PDA

View Full Version : Риболов на щука



virusalfa
31-10-2005, 09:01
Начало
Стръв и захранка
Такъми
Методи на ловене
Кълване и засичане
Засичане
Вадене
Рибата като стръв
Заключение
Кулинарни качества


Наименование: Щука
Други названия: щука
Латинско наименование: Esox lucius

Описание: Никоя друга риба, поне в традиционите евроазиатски предания и легенди, не е удостоена с такова особено внимание като щуката. Тя е неизменен, задължителен персонаж от народните приказки от Русия през Финландия до Англия и Ирландия, а после и навред в Континентална Европа. В нашите приказки също може да се мине без риба, но ако тя е спомената, то това непременно е щуката. Дали защото е абсолютен хищник, дали защото достига или по-точно е достигала до наистина исполински размери, но както се казва, тя “е прибрала акъла” на всички хора, които са имали възможността да я познават. В семейство щукови освен нашата обаче има още четири вида щуки, но те се срещат чак в Америка и един – в Азия. Нашата щука достига на дължина до впечатляващите метър и половина, а на тегло все още се хващат 30-килограмови риби. От миналото към нас обаче идват сведения за огромни, живели с векове щуки, чието тегло и размери биха посрамили и някои плавателни съдове. Най-прочутата от тях, скелетът на която се пази в Манхайм, Германия, се описва с разбираемо удоволствие във всички риболовни справочници, дори и в “Съвършеният въдичар” отпреди 350 години, макар и да няма никакви научни доказателства, че скелетът в музея не е на изкопаем вид, живял в някоя от прастарите епохи. Все пак историята приписва манхаймския скелет на щуката на император Фридрих Втори Барбароса. Той я пуснал в езерото до Хайлброн, обозначена с метална плочка на хрилния капак, на която е изписана годината 1230. Щуката била хваната точно 267 години по-късно, през 1497 г., като дължината на побелялото от старост чудовище била 5,70 метра и рибата тежала 140 кг. Само за сравнение трябва да се спомене, че официално регистрираният съвременен рекорд у нас е от 1984 г., когато е хваната щука с тегло 14,1 килограма и с дължина 113 см. Подобни гиганти излизаха и през силните години на обезрибеното днес Алдомировско блато край Сливница, в което само щуките над 10 кг се смятаха за наистина сериозна слука. Щуката има изключително стреловидно тяло на хищник. Окраската є е маскировъчна и силно варира според средата на обитание. Общо взето, при нашенските щуки преобладава ивичната шарка, докато в Северна Европа тя е точковидна. Преобладаващите цветове на рибата са маслинено зелен, златисто-кафяв, сивкаво-зелен. С възрастта обаче цветовете потъмняват, като гърбът, главата и горната част на страните могат и да почернеят. Главата на щуката има удължена крокодилска форма с мощни челюсти. Устата е с патешки изглед, но само в затворено състояние. Челюстите могат да се отварят изключително широко, давайки възможност да се захапва плячка с големи размери. Глътката на щуката също е достатъчно широка и тя поне на теория би могла да погълне риба, наполовина от нейния ръст. Зъбите са два вида: кучешки – за убиване на плячката, и ситни иглички, закривени навътре, които покриват езика и дори горната страна на небцето. Зъби, за да не офейка дребосъка, има и от вътрешната страна на хрилните капаци. С една дума казано, въоръжението на тази сладководна подводница е изрядно. Двигателната є мощ също е на ниво. Опашният плавник е широк и силен. Гръбната перка е съвсем близо до него, което позволява дългото тяло на хищника буквално да се изхвърля напред при атака. Очите на рибата са големи, жълти, с черни зеници. Според ихтиолозите щуката има превъзходно зрение, като едновременно вижда напред, нагоре и встрани. Тя забелязва всичко близо до ловното си леговище, още повече че като костура и тя е типичен дневен хищник. Храни се с всичко, което се движи и попадне в акваторията на засадата є. На първо място с риба, като в Англия например малката щучка се смята за най-добрата стръв, червеноперки, каракуди, уклейки, според нови данни и с линове – с една дума, целият рибешки свят с подходящи размери е потенциална стръв. Освен това при недостиг на риба тя с охота лови водни жаби, птици, мишки и дори водни змии. У нас разпространението є е прилично застъпено. Най-напред тя се среща естествено в Дунав. После много добре се развива в долните части на вливащите се реки и някои канали, например този до с. Орсоя. Има я в Струма, Янтра, Марица, а в последните години като най-щукарска река се слави Тунджа. Язовири, баластриери, например край Враждебна и Негован, и цели напоителни системи са обитания на хищника. Това е възможно, защото щуката има добри адаптивни способности, понася всякакви води и дълбочини. Любимите є места за лов са в близост до засади. Потънали дървета, туфи водни растения, шавари, тръстики и т.н. Това є е нужно, защото тя не гони като костура и бялата риба плячката си, а напада от засада. Когото подходящата рибка приближи укритието, щуката се изстрелва напред с отворена паст и захапва жертвата. Така ловуват дори 15-сантиметровите щучета. Ако плячката е по-голяма, обикновено е хваната напречно. После ситно предъвквайки, щуката си я намества с главата напред и тогава я гълта. При по-малките рибки такива церемонии няма – те директно заминават в гърлото на водния вълк.


[назад]

BatVas
31-10-2005, 10:24
Щука съм ловил на "блудо" с метален повод към кукичката на две места-едното му викат лагуната и е като отклонение-изкуствено копано на Дунава близо до Свищов, а другото място е там където Янтра се влива в Дунав. За стръв използваме малки живи таранчета и куките троика (малка) 2-3 номер-макар че имат голяма уста и може и с една нула за по едри щуки. Месото на дунавската щука е много добро и няма никакъв дъх за разлика от щуките в изкуствени водоеми или там където водата е по-застояла. Не съм голям рибар - ходя с баща ми той ги чува тея неща, аз съм като багаж и според баща ми съм не рибар а "жабар" и само съм шляпал и съм къпел стръвта :) :) та тук може и да съм сбъркал нещо-ако някои се интересува мога да питам бащата и да постна отговора му:)

BatVas
31-10-2005, 10:25
опс -некои да изтрие това второто -нещо се ебава нета и по погрешка направих два поста :oops:

virusalfa
31-10-2005, 11:56
Браво на тебе,ако остане време тая събота може да отскоча на едни гьолове,че захладя и би трябвало да кълве :frown:

Lyubo
03-05-2014, 20:45
Да възродим темата. Днес открих сезона на щуката :)

RUNNING WILD
04-05-2014, 01:24
чак сега виждам темата браво на автора,даже мислех че е нова ама видях че е пусната отдавна,личният ни рекорд на мене и още едно момче е 11.200 кг, хваната на 5 декември 1999 та,до миналата година нямаше хваната по-голяма мисля че 14 години нашата беше рекорда,чувал съм за хванати но не съм виждал снимки и факти само слухове,днес бях по Видин и околия но нямах време да мятам,преди 2 седмици ходих на едни блата много закътани и девствени но водата беше ледена и качила ниво и не става а и беше в забрана още,има доста измислици свързани с тая риба начин на живот поведение хранене и тн,ходя от дете за щука в БГ мисля съм ходил на всякъде без стари корита на всички реки и някакви блата съм изпуснал,в Сърбия и Гърция също съм ходил същтите риби са не са по-умни,ще се чете с интерес да видя кой какви ги е надробил като цяло от мене
-няма голяма примамка за щука не се плаши не я вълнува големината,същтото важи и за цвят и метален повод
-бърза е но не колкото пъстървата и не вижда толкова хубаво иначе очите и се местят вижда напред настрани назад и на горе като конус,на всякъде,задържа се неподвижно и седи като клечка и хората се чудят как става а та маха незабележимо с перките
-това че не се дърпа и излиза като парцал-хората пишман рибарите бъркат бяла риба с щука масово като названия,дърпа се и то добре скача над водата като пъстърва изстрелва се с опашка нагоре,опашката е мощтна тялото е като торпедо плува бързо и добре има сила доволно щом може да захапе риба на половина на нея и да плува с нея,понякога се плаши от хора понякога седи в краката ти и те разглежда като цяло не води прикрит начин на живот,
-заблуда е че е студенолюбива риба понася студ и солена вода не и пречи да влезе в морето но обича топла вода,излиза на припек да се пече от горе щом има слънце около обрасли дупки в шавара,
-не яде когато се е наяла?-глупости са напада от агресия не от глад,може да е преяла издразниш ли я да и привлечеш вниманието да се завърти ще удари каквото я дразни не зависимо с каква големина е примамката
