PDA

View Full Version : газ? бензин? акцизи?



alf
17-11-2005, 11:28
снощи по новините разбрах че се обмисля вариянта да се премахне акциза за бензина и нафтата за сметка на метана и газта... и ква ше стане тя :?: далавера нулева - мен не че ме засяга ама да ви подразня малко :twisted:

търтей
17-11-2005, 11:30
снощи по новините разбрах че се обмисля вариянта да се премахне акциза за бензина и нафтата за сметка на метана и газта... и ква ше стане тя :?: далавера нулева - мен не че ме засяга ама да ви подразня малко :twisted:

само ше се намали
нема се премахва:)))

valjo
17-11-2005, 11:31
таман са изравнат цените на бенза и газта
голем фън ше е;)

търтей
17-11-2005, 11:33
Горивата у нас ще поскъпват по-бавно отколкото в ЕС, обещаха от 'ЛУКойл'

До 2011 г. инвестициите на петролната компания в България ще достигнат 1 млрд. долара
16.11.2005

Президентът на "ЛУКойл" Вагит Алекперов, министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров и генералният директор на "ЛУКойл - България" Валентин Златев подписаха меморандум, въвеждащ методика, според която цените на горивата в България ще се увеличават с по-ниски темпове, отколкото тези в ЕС.

През следващите 6 месеца компанията се ангажира да се придържа към ценообразувателна формула, която чрез допълнително свиване на параметъра "търговска печалба" да компенсира неблагоприятното въздействие на обективните фактори - международни котировки на нефта и нефтопродуктите, стойност на нефтопреработката, валутни изменения и пр.

"Склонни сме да работим почти на нулева печалба, за да поемем заедно с българските потребители финансовата тежест от повишението на цените на петрола на международните пазари", заяви в началото на месеца Златев.

По време на разговорите с премиера Станишев и с министър Овчаров е било предложено акцизите за бензина и дизела да бъдат намалени за сметка на метана и на пропанбутана.

Министерство на икономиката и енергетиката (МИЕ) се ангажира да включи и другите основни участници на пазара в договорения процес, като проведе съответните преговори с тях, съобщиха от ведомството.

Още следващата седмица МИЕ ще организира среща с дистрибуторите и търговците на петролни продукти. На нея ще бъде представен Меморандумът с "ЛУКойл" и ще бъдат обсъдени мерки за преодоляване на възможността за нелоялна конкуренция в отрасъла.

До 2011 г. в нефтената рафинерия в Бургас ще бъдат инвестирани 750 млн. долара, а във веригата бензиностанции на "ЛУКойл" в България - още 250 млн., заяви Вагит Алекперов.

Досега руската компания е инвестирала в нефтената рафинерия, заедно с цената за нейното закупуване, около 550 млн. долара. От бъдещите инвестиции в нефтената рафинерия 10% ще са за екология, добави Алекперов.

Очаква се в началото на 2007 г. да бъдат покрити всички европейски стандарти за производството на гориво.

alf
17-11-2005, 11:35
оххх каква ще стане - такси левче на километър... пардон 50 евроцента на км :dark2:

pr_00f
17-11-2005, 11:54
Честно казано когато оня ... министър маи на енергетиката беше - /орешарски ли къв е там не го знам а и ми дреме на шмаизера за него / беше тръгнал да преговаря с Лукойл за намаляване на цените на горивата по метода - Намалете си печалбата, ме беше напушило много на смях. А метода за ценообразуване можете да видите от тук.

http://www.alfaromeo-bg.com/forum/viewtopic.php?t=2667

или направо - калкулацията е за А98 - 1.92 лв.





Или ако на някой не му се занимава една проста сметка за А95:
ЦЕНА Лукойл Нефтохим - 805.91 лв. за 1000 л.
Акциз (да се свети името му) - 495 лв.
Данъчна основа = Цена+Акциз = 1300,91 лв.
А сега и вездесъщото ДДС 260,18 лв.
Та значи стигаме до :
ЦЕНА ЗА ДИРЕКТНА РЕАЛИЗАЦИЯ :1561,09 лв за 1000 л.

