PDA

View Full Version : пак за петрола!



lyuli
16-09-2008, 17:33
знам че има 1000 теми, но днес съм особено възмутена!

http://www.investor.bg/?cat=5&id=68888

Силният спад на петрола изпрати цената на бензина у нас... пак нагоре
16.09.2008 13:16


След като котировките на петрола отбелязаха най-големия си двудневен спад за последните четири години до нива от около 92 долара за барел, тази сутрин Лукойл България отново повиши крайните заводски цени на безнина.

От съобщение на компанията става ясно, че бензин A-95H поскъпва с 1,24 на сто до 2151,60 лева за 1000 литра, а А-98Н – с 1,24 на сто до 2260,80 лв. за 1000 литра.

Повишава се и цената на пропан-бутана, който от днес се продава с 1,67% по-скъпо до 2190 лв. за тон.

Останалите горива за момента остават без промяна.


ДОКОГА??????

ето и оправданието
Лукойл: Цените на горивата в България зависят от Средиземноморския пазар
16.09.2008 17:09
http://www.investor.bg/?cat=5&id=68910


ето още инфо от световните пазари:
http://www.investor.bg/?cat=6&id=68857

didiod
16-09-2008, 17:38
те в тая държава освен да ни мачкат друго не правят,ама и ние сме си виновни :whip:щом си мълчим значи ни харесват цените:go:

Orm
16-09-2008, 17:50
Чакайте сега САЩ да си разконсервират находищата , ще има петрол , ще паднат цените на бензина :))) А у нас ще се качат естествено щото примерно синия кит е пред исчезване или на МКС някой пръднал в неподходящия момент !!!!!!
И само Търтея ще се радва че се е повишило нивото на живота у нас :) . Тоя Търтей нещо ме съмнява с тия негови хипотези .... май той продава петрола в България :)
( Просто майтап , без лоши чувства ;))

Stoyan Georgiev
16-09-2008, 18:01
Чакайте сега САЩ да си разконсервират находищата , ще има петрол , ще паднат цените на бензина :))) А у нас ще се качат естествено щото примерно синия кит е пред исчезване или на МКС някой пръднал в неподходящия момент !!!!!!
И само Търтея ще се радва че се е повишило нивото на живота у нас :) . Тоя Търтей нещо ме съмнява с тия негови хипотези .... май той продава петрола в България :)
( Просто майтап , без лоши чувства ;))

пирамида е тоя търтей.

така съм чувал


а иначе мисля , че е казано 100 хил. пъти - цената на крайния продукт зависи само 1/3 от цената на суровия петрол

Mind_Control
16-09-2008, 18:06
Като протестирахме за високите цени на горивата си питахте ушите дали да дойдете, а някой видни "икономисти" от форума обясняваха, че цените навсякъде се качват и затова и тук се качват и който нямал пари да не кара кола.. И аз да съм на мястото на Лукойл и аз ще ви обръщам джобовете наопаки, като си траете :hump:

fred
16-09-2008, 18:09
Мдааа, аз като скромен икономист, ще заявя, че у нас много цени не са пазарани все още, а са монополни или корпоративни.Есествено че когато има повишаване, то ще окаже влияние и у нас, обратното не винаги е валидно обаче, поради горните причини.
В крайна сметка, призива на стария комсомолец Попов е верен- за бога братя не купувайте, ограничете се до минимум /в рамките на някакви норми разбира се/, да направим бойкот, това ще има полза.Но у нас и това е трудно....

Mind_Control
16-09-2008, 18:09
пирамида е тоя търтей.

така съм чувал


а иначе мисля , че е казано 100 хил. пъти - цената на крайния продукт зависи само 1/3 от цената на суровия петрол

прав си ама при цена на петрола 150 долара за барел цената на газта беше 1.17, а сега при цена 95 долара цената е 1.27 :? как ще го обясниш?

robkobg
16-09-2008, 18:13
Както знаете петрола не се купува и доставя за един ден. Това налага използването на фючърси. Въобще не се знае на какви цени са купували преди 2-3 месеца, затова и цените се движат така. Т.е. за да има спад на крайните цени трябва да са купили на добра оферта петрола. Друг е въпросът защо днес като се вдигне петрола утре лукойл вдигат цените.

