PDA

View Full Version : Две годишнини...../малко история за разнообразие/



fred
20-08-2008, 15:37
Едната срамна, да почнем с нея /20 август 1968/ - на този ден преди 40 години, "братския СССР" нахлува в Чехословакия и смазва плахия опит за либерализация на комунистическото управление-в резултат са убити около 1000 мирни жители, а СССР се изтегля от Чехословакия през 1991 г., след което се и разпадна/70 хиляден копус е бил тогава/. В тая окупация участва и нашто БКП.

Другата /20 август 917/е повод за гордост- Цар Симеон I разбива византийската армия при Ахелой и става цар на българи и гърци /другият ни цар, който постига това звание е Иван Асен II/.Тъй като гръцката, византийската по точно армия е разбита в две основни битки, Константинопол е бил лесна плячка, но Симеон решава да смаже сръбския княз Петър Гойникович, който водел антибългарска политика /още тогава/ и след като е успял си сложил протеже.

търтей
20-08-2008, 15:39
има едно много готино мнение на жеръм жеръм за руснаците

fred
20-08-2008, 15:49
Готин автор, кажи да видим?

koolio
20-08-2008, 15:49
има едно много готино мнение на жеръм жеръм за руснаците

Сподели го де :notify:

търтей
20-08-2008, 15:53
Creatures That One Day Shall Be Men

koolio
20-08-2008, 16:02
Creatures That One Day Shall Be Men

Е тва е малко крайно - като почнем от Достоевски примерно през Солженицин и Никита Михалков нали не попадат в тази категория...

Pinky
20-08-2008, 16:03
а завършваме със Сталин и Ленин?

PEPI-2ALFA
20-08-2008, 16:07
а завършваме със Сталин и Ленин?
Моля , моля . Путин още действа , не бързай да завършваш.

търтей
20-08-2008, 16:11
The world will be glad of Russia--when she has put her house in order.

това пак е на жеръм жеръм
явно не са мръднали на йота

koolio
20-08-2008, 16:15
Моля , моля . Путин още действа , не бързай да завършваш.
Да де, ам Русия я има от мааалко преди Ленин :wink:

търтей
20-08-2008, 16:18
всъщност от доста малко преди ленин
абе кво обачваш от държава основана от пиян викинг?
хихихи

koolio
20-08-2008, 16:22
всъщност от доста малко преди ленин
абе кво обачваш от държава основана от пиян викинг?
хихихи

Ми да следва вярно основателя си -кво друго? Не е като да не ми оправдават очакванията:tequilla:

търтей
20-08-2008, 16:23
да де
анжек
уан дей шел бе мен
за сега все още са на ниво свине ;)

koolio
20-08-2008, 16:27
да де
анжек
уан дей шел бе мен
за сега все още са на ниво свине ;)

В тази връзка - защо, след като има еотиконки с вино, бира, текила, няма с водка? Подозирам тебе и патологичната ти русофобия :devil:

търтей
20-08-2008, 16:31
глупости
немам нищо против рускините

koolio
20-08-2008, 16:33
глупости
немам нищо против рускините

Особено ако с с големи цици нали:devil:.

търтей
20-08-2008, 16:34
Особено ако с с големи цици нали:devil:.

ский как се сещаш сам :holiday2:

koolio
20-08-2008, 16:59
ский как се сещаш сам :holiday2:

Е тва щот си говоря със сфинкс - виж как поумнях!
П.С. Развалихме на човека темата, а беше интересна.

fred
20-08-2008, 17:04
Е тва щот си говоря със сфинкс - виж как поумнях!
П.С. Развалихме на човека темата, а беше интересна.

Е аз гонех друга идея, ама нейсе.Та в тоя дух- то и тия с малките не са за изхвърляне я:smile:
Иначе съм съгласен с Джером, като цяло.Айде лека му пръст на Сложиницин, ама не знам дали сте чели за какво става дума в книгата му за Русия и евреите, писана скоро-не че съм я чел, ама четох критика за нея, от няколко автора.Тъпа история..., който иска да потърси

Alexanderbb
20-08-2008, 17:08
всъщност от доста малко преди ленин
абе кво обачваш от държава основана от пиян викинг?
хихихи

Те викингите и Норвегия и Швеция са основали.

