PDA

View Full Version : Масло на скоростна кутия



Versace
11-08-2008, 09:59
Искам да ви попитам с какво масло си карате,на колко км го сменяте.Моята кола е вече на 142000км и искам да си сменя маслото, защото едвали е сменяно, поне така си мисля.
За сега съм се спрял на маслото което производителят препорачва TUTELA ZC 75 SYNTH, някакви мнения за него?
Благодаря!

oem
11-08-2008, 12:48
Ми трябва да е хубаво маслото.

Djalev
11-08-2008, 13:19
А да попитам къде се намира казанчето с маслото ?:surrender:

oem
11-08-2008, 13:28
A? Кое казанче? За кое масло?

fred
11-08-2008, 14:06
А да попитам къде се намира казанчето с маслото ?:surrender:

Под двигателя се намира, горе долу под ръчката на скоростите, а иначе ти го сменят за 10-15 лева у сервиза.Моето също е Тутела /за скоростна кутия/

Djalev
11-08-2008, 14:10
Под двигателя се намира, горе долу под ръчката на скоростите, а иначе ти го сменят за 10-15 лева у сервиза.Моето също е Тутела /за скоростна кутия/ Мерси колега :)

Versace
11-08-2008, 14:29
Под двигателя се намира, горе долу под ръчката на скоростите, а иначе ти го сменят за 10-15 лева у сервиза.Моето също е Тутела /за скоростна кутия/
И доволен ли си от това масло?

dilian alfa gtv
11-08-2008, 14:51
това е маслото добро е.и смяната се извършва по следния начин-казанче няма на скоростната кутия има две пробки едната е в долната част която служи за източване а другата е контролна през която наливаш маслото докато прокапе от нея по същия начин се и проверява отваряш контролната пробка и ако прокапе няма нужда от доливане.ако го сменяш източваш стягаш и наливаш през контролната докато протече събира към 2л.

fred
11-08-2008, 16:22
И доволен ли си от това масло?

Ами не съм имал проблеми да чукам на дърво, просто смених старото по същите причини-надали е било сменяно и реших че вече му е дошло времето за смяна:)
Иначе карам и със същата марка двигателно масло, пълна синтетика и съм доволен и от него.

Old Fox
11-08-2008, 16:38
.Моята кола е вече на 1420000км
:new_Eyecrazy: Стига бе верно ли е на милион и половина хкм? Сигурно много я пазиш :-)

dilian alfa gtv
11-08-2008, 17:15
махаш една 0 и получаваш резултата.ама на дали и той ще верен

dilian alfa gtv
11-08-2008, 17:16
ако искаш после прибави още 100000 и може би ще получиш верния резултат на задачата:prescription:;-)

Versace
11-08-2008, 18:28
ако искаш после прибави още 100000 и може би ще получиш верния резултат на задачата:prescription:;-)
Ми не мисля като теб но нищо

Versace
27-02-2011, 10:17
И така още не съм сменил маслото и искам малко мнения да го сменям ли или не? Нямам проблем със скоростите, влизат си нормално. Колата вече е на 162 000км по клометраж. Чета мнения в различни форуми и съответно различни мнения - някой казват, че не се сменя това масло, други на 40 000км, на 60,80к, трети че като го смениш после почват проблеми и трябва често да св сменя. Куде е истината колеги, колата е от подписа.
Благодаря.

rusiq86
27-02-2011, 10:30
При маслото на скоростите няма такова износване както при това на двг. Два литра е количеството, можеш и сам да си го смениш, елементарно е. Цената му е около 30лв по спомен за 2 литра...аз си го смених профилактично...къде ли не си ги дал 30 лв дето се вика...една почерпка в кръчма по-малко.
Как го смених аз: отвих пробката отдоло и го оставих да си изтече, след това с една помпа от старите едни големи, която е предварително изчистена от греси, наивам маслото вътре, а края на маркуча от помпата е сложен на отвора на пробката, и така доктато вкарам двата литра, действа безотказно и няма проблеми.
Разлика със старото масло няма никаква, нито влиза по-мазно, нито по-добре...старото масло което извадих беше почерняло, като го гледам сиго имаше 10 години :)
ДАВАЙ СМЕЛО, Сменяй!

