PDA

View Full Version : 2-ра предавка .. ??



B0R1SLAV
05-05-2008, 03:41
Проблема ми е следния .. имам алфа ромео 156 ТС, при вкарване на 2-ра скорост при по високи обороти (3000-3500), влиза с големи усилия.. смисъл получава се едно хъркане се едно не съм натиснал хубаво съединителя. Интересно, че само на 2-ра го има този проблем .. някой ако е запознат моля да ми каже евентуалните проблеми какви биха могли да бъдат :?: :roll:

50 cent
05-05-2008, 10:02
Не съм специалист, но предполагам, че е синхронизатор на втора предавка.

ludkanar
05-05-2008, 12:57
колега неси сам и на мен ми хърка ама към повисоки обороти кам 5 000 + .синхронизатор е със сигурност ама нз колко пари излиза ремонта,ако някой знае да казва.поздрави

vencialfa
05-05-2008, 13:08
Двойно амбриране ,междинна газ и няма да хърка ,аз така си карах 33-ката ,хем си е приятно да ти изреве мотора :D

ФЕРАРИСТ
05-05-2008, 13:09
Аз имам подобен проблем но само на пета скорост, и то само ако я засиля по инерция да речем и като ми падне скороста до и включвам на пета и ми хъркат скоростите......като подам междинна газ и става, но не мисля че трябва да е така.....

belov_88
05-05-2008, 13:23
и аз имам същия проблем колега :? синхронизатор :idea:

B0R1SLAV
05-05-2008, 13:54
кво трябва да означава този термин "междина газ" :?:

ФЕРАРИСТ
05-05-2008, 13:58
Ми той не е точния израз - примерно по инерция си и натисскаш леко газна за да я вкараш в 2500 - 3000 оборота и тогава превключваш на пета, както е в моя случай.......иначе кърка....

B0R1SLAV
05-05-2008, 14:05
Аз вчера са изнервих много.. няква алфа пак 156 101 коня дизел надъхан някъв да се гоним и цедя първа до 3000 / 3500 оборота и немога да вкарам 2-ра.. поболях са :lol:

code
05-05-2008, 15:31
Аз имам подобен проблем но само на пета скорост, и то само ако я засиля по инерция да речем и като ми падне скороста до и включвам на пета и ми хъркат скоростите......като подам междинна газ и става, но не мисля че трябва да е така.....
Напротив точно така трябва, ама малко хора го правят. То така е като му се развали на някой синхронизатора и става шофьор по неволя. Едно време карах курсовете на Газ 53 и там без междинна газ и двоен съединител скоростите въобще не влизаха и си беше много полезно нещо за научаване!

ФЕРАРИСТ
05-05-2008, 16:17
Напротив точно така трябва, ама малко хора го правят. То така е като му се развали на някой синхронизатора и става шофьор по неволя. Едно време карах курсовете на Газ 53 и там без междинна газ и двоен съединител скоростите въобще не влизаха и си беше много полезно нещо за научаване!
Е то казвам че не трябва да е така по принцип на колата, иначе когато е прецакан синх. явно това е ишерета, и аз на газка въртях за Це-то......и оттам го знам това..... 8)
Все пак синх. сменя ли се или трябва глобален ремонт......

Bloodless
05-05-2008, 23:00
Пробвай когато вкарваш от 1-ва на 2-ра с натиснат съединител да минеш през свободна. Така де, като дойде време да сменяш изключваш от 1-ва на свободна и от свободна на 2-ра и всичко това с натиснат съединител. Това са няколко секунди повече, но върши работа, поне при мен.

cassillas
05-05-2008, 23:09
Аз вчера са изнервих много.. няква алфа пак 156 101 коня дизел надъхан някъв да се гоним и цедя първа до 3000 / 3500 оборота и немога да вкарам 2-ра.. поболях са :lol:
101 коня няма 156 :wink: 105 е наи-малкия дизел :moon:

B0R1SLAV
06-05-2008, 04:04
Мхмм може, не се интересувам от дизелови автомобили.. също мразя и пералнята като кухненски уред :D :wink:

