PDA

View Full Version : ДАТЧИК НА БАЗОВ РЕПЕР



dudeslav
25-08-2008, 18:56
Какво по дя....те заначи тази грешка?Та филма почна преди около 2 седмици-спирам пред магазина,пазарувам качвам се контакт и лампата с дюзата остава да свети и няма палене.Пуша една цигара и о чудо пали.След 2-3 дни същата процедура с цигарата изгасна докато работеше на място.Този път изчаках да изстине до 50 -60' и запали.И накрая като угасна на 2 скорст на едно завооойче и трябваше да я изчакам да изстине напълно за да запали.На следващия ден отивам на доктор и с очите си виждам изписана грешка в датчика за оборотите на коляновия вал.Купувам въпросния датчик( на EPS 1.953.170)откачам буксата,развивам болтчето,вадя датчика,слагам новия,завивам болтчето,закачам буксата и паля.Пали нормално,нормални обороти,подавам плавно газ и на 3000 бие прекъсвача и присветва лампата с дюзата и после си държи нормални обороти.Върви 1,2,3-5 ,но да не минавам 3000об.Отивам пак на "баш майстора" закачам се на компа и хоп нова грешка-грешка датчик на базов репер.Изчиства я,палим и нормални обороти на загряла кола -газ до 3000 об.,прекъсвач и записва същата грешка-грешка датчик на базовия репер и така 3-4 пъти.На въпроса ква е тая грешка,получавам волски поглед и отговор "Ми незнам май датчика не работи както трябва.Земи си нов датчик".И ме прати по живо,по здраво и аз си зададох въпроса "И ся ко прайм?"Та се обръщам към знаещите и можещите тук,че София малко далеч,а с тея 3000 об. ше пътувам два месеца .:small_cry::prescription:

oem
25-08-2008, 21:43
ДАТЧИК КОЛЯНОВ ВАЛ трябва да е тази грешка. Демек не този дето си сменил, а другия до него.

Но може и друго да означава. :) Не съм сигурен.

ЕДИТ: Абе всъщност кой софтуер или тестер я изписа тази грешка?

dudeslav
25-08-2008, 22:57
ДАТЧИК КОЛЯНОВ ВАЛ трябва да е тази грешка. Демек не този дето си сменил, а другия до него.

Но може и друго да означава. :) Не съм сигурен.

ЕДИТ: Абе всъщност кой софтуер или тестер я изписа тази грешка?

За тестера незнам ама първия път изписа грешка на датчика на коляновия вал и сложих на EPS 1.953.170 като този в axm-auto.И на същия тестер ми изписа грешка датчик на базовия репер.Къде до него има друг датчик и как се води ако има такъв?
Ше сложа пак стария да видя дали пак прекъсвача бие на 3000.Или нещо друго се прецака

oem
26-08-2008, 18:01
Чакай сега. Ти кой точно датчик си сменил. Аз не мога да разбера. Датчика за поцизията на коляновия вал или датчика за оборотите? Понеже те са два един до друг. Ако ти е дало тадчик на коляновия вал, а ти си сложил на негово място датчик на оборотите то може и този проблем да се е получил толкова странен.

didod
26-08-2008, 19:06
Доколкото аз успявам да видя по схемите, датчика е един, но дава едновременно информация за обороти и позиция на коляновия вал. Може новия да не отчита коректно позицията.

oem
26-08-2008, 21:11
Па не знам на мойта са 2.

dudeslav
30-08-2008, 16:45
Па не знам на мойта са 2.

2?На мойта има само един датчик за запалването и той е под стартера.Между другото върнах стария датчик,не пожела да запали и зех,че върнах новия и тя зе па че се оправи и литна.Спецовете пропуснаха да дадат някой друг съвет по тая темичка иначе пишем ли пишем........................:sleepy:

oem
30-08-2008, 16:56
Аз ти бях казал, че нещо не си го монтирал както трябва. А и тука какво искаш да ти кажат? То такъв проблем трябва да се види на място.

