PDA

View Full Version : Въпрос относно работа на мотора.



oem
17-10-2008, 00:28
Значи както знаете колата е от подписа ми. Та чуденките ми са две:

1. При чукване рязко на газта имам едно замисляне от 1 секунда някъде. Първо се чува как засмуква въздух и тогава оборотите се качват. Въпреки, че на всички такива мотори които съм виждал работят по съшия начин ми се струва, че не би трябвало да е така. Или е нормално?

2. При съшото чукване рязко и махане на крака от педала след като се форсира на края от суспуха се чува пукане. С нови свещи съм. Другия месец ще сменя и кабелите. Всичко друго работи напълно изправно, по показания на диагностичния софтуер. (това пукане го има само на загрял мотор).

Да отбележа, че ангренажа е презацепван 2 пъти, поради смяна на водна помпа и вариатор. И преди и след това пукането си го има. всъщност тези два проблема си ги има от как купих колата. Сменил съм много неща по нея. Подобрения след смяната много, но точно тези два не мърдат.

ЕДИТ: 3 чипа смених. Последния като че ли най-добре се държи, но пукането не се влияеше от тях. Това много ми прилича на запалване на неизгоряло гориво в ауспуха, но пък свешите ми са бели...

Ако някой има идея да помогне, че вече се предавам.

XaBu4ko
17-10-2008, 06:48
Това със засмукването си е напълно нормално..... Не съм видял и чул пълна инжекция да не прави така....

А това със пукането го имат моята и на crashtest също. И двете коли са със нови ламбда , дебитомер , темп.датчик..... и т.н. Така че взимайки предвид че чипа дава предварение за мен това си е нормално....

oem
17-10-2008, 09:30
Това със засмукването си е напълно нормално..... Не съм видял и чул пълна инжекция да не прави така....

А това със пукането го имат моята и на crashtest също. И двете коли са със нови ламбда , дебитомер , темп.датчик..... и т.н. Така че взимайки предвид че чипа дава предварение за мен това си е нормално....

Ами при мен пукането не се сещам преди чипа дали го имаше. Ама немога да разбера друго. На Фиат Барчета мотора е същия като на алфата само че е с 4 свещи и друг блок за упралвнение. И има много по-голяма рязкост при подаване на газ. Не дава да бутнеш газта с пръст. Оборотите скачак като луди. И на други мотори също фиатски така пъргаво работят. Тия Алфи що са такива не ги знам. Но явно е нормално при Алфата. И аз не съм виждал друга която да работи по-добре, но като ме гложди да питам и питах :)

Все пак ще се радвам и на други мнения.

digitalundgrd
17-10-2008, 10:32
И при мен става така..първо чувам как засмуква въздух и след това се форсира...Сигурни ли сте, че това е нормално. Не е така директен педала на газта...., както да речем на един новичък Хюндай и30. 1.6 ..(имам база за сравнение с него)

ФЕРАРИСТ
17-10-2008, 10:51
Аз имах такова като слагам кофти дебитомер - ако му имате вяра ОК - просто казвам че при мен ставаше така от това, и съм абсолютно сигурен за това, щото преди около седмица пак сложих за тест стария дебитом за да видя какви отчитания дава през Алфадиаг кофти дебитом, и отново същото замисляне се появи - двг не реагираше веднага на подадената газ......
Ся не твърдя че съм прав, просто ви казвам, не е нужно да ме убеждавате че са ви нови дебитом - вярвам ви.....

rudoni
17-10-2008, 10:57
от скоро се занимавам с алфите на приятели и имам доста време за диагностика.установих че тези ефекти се получават при неработеща една бобина.с кодочетци повредата не се хваша ! само с матор тестер! описвах проблема в друга тема!там има и едно просто устройство за проверка на работата им.а за пукането отзад при рязко отнемане на газта проверете клапаните!хидравлични са и не се усеща да "чукат" на при рязкото затваряне на дросела при високи обороти се получава обратно засмукване на чист въздух /припокриване на клапаните/ и от там това пукане. ако пука в началото /близо до двиг./ проблемът е друг.но мисля проблемът е в бобините и непълнто изгаряне на сместа.:question:остава!

oem
17-10-2008, 11:44
от скоро се занимавам с алфите на приятели и имам доста време за диагностика.установих че тези ефекти се получават при неработеща една бобина.с кодочетци повредата не се хваша ! само с матор тестер! описвах проблема в друга тема!там има и едно просто устройство за проверка на работата им.а за пукането отзад при рязко отнемане на газта проверете клапаните!хидравлични са и не се усеща да "чукат" на при рязкото затваряне на дросела при високи обороти се получава обратно засмукване на чист въздух /припокриване на клапаните/ и от там това пукане. ако пука в началото /близо до двиг./ проблемът е друг.но мисля проблемът е в бобините и непълнто изгаряне на сместа.:question:остава!

