PDA

View Full Version : Тампони задна стаб. щанга.



tipo1960
26-08-2008, 18:09
Преди малко установих че са ми разбити тампоните на задна стбилизираща щанга,или поне са тръгнали защото местя щангата с ръка.Да попитам някой сменял ли е , и дали знае болтовете на ушите дали са капселовани като на предната щанга,щото ако не са може да се сменят тампоните на място само едната гума да е на тротоара, и за 30 мин. се сменят,но ако са капселовани трябва да ходя до сервиза 200 км. в двете посоки:calc:.

oem
26-08-2008, 18:10
За коя щанга говориш?

tipo1960
26-08-2008, 18:17
Щангата на задния мост,към която са хванати двете вертикални биалетки.

DiStefano
27-08-2008, 07:21
аз онзи ден тук в Пазарджик ги смених моите
и биалетките също
смяната е елементарна
може да дойдеш тука нема смисъл се разкарваш до Филибето
има кой да ги смени :cheers:

fade
27-08-2008, 09:53
Изобщо не се занимавам с торсионните стабилизиращи щанги аз!
Смазвам с графитна смазка да не скърца и им навивам по един или два дебели винта между втулката и гумата да се уплътнят и да не тропат. Предполагам, че с това отлагам неизбежното, но пък от последната интервенция съм минал 2500 и нямам оплаквания.

Lqnkata
27-08-2008, 12:02
Fade, ти ме уби! Покрай теб ще фалират автомонтьорите и производителите на резервничасти :D

fade
27-08-2008, 14:17
Fade, ти ме уби! Покрай теб ще фалират автомонтьорите и производителите на резервничасти :D

Ами като си убит що мърдаш и приказваш? Може би чакаш контролен изстрел от някой "автомонтьор" с голям чук и газов резак? Младежо, някога виждал ли си как се сваля в сервиз ръждясал болт или втулка на тампон? Как ти изгарят маншоните на задвижващите полувалове полуграмотни технически келеши на 18-19г.? Как ти накъсват и начупват всички пласмаси по колата дето и трепериш при всяко тропване в дупка? Как ти скъсват пробката на капака на картера който струва 400 лв и ти я замазват със силикон и след това пак тече? Как ти сменят свещите NGK с някакви noname? Как ти натягат единия лагер на колелото който струва 200 лв и след 100-150 км пак си при тях?
Да продължавам ли?
За финал най-фрапиращия случай блъсват ти колата при теста след смяната на амортисьори! И това в марков сервиз с претенции за добра практика!
От 20 години карам автомобил, а в началото и камион и съм имал 2 до тука. Всеки един от тях съм си поддържал почити сам с много четене и помощ от приятели! Така, че очаквай контролния изстрел тихо и кротко!
:cheers:

P.S. Не искам да обидя хората които си изкарват хляба чесно и почтенно с автомонтьорската професия! Между тях има компетентни, честни и съвестни, но за съжаление аз съм срещал само един или двама такива така, че... Нищо лично!

tipo1960
27-08-2008, 18:32
аз онзи ден тук в Пазарджик ги смених моите
и биалетките също
смяната е елементарна
може да дойдеш тука нема смисъл се разкарваш до Филибето
има кой да ги смени :cheers:Супер,ще дойда само че не разбрах къде е сервиза,хем ще се видим и да побъбрим малко,номер на GSM да ми кажеш да те окрия по лесно.:cheers:

tipo1960
27-08-2008, 18:52
Изобщо не се занимавам с торсионните стабилизиращи щанги аз!
Смазвам с графитна смазка да не скърца и им навивам по един или два дебели винта между втулката и гумата да се уплътнят и да не тропат. Предполагам, че с това отлагам неизбежното, но пък от последната интервенция съм минал 2500 и нямам оплаквания.И по твоя начин става,но тези тампони не са скъпи ,а и щом се сменят лесно.Онзиден си правих WRC към Белмекен и на един завой задницата ме изпревари,и тогаве проверих и открих че тампоните са заминали.За това което си писал в долния пост за майсторите,всичките примери които си дал са се случвали на познати хора,представи си какви майстори вече ЧОВЪРКАТ по колите с кеф да ги .....Пиши колко км. си изкарал с винтовете в тампоните преди нова интервенция върху тях.

