PDA

View Full Version : Дилема - Grande Punto или 147 ?



BasicElement
30-06-2008, 13:46
Колеги, дайте съвет как да постъпя.
Преди няколко дни си ударих много лошо Алфата и сега съм решил да инвестирам в нещо по-ново.
Дилемата е между това да си взема ново Grande Punto с прилични екстри и 2 год. гаранция за около 25000 или за два пъти по-малко пари да си купя някоя втора ръка 147 2.0.
Разбира се много би ми се искало пак да карам Алфа, но ако трябва отново да вкарвам хиляди пари по сервизи, защото тъкмо съм хванал периода, в който колата започва да дава дефекти ... няма да е много добре :roll:
Как бихте ме посъветвали вие като запознати с хубавите и лошите страни на 147 ?

Предварително благодаря !

georgyg
30-06-2008, 17:04
Новата кола има предимства като избор на екстри и цвят, двигател и ЛИЗИНГ и т.н. Кофтито е че за 2-3 години са обезценява доста, но ако смяташ да я караш повече от 5 години си вземи нова.

nikolaaaay
30-06-2008, 19:52
Нисък клас кола не си заслужава парите. Няма да има нищо общо с предишната ти Алфа, а ще ти излиза същото или по-скъпо. Ако искаш нова кола помисли за нова 147 или 2-3 годишна с екстри. Лично аз съм твърдо против да се взима на всяка цена "нова кола". Налага ми се да пътувам до Германия от време на време и там караме обикновено рент-а-кар-ски модели от нисък клас. Последно бяха ФВ Гоуф5 ТДИ, Мерцедес А класа бенз. и Б класа ЦДИ. И трите са големи дървета. Моята 156 доставя тонове удоволствие в повече.

vovata
30-06-2008, 20:08
2-3 годишна с екстри
И аз съм на това мнение.

lyuli
30-06-2008, 20:22
147 си е супер особено ако е малко км. :lol:

georgyg
30-06-2008, 20:23
147 си е супер особено ако е малко км. :lol:

Малкото километри са от 8 до 15 :wink:

Вероятността да попадне човек на кола на 2-3 години с удар или на доста повече километри е голяма, защото малко хора продават супер коли на добри цени. Ако ще е втора ръка поне да е GT, не че не ми харесва 147-ците ама риска да дадеш 15 000 лв и после още 2-3 за ремонти не е малък. А и като една кола мине 80-100 000 км вече не е много нова.

lyuli
30-06-2008, 20:25
147 си е супер особено ако е малко км. :lol:

Малкото километри са от 8 до 15 :wink:


хахаха ;) моята е на около 100К и за сега е ок.

georgyg
30-06-2008, 20:33
@BasicElement
А за 12-13 000 лв ще е доста над 2-3 годишна 147-ца. И ти давам гаранция, че като смениш окачването и някой друг датчик и ще стане 16-17 000 лв. Обслужването си го знаеш колко е пари :idea:

zimin
30-06-2008, 20:44
новото си е ново,обаче в случая аз бих си купил алфа на втора :wink:

BasicElement
30-06-2008, 21:05
@BasicElement
А за 12-13 000 лв ще е доста над 2-3 годишна 147-ца. И ти давам гаранция, че като смениш окачването и някой друг датчик и ще стане 16-17 000 лв. Обслужването си го знаеш колко е пари :idea:

Именно, за толкова пари ще е на около 4-5 годинки. А имайки предвид, че новите коли не се правят както преди, т.е. да изкарват по много ... тогава се чудя дали си заслужава.
Моята 155-ца я взех за 4000 лв. и за една година инвестирах още толкова в нея. Може би е въпрос на късмет, но ако се случи да дам 15 000 за втора ръка и след няколко месеца започна да сменяма части и по нея, няма да е никак добре.
Иначе спор няма, че между Фиат и Алфа има съществена разлика.

http://mobile.bg/pcgi/main.cgi?topmenu= ... f1=details (http://mobile.bg/pcgi/main.cgi?topmenu=2&leftmenu=1&act=11213709842808205&f1=details)

Загледах се в тази ... :roll:

code
30-06-2008, 21:17
147 vs Пунто! Според мен 147 е по-стойностната машина, Пунтото е правено за много широк кръг клиенти, оттам и с доста компромиси. Дилемата e като BMW1 vs Golf. Все пак ако не си вманиачен шофер новото си е ново. Направо не знам какво да те посъветвам, решавай и скачай все пак парите са си твои :)

georgyg
01-07-2008, 08:37
Качваш се караш едната, после другата и си решаваш. Всяка от тях има предимства и недостатъци :wink: Просто при старата кола си има риск.