-металните поводи я плашат-не я плаши нищо и медна тел да е все тая
-менюто-като са малки са ларви водни бръмбари всякакви червей бълхи и тн,на 8-10 см вече е хищтник и плячката расте с потребностите,жаби,водни кокошки,патици,водни змия,риба,рак,охлюви,червей, всичко животинско се убива и изяжда,някой ги убива и ги пуска на дъното ако са много големи да омекнат да се поразложат и си ги търси и си ги хапва.
-жива стръв и изкувствена стрв,на жива се ловят по-едрите дори когато е много студено можеш да удариш бонуса,на изкувствена можеш да хванеш повече за сметка на сезона и едрината рядко можеш да хванеш трофея и да минеш естествената стръв,давам превес на блесните и бавно движещите се примамки тя не обича бързина иска нещата да минават бавно покрай нея да може да се завърти незабелязано и като жертвата се изравни с нея или я подмине да я настигне и тресне мигновено,рядко напада примамки дето са на повече от метър да минават покрай нея гледа ги мести се и чака момент-най добра стръв-за мене няма такава на някой водоем е каракуда на някой слънчевка или червеноперка все едно да кажеш най добра блесна или воблер или джърк или каквото и да е за щука.
-кълване и хващане-вариантите са че стиска рибата и усеща с нервни окончания кога е мъртва да я изплюе да я завърти напред с главата и да я изяде,друг вариант е с като си мести ченето с зъбите от горе приплъзва и върти захапаното и си го позиционира което аз не съм виждал друга риба да прави,трябва да се чака да нагълта и при повторно тръгване на рибата след минути да се засича
-ухапване и бъркане в устата да се откачи кука-това е гарантирано че ще е свирепо преживяване дори и от 150 грамова щучка ще ти увисне на ръката и следват писъци,пробива без проблем рибата през люспите трохи и кокалите и я дупчи сети се какво те чака с меката кожа...реже до кокал и бавно зараства и много боли и щипе и има инфекция в устата си има хора с отрязани пръсти а и ръце хапани от щуки,с къси гащи не се навеждаш около нея само с анцунг или дънки защото как си стой скача да хапе и ако си с голи крака те дупчи а така хваща панталона,докато не си я утрепал или си я хванал здраво никакво игране гъделичкане и дентална проверка колко са и големи и остри зъбите тя само това чака.

Sunny
04-05-2014, 01:37
Румене това е първия ти пост който чета с интерес до края . Много точно обяснение - респект .

RUNNING WILD
04-05-2014, 02:05
ама чичо Съни това че едно време бяхте шайка модове и се правехте на нещо си това сте получили да не ви е интересен форума видя ли че всеки си заслужава съдбата,аз и преди съм ги имал в главата тия неща,е Олд Фокс замаза с латекс с бял фон темета за риболов вместо да прочетат хората и да обмениме опит,ето са на тебе ти е забавно четивото и нема да му биеш четката нищо че нема запетайки и главни букви ще остане наследство за форума и бъдещите рибари в него.

robygas
05-05-2014, 00:31
Не си криви душата. Замазаха ти темата щото не си даде труда да сложиш поне някоя запетайка /както е и сега/, въпреки, че многократно те молиха и предупреждаваха.