Jivko7777
27-02-2011, 11:51
И защо от пробката от където се изтича и от там вкарваш маслото :) чак тука с помпи и незнам си какво, съвсем спокойно си го наливаш от щеката горе :)

Versace
27-02-2011, 13:06
Каква щека, говорим за масло на скоростната кутия. Отгоре има друга пробка, през която гледаш нивото и когато е нужно през нея доливаш или направо го сменяш

rusiq86
27-02-2011, 13:17
Защото имах достъп до пробката, имах съответно помпа, която преспособих :) За щеката отгоре е мн кофти достъпа до нея, при моя двг и си е пълен та*ак това.

rossenvn
27-02-2011, 13:18
На дизела си баш щека - около 7-8 см дълга, дали е така на бензина не знам. Бърка се отгоре, между двигателя и купето.

Versace
27-02-2011, 13:19
Маслото е 40лв 2 литра. Тутела 75W90 Синтетика

rusiq86
27-02-2011, 14:03
Щека си е найстина, ма достъпа до нея е мн кофти при 1.9 поне, нз как отгоре да го налея, ще си е*а ...затова предпочетох отдоло през пропката!

Versace
27-02-2011, 14:06
То се налива с шприц.

danniel
27-02-2011, 14:58
Щека си е найстина, ма достъпа до нея е мн кофти при 1.9 поне, нз как отгоре да го налея, ще си е*а ...затова предпочетох отдоло през пропката!

Помпи момпи, важното е че тва е бил по лесния варинат при теб и си го направил, който иска да се мъчи от другаде.

rusiq86
27-02-2011, 14:59
Еми костваше ми канал, една стара помпа за колело, която просто почистих и това си беше...за 20 мин работа и воала...
Старая се за дребни ремонти сам да се оправям...Това е просто идея ако на някой му се занимава.

Jivko7777
27-02-2011, 15:22
Каква щека, говорим за масло на скоростната кутия. Отгоре има друга пробка, през която гледаш нивото и когато е нужно през нея доливаш или направо го сменяш

Много добре знам за какво говоря, хубава щека на която си има мин. и макс. ;)

Novachev
27-02-2011, 15:59
Много добре знам за какво говоря, хубава щека на която си има мин. и макс. ;)
Бензина няма щека а наливането става лесно направо с шишето повечето трансмисионни масла се предлагат с приспособление з аналиване което се изтегля от бутилката при отварянето и. Но си мисля че точно тутелата няма.

Versace
27-02-2011, 19:01
А някой ще каже ли на колко К се сменя това масло, че не виждам в книжката да пише, а и от различни форуми различни мнения?

Jivko7777
28-02-2011, 02:49
Бензина няма щека а наливането става лесно направо с шишето повечето трансмисионни масла се предлагат с приспособление з аналиване което се изтегля от бутилката при отварянето и. Но си мисля че точно тутелата няма.

И на Аджипа няма :)

---------- Post added at 02:49 ---------- Previous post was at 02:48 ----------


А някой ще каже ли на колко К се сменя това масло, че не виждам в книжката да пише, а и от различни форуми различни мнения?

Смениш ли сега докато е твоя повече няма :)

rusiq86
28-02-2011, 10:22
Някъде бях чел, че се сменя на 100k км...ако откакто е твоя не си го сменял, и не ти свиди паричките го смени!

koko156
28-02-2011, 16:09
Прочетете си книжката(който я има де).Там никаде не пише смяна само проверка на всеки 80 000км.Е естествено,ако тече отнякъде или имате съмнения,че прокапва,ще го проверите веднага.Няма да чакате 80 000км.

Проверката е проста-колата е наравно място(е може да я повдигнете докато отвъртите пробката,че аз трудно се навирам без да е лекинко вдигната) и отвъртате пробката от нея трябва започне да прокапва още като отвъртате.Значи има масло.Ако не,като отвъртите пробката бъркате с пръст(които е по тънък)че да влезне в пробката и усещате дали пръста ви ще пипне масло.Ако да-значи маслото е до ръба на пробката.Следователно кутията е пълна.Ако не значи доливате или сменяте направо.