Mind_Control
16-09-2008, 18:22
Както знаете петрола не се купува и доставя за един ден. Това налага използването на фючърси. Въобще не се знае на какви цени са купували преди 2-3 месеца, затова и цените се движат така. Т.е. за да има спад на крайните цени трябва да са купили на добра оферта петрола. Друг е въпросът защо днес като се вдигне петрола утре лукойл вдигат цените.

Това е ясно.. но тогава трябва да се забелязва едно 1-2 месечно закъснение на мърдането на цените било то нагоре или надолу, а такова няма...

Lqnkata
16-09-2008, 18:37
Колкото и да обсъждаме цените на горивата у нас, манталитета (с малки исключения) си ни остава един и същ: "... и 5лв. да направят литър бензин/дизел пак ще си караме, и 0,50лв да го направят - пак ще се търси на черно по-евтино... " :screwy:

didod
16-09-2008, 18:56
Петрола поевтинява, но пък доларът поскъпва...:new_Eyecrazy: Затова и цените у нас растат :crazy: Такава си ни е държавицата, какво да се прави.

VFTI
16-09-2008, 19:51
Простооо без коментар...Ебаси мизерниците долни...Баси... направо не ми се коментира и чете:whip: Да изгният всичките...

Цените ни зависят от средиземноморския петрол?!?!, ама защо като в САЩ цените скачаха и при нас ...А сега цените падат, а ние изведнъж не сме обвързани..... Абе защо ли и аз коментирам ясно ви е на всички...... Руския петрол е най-евтиния и покачването на цените беше минимално спрямо това, което се случи...Всичко е спекула...Да не говорим че качеството е в пъти по зле от арабския...


Айде отивам да си сложа 6литра за 20лв. и да отида да си видя приятелката:?:?:?

Айде момци кога ще протестираме?!?!
Shondyyy къде сииии:?

lyuli
16-09-2008, 19:59
Както знаете петрола не се купува и доставя за един ден. Това налага използването на фючърси. Въобще не се знае на какви цени са купували преди 2-3 месеца, затова и цените се движат така. Т.е. за да има спад на крайните цени трябва да са купили на добра оферта петрола. - това е точно така, но и въпросът ти: Друг е въпросът защо днес като се вдигне петрола утре лукойл вдигат цените. винаги ме е удивлявал.....

fred
16-09-2008, 20:05
Ами защото всеки си купува и продавача гледа да си докара още отгоре, много просто, както с олиото у нас и много други стоки.В момента, когато го дигне, половината се юрват да се запасят, да не се вдигне още:goodnight:

raiders
16-09-2008, 20:49
като петрола се дига и бам за 1 нощ
цените нагоре, а са е под 100$ барел и какво 2.28лв. срам, за газта да не говоря 1.28лв.

galinves71
16-09-2008, 21:21
хора що се дразните бре,не сте ли булгарски люде да да знаете че в булгарско освен доходите све е анти народу?епа то що е леб,то що е петрол или месо дали от мачка(котка) или от дрът уяшник те сите са анти народу.ебати нека сите одят о курец.тези дет са на метан скоро ще минат пак на бензин щот с 1/4 на горе то си е много апък за пропанова бутилка няа място,абе гадна дРъжавица.

rammstein4o
17-09-2008, 11:15
ДОКОГА??????

Винаги ще е така... миналия път като протестирахме ни псуваха по кръстовищата що сме им пречели. Включително и тук във форума 100 човека скочиха че нямало смисъл и Т.Н

Аз лично вече се отказах да убеждавам хората че ако си мълчим няма да се оправим и си търся свои начини да се справям

Поздрави

pavlin
17-09-2008, 13:20
Не се притеснявайте толкова, защтото тук при нас във Флорида цените на бензина също се дигнаха, при условие че цената на петрила падна. Спекулацията не е само в БГ. Търговците са едни и същи навсякъде.

fred
17-09-2008, 15:26
хора що се дразните бре,не сте ли булгарски люде да да знаете че в булгарско освен доходите све е анти народу?
Ти пък що реши, че доходите на са анти народу?!Имено от тях тръгва другите проблеми - от пропан бутана, до цената на галона, уиски:crazy:

georgyg
17-09-2008, 15:32
Не се притеснявайте толкова, защтото тук при нас във Флорида цените на бензина също се дигнаха, при условие че цената на петрила падна. Спекулацията не е само в БГ. Търговците са едни и същи навсякъде.

