialata tema
davat mi edna alfa 156 2.0 16v sas skasan remak pitaneto mi e imat li zashtita tezi dvigateli i kak moga da sloga remaka bez tezi skobi na valovete

spe4elist
10-03-2010, 14:30
imam vapros po malko poostrialata tema
davat mi edna alfa 156 2.0 16v sas skasan remak pitaneto mi e imat li zashtita tezi dvigateli i kak moga da sloga remaka bez tezi skobi na valovete

Нямат защита и не можеш да ги зацепиш без пети!

Писането на кирилица е задължително!
Този път, без наказание - следващият ... :laser:

dianpetrov
10-03-2010, 14:46
значи е с криви клапани в наи добриа вариант така ли

spe4elist
10-03-2010, 14:52
значи е с криви клапани в наи добриа вариант така ли

16 броя

Novachev
10-03-2010, 17:24
значи е с криви клапани в наи добриа вариант така ли
Нямам представа къде е колата но ако имаш възможност прогледни ремъка дали наистина е скъсан дали ролките имат луфт и разни звуци. Щото съм чувал за едни истории дето разни джамбази купуват затегнали или изтропали коли късат им ремъка и ги продават уж че били скъсали ремък правиш ремонт на глава палиш почва хлоп хлоп хлоп и правиш и колянов вал и сегменти и цената се надува. А иначе глава може да си намериш с клапани читава за към 200лв може и малко по евтино

milev86
19-05-2010, 20:55
Добре де, така да го разбирам, че хлопането на вариатора не е някакъв проблем....за пример. Колата съм я купил преди 5 000 км. Като от тези съм ходил 3 пъти до Бургас и обратно. Когато я купих-смених маслото (HPX). Маслото знам е много гъсто, но смятам, че по-добре така. Смазването е по-добре. Но това нява значение. Вариатора си тракаше, като я купих и като чух, че трябва да дам почти 500 лв. за ремонти около него си казах - БАТЕ КАРАЙ Я ТАЯ КОЧИНА, НЕ СИ Я КУПИЛ, ЗА ДА ВИСИШ ПО СЕРВИЗИТЕ!
И си я карам....До към 2500 об. колата е супер спъната, след 2 500 се отпушва и тръгва като побъркана! Съмнявах се първо да не би да не ми е зацепен добре ремъка, но се отказах от тази версия, защото когато караш с 200 км/ч - 10 мин. при незацепен добре ремък 100% ще се прецака нещо, а то...нищо...
Тааа след цялата тази приказка...казвам стигнах до заключението, че ми трака вариаторът, защото трака като дизел, а колата след 2 500 оборота върви като луда, харчи 13 в града, 6.5 при 100 км/ч и 8.1 в смесен цикъл при 30% градско. Така, че този вариатор не смятам да го пипам, защото ако го пипна то ще е само за ремонтен комплект, а в някой сервиз 100% ще ме изнудят да го сменя целия и ще си оставят ръцете, ако не го сменя, за да си кажат "а сега, балък, ше идваш пак"...та така!
Вие разбирате, а аз питам! С тракащ вариатор, работеща като дизел бензинова 2.0 тс, проблем ли е от техническа гледна точка да си я карам така?! И ако да-докога?! Иначе шума даже си ме кефи - старата ми кола беше нафтова и звука дори си ме радва :)

oem
19-05-2010, 21:25
Добре де, така да го разбирам, че хлопането на вариатора не е някакъв проблем....за пример. Колата съм я купил преди 5 000 км. Като от тези съм ходил 3 пъти до Бургас и обратно. Когато я купих-смених маслото (HPX). Маслото знам е много гъсто, но смятам, че по-добре така. Смазването е по-добре. Но това нява значение. Вариатора си тракаше, като я купих и като чух, че трябва да дам почти 500 лв. за ремонти около него си казах - БАТЕ КАРАЙ Я ТАЯ КОЧИНА, НЕ СИ Я КУПИЛ, ЗА ДА ВИСИШ ПО СЕРВИЗИТЕ!
И си я карам....До към 2500 об. колата е супер спъната, след 2 500 се отпушва и тръгва като побъркана! Съмнявах се първо да не би да не ми е зацепен добре ремъка, но се отказах от тази версия, защото когато караш с 200 км/ч - 10 мин. при незацепен добре ремък 100% ще се прецака нещо, а то...нищо...
Тааа след цялата тази приказка...казвам стигнах до заключението, че ми трака вариаторът, защото трака като дизел, а колата след 2 500 оборота върви като луда, харчи 13 в града, 6.5 при 100 км/ч и 8.1 в смесен цикъл при 30% градско. Така, че този вариатор не смятам да го пипам, защото ако го пипна то ще е само за ремонтен комплект, а в някой сервиз 100% ще ме изнудят да го сменя целия и ще си оставят ръцете, ако не го сменя, за да си кажат "а сега, балък, ше идваш пак"...та така!
Вие разбирате, а аз питам! С тракащ вариатор, работеща като дизел бензинова 2.0 тс, проблем ли е от техническа гледна точка да си я карам така?! И ако да-докога?! Иначе шума даже си ме кефи - старата ми кола беше нафтова и звука дори си ме радва :)

Карай щом не ти се дават пари. Но вариатора действа точно в ниските обороти и може би за това имаш занижена мощност преди 3000 оборота.

milev86
19-05-2010, 21:31
Карай щом не ти се дават пари. Но вариатора действа точно в ниските обороти и може би за това имаш занижена мощност преди 3000 оборота.
Не може да ме остави на път, да ми се прецака мотора и т.н.
И аз не мога да си обясня....когато колата върви ок във високи, когато има масло, когато то се сменя редовно, когато колата не се зори (сменям предавка на 2 000 оборота) и 110 извън града...какъв фатален проблем може да създаде един вариатор?!

oem
19-05-2010, 21:54
Не може да ме остави на път, да ми се прецака мотора и т.н.
И аз не мога да си обясня....когато колата върви ок във високи, когато има масло, когато то се сменя редовно, когато колата не се зори (сменям предавка на 2 000 оборота) и 110 извън града...какъв фатален проблем може да създаде един вариатор?!

Не може. Или поне не и скоро.

milev86
20-05-2010, 19:48
А това "виене", което всеки ми казва "те алфите така си вият"...чува се от двигателя....смених сумати ролки...тва пак си вие?! Идеи?!

oem
20-05-2010, 19:53
А това "виене", което всеки ми казва "те алфите така си вият"...чува се от двигателя....смених сумати ролки...тва пак си вие?! Идеи?!