Днес гледам вече на ОМВ А95 беше по 1.92 лв. Ами сметнете сами. Значи от Нефтохим излиза на 800 лева - "ДЪРЖАВАТА" ни товари с още 750 лева акциз и данък Е тук ще наруша правилата и ще кажа нещо за пичката лелина на ..........

Та мисълта ми е че нашите дуржавници не се сетиха да намалят акцизите за да не се почувства такъв ценови удар / както направиха някой страни в ЕС/
А тръгнали наште изроди да принуждават частника да си намали печалбата. Вместо това ни обясняваха как след нова година ще се вдигне акциза на безниан с ОЩЕ 30 % :evil:
НО,А ДАНО ДА СЕ УСЕТЯТ.

valjo
17-11-2005, 12:17
Честно казано когато оня ... министър маи на енергетиката беше - /орешарски ли къв е там не го знам а и ми дреме на шмаизера за него / беше тръгнал да преговаря с Лукойл за намаляване на цените на горивата по метода - Намалете си печалбата, ме беше напушило много на смях.
когато имаш комунисти на власт, подобни праткики са напълно очаквани ;)

а когато монополиста производител е руска фирма, може да очакваш някакви реверанси ;)
даеба простотиите им ....

KGB
17-11-2005, 13:26
В нормалните държави бензиностанциите работят на една две стотинки печалба на литър...тук като ги гледам май работят 10-30стотинки на литър.

Вальо не си ли разбрал едно, че в БГрия така наречените "комунисти" са си на власт от от 1944 до ден ти днешен и скоро нещата няма да се променят.

Някои страни в ЕС си свалиха данъците върху горивата след като народа се разбунтува....тука сме овце и 5лв. на литър да го направят само ще си говориме и нищо...така, че...

gigi
17-11-2005, 13:31
Някои страни в ЕС си свалиха данъците върху горивата след като народа се разбунтува....тука сме овце и 5лв. на литър да го направят само ще си говориме и нищо...така, че...
Е те наще са силни в кръчмата иначе като стане въпрос да се свърши нещо секи вика чай ся да видиме ко ще стане, то може се оправи , нямам време и т.н

valjo
17-11-2005, 13:35
Някои страни в ЕС си свалиха данъците върху горивата след като народа се разбунтува....тука сме овце и 5лв. на литър да го направят само ще си говориме и нищо...така, че...
Е те наще са силни в кръчмата иначе като стане въпрос да се свърши нещо секи вика чай ся да видиме ко ще стане, то може се оправи , нямам време и т.н
за сметкаа на това сме "многосилни" точно там гхахах :drunk: :drunk:

BatVas
17-11-2005, 13:36
Някои страни в ЕС си свалиха данъците върху горивата след като народа се разбунтува....тука сме овце и 5лв. на литър да го направят само ще си говориме и нищо...така, че...
Е те наще са силни в кръчмата иначе като стане въпрос да се свърши нещо секи вика чай ся да видиме ко ще стане, то може се оправи , нямам време и т.н

E то това си е от време оно така. Да Ви припомня ли стихотворението на Ботев "В механата"

Пием, пеем буини песни
и се зъбим на тирана
механите са нам тесни
и крещим-хайде на Балкана

Крещим, но щом изтрезнеем
забравяме думи и клетви
и немеем и се смеем
пред народни-свети жертви

П.П. Дано не съм го сбъркал много - мисля че е така. :? :?

WhitePower
17-11-2005, 14:08
само едно ме мога да схвана
1.газа ( пропан бутана) е отпадачен материал от преработването на нефта
2. екологично е гориво

и пак поскъпва
ние сме анти даржава
вместо да си защитаваме населението и околната среда ние ги преебаваме за кеф

търтей
17-11-2005, 14:09
1.газа ( пропан бутана) е отпадачен материал от преработването на нефта


това ама никак не е верно :roll2:

valjo
17-11-2005, 14:09
само едно ме мога да схвана
1.газа ( пропан бутана) е отпадачен материал от преработването на нефта
2. екологично е гориво

и пак поскъпва
ние сме анти даржава
вместо да си защитаваме населението и околната среда ние ги преебаваме за кеф

не мрънкай, нали я изби газовата вече.... начи си в далавера;)

MONI
17-11-2005, 14:12
В нормалните държави бензиностанциите работят на една две стотинки печалба на литър...тук като ги гледам май работят 10-30стотинки на литър.