Само не ми говори за цената в САЩ, че най малко имате право да протестирате :whip: . Колко е бензина около $4 за галон? или по малко? Тука е над $6.2 за галон, а заплатите предполагма знаеш какви са.

MUROMAN
17-09-2008, 15:39
Лукоила са Пумяри и за това не зареждам от тях./не ,че ще им накривя шапката ,ама еи така/.:chair:

Susscrofa
17-09-2008, 15:49
Няма лошо, нека бъде по скъп бензина, че нещо много коли много шофьори, той парното не може да си плати, а не слиза от колата и ми се качва за 500 м да се вози.

DerMeister
17-09-2008, 15:51
Лукоила са Пумяри и за това не зареждам от тях./не ,че ще им накривя шапката ,ама еи така/.:chair:
Ти като зареждаш от друга бензиностанция, да не мислиш, че бензина не идва от Лукойл...

Susscrofa
17-09-2008, 16:07
Чувал съм, че някои сто октанови ги внасят ама незнам. Те лукойл нямат 100 октана, даже за рейсинга на шел съм сигурен, че е внос.

ФЕРАРИСТ
17-09-2008, 16:18
Те лукойл нямат 100 октана, даже за рейсинга на шел съм сигурен, че е внос.
Ъпсолютно, ако бенз само Шелче си ръся....


миналия път като протестирахме ни псуваха по кръстовищата що сме им пречели.
Аз лично вече се отказах да убеждавам хората че ако си мълчим няма да се оправим и си търся свои начини да се справям
Поздрави
Естествено, аз ако бях също щях да псувам, блокирането на пътища е една от най - глупавите форми на протест, и затормозява единствено народа, и спомага за задръстванията и повишения градски разход, а тия дето зависят тия неща от тях изобщо не им пука - може и да не са разбрали даже че сте протестирали......
Има къде къде по "политиконасочени" протести дето могат да окажат доста по голям натиск върху боклуците в парламента.....

rammstein4o
17-09-2008, 17:16
Естествено, аз ако бях също щях да псувам, блокирането на пътища е една от най - глупавите форми на протест, и затормозява единствено народа, и спомага за задръстванията и повишения градски разход, а тия дето зависят тия неща от тях изобщо не им пука - може и да не са разбрали даже че сте протестирали......
Има къде къде по "политиконасочени" протести дето могат да окажат доста по голям натиск върху боклуците в парламента.....
Затормозения народ от блокирането на пътищата да си плаща са и по-скъпия бенз и по-скъпия хляб (идващо от цената на бенза). Това българина не иска на него да е добре а на вуте да му е зле. Е затова цел живот :hump:

Barovski
17-09-2008, 17:29
А най-странното от цялата работа с повишаването на цените на петрола от стрна на Лукойл е картите дет ги раздаваха за 5ст. отстъпка на всеки литър. И един вид когато бензина ти е 2.30лв. с тази карта ти го плащаш на 2.25лв. Не е кой знае каква разлика,ама що само тея с картите зареждат така. Не може ли за всички цената да е с 0.05лв. по-малко? Ако заредиш примерно за 100лв. тази иначе малка разлика се усеща доста.

Furious 155
17-09-2008, 20:17
Проблемът е, че няма орган от страна на държавата, който да упражнява контрол на качество цена и спекула от страна на монополиста, в случая...

ФЕРАРИСТ
17-09-2008, 20:23
Запитвали ли сте се защо при всички други отрасли има такава конкуренция да речем, а рафинерията ни, и този който продава горивата у нас е само един......
Монопол е най - сладката дума в света на бизнеса.......


Затормозения народ от блокирането на пътищата да си плаща са и по-скъпия бенз и по-скъпия хляб (идващо от цената на бенза). Това българина не иска на него да е добре а на вуте да му е зле. Е затова цел живот :hump:
Мне - не е заради това.....