За смяна не ви трябват никакви приспособления,шприцове и др. - една фуния,един маркуч с диаметър колкото да влезне в пробката и масло 2л.Даже маркуча да е с диаметър 2-3мм по-малък от отвора,че като потече веднага да го дръпнете и да завиете пробката.Иначе ако уплътнява плътно няма да усетите кога сте я напълнили.Мъркучлето да е с дължина 80см,промушнате го отгоре,покрай въздуховода,мушкате го в предварително отвъртяната пробка,слагате му фунийката и наливате.И за 1.8 няма щека за проверка на кутията.Поне пишете(тез които са запознати) кои двигатели имат,да не вземат заблудени хора да търсят щеки,дето ги нямат по колите си.

Сега относно само проверка или смяна на всеки 80 000-аз съм за смяна пък производителят да си казва квото си ще.Навремето като свалях на опела двигателя маслото(на кутията) беше червено като на сервото и в книжката пише да не се сменя,ако не изтече или се изпусне по погрешка.Дали е сменяно или не,не знам.Знам само,че беше на 175 000 и преди мен са я кяряли 3ма души до 121 000.

kolev
28-02-2011, 16:56
Маслото е 40лв 2 литра. Тутела 75W90 Синтетика

само че тутелата е 75в80 и аз не бих налял такова масло на скорости които искат 75в90 въпреки рекламния стикер.

ludkanar
28-02-2011, 18:31
Под двигателя се намира, горе долу под ръчката на скоростите, а иначе ти го сменят за 10-15 лева у сервиза.Моето също е Тутела /за скоростна кутия/
Айде бе на бас че там няма нищо.


При маслото на скоростите няма такова износване както при това на двг. Два литра е количеството, можеш и сам да си го смениш, елементарно е. Цената му е около 30лв по спомен за 2 литра...аз си го смених профилактично...къде ли не си ги дал 30 лв дето се вика...една почерпка в кръчма по-малко.
Как го смених аз: отвих пробката отдоло и го оставих да си изтече, след това с една помпа от старите едни големи, която е предварително изчистена от греси, наивам маслото вътре, а края на маркуча от помпата е сложен на отвора на пробката, и така доктато вкарам двата литра, действа безотказно и няма проблеми.
Разлика със старото масло няма никаква, нито влиза по-мазно, нито по-добре...старото масло което извадих беше почерняло, като го гледам сиго имаше 10 години :)
ДАВАЙ СМЕЛО, Сменяй!


И защо от пробката от където се изтича и от там вкарваш маслото :) чак тука с помпи и незнам си какво, съвсем спокойно си го наливаш от щеката горе :)

Не шашкайте хората при бензините не е с пръчка и се налива от страничната пробка като аз ползвах един маркуч и на него фуния и налях 1.8Л масло щото толкова побра.

само че тутелата е 75в80 и аз не бих налял такова масло на скорости които искат 75в90 въпреки рекламния стикер.

Къде видя такава тутела като си е на 90?

koko156
28-02-2011, 18:34
Абсолютно вярно и при мен събра 1.8л масло.

ludkanar
28-02-2011, 18:46
Абсолютно вярно и при мен събра 1.8л масло.

А скоростната кутия ми е от 2.0...

rusiq86
28-02-2011, 19:02
Аз си ги побрах двата литра...нз...изчаках да се отече доста около 30-40 мин, одарих една биричка и така :)
Аз лично нямах добър достъп отгоре, щеката където е, и затова така си реших проблема.
Като го махах маск да е събрало от старото 1.5л :)

koko156
28-02-2011, 19:42
Е аз чакам 10мин докото си измия ръцете и хапна 5-6 вафлички:-P и винаги на горещ мотор,веднага след път и изтича за 2мин.Но има разлика в корпусите щото новата ми кутия е мъъънинко по различна от старата,200мл не са от значение важното е да е пълна до ръба на пробката.

ludkanar
28-02-2011, 20:45
На мен и Лисан ако не се лъжа ми каза че събират 1.8-1.9Л такаче горе долу както казва колегата е в нормата.

