PDA

View Full Version : Климата направо ми убива вървежа...



Chimev
08-08-2008, 13:06
Вчера тъй като по едно време беше по-хладно изключих климата и.... :plane: тя направо полетя пущината. До сега не ми беше правило впечатление, че разликата е тооолкова голяма. На един приятел рендето дето е 1.2 не се скопява така. Дали има вариант в който да има нещо проблем по климата, защото разликата е....:crazy:. Иначе си изстудява добре :prescription:

LeoVin4i
08-08-2008, 13:23
Такова е положението свиквай. Не е толкова страшно, просто стрелкичката на оборотомера трябва да я държиш към 4 :saint:

oem
08-08-2008, 13:26
Климатика товари само докато разкара фреона по системата. Демек докато падне налягането. Тогава компресора само го поддръжа и почти не товари мотора. Пробвай преди да тръгнеш запали колата и я остави за 3, 4 мин на климатик и да върти въздуха вътре. След това няма да усещап, че ти товари.

Chimev
08-08-2008, 13:36
Само когато изключи компресора е ок (естествено), иначе включи ли се направо наполовина все едно пада мощността. При изпреварване се усеща особено осезаемо и неприятно :). И колкото и време да мине все тая...Иначе аз съм и свикнал - обороти там и други чалъми, но не е в това идеята, просто разликата е колкото от мен до следващото дърво :)

oem
08-08-2008, 15:07
Хм... компресора работи постояно. Включва и изключва само перката която охлажда радиатоа на климатика. Компресора изключва само когато подадеш рязко газ до долу. При изпреварване се изключва за да моеш да използваш пълната нощност на мотора. Иначе работи постояно. Като достигне градусите в купето той пак работи, но вече започва само да смуче фреон и му е по-леко. И тогава ня би трябвало да го усещаш.

На твоята кола може и да не така. Като гледам е 1.4. При мен като поработи 5 мин и вече не го усещам. Колата върви както и при изключен климатик.

ssveto
08-08-2008, 16:10
Климатика товари само докато разкара фреона по системата. Демек докато падне налягането. Тогава компресора само го поддръжа и почти не товари мотора. Пробвай преди да тръгнеш запали колата и я остави за 3, 4 мин на климатик и да върти въздуха вътре. След това няма да усещап, че ти товари.

Колега, какви са тези работи които говориш, да не кажа глупости? Няма такъв момент да пада налягането?? Компресора винаги се товари, работи ли - нагнетява постоянно. А пада ли налягането, значи има нещо гнило в цялата система.

ssveto
08-08-2008, 16:16
Хм... компресора работи постояно. Включва и изключва само перката която охлажда радиатоа на климатика. Компресора изключва само когато подадеш рязко газ до долу. При изпреварване се изключва за да моеш да използваш пълната нощност на мотора. Иначе работи постояно. Като достигне градусите в купето той пак работи, но вече започва само да смуче фреон и му е по-леко. И тогава ня би трябвало да го усещаш.

На твоята кола може и да не така. Като гледам е 1.4. При мен като поработи 5 мин и вече не го усещам. Колата върви както и при изключен климатик.

Компресора изключва и по "студ" на питата в купето имаш термодвойка, при достигане на 3,5 градуса компресора се изключва! И би ли изяснил следното: "Като достигне градусите в купето той пак работи, но вече започва само да смуче фреон и му е по-леко."
Това са съчинения на свободна тема колега!

trustworthy
08-08-2008, 17:42
Препоръчвам да се попрочете поне малко за термодинамичните цикли при климатичните уредби и чак тогава да се поства мъдрости тук! Компресорът затова така му викат, защото КОМПРЕСИРА, не смуче!!!
Бензинов двигател, 1.4 кубика, няма как да не се товари от компресора на климатика и да не се отразява на динамиката на колата.