Mind_Control
17-09-2008, 22:31
Ъпсолютно, ако бенз само Шелче си ръся....


Естествено, аз ако бях също щях да псувам, блокирането на пътища е една от най - глупавите форми на протест, и затормозява единствено народа, и спомага за задръстванията и повишения градски разход, а тия дето зависят тия неща от тях изобщо не им пука - може и да не са разбрали даже че сте протестирали......
Има къде къде по "политиконасочени" протести дето могат да окажат доста по голям натиск върху боклуците в парламента.....

Айде кажи ги де.. не ги пази само за себе си, няма да ти вадиме думите с ченгел от устата!

ФЕРАРИСТ
18-09-2008, 14:04
Айде кажи ги де.. не ги пази само за себе си, няма да ти вадиме думите с ченгел от устата!
Ми едно време помня че подпалиха партииния дом в СФ.....въпреки че причината беше съвсем друга, сега ефекта би бил друг......
Организира ли се нещо подобно, макар и не свързано с подпалване да речем, а с блокиране на нещо свързано с Нар събрание, или прочее - аз съм на първа бойна линия......

Derry
18-09-2008, 20:19
Гадна работа, някои неща види се няма да ги разбера може би малко съм чел, а се чудя защо тия дето са чели много и разбират нещата не напраят нещо да се почувствам щастлив, че съм в България или поне да се почувствам горд Българин. Това с горивата е само част от всичката простотия тука. Многото четат стотинки, малкото банкноти.

ФЕРАРИСТ
19-09-2008, 01:29
[QUOTE=Derry;325376]да се почувствам щастлив, че съм в България или поне да се почувствам горд Българин. [QUOTE]
Лично на мен държавата не ми пречи да изпитвам това......

pavlin
19-09-2008, 06:37
Само не ми говори за цената в САЩ, че най малко имате право да протестирате :whip: . Колко е бензина около $4 за галон? или по малко? Тука е над $6.2 за галон, а заплатите предполагма знаеш какви са.

Аз казвам само , че това с дигането на цените не е само аномалия , която се случва само в БГ.

Blade
19-09-2008, 13:55
Само не ми говори за цената в САЩ, че най малко имате право да протестирате :whip: . Колко е бензина около $4 за галон? или по малко? Тука е над $6.2 за галон, а заплатите предполагма знаеш какви са.

Защо му скачаш на човека? Той просто отблеляза, че търговците действат по един и същ начин, тук скача цената, там също. В САЩ ще бъдат възмутени точно като нас, ако цената им от $4 скочи на $4,1, а на нас от $6,2 на $6,5... Това, че там стандартът на живот е в пъти по-голям от този в България си е съвсем друга тема...

Susscrofa
19-09-2008, 14:38
Защо му скачаш на човека? Той просто отблеляза, че търговците действат по един и същ начин, тук скача цената, там също. В САЩ ще бъдат възмутени точно като нас, ако цената им от $4 скочи на $4,1, а на нас от $6,2 на $6,5... Това, че там стандартът на живот е в пъти по-голям от този в България си е съвсем друга тема...
Брейййй много добре, само дето в щатите акциза е доста по нисък за горивата , ако изобщо го има, трябва ли да ти обяснявам какво е акциз и защо се използва. Май ще трябва: зада се намали употребата на нещо, защото за разлика от щатите в западна европа са сериозно загрижени за проблемите на околната среда и налагат с акциз горивата, за да се намали употребата, така е и с цигарите и алкохола. Поздрави на "Морската столица".:big_bow_down::big_bow_down::big_bow_down:

Derry
19-09-2008, 18:56
Лично на мен държавата не ми пречи да изпитвам това......

Държавата ни в момента е самата хубост ей като това е :crazy: кандидат лебед с някой моменти от историята може да се похвалим ама със сегашното време - никак.

Те в щатите с малолитражки от по 3 литра са самата загриженост. Почти никой не се отказа от цигарите, защото са скъпи от алкохола пък съвсем никой. Оправдават се с екологията и пълнят бюджет.

koolio
19-09-2008, 21:19
Колеги, под властта на монополист сме, това е лошото! Ако пак се организират протести, но са пред централата на Лукойл, ще се включа, щото тва със "средиземноморския пазар" премина всякакви граници на наглостта!

pavlin
20-09-2008, 02:59
Те в щатите с малолитражки от по 3 литра са самата загриженост. Почти никой не се отказа от цигарите, защото са скъпи от алкохола пък съвсем никой. Оправдават се с екологията и пълнят бюджет.