P.S. ||||/ пиЙЙс БраДАААААа 8)

vesko_iotov
08-05-2008, 23:45
и при мен го има този проблем и мислех да питам но колегата ме е изпреварил,някой знае ли решение на проблема освен майсторлъка с междината газ,щото е гадничко да не можеш да използваш истинското ускорение на колата

vesko_iotov
08-05-2008, 23:45
и при мен го има този проблем и мислех да питам но колегата ме е изпреварил,някой знае ли решение на проблема освен майсторлъка с междината газ,щото е гадничко да не можеш да използваш истинското ускорение на колата

Novachev
09-05-2008, 07:47
Да бе решението е смяна на си нхронизатор сваляне на кутия е около 150лв ремонта около 50-100лв и сенхронизатот 20-50 лв. Така че по мое мнение е по добре да сложиш кутия втора употреба която около 250 лв. Но има и друго като е свалена кутията задължително се прави режизия съединител и семеринг на коляновия вал.

bai_marin77
09-01-2009, 15:59
здравейте
Интерисуваме да ли някои е сменял
кутия на мен ми трябва з.колело
bai_marin@gbg.bg

to_lose_HEART
09-01-2009, 18:23
Да бе решението е смяна на си нхронизатор сваляне на кутия е около 150лв ремонта около 50-100лв и сенхронизатот 20-50 лв. Така че по мое мнение е по добре да сложиш кутия втора употреба която около 250 лв. Но има и друго като е свалена кутията задължително се прави режизия съединител и семеринг на коляновия вал.

А къде е гаранцията че тази кутия втора ръка няма да има същите проблеми

oem
09-01-2009, 19:06
Аз вчера са изнервих много.. няква алфа пак 156 101 коня дизел надъхан някъв да се гоним и цедя първа до 3000 / 3500 оборота и немога да вкарам 2-ра.. поболях са :lol:

Брееее ти много си я изцедил бе колега. Взел си и душата направо. :bouncing_smiley:

assassin's
09-01-2009, 21:05
взе ми думите от устата колега!тез обороти малко направо пред окотване е била

digitalundgrd
09-01-2009, 21:34
Кое е по-вредно :
Да я вкарвам от време на време в 7000 оборота или да я карам продължително време около 5500 6000?

Mapтo
09-01-2009, 21:47
Кое е по-вредно :
Да я вкарвам от време на време в 7000 оборота или да я карам продължително време около 5500 6000?

Остава да почакаш,след като се засилиш достатъчно да разпери криле и да политнеш високо....:tooth:

П.С. Колега, не е нормално това от твоя страна..така и в двата случая, затормозяваш много двигателчето

digitalundgrd
09-01-2009, 22:34
хаха аз не правя нито едното, нито другото...Просто ми е интересно кога може да роди по-бързо :
При светофарни гонки или бързо магистрално каране

fred
12-01-2009, 16:37
кво трябва да означава този термин "междина газ" :?:

Междинна газ, е караш, изключваш от скорост, подаваш газ докато е на празни обороти и включваш другата скорост, като гледаш горе долу оборотите да са на съответното ниво, най общо казано или малко по ниски
Другото е просто да не пускаш педала на газта, а леко да намалиш оборотите, защото обикновено междинан газ се подава, когато преминаваш на по ниска предавк, от пета на трета примерно, ето подобни разъждения по този въпрос от един форум:
Известно е ,че правилното каране изисква подаване на междинна газ при сваляне на предавките.Какво точно имам предвид?Например си напекъл колата на 4-та предавка с пълна газ и идва завой,който е остър и трябва да намалиш бързо.Започвайки да спираш връщаш от 4-та на 3-та и накрая на на 2-ра за да преминеш острия завой на 2-ра.Между всяко превключване на по-долна предвка,едновременно с натискане на спирачки се подава и междинна газ между всяка превключена по-ниска предавка(това означава боравене с тегниката на натискане на газта с пета и едновременно с това спирачка). Така карат всички състезатели! Но защо го правят? Аз си го обяснявам с това че когато спираш и едновременно връщаш по-долна скорост,ако не си подал междинна газ колата става леко нестабилна и гумите блокират.Именно затова и се използва междинната газ-за по-ефективно спиране и запазване на оборотите.Другото което си мисля,че става при подаване на междинна газ е че първичния и вторичния вал на скоростната кутия се уравновесяват и предавките влизат по лесно.Но тук едновременно с междинната газ е нужно и двойно амбреиране.Някои ще кажат за какво са синхронизаторите? Да,точно за да уравновесят валовете но те не са напълно достатъчни и ефективни(особено при нашите стари износени машини) Това са моите разбирания,които не знам доколко са вярни,затова ще бъде добре да обсъдим за какво точно служи междинната газ!
Само да добавя,че междинна газ използват и пилотите в MOTO GP,при всяка върната предавка едновременно със спирането те дават и междинна газ.Това мисля ,че пак се обяснява с оглед на това да не започне да занася задницата при връщане на предавка!