Компресора на климатика. Шайбата му. Едно тънко виене, на студено само. После спира. За него ли става въпрос. Всчки италианки така вият дето са с този компресор. и мойта вие така. И на всички дето съм чувал вие така.

delian1978
20-05-2010, 19:56
Виенето може да е и от балансиращите валове-при мен беше така и също звучи като климатика,който спомена колегата оем.И моята е много спъната под 3000 оборота,а вариаторът ми е 6-тица.Това е слабото място на тези мотори.Преди имах 2-литрова 155-ца със стария мотор,която е по-малко коне,а вървеше повече от 156-цата,така че не се коси ще свикнеш с този проблем и като тръгнеш с малко повече мъгел няма проблем.А за вариятора може спокойно да караш така,щом не те дразни че е като дизелак на звук.

milev86
20-05-2010, 20:17
На мен ремъка ми е махнат от климатика. Шайбата на компресора е подбита и ми наранява ремъка и съм го махнал и сложих по-къс. Така, че компресора не е. Две ролки, лагери на алтернатор съм сменил. Намали воя, но пак си вие...карам така вече около 5-6 000 киломитра...нито се увеличава, нито намалява...вие си....а идея нямам...

dobromirski
20-05-2010, 21:34
Махаш пистовият и палиш. После откачаш тоз на балансиращите и пак палиш.
ПП: Днес палих една без ремъка на бал. валове, но промяна не усетих никаква. Обаче , при откачен пистов, изчезнаха всякакви паразитни шумове. Май хидравличната помпа е виновника за това виене.

oem
20-05-2010, 21:57
И тя може да вие така гадно. Просто човека каза, че всички били така и за тва реших, че е климатика.

milev86
20-05-2010, 21:57
Да бях махнал пистовия и без него пак вие. Нали не толкова силно, но при подаване на газ казва "ВИИИУУУУ" :laughing1: и на ниски обороти не вие....прилича ми на нещо като лагер, но ми е по-евтино да гадая тук с вас, отколкото да ходя в някой сервиз за провелка, където ще ме върнат в първи клас!

oem
20-05-2010, 22:40
Да бях махнал пистовия и без него пак вие. Нали не толкова силно, но при подаване на газ казва "ВИИИУУУУ" :laughing1: и на ниски обороти не вие....прилича ми на нещо като лагер, но ми е по-евтино да гадая тук с вас, отколкото да ходя в някой сервиз за провелка, където ще ме върнат в първи клас!

ТС-а си има едно специфично виене като му подадеш газ. Но е високочестотно такова. по-скоро пусни един клип да я чуем.

thecleaner
20-05-2010, 23:17
Да бях махнал пистовия и без него пак вие. Нали не толкова силно, но при подаване на газ казва "ВИИИУУУУ" :laughing1: и на ниски обороти не вие....прилича ми на нещо като лагер, но ми е по-евтино да гадая тук с вас, отколкото да ходя в някой сервиз за провелка, където ще ме върнат в първи клас!

Лададжия си писал в подписа си. Тая колица дето ти е попаднала в ръчичките чак я съжалявам на какво е подложена. В същия темп ако я караш с тая бързооборотна грес дето си и налял вместо масло, и понеже си голем хитрец скоро май ще те лиши от присъствието си, дано не се окажа лош пророк.

milev86
21-05-2010, 20:28
Лададжия си писал в подписа си. Тая колица дето ти е попаднала в ръчичките чак я съжалявам на какво е подложена. В същия темп ако я караш с тая бързооборотна грес дето си и налял вместо масло, и понеже си голем хитрец скоро май ще те лиши от присъствието си, дано не се окажа лош пророк.
Пичага, не мисля, че като се заяждаш, помагаш на мен, става ти по-добре на теб и изобщо изглеждаш по-готин. Определено не мисля, че изглеждаш по-готин така. Кажи си мнението, обоснови се и т.н. Но мисля, че това е грозно! Това, че съм нов тук, не значи, е съм нов и "там"...Надали се къпеш в пари, надали всеки един тук се къпе в пари, за да се прави на много отворен и да казва колко са смешни другите! Повечето си стискаме гладните задници и се опитваме да оцеляваме. Мога да напиша в подписа си, че съм гнида или мармозетка...щом съм тук сред вас, значи Ви уважавам и Вашено мнение ме интересува, а не ми е нужно бабаитско заяждане! Благодаря на колегата ОЕМ за помощта, която ми оказва с мненията си! Скоро ще кача клип! То да го е страх човек да пуска мнение.....

thecleaner
21-05-2010, 22:34
Пичага, не мисля, че като се заяждаш, помагаш на мен, става ти по-добре на теб и изобщо изглеждаш по-готин. Определено не мисля, че изглеждаш по-готин така. Кажи си мнението, обоснови се и т.н. Но мисля, че това е грозно! Това, че съм нов тук, не значи, е съм нов и "там"...Надали се къпеш в пари, надали всеки един тук се къпе в пари, за да се прави на много отворен и да казва колко са смешни другите! Повечето си стискаме гладните задници и се опитваме да оцеляваме. Мога да напиша в подписа си, че съм гнида или мармозетка...щом съм тук сред вас, значи Ви уважавам и Вашено мнение ме интересува, а не ми е нужно бабаитско заяждане! Благодаря на колегата ОЕМ за помощта, която ми оказва с мненията си! Скоро ще кача клип! То да го е страх човек да пуска мнение.....

С мнения от този род мислиш ли че някои ще тръгне да ти дава съвет или помага.
Добре де, така да го разбирам, че хлопането на вариатора не е някакъв проблем....за пример. Колата съм я купил преди 5 000 км. Като от тези съм ходил 3 пъти до Бургас и обратно. Когато я купих-смених маслото (HPX). Маслото знам е много гъсто, но смятам, че по-добре така. Смазването е по-добре. Но това нява значение. Вариатора си тракаше, като я купих и като чух, че трябва да дам почти 500 лв. за ремонти около него си казах - БАТЕ КАРАЙ Я ТАЯ КОЧИНА, НЕ СИ Я КУПИЛ, ЗА ДА ВИСИШ ПО СЕРВИЗИТЕ!
И си я карам....До към 2500 об. колата е супер спъната, след 2 500 се отпушва и тръгва като побъркана! Съмнявах се първо да не би да не ми е зацепен добре ремъка, но се отказах от тази версия, защото когато караш с 200 км/ч - 10 мин. при незацепен добре ремък 100% ще се прецака нещо, а то...нищо...
Тааа след цялата тази приказка...казвам стигнах до заключението, че ми трака вариаторът, защото трака като дизел, а колата след 2 500 оборота върви като луда, харчи 13 в града, 6.5 при 100 км/ч и 8.1 в смесен цикъл при 30% градско. Така, че този вариатор не смятам да го пипам, защото ако го пипна то ще е само за ремонтен комплект, а в някой сервиз 100% ще ме изнудят да го сменя целия и ще си оставят ръцете, ако не го сменя, за да си кажат "а сега, балък, ше идваш пак"...та така!
Вие разбирате, а аз питам! С тракащ вариатор, работеща като дизел бензинова 2.0 тс, проблем ли е от техническа гледна точка да си я карам така?! И ако да-докога?! Иначе шума даже си ме кефи - старата ми кола беше нафтова и звука дори си ме радва :)

Това че си гладен, беден, незапознат, недоволен и т.н. не те оправдава по никакъв начин да експериментираш с количката, и да парадираш дори с това. Като ти гледам и възрастта си вадя извода че си нов във всяко едно житейско отношение но това не ме вълнува грам ;). Ако не се грижиш за колата си както трябва тя бързо и сигурно ще те предаде. Относно сервизите какво да ти кажа, с такова отношение и нагласа, ако ти се наложи да им ползваш услугите не те чака нищо хубаво ;) Нямам намерение да водя безмислени диалози така че спирам да пиша в темата, пожелавам ти безавариионо.