Имам познат с бензинов двигател 3.0 и при него разлика с/без климатик няма ;)

oem
08-08-2008, 17:48
Исках да кажа, че когато климатика не работи налягането на фреона е високо. Към 7 - 8 атмосфери и тогава му е най-трудно. Когато компресора започне да върти, фреона в системата се охлажда и свива от там и налягането може да падне под 2 атмосфери. И тогава компресора само върти газта в системата и му е много по-леко.

Пробвайте ако шете. Закачете манометър и вижте какво е налягането. Пробвайте да спрете и охлаждането на фреона в радиатора. Тогава газста се разширява, прави високо налягане и като надмине близо 8,5 атмосфери и пресостата ще изключи компресора.

ssveto
08-08-2008, 18:39
Исках да кажа, че когато климатика не работи налягането на фреона е високо. Към 7 - 8 атмосфери и тогава му е най-трудно. Когато компресора започне да върти, фреона в системата се охлажда и свива от там и налягането може да падне под 2 атмосфери. И тогава компресора само върти газта в системата и му е много по-леко.

Пробвайте ако шете. Закачете манометър и вижте какво е налягането. Пробвайте да спрете и охлаждането на фреона в радиатора. Тогава газста се разширява, прави високо налягане и като надмине близо 8,5 атмосфери и пресостата ще изключи компресора.

Пълни глупости говориш пак! Съчинения на свободна тема...
Както каза колагата това е КОМПРЕСОР. А цялата система може да се разглежда като обикновен хладилник, термопомпа. Които работи в следния цикъл: компресиране-кондензиране-разширение-изпарение, и цикъла се повтаря. Фреонът от изпарителя постъпва в компресора, където температурата и налягането му се повишават. Оттам постъпва в кондензатора, където отдава температура на топлоносителя на отоплителният кръг, и преминава от газообразно в течно състояние. През вентила за редуциране на налягането фреонът преминава отново в изпарителя, където под действие на отнетата топлина се изпарява и отново постъпва в компресора.

trustworthy
08-08-2008, 18:44
Исках да кажа, че когато климатика не работи налягането на фреона е високо. Към 7 - 8 атмосфери и тогава му е най-трудно. Когато компресора започне да върти, фреона в системата се охлажда и свива от там и налягането може да падне под 2 атмосфери. И тогава компресора само върти газта в системата и му е много по-леко.

Явно все пак не си прочел за процесите в климатичните уредби :) Компресорът 'свива' фреона при неговото сгъстяване. При свиването ВИНАГИ имаме вдигане на температурата на флуида - в случая - фреонче ;) (неслучайно при турбо-компресорните агрегати има меджинен охладител ;)). Охлаждането става благодарение на това, че фреонът се изпарява при преминаването си през топлообленника в купето. При изпарението си той отнема количество топлина от въздуха който обдухва този топлообменник. Точно това е особеността на климатичната уредба - отнема топлина от флуида с по-ниска температура. Това важи и за домашните климатични уредби при режим 'отопление' през зимата. Тогава се отдава количестовто топлина, отнето от по-студения външен въздух. Всичко това е възможно благодарение на специфичните свойствата на фреона.
След като ти е охладих въздуха в купето, фреонът отива в кондензатора, където наистина се охлажда от въздуха, който го обтича и после пак в компресора. компресорът ще ти харчи абсолютно същото количество енергия и 5 часа след като си запалил и подкарал колата, стига той да работи в момента.


Пробвайте ако шете. Закачете манометър и вижте какво е налягането. Пробвайте да спрете и охлаждането на фреона в радиатора. Тогава газста се разширява, прави високо налягане и като надмине близо 8,5 атмосфери и пресостата ще изключи компресора.

И по какво става ясно от казаното по-горе, че компресорът се товари само при старта си??