Novachev
18-06-2009, 07:56
2?На мойта има само един датчик за запалването и той е под стартера.Между другото върнах стария датчик,не пожела да запали и зех,че върнах новия и тя зе па че се оправи и литна.Спецовете пропуснаха да дадат някой друг съвет по тая темичка иначе пишем ли пишем........................:sleepy:
А чак сега виждам темата а колата ти е с два датчика единия е на коляновия вал и "чете горна мъртва точка" другия е за разпознаване на цилиндрите той казва на ЕКУ-то кои цилиндър е наред да пали викат му още фазов датчик той се намира зад шайбата на всмукателния разпределителен вал и за смяната му трябва да се свали ангренажния ремък и после да се зацепва. Мисля ч ебях чел някъде че ако датчика на КВ не работи се взема сигнал от този на разпределителния вал но когато и той не работи няма палене.
Имам такъв датчик за разпределителния вал пиши на Л.С. ако решиш а сменяш

oem
18-06-2009, 09:20
А чак сега виждам темата а колата ти е с два датчика единия е на коляновия вал и "чете горна мъртва точка" другия е за разпознаване на цилиндрите той казва на ЕКУ-то кои цилиндър е наред да пали викат му още фазов датчик той се намира зад шайбата на всмукателния разпределителен вал и за смяната му трябва да се свали ангренажния ремък и после да се зацепва. Мисля ч ебях чел някъде че ако датчика на КВ не работи се взема сигнал от този на разпределителния вал но когато и той не работи няма палене.
Имам такъв датчик за разпределителния вал пиши на Л.С. ако решиш а сменяш

Аз пък съм виждал кола без датчик на разпределителния вал дето си пали и си върви.

DerMeister
18-06-2009, 09:26
Аз пък съм виждал кола без датчик на разпределителния вал дето си пали и си върви.
Потвърдено и тествано... :Yeeeehaaa:

nikotm
18-06-2009, 14:07
Аз пък съм виждал кола без датчик на разпределителния вал дето си пали и си върви.

Аз миналата година минах 980 км за два дена с буквално изгорял фазов датчик,защото е подпирал в шайбата на вала.Като го свалихме направо ми се разпадна в ръцете.И най ме беше яд че дадох 150 лв. за нов,а то се оказа че може да се занити датчик от самара на стойност 6,50 ст. През цялото време ми светеше дузата, но колата си вървеше без осезаема разлика в поведението.

oem
18-06-2009, 14:55
Аз миналата година минах 980 км за два дена с буквално изгорял фазов датчик,защото е подпирал в шайбата на вала.Като го свалихме направо ми се разпадна в ръцете.И най ме беше яд че дадох 150 лв. за нов,а то се оказа че може да се занити датчик от самара на стойност 6,50 ст. През цялото време ми светеше дузата, но колата си вървеше без осезаема разлика в поведението.

Хахаха тарикат си ти. И аз съм слагал датчик от лада :) Малко пластмасата му се припилява там на едно място, за да не опира в шайбата и няма проблеми :)

Novachev
18-06-2009, 16:25
Аз пък съм виждал кола без датчик на разпределителния вал дето си пали и си върви.

Имам предвид че ако не работи този на коляновия вал може да се взема инфо от фазовия (така бях чел) и ако тогава откаже фазовия няма палене това имам в предвид.

oem
18-06-2009, 16:29
Имам предвид че ако не работи този на коляновия вал може да се взема инфо от фазовия (така бях чел) и ако тогава откаже фазовия няма палене това имам в предвид.