AlfaMan
21-05-2010, 23:06
Да бях махнал пистовия и без него пак вие. Нали не толкова силно, но при подаване на газ казва "ВИИИУУУУ" :laughing1: и на ниски обороти не вие....прилича ми на нещо като лагер, но ми е по-евтино да гадая тук с вас, отколкото да ходя в някой сервиз за провелка, където ще ме върнат в първи клас!
Колега, при положение, че ти е рециклиран алтернатора (освен ако не е направен като хората), то не остават кой знае колко неща от ангренажа, които могат да вият. Общо взето е или някоя ролка (поне по звука който описваш, най-много на такава ми прилича) или балансиращите валове или водна помпа. Независимо от това, само добре подготвен специалист (с доста богата практика) може да се справи с точното локализиране на проблема. И в този сучай ми се струва, че колкото и да не ти се иска, няма да може да минеш без майстор.
Иначе за маслото ти (HPX) не е лошо, стига мотора ти да е достатъчно износен за него. Даже и да не е, през лятото проблем няма да имаш с него (даже напротив - ще работи много по-добре, отколкото с 40), но за зимата ако износването е по-малко от предвиденото за това масло ще имаш проблем заради вискозитета му (20W) - сухо мазане. Все пак ти най-добре си знаеш какво ти е дереджето на двигателя и какъв разход на масло имаш. Принципно за състояниeтo на моторите на повечето наши хУбавици, най-удачно се очертава 10W60.

milev86
22-05-2010, 16:22
:rosso_racers:
Благодаря Ви за съветите! Ще започна да чета книги за тази кола и да си я ремонтирам сам.
Искам да поздравя хора като ОЕМ, които си ремонтират сами автомобилите, споделят опита си тук и са винаги отворени да помогнат! Колеги модератори, насърчавайте такива полезни потребители, за да са винаги в помощ на нас балъците! :respect:

oem
22-05-2010, 18:26
Не става само с четене :) Даже бих казал, че нищо не става само с четене. Трябва опит. Много опит :)

BillyBoy`
23-05-2010, 10:46
С мнения от този род мислиш ли че някои ще тръгне да ти дава съвет или помага.

Това че си гладен, беден, незапознат, недоволен и т.н. не те оправдава по никакъв начин да експериментираш с количката, и да парадираш дори с това. Като ти гледам и възрастта си вадя извода че си нов във всяко едно житейско отношение но това не ме вълнува грам ;). Ако не се грижиш за колата си както трябва тя бързо и сигурно ще те предаде. Относно сервизите какво да ти кажа, с такова отношение и нагласа, ако ти се наложи да им ползваш услугите не те чака нищо хубаво ;) Нямам намерение да водя безмислени диалози така че спирам да пиша в темата, пожелавам ти безавариионо.Абе ти къде се бъркаш където не ти е работа изобщо?Колата си е на колегата и каквото си иска това ще прави със нея и това изобщо не ти влиза във работа,гледаи си във твоя двор какво става.Иначе относно темата смени си вариатора със нов това е наи добрия вариант макари да е скъпичък но е наи добрия,а за виенето само предположения и догатки може да е от много неща:)

thecleaner
23-05-2010, 10:49
Абе ти къде се бъркаш където не ти е работа изобщо?Колата си е на колегата и каквото си иска това ще прави със нея и това изобщо не ти влиза във работа,гледаи си във твоя двор какво става.Иначе относно темата смени си вариатора със нов това е наи добрия вариант макари да е скъпичък но е наи добрия,а за виенето само предположения и догатки може да е от много неща:)

Ти адвокат ли си му нещо, или служебен защитник? Колегата не иска да си сменя вариатора ако си прочел добре ;)
Вариатора си тракаше, като я купих и като чух, че трябва да дам почти 500 лв. за ремонти около него си казах - БАТЕ КАРАЙ Я ТАЯ КОЧИНА, НЕ СИ Я КУПИЛ, ЗА ДА ВИСИШ ПО СЕРВИЗИТЕ!

BillyBoy`
23-05-2010, 13:19
Ти адвокат ли си му нещо, или служебен защитник? Колегата не иска да си сменя вариатора ако си прочел добре ;)Ами можи да съм, а ти кои си че да го съдиш как експлоатира автомобила си и какви експерименти прави със него?

thecleaner
23-05-2010, 16:57
Ами можи да съм, а ти кои си че да го съдиш как експлоатира автомобила си и какви експерименти прави със него?

Нали знаеш приказката..... та аз отстъпвам, не си ми интересен.

homejoker
25-05-2010, 19:10
Темата е старичка, но поздрвления за труда на колегата направил ремонта и споделил опита в снимки. За тези като мен, които ходят в сервиза за такива интервенции трябва добре да си направят сметката - наистина ремонтния комплект е 10 лв. , но труда по смяната е около 150 лв. (независимо смяната с нов или ремонт на стария). При мен с комплекта изкара около 10 000 км. Новия кара около 60 000 км. ,така че при мен излиза по евтино да го сменям с нов. Дали е по добре не знам. Всеки си преценява.

fenalfa
27-04-2014, 08:06
Здравейте, колеги! Аз съм с алфа 156 1.6 ts. Преди 60 000км си смених вариатора, сега при запалване на колата се чува тракане като при дизел, като натисна газта при 3500 об изчиства тракането. Тези дни смятам да сменя ролки и ремъци и се чудя дали трябва да сменя и вариатора и откъде да го купя, тъй като ми обявиха цена 520лв, а това според мен е доста.

pininfarina
27-04-2014, 08:35
Здравейте, колеги! Аз съм с алфа 156 1.6 ts. Преди 60 000км си смених вариатора, сега при запалване на колата се чува тракане като при дизел, като натисна газта при 3500 об изчиства тракането. Тези дни смятам да сменя ролки и ремъци и се чудя дали трябва да сменя и вариатора и откъде да го купя, тъй като ми обявиха цена 520лв, а това според мен е доста.

Виж в www.axm-auto.com Там обявената му цена е 368 лева за оригинален. Ако цената е актуална е повече от добра!

fenalfa
27-04-2014, 11:14
pininfarina, благодаря за бързия отговор :)

ecotronic
27-04-2014, 13:38
В Тин Кар вариаторът е малко по-евтин отколкото в AXM.

pininfarina
28-04-2014, 00:16
В Тин Кар вариаторът е малко по-евтин отколкото в AXM.

Ще проверим тая работа утре и ще ви информираме :-)

Кайо
28-04-2014, 02:15
Виж в www.axm-auto.com Там обявената му цена е 368 лева за оригинален. Ако цената е актуална е повече от добра!