Satanism
08-08-2008, 23:50
Бе...не знам, ама не е само 1.4ката...
На 1.6ца с чип пак си е е*ало майката...все едно карам 950 кубика танк....на метан :lol:
Винаги съм бил фен на 1.8ТС мотора бтв :D

oem
09-08-2008, 00:10
Аз не съм хладилен експерт, но така ми обесниха. Че винаги при старт на системата налягането е голямо. И като се охлади фреона се свива и налягането пада и тогава компресора не се товари толкова много. Това ми го обесни човек който се занимава с това от 20 години. И наистина аз усещам колата си. При един колега на аудито му е същата работа. Ауди 1.8 Т като включи климатика и все едно не е същата кола. Като поработи на климатик 4, 5 минути и после все едно не е включен. И аз знам че на автомобилите компресорите не изключват никога. Той дори и да изключи в купето веднага става пак топло и трябва пак да включи. И също специално при Алфата съм чел в сервизната книжка, че компресора изключва само когато ти трябва пълната мощност на мотора. Демек когато натиснеш педала на газта до долу. Аз забелязвам, че когато мине 3000 оборота колата тръгва да върви нормално (в началото когато усещам натоварване от компресора в ниските обороти), но дали тогава изключва или просто на мотора му идва там достатъчно мощност, че да не усеща компресора не знам.

Сега пак казвам, че не съм специалист, но така са ми обеснили. Извинявам се ако съм объркал някого. Май трябва да си примълчавам нещата в който не съм се убедил. Но поне като ми обесниха на мен ми се стори логично. А и човека ми е роднина и както казах се занимава от 20 години с тази дейност. А и ми го показа нагледно с манометъра. Не виждам защо да ме лъже или да се бъзика с мен.

spe4elist
09-08-2008, 00:32
...Имам познат с бензинов двигател 3.0 и при него разлика с/без климатик няма ;)

При двата литра Туин Спарк е същото...:th_up:

ssveto
09-08-2008, 09:10
При двата литра Туин Спарк е същото...:th_up:

Карам и един Ford c-max 1,6 TDCi изобщо никога не се усеща климатика. Но това е може би от големият въртящ момент дават 245Hm при 1700об.
При алфата от подписа ми се усеща климатика, но чак пак да умира колата не, просто наема по-мудно.

pininfarina
09-08-2008, 10:57
А някой от вас пробвал ли е да си смени дехидратора на системата и след това да сподели каква е разликата и колко олеква работата на мотора с нов дехидратор на климатичката система. Нямам намерение да обяснявам каква е неговата роля тук - за тази цел си има книжки и всеки може малко да се образова преди да започне да сипе мъдрости.
Само искам да кажа че като започнр да се позапушва, климатика започва да изстудява по бавно и компресорът започва да се товри доста повече от нормалното.
Един нов дехидратор е около 80 лева.

galinves71
09-08-2008, 22:31
при климатрониците е такая щото включват и изключват и разсейват мотора,а на рендето на приятеляти навярно лагуна 90коня е климатик и затова не го усеща.гледах предаване за ауди а8 с 1 резервоар колко километра ще измине и там на този 200коня мотор на няколко пъти споменаха че на шофьора му било адски топло но не пускал климата за да не бави и мъчи колата.

kalata8
10-08-2008, 13:38
На по новите коли аз мисля, и особено на дизелите защото над тях имам набюдения, въобще не се усеща никъква разлика. Мойта дори, под 3000 оборота е доста спъната с климата. По нови имам предвид поне след 2002 защото на баща ми фокуса се е налагало да изключвам климата за да изпреваря като хората и си е климатик и разликата е огромна, докато на алфата уж е климатроник.