Versace
28-02-2011, 21:10
Туко що го смених, обаче стана един проблем, при затягане на пропката от която се налива се пукна малко корпуса на кутията там кадето влиза пробката, изглежда много съм го стегнал, като забърсах с бензин мястото, дори не се вижда цепката, ама го намазах с поксипол.
Голям проблем ли е това и как да го реша със заваряне на място вурху цепката ще стане ли?

---------- Post added at 21:10 ---------- Previous post was at 21:09 ----------

Туко що го смених, обаче стана един проблем, при затягане на пропката от която се налива се пукна малко корпуса на кутията там кадето влиза пробката, изглежда много съм го стегнал, като забърсах с бензин мястото, дори не се вижда цепката, ама го намазах с поксипол.
Голям проблем ли е това и как да го реша със заваряне на място вурху цепката ще стане ли?

koko156
28-02-2011, 21:19
Що не го пробва направо с течен метал.Само гледай да не залепиш и пробката:-P

undy
28-02-2011, 21:30
Вариантите които се сещам в момента :
-заваряване на аргон,най-сигурния метод;
-хубаво почистване,обезмасляване,изшкурване с едра шкурка,даже където е цепнатината може и с триъгълна пила малко да удълбаеш и накрая,както каза колегата,течен метал(бизон);
Сигурен съм,че има още начини..........

Versace
28-02-2011, 21:32
Ми нямах

ludkanar
28-02-2011, 21:35
А сигурен ли си че нее било пукнато там преди тва,че като знам пробката какво представлява и ми се струва невъзможно да се пукне.Най-много да то падне в скоростите ако я навиеш докрай щото резбата е през цяло ако не се лъжа...

AlfaMan
28-02-2011, 23:26
То май е била тръгнала и просто при това завиване, вече е станала белята. Каквото и да правиш, за да я направиш, май няма да се разминеш без сваляне на кутията. А свалиш ли я, няма смисъл да си губиш времето с епоксидни смоли, ами само аргона е истинското решение. С "течен метал" е бошлаф работа (след време пак протича), да не говорим, че и за него се иска да се направи улей, отлично обезмасляване и изобщо имаш сериозна подготовка.

kolev
01-03-2011, 10:45
тутелата Е 75в80
http://www.flitalia.it/en/fl/component/option,com_dspcatprod/Itemid,254/
http://flcf.onion.it/commonfile/eng/pdf/1475_scat_ENG.pdf

75в90 , гл5 пълна синтетика на кастрол,аджип, мотул, мобил е около 30лв литъра. на Q8 е около 20. има и разни полусинтетики със същия грейд.

ето тука има ръководство за смяна на маслото качено във форума.
http://kgb.clubalfaromeo.com/gotcha/147%20Gearbox%20Oil%20Change%20Guide.pdf

ludkanar
01-03-2011, 13:15
Само дето нямам тубата да я снимам но си пишеше 90.Иначе може да има няколко разновидности.

kolev
01-03-2011, 14:48
в началото са го продавали като 75в90 , ама какво е било 80 или 90 - и те сигурно не знаят. после сменят грейда на опаковката и е факт че това което се продава сега е 75в80.

Versace
01-03-2011, 17:35
Да и моето e 75W80.

Jivko7777
01-03-2011, 19:22
Маслото което ви трябва е 75W90, всичко останало е празни приказки!

lancione
01-03-2011, 19:42
Сменено миналата седмица и със сигурност e TUTELA 75W80

rusiq86
01-03-2011, 23:11
Днес гледах как е нивото на маслото...и моята щекичка няма как да я видиш, нито маркуч да вкараш.
С опипване я вадих да видя нивото...беше ок, маслото като сълза чисто :)
Но да се налео от там си е мисия невъзможна.

pakumba
15-12-2012, 21:53
Пичове, кажете откъде може да се налива маслото в скоростите на 2,4 жтд, има ли пробка отпред към радиатора, както на всяка нормална кола или пак ще трябва да се чанча и да сипвам я от щеката, я от някъде другаде?