Niki_vd
01-07-2008, 09:42
Бе все едно да сравняваш мадама на 25г. със жена в разцвета на младостта малко над 45:)) Вапрос на избор.Макар че новото си е ново аз бих предпочел кола втора употреба за да ми останат парички за ремонти след това:)

hektor
01-07-2008, 10:50
Колега, както си се заканил да дадеш повечко пари за кола защо не се огледаш из немско по реномираните автокъщи. Може би това ще ти спести поне за известно време доста главоболия в случай,че си купиш кола от БГ. Така и така каза, че често ходиш из немско.
www.autohus.de (http://www.autohus.de) това е една доста реномирана автокъща! Инак относно гранде-то уххххххх много пари за този мъник. Ако живееше в немско е друга работата. Качествени горива, готини пътища и фиатчето ще издържи по-дълго без ремонти. Ама така в БГ!!!!!!!!! :twisted:

BasicElement
01-07-2008, 11:35
Колега, както си се заканил да дадеш повечко пари за кола защо не се огледаш из немско по реномираните автокъщи. Може би това ще ти спести поне за известно време доста главоболия в случай,че си купиш кола от БГ. Така и така каза, че често ходиш из немско.
www.autohus.de (http://www.autohus.de) това е една доста реномирана автокъща! Инак относно гранде-то уххххххх много пари за този мъник. Ако живееше в немско е друга работата. Качествени горива, готини пътища и фиатчето ще издържи по-дълго без ремонти. Ама така в БГ!!!!!!!!! :twisted:

Колегата nikolaaaay беше писал, че пътува често до Германия. Аз нямам много път натам, а честно казано нямам и време да обикалям да търся.
В крайна сметка май клоня към Пунтото. На външен вид ми харесва, 95 коня на това купе не са малко, а и самата идея да съм пръв собственик много ми допада :) За сега ще гледам практичното, пък дано един ден успея да си взема и нова Алфа :)

SFINKS
02-07-2008, 12:27
Ако имаш повече свободно време за ремонти по сервизи и по малко пари си вземи втора употреба кола , излиза по евтино ама само при доста старички и евтини коли . Ако както пишеш стара за 15 000 или нова за 25 000 според мен е 100 пъти по добре да си вземеш нова

RoMeO_156_GTA
02-07-2008, 15:22
Питай колегата vladu , беше изправен пред такъв избори и взе 147 :D http://clubalfaromeo.com/forum/viewtopi ... highlight= (http://clubalfaromeo.com/forum/viewtopic.php?t=16720&highlight=)

BasicElement
02-07-2008, 16:41
До колкото прочетох си е поръчал Пунтото и му е излязло 30500.
Пък гледам, че аватара му е с 147 :) Какво е направил в крайна сметка ?

Btw - и аз поръчах моето. Доста по-малко излезе, най-вече заради кожения салон и климатроника.

georgyg
02-07-2008, 16:53
Мисля се отказа, но ти можеш да напишеш какво си поръчал и колко излезе :wink:

BasicElement
02-07-2008, 17:50
Двигателят е 1.4 16V с 95 коня.
Нивото на оборудване е DYNAMIC, т.е. климатик, две въздушни възглавници, фарове за мъгла, ABS с EBD, централно заключване, имобилайзер с променлив код, предни ел. стъкла, трип компютър, противопожарна система FPS (не знам точно какво представлява), отопление на задното стъкло, регулируеми фарове, трети стоп, серво и стоманени джанти 15".
Към това прибавих прагове и заден спойлер, като на SPORT изпълнението, ярко червен цвят, ел. управляеми и отопляеми огледала, двуцветно арматурно табло (за което се оказа, че трябва да се поръча задължително) и още 4 въздушни възглавници - отстрани на седалките.
На първо време ще съм без лети джанти, защото малко превиших бюджета :)

Цената на тази конфигурация плюс регистрация в КАТ, аларма, гражданска, каско за една година в Армеец и отстъпка 2500 лв. е 26,326 лв.

alfa1551.8ts130
02-07-2008, 23:30
Абе и двете са фиат,така че решавай и взимай.Не е трудно.Ска4ай на пунтото казвам ти го като алфист,да ме прости никола ромео.

georgyg
03-07-2008, 08:32
@BasicElement ДА ТИ Е ЧЕСТИТА. На всеки пожелавам по една НОВА, пък марка и модел по-желание.

Като я вземеш сложи снимки...

П.С. Цвят?

Сега прочетох, че ще е ЧЕРВЕНА :devil:

lazy
03-07-2008, 08:54
Ако имаш повече свободно време за ремонти по сервизи и по малко пари си вземи втора употреба кола , излиза по евтино ама само при доста старички и евтини коли .