DerMeister
20-08-2008, 17:15
Те викингите и Норвегия и Швеция са основали.
Те и Англия са основали, ама руснаците са си руснаци.

търтей
20-08-2008, 17:16
Те и Англия са основали, ама руснаците са си руснаци.

англия има късмета да мине през доста години френска власт :devil:

Old Fox
20-08-2008, 17:35
англия има късмета да мине през доста години френска власт :devil:
Te затова се обичат толкова много сега.
Бъзикате се вие с Русия обаче 100% в некое подземие около Москва сега некви хора ви четат дискусийката и клатят глави и си отбелязват.:smile:

търтей
20-08-2008, 17:37
Большой брат видит тебя!

я в курсе ;)

Old Fox
20-08-2008, 18:20
Так точно. Правильно понел, молодец!

fred
20-08-2008, 19:45
Так точно. Правильно понел, молодец!


Большой брат видит тебя!

я в курсе ;)



Демек, опят обасрались:please:

koolio
20-08-2008, 21:29
Айде да върнем сериозния тон- отбелязва се 40-годишнина от нахлуването на съветски танкове в Прага. У нас не са нахлували. Защо ли... Май не сме им давали повод :(.

търтей
20-08-2008, 21:58
нас гадовете ни окупираа още 1878 ...

fred
21-08-2008, 14:35
То погледнато още в средновековието са щъкали тука и са трепали народа, но реалната окупация си е септември 44, после си стояха, а не са влизали, защото у нас режима бе по послушен, а опозицията избита и натирена още в първите години на "народната" власт.

търтей
21-08-2008, 14:38
що бе
1878 не ли окупация?
па и преврати правиха после ега пукнат ...
а за позицията им по отношение на съединенито нема думи ...

PEPI-2ALFA
22-08-2008, 00:05
... съветски танкове в Прага. У нас не са нахлували. Защо ли...
Защото заедно с тях сме нахлули в Чехословакия :devil:

vlado_iv
22-08-2008, 00:30
А накой не знае ли защо дойдоха 1877г да ни освобождават и също така и 1944г ?
Както наричаха БЪЛГАРИЯ 16 република на СССР.
ЗАЩО ЛИ ???????????????????????
Нещо свързано с договорите-МИРНИ

fred
22-08-2008, 11:59
А накой не знае ли защо дойдоха 1877г да ни освобождават и също така и 1944г ?
Както наричаха БЪЛГАРИЯ 16 република на СССР.
ЗАЩО ЛИ ???????????????????????
Нещо свързано с договорите-МИРНИ

Ами дойдоха и на двете дати с цел осигуряване допълнителни зони на влияние, тоест завладяване.Има писано по въпроса, та и в един форум на наскоро писах, но Русия е един ог главните противници на Съединението на България.През 1877 не се получи, но през 1944 г. стана.

koolio
22-08-2008, 12:13
Айде да не бъркаме понятията. През 1878 мисля е ясно, че откъсването на земите на старите български царства от властта на Османската империя е възможно само с помощта на някоя от Великите сили, както и че тази помощ няма да е безвъзмездна. това , че от Великите сили в наша полза се намесва Русия е просто стечение на обстоятелствата.

търтей
22-08-2008, 12:57
Айде да не бъркаме понятията. През 1878 мисля е ясно, че откъсването на земите на старите български царства от властта на Османската империя е възможно само с помощта на някоя от Великите сили, както и че тази помощ няма да е безвъзмездна. това , че от Великите сили в наша полза се намесва Русия е просто стечение на обстоятелствата.

глупости
първо не е случайно, че са баш шибаняците
второ това откъсване за съжаление е рано и затва ся територията ни е малка
трето що па да е нужна велика сила?