oem
12-01-2009, 16:49
Междинна газ, е караш, изключваш от скорост, подаваш газ докато е на празни обороти и включваш другата скорост, като гледаш горе долу оборотите да са на съответното ниво, най общо казано или малко по ниски
Другото е просто да не пускаш педала на газта, а леко да намалиш оборотите, защото обикновено междинан газ се подава, когато преминаваш на по ниска предавк, от пета на трета примерно, ето подобни разъждения по този въпрос от един форум:
Известно е ,че правилното каране изисква подаване на междинна газ при сваляне на предавките.Какво точно имам предвид?Например си напекъл колата на 4-та предавка с пълна газ и идва завой,който е остър и трябва да намалиш бързо.Започвайки да спираш връщаш от 4-та на 3-та и накрая на на 2-ра за да преминеш острия завой на 2-ра.Между всяко превключване на по-долна предвка,едновременно с натискане на спирачки се подава и междинна газ между всяка превключена по-ниска предавка(това означава боравене с тегниката на натискане на газта с пета и едновременно с това спирачка). Така карат всички състезатели! Но защо го правят? Аз си го обяснявам с това че когато спираш и едновременно връщаш по-долна скорост,ако не си подал междинна газ колата става леко нестабилна и гумите блокират.Именно затова и се използва междинната газ-за по-ефективно спиране и запазване на оборотите.Другото което си мисля,че става при подаване на междинна газ е че първичния и вторичния вал на скоростната кутия се уравновесяват и предавките влизат по лесно.Но тук едновременно с междинната газ е нужно и двойно амбреиране.Някои ще кажат за какво са синхронизаторите? Да,точно за да уравновесят валовете но те не са напълно достатъчни и ефективни(особено при нашите стари износени машини) Това са моите разбирания,които не знам доколко са вярни,затова ще бъде добре да обсъдим за какво точно служи междинната газ!
Само да добавя,че междинна газ използват и пилотите в MOTO GP,при всяка върната предавка едновременно със спирането те дават и междинна газ.Това мисля ,че пак се обяснява с оглед на това да не започне да занася задницата при връщане на предавка!

От край време съм свикнал да преминавам на сники предавки с междинна газ. На Уното ми бяха износени синхронизаторите на 2-ра и 3-та предавка. И винаги трябваше с междинна газ иначе няма вкарване.

Преди ходихме да се гоним по Божур (тук до града една хижа). И там от по-острите завой не мога да дръпна бързо на излизане на 2-ра предавка. А първя няма синхронизатор. с междинна газ се кварва първа в завоя и гаааааз :) И при спиране пак 3-та, 2-ра, 1-ва, ръчна и газ до дупка. :) Ооооффф спомени :)

Та и така си свикнах и в града да си карам. Скоростите влизат мигновено и лесно. С едно бутване с пръст. И сега и на алфичката така въпреки че няма проблеми с кутията така си синхронизирам по навик.

