PDA

View Full Version : Хидравлична течност смяна!?



mimouzunov
18-09-2008, 17:15
Привет!!Наумил съм си да сменя хидравличната течност защото наи-вероятно е оригиналната която е на безброи години и километри!!Питането ми е как се източва с какво се промива системата какво масло се налива после и тн. ако някои го е правил да казва веднага :naughty:

code
18-09-2008, 18:34
Маслото е ATF, ако няма пропка на рейката се откача единия маркуч - пълен ляв пълен десен да изтече, закача се пълен ляв - пълен десен, един долива отгора в казанчето:thumbup:
Процедурата на ИЗГАСЕНА КОЛА!

mimouzunov
18-09-2008, 20:59
Маслото е ATF, ако няма пропка на рейката се откача единия маркуч - пълен ляв пълен десен да изтече, закача се пълен ляв - пълен десен, един долива отгора в казанчето:thumbup:
Процедурата на ИЗГАСЕНА КОЛА!

А има ли смисъл да се промива системата с нещо!?

Furious 155
18-09-2008, 21:45
А има ли смисъл да се промива системата с нещо!?

можеш да го направиш с някое по-ефтино масло няколко пъти и после да си сипеш хубавото да остане в системата то! Като малка промивка.

Ass
19-09-2008, 12:36
Привет!!Наумил съм си да сменя хидравличната течност защото наи-вероятно е оригиналната която е на безброи години и километри!!Питането ми е как се източва с какво се промива системата какво масло се налива после и тн. ако някои го е правил да казва веднага :naughty:

Другото са ти го описали, но само да те предупредя да пазиш тръбите на аспуха от маслото щото после ще смърди ужасно!

joro_d
19-09-2008, 13:35
Ако маслото е много мръсно е добре да се направи промивка. Но само с това масло с което по принцип се зарежда, а не с някакво си друго. Сипва се масло, обезвъздушава се системата (както е споменато по-горе - пълен ляв - пълен десен при вдигната предница и без да работи двигателя) и се пали двигателя да поработи. Пак въртене наляво - надясно, за да премине новото масло навсякъде. Излива се и - цялата процедура наново. Не се лъжете да слагате други масла дори и за промивка - смяна хидравлична помпа не е малко пари и труд.

pr_00f
19-09-2008, 18:12
Като промиваш - сипи новото масло както са описали колегите и покарай 1 седмица по добре и пак смяна.
Маслото е евтино така че да не ти пука.

Alfa User
26-10-2010, 16:57
И едно възраждане на темата - колко аджеба събира хидравличната система на бензиновите 155 ???
Че тия дни ще сменям и аз масло, та да знам какъв запас (заради промивките) да си приготвя ...

П.П. Намерих инфото ... от 1.2 до 1.4л би трябвало да събира цялата система - ще се провери скоро :)

code
26-10-2010, 17:04
И едно възраждане на темата - колко аджеба събира хидравличната система на бензиновите 155 ???
Че тия дни ще сменям и аз масло, та да знам какъв запас (заради промивките) да си приготвя ...
1л.

endeavour
26-10-2010, 18:21
И едно възраждане на темата - колко аджеба събира хидравличната система на бензиновите 155 ???
Че тия дни ще сменям и аз масло, та да знам какъв запас (заради промивките) да си приготвя ...

П.П. Намерих инфото ... от 1.2 до 1.4л би трябвало да събира цялата система - ще се провери скоро :)
С уговорката,че не съм наясно дали има разлика между количеството течност при 8в и 16в - 2 литра с промивката на системата.

Dobri Hristov
26-10-2010, 18:40
А как се разбира кога трябва да се сменя маслото на хидравликата?

AR147
26-10-2010, 18:45
А как се разбира кога трябва да се сменя маслото на хидравликата?
Отваряш казанчето и гледаш цвета.Принципно трябва да е червено,ако е станало черно или тъмно вишнево действаш.

Dobri Hristov
26-10-2010, 19:00
Благодаря

Pastora
27-10-2010, 00:08
И моята е черна и също тегаво се въртеше волана, ще се сменя до няколко дена.

AR147
27-10-2010, 08:25
И моята е черна и също тегаво се въртеше волана, ще се сменя до няколко дена.
На всички италянки е червена.
Не зная само при 159 и МиТо какво е положението,че при Хлоцваген и Ауди маи има и с цветовете на дъгата :prescription:

Pepo
27-10-2010, 09:21
И моята е черна и също тегаво се въртеше волана, ще се сменя до няколко дена.
Понякога черният цвят е показателен за разлагащи се маркучи. С времето заприличват на пластилин.