И що и е доброто на цената?
368 лева?
Те на http://ricambi.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=195&Itemid=2
Цена 155 евро х 1,95=302,25 -20% дет ще му изкарам...-20%.....241,80 + 19,50 за Еконт от Солун до ....България=260,80 лева,само 100 кинта по-евтино....:bounce8:
Да не думаме,че у Софето има сервизи дет моат му дадат подобна цена.
У кой свет живеете?
После чарколяко за Алфите бил скъп....думате наизуст и плашите народо само.:)
Те с тия 100 кинта разлика ке си покрие монтажо и пари за бира ке има.;)

ФЕРАРИСТ
28-04-2014, 08:52
Принципно ги има и за под 100 паунда в иБея.....

Кайо
28-04-2014, 12:55
За иБея не съм се сетил.;)
.....а има и хора дет рециклират вариатори май.;)

dansguardian
28-04-2014, 13:48
Да, рециклират се, но изкарват около 10000 км. :(

ecotronic
28-04-2014, 13:53
Трудът по рециклирането и смяната хич не е малко. Впредвид на малкия пробег след рециклирането не си струва.

Кайо
28-04-2014, 13:55
Някои дават 30К гаранция.
Не съм ползвал,не споря,просто коментирам.

pininfarina
28-04-2014, 21:05
И що и е доброто на цената?
368 лева?
Те на http://ricambi.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=195&Itemid=2
Цена 155 евро х 1,95=302,25 -20% дет ще му изкарам...-20%.....241,80 + 19,50 за Еконт от Солун до ....България=260,80 лева,само 100 кинта по-евтино....:bounce8:
Да не думаме,че у Софето има сервизи дет моат му дадат подобна цена.
У кой свет живеете?
После чарколяко за Алфите бил скъп....думате наизуст и плашите народо само.:)
Те с тия 100 кинта разлика ке си покрие монтажо и пари за бира ке има.;)


Да, това е клиентската - на мен ми идва 200 лева. Добре ли е?

Doomguy
28-04-2014, 22:08
Нали Ферариста рециклира вариаторите срещу стотина лева? Аз бих се възползвал от услугите му, до колкото си спомням даваше и гаранция.

Кайо
28-04-2014, 22:14
Да, това е клиентската - на мен ми идва 200 лева. Добре ли е?

Ми аз за клиентска цена говоря,и в Ибей цените са клиентски.;)
368 лева въобще не е добра цена за вариатор,не и през 2014 г.

alfaracer
28-04-2014, 22:48
Колеги карам 156 1.8ТС и моят вариятор тракаше , като дизел. Взех да се интересувам от рециклиране.Свалих го разглобих го и видях ,какво не му е наред. Устройството и приципът му на работа малко наподобяват бендикс на стартер. Та износването му беше в спираловидните канали и беше огромно. Главата не ми побира, как можеше да се рециклира с ремонтен комплект от нова пружина и тефлонова шайба. Кой щеше да възтанови износените спираловидни водещи канали. Та опциите бяха ,1-ва смяна с нов, 2-ра друга глава от алфа без вариятор или от фият купе, и 3-тата да го уволня. Най- евтиния вариянт беше този 3-тия. А как го уволних , заварих го ,ако щете вярвайте. С телоподащия си заваръчен апарат. Знам ,че метода е стил Бай Ганьо ,но ми беше безплатен. Сега клапана за управлението на вариятора си е включен , за да няма грешки. И двигателя накрая млъкна. Другото колето направих е че си махнах пластмасовите всм. колектор и капак на клапаните и сложих алуминиеви от 155-ца

ecotronic
28-04-2014, 22:52
Колеги карам 156 1.8ТС и моят вариятор тракаше , като дизел. Взех да се интересувам от рециклиране.Свалих го разглобих го и видях ,какво не му е наред. Устройството и приципът му на работа малко наподобяват бендикс на стартер. Та износването му беше в спираловидните канали и беше огромно. Главата не ми побира, как можеше да се рециклира с ремонтен комплект от нова пружина и тефлонова шайба. Кой щеше да възтанови износените спираловидни водещи канали. Та опциите бяха ,1-ва смяна с нов, 2-ра друга глава от алфа без вариятор или от фият купе, и 3-тата да го уволня. Най- евтиния вариянт беше този 3-тия. А как го уволних , заварих го ,ако щете вярвайте. С телоподащия си заваръчен апарат. Знам ,че метода е стил Бай Ганьо ,но ми беше безплатен. Сега клапана за управлението на вариятора си е включен , за да няма грешки. И двигателя накрая млъкна. Другото колето направих е че си махнах пластмасовите всм. колектор и капак на клапаните и сложих алуминиеви от 155-ца

Не стана ли по-тромава колата в средните обороти?

thecleaner
28-04-2014, 23:06
Колеги карам 156 1.8ТС и моят вариятор тракаше , като дизел. Взех да се интересувам от рециклиране.Свалих го разглобих го и видях ,какво не му е наред. Устройството и приципът му на работа малко наподобяват бендикс на стартер. Та износването му беше в спираловидните канали и беше огромно. Главата не ми побира, как можеше да се рециклира с ремонтен комплект от нова пружина и тефлонова шайба. Кой щеше да възтанови износените спираловидни водещи канали. Та опциите бяха ,1-ва смяна с нов, 2-ра друга глава от алфа без вариятор или от фият купе, и 3-тата да го уволня. Най- евтиния вариянт беше този 3-тия. А как го уволних , заварих го ,ако щете вярвайте. С телоподащия си заваръчен апарат. Знам ,че метода е стил Бай Ганьо ,но ми беше безплатен. Сега клапана за управлението на вариятора си е включен , за да няма грешки. И двигателя накрая млъкна. Другото колето направих е че си махнах пластмасовите всм. колектор и капак на клапаните и сложих алуминиеви от 155-ца

Още има какво да се желае, трее сложиш малките валове от 1,4-1,6 ако си поне 1,8 мотор и нагоре и да поизхвърлиш я ламбда я дебитомер, абе което дефектира и нема да имаш яд.

_power_
29-04-2014, 01:46
:tooth::tooth::tooth: Аз съм замислил да заваря картера за блока.. не ми се сменя гарнитура. Някой правил ли го е ?

pininfarina
29-04-2014, 06:39
Ми аз за клиентска цена говоря,и в Ибей цените са клиентски.;)
368 лева въобще не е добра цена за вариатор,не и през 2014 г.