А за 3-4год коли кво точно излиза ?

aex
03-07-2008, 12:49
То явно темата е приключила ама поне е интересна. По скоро само за малки и ефтини коли има смисъл нови , защото бавно се обезценяват и цялостно не губиш толко пари. А по темата проблем ли е било да се дадат 25к за стара ? Защото тогава влизаш в 147мджет на 3 4 години за около 20к. Със ремонти, ЧЕП, регистрация и застраховки 25к. А просто да се сравнява с пунто 1.4 95 коня е смешно :lol: Но който се е качил на нова кола, да се върне на такава втора ръка е по скоро изключение, което потвърждава правилото.

georgyg
03-07-2008, 13:08
Според мен сърцето казва 147-ца, но практичността НОВА КОЛА.
Да се купи кола на 6-7 години след 3 години ще е на 10 и едва ли ще е толкова здрава, колкото повечето се заблуждаваме. Просто разликата от 6-7 години не е малка за кола. Аз лично съм в същата делима, макар че мисля да си карам колата още поне 1 година, а пък после ще му мисля, но ми се струва че Пунтото е разумния избор. Освен ако не почна да изкарвам пари като за 159-ка :clap2:

aex
03-07-2008, 14:45
Дачия Логан? :idea:

nikolaaaay
03-07-2008, 19:17
Абе и двете са фиат,така че решавай и взимай.Не е трудно.Ска4ай на пунтото казвам ти го като алфист,да ме прости никола ромео.
Ама и Енцо Ферари трябва да те прости. А те и Мазерати са си чист ФИАТ. Не знам и защо трябва да даваш 200 000 евро за такива измислици, като 8С, като и то си е ФИАТ. А тия лудите даже ги дават кинтите и ония не щат да им продадат колата, щот не били алфисти ли, и аз не знам ква е тая работа.

BasicElement
03-07-2008, 22:18
Дачия Логан? :idea:

Прегледах и Dacia, но честно казано не излиза чак толкова по-евтина като прибавиш екстри. А и все пак вида е коренно различен... на мен никак не ми харесва.

georgyg - благодаря ти ! :)

nk
06-07-2008, 17:31
Колега... да ти е честито Пунтото... :)

, но според мен... си е чисто престъпление толкова пари за такава кола... с такова оборудване...

Давам ти за пример моя случай... Преди 8 месеца си взех от Германия 147 2.0 селеспийд, дистинктив... 17ки, босе (което на мен ми допада как звучи) и салона с който излизат GT-тата (не знам точно как се води)...
Единствено няма подгряване на седалките и миене на фаровете...
На 79К км. като си имаше и сервизни документи...

Цената 5500Е (заради забележки по боята) + 550Е транспорт...
Сменил съм два долни носача и 4 тампона... Минал съм 10 000км... Няма никакви проблеми и смятам, че няма да има сериозни още 1 година поне, че може и повече...

Въпроса е, че ако я карам тази кола 2 години спрямо теб ще съм спестил около 3-4000 само от каско и като добавиш обезценяването на новата кола излиза, че мога да я пусна в кошчето и да не съм много назад спрямо покупката на нов автомобил...

И най-важното за мен... не ми пука за тази кола, защото не съм дал купчина пари за нея...

BasicElement
07-07-2008, 12:40
Колега, вероятно си прав, но както казах и преди, аз нямам време и възможност да се разхождам из Германия да търся кола.
Напатих се от ремонти вследствие на безхаберие на бивши собственици и наистина искам вече да карам нова кола.
Като клас и екстри не е толкова много, но за момента гледам практичността, пък ако Бог е рекъл, може след това да си взема 159-ка с всички екстри.
Иначе благодаря за пожеланието и желая на теб наистина да минеш само с толкова ремонти по 147-цата.

Между другото каското на Пунтото е 1200 лв. на година, а не 2000. Имайки предвид как се определя стойността му, предполагам, че твоето е около 800, което не е толкова далече :calc:

nk
07-07-2008, 12:55
да... нещо такова е за каското.... :lol: аз все едно не знам как се смята... :roll:

иначе не съм се разхождал до там... по обява от мобиле.де... доста коли дойдоха така миналата година и всичките в много добро състояние...

georgyg
07-07-2008, 13:41
да... нещо такова е за каското.... :lol: аз все едно не знам как се смята... :roll:

иначе не съм се разхождал до там... по обява от мобиле.де... доста коли дойдоха така миналата година и всичките в много добро състояние...

Като я покараш 2-3 години и видиш парите, които си набил в нея за ремонти, мисля ще разбереш защо германците купуват нови коли и после ни ги продават на нас. Просто старата кола има голяма доза късмет, то не че при новата няма, но там си има гаранция.
А каското на Пунтото е на доста по нисък % от стойността, така че може и на кантар да сте.
Пунтото е по-добре ако си я купуваш за по дълъг период, защото през първите 2-3 години губи най много от стойността си.

Мисля темата може да се премести в Общи приказки :lol:

nk
07-07-2008, 15:12
Мисля темата може да се премести в Общи приказки :lol:

Определено... ;)

Според мен загубата от нова кола винаги е много по-голяма спрямо читав автомобил втора употреба. Фактора късмет също е много важен тук..., но да предположим, че го имаме... :lol: