PDA

View Full Version : Здравина на двигателите на алфа 147



Becko12
15-10-2008, 17:17
Здравейте, до момента съм карал само япоснки автомобили. От скоро чета само изключително добри мнения за Алфа и Фиат в световно известни автомобилни издания. Реших да си купя Алфа 147 но куп неща ме притесняват. След разглеждане подробно на форума с търсачката не ми станаха ясни няколко неща:
1. Има ли алфа 147 с бензинов двигател и само по 1 свещ, някаде във форума четох, че има такъв 1.6 120 коня или 105 коня-имам спомен за един от двата (може да бъркам разбира се)?
2. Селспийд предлага ли се за малките двигатели като 1.6 или дизела? Доколкото успях да видя в мобиле май се предлага само с 2.0 150 коня.
3.Тук говорите за добро качество на алфа 147, много четох по тоя въпрос и нещата са много противоричиви и крайни. Но основно от сервизи и майстори по скоро мнението е за лошо качество, дори скоро четох че 147 е най неуспешния модел на алфа и издънка като качество (не ми се вярва чесно казано).
4.Смяната на ремък ролки и често споменавания вариатор трудна ли е. Знам примерно че за Фиат барчета мисля че беше, почти се вади двигателя на вън, смяната е супер скъпа и трудоемка, а от там и скъсани ремаци и погубени двигатели поради това, че на собственика не му се занимава с тези сложни операции.

Общо взето всико ме интересува основно за двигателите и скоростните кутии. Моля накой който кара такава да каже безпрестрасното си мнение и да ми даде съвет. Знам че като си фен винаги само добри думи говориш за колата си, но според мен темите във форума са доста обективни.

Надявам се няма да ме обвените в пускане на безмислена тема, но просто неможах да се оринтирам достатъчно. Странно нещо в търсачката е, че след като написах само 147 ми изписа, че няма нищо по въпроса, а аз очаквах да излязат темите с алфа 147.
Благодаря предварително, чесно казано мисля че тази кола е с добро качество и си струва покупката.

georgyg
15-10-2008, 17:43
По всичките въпроси има писано.
Бензиновите мотори 1.6 и 2.0 са с по 2 свещи на цилиндър;
3.2 ГТА е с по една свещ, ама и колите са леко рядкост;
Селеспийд се слага само на големите мотори БЕНЗИН - 2.0 и 3.2
Дизела 1.9 - 16В е с 6 скорости ръчни.
Вариатора е леко недуразумение на италианската мисъл (при новите модели мисля не тракато толкова) и ремонтен КИТ е 10 лв, а целия вариатор е към 350 лв.
Сменя се при смяна на ремъците и си 6.
Като цяло по другите въпроси да се изкажат собствениците на 147-ци.

Моето мнение е или 2.0 Т.С. или 1.9 JTD независимо кое 8V или 16V.

code
15-10-2008, 19:24
Поддръжката е колкото на 2 Опела, но щом си карал японски ще ти се стори песен. Здрави са като не се карат без масло.

DiStefano
15-10-2008, 19:45
Поддръжката е колкото на 2 Опела, но щом си карал японски ще ти се стори песен. Здрави са като не се карат без масло.

Още по-здрави са като се карат с хубаво масло
според мен избягвай 1.6 бензиновия
слаба динамика и високо разход на гориво
освен ако екземпляра е много лачен
иначе не си струва
най-добре според мен дизела
без значение кой ...

Becko12
15-10-2008, 22:36
А предлага ли се въобще автоматик за малките двигатели? Плановете за колата да се ползва и от жена ми, все още не е карала автомобил като хората и най подходящ в този случей е той. И все пак не е приоритет при покупката но се интересувам дали го има като вариант, до момента не съм открил този модел с екстра автоматик - освен селспийд.

P.S. Моля дайте ми мнения относно качеството и издражливоста на модела 147 откъм двигатели, скоростна кутия и окачване. Това ми е много важно в момента и ще се радвам на всяка информация.

ЗМЕЯ!
16-10-2008, 00:25
А предлага ли се въобще автоматик за малките двигатели? Плановете за колата да се ползва и от жена ми, все още не е карала автомобил като хората и най подходящ в този случей е той. И все пак не е приоритет при покупката но се интересувам дали го има като вариант, до момента не съм открил този модел с екстра автоматик - освен селспийд.