KoRny
15-12-2012, 22:45
Аз наливах през щеката с шприц и маркуч..

tonov
15-12-2012, 23:13
През щеката брат.

pakumba
16-12-2012, 06:54
УДжас, по аутодата й давар пробка и отпред, изглежда лъжат тези оптимисти. Мерси

pininfarina
16-12-2012, 09:16
През щеката се сменя лесно. Източваш старото масло, завиваш пробката за източване, вадиш щеката, взимаш едно маркуче с подходящ диаметър единия край на което вкарваш в отвора за щеката а другия му край извеждаш зад двигателя отляво ( ако нямаш шприц за наливане ) нанизваш му една фунийка и започваш да наливаш в нея на самотек. Приготви си 2 литра масло. Налей пълна синтетика задължително за да нямаш проблеми с превключването зимата :-)

code
16-12-2012, 10:24
Маслото което ви трябва е 75W90, всичко останало е празни приказки!

Така е със 75W80 шумовете(ако ги има) са х2, аз не бих си сложил, на 166-цата навремето сложих почна да се чува едно леко виене и го източих, налях на 90 и се успа :prescription: и така вече 3г.

pakumba
16-12-2012, 15:12
През щеката се сменя лесно. Източваш старото масло, завиваш пробката за източване, вадиш щеката, взимаш едно маркуче с подходящ диаметър единия край на което вкарваш в отвора за щеката а другия му край извеждаш зад двигателя отляво ( ако нямаш шприц за наливане ) нанизваш му една фунийка и започваш да наливаш в нея на самотек. Приготви си 2 литра масло. Налей пълна синтетика задължително за да нямаш проблеми с превключването зимата :-)

Точно така съм го намисли и аз. Преди малко погледнах и наистина няма друг начин за наливане.
Маслото ми е 75/90 пълна синтетика Кастрол гл4:plane:

Encislav
19-12-2012, 22:18
Искам да попитам тук, за да не пускам нова тема. Смених маслото на скоростите преди около година, старото беше на парцали. Източих го и налях тутела, обаче миналата седмица като паднаха големите минуси скоростния ми лост замръзна на два пъти ??? На какво се дължи това и нормално ли е според вас. На мен за първи път ми се случва подобно нещо.

rossenvn
19-12-2012, 22:24
Искам да попитам тук, за да не пускам нова тема. Смених маслото на скоростите преди около година, старото беше на парцали. Източих го и налях тутела, обаче миналата седмица като паднаха големите минуси скоростния ми лост замръзна на два пъти ??? На какво се дължи това и нормално ли е според вас. На мен за първи път ми се случва подобно нещо.


Тука маслото вина няма :). Прегледай жилата и най вече избирачите на скоростната кутия /мисля, че това е термина/. Има един гумен маншон, който предпазва от вода и влага, но вероятно е скъсан. Намажи хубаво с гресчица - намират се под акумулатора. На мен миналата година ми замръзва лоста - тая се надявам да не.

Kuku
19-12-2012, 23:31
А на същото това нещо ли се дължи и по-трудното превключване първоначално за деня при ниски температури?
На място няма проблем, но при движение от 1-ва на 2-ра ми се струва, че има някакво затруднение.... при това и на Алфата и на ФИАТа :?

Encislav
19-12-2012, 23:35
А на същото това нещо ли се дължи и по-трудното превключване първоначално за деня при ниски температури?
На място няма проблем, но при движение от 1-ва на 2-ра ми се струва, че има някакво затруднение.... при това и на Алфата и на ФИАТа :?

И при мен го има това. Проявява се и при потегляне на първа предавка.

rossenvn
19-12-2012, 23:39
А на същото това нещо ли се дължи и по-трудното превключване първоначално за деня при ниски температури?
На място няма проблем, но при движение от 1-ва на 2-ра ми се струва, че има някакво затруднение.... при това и на Алфата и на ФИАТа :?

