PDA

View Full Version : Въпрос относно ABS на 156 2.0



Доко
02-07-2008, 23:37
Здравейте колеги , днес ми се появи много неприятен проблем с АБС-а , при леко натискане на спирачка се активира почти постоянно.Възможно ли е някой датчик да не отчита движение и да активира системата.На диагностика не излиза грешка , не свети и лампата за някакъв проблем с АБС, и в един момент просто се изнервих и откачих кабела на един от датчиците,естествено отчете грешка и сега няма проблеми - не вкючва но съм и без АБС .Моля ако някой се е сблъсквал с подобен проблем да сподели.Мерси предварително.

sen7
03-07-2008, 02:12
накладките как са ти ?

Доко
03-07-2008, 08:06
Преди месец са сменени.

Susscrofa
03-07-2008, 09:09
А самата АBS система работи ли ти като натискаш спирачката.

fade
03-07-2008, 09:17
Колега проверете да не би да имате клеясало жило на ръчната спирачка. При мен така се случи и докато се наканя да отида да сменям... блокирах един ден на един светофар.
Какво имам предвид, когато блокира жило не позволява на накладките да се връщат и така луфта става все по малък и по малък. Само при леко докосване на спирачката и ковеше моята. Отначало си мислех, че това са прословутите спирачки на Алфа Ромео, но се оказа, че е най-обикновенна ръжда :wink: Не твърдя, че и при вас проблема е такъв, но нищо не ви пречи да проверите не отнема много време!
Успех!

Old Fox
03-07-2008, 09:22
А самата АBS система работи ли ти като натискаш спирачката.


..., при леко натискане на спирачка се активира почти постоянно
Как мислиш...? Дали работи като натисне спирачката?

Susscrofa
03-07-2008, 09:32
Еми аз мисля, че не работи. Но както и да е. И аз имах подобен проблем зимата, но извинете, че се включих г-н мармот няма да го правя повече, изявете се вие.

Old Fox
03-07-2008, 09:54
Tова на аватара е пос -скоро невестулка/пор и т.н. :)
Човека пише че при най-лекото натискане системата се активира - отговарям ти на въпроса. Това че ти мислиш че не работи е друг въпрос.

n_netov
03-07-2008, 09:57
виж да не би да е блокирало някой спирачно цилиндърче и проблема да е от там, защото не може да се върне,

вдигни си колата на крик и върти всяка гума за да видиш как се въртят, ако някоя се върти много трудно .....

Susscrofa
03-07-2008, 10:24
От всичко разбираш по много ти. Явно си голям капацитет и по зоология. Това твъдо не е нито пор нито невестулка, но не ми се обяснява много време ще си загубя.
Извинявам се на колегата, че му пълня темата с глупости, но трябва да отговоря на големите капацитети.

Доко
03-07-2008, 16:04
Колега проверете да не би да имате клеясало жило на ръчната спирачка. При мен така се случи и докато се наканя да отида да сменям... блокирах един ден на един светофар.
Какво имам предвид, когато блокира жило не позволява на накладките да се връщат и така луфта става все по малък и по малък. Само при леко докосване на спирачката и ковеше моята. Отначало си мислех, че това са прословутите спирачки на Алфа Ромео, но се оказа, че е най-обикновенна ръжда :wink: Не твърдя, че и при вас проблема е такъв, но нищо не ви пречи да проверите не отнема много време!
Успех!

И при мен спирачките при леко докосване коват зверски, така беше като я купих и аз си мислех че е нормално ,а ръчната хваща здраво от втория зъб, благодаря колега за идеята - само това не съм проверил още :) Ще я гледам при първа възможност , може би в събота. Благодаря на всички отзовали се със съвет , ще разглобява майстора здраво ако се налага :(

fade
03-07-2008, 16:30
... ,а ръчната хваща здраво от втория зъб, благодаря колега за идеята - само това не съм проверил още :) Ще я гледам при първа възможност , може би в събота. Благодаря на всички отзовали се със съвет , ще разглобява майстора здраво ако се налага :(

Ами да колега прилича на моите симптоми... не чакайте до Събота или не карайте!
Ако Ви затегне колело ще опечете накладката и ще свири после (разбрах, че сте сменял скоро накладки) може да прегреете диска и т.н.
А това, че лови още на втория зъб е също като при мен! Най-вероятно е натягана заради старите накладки! Обикновенно там където е захваната бронята на жилото към апарата се отваря маншона и се пълни с прах, кал и луга през зимата. Пръскайте със спрей вътре и оставете да го разкисне и след това движете жилото без да натягате спирачката разбира се. НО!... колегата който споменава за задържащи цилиндърчета също е прав!
Когато Ви сменяха накладки провериха ли това... направиха ли техническо обслужване на спирачната ситема, смениха ли течността... това също може да е причина стара течност и фалшиви маркучета... проблема не е с едно решение, изобщо направете си едно ТО на спирачната система щом сте се захванал и ви прави проблеми.

136
03-07-2008, 17:12
При 2.4 JTD, 156 , Скороста се отчита от датчиците на АБС, има възможност някои от датчиците да показва различна стойност и за това да подава инфо за включване на АБС. Ако се закачи на компютър,в движение може да се разбере кой от датчиците показва различна стойност.