Е, и в Ибей сигурно ти дават 1 година гаранция :-)

Кайо
29-04-2014, 15:37
Е, и в Ибей сигурно ти дават 1 година гаранция :-)

Са за добри,ниски цени или за гаранции ще си говорим?
Гаранцията на дадена стока се дава и от производителя а не само от търговеца.
Ако една стока е закупена от ЕС,без значение дали е закупена директно или по интернет тази стока има гаранция валидна в ЕС.
В даденият случай,ако някой закупи нещо дори и от Ибей,от търговец и към дадената стока-продукт има и касова бележка,фактура,протокол или друг докумет доказващ покупката и продукта е дефектен или се повреди в гаранциония срока определен от производителя то купувача може да се обърне към представителството на фирмата производител и в друга държава член на ЕС.
Кокнкретно за България....В случай че стоката е закупена извън България в държава от ЕС, Вие можете да се обърнете към Европейски потребителски център - България: http://www.ecc.bg/

Ти писмена гаранция даваш ли за извършена дейност,труд,части и консумативи?

pininfarina
29-04-2014, 16:07
Са за добри,ниски цени или за гаранции ще си говорим?
Гаранцията на дадена стока се дава и от производителя а не само от търговеца.
Ако една стока е закупена от ЕС,без значение дали е закупена директно или по интернет тази стока има гаранция валидна в ЕС.
В даденият случай,ако някой закупи нещо дори и от Ибей,от търговец и към дадената стока-продукт има и касова бележка,фактура,протокол или друг докумет доказващ покупката и продукта е дефектен или се повреди в гаранциония срока определен от производителя то купувача може да се обърне към представителството на фирмата производител и в друга държава член на ЕС.
Кокнкретно за България....В случай че стоката е закупена извън България в държава от ЕС, Вие можете да се обърнете към Европейски потребителски център - България: http://www.ecc.bg/

Ти писмена гаранция даваш ли за извършена дейност,труд,части и консумативи?


Давам колега,
0т 3 до 36 месеца ( в зависимост от конкретния производител колко дава ) писмена гаранция за качеството на монтираните части, както и за качеството на извършения ремонт!

Кайо
29-04-2014, 18:08
Давам колега,
0т 3 до 36 месеца ( в зависимост от конкретния производител колко дава ) писмена гаранция за качеството на монтираните части, както и за качеството на извършения ремонт!

Тогава коментарът ти за гаранцията на стока закупена от Ибей е излишен,би трябвало да си запознат с това,къде и как важи гаранция.

pininfarina
29-04-2014, 18:49
Тогава коментарът ти за гаранцията на стока закупена от Ибей е излишен,би трябвало да си запознат с това,къде и как важи гаранция.


Виж как сам си отговори на въпросите.
Затова не купувам и не монтирам части със съмнителен произход, за които немога да дам и гаранция :strong:

dimitar_vd62
29-04-2014, 20:45
Давам колега,
0т 3 до 36 месеца ( в зависимост от конкретния производител колко дава ) писмена гаранция за качеството на монтираните части, както и за качеството на извършения ремонт!

Вярно е дава, проверено.

Кайо
29-04-2014, 22:08
Виж как сам си отговори на въпросите.
Затова не купувам и не монтирам части със съмнителен произход, за които немога да дам и гаранция :strong:

Хахаха,значи на тукашните чарколяци по им имаш вера викаш.....
Ми убу,твое право е,но не набивай в главите на хората,че 368 лева за вариатор е добра цена.:flowers:

То от тази цена тръгна и спора,368 ЛЕВА ЗА ВАРИАТОР СА МНОГО

pininfarina
29-04-2014, 22:12
Хахаха,значи на тукашните чарколяци по им имаш вера викаш.....
Ми убу,твое право е,но не набивай в главите на хората,че 368 лева за вариатор е добра цена.:flowers:

То от тази цена тръгна и спора,368 ЛЕВА ЗА ВАРИАТОР СА МНОГО


Мдаааа, много се забавлявах половината форум като си накупи носачи на Atec или нещо такова беше, щото са немски и са на цени каквито трябва а не като космическите цени в Бг и как ги изпонахвърляха след няколко месеца :-)

Zeppelinist
29-04-2014, 23:12
Немски, менски колкото и да не са немски :thumbup: ги търкалям над 2 години и 30-ина х. км., купени директно от сайта, есента смених само тампонте на горните, че не бяха смазани преди монтажа и има изгледи за още бая ляп в тях. Като съотношение цена/качество едва ли има нещо, което се доближава до тях...поне по множеството отзиви на колеги от форума. Просто се оказаха добра ефтинийка на фона на всички драми с предниците на 156 и пр.

ivailo rachev
29-04-2014, 23:34
Добре де,като ти се е разтракал вариатора пиши ми едно лично,имам два нетракащи дето си ги държа за мен и щи дам един за 50лв.,но я пиши на ферариста той човека ги рециклира и дава гаранция и съм почти сигурен,че онези с космическите цени на-дали ще изкарат колкото неговите.

Кайо
30-04-2014, 01:16
Мдаааа, много се забавлявах половината форум като си накупи носачи на Atec или нещо такова беше, щото са немски и са на цени каквито трябва а не като космическите цени в Бг и как ги изпонахвърляха след няколко месеца :-)

Аз лично с Атес съм карал 30 000 км. и още имат живот за цена комплект долни и горно 300 лв. просто са супер.
А колко сличая има на прехвалено,скъпо ТРВ дет издъхва за нула време?

От цена на вариатор мина на гаранция а сега на носачи.:):):)

Повтарям се но 370 лева за вариатор са много!!!!!!

''Да, това е клиентската - на мен ми идва 200 лева. Добре ли е?''-ми,не,не е добре,80% отгоре не е добре....

155 евро,тоест 300 лева е цената в Гърция в магазини за оригинални части.
Цени от 100 и малко над 100 паунда в Ибей,по темата за Ибей,голяма част от продаващите части там са магазини за оригинални резервни части.
В Ибей и скъпите свещи за ТС са по-евтини.....ама сигурно и те не са оригинални....май само в България се продават оригинални части и за това са и по-скъпи.:)

Виж,не ме разбирай криво,нито те познавам,нито имам нещо лично с теб,но не се опитвай на черното да кажеш бяло.

code
30-04-2014, 08:19
Гаранцията е много относително нещо. Какво правим, ако частта струва колкото смяната примерно. Там идва разликата между това да ти наслагат части от сервиза и да си ги накупиш от И-бей след, което да ги слагаш при бай И-ван. Каква рекламация ще търсиш от сервиза като си отишъл със една торбичка части, които в последствие са дефектирали. Плащаш си пак труда като поп и после евентуално връщаш в и-бей. Да не говорим колко хора си нямат понятие от авточасти и си поръчват нещо, което просто не става. Иначе - да, може да ти излезе и по-евтино, може и по-скъпо. Като да си вадиш сам зъб - или ще ти излезе без пари, или през г.за. :D
Отделно от всичко ето нещо, което много хора в сервиза няма да ви кажат, но е факт. Всеки прави нещо за определени пари, дали ще си дойдеш с частите или без - цената на труда се коригира. Може да ти сменят комплект съединител за 30лв(много условно казано, смятам, че ме разбрахте) - това с части от клиента няма как да стане. Така, че само се прескачате сами себе си - оставете хората да работят. ;) Дали на някой му харесва или не - клиенти има и такива и такива, много ясно, че всеки ще работи с първите(пак смятам, че ме разбрахте :)), които му ценят труда, а не с тези, които само се чудят как да го прескочат. Доста нещо изписах. :)