victtorbg
10-08-2008, 16:41
Прочетох доста смешни изказвания в тази тема.Първо-налягането на фреон 134а,с който вече се зареждат всички коли(уж екологично чист-демек няма хлорна молекула) в покой е 3.5-4 бара(при топъл мотор-до 7).Това е без значение.Второ-има различни видове компресори-с променлив обем на цилиндрите и постоянен.В зависимост от това какъв е компресора,дали системата е с ТРВ(термо регулиращ вентил) или цедка и дали е с термостат или не,зависи неговата работа.Трето-това дали се спъва колата или не,зависи до голяма степен от климатичната система(как е изчислена) и от мотора-моята Алфа е 1.9 тд и климата я спъва.Италиянските коли в повечето случаи ползват системи на Диавия с различни компресори(Санден,Харисън и др.) и не са изчислени добре-в повечето случаи се презастраховат и слагат 7 бутални компресори Санден,които са излишно мощни за по-малки коли.Ако дехидратора е дори частично запушен няма да има разлика във вървенето на колата-просто няма да имате климатик.И четвърто-разликата между климатик и климатроник е,че климатроника е климатик с електронно управление.
С това се занимавам 12 години и ако някой има съмнения в това което пиша,нека попита някой добър майстор.Има много начини горе долу да проверите без инструменти дали климатика работи добре-един от тях е след 3-4 мин. работа на климатика на празен ход,тръбите които влизат в купето(тънка и дебела)трябва да бъдат-дебелата студена(дори да прави конденз) и съотвено тънката топла,но не много гореща.Това разбира се не е точна диагностика,най-добре е да отидете при майстор,който си разбира от работата.Такива работи като смяна на фреона и маслото не съществуват-фреона може да бъде или изцяло зареден(ако системата е изпуснала всичко)или допълнен,маслото в цялата система трябва да е 250-300 грама и рядко се налага да се допълва-само при ремонт на компресора или спукана тръба или маркуч на високото налягане.Напоследък се навъдиха много псевдо майстори,които говорят глупости за да ви вземат парите-нормално е 60 лева за зареждане и 30 за дозареждане,но само ако това е необходимо.

Satanism
10-08-2008, 16:44
Интересно, казваш 1.9ТД и я спъва...

На Ланчата ми, която е със същия мотор, климатика почти не се усещаше....а си духаше стабилно студ.В сравнение с алфата, обаче, все едно съм пуснал 2 климатика на бензиновия.

victtorbg
10-08-2008, 16:47
Интересно, казваш 1.9ТД и я спъва...

На Ланчата ми, която е със същия мотор, климатика почти не се усещаше....а си духаше стабилно студ.В сравнение с алфата, обаче, все едно съм пуснал 2 климатика на бензиновия.

при мен проблема е може би в по-мощния компресор

Mury
10-08-2008, 20:45
Проблема при бензиновите Алфи,е в изключително мощния компресор :grandpa: :grandpa:

victtorbg
11-08-2008, 14:24
Проблема при бензиновите Алфи,е в изключително мощния компресор :grandpa: :grandpa:

Абсолютно

pr_00f
11-08-2008, 14:31
И като опряхме до мощност – колко киловата са компресорите слагани в 145/6 ?
Някой да има инфо ?

lyuli
11-08-2008, 14:50
и при мен го има тоя момент с мощността...... определено изключвам климатика ако искам да се изстрелям или да скъсам някой......

П.С. с чисто нов дехидратор съм.....

victtorbg
11-08-2008, 15:04
и при мен го има тоя момент с мощността...... определено изключвам климатика ако искам да се изстрелям или да скъсам някой......

П.С. с чисто нов дехидратор съм.....

Пак казвам,че филтър дехидратора няма нищо общо.

victtorbg
11-08-2008, 15:22
И като опряхме до мощност – колко киловата са компресорите слагани в 145/6 ?
Някой да има инфо ?


Това са компресори с променлив обем на цилиндрите и мощноста се определя в студопроизводство (в английската система-в BTU).
Ако мога да помогна на някой пишете на ЛС.

pr_00f
11-08-2008, 15:33
Ok ,
И все пак колко кв. би трябвало да бъдат при максимално натоварване.
Намирал съм стойности от 3 до 7 кв. Ровичкайки из нет-а

victtorbg
11-08-2008, 15:39
Ok ,
И все пак колко кв. би трябвало да бъдат при максимално натоварване.
Намирал съм стойности от 3 до 7 кв. Ровичкайки из нет-а

Различно-зависи дали е 5 или 7 цилиндров,дали са двойни бутала и т.н.Не съм гледал колко е производителноста по каталозите-до сега не ми е трябвало,но ако ти е любопитно порови се в нета.;-).В цифрите на модела на компресора са данните за цилиндрите и мощноста.