P.S. Моля дайте ми мнения относно качеството и издражливоста на модела 147 откъм двигатели, скоростна кутия и окачване. Това ми е много важно в момента и ще се радвам на всяка информация.

До колкото знам и съм чел, тъй като от скоро имам 147 за модела, е че моторите са добри и особено дизелите (нямат умора) :) сериозни машинки са си.

окачването е според зависи примерно моделите около 2000 г. страдат от неприятно скърцане на тампоните по предното окачването, а иначе скоростните кутии са перфектни човече!

Много удобен скоростен лост, меки и леки за превключване предавки :)

Другия много важен и особен момент е, че всеки който кара Алфа се сдобива с едно такова уникално по себе си излъчване поради невероятните форми и красоти на марката човече.

Да не казвам, че всеки който кара Алфа според мен има собствена визия и стил и факта, че си избрал най-красивата марка те прави много отличаващ те от останалите хора, а това повярвай ми е невероятно усещане, защото ти просто си уникален и различен от масата с голфовете оф май малко се поотклоних от темата :) , нооо какво да се прави човече Алфа Ромео те прави мечтател :)

Дано да съм ти бил полезен.
Жив и здрав.

vovata
16-10-2008, 06:49
Вече 8 хи.км карам дизел 147,в 60 % по павета колата вози много стегнато и комфортно не е дала проблем за сега никакъв в ходова част. ДВГ-то е икономичен и енергичен - песен !
Слаби места, сутрин поскърцват предни тампони,лоши връзки (букси) на еърбеците под седалките.
Като цяло съм възхитен от возията,комфорта и наи-вече динамиката на този автомобил и да не забравяме разхода - икономичен

Автоматик имат само 2.0 ТС

georgyg
16-10-2008, 09:18
Автоматик имат само 2.0 ТС

Бъркаш имат и 3.2 GTA.

mohi
16-10-2008, 16:14
Ами аз съм с дизел 1.9 и за сега не съм имал проблеми.
Трябваше да оправям ходовата част, ама той така ми я докара човека, ще видим колко ще изкара. Миналата зима имах изгоряла подгревна свещ, но не съм имал проблем с паленето, освен веднъж, но акомулатора беше паднал от студа и нямаше ток.
Като я карах да ми сменят свещите, от сервиза казаха, че за пръв път виждат такъв двигател, без капка масло или течове по него. За двигателите и аз само хубави неща съм чувал, а и както споменах и аз самия съм доволен.
Единствено ме дразни кората под двигатела, че почти се е разпаднала, ама като чета и нова да взема и тя ще стане същата за кратко време, за сега не съм измисли решение.

Ами от мен толкоз.

Becko12
16-10-2008, 18:50
До момента установих, че дизеловия двигател е най добрия изор, за него няма автоматик. Доколкото разбрах проблеми с окачването няма и общо взето здравината е на високо ниво. Може ли да ми отговорите каква е цената на ремак, ролки и колко на брой са. Маслото и филтрите са ясни. Някакви особнености за обслужване при покупка на колата ако пропускам случайно.
До момента все карам Нисан ... двигателите са с верига и нищо ама нищо не сменям или подържам.
P.S. Питам за цени за да разбера освен евентуалните 8000-9000 лв за колата още колко да отделя за подръжка и основни неща. Знам че може би ги има някаде във форума и ще търся, ако не ви представлява трудност моля да ми пусете линк.

Novachev
16-10-2008, 20:29
Ама ти сериозно ли мислиш че алфа няма проблем с окачването тук си в заблуда проблема е голям и то най вече заради частите които се продават повечето са пълни боклуци окачването е добро като вози добре но не е много добре като здравина особенно ако е ремонтирано с кофти части.
Бензина не е лош мотор но трябва да се има в предвид че при купуване осевен за ремъци и ролки и водна помпа с маслата филтрите и труда някъде около 600лв разход се налага и смяна на ламбда сонда и дебитомер и те са някъде на тази цена може и по евтино зависи. Ако бензина е каран с додро масло и е сменяно на време е доста надежден но си имат един малък порок тракат им вариаторите.

bokota
16-10-2008, 21:33
Аз съм с 1.6 2002 вече 6000км немам никакво оплакване сложих си ГИ при 130-150 извънградско 9.5 разход.Относно обслужването ако отидеш при добър майстор,за който можеш да научиш от форума ще ти струва мах.500лв за 1.6т.с. и 2-3 часа работа аз го направих при Румбата(София) и съм много доволен.Успех с избора.