alfista 96
30-04-2014, 09:00
Гаранцията е много относително нещо. Какво правим, ако частта струва колкото смяната примерно. Там идва разликата между това да ти наслагат части от сервиза и да си ги накупиш от И-бей след, което да ги слагаш при бай И-ван. Каква рекламация ще търсиш от сервиза като си отишъл със една торбичка части, които в последствие са дефектирали. Плащаш си пак труда като поп и после евентуално връщаш в и-бей. Да не говорим колко хора си нямат понятие от авточасти и си поръчват нещо, което просто не става. Иначе - да, може да ти излезе и по-евтино, може и по-скъпо. Като да си вадиш сам зъб - или ще ти излезе без пари, или през г.за. :D
Отделно от всичко ето нещо, което много хора в сервиза няма да ви кажат, но е факт. Всеки прави нещо за определени пари, дали ще си дойдеш с частите или без - цената на труда се коригира. Може да ти сменят комплект съединител за 30лв(много условно казано, смятам, че ме разбрахте) - това с части от клиента няма как да стане. Така, че само се прескачате сами себе си - оставете хората да работят. ;) Дали на някой му харесва или не - клиенти има и такива и такива, много ясно, че всеки ще работи с първите(пак смятам, че ме разбрахте :)), които му ценят труда, а не с тези, които само се чудят как да го прескочат. Доста нещо изписах. :)

Те това не могат да разберат много хора.А какво става ако примерно трябва да ти свалят съеденителя който си доставил сам на сервиза,и докато си правиш рекламаци те колата заема място в сервиза/примерно/

pininfarina
30-04-2014, 09:03
Те това не могат да разберат много хора.А какво става ако примерно трябва да ти свалят съеденителя който си доставил сам на сервиза,и докато си правиш рекламаци те колата заема място в сервиза/примерно/


Не е само това! Когато частта е доставена от сервиза труда по демонтажа и монтажа на дефектиралата част е за сметка на сервиза ( поне при мен е така ) докато при части доставени от клиента, труда се заплаща от него а той да си го търси от съответния си доставчик :-)
В Германия например го няма тоя филм да си купиш частите от магазина и да отидеш с тях в сервиза да ти ги сменят, защото ако стане белята сервиза си слага главата в торбата и ходи после обяснявай че че "бай ти Иван" си ги е поръчал от Китай и си ги е донесъл да му ги монтираме :-)

Малко размихме темата на колегата, за което се извинявам но мисля че написаното ще е от полза на доста хора!

Yavor
30-04-2014, 09:16
Гаранцията е много относително нещо. Какво правим, ако частта струва колкото смяната примерно. Там идва разликата между това да ти наслагат части от сервиза и да си ги накупиш от И-бей след, което да ги слагаш при бай И-ван. Каква рекламация ще търсиш от сервиза като си отишъл със една торбичка части, които в последствие са дефектирали. Плащаш си пак труда като поп и после евентуално връщаш в и-бей. Да не говорим колко хора си нямат понятие от авточасти и си поръчват нещо, което просто не става. Иначе - да, може да ти излезе и по-евтино, може и по-скъпо. Като да си вадиш сам зъб - или ще ти излезе без пари, или през г.за. :D
Отделно от всичко ето нещо, което много хора в сервиза няма да ви кажат, но е факт. Всеки прави нещо за определени пари, дали ще си дойдеш с частите или без - цената на труда се коригира. Може да ти сменят комплект съединител за 30лв(много условно казано, смятам, че ме разбрахте) - това с части от клиента няма как да стане. Така, че само се прескачате сами себе си - оставете хората да работят. ;) Дали на някой му харесва или не - клиенти има и такива и такива, много ясно, че всеки ще работи с първите(пак смятам, че ме разбрахте :)), които му ценят труда, а не с тези, които само се чудят как да го прескочат. Доста нещо изписах. :)

С това всичко съм съгласен, само не съм съгласен със следната практика - цената за ремонт си е цена - примерно (условно) смяна долни носачи на 156 - 30лв на носач. Ако си занесеш носачите обаче е зает майстора за тебе, щото иска той да ти купи ТРВта по 350лв бройката клиентска, а цена за него 200лв... и какво става - нищо неразвбиращия клиент си плаща като поп 60лв труд и 700лв части, а майстора си ходи с 360лв в джоба след края на ремонта... ТОВА коректно ли е? А е масово...

Не случайно магазините дават до 40, даже 50% майсторски отстъпки, а те и при тази отстъпка печелят... Не разбирам защо всички трябва да го играя големи тарикати...

Ето колегата pininfarina сам казва - вариатора е 385лв клиентска цена, на него му ляга 200лв. А и цена за труд ще обяви.
Моите уважения към труда ви и опита ви колеги, ама това си е жива гавра... Излиза че ако нямаш майстор или собственик на магазин за авточасти за първа дружка, поддръжката на колата ти струва поне 50% по скъпо? Що?

---------- Post added at 09:16 ---------- Previous post was at 09:10 ----------


Не е само това! Когато частта е доставена от сервиза труда по демонтажа и монтажа на дефектиралата част е за сметка на сервиза ( поне при мен е така ) докато при части доставени от клиента, труда се заплаща от него а той да си го търси от съответния си доставчик :-)
В Германия например го няма тоя филм да си купиш частите от магазина и да отидеш с тях в сервиза да ти ги сменят, защото ако стане белята сервиза си слага главата в торбата и ходи после обяснявай че че "бай ти Иван" си ги е поръчал от Китай и си ги е донесъл да му ги монтираме :-)

Малко размихме темата на колегата, за което се извинявам но мисля че написаното ще е от полза на доста хора!

Да, ама в Германия ти слагат истински части и ти дават истинска гаранция.
Докато тука ти сигурно си бялата лястовица сред автосервизите...
Като изключим фирмените сервизи, в които пък твърде много боли като влезеш.
Просто сме бедни, а искаме да караме прилични коли. Това е.

Е, моите шефове, които си купуват коли по за 100к евра от магазина хич не им дреме че ги пращат в фирмен сервиз и ги обръсват 1500лв за дадена операция, ама аз като си купя 156ца за 5000лв, не мога да си ги позволя - те са 1/3та от цената на колата. Това е разликата.

emzo
30-04-2014, 09:20
Излиза че ако нямаш майстор или собственик на магазин за авточасти за първа дружка, поддръжката на колата ти струва поне 50% по скъпо?
Добър ден, Явка !!!