pr_00f
11-08-2008, 15:49
И все пак колко кв. би трябвало да бъдат при максимално натоварване.
Намирал съм стойности от 3 до 7 кв. Ровичкайки из нет-а

Така като гледам средата на графиката е около 5 кв. – съвсем грубо 6-7 коня

1.4 двигателя
2000 рпм 31 коня
2500 - 42
3000 - 53

Хайде сега си отговорете как няма да се спъне колата при тези условия.

victtorbg
11-08-2008, 16:01
И все пак колко кв. би трябвало да бъдат при максимално натоварване.
Намирал съм стойности от 3 до 7 кв. Ровичкайки из нет-а

Така като гледам средата на графиката е около 5 кв. – съвсем грубо 6-7 коня

1.4 двигателя
2000 рпм 31 коня
2500 - 42
3000 - 53

Хайде сега си отговорете как няма да се спъне колата при тези условия.

Горе долу толкова-5-8 коня и разход 1-2 литра грубо,но пак казвам-зависи как е изчислена климатичната система.Има малки коли,които не си усещат климатика и големи,които се товарят.

monimsl
11-08-2008, 18:02
На кола над 200 коня не се усеща дали си с включен климатик,при по малко ако ще и нова да е разлика има в ускорението.Когато обаче си на извънградско и си набрал скорост разликата по малко се усеща дори и с 1.6 мотор примерно.

trustworthy
11-08-2008, 20:21
И все пак колко кв. би трябвало да бъдат при максимално натоварване.
Намирал съм стойности от 3 до 7 кв. Ровичкайки из нет-а

Така като гледам средата на графиката е около 5 кв. – съвсем грубо 6-7 коня

1.4 двигателя
2000 рпм 31 коня
2500 - 42
3000 - 53

Хайде сега си отговорете как няма да се спъне колата при тези условия.

По формулата Power [HP] = T [Nm] . RPM / 7121 излиза, че 1.9 жтд (105 коня), който влачи същото купе като 1.4ТС, при 2200-3000 оборота дава 78 коня, т.е. един от най-често използваните диапазони на ообротите, както в градски, така и в извънградски условия. Подобна би трябвало да е ситуацията и при 2.0ТС, само диапазонът ще е малко измоестен, защото си е бензинов двигателят.
Едно е да харчиш 7 коня от налични 40, друго е да си впрегнал 70+.
Мисля, че картинката е селф-експланатори :grandpa:

nikolaaaay
11-08-2008, 20:27
Климатика товари само докато разкара фреона по системата. Демек докато падне налягането. Тогава компресора само го поддръжа и почти не товари мотора. Пробвай преди да тръгнеш запали колата и я остави за 3, 4 мин на климатик и да върти въздуха вътре. След това няма да усещап, че ти товари.
Ама това за коя кола важи?! На Мареа-та ми беше точно така. Климата правеше мнооого студено, като 15-тина минути след включването, започваше да изключва и да разтоварва двг. Сега Алфа-та е с двузоновия климатроник и щом пусна климатика - колата умира. Не върви и няма никаква разлика, дори и 1 час да е работил компресора. Освен това НЕ ИЗКЛЮЧВА, когато изпреварвам.
Вече смених един компресор, заради запушен филтър на дехидратора, довел до свръхналягане. Сега с новия компресор и нов филтър, няма разлика. Възможно ли е неизключването на компресора, при високи обороти да създава свръхналягане, което да чупи компресора? И другият ми въпрос към специалистите - възможно ли е евентуално свръхналягане /30 бара/ да затормозява още повече двигателя.
П.С. Чувал съм от колеги, че 156-ците до 2002г. вървят по-леко с пусната клима от тези с двузоновия климатроник от фейслифта.

victtorbg
11-08-2008, 21:02
На кола над 200 коня не се усеща дали си с включен климатик,при по малко ако ще и нова да е разлика има в ускорението.Когато обаче си на извънградско и си набрал скорост разликата по малко се усеща дори и с 1.6 мотор примерно.