Pastora
27-10-2010, 09:25
Понякога черният цвят е показателен за разлагащи се маркучи. С времето заприличват на пластилин.
Ще се видят, нали сега боцкам друго ДВГ и нещата се съчетават ;)

dimo
27-10-2010, 12:06
А как се разбира кога трябва да се сменя маслото на хидравликата?
Хидравличната течност е за смяна ако :
1.никога не е сменяна
2.станала е мътна и даже черна-не знаем кога е сменяна или не помним кога е сменяна .
3.не си я сменял през последните 3 години
4.по препоръка на производителя
(хидравличната течност както и спирачната се сменят на всеки 80 000 км при повечето алфи)

Каква хидравлична течност да сложим ?
За да се гарантира максимално дълъг живот на системата, трябва да се използват оригинални(абсолютно задължително за новите коли в гаранция) или одобрени от производителя консумативи.
Оригиналната хидравлична течност на повечето алфи е
Тутела GiA .
В случай че не сме намерили такава - одобрени за използване са хидравлични течности отговарящи на следните минимални изисквания и имащи следните сертификати SAE 10w.DEXTRON 2d.ALLISON C4.FIAT 9.55550

b_angelov
27-10-2010, 16:38
Хидравличната течност е за смяна ако :
1.никога не е сменяна
2.станала е мътна и даже черна-не знаем кога е сменяна или не помним кога е сменяна .
3.не си я сменял през последните 3 години
4.по препоръка на производителя
(хидравличната течност както и спирачната се сменят на всеки 80 000 км при повечето алфи)

Каква хидравлична течност да сложим ?
За да се гарантира максимално дълъг живот на системата, трябва да се използват оригинални(абсолютно задължително за новите коли в гаранция) или одобрени от производителя консумативи.
Оригиналната хидравлична течност на повечето алфи е
Тутела GiA .
В случай че не сме намерили такава - одобрени за използване са хидравлични течности отговарящи на следните минимални изисквания и имащи следните сертификати SAE 10w.DEXTRON 2d.ALLISON C4.FIAT 9.55550

Точно, но с малка корекция:
Смяната я препоръчват не 80'000, а 40'000 km.

Или също така на 800 работочаса.

Източник: Selenia Lubricants (http://testfl.onion.it/iframe_main_catalogo_prodotto.inc.asp?cod_prd=1500&id_lingua=2&id_livello=1&id_canale=3&id_categoria=10)

dimo
27-10-2010, 17:26
Точно, но с малка корекция:
Смяната я препоръчват не 80'000, а 40'000 km.

Или също така на 800 работочаса.

Източник: Selenia Lubricants (http://testfl.onion.it/iframe_main_catalogo_prodotto.inc.asp?cod_prd=1500&id_lingua=2&id_livello=1&id_canale=3&id_categoria=10)

800 мото часа е за селско стопански и индустриални машини,40 000 км е когато става дума за автоматични скоростни кутии ,а за хидравликата на волана на леките коли е така както съм го написал .

Pastora
15-11-2010, 15:39
Течността я смених, поолекна волана 2 дена и после пак се вдърви. След 1-2 седмици пак ще я сменя.

Flame
17-11-2010, 17:54
Защо ще я сменяш пак?

pr_00f
18-11-2010, 11:04
Промивка на системата :)

Pastora
22-11-2010, 16:03
Промивка на системата :)
Точно така, докато не избистря цвета :)

Pastora
04-12-2010, 09:49
Точно така, докато не избистря цвета :)
Второ точене и доливане на 650 грама - ефекта е минимален, поне цвета отива на по-бистро. Ще има още една смяна скоро.

WhitePower
06-12-2010, 18:54
и както един много добър майстор работещ в една фирма за италянки казваше - да очакваме течове

lejj155
16-01-2011, 20:58
Течността я смених, поолекна волана 2 дена и после пак се вдърви. След 1-2 седмици пак ще я сменя.

Ако помпата е тръгнала колкото и промивки да направиш ефекта ще е един и същ.Най добре посети някои читав сервиз за консултация.

Pastora
16-01-2011, 21:27
Ако помпата е тръгнала колкото и промивки да направиш ефекта ще е един и същ.Най добре посети някои читав сервиз за консултация.
То като гледам, повечето колеги са със твърд волан като моя, за момента ще се въздържа, че сервото е мяу.

vaklinator
19-01-2011, 10:39
То като гледам, повечето колеги са със твърд волан като моя, за момента ще се въздържа, че сервото е мяу.