и още негативи има ама нейсе

koolio
22-08-2008, 13:13
Първото - верно не е случайно. Геополитика, кво да я праиш.
Второто - викаш да бяхме поседяли още 20-50-100 години под мюсюлманска власт?!?
Третото - е как да стане без векика сила? Сега да не би да става?

търтей
22-08-2008, 13:24
нали знаеш от коя година сме независими?
не е от 87 ...
второ - по ред причини по добре османска империя пред руска - за да си сигурен в думите ме - виж какво казва стефан стамболов за короната след абдикацията на княз александър

koolio
22-08-2008, 13:39
второ - по ред причини по добре османска империя пред руска - за да си сигурен в думите ме - виж какво казва стефан стамболов за короната след абдикацията на княз александър
Е тука вече се пооля :) - кво те кара така да мислиш?!?

търтей
22-08-2008, 13:40
какво казва стефан стамболов за короната след абдикацията на княз александър знаеш ли?

Pinky
22-08-2008, 13:47
Ми сподели, де!

Много ме дразниш като почнеш така - обосновавай се, знаеш, не знаш - нема общо с темата.

търтей
22-08-2008, 14:02
След абдикацията на Батенберг се обсъждат кандидатурите на възможните варианти за български владетели.
Спрягат имената на:
- Валдемар Датски - на 29 октомври 18886 той е избран от Третото Велико народно събрание (ВНС) за български княз. Под натиска на руския император Александър III обаче (естествено, тия гадове кога точно не са пречели), принц Валдемар се отказва телеграфически от българската корона на 11 ноември. (валдемар е спрагян са княз още през 1879)

- Николай Давидович Мингрели -- грузински княз - тука де не намесвам глузия шъ си трая
- други - да не изреждам всички надали е интересно

и така, стигаме до:

Стефан Стамболов, от своя страна, предлага на Абдул Хамид ІІ да стане български цар на една двуединна държава.

Прагматично и целесъобразно, той заимства (или по-точно присвоява) известните му идеи на Раковски и Кисимов за своите разговори със султана.
В беседата си с Абдул Хамид Стамболов изоставя идеята за дуалистична империя "като невъзможна", предлагайки нещо по-ефикасно и полезно - всичките европейски провинции (Княжество България, Македония и Одринско) да станат един Урумели-бейлер-белък, като престолонаследникът бъде Урумели бейлер-бей.

Стефан Стамболов цели сключването и на военен съюз с империята за стабилизиране на българското външно-политическо положение, като етап от решаването на националния въпрос. За това ще заяви след срещата си: "Отидох в Цариград да сключа със султана военен съюз и да създадем с български офицери християнско войнство в Македония и Тракия, което да получи същата подготовка, както и българската войска".

ПП кога па съм говорил необосновано по сериозни теми???

fred
22-08-2008, 14:05
Ми сподели, де!

Много ме дразниш като почнеш така - обосновавай се, знаеш, не знаш - нема общо с темата.

Ето друг пример- когато почват борбите за независима българска църква, султана, демек турците скланят /това е преди Освобождението/.Кой е против-гърците и основно руснаците/кой да оглави църквата/.За наша радост повечето българи, които участват в това не искат ни едните, ни другите.Водята се преговори, интриги и прочее.В крайна сметка някои български общности решават да признаят папата, като върховен водач, като запазят начина на изповедание по източноправославен начин.Сключва се така наречената Уния-и досега има униати.Избран е бъларски епископ. Е като виждат дебелия руснаците се съгласяват да има, ама примамват въпросния епископ и го заточват до края на живота му в Киевската ларва.
А когато пристига свободния мужик /по време на руско турската война, тоест вече няма крепостно право в Русия/, гол и беден, без парче земя, с една риза на гърба си заварва българина, с имоти, ниви, стока и прочее, живеещ добре за времето си.За свобода-да, ние сме били рая, но "освободения руснак" е бил с много по ограничени права в Русия.