Не, обраното е. Ако не работи фазовия може да пали колата. Ама прецака ли този на маховика всичко умира.

nikotm
18-06-2009, 16:49
Хахаха тарикат си ти. И аз съм слагал датчик от лада :) Малко пластмасата му се припилява там на едно място, за да не опира в шайбата и няма проблеми :)

А бе, не съм от най големите що то не се усетих по-рано.:tooth::tooth::tooth:

Novachev
18-06-2009, 22:11
Не, обраното е. Ако не работи фазовия може да пали колата. Ама прецака ли този на маховика всичко умира.
Сега ще ти го напиша дословно от където го чета че сега много ме мързи да сканирам страницата
Първичния сигнал за запалване и впръскване се излъчва от CAS ( датчик за положението на коялновия вал) които се състои от индуктивна намотка , постоянен магнит и прикрипен към коляновия вал назъбен диск. По периферията на диска има 58 зъба. В положение 114 градуса преди ГМТ са пропуснати два зъба като означение на ГМТ, така че на диска остават 56 зъба. когато коляновия вал се върти и зъбите преминават през магнитното поле се генерира сигнал с променящо се напрежение които се връща към ЕCM (ЕКУ) показвайки скоростта на въртене и ГМТ като индикация за положението на коляновия вал. ECM превръща импулсното напрежение в цифров сигнал.
В сслучай на повреда в CAS функциата за самодиагностика записва код на повреда и преминава в авариен режим (LOS) като използва сигнала от датчика за индетификациа на цилиндрите (CDI) Ако дефектират двата датчика, запалването се прекратява от съображения за сигурност.
Това пише в литературата отняся се за Опел но разликите с нашите системи за управление са минимални и са предимно в специфичното за Алфа ромео като свещи вариатори и разни.
Що си ги пробвал с ваденето на куплунзите на датчиците ще ти повярвам

oem
18-06-2009, 22:35
Сега ще ти го напиша дословно от където го чета че сега много ме мързи да сканирам страницата
Първичния сигнал за запалване и впръскване се излъчва от CAS ( датчик за положението на коялновия вал) които се състои от индуктивна намотка , постоянен магнит и прикрипен към коляновия вал назъбен диск. По периферията на диска има 58 зъба. В положение 114 градуса преди ГМТ са пропуснати два зъба като означение на ГМТ, така че на диска остават 56 зъба. когато коляновия вал се върти и зъбите преминават през магнитното поле се генерира сигнал с променящо се напрежение които се връща към ЕCM (ЕКУ) показвайки скоростта на въртене и ГМТ като индикация за положението на коляновия вал. ECM превръща импулсното напрежение в цифров сигнал.
В сслучай на повреда в CAS функциата за самодиагностика записва код на повреда и преминава в авариен режим (LOS) като използва сигнала от датчика за индетификациа на цилиндрите (CDI) Ако дефектират двата датчика, запалването се прекратява от съображения за сигурност.
Това пише в литературата отняся се за Опел но разликите с нашите системи за управление са минимални и са предимно в специфичното за Алфа ромео като свещи вариатори и разни.

При нас не е така. Пробвай. Извади само буксата на датчика и ще видиш. Няма да запали. Върти и не пали. А пробвай да извадиш буксата на датчика на вала. Колата запалва и върви. Малко мудно, но върви.

Moris_zh
19-06-2009, 08:59
Колега, с кой Мотроник е твоята кола? По принцип основен определящ за броя на оборотите и положението е индуктивният датчик на коляновия вал. Фазовият датчик е за синхронизация на изпускателния и оттам на всмукателния вал. Ако спре да работи датчика на коляновия вал не би трябвало да може да запали. Но ако той работи, а фазовия спре - тогава двигателя продължава да работи, но ще ти изписва грешка. И тогава е възможно ECU-то да не позволява по-високи обороти от да кажем 3000 с оглед по-големи проблеми и предпазване на двигателя. Правил съм опити с Мотроник 1.5.5 на моята кола и на осцилоскопа веднага се вижда наслагването на двата сигнала от двата датчика. Само не съм пробвал при изключен фазов датчик при какви обороти ще се изключи прекъсвача - може и да са 3000 както в твоя случай. Но наистина е интересно да се разнищи тази ситуация.

oem
19-06-2009, 09:24
Аз го казах. С изключен фазов сензор колата върви и си стига прекъсвача. Може би е една идея по ленива някак. Но пак си върви що годе нормално. Пробвано, изпитано!