PDA

View Full Version : имам въпрос за конфигурация



Stefan Caromov
20-11-2008, 00:38
имам следното питане :
може ли на лаптоп (дел инспирон 1525 ) тъй като видеокартата му е на дъното , да се подобри по някакъв начин с софтуер (щото някои игри като ниид фор спиид ъндърковър например) ми тръгва но ми насича , ако не може ,какво да направя ,за да излъжа играта да върви както си трябва , или да ми дадете съвет ,дали мога да си сменя видеокартата с по добра и колко горе долу ще струва (за да си направя сметка,дали е рентабилно) в смисъл ако е до 60-70 лева би ми се сторило нормално .
лаптопа ми е с 1 гига рам ,110 гига хард , 1.7 дуал кор процесор интел пентиум .

Stoyan Georgiev
20-11-2008, 00:40
софтуерно неможеш да излъжеш играта

а карта под 200-300 лева няма да намериш освен ако не е някоя стара, ползвана 1-2-3 години :(

успех все пак

Stefan Caromov
20-11-2008, 00:41
:frown:

Stefan Caromov
20-11-2008, 00:42
ии верно ли е толкова скъпа ,баааах ... не мислех ,че лаптопите имат толкова скъпи части ...

как да разбера и да постна каква ми е картата ?

Stoyan Georgiev
20-11-2008, 00:47
от dekstopa даваш пропъртис и от там на сеттингс, и все някъде ще я намериш каква е.. ако не се ориентираш от там от мъ цомпутер и от там хардуера гледаш и търсиш

Nasko_77
20-11-2008, 00:48
Нямат душица за игри тия пущини...

krsapunov
20-11-2008, 00:51
Видео картата е Intel X3100 и не може да бъде сменена, колегата Стоян се обърка с настолен компютър май.. ;)

Edit:


Нямат душица за игри тия пущини...

Абе някои имат ;)

Stefan Caromov
20-11-2008, 00:52
не мога да се ориентирам .... логично си мисля ,че след като видеото дърпа колкото му трябва , не трябва да имам такива проблеми ... колкото и треа на картата ,толкова си взима .... или .....не мога да я разбера къде е като модел и и къде да я търся

Stoyan Georgiev
20-11-2008, 00:52
а пробва ли да намлиш всички настройки на минимум ?

изключи абсолюно всичко на компа - антивирусни, спай-уеър, и секви допълнителни глезотийки - да ти остане единствено и само играта пусната

тогава намаляш на минимум абсолютно всички опции, и слагаш на минимална разделителна - предполагам, че тя ще бъде 640 х 480 с 16 битови цветове

ако на мин. изисквания ти върви нормално, почваш постепенно да покачваш различни неща, и така докато не поне пак да ти насича, после последното нещо дето си увеличил го намаляш и играеш така :)

Stoyan Georgiev
20-11-2008, 00:53
Видео картата е Intel X3100 и не може да бъде сменена, колегата Стоян се обърка с настолен компютър май.. ;)

не съм се объркал с настолен, много от преносимите можеш да им слагаш допълнителна видео карта на слотовете за допълнителен хардуер ;)

Stefan Caromov
20-11-2008, 00:54
да и,на мен това ми излиза ,но не знаех ,че това е модела ...... демек тия игри ще си ми насичат форевър и няма оправия ?

Stoyan Georgiev
20-11-2008, 00:54
не мога да се ориентирам .... логично си мисля ,че след като видеото дърпа колкото му трябва , не трябва да имам такива проблеми ... колкото и треа на картата ,толкова си взима .... или .....не мога да я разбера къде е като модел и и къде да я търся

това , че може да издърпа колкото си иска не и подобрява работата... това са супер сложни неща, които дори не мога да почна да ги обяснявам....

krsapunov
20-11-2008, 00:58
/Офф
То ако почнеш си стана HWBG форум 2 :)

DarkKnight
20-11-2008, 00:59
Най-вероятно е от рамта ти. Играта дърпа 1ГБ ранм само тя (като говорим за настолен компютър). Тъй че можеш да пробваш да си сложиш още 1 платка 1ГБ рам и да видиш, но предполагам че ще върви с пъти по добре. То зависи и от това с какъв Win си. Щото ако си с виста ще ти трябва платка от 2ГБ за да осетиш разлика.

Stefan Caromov
20-11-2008, 00:59
не , махнах вистата и си сложих ХР .
интересното е ,че като данни компа ми припокрива всичко ,освен видеото ,затова ми е тъпо и нелогично ..... ако е за рамта ,то ще и сложа още един гигабайт не е проблем ама дали ще стане ...върпреки че от това ,което пише в замунда ми стига един гигабайт рам... ето какво пише там
http://zamunda.net/details.php?id=147998&hit=1

Stoyan Georgiev
20-11-2008, 01:01
ясно ,както е казал ЧОВЕКЪТ " ДЕМЕК ВАЛИ СНЕГ " няма да играя на тия игри и това е ..... или треа да свикна да ми насичат когато ги играя

