PDA

View Full Version : Смяна на катализатор



kkkrisss
23-08-2008, 10:09
Здравейте,

Наложи се да ми избушат катализатора на колата и сега обмислям с какво да го заменя. В момента карам с избушения катализатор, но колата звънти и лично мен ме дразни. Ще ми се да е максимално безшумна. Разгледах форума, но не успях да открия авторитетно мнение по въпроса дали замяната на катализатора с резонаторно гърне, права тръба или нещо подобно ще се отрази на работата на колата и по конкретно на ламбда сондата.
Колата е алфа 147 1.6 2001 година, 103 коня, съответно има 2 ламбда сонди - преди и след катализатора. В момента сондата след катализатора не работи и ще сменям и нея въпроса е да не си хвърлям парите на вятъра и в крайна сметка нещата да станат по-зле.

Къде могат да ми извършат евентуална манипулация качествено - смяна на катализатор с нещо, което да направи колата по-безшумна + поставяне на задна ламбда сонда, като на финала всичко да работи и компютъра да е доволен.

Благодаря ви предварително.

code
23-08-2008, 10:14
Наложи се да ми избушат катализатора на колата
И кое наложи тая манипулация?

ivan7972
23-08-2008, 11:34
Незнам кое те дразни ,но няма нищо по хубаво от придаващия звук на ферари:jason2:

kkkrisss
23-08-2008, 11:36
И кое наложи тая манипулация?

Катализаторът беше буквално раздробен. Нямах никакъв друг избор освен да го избуша.

kkkrisss
23-08-2008, 11:37
Незнам кое те дразни ,но няма нищо по хубаво от придаващия звук на ферари:jason2:

Въпрос на предпочитания. Аз лично предпочитам колата ми да е тиха, а и звънливия звук, който издава в момента е доста далеч от ферари, поне според мен.

code
23-08-2008, 12:00
Катализаторът беше буквално раздробен. Нямах никакъв друг избор освен да го избуша.
Ама това ти ли го установи или някой ти го каза? Щото колата не е много стара ..

ФЕРАРИСТ
23-08-2008, 12:21
Аз като махнах моя не усетих с резонатора смяна на звука....

oem
23-08-2008, 12:48
Аз като махнах моя не усетих с резонатора смяна на звука....

А в мощноста?

ФЕРАРИСТ
23-08-2008, 13:36
А в мощноста?
Също.....
Ся може и да бъркам, щото сложих К&Н-а и махнах катализ в рамките на 4-5 дена, още не бях свикнал с колата, и може да имам грешна представа......
Но определено имаше някакъв скок в динамиката макар и малък когато махнах ориг гърне и сложих спортно - верно че вдигнах шума но е преживяемо....

kkkrisss
23-08-2008, 17:37
Ама това ти ли го установи или някой ти го каза? Щото колата не е много стара ..

Аз не съм специалист, но само ще ти кажа, че изхвърляше парчета през ауспуха.
Както спонменах нямах друг избор.

Въпроса ми е сега как да постъпя?

kkkrisss
23-08-2008, 17:38
Също.....
Ся може и да бъркам, щото сложих К&Н-а и махнах катализ в рамките на 4-5 дена, още не бях свикнал с колата, и може да имам грешна представа......
Но определено имаше някакъв скок в динамиката макар и малък когато махнах ориг гърне и сложих спортно - верно че вдигнах шума но е преживяемо....

Шума ми е по-малкият проблем. Тревожа се повече за ламбда сондата?
Някой имал ли е проблем с ламбда сондата след като си е махнал катализатора?

ФЕРАРИСТ
23-08-2008, 17:59
Ако почнем да расъждаваме логично, и изпускателната система е един канал, мисля че ако по него текат 10 кубика вода на секунда и има два уширителни участъка, и на финала изтичат пак 10 кубика, ако махнем и заринем единия участък надали на финала ще излизат 9 да речем.....това е моята проста логика, мога и да бъркам, но мисля че в най - добрия случай ако махнеш този след ламбадите няма да имаш грижи.......
Аз нямах проблем след това, мисля че разхода ми падна, но пак да кажа че може и да бъркам щото тогава не познавах още добре колата.....

kkkrisss
23-08-2008, 18:52
Ако почнем да расъждаваме логично, и изпускателната система е един канал, мисля че ако по него текат 10 кубика вода на секунда и има два уширителни участъка, и на финала изтичат пак 10 кубика, ако махнем и заринем единия участък надали на финала ще излизат 9 да речем.....това е моята проста логика, мога и да бъркам, но мисля че в най - добрия случай ако махнеш този след ламбадите няма да имаш грижи.......
Аз нямах проблем след това, мисля че разхода ми падна, но пак да кажа че може и да бъркам щото тогава не познавах още добре колата.....