Е те тва е основен проблем.....още преди години даваха по телевизията от цената на един литър в % колко за кой отива в сравнение БГ и САЩ. Не си спомням точно какви бяха, но ми направи впечатление, че в БГ крайния продавач печели най-много от всички(цената беше разделена на три) за разлика от САЩ. Примерно там беше около 8% ,а у нас към 20%.

WhitePower
17-11-2005, 14:53
1.газа ( пропан бутана) е отпадачен материал от преработването на нефта


това ама никак не е верно :roll2:

а от каде идва газта ?

търтей
17-11-2005, 14:57
1.газа ( пропан бутана) е отпадачен материал от преработването на нефта


това ама никак не е верно :roll2:

а от каде идва газта ?

газта много често съпътства нефта - т.е. в повечето находища има и нефт и газ - но са на различна дълбочина
в алжир обаче вадят само газ
и т.н.

WhitePower
17-11-2005, 15:36
бъркаш природния гас с пропан бутана

Dodo 155
17-11-2005, 15:54
1.газа ( пропан бутана) е отпадачен материал от преработването на нефта


това ама никак не е верно :roll2:

А кое е верно бе Търтей :?: :lol: :lol:
Да не би бенза да излиза от пропан-бутана :lol: :lol: :lol:
Пропан-Бутана е остатъчен продукт при преработката на нефта :wink:
А цената я вдигнаха осморно, защото вече почти няма бензинови коли, които да сипват бензин. Останаха колите на КАРБ и служебните да зареждат бензин, сите мина на ГАЗ :wink: А този, който продава бензина, продава и ГАЗ-та, така че губим само ние, крайния потребител :wink:
Ако утре дизеловите коли станат повече от бензиновите ще сложит акциз за саждите във въздуха .... примерно или някаква друга глупост ще измислят само и само да преебат сътветното гориво :wink:

търтей
17-11-2005, 15:58
то е ясно ще дигат цените:)
тук никой не спори

valjo
17-11-2005, 18:00
... Останаха колите на КАРБ и служебните да зареждат бензин, сите мина на ГАЗ :wink: ...

ето , нашето лоби при законодателя проработи :devil::devil::devil:

Bacho
17-11-2005, 18:16
а от каде идва газта ?

Взимаш 1 тенжера (най-добре 1 казан) с боб... навираш си 1 маркуч отзад... и почваш да произвеждаш... кеф ти пропан-бутан кеф ти природен газ. Ама май най-много излиза природен газ. :butt:

Dodo 155
17-11-2005, 18:49
а от каде идва газта ?

Взимаш 1 тенжера (най-добре 1 казан) с боб... навираш си 1 маркуч отзад... и почваш да произвеждаш... кеф ти пропан-бутан кеф ти природен газ. Ама май най-много излиза природен газ. :butt:
То ако така ставаше нямаше да ми излиза маркуча отзад бре :devil: :devil: :lol: :lol: :lol:
Рем Вяхерев щеше да ми завиди тогава :lol: :lol:

pr_00f
18-11-2005, 09:16
А ЧЕСТИТО !!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Орешарски отряза Лукойл (и 70% шофьори) за акцизите
18 ноември 2005 / News.dir.bg
Не е възможно да се наруши одобрения график от Европейската комисия за повишаването на акцизните ставки.
Това заяви за Дарик радио министърът на финансите Пламен Орешарски по повод идеята на „Лукойл” да се намали акциза, с който се облагат бензините за сметка на пропан-бутана и метана. Нефтената компания и правителството се споразумяха за задържане повишаването на цените на бензините.
Припомняме, че според договорката цените на горивата в България ще се увеличават с по-ниски темпове, отколкото тези в Европейския съюз. "Лукойл" обяви, че ще продава горива си у нас с минимална печалба за 6 месеца. От компанията обаче поставиха условие все пак да се помисли за въвеждането на акциз за пропанбутана и метана и така да се балансират ставките. Според статистиката съотношението между колите на бензин и дизел и тези на газ е 70%:30%.


взето от : http://www.dir.bg/LISTS/DNESNEW_DIR_MID ... 839550.php (http://www.dir.bg/LISTS/DNESNEW_DIR_MIDDLE_BOTTOM_12/news_839550.php)