Не са всички с твърд волан:sleepy:

nicola 59
19-01-2011, 21:39
Не неса всички моя даже е доста лек въпреки че е малък

Dimicha
13-03-2011, 12:04
Много добра тема,добре че сте я направили sticky да стои най-отпред,че и аз днеска реших да си прегледам нивата на течностите (доколкото знам кое къде се гледа и как трябва да изглежда).Та забелязах,че нивото на хидравличната течност ми е доооста под минимума-ако съм разбрал кое е минимума де.Нали точно под капачката на разширителния съд има една лепенка и пише "MAX" със стрелка нагоре и на същата лепенка,която е не повече от 1.5 см широка пише "MIN" със стрелка надолу.Т.е. излиза,че долния край на лепенката е минималното ниво,но ми се струва много малък толеранс това-това са не повече от 100-на грама течност....а моята е мнооого надолу-отива към дъното на разширителния съд.За цвета й да не говорим-струва ми се,че аз досега истинско черно не бях виждал :D

qkimov
14-03-2011, 22:21
Ами малко малко колко да е малко 100мл. при случай че системата събира не повече от 700-800мл.
Щом ти е черна не е зле да я смениш а и ако искаш дори може да си промиеш системата.;-)

Dimicha
15-03-2011, 20:50
А един въпрос-за марките на маслата...По изискванията на Алфа хидравличното масло трябва да е Tutela GI A,обаче дали това е в действителност най-доброто...Щото и масло на двигател трябва да сменям и не знам дали да купувам препоръчваната Selenia 20k за Алфа Ромео или да се насочвам към нещо друго.Доста хора пишат,че Селения вече не се правели в Италия,че били смъкнали качеството и препоръчват други масла.Та като цяло въпросът ми е-да следвам ли препоръките на Алфа от преди 20 години или има и по-добри и подходящи масла в момента?Въпросът ми важи и за маслото на скоростната кутия.

qkimov
15-03-2011, 22:42
Ми за маслата на мотора има много растягани локуми из форума. Аз на моя двигател си му сипвам TUTELA 10W40 и да ти кажа до сега не се е оплакала милата.
За хидравликата пак използвах TUTELA GI A, тъй като то ми се видя приемливо като цена, а и си е италиянско (нещо в което силно се съмнявам).

PS. Ако можеш да си позволиш по-качествени продукти......по-добре.

Dimicha
16-03-2011, 20:10
Ами поръчах сиTutela GI A от AXM,утре ще я получа,дано ми стигне точно един литър...ще пиша дали има разлика във волана

Alfa User
16-03-2011, 20:21
Ще стигне - с 500ml си правиш промивка на системата, и останалите ги наливаш на чисто :cheers:

Dimicha
18-03-2011, 23:05
Ще стигне - с 500ml си правиш промивка на системата, и останалите ги наливаш на чисто :cheers:
Утре само да е хубаво времето лягам под нея и почвам да я бъзикам по ерогенните зони :D :wub:

Dimicha
19-03-2011, 18:24
Еми днеска извърших криво-ляво процедурата по смяна на хидравличното масло.Не можах да намеря пробка,от която се източва системата-явно не съм знаел къде да гледам...затова с риск да сгреша откачих единия от маркучите,влизащи в разширителния съд (тънкия маркуч-мисля,че той връща масло от системата към разширителния съд). Източих с въртене на волана при спрян мотор около 300-400 грама черно гадно масло....Налях новото и долях два пъти-събра около 550 грама от новото масло.Воланът омекна неимоверно.След като поработи малко помпата (която издаваше доста жаловит звук докато се обезвъздуши) явно новото масло се омеша с останало в системата старо,щото волана се втвърди съвсем леко,но пак е доста по-лек от преди.А маслото в разширителния съд мигновено си стана черно и гадно като преди :D Явно не съм успял да източа всичкото старо масло.Явно ще трябва да се повтаря процедурата пак :D

vaklinator
19-03-2011, 18:32
Еми днеска извърших криво-ляво процедурата по смяна на хидравличното масло.Не можах да намеря пробка,от която се източва системата-явно не съм знаел къде да гледам...затова с риск да сгреша откачих единия от маркучите,влизащи в разширителния съд (тънкия маркуч-мисля,че той връща масло от системата към разширителния съд). Източих с въртене на волана при спрян мотор около 300-400 грама черно гадно масло....Налях новото и долях два пъти-събра около 550 грама от новото масло.Воланът омекна неимоверно.След като поработи малко помпата (която издаваше доста жаловит звук докато се обезвъздуши) явно новото масло се омеша с останало в системата старо,щото волана се втвърди съвсем леко,но пак е доста по-лек от преди.А маслото в разширителния съд мигновено си стана черно и гадно като преди :D Явно не съм успял да източа всичкото старо масло.Явно ще трябва да се повтаря процедурата пак :D