До колкото ми е известно имам само един катализатор (разбира се може и да бъркам) и той вече е избушен. Преди и след него има по 1 сонда. Просто се притеснявам да няма проблем със сондите. Възнамерявам да сменям задната, а някъде четох че има вариант за ламбда симулатор, та затова събирам мнения. Не искам да хвърлям пари на вятъра и в крайна сметка нищо да не се получи. Просто се чудя да си остана с избушения катализатор, да сложа резонаторно гърне, права тръба, да търся нов катализатор или нещо друго, така че колата да работи оптимално.

Satanism
23-08-2008, 19:04
Доколкото знам при колите с 2 сонди е малко по-сложна ситуацията.С права тръба обикновено се правят дизелите.
Аз съм с 1 сонда и сложих резонатор и нямам никакъв проблем.

fade
25-08-2008, 17:29
До колкото ми е известно имам само един катализатор (разбира се може и да бъркам) и той вече е избушен. Преди и след него има по 1 сонда. Просто се притеснявам да няма проблем със сондите. Възнамерявам да сменям задната, а някъде четох че има вариант за ламбда симулатор, та затова събирам мнения. Не искам да хвърлям пари на вятъра и в крайна сметка нищо да не се получи. Просто се чудя да си остана с избушения катализатор, да сложа резонаторно гърне, права тръба, да търся нов катализатор или нещо друго, така че колата да работи оптимално.

Колега някъде бях срещнал, че катализатора е сам по себе си огнегасител, това означава ,че така може би ще натоварите второто си гърне с по-висока температура,а най-вероятно и с серни съединения които в комбинация с водата образуват сярна и серниста киселина мисля. Това би довело до скъсяване на живота му според мен. Иначе според мен задължително сложете резонаторно гърне, ако не слагате нов катализатор.

Искам да използвам и темата Ви за една идея която отдавна ми се върти в главата, то е ясно, че керамичната питата на катализатора се задръства с шлаки и смоли. Въпросът ми е, ако не се е разпаднала питата дали силен разтворител би могъл да ги редуцира малко поне та да намалее съпротивлението му, то е ясно, че няма да изпълнява функцията си понеже активните му елементи са заминали ама поне да няма спад на мощността от неговото съпротивление.

kkkrisss
25-08-2008, 18:26
Колега някъде бях срещнал, че катализатора е сам по себе си огнегасител, това означава ,че така може би ще натоварите второто си гърне с по-висока температура,а най-вероятно и с серни съединения които в комбинация с водата образуват сярна и серниста киселина мисля. Това би довело до скъсяване на живота му според мен. Иначе според мен задължително сложете резонаторно гърне, ако не слагате нов катализатор.

Искам да използвам и темата Ви за една идея която отдавна ми се върти в главата, то е ясно, че керамичната питата на катализатора се задръства с шлаки и смоли. Въпросът ми е, ако не се е разпаднала питата дали силен разтворител би могъл да ги редуцира малко поне та да намалее съпротивлението му, то е ясно, че няма да изпълнява функцията си понеже активните му елементи са заминали ама поне да няма спад на мощността от неговото съпротивление.


Смятам да сложа резонаторно гърне, но това което не успях да разбера е дали ще има негативни последици за ламбда сондите и съответно данните на компютъра?

търтей
25-08-2008, 18:30
като си с 3 сонди, не знам що си мислиш че са две, НЕ може да махнеш катализатора
трябва да сложиш нов
сичко друго е от лукавого

kkkrisss
25-08-2008, 21:36
като си с 3 сонди, не знам що си мислиш че са две, НЕ може да махнеш катализатора
трябва да сложиш нов
сичко друго е от лукавого

Сондите са 2, три са при модела на 120 кс.
От къде мога да взема нов катализатор, който не е на космическа цена?