Кайо
30-04-2014, 09:36
Гаранцията е много относително нещо. Какво правим, ако частта струва колкото смяната примерно. Там идва разликата между това да ти наслагат части от сервиза и да си ги накупиш от И-бей след, което да ги слагаш при бай И-ван. Каква рекламация ще търсиш от сервиза като си отишъл със една торбичка части, които в последствие са дефектирали. Плащаш си пак труда като поп и после евентуално връщаш в и-бей. Да не говорим колко хора си нямат понятие от авточасти и си поръчват нещо, което просто не става. Иначе - да, може да ти излезе и по-евтино, може и по-скъпо. Като да си вадиш сам зъб - или ще ти излезе без пари, или през г.за. :D
Отделно от всичко ето нещо, което много хора в сервиза няма да ви кажат, но е факт. Всеки прави нещо за определени пари, дали ще си дойдеш с частите или без - цената на труда се коригира. Може да ти сменят комплект съединител за 30лв(много условно казано, смятам, че ме разбрахте) - това с части от клиента няма как да стане. Така, че само се прескачате сами себе си - оставете хората да работят. ;) Дали на някой му харесва или не - клиенти има и такива и такива, много ясно, че всеки ще работи с първите(пак смятам, че ме разбрахте :)), които му ценят труда, а не с тези, които само се чудят как да го прескочат. Доста нещо изписах. :)

Code,спора започна с цена на вариатор в АХМ!!!!
Човека пита и му се заявява,че 370 лева за вариатор е добра цена!
Аз пък казвам,че не е....
Никой не искам да надскоча,нито карам някой да надскача друг,просто показвам на питащият по-ниски цени от тези в АХМ,а pinifarina почна да умува първо за гаранции,после за оригиналността на вариаторите в Ибей и накрая мина на носачи Атес.
Знам много добре,че гаранцията е нещо относително,оспорвал съм безброй рекламации на клиенти,поне два пъти месечно съм бил в КЗП по повод рекламации от клиенти.

---------- Post added at 09:36 ---------- Previous post was at 09:31 ----------



В Германия например го няма тоя филм да си купиш частите от магазина и да отидеш с тях в сервиза да ти ги сменят, защото ако стане белята сервиза си слага главата в торбата и ходи после обяснявай че че "бай ти Иван" си ги е поръчал от Китай и си ги е донесъл да му ги монтираме :-)

Малко размихме темата на колегата, за което се извинявам но мисля че написаното ще е от полза на доста хора!

Да бе,верно ли в Германия го нема тоя филм????
Ми те там магазините за авточасти работят само с и за сервизи,тъй ли да разбирам????
Филма да си купиш сам частите и да ти ги сложат в сервиз го има навсякъде!!!
Чети и чуждите форуми,и там се коментират цени на части.....

pininfarina
30-04-2014, 09:52
Code,спора започна с цена на вариатор в АХМ!!!!
Човека пита и му се заявява,че 370 лева за вариатор е добра цена!
Аз пък казвам,че не е....
Никой не искам да надскоча,нито карам някой да надскача друг,просто показвам на питащият по-ниски цени от тези в АХМ,а pinifarina почна да умува първо за гаранции,после за оригиналността на вариаторите в Ибей и накрая мина на носачи Атес.
Знам много добре,че гаранцията е нещо относително,оспорвал съм безброй рекламации на клиенти,поне два пъти месечно съм бил в КЗП по повод рекламации от клиенти.

---------- Post added at 09:36 ---------- Previous post was at 09:31 ----------



Да бе,верно ли в Германия го нема тоя филм????
Ми те там магазините за авточасти работят само с и за сервизи,тъй ли да разбирам????
Филма да си купиш сам частите и да ти ги сложат в сервиз го има навсякъде!!!
Чети и чуждите форуми,и там се коментират цени на части.....


Явно си ходил и знаеш - или просто четеш из нета какво пише :-)

Относно клиентските цени - аз не продавам на клиентски цени! Всеки клиент, закупил части от сервиза получава доста прилична отстъпка!

Относно качеството на частите никой не отрича че е пълно и ментаци, които ги има във всички държави, но според мен основната причина за всичко това в Бг са пътищата ни за съжаление!

Кайо
30-04-2014, 10:01
Явно си ходил и знаеш - или просто четеш из нета какво пише :-)

И съм бил и чета.:director:

П.п.....и обявената цената в АХМ на вариатор е 386 лева,супер добра цена!!!!!
Точно,колкото вариатор и половина от Гърция.:calc:

thecleaner
30-04-2014, 10:03
Аз нещо пропуснах целия филм, колко е гаранцията на вариатора в Бг.

pininfarina
30-04-2014, 10:06
Аз нещо пропуснах целия филм, колко е гаранцията на вариатора в Бг.

12 месеца! Но ако си го купиш и монтираш сам - т.е. не в сервиз нали се сещаш че никой няма да ти даде такава :-)


п.с. Вие ако нямате какво да правите цял ден аз ще поработя малко :-)
Айде спорно чатене ;-)

alfista 96
30-04-2014, 10:15
С това всичко съм съгласен, само не съм съгласен със следната практика - цената за ремонт си е цена - примерно (условно) смяна долни носачи на 156 - 30лв на носач. Ако си занесеш носачите обаче е зает майстора за тебе, щото иска той да ти купи ТРВта по 350лв бройката клиентска, а цена за него 200лв... и какво става - нищо неразвбиращия клиент си плаща като поп 60лв труд и 700лв части, а майстора си ходи с 360лв в джоба след края на ремонта... ТОВА коректно ли е? А е масово...

Не случайно магазините дават до 40, даже 50% майсторски отстъпки, а те и при тази отстъпка печелят... Не разбирам защо всички трябва да го играя големи тарикати...

Ето колегата pininfarina сам казва - вариатора е 385лв клиентска цена, на него му ляга 200лв. А и цена за труд ще обяви.
Моите уважения към труда ви и опита ви колеги, ама това си е жива гавра... Излиза че ако нямаш майстор или собственик на магазин за авточасти за първа дружка, поддръжката на колата ти струва поне 50% по скъпо? Що?

---------- Post added at 09:16 ---------- Previous post was at 09:10 ----------



Да, ама в Германия ти слагат истински части и ти дават истинска гаранция.
Докато тука ти сигурно си бялата лястовица сред автосервизите...
Като изключим фирмените сервизи, в които пък твърде много боли като влезеш.
Просто сме бедни, а искаме да караме прилични коли. Това е.

Е, моите шефове, които си купуват коли по за 100к евра от магазина хич не им дреме че ги пращат в фирмен сервиз и ги обръсват 1500лв за дадена операция, ама аз като си купя 156ца за 5000лв, не мога да си ги позволя - те са 1/3та от цената на колата. Това е разликата.

Не отричам че има и такива тарикати/МАЙСТОРИ/.Но всеки който си уважава труда и клиентите,ще предложи няколко модела на дадената част.Но няма да даде на клиента цялата си отстъпка,защото отстъпката е един вид компенсация на търговеца към сервиза при евентуална рекламация.Давам ти пример.Преди време клиент си купува долни носачи от Германия ,няма да коментирам вида им.Идва монтирам ги и чао.На другия ден се обажда че единия носач лекинко му се разпада.Причина -калпава изработка.Сега как трябва да процедира майстора след като свали дефектиралата част и клиента си направи рекламациите ? При мен има една услуга за клиенти които им предлагаш услуга която е по-евтина от конкуренцията в двора още 4-5 сервиа,и той ти мръмка че е скъпо.Та за такива клиенти предоставям оборудвано помещения с каквото е необходимо и само срещу 10.00 на час наем сами да си ремонтират автомобила.Мъ пак нещът,щот неможе ли.Та с една дума всичко зависи от човека .Май се поувлякох малко .СОРИ

Nikosaul
30-04-2014, 11:54
каква хубава тема се е оформила...

Благодарност на ОЕМ за желанието и труда да онагледи останалите чрез опита си.