A40
16-10-2008, 22:39
миналата зима в италия видях една 156 1,9дизел на 670000 километра-цифрата е вярна 670000км.беше кучешка студ,минус 18 градуса ми показа в колата.та по същество-колата запали от първото завъртане,не беше палена преди това тази сутрин.двигатела си звучеше супер(имал съм 3 коли със същия двигател и знам как звучи).та за мен от тогава друг двигател не съществува,голям недостатък е че няма автоматик 147 дизел

Becko12
17-10-2008, 11:50
Във Варна може ли да ми препоръчате сервиз, в който да си подържам колата. Вече съм се спрял на модела с дизеловия двигател с 115 коня, динамиката се оказа (по документи) изключителна 9.9 сек до 100(впечатляващо). Разхода на гориво не е виско и в сръвнение с бензиновите модели се нуждае от сравнително по малко подръжка. Сега остана и да намеря подходящата кола :)

nikotm
17-10-2008, 12:05
и в сръвнение с бензиновите модели се нуждае от сравнително по малко подръжка. Сега остана и да намеря подходящата кола :)


И най вече ЧИТАВА,че ако трябва да правиш помпа или турбина :new_Eyecrazy:бензинката ще ти се види като детска играчка.Успех с покупката.

Novachev
17-10-2008, 21:39
Колегата е прав трябва при покупката на дизелов автомобил да се внимава с турбината и помпата за високо налягане, а също и за странни вибрации при движение на скорост с ниски обороти може да са от демфера на маховика а и там си не цифричка. За бензиновите трабва да се внимава да нама проблем с лагерите на вала че и там ремонтите са си цифра и да не е прегряван мотора.

Hristo_156
17-10-2008, 22:39
...За бензиновите трабва да се внимава да нама проблем с лагерите на вала че и там ремонтите са си цифра и да не е прегряван мотора.
Между другото, на тези два проблема какви са симптомите? Някой може ли да разясни по-подробно?
Благодаря предварително!

code
17-10-2008, 22:53
Симптомите се появяват след покупката :hump:

me4o4ko
21-10-2008, 16:22
Най-добре е човек да гледа на колата като на жената - взимаш по симпатии и което ти хване окото,после му мислиш :holiday:

Novachev
21-10-2008, 20:19
Между другото, на тези два проблема какви са симптомите? Някой може ли да разясни по-подробно?
Благодаря предварително!
Симптоми наистина е трудно да се намерят ако са заминали лагерите трябва да има металическо чукане което да се усилва с подаването на газ НО една присадка за маслото винаги може да свърши работа и да се замажат очите на купувача. За прегряването може да се търсят белези по разчирителния съд на водата ако има отлагания по него може да са причинени от прегряване на двигателя и избила гарнитура на главата но по това че има или че няма отлагания не може да се съди категорично за състоянието на двигателя. Обикновенно когато маслото на колата е с присадка мирише по по особен начин

reptli
21-10-2008, 22:56
според мен си се спрял на правилния двигател :) а за това че жена ти е млад шофьор не се притеснявай,дизелите са доста приятни и лесни за оправление ;)

стискаме палци да попаднеш на читава...задължително преди да я купиш я закарай на майстор с нужната апаратура да я погледне(до колкото знам ако има проблем той ще го види)

успех!

Garkoff
17-08-2012, 22:46
Знам че има много такива теми, изчел съм всичко но още се колебая, затова моля за малко толерантност, а не темата веднага в коша :notworthy:

От известно време търся 147, основно 1.9 дизеловия двигател, но с тези цени май се ориентирам към бензинова която да обзаведа с ГИ.
Колата ще се кара по ~100 километра всеки делничен ден 30/70 градско/извънградско, та един ГИ ще се избие бързо по мои сметки.
Тук идва въпроса, 1.6 или 2.0? Логично избора ми е 2.0, но кола вече трябва да се купува, а избора на 2.0 147-мици които да не са селеспийд а с ръчни скорости не е особено голям, докъто избора при 1.6 е огромен :?::?::?:
Въпроса ми е голяма ли е разликата в динамиката между 1.6 и 2.0, по какво да позная кое от 1.6 е 105 коня и коя 120? Струва ли си да отлагам още купуването надявайки се да изникне нещо добро като оферта, или направо да се мятам на една 1.6?
Благодаря за вниманието :)