Загрижени са много даже. Поради това тук започнаха да се карат много хибридни автомобили и такива които вървят на смесено гориво с етанол, даже се тестват и някои с водородни двигатели.

ФЕРАРИСТ
20-09-2008, 17:19
Загрижени са много даже. Поради това тук започнаха да се карат много хибридни автомобили и такива които вървят на смесено гориво с етанол, даже се тестват и някои с водородни двигатели.
Може би изглежда че са загрижени, или поне такова впечатление да се създава......по малко от два процента от населението на земята са, а консумират над 17% от световния петрол.......трябва не много да се загрижат, а ужааааааасно много....

pavlin
20-09-2008, 17:43
Може би изглежда че са загрижени, или поне такова впечатление да се създава......по малко от два процента от населението на земята са, а консумират над 17% от световния петрол.......трябва не много да се загрижат, а ужааааааасно много....

Ами трябва малко време за да се усети ефектът, плюс това знаеш ли от кога са данните ,които цитираш а дали са верни това е друг въпрос.

blank_jack
20-09-2008, 18:13
Брейййй много добре, само дето в щатите акциза е доста по нисък за горивата , ако изобщо го има, трябва ли да ти обяснявам какво е акциз и защо се използва. Май ще трябва: зада се намали употребата на нещо, защото за разлика от щатите в западна европа са сериозно загрижени за проблемите на околната среда и налагат с акциз горивата, за да се намали употребата, така е и с цигарите и алкохола. Поздрави на "Морската столица".:big_bow_down::big_bow_down::big_bow_down:

Разбира се, че има акциз и там, дори преди около 1-2 месеца го повишиха въпреки повишаването на цената на петрола и следователно крайните продукти, по разумната причина, че парите събирани от акцизи там се разпределят за изграждане на инфраструктура, и за да не им се влоши пътната мрежа вдигат акциза - и с това се качват и горивата, но поне хората знаят къде им отиват парите... не казвам че там не се краде, но имаше едно предаване ... не си спомням кое където някой каза ... " и в други страни се краде, но се дават 20 милиона, изпълнява се работата за 18 и 2 отиват в джоба, а в БГ кво става... дават ти 20 и накрая се оказва че са откраднати 22... а работата не е дори започната"

ФЕРАРИСТ
20-09-2008, 19:47
Ами трябва малко време за да се усети ефектът, плюс това знаеш ли от кога са данните ,които цитираш а дали са верни това е друг въпрос.
Не само са точни, ами даже малко съм ги занижил.....явно са се ъпдейтнали малко.....
http://www.infoplease.com/toptens/oilconsumers.html
http://www.globalfirepower.com/list_oil_consum.asp
Какво излиза - САЩ са почти 5-6 пъти по малко народец от китайците, а консумират 5-6 пъти повече петролец.....с две думи като гледам следващите 5 страни в списъка, те съставляват повече от 50-60% процента от народа на земята, а консумират общо колкото 250 милиона......а помня че наскоро световните, или по точно щатски анализатори уверяваха света(така както ни уверяват че взимали мерки), че видите ли китайците и индииците си накупили много коли, и оттам идела кризата......общо са към 2.9 милиарда, и пак не смучат повече от братския американски народ....

Derry
20-09-2008, 21:08
На мен това ми стана интересно http://www.globalfirepower.com/list_gold_reserves.asp, някой ще ми го разтълкува ли? Това златен резерв ли ще да е?