Не говорим за големи мотори-200 коня няма да усети никакъв климатик.

victtorbg
11-08-2008, 21:05
По формулата Power [HP] = T [Nm] . RPM / 7121 излиза, че 1.9 жтд (105 коня), който влачи същото купе като 1.4ТС, при 2200-3000 оборота дава 78 коня, т.е. един от най-често използваните диапазони на ообротите, както в градски, така и в извънградски условия. Подобна би трябвало да е ситуацията и при 2.0ТС, само диапазонът ще е малко измоестен, защото си е бензинов двигателят.
Едно е да харчиш 7 коня от налични 40, друго е да си впрегнал 70+.
Мисля, че картинката е селф-експланатори :grandpa:

моята е 1.9 тд,70 коня(така мисля) и се товари.

victtorbg
11-08-2008, 21:06
Климатика товари само докато разкара фреона по системата. Демек докато падне налягането. Тогава компресора само го поддръжа и почти не товари мотора. Пробвай преди да тръгнеш запали колата и я остави за 3, 4 мин на климатик и да върти въздуха вътре. След това няма да усещап, че ти товари.

А пък това са пълни глупости.

victtorbg
11-08-2008, 21:23
Ама това за коя кола важи?! На Мареа-та ми беше точно така. Климата правеше мнооого студено, като 15-тина минути след включването, започваше да изключва и да разтоварва двг. Сега Алфа-та е с двузоновия климатроник и щом пусна климатика - колата умира. Не върви и няма никаква разлика, дори и 1 час да е работил компресора. Освен това НЕ ИЗКЛЮЧВА, когато изпреварвам.
Вече смених един компресор, заради запушен филтър на дехидратора, довел до свръхналягане. Сега с новия компресор и нов филтър, няма разлика. Възможно ли е неизключването на компресора, при високи обороти да създава свръхналягане, което да чупи компресора? И другият ми въпрос към специалистите - възможно ли е евентуално свръхналягане /30 бара/ да затормозява още повече двигателя.
П.С. Чувал съм от колеги, че 156-ците до 2002г. вървят по-леко с пусната клима от тези с двузоновия климатроник от фейслифта.

Дал си си парите на вятъра.При 30 бара първо трябва да изключи аварийният датчик(ако има такъв),след това да изпусне аварийният клапан на компресора,след това да спука маркуч(ако е истински трябва да има аварийни отвори) и чак след това може да блокира компресора(много важно-малко повече играчка).Отиди и го гръмни тоя дето ти е правил климатика.

nikolaaaay
11-08-2008, 21:41
Ми значи 156-цата няма предпазни клапани. При мен вдигаше 30 бара преди да сменя филтъра на дехидратора. Нямам идея защо не е избило отнякъде, а замина компресора. С новия компресор пак направи свръхналягане и затова не пусках климатика, докато не смених филтъра на дехидратора. М/удругото същият е дефицитен. Поръчва се и идва за 3 седмици. Освен това ми направи впечатление, че на кутията пишеше, че освен за Алфа 156, 166 става и за БМВ Х5. Това в скоби. Въпросът е защо компресорът не спира, когато налягането мине определена граница. Другото е, че ако е толкоз мощен, колкото спира колата, защо не изстудява по-бързо или по-добре, отколкото при други коли?! Например при ФИАТ. Сега вдига 25 бара и разликата е, че като върнеш газта налягането спадало, а преди оставало високо.

pinko
11-08-2008, 22:07
В техническата документация е сбъркано количеството фреон за 156 вътрешен фейслифт. Не е 650 грама, а 550 гр.

Мен ми го напълниха с точно 650 гр. и компресора почна да изключва периодично, особено при външна температура над 30 градуса. Цикъла беше горе-долу на 1-2 секунди - включва-изключва, цък-цък. В момента, в който компресора завърти, вдига високо налягане и изключва. И пак, и пак. Усеща се и в движение, щото колата леко придърпва.