Доко
03-07-2008, 19:08
Мерси за съветите,утре ще има профилактика на спирачна система,че ще ми трябва,миналата седмица КГБ и смени софтуера и сега си понадръпва:D :D Между другото само това не съм правил по тази кола,но явно ме влече модела и в момента като изключим проблемчето с АБС-а съм сменил почти всичко по нея , докарах я до магазинска :D .Днес цял ден обикалям с едно БМВ 318 tds 98 на един приятел , освен това че вероятно е доста по икономична и двигателя е перфектен, с нищо не си заслужава 8-те хиляди които даде миналата седмица за нея, скърца вътре,предница за правене,почти истървали амортисьори и т.н., нов внос , с нищо не ме впечатли макар ,че по едно време се засилих за такава :? Май съм станал фен и Аз :big_love: Но това не означава,че БМВ е лоша марка - напротив , просто тази кола вероятно е имал лош стопанин и е факт ,че има и купувачи за нея макар и лошо стопанисвана,което за съжаление не важи за нашите,но за сметка на това май са като наркотик. :D

BO
03-07-2008, 19:29
Какъв размер са ти 4-те гуми?

Доко
03-07-2008, 19:36
205/60/15 четирите са еднакви и почти нови , мерси все пак :)

fiore
04-07-2008, 13:59
а не мислите ли че може да се е скапала централата. не записва грешка щото няма такава. всички датчици работят и всичко е на 6, само дето централата задейства АБС-то при по малко усилие.

Доко
04-07-2008, 20:58
Ей тва беше първото нещо което ми мина през ума ,но...............Тръгнахме от по безболезнените варианти да отмятаме.Всъщност на мен не ми остана време днес да я погледна,а утре ще понахващам малко попчета :D ,така че май за понеделник ще остане да я гадаем.

fiore
07-07-2008, 09:16
е всички се надяваме на по лек вариант но доста често се наиграваме и само си късаме нервите. Ако е повреда в електронния блок, което е доста вероятно, можеш безпроблемно сам да си го смениш(сваля се само той), но ако трябва да сменяш цялата централа( втора ръка е около 200 лв.) трябва да обезвъздушаваш и не е толкова лесно.

DeX
24-07-2008, 19:55
доко, реши ли си проблема ? да са ти сменяли скоро лагер на главина!?

Георги Живков
20-12-2009, 15:37
Вчера съм забравил ръчната вдигната и днес задните гуми не мърдат. Свалих задна лява,понапънах със една щангичка и я отболкирах. Тръгвам да карам,ама задна дясна си се влачи по снега докато не стъпих на асфалта. Като покарах малко,се оправи и сега колата си върви нормално,без въобще да задържа някое колело. Проблема е,че светна лампата на ABSса и като натисна по-рязко педала на спирачките, предните гуми се влачат.Въпросът ми е,дали мога да карам така около 500км.и след празниците да я карам на майстор? Колата е Alfa 156 1.8TS

Доко
20-12-2009, 15:54
доко, реши ли си проблема ? да са ти сменяли скоро лагер на главина!?

Брее тази стара тема от къде я изровихте :-)

Сега видях, че не съм писал от къде ми беше проблема . Ами след разглобяване на датчика на АБС-са на едното предно колело изпадна метална стружка която бе застанала между датчика и гривната, и вероятно системата е отчитала блокирало колело и се задействаше при всяко натискане на спирачката. Няколко дни по-рано сменях пружини и амортисьори. След отсраняване на металното парченце всичко си беше ок .

п.с. Реших, че може да е от полза на някой :gruebel::cheers:

Kuker
20-12-2009, 16:32
Вчера съм забравил ръчната вдигната и днес задните гуми не мърдат. Свалих задна лява,понапънах със една щангичка и я отболкирах. Тръгвам да карам,ама задна дясна си се влачи по снега докато не стъпих на асфалта. Като покарах малко,се оправи и сега колата си върви нормално,без въобще да задържа някое колело. Проблема е,че светна лампата на ABSса и като натисна по-рязко педала на спирачките, предните гуми се влачат.Въпросът ми е,дали мога да карам така около 500км.и след празниците да я карам на майстор? Колата е Alfa 156 1.8TSАко ти е работила нормално системата не трябва да имаш проблем след случката.Като светне лампата спираш, гасиш, палиш и след 15-тина метра трябва да изгасне.Това при положение че се е отпуснала ръчната.

myato
20-12-2009, 18:08
Вчера съм забравил ръчната вдигната и днес задните гуми не мърдат. Свалих задна лява,понапънах със една щангичка и я отболкирах. Тръгвам да карам,ама задна дясна си се влачи по снега докато не стъпих на асфалта. Като покарах малко,се оправи и сега колата си върви нормално,без въобще да задържа някое колело. Проблема е,че светна лампата на ABSса и като натисна по-рязко педала на спирачките, предните гуми се влачат.Въпросът ми е,дали мога да карам така около 500км.и след празниците да я карам на майстор? Колата е Alfa 156 1.8TS

Най-вероятно единият апарат продължава да задържа.Вкарай колата в някой гараж да се разтуши.Раздвижи ръчната и повече не я ползвай в студа.Може да дръпнеш и директно на рамената на апаратите назад,за да си сигурен,че са върнати.

cyberhill
21-12-2009, 10:15
Да използвам темата за един въпрос...
Преди около седмица имах проблем с един бушон на ABS-а и карах няколко дни без ABS. Направи ми впечатление, че колата спира доста по как да кажа - равномерно. След пускането на ABS-а отново спира направо брутално! Забива нос яко. Направо кове. Но не се включва ABS в този момент , а чак когато наистина почнат да "суркат" гуми.
Та въпроса ми е , нормално ли е това забиване и толкова рязко спиране?
Защо не го прави когато е без ABS?

Накладките са някъде на 2/3 и предни и задни.

Kuker
21-12-2009, 17:25
ABS-а прави 180 атмосфери налягане, за това "кове".