NightRider
17-08-2012, 22:59
2.0 е хубаво, но по-скъпо за поддръжка. 1.6/120 си е хубава количка, стига да е добра. Познава се по това, че има вариатор и обикновено две ламбда сонди отпред на кюмбетата. Изборът е голям, но читавите се броят на пръсти. Когато купувах моята съм прегледал над 40 коли, но аз търсех с екстри като кожен салон, мултиволан, темпомат, ASR. Надявам се да си си отделил едно 1000 - 1500лв. за обслужване. Хубава газова с качествен монтаж и настройка струва над 1000лв. (има и по-евтино, но ...). Моята върви на газ както на бензин и харчи 10.5 градско в София, стига мацката да не се надбягва с някой, когато е сама в колата. Е, и аз се кефя по някога де.

thecleaner
17-08-2012, 23:03
Местя ти темата тук;) Като изчетеш преди 5 години каквото е написано и го сравни със сега написаното, ще разбереш защо подобни теми са копия една на друга. Има и важна тема ако си харесаш конкретен автомобил, да я обсъдим ;)

Alternativ
29-12-2012, 20:46
миналата зима в италия видях една 156 1,9дизел на 670000 километра-цифрата е вярна 670000км.беше кучешка студ,минус 18 градуса ми показа в колата.та по същество-колата запали от първото завъртане,не беше палена преди това тази сутрин.двигатела си звучеше супер(имал съм 3 коли със същия двигател и знам как звучи).та за мен от тогава друг двигател не съществува,голям недостатък е че няма автоматик 147 дизел
брато на жужа си попаднал най готината кола.мотора и звучи като мъркаща котка

---------- Post added at 20:46 ---------- Previous post was at 20:34 ----------

братлета имам алфа 156 JTD.наскоро е взех.много съм доволен.имам един въпрос.в багажника нямам светлина.не съм се заглеждал.би трябвало да има плафон.а и да ви кажа карах един баварец.316.нищо не струва пред алфата.нито по комфорт нито по визия нито по РАЗХОД.онзи ден ги изядох като топъл хляб баварците.тоя комън рейл на алфета е невероятен.вкл.ли турбото мачка всичко.успех братлета

Doomguy
29-12-2012, 20:49
2.0 или дизела (за предпочитане). 1.6 на това купе е тромав, не, че няма да върви, но няма да е както си трябва. Дизела предлага добър баланс между вървеж и икономия, а с един чип нещата са още по-добре.

myato
29-12-2012, 20:54
брато на жужа си попаднал най готината кола.мотора и звучи като мъркаща котка

---------- Post added at 20:46 ---------- Previous post was at 20:34 ----------

братлета имам алфа 156 JTD.наскоро е взех.много съм доволен.имам един въпрос.в багажника нямам светлина.не съм се заглеждал.би трябвало да има плафон.а и да ви кажа карах един баварец.316.нищо не струва пред алфата.нито по комфорт нито по визия нито по РАЗХОД.онзи ден ги изядох като топъл хляб баварците.тоя комън рейл на алфета е невероятен.вкл.ли турбото мачка всичко.успех братлета

Има плафон отгоре и навътре, сигурно ти е изгоряла крушката.

Jivko7777
30-12-2012, 15:42
[/COLOR]братлета имам алфа 156 JTD.наскоро е взех.много съм доволен.имам един въпрос.в багажника нямам светлина.не съм се заглеждал.би трябвало да има плафон.а и да ви кажа карах един баварец.316.нищо не струва пред алфата.нито по комфорт нито по визия нито по РАЗХОД.онзи ден ги изядох като топъл хляб баварците.тоя комън рейл на алфета е невероятен.вкл.ли турбото мачка всичко.успех братлета

момко успокой се върви като всяка друга кола ;)

slavi88
30-12-2012, 19:05
Още по-здрави са като се карат с хубаво масло
според мен избягвай 1.6 бензиновия
слаба динамика и високо разход на гориво
освен ако екземпляра е много лачен
иначе не си струва
най-добре според мен дизела
без значение кой ...