В немския форум прочетох за абсолютно идентични проблеми и че са се допитвали до Алфа Ромео и там са им обяснили за грешката.

След като го източиха и наляха 550 грама работи като пушка.

Иначе компресора на 156 е 8 киловата (~11 к.с.) Вижте графиките на мощността на бензиновите и дизеловите матори и ще разберете що се спъват. При 2000 оборота бензинките реално имат около 25-30% от максималната мощност. Тоест една 140 коньова при 2000 об разполага с 35 к.с., а компресора изяжда 11.

victtorbg
11-08-2008, 22:11
Ми значи 156-цата няма предпазни клапани. При мен вдигаше 30 бара преди да сменя филтъра на дехидратора. Нямам идея защо не е избило отнякъде, а замина компресора. С новия компресор пак направи свръхналягане и затова не пусках климатика, докато не смених филтъра на дехидратора. М/удругото същият е дефицитен. Поръчва се и идва за 3 седмици. Освен това ми направи впечатление, че на кутията пишеше, че освен за Алфа 156, 166 става и за БМВ Х5. Това в скоби. Въпросът е защо компресорът не спира, когато налягането мине определена граница. Другото е, че ако е толкоз мощен, колкото спира колата, защо не изстудява по-бързо или по-добре, отколкото при други коли?! Например при ФИАТ. Сега вдига 25 бара и разликата е, че като върнеш газта налягането спадало, а преди оставало високо.

Ти искаш да те науча за 5 мин. на занаят-няма такова животно филтър на дехидратора-има филтър дехидратор(това е ресивър със дехидратор който обира влагата в системата-пълна глъпост според мен).По отношениена компресора ти-дай ми стария и ще го направя като нов-освен ако не е спукан кожуха(и това се прави,но само на много редки модели компресори).На твое място бих избушил стария дехидратор и щях да си свиркам.А защо не спира компресора така не мога да ти кажа-както казва един приятел хирург-диагнози по телефона не мога да поставям.Между другото за информация на всички-25 бара е нормално налягане в кондензатора(радиатора на климатика).

nikolaaaay
11-08-2008, 22:31
С избушен филтър дехидратор системата не работи. Това го пробвахме и не изстудява добре. Моята система е пълна с 500 мл. Не усещам да изключва. Даже съм сигурен, че не изключва. И не изстудява, така както би трябвало. Върши работа, но трябва да е нон стоп на 16,5 градуса и вентилатор почти на мах. Не знам дали може да е от тези липсващи 50 мл.
Въпросът е защо не изключва, като вдигне налягането?! При рязко вдигане на оборотите също не изключва.
Сега се колебая къде да я закарм. Ванто, АутоИталия или Импас. Последните били добри за климатици, но едва ли познават марката и модела на системата.
П.С. За пореден път чух колко са зле италианските инженери. Много проблеми давали тия фейслифтнатите особено. Не знам само при БМВ дали е така.

trustworthy
11-08-2008, 22:55
По формулата Power [HP] = T [Nm] . RPM / 7121 излиза, че 1.9 жтд (105 коня), който влачи същото купе като 1.4ТС, при 2200-3000 оборота дава 78 коня, т.е. един от най-често използваните диапазони на ообротите, както в градски, така и в извънградски условия. Подобна би трябвало да е ситуацията и при 2.0ТС, само диапазонът ще е малко измоестен, защото си е бензинов двигателят.
Едно е да харчиш 7 коня от налични 40, друго е да си впрегнал 70+.
Мисля, че картинката е селф-експланатори :grandpa:


...Вижте графиките на мощността на бензиновите и дизеловите матори и ще разберете що се спъват. При 2000 оборота бензинките реално имат около 25-30% от максималната мощност. Тоест една 140 коньова при 2000 об разполага с 35 к.с., а компресора изяжда 11.