RUNNING WILD
05-05-2014, 14:17
не си кривя душата,това е свободен текст не задължавам никой да чете и другото колко човека се хванаха 4-5 кой пръв да наказва да мрънка да обижда,що не си седяха в техните раздели или трябва една тема в общите да и налита всеки,некъде по разделите виждал ли си да пиша да се карам с хората,я ми кажи като пишеш свободен текст хвани един лист и ми кажи по закон кой те задължава къде трябва да има запетайки точки и какво ли не?можеш ли да ми покажеш книга която е минала поправка от редактора и е намазана с бял коректор че не му харесва на редактора да не се чете написаното?станал мод у некъв форум и си сложил лепенка на колата е и?що не хвана да напише нещо по темата тия бяха като кръстоносците къде като влезнали поне не се къпали изпотрошили минералните извори за кво са им,като не разбираш от изкувство не ходиш на изложба а не драскаш с шпрея по картините,не ме боли че маца с латекса да си покаже силата да маца ако съм искал пак да съм го написал нека стой да се чете да се помни това е паметик на общата култура на бившите модове,нека стой да го четат хората да видят какво е да си зъл шуменски мод.

mordohy
05-05-2014, 15:20
Да възродим темата. Днес открих сезона на щуката :)

Лубоооо!
Няма ли модератори тука, да те видят какви ги вършиш?!
Тоя звяр , защо е без намордник!

RUNNING WILD
05-05-2014, 16:58
като цяло начините за риболов с спортна въдица са няколко-естествена стръв-рибки с големина 8-10 см ако е уклей 12 нагоре не е проблем но не по-малки не е хуманно и вместо щука ще налети костур или нещо си,монтажа е от горе на долу тапа за щука 30-40 грама под нея топче олово 5-10 грама е достатъчно защото и рибката има тежест и ще балансира и с дърпане,метален повод задължително и тройка кука е препоръчително за по-голям шанс за закачване,рибката се пробожда под гръбната перка но внимателно да не се засегне гръбнака иначе се парализира и седи неподвижна,може да се монтира още една по-малка тапа над основната на 1 метър от нея та като потопи да седи от горе малката да се вижда къде седи рибата къде се е спряла,не се бърза с засичането да може да умъртви рибката като усети че не шава я пуска и я върти да я глътне с главата на пред а за това се иска време може да е и 15 минути,щуката има рецептори за мирис ноздри и усеща кръв и тн,по тялото има странична линия с която усеща вибрациите в водата и какво минава покрай нея дори да е тъмно,хубаво е да не се гази в водата защото рибите седят на първите 25 метра от брега като цяло са най сгъстени и като влезеш ги гониш навътре и ги плашиш,като се гази се местят слоевете вода това са вибрации и усещат сменя се налягане вдига се мътилка по дъното и от тупането се предават херцовете в водата,трескането на врата или багажник на колата се предава на 300+ метра в водата и хора къде не ходят за риба не ги взимайте с вас защото няма смисъл,ярки дрехи в цветове като червено оранжево жълто и тн не стават за риба особено ако ще седиш на брега да обикаляш,
-система Драшкович-това е медиум между спининг и стръв,кръстена е на създателя и Алберт Драшкович,представлява тел с 2 куки и оловно топче с халкичка,на телта се нанизва мъртвата рибка и се забождат куките,зимата когато са изгнили водораслите и дъното е по-чисто се лови най често с Драшкович,води се плавно бавно не се бърза рибите са леннливи и се изчаква евентуален удар,рибката се приплъзва по дъното или с повдигане на пръчката имитира болно немощтно рибе,зимата рибите обикалят и като цяло са по-дъното и е успешна,в скандинавските страни закачат на куката и скумрия и други риби защото са с по силен мирис,
-изкувствени примамки-тука е мазаляк,има стотици хиляди по света от какви ли не производители,като цяло за щука ти трябват не повече от 5 примамки работещи доказани и с 500 да отидеш на риба все тая ще ти трябват за излета 2 най много 3,тука вече са доста години обикаляне много хвърляне и много внимание и четене,трябва да постигнеш жесток баланс да се подложиш на доста изпитания да стигнеш нужното ниво,като цяло препоръчвам бавно движещи се блесни от 4 ти номер на горе,Мепс,Рублекс,Моска, има добри тобита и руски атоми дето изглеждат неугледно струват 1 лев например но ловят риба,не е нужно да е скъпа и маркова примамката да лови риба,тука се набляга на екипировката отлична въдица с трърд стегнат стой дължина 2.40-2.70 макара размер 3000 + преплетено влакно защото няма разтегливост и по лесно се пробива устата на щуката с него,студените страни който са по-бедни на риба и имат щука и пъстърва примерно това имат да ловят са дали най добрите примамки за щука така си мисля шведи норвежци и тн са дали доста,напоследък от няколко години навлиза джърк,имам няколко джърка и не мисля да си правя колекция,интересното там е че виждаш кръговете как захапва,аз съм докарвал няколко щуки в краката ми и като спирам да въртя виждам докато потъва надолу джърка как го гледа от една педя даже се накланя на долу с глава гледа го как потъва и се изстрелва да го яде,атракция си е,там се използват груби въдици твърди колове дебела оплетка и мултипликатори който иска,примамките често стигат и 1 педя и тежест от по над 100 грама.