Нямам идея, това може да е от съединителя. На мен лятото лоста не искаше да се връща сам в средна позиция - беше досадно. След малко смазка на горното и сега си е ок.

pakumba
19-12-2012, 23:45
А на същото това нещо ли се дължи и по-трудното превключване първоначално за деня при ниски температури?
На място няма проблем, но при движение от 1-ва на 2-ра ми се струва, че има някакво затруднение.... при това и на Алфата и на ФИАТа :?

Твърде вероятно е да е от маслото.

Kuku
19-12-2012, 23:50
На Алфата маслото е 75W90 и е сменено преди 5000км.
ФИАТа от чисто нов си е така и след смяната на неговото масло при 50'000км. нищо не се е променило :?

rossenvn
20-12-2012, 16:40
Тази сутрин си беше хладно за Варненските стандарти - около -10*С. Лоста се беше вдървил леко, но се движеше. Пак намазах обилно навсякъде, но маншона на скоростната кутия е разцепен и беше мокро около механизъма. Явно няма да се спре с проблемите. Сега се движи доста леко, но нощта водичката пак ще стегнеее...

grenlould
20-12-2012, 20:59
Аз да попитам, бащата донесъл някакво масло ATF Luxe Dexron II от Русия, дали става за скоростната кутия или въобще може ли за нещо да ми послужи? Става въпрос за колата от подписа?
Ето и линк към маслото:
http://autoexpert.com.ua/avtotovari/parts-masla-smazki/6871-luxe-atf-dexron-ii-transmissionnoe-maslo-na-mineralnoj-osnove.html

danniel
20-12-2012, 21:13
Аз да попитам, бащата донесъл някакво масло ATF Luxe Dexron II от Русия, дали става за скоростната кутия или въобще може ли за нещо да ми послужи? Става въпрос за колата от подписа?
Ето и линк към маслото:
http://autoexpert.com.ua/avtotovari/parts-masla-smazki/6871-luxe-atf-dexron-ii-transmissionnoe-maslo-na-mineralnoj-osnove.html

За хидравликата можеш да го използваш.

grenlould
20-12-2012, 21:14
За хидравликата можеш да го използваш.

Благодаря колега! :)

Encislav
21-12-2012, 03:05
Тази сутрин си беше хладно за Варненските стандарти - около -10*С. Лоста се беше вдървил леко, но се движеше. Пак намазах обилно навсякъде, но маншона на скоростната кутия е разцепен и беше мокро около механизъма. Явно няма да се спре с проблемите. Сега се движи доста леко, но нощта водичката пак ще стегнеее...

Бате може ли да те помоля да ми обясниш по-подробно къде точно се намира този маншон, ако искаш може и на Л.С.

rossenvn
21-12-2012, 14:49
Дано колегата не се сърди, че му цапам темата. Сложил съм две снимки. Намира се под акумулатора, като погледнеш пред казанчето за хидравликата право надолу. При мен ясно се вижда, че маншоните на жилата и на механизъма са съсани. Всичко съм намазал обилно и пак тази сутрин си беше леко тегав лоста, не е като да е замръзнал като преди, но опредлено неприятен. Задното жило е закачено за механизъм, който е изцяло открит, няма въобще маншон. Аз нямам и кора, та въобще не се чудя откъде се взема водата. Предполагам, трябва всичко да се свали, почисти и намаже, но лятото не го направих, та сега ли.
105845105846

El Caballero
16-08-2022, 13:16
Може ли някой да ми каже кое точно е пробката за проверка на маслото в скоростите на ТС 1.8. Дали се намира отпред по посока на движение? Там има един винт с шестограм, до датчика и над този винт има един болт с обикновена глава. Някое от тях ли е пробка?

firedragon
16-08-2022, 13:46
Този с шестограма е

El Caballero
16-08-2022, 14:13
Този с шестограма е
Благодаря, 12 мм е. Ще трябва си купя.

El Caballero
17-08-2022, 18:43
Купих днес шестограма за 5 лв. развих пробката и налях доста масло, с една фуния и маркуч, сигурно поне 200 грама.