Great minds think alike:smoke:

victtorbg
11-08-2008, 23:05
С избушен филтър дехидратор системата не работи. Това го пробвахме и не изстудява добре. Моята система е пълна с 500 мл. Не усещам да изключва. Даже съм сигурен, че не изключва. И не изстудява, така както би трябвало. Върши работа, но трябва да е нон стоп на 16,5 градуса и вентилатор почти на мах. Не знам дали може да е от тези липсващи 50 мл.
Въпросът е защо не изключва, като вдигне налягането?! При рязко вдигане на оборотите също не изключва.
Сега се колебая къде да я закарм. Ванто, АутоИталия или Импас. Последните били добри за климатици, но едва ли познават марката и модела на системата.
П.С. За пореден път чух колко са зле италианските инженери. Много проблеми давали тия фейслифтнатите особено. Не знам само при БМВ дали е така.

Давай си парите щом ги имаш.Писах достатъчно.

nikolaaaay
11-08-2008, 23:12
Great minds think alike:smoke:
Малко спам:
Да де, ама бензинките не работят на 2000 рпм. От старт времето до 5000-6000 рпм за ТС е малко, а от 2000 до 6000 рпм е нищожно. За въртящия момент знаем, карали сме дизел. Не върви, трака много и като го настъпиш харчи като бензин.

kalata8
12-08-2008, 01:10
Аз имам един въпрос към хората дето разбират тука от климатици и ще използвам темата. Та климатика ми работи добре но когато примерно карам градско около 2-3к оборота и изведнъж спра на светофар и оборотите паднат на 850 понякога се чува странен звук нещо като изпускане на някакъв гас или нещо подобно като пърдене :hehehm: и в същия момент като подам газ и това веднага спира. същото става и когато паркирам и като изгася колата се чува това за около 3-4сек. някой ако има идея да казва

ssveto
12-08-2008, 09:14
victtorbg, дай да развенчаем един мит.
Доста твой колеги пълнят с азот системата, след като източат фреона. И до колкото разбрах "да обере влагата". Или има друг смисъл тази операция?
По моите скромни познания по химия това е пълна глупост.

bobi_j_i
12-08-2008, 15:11
Понеже нищо не разбрах до тука, моля някой да ми каже/по женски/ имам ли проблем с климата /или не/, щото като го пусна на 145-та от 90коня 30 отиват на паша.

pr_00f
12-08-2008, 15:58
90 коня са когато колата е на доста високи обороти. Примерно 4300. През какъв процент от времето си караш колата на такива обороти ?
Като караш нормално са 40-50. И като ти изяде климата от тези 40-50 - 10 коня - какъв е крайният резултат ?

bobi_j_i
13-08-2008, 09:44
Ей тва ме интересуваше. Мерси

morfius
14-08-2008, 11:40
Някой да почисти глупостите от тая тема и да я сложи в справочника, че тия дискусии кога какво и колко спъва климатика са често срещани.

victtorbg
18-08-2008, 12:52
victtorbg, дай да развенчаем един мит.
Доста твой колеги пълнят с азот системата, след като източат фреона. И до колкото разбрах "да обере влагата". Или има друг смисъл тази операция?
По моите скромни познания по химия това е пълна глупост.

хахаха-това е пълна глупост.Много хубав въпрос,но целта е една-да ти вземат парите.

slav40
21-08-2008, 22:32
преди около месец колата взе мнооого да "усеща" климатика, като го пусна и едвам тръгва на старт .... след като бях на майстор за смяна на разни консумативи(ремъци,ролки,масла филтри се оказа ,че немогат да ми сложат ремонтен кит на вариатора,че бил износен напълно ....... и в ниските обороти е по-зле от 1.1 двигател!
Може и да има причина за невървежа, при моя случай е прецакан вариатор ... преди да се прецака се усещаше т.е. почти не се усещаше дали е пуснат климатика ....

@lex
23-08-2008, 20:28
Някой да почисти глупостите от тая тема и да я сложи в справочника, че тия дискусии кога какво и колко спъва климатика са често срещани.

Че ако не тук - къде другаде да поплачем?