RUNNING WILD
05-05-2014, 17:28
Да възродим темата. Днес открих сезона на щуката :)

не че нещо ама тая риба ми седи супер неестествено,мисля че е фотошоп некъв.

Lyubo
05-05-2014, 17:32
Не е фотошоп колега, просто като я снимах вече беше дала фира в живарника. Пък и с фотошоп не съм се занимавал сигурно 10 г.

RUNNING WILD
05-05-2014, 18:41
много странно седи на тревата все едно на страни нещо я е подпряло от зад,иначе като я гледам е 60 сантиметра и е 2.100-2.200 кг мисля.

stefoo
08-05-2014, 11:33
от неделя на платения на Диканите 3,700кг

RUNNING WILD
08-05-2014, 11:55
човек ама Диканите пуснат ли е вече?от тебе чувам,миналата година го взе един бизмесмен къде е ловец в дружината на Диканите,каза че ще напоява от него и миналата година в края на март сложиха табелите по брега като ходих ги видях,да пишеш какви са условията за риболов.

stefoo
08-05-2014, 12:13
да функционира от 10 дена и е пълно с щуки всякакви извадихме 2 за 1 час лових яко морунажи по около20-25см и големи червеноперки има мн шаран но повечето са дребни под кило има мн добър клен и сега собственика каза че ще пусне няколко тона бяла риба не е функционирал 4г и само са го зарибявали през това време много приятен риболов става там сега и няма хора никакви почти защото още никои не знае че е отворен но специално за щука мисля че ти като доста вещ ще имаш много добри резултати ;овят ги на тапи и на воблери много

RUNNING WILD
08-05-2014, 17:59
не може да е затворен 4 години защото миналата пролет бях там и сложиха табелите,а лових за последно там през 2012 та края,има всякаква риба водоема е много много приятен и чист,отличен е за плаж и барбекю,сянка няма,като газиш внимавай аз съм го газил поне 10 пъти от плитката страна от към реката/канала там в драките,има подводен канал който не се вижда и водата е до гърди трудно се гази и има клечки те спъват но може да паднеш в канала там е дълбоко яко,има трофейни раци също,като цяло имам да правя некви неща и ще се оправя до края на май и изчаквам и не съм се активизирал още тая година но сега след 20 май почвам,имам набелязани обекти и като се подкарам почти не се прибирам и се надявам да не е напразно.