Важно е обаче цялата процедура с междинната газ да става много бързо. АКо си на 3-та: съединител, свободна, пускаш съединиетя, подаваш газ до 2000 - 2500 оборота и веднага съединител и 2-ра много бързо за да не паднат оборотите.

nikolaaaay
12-01-2009, 17:14
Междинна газ... Така карат всички състезатели! Но защо го правят?...
... междинна газ използват и пилотите в MOTO GP...
Не съм съгласен с теб. Междинната газ се използва при старите камиони, щото толкова им е било технологичното равнище навремето. Сега на моята Алфа с АБС, ЕБД и ВДЦ за какво да давам междинна газ?! Тва са пълни глупости. Свалям си от 4-та на 2-ра и нтискам спирачката, колкото е необходимо. За кво да си товаря скоростите излишно?! Накладките и спирачните дискове са по-евтини. Сега, ако имаш износени синхронизатори, тогава може всякакви чалъми да се използват, ако вършат работа.
За тва дето пилотите само така карали, не съм запознат с всички класове състезателни автомобили, но рали-автомобилите отдавна използват ск. кутии тип селеспийд - т.е. нямат съединител и спирачката се натиска с левия крак, точно както на картинг. Инфо-то ми е от Митко и Владо Илиеви. Във Ф1 всички знаем как е. Да натискаш с десния крак газ и спирачка ми звучи супер несериозно за състезателен автомобил. За състезателните мотори нямам идея, ма там е друга бирата.

RPWWD
12-01-2009, 17:40
С една дума, само състезатели в тоя форум...:baby:

fred
12-01-2009, 18:48
Не съм съгласен с теб. Междинната газ се използва при старите камиони, щото толкова им е било технологичното равнище навремето. Сега на моята Алфа с АБС, ЕБД и ВДЦ за какво да давам междинна газ?! Тва са пълни глупости. Свалям си от 4-та на 2-ра и нтискам спирачката, колкото е необходимо. За кво да си товаря скоростите излишно?! Накладките и спирачните дискове са по-евтини. Сега, ако имаш износени синхронизатори, тогава може всякакви чалъми да се използват, ако вършат работа.
За тва дето пилотите само така карали, не съм запознат с всички класове състезателни автомобили, но рали-автомобилите отдавна използват ск. кутии тип селеспийд - т.е. нямат съединител и спирачката се натиска с левия крак, точно както на картинг. Инфо-то ми е от Митко и Владо Илиеви. Във Ф1 всички знаем как е. Да натискаш с десния крак газ и спирачка ми звучи супер несериозно за състезателен автомобил. За състезателните мотори нямам идея, ма там е друга бирата.

Естествено, че е използвана при стари газки примерно, но човека пита какво е междинна газ, а както е отбелзал и колегата ОЕМ може да се ползва и сега, това си е въпрос на всеки /това е цитат от един друг форум, отбелязъл съм го/

От край време съм свикнал да преминавам на сники предавки с междинна газ. На Уното ми бяха износени синхронизаторите на 2-ра и 3-та предавка. И винаги трябваше с междинна газ иначе няма вкарване.Важно е обаче цялата процедура с междинната газ да става много бързо. АКо си на 3-та: съединител, свободна, пускаш съединиетя, подаваш газ до 2000 - 2500 оборота и веднага съединител и 2-ра много бързо за да не паднат оборотите.

ickoooo
12-01-2009, 19:01
Междинна газ, е караш, изключваш от скорост, подаваш газ докато е на празни обороти и включваш другата скорост, като гледаш горе долу оборотите да са на съответното ниво, най общо казано или малко по ниски
Другото е просто да не пускаш педала на газта, а леко да намалиш оборотите, защото обикновено междинан газ се подава, когато преминаваш на по ниска предавк, от пета на трета примерно, ето подобни разъждения по този въпрос от един форум:
Известно е ,че правилното каране изисква подаване на междинна газ при сваляне на предавките.Какво точно имам предвид?Например си напекъл колата на 4-та предавка с пълна газ и идва завой,който е остър и трябва да намалиш бързо.Започвайки да спираш връщаш от 4-та на 3-та и накрая на на 2-ра за да преминеш острия завой на 2-ра.Между всяко превключване на по-долна предвка,едновременно с натискане на спирачки се подава и междинна газ между всяка превключена по-ниска предавка(това означава боравене с тегниката на натискане на газта с пета и едновременно с това спирачка). Така карат всички състезатели! Но защо го правят? Аз си го обяснявам с това че когато спираш и едновременно връщаш по-долна скорост,ако не си подал междинна газ колата става леко нестабилна и гумите блокират.Именно затова и се използва междинната газ-за по-ефективно спиране и запазване на оборотите.Другото което си мисля,че става при подаване на междинна газ е че първичния и вторичния вал на скоростната кутия се уравновесяват и предавките влизат по лесно.Но тук едновременно с междинната газ е нужно и двойно амбреиране.Някои ще кажат за какво са синхронизаторите? Да,точно за да уравновесят валовете но те не са напълно достатъчни и ефективни(особено при нашите стари износени машини) Това са моите разбирания,които не знам доколко са вярни,затова ще бъде добре да обсъдим за какво точно служи междинната газ!
Само да добавя,че междинна газ използват и пилотите в MOTO GP,при всяка върната предавка едновременно със спирането те дават и междинна газ.Това мисля ,че пак се обяснява с оглед на това да не започне да занася задницата при връщане на предавка!