Dexer
28-08-2008, 10:18
На задната щанга планките, кото държат тампоните са щамповани през отворите една за друга, както е и отпред.
Трябва да се разпробие отвора със свредло около 8,5 мм, за да се разделят двете планки и да се смени тампона. Ако на някой от вас планките са разделени, значи интервенцията вече е била направена.

tipo1960
28-08-2008, 15:06
На задната щанга планките, кото държат тампоните са щамповани през отворите една за друга, както е и отпред.
Трябва да се разпробие отвора със свредло около 8,5 мм, за да се разделят двете планки и да се смени тампона. Ако на някой от вас планките са разделени, значи интервенцията вече е била направена.Благодаря ти много колега,нормално е и задните да са щамповани,предните ги разпробивах,явно и задните ще пробивам,благодаря ти още веднъж.

Lqnkata
28-08-2008, 19:50
Ами като си убит що мърдаш и приказваш? Може би чакаш контролен изстрел от някой "автомонтьор" с голям чук и газов резак? Младежо, някога виждал ли си как се сваля в сервиз ръждясал болт или втулка на тампон? Как ти изгарят маншоните на задвижващите полувалове полуграмотни технически келеши на 18-19г.? Как ти накъсват и начупват всички пласмаси по колата дето и трепериш при всяко тропване в дупка? Как ти скъсват пробката на капака на картера който струва 400 лв и ти я замазват със силикон и след това пак тече? Как ти сменят свещите NGK с някакви noname? Как ти натягат единия лагер на колелото който струва 200 лв и след 100-150 км пак си при тях?
Да продължавам ли?
За финал най-фрапиращия случай блъсват ти колата при теста след смяната на амортисьори! И това в марков сервиз с претенции за добра практика!
От 20 години карам автомобил, а в началото и камион и съм имал 2 до тука. Всеки един от тях съм си поддържал почити сам с много четене и помощ от приятели! Така, че очаквай контролния изстрел тихо и кротко!
:cheers:

P.S. Не искам да обидя хората които си изкарват хляба чесно и почтенно с автомонтьорската професия! Между тях има компетентни, честни и съвестни, но за съжаление аз съм срещал само един или двама такива така, че... Нищо лично!

Няма проблем. аз също знам доста издънки на "майстори". За моя радост човекът, който ми ремонтира колите е ученик на баща ми, та лично не ми се е случвало нищо от този сорт. иначе евала, че имаш знанията и сръчността да се справяш в повечето случаи сам. :cheers:

tipo1960
30-08-2008, 17:04
Днес си смених тампоните.Разпробих с 13 мм. свредло,само щампованото отгоре,другото си го оставих за водачи между двете черупки.

ФЕРАРИСТ
31-08-2008, 14:42
някога виждал ли си как се сваля в сервиз ръждясал болт или втулка на тампон? Как ти изгарят маншоните на задвижващите полувалове полуграмотни технически келеши на 18-19г.? Как ти накъсват и начупват всички пласмаси по колата дето и трепериш при всяко тропване в дупка? Как ти скъсват пробката на капака на картера който струва 400 лв и ти я замазват със силикон и след това пак тече? Как ти сменят свещите NGK с някакви noname? Как ти натягат единия лагер на колелото който струва 200 лв и след 100-150 км пак си при тях?
Да продължавам ли?
За финал най-фрапиращия случай блъсват ти колата при теста след смяната на амортисьори! И това в марков сервиз с претенции за добра практика!
От 20 години карам автомобил, а в началото и камион и съм имал 2 до тука. Всеки един от тях съм си поддържал почити сам с много четене и помощ от приятели! Така, че очаквай контролния изстрел тихо и кротко!


Абсолютно подкрепям - имам ли възможноста и базата да си направя нещо сам, изобщо не се притеснявам да се поизцапам и поизмъча.......