Мога само добри думи да кажа за 1.6 105к. И добра динамика има за купето и разхода е добър. колкото до ремонта, всичко ми излезна 380 ( ремъци, ролки, масла, филтри, водна помпа , термостат )

SandoOne
30-12-2012, 20:19
брато на жужа си попаднал най готината кола.мотора и звучи като мъркаща котка

---------- Post added at 20:46 ---------- Previous post was at 20:34 ----------

братлета имам алфа 156 JTD.наскоро е взех.много съм доволен.имам един въпрос.в багажника нямам светлина.не съм се заглеждал.би трябвало да има плафон.а и да ви кажа карах един баварец.316.нищо не струва пред алфата.нито по комфорт нито по визия нито по РАЗХОД.онзи ден ги изядох като топъл хляб баварците.тоя комън рейл на алфета е невероятен.вкл.ли турбото мачка всичко.успех братлета

И с мойта 1.8 ца си зад мен

Doomguy
30-12-2012, 20:39
И с мойта 1.8 ца си зад мен

Един чип и те е почупил от всякъде. На мен и двойката ми се струва мудна за това купе, а 1.8 да не говорим. Все пак е въпрос на нужди, но 156 със тс не ми се струва достатъчно динамична. Нафтата с чип според мен е по-добрия избор.

toshko69
30-12-2012, 23:09
Нали няма да омажем темата с рацерски спорове,и сравнения на бензина с дизела.Омръзнало ми е да чета подобни теми със сравнение на стоков бензин и дизел с турбина.

Liminat
31-12-2012, 09:18
2.0 или дизела (за предпочитане). 1.6 на това купе е тромав, не, че няма да върви, но няма да е както си трябва. Дизела предлага добър баланс между вървеж и икономия, а с един чип нещата са още по-добре.
И е много важно да има кой да я наглежда. Моята като я взех, като я изрежа за някое изпреварване подпушваше малко, но като я пипна Иво /Pininfarina/ отсам-оттам вади цвят на изгорелите газове като от газова уредба, все едно само пара, гледах я на прегледите, докато я форсираха за разни замервания за замърсяване.

SandoOne
01-01-2013, 17:37
Един чип и те е почупил от всякъде. На мен и двойката ми се струва мудна за това купе, а 1.8 да не говорим. Все пак е въпрос на нужди, но 156 със тс не ми се струва достатъчно динамична. Нафтата с чип според мен е по-добрия избор.

Ти караш параход за това ти е мудна .... като здрваина 2,0 е пъти по добре от 1.6 при 147 :) говорим за бензиновите .....

slavi88
03-01-2013, 10:13
Ти караш параход за това ти е мудна .... като здрваина 2,0 е пъти по добре от 1.6 при 147 :) говорим за бензиновите .....


за кой 1.6 говориш. 120 или 105. мога да ти кажа че 105 има мн добра динамика за купето.

SandoOne
06-01-2013, 17:01
за 166 2.0 ТС = параход който не върви ......

slavi88
06-01-2013, 18:59
за 166 2.0 ТС = параход който не върви ......
добре че не си взех 166 значи. и без това е голяма кола за мен

Doomguy
06-01-2013, 19:09
за 166 2.0 ТС = параход който не върви ......

Като за килата си върви идеално. Не е някаква супер бегачка, наистина е тромава, но чак пък да не върви...


добре че не си взех 166 значи. и без това е голяма кола за мен

166 2.0 е доооста по-динамична от 147 1.6 105 коня.. От личен опит говоря. Всъщност, не знам да има Алфа, която да е по-спъната от 147 105. Тежи си количката... Виж дизел 105 коня е друга бира, но тс с тези коне си е направо куц. И това, че 166 е по-голяма не е особен проблем, радиуса на завиване е същия като при 147. Всеки си хвали неговото, това е ясно. Според мен за тежките купета на Алфа, мудността на скрапа в ниските дразни. Колкото е по-слаб, толкова повече се усеща. За да имаш динамика, трябва да караш във високи обороти, където опираме до темата за здравината на моторите...

SandoOne
06-01-2013, 21:47
Аз исках навремето или 2.4 жтд или 2.0 ТС за 156 ца уви първото беше скъпо второто не можах да намера хубава сички 2ки беха с плюш отвратителен и с махагон който изобщо не се вписваше .... (между другото ето за това исках 2.4 ЖТД http://vbox7.com/play:11fd83fc )

Linkestis
06-01-2013, 22:18
Като сметнеш че беше 136-ца и шефа е една стоянка :)
много вървеше :)

SandoOne
06-01-2013, 22:21
Като сметнеш че беше 136-ца и шефа е една стоянка :)
много вървеше :)

Немаше да върви толкова ако бобо не беше пипал но наистина и мен и венци и много още ни е оставаше в точка ...