ФЕРАРИСТ
21-09-2008, 11:39
Чак съм учуден че Русия са толкова назад......
Понякога много се чудя какво ще стане ако САЩ изведнъж трябва да обезпечат всичките си долари със злато.......помните едно време надписите по банкнотите - Обезпечена със злато и всички активи на банката......
Една от малкото валути в Европа обезпечена със злато е швейц франк......и тая валута не е мръднала от началото на предния век......интересно какво ще стане ако изведнъж братския китайски народ каже - "Срещу нашите юани(или каквото и да е там) има обезпечение от едисиколко тона злато, наврете си кирливия долар отзад, искаме да ни плащате в юани, а не в долари".......или пък ако руснаците направят същото с рублата, и искат нефта в рубли, а не в долари......забелязвате ли как в колонките с курсовете на валутите по ВАЦ-овите вестници се появи тихомълком и рублата.......

На мен това ми стана интересно http://www.globalfirepower.com/list_gold_reserves.asp, някой ще ми го разтълкува ли? Това златен резерв ли ще да е?
Иран изпреварват САЩ.......баси......

Old Fox
23-09-2008, 16:02
A ся ни обясни що трябва да е обезпечена паричната маса със злато. Златния стандарт отдавна умре.

търтей
23-09-2008, 16:05
то и преди не беше със злато, щото "злато и сичкото активи" съсем на значи всъщност злато ;)

Susscrofa
23-09-2008, 16:33
A ся ни обясни що трябва да обезпечена паричната маса със злато. Златния стандарт отдавна умре.
Е глупости сега, бил умрял. Недей така ще преобърнеш цялата макроикономика надолу с главата. Златото винаги си е злато и има своята стойност, а при другите активи и тем подобни може да има дори пълно обезценяване.:online2long:

Susscrofa
23-09-2008, 16:33
то и преди не беше със злато, щото "злато и сичкото активи" съсем на значи всъщност злато ;)
Провери при швейцарския франк как е.....:picnic:

Old Fox
23-09-2008, 16:41
Е глупости сега, бил умрял. Недей така ще преобърнеш цялата макроикономика надолу с главата. Златото винаги си е злато и има своята стойност, а при другите активи и тем подобни може да има дори пълно обезценяване.:online2long:
Виж ся не искам да се заяждам ама знаеш ли избощо какво значи термина "златен стандарт"? Преди да пишеш кое е глупост и кое не почети малко, виж кога е отменен в САЩ и т.н.

Susscrofa
23-09-2008, 17:03
Виж ся не искам да се заяждам ама знаеш ли избощо какво значи термина "златен стандарт"? Преди да пишеш кое е глупост и кое не почети малко, виж кога е отменен в САЩ и т.н.

Леле много агресивно бе. Златния стандарт не е умрЕл, както ти каза. Той просто е отменен и това е станало заради огромната нужда от кредитиране, при капиталистическите икономики. Иначе това понятие и досега си съществува и неговите застъпници са много, но на този етап не е приложим. Може би не сме се разбрали.
Чел съм доста иначе. Съжалявам, ако съм бил краен.:picnic:

Susscrofa
23-09-2008, 17:05
А на г-н Неберемедов се извинявам, мислех, че в швейцария поне малко са запазили нещо от ЗС ама нейси заблудил съм се. :choice:

Old Fox
23-09-2008, 17:28
Леле много агресивно бе. Златния стандарт не е умрЕл, както ти каза. Той просто е отменен и това е станало заради огромната нужда от кредитиране, при капиталистическите икономики. Иначе това понятие и досега си съществува и неговите застъпници са много, но на този етап не е приложим. Може би не сме се разбрали.
Чел съм доста иначе. Съжалявам, ако съм бил краен.
Още малко и ще се разберем:flirt:
1) Само дето не е заради нужда от кредитиране.
2) И може би имаш предвид пазарна, а не капиталистичекса икоиномика.
Ама стига вече спам.

Derry
23-09-2008, 17:53
Каква е разликата между пазарна и капиталистическа икономика :choice:? Като гледам всяка валута си има слаби моменти и без златце не може :evil:, парите са само хартийки 10 долара след 10 години няма да имат една и съща стойност, докато златото вероятно ще си струва.
http://www.istinski-pari.com/news_aug07.php

търтей
23-09-2008, 17:54
аа мноо Економисти мноо нещо

Stoyan Georgiev
23-09-2008, 17:58
аа мноо Економисти мноо нещо

я сум наи големиот икономист в темата

Old Fox
23-09-2008, 19:34
Mи примерно,че капиталистическа няма. То у всяка икономика има капитали.