Няма нужда да търсиш пробка, защото-няма1
След седмица направи същата процедура отново:)
успех

Alfa User
19-03-2011, 18:54
А другия вариант (пак след седмица) е да вдигнеш колата на подемник (или на канал да влезе), и да откачиш маркуча от хидравличната рейка - от там със сигурност изтича много по-качествено старото масло, и излизат много повече ла*на.

Dimicha
19-03-2011, 19:38
А другия вариант (пак след седмица) е да вдигнеш колата на подемник (или на канал да влезе), и да откачиш маркуча от хидравличната рейка - от там със сигурност изтича много по-качествено старото масло, и излизат много повече ла*на.

Абе аз това се опитах да направя-качих я на нещо като канал (две бетонни плочи с дупка между тях :D ) гледах,кьорах се,не видях къде е долния край на тоя маркуч,но явно толкова съм гледал...Следващият път ще го оправя както трябва. Поне огледах колата отдолу и даже разбрах горе-долу кво виждам :D Видях,че меката връзка е направена на твърда връзка :D -играли са заварки,но изглежда направено кадърно и се надявам да няма някоя шупла,от която да дърпа въздух.Благодаря ви за съветите!

Edit:
Сега като мисля,мисля,се сещам за една идея как по-добре да стане промивката.Тънкият маркуч,който влиза в разширителния съд е всъщност маркуча,който връща хидравлично масло от рейката,а дебелият е от разширителния съд към хидравличната помпа.Мисля,че промивката трябва да стане по следния начин:откачаме тънкия маркуч,провесваме го надолу и източваме колкото може от старото масло с въртене на волана на място.Така обаче е ясно,че почти половината от старото масло остава вътре в системата.За да го изкараме напълно още от първия път,вместо да закачаме маркуча обратно и тогава да пълним,запушваме дупката му на разширителния съд и наливаме новото масло отгоре.Почваме да въртим волана и да доливаме ново масло като оставяме маркуча да си виси докато от него не потече ново масло,след което чак закачаме маркуча обратно.Според мен така новото масло би трябвало да изтика всичкото старо и да промием и допълним системата с минимално смесване на ново и старо масло и минимална загуба на ново.

don_pepone
19-05-2011, 12:26
здравейте колеги. Преди няколко дни сменя рейката и налях и ново масло. Уж обезвъздушихме системата,но като работи на място колата се чува лек шум ( нещо като виене) и воланът е доста по твърд от преди. Ако някой има идея от какво може да е нека я сподели .

Kriss_155
19-10-2011, 21:25
Здравейте кoлеги, имам следния прoблем. Излизам тази сутрин за рабoта, и гледам пoд лява предна гума, катo засъхналo петнo oт хидравличo маслo. Пoгледнах пoд кoлата, и цялата лява част беше измърлянаа в хидравличнoтo маслo.. а вoлана при въртене вие та се къса. Мoже ли да ме напътите, къде да гледам, да пипна.. маркуч ли е спукан някъде oт къде идва тoзи маркуч и т.н.. Да не е нещo пo-сериoзнo че в мoмента нямам финансите да купувам нoви части.
Благoдаря ви.

mimouzunov
19-10-2011, 21:33
Здравейте кoлеги, имам следния прoблем. Излизам тази сутрин за рабoта, и гледам пoд лява предна гума, катo засъхналo петнo oт хидравличo маслo. Пoгледнах пoд кoлата, и цялата лява част беше измърлянаа в хидравличнoтo маслo.. а вoлана при въртене вие та се къса. Мoже ли да ме напътите, къде да гледам, да пипна.. маркуч ли е спукан някъде oт къде идва тoзи маркуч и т.н.. Да не е нещo пo-сериoзнo че в мoмента нямам финансите да купувам нoви части.
Благoдаря ви.

Обърни особенно внимание на тънкия мъркуч които се връща горе в казана!!! Без хидравлична течност вообще недеи да я караш (ако неискаш и помпа да сменяш де)...