Моите бубини ги мерихме с осцилоскоп и четирите на графиката са еднакви. Линията е права по вертикалата и няма влошена работа.

nikotm
17-10-2008, 12:00
Първо добре дошъл отново.Ти май твойта ще я строшиш преди колегата ФЕРАРИСТ.:-P
Сега сериозно,и аз като я взех имах това зачудване при подаване на пълна газ и мисля че изчезна при смяната на дебитомера.Ти сигуренли си в направата на този ЧИП,че ако не е читав пукането в аспуха ще ти е най-малкия проблем.Според мен е най-добре да си върнеш стария софт на компа и да пробваш.Успех.

oem
17-10-2008, 12:44
Първо добре дошъл отново.Ти май твойта ще я строшиш преди колегата ФЕРАРИСТ.:-P
Сега сериозно,и аз като я взех имах това зачудване при подаване на пълна газ и мисля че изчезна при смяната на дебитомера.Ти сигуренли си в направата на този ЧИП,че ако не е читав пукането в аспуха ще ти е най-малкия проблем.Според мен е най-добре да си върнеш стария софт на компа и да пробваш.Успех.

Оооо колега. В грешка си. Аз моята кола най-малко я ръчкам. Първо чуждите ръчкам :)

Сега и аз сериозно. Дебитомера ми е нов. Имам и още един. И с него е така. А пукането като се замисля е от преди да сменя ламбдата, а това беше много преди чипа. А и 3 чипа смених и последниа е истиснки. От Аутоделта си го поръчах. С него колата е най-добре. А ако не си запознат на 1.8 оригиналния софт не може да се свали. Чипваш и оставаш с чипа за винаги. И никъде го няма. Аутоделта имаха оригинални, но за моята версия на ЕКУ-то нямаха оригинален. Не че ми трябва де.

Но тези проблеми не са от чипа 100%. Свещите иначе са белички, което говори за добра горивна смес. И това пукане не е винаги. Кокато изфорсирам 5, 6 пъти и след това вече го няма. Ако ч изгася както е загряла и запаля след 15 - 20 мин. Тогава пак пука и пак след 5, 6 пъти подаване на рязко газ спира да пука. В съшевремено докато пука от ауспуха излиза вода (конденз). То не е пукане баш ами едни приплюване.

То всъщност като се замисля е напълно възможно кондезна да е причината на пукането/приплюването.

fiore
17-10-2008, 15:22
голямо мислене пада...... само че са да припуква трябва да имаш някава детонация а едва ли конденза прави детонации. по скоро имаш ненавременно палене в някой от цилиндрите при студен двигател.

oem
17-10-2008, 16:08
голямо мислене пада...... само че са да припуква трябва да имаш някава детонация а едва ли конденза прави детонации. по скоро имаш ненавременно палене в някой от цилиндрите при студен двигател.

Колега извинявай, но сигурно не си прочел вниманително първия ми пост. Това приплюване го има само на загрял мотор. Студена, тя държи високи обороти и като я форсирам рязко не се чува никакво приплюване. Колата иначе върви много стабилно и прилично, разхода е 11 до 12/100.

raiders
17-10-2008, 17:08
За това пукане и аз го чувам на моята, сега без катализатор е по-силно, но мен ме кефи, малко на WRC минава:go:, хаха и на други подобни двигатели съм го чувал, също и на фиат браво ли беше такова с 3 врати, аз казвам: Нормално за Алфа

XaBu4ko
17-10-2008, 19:20
1. Още 155-цата ми имаше леко замисляне като подам газзззз. Тогава много се стреснах и започнах да разпитвам наляво надясно.... всички ми казаха че е нормално.... А когато съседа си купи чисто ново AVEO ... се оказа че и то прави така....

2. Пукането може да се дължи на отварянето на вариатора при празен ход.... Замисляли ли сте се за това... Защото като се отвори вариатора се обогатява сместа...... а като не си в движение ( демеК двигателя не е натоварен ) Изгарянето би трябвало да е малко по-различно.........