търтей
22-08-2008, 14:08
е то цар освободител не му викат на оня кълвач (ака опашката на коня) щото е "освободил българия" а щото е премахнал крепостничеството :)))

а и роб със собственост и да плаща данъци (ужасен десятък - леле пуашим се) няма :)

fred
22-08-2008, 14:40
Да така е, много хора си мислят че е заради нашето освобождение.

търтей
22-08-2008, 14:43
е крайно време е митът, че русия ни е освбодила да бъде опроверган

DerMeister
22-08-2008, 15:25
Абе как ще кажеш на един народ, който само супер далечната му история го кара да е горд, че не са го освободили ми са го завзели други... Тегава работа.

търтей
22-08-2008, 15:27
истината горчи понякога, но е за предпочитане пред захаросаната лъжа

vlado_iv
22-08-2008, 16:40
До колкото се сещам
Та значи Великите сили започват да се страхуват от Османската Империя и за това решават да вземат мерки и Русия решава да ни освободи и да ни........... , дори и има такъв договор м-у Великите Сили около 1877г
А през 44г ние се освобождаваме , даже неточно освобождаваме още преди да СССР да навлезе в нашата територия и като влиза влиза като освободител и ПОРОБИТЕЛ :devil:.
Но немога да се сетя сега за подробности.Това е на накратко.

fred
22-08-2008, 16:54
До колкото се сещам
Та значи Великите сили започват да се страхуват от Османската Империя и за това решават да вземат мерки и Русия решава да ни освободи и да ни........... , дори и има такъв договор м-у Великите Сили около 1877г
А през 44г ние се освобождаваме , даже неточно освобождаваме още преди да СССР да навлезе в нашата територия и като влиза влиза като освободител и ПОРОБИТЕЛ :devil:.
Но немога да се сетя сега за подробности.Това е на накратко.


Е не е точно тока, ОСманската империя, като всяка империя тогава е вече в залеза си, една по една се откъсват бившите и територии и това е процес, който не може да бъде спрян, може само да се възползваш от случая, като лешояд на труп на слон.Никакви мерки не взимат,ами всеки гледа как да увеличи влиянието си, а Русия кооято води сума ти войни с османската империя общо взето неуспешни, използва повода да се намести тука, като естествено вързва гащи преди това, а основната и идея е да придобие нова зона, която да бъде нещо като колония.Повода е потушаването на Априлското възстание и отзвука му в цял свят-САЩ, Европа, Русиия.Разбира се че и в Русия има хора които безкористно искат нашата свобода, ама нещата се ръководят от други хора.АНглия например подкрепя Турция в тези дни.
Разбира се, пак решения се взимат на общата маса, където се набъркват и други държави. Та така например Сан СТефанска България за жалост е утопия и това е ясно на русия, не само че е ясно, ами и тя е против силна и голяма държава на Балканите., Както и други сили тоже.
А след 44 пак е по различно, но там е имало договорености, които не са спаззени-където е влязъл комунистически крак, няма излизане до 1989 грубо казано, Запада си съсредоточава усилията в своите зони, руснаците в техните и така, дълга и широка.

търтей
22-08-2008, 16:55
нда
кофтито е, че няма полутик с дупе като ст. стамболов да покаже на "братушките" един голям среден пръст

fred
22-08-2008, 20:29
Мда, един показа пръст /може и малък пръст/ и сега е виновен за всичко

vlado_iv
22-08-2008, 22:37
Според мен вече политиците се хващат за палците пред други държави:butt:
Но дали е Русия или САЩ е все едно България нама собствено мнение и само си въртят
:butt: ту на исток , ту на запад.

pavlin
24-08-2008, 06:18
Колеги много ми е интересно от къде ги черпите тези факти от историата. И каква е гаранцията че това е истината.

BillyBoy`
24-08-2008, 10:44
ами от къде някои се правят на умни и си мислят че знаят много други нищо не знаят а се правят че знаят а трети си четат и им се смеят на простотията хахаха а други просто си спамят няма да казвам кои да живее божидар димитров:evil:маи така се казваше!!!