Kriss_155
19-10-2011, 21:48
Не не , самo катo чуя вoлана как вие и страх ме хваща! Оставам я и ще се завирам пoд нея, данo е да е тoзи марцкуч кoйтo каза ти.

Furious 155
19-10-2011, 23:21
Не не , самo катo чуя вoлана как вие и страх ме хваща! Оставам я и ще се завирам пoд нея, данo е да е тoзи марцкуч кoйтo каза ти.
споко - имам помпа дето само ми се подмята, даже из обявите я има. Дано не стане работата за помпа де, но ако стане - имам - пиши ми!

Kriss_155
27-10-2011, 13:46
Привет кoлеги, та значи сега си идвам oт сервиза къдетo хoдих за хидравликата. Веднага oткриха прoблема а тoй е спукана тръба тoчнo дo сервoтo за спирачките и катo ми казаха цената за oправянетo, ми падна шапката... казаха ми oкoлo 200 еврo пoнеже аз съм в чужбина. И тo не ще ми я сменят o прoстo залепят!
Та питам аз, реална ли е тази цена, демек 400 лева за една тръба?! Ужас направo....

_power_
27-10-2011, 14:17
Привет кoлеги, та значи сега си идвам oт сервиза къдетo хoдих за хидравликата. Веднага oткриха прoблема а тoй е спукана тръба тoчнo дo сервoтo за спирачките и катo ми казаха цената за oправянетo, ми падна шапката... казаха ми oкoлo 200 еврo пoнеже аз съм в чужбина. И тo не ще ми я сменят o прoстo залепят!
Та питам аз, реална ли е тази цена, демек 400 лева за една тръба?! Ужас направo....
Ами..цената сравнена с тези в БГ е висока...на твое място (ако си техниески грамотен) бих се заел с издирването на астта нова или 2-ра употреба и бия я подменил в полеви условия.....
Какво точно ти включват за труд в тази сума? Ще демонтират ли или на място ще оправят?
+ при подобен ремонт незнам каква гаранция ще полуиш....

Furious 155
12-01-2012, 11:15
Преди месец смених хидравликата изцяло и стана лесно като цяло.
Направих следното:
1. Откачих от съда с хидр. течност тънката тръбичка и я сложих в едно шише от кола 2л, като преди това източих маслото от съда.
2. Почистих го докъдето може да се стигне вътре в съда със забърсване на чернилката, макар че преди няколко години беше идеално чисто вътре.
3. Затапих отвора за малкото маркуче на съда и налях до горе нов ATF.
4. Завъртане на стартер на мотора до момент в който двигателя тъкмо ще запали. Течността в съда е под средата вече, а излизащата стара течност влиза в шишето от кола.
5. Доливане до горе на съда и пак така леко със стартер.
Общо с 5 до 6 такива завъртания системата пое литър нов ATF и цвета на течността от тънкото маркуче се избистри. Доста бързо поема помпата и е важно да не остане без ATF в съда, че влезе ли въздух, става сложно обезвъздушаването.
6. Следва обратно включване на тънкото маркуче към съда, без да се цапа с ATF, т.е. внимателно :).
7. Доливане до необходимото ниво в съда и затваряне.
8. Забърсване на пооцапаните мазни места и затваряне на предния капак.
9. ГАЗ!

Gena7a_Turb0
18-10-2012, 12:39
Колеги в събота и аз ще правя тези процедури стига да не съм на работа.Понеже също и ще сменям хидравлична и водна помпа с ремъка !
Значи след това за да се обезвъздуши пълен ляв, пълен десен, така няколко пъти на отворено казанче?
Някой сменял ли е сам хидравлична помпа, защото за водната си има цяла добре описана тема !
За промивката на системата ще направя като колегата Furious 155 :)

Поздрави!

TRENDi
18-10-2012, 18:59
Не е кой знае колко сложно, но имай предвид, че се освобождава мотора от тампона, пред пасажера и се подпира. Доста тъпо измислено, ама т`ва е положението.

Gena7a_Turb0
18-10-2012, 23:17
И на канал ли? Защото като я гледам отдоло мисля, че от там ще си излезе ?

TRENDi
19-10-2012, 07:02
Аз не съм ползвал канал (и с крик става). Отдолу и през дясното колело се работи да. Но не излиза, толкова лесно, колкото изглежда, защото 1 от болтовете опира във фланеца, който е под въпросния тампон от предния ми пост.