ФЕРАРИСТ
17-10-2008, 19:43
Първо добре дошъл отново.Ти май твойта ще я строшиш преди колегата ФЕРАРИСТ.:-P
Сега сериозно,и аз като я взех имах това зачудване при подаване на пълна газ и мисля че изчезна при смяната на дебитомера..
Айде ся, виж че и ти имаш същото мнение.....иначе аз съм така - взема си кола, две години кораво около, под, над, и отстрани и се мотам, после още 2 години не пипам нищо, поради простата причина че всичко тиктака......:metal:

Novachev
17-10-2008, 21:32
OEM разгледай си бубините с лупа дали нямат пукнатини ако имат пукнатини по повърхността това може да доведе до загуба или разсейване на искрата към свещите

nikotm
17-10-2008, 22:17
Айде ся, виж че и ти имаш същото мнение....:metal:

Напълно съм съгласен с теб брато.Се пак караме коли втора ръка.:go::go::go:

XaBu4ko
17-10-2008, 22:38
А сега да ви дам една тема на размисъл.......
Паля колата , да приемем че е загряла в работна температура.
Започвам да натискам педала на газта много леко ( плавно! ).
Оборотите се качват постепенно до 2000..... и изведнъж започват да падат и стигат около 1500.... Няма тресене , прекъсване и т.н.
Все едно съм отпуснал педала на газта.....
Като продължа да го натискам си качва обороти нормално....
Аз си мисля че това се дължи на включването на вариатора....
Пробвахме го на 2 алфи..... 2.0 . Моята е с чип а другата не се знае ( трябва да е сток ама върви много?! ).:go:

Versace
17-10-2008, 23:10
А сега да ви дам една тема на размисъл.......
Паля колата , да приемем че е загряла в работна температура.
Започвам да натискам педала на газта много леко ( плавно! ).
Оборотите се качват постепенно до 2000..... и изведнъж започват да падат и стигат около 1500.... Няма тресене , прекъсване и т.н.
Все едно съм отпуснал педала на газта.....
Като продължа да го натискам си качва обороти нормално....
Аз си мисля че това се дължи на включването на вариатора....
Пробвахме го на 2 алфи..... 2.0 . Моята е с чип а другата не се знае ( трябва да е сток ама върви много?! ).:go:
Аз си мисля,че може да е TPS

oem
17-10-2008, 23:27
Аз пък си мисля, че е от ЗКУ. Няма как да държиш педала на газта в една позиция постояно. Я вдигни капака и дръпни жилото с ръка и си застопори ръката с пръст на дросела да видим янма ли да държи едни и същи обороти?

BillyBoy`
18-10-2008, 00:55
аз пък си мисля че колата ти е във ред просто прекалено много се заиграваш със нея наи накрая както спомена един колега може и до счупване да я докараш така че караи си алфичката и не се задълбаваи толкова навътре:-P

oem
18-10-2008, 09:48
Аз да съм казал, че съм я разглоби или нещо подобно? Просто питах при вас как е. Понеже все съм виждал и други алфи, но все са такива дето идват при мен да ги презацепвам или в сервиза на колегата на диагностика ходят където ходеше и моята преди. И всичките от тях така работят.

Имах преди много проблеми които оправихме. Сега сутрин паля, газ и заминавам. Движи се страхотно бих казал. Просто ме интересуваше това дали и при хора от форума които кодят по доста по компетентни майстори и сервизи и такива които въобще си гледат колите така както аз гледам моята ги има тези "проблемчета".

Това е :)

BillyBoy`
18-10-2008, 10:04
ми и моята така прави ама няма нито липса на мощност нито ме притеснява и на колегата 1912 типото прави така ама спечели драга на феста така че свиркаи си караи си алфичката и не се задълбочаваи много много колкото повече я човъркаш толкова повече главоболия ще си навлечеш личин опит

oem
18-10-2008, 11:03
ми и моята така прави ама няма нито липса на мощност нито ме притеснява и на колегата 1912 типото прави така ама спечели драга на феста така че свиркаи си караи си алфичката и не се задълбочаваи много много колкото повече я човъркаш толкова повече главоболия ще си навлечеш личин опит

Добре :rosso_spider:

XaBu4ko
18-10-2008, 19:29
Някой пробва ли това с педала на колата си....

muchev
22-10-2008, 21:29
Колега оем и моята има същите симптоми които си изброил, а е сток и още нищо не съм сменял, така че проблемите ти не са от чипа със сигурност.

fiore
23-10-2008, 10:05
Колега извинявай, но сигурно не си прочел вниманително първия ми пост. Това приплюване го има само на загрял мотор. Студена, тя държи високи обороти и като я форсирам рязко не се чува никакво приплюване. Колата иначе върви много стабилно и прилично, разхода е 11 до 12/100.

сори, това обаче не променя мнението ми за паленето. ти си прави изводи от къде може да имаш палене в неправилния момент. колата е при теб и имаш предимството че можеш да си я тестваш. другото тук е като предаването "ясноНЕвидци". Виж как са ти изпускателните тръби и налягането в тях. работата на двигателя зависи и от това