а тогава какво е това двоино амбреиране, това че натискаш съедеинителя за да изключиш от скорост и после за да включиш пак вече на другата предавка ли?

digitalundgrd
12-01-2009, 20:00
Специално във формула 1 знам, че има състезатели, които карат като нас...десен крак за газ и спирачка..., а други като Шумахер си карат като картинг...Гледал съм го по дискавъри!!
Любопитното е, че тези които използват десния си крак за газ и спирачка, пестят повече гориво..

RPWWD
12-01-2009, 20:04
Специално във формула 1 знам, че има състезатели, които карат като нас...десен крак за газ и спирачка..., а други като Шумахер си карат като картинг...Гледал съм го по дискавъри!!
Любопитното е, че тези които използват десния си крак за газ и спирачка, пестят повече гориво..

Тия с дето карат с двата крака го правят за да не губят мощност в завоите - "заваряваш" десния крак за педала на газта, а с левия скачаш на спирачката и при излизане от завоя я пускаш и се изстрелваш с пълна мощност.:wierdo:

fred
12-01-2009, 20:23
а тогава какво е това двоино амбреиране, това че натискаш съедеинителя за да изключиш от скорост и после за да включиш пак вече на другата предавка ли?

Да, това е, най общо казано, колкото за това с единия крак да натиска спирачка и газ, така може да се минат скоростно завои,на теория го знам, на практика не съм го правил :wierdo:, това го е казал и колегата по горе, има една книга от 70 години на един полски съзтезател, Застава му е фамилията, май негови книги и в интернет, той прави подробни описания на такива манипулации

fiore
13-01-2009, 17:15
Специално във формула 1 знам, че има състезатели, които карат като нас...десен крак за газ и спирачка..., а други като Шумахер си карат като картинг...Гледал съм го по дискавъри!!
Любопитното е, че тези които използват десния си крак за газ и спирачка, пестят повече гориво..

ами имаше един- Барикело но и той вече спира с левия крак. Аз специално спирам с левия на селеспийда, а на останалите изборът не е голям тъй като педалите идват малко кофти

ФЕРАРИСТ
13-01-2009, 18:31
Култард караше също така, но от практична гледна точка може би това не е много правилно защото все пак колкото и бързо да преместиш крака, при тамошната еластичност на двг-тата, е осезаемо пълното отпускане на единия педал, макар и за част от секундата......
Мишо пък не пускаше изцяло газта в завойте, това натоварва малко повече двигателя, но дава къде - къде по големи предимства.......въпрос на начин на каране......

oem
14-01-2009, 11:26
а тогава какво е това двоино амбреиране, това че натискаш съедеинителя за да изключиш от скорост и после за да включиш пак вече на другата предавка ли?

Точно това което съм описал е двойното амбреиране. Стари автобуси в градксия транспорт ако си се возил при тях така се сменят предавките. Те нямат синхронизатори на предавателната кутия.

По този начин в определени случай може да преминеш на по-долна предавка по-бързо от колкото да чакаш на сихнронизатора. Например при твърде високи или ниски обороти.