Искам и аз да дам мойте 5 стотинки в тази тема.

Вариатора на фазите е много полезно устройство, а и като такова се прилага и в други марки автомобили.

Работата на вариатора на фазите е да променя газоразпределителния режим на работа на газоразпределителния механизъм на ДВГ, който е в пряка зависимост от оборотите на коляновия вал.

Инжинерите от Алфа Ромео са преценили че за TS моторите е достатъчен един вариатор на фазите и то само на всмукателните клапани, като практическата полза от това устройство е че повишава въртящия момент на ДВГ в ниските обороти. Косвено това засяга и разхода на гориво.

Всеки, който се чуди дали да си го оправи или да си кара така с разтракал се вариатор е добре да знае, че при изправен вариатор и ХУБАВО масло може да разчита на приличен въртящ момент на ДВГ в оборотния диапазаон до към прибл. 2200 об./мин. Това се усеща най-много при градско каране, където има необходимост от въртящ момент в ниските обороти и често се сменят предавките на по-високи обороти заради чувството за недостатъчно ускорение.

Вариантите за ремонт всеки сам си решава според средствата и нагласите си. Ремонт с нов вариатор несъмнено е най-добре, но и ремонт с използване на ремонтен комплект и при изполване на хубаво масло също изкарва дълго.

Лично аз моят вариатор го отремотнтирах с ремонтен комплект за 14лв., когато колата беше на 165хил.км., в момента е на 210хил.км. и все още не се е разтропал. (може и късмет да е, а може и да не е бил много износен, знам ли, но когато беше ред да го правя прецених че за 14лв. мога да си направя проба и да установя колко ще ми изкара варитора).

Още веднъж БЛАГОДАРЯ на колегата ОЕМ за снимките и материала.

ecotronic
30-04-2014, 12:43
По отношение на тракащият вариатор много колеги споделят, че освен тракането няма друго притеснително.

Аз обаче мисля, че това не е така. Доколкото си спомням от четено тук и там, когато отвори клапана и се подаде масло към вариатора, той измества всмукателния разпределителен вал с 25 градуса предварение. Това става възможно като се преобразува постъпателното преместване на буталото в ъглово завъртане на оста, благодарение на резбообразните шлици.

При износения вариатор обикновено тракането се дължи и на износване на въпросните шлици. Това означава, че при едно и също постъпателно движение вече ъгловото отместване ще е по-малко от онези 25 градуса.
Т.е - вариаторът ще работи, но няма да работи както когато е бил здрав.
Съответно и газоразпределителните фази няма да са същите.
И макар и това да не се усеща практически, моторът няма да работи в режима, който е замислил конструкторът.

Doomguy
30-04-2014, 13:50
При повреден или заварен вариатор е съвсем осезаема загубата на мощност в средните обороти. Нали за това е измислено това променливо газоразпределение. Не знам с кой акъл някой може да си завари вариатора...

pininfarina
30-04-2014, 14:38
При повреден или заварен вариатор е съвсем осезаема загубата на мощност в средните обороти. Нали за това е измислено това променливо газоразпределение. Не знам с кой акъл някой може да си завари вариатора...


Хора има всякакви :-)
Типичен пример е и махането на ремъка и ролката на баланс валовете, щото "чули че можело и без тях"

Аз лично намирам разлика при вървенето на автомобила със и без работещ вариатор.
Ако някой иска да се убеди в това да откачи куплунга на клапана на вариатора и да направи две кръгчета ;-)

cufti
02-05-2014, 00:22
Хора има всякакви :-)
Типичен пример е и махането на ремъка и ролката на баланс валовете, щото "чули че можело и без тях"

Аз лично намирам разлика при вървенето на автомобила със и без работещ вариатор.
Ако някой иска да се убеди в това да откачи куплунга на клапана на вариатора и да направи две кръгчета ;-)

Само където няма да има нормални обороти на празен ход.Ще е едно тракане и прекъсване до към 3000 об/мин. та майката си трака.
Виж ,ако му подадеш постоянно захранване всичко ще е добре до около 3000 об/мин. обаче на високи обороти никакъв го няма.Просто от любопитство съм ги правил тези експерименти и резултатите бяха такива.С една дума това устройство не е сложено само за имидж.

kickey
13-05-2014, 15:22
Ако вариатора е свършил има ли вероятност да започне да харчи масло?

thecleaner
13-05-2014, 22:45
Ако вариатора е свършил има ли вероятност да започне да харчи масло?

Не.

pisa_misho
25-05-2014, 09:12
Извинявам се за въпроса,но искам да попитам боксер мотора има ли вариатор?

tonov
25-05-2014, 22:21
Извинявам се за въпроса,но искам да попитам боксер мотора има ли вариатор?

Няма.

alfaracer
27-05-2014, 21:36
Само където няма да има нормални обороти на празен ход.Ще е едно тракане и прекъсване до към 3000 об/мин. та майката си трака.
Виж ,ако му подадеш постоянно захранване всичко ще е добре до около 3000 об/мин. обаче на високи обороти никакъв го няма.Просто от любопитство съм ги правил тези експерименти и резултатите бяха такива.С една дума това устройство не е сложено само за имидж.

Аз съм от онези "побърканите" с елиминирания (заварен) вариатор.Само да вметна , че вариатора не работи на пр.ход включва се над 1500 об/мин. Така ,а това с включения постоянно вариатор си го запомнил грешно. При постоянно вкл. има лош пр.ход (правил съм го) почва да плете фазите. А вариатора при правилна работа се изкл. над 4500 об/мин.това по спомен. Другото ,което се чудя как се рециклира износен вариатор като моя. Износените спираловидни водещи канали как се оправят - никак. Слагането на по-яка пружина да го напъва повече какво прави - блокира го. Това не е ли вид измама? И вариянтите бяха или блокиране или нов.

Nikosaul
28-05-2014, 17:05
Актуатора на вариатора се управлява от ЕКУ-то, съответно ЕКУ подава сигнал на актуатора от 1650 об/мин. и е ограничен до 4250 об/мин., или накратко "Вариатора" започва да работи след 1650 об/мин приключва на 4250об/мин. Актуатора работи на приципа "ON"/ "OFF", т.е. подава се масло към варитора или не се подава. Тракането е от това че пружината е омекнала и не може да оказва достатъчен натиск. т.е. нова пружина решава проблема (за колко време - това е друг въпрос). Винтовите шлици трудно се износват, тъй-като няма толкова сериозно натоварване в този механизъм (ако се кара 40-50 хил.км с тракащ вариатор най-вероятно ще има някакво износване).

blizare_
20-03-2018, 15:29
Здравейте, от 9-10 години имам 145 1,6 тс , винаги си е тракала като дизел.
Преди месец на 2000 оборота се раздумка жестоко и не можех да вдигна повече от 2000 оборота , оказа се вариатор.
Смених го с нов , сега колата е тиха но се получава същия шум тракащ , в педалите го усещам най-много, на около 3-4 хил оборота.
Шуми на около 50-70 градуса и после спира.
На студено и на загрято не шуми.
Карал съм я около 50 км след ремонта.