както ти казаха тури си повече рам, ако не ти помогне, винаги можеш да го продадеш за 10-20 лв по-малко, пък и можеш да си го запазиш да ти върви добре компу :)

DarkKnight
20-11-2008, 01:02
Не е задължително. Зависи с каква памет си но ДДР 2 за лаптоп струва от порядъка на 50-70лв-1ГБ и 110-120лв-2ГБ. Не мога да ти кава точни цени защото преди доста време се интересувах а цените се сменят всяка седмица ;)

Stefan Caromov
20-11-2008, 01:06
това са приветливи цени ... до стотина лева не е проблем да дам заради игри... въпросът е ,дали ще стане

Stoyan Georgiev
20-11-2008, 01:09
това са приветливи цени ... до стотина лева не е проблем да дам заради игри... въпросът е ,дали ще стане

ако не ти тръгнат новите, то поне тези, които иначе си играеш ще вървят перфектно и няма да имаш проблем да си пуснеш 30 браузера със скайп , icq, антивирусни и спай-уеър + филм + музика ;) всичко това едновременно

Nasko_77
20-11-2008, 01:10
А опита ли да затвориш.. всички приложения преди да я стартираш?
Скайпове, антивируси, браузъри.... всичко що е отворено.
Пробвай.. може и да тръгне по-добре.
При мен се е случвало.

DarkKnight
20-11-2008, 01:11
виж си спецификациите на картата но не очаквай чудеса. 99% съм сигурен защото на мен ми дъпа много рам а ако нямаш ти товари твърдия диск ;) Но както казаха ако си на виста по добре си сложи още 1 платка дали 1ГБ или 2ГБ сам прецени и като цяло компютара ще ти работи по добре ;) Ако си на XP и с 1ГБ ще осетиш разлика :)

Stefan Caromov
20-11-2008, 01:13
хех, благодаря за адекватните съвети . Ще направя следното , ще си купя още един гига рам , ще го сложа (ще ми го монтират демек ,щото аз не мога ) и ще опитам.. интересното в случая е ,че DELL in spiron1525 се продавал и с 250 хард диск и 3 гига рам ... ако мога да си ъпгрейтна компа ще е добре

Stefan Caromov
20-11-2008, 01:15
виж си спецификациите на картата но не очаквай чудеса. 99% съм сигурен защото на мен ми дъпа много рам а ако нямаш ти товари твърдия диск ;) Но както казаха ако си на виста по добре си сложи още 1 платка дали 1ГБ или 2ГБ сам прецени и като цяло компютара ще ти работи по добре ;) Ако си на XP и с 1ГБ ще осетиш разлика :)


не знам точно как да разбера спецификациите , колкото до колегата от долу , стартирам играта но тогава дори не съм в нета , Само играта и пак насичане

DarkKnight
20-11-2008, 01:15
А опита ли да затвориш.. всички приложения преди да я стартираш?
Скайпове, антивируси, браузъри.... всичко що е отворено.
Пробвай.. може и да тръгне по-добре.
При мен се е случвало.

Няма да му помогне особено защото играта иска рам колкото той има а и уин-а си иска рам ;)



хех, благодаря за адекватните съвети . Ще направя следното , ще си купя още един гига рам , ще го сложа (ще ми го монтират демек ,щото аз не мога ) и ще опитам.. интересното в случая е ,че DELL in spiron1525 се продавал и с 250 хард диск и 3 гига рам ... ако мога да си ъпгрейтна компа ще е добре


Повечето лаптопи могат да се ъпгреидват но проблема е че частите са по скъпи ;)

Stefan Caromov
20-11-2008, 01:17
ако моя разрешава, ще го направя ... един гига рам утре ще взема ,ще им го оставя направо да си ми го ъпгрейнат ,за да си имам и гаранция .... Дано е от това

DarkKnight
20-11-2008, 01:19
не знам точно как да разбера спецификациите , колкото до колегата от долу , стартирам играта но тогава дори не съм в нета , Само играта и пак насичане


До колко се разширява рамта на видеото и ускорителите ;) Трябва да може да се разширява до 512МБ ако искаш да играеш на макс и в същото време да ти остават 1,5ГБ за ХР и 2,5ГБ рам за виста демек да имая повечко рам :) и виж в описанията по тракерите дали ти има картата в препоръчвани или да има някоя по слаба :)

Stoyan Georgiev
20-11-2008, 01:20
ако моя разрешава, ще го направя ... един гига рам утре ще взема ,ще им го оставя направо да си ми го ъпгрейнат ,за да си имам и гаранция .... Дано е от това

ама да не земеш да купиш първата която видиш, кажи им за какъв компютър ти трябва и т.н. - те ще видят какво е дъното и какво може да се сложи и как, на някои си има слотове , на други се слага по каруцарския начин ;)

DarkKnight
20-11-2008, 01:21
ако моя разрешава, ще го направя ... един гига рам утре ще взема ,ще им го оставя направо да си ми го ъпгрейнат ,за да си имам и гаранция .... Дано е от това

Всеки лаптоп и компютър като цяло има поне 2 слота за рам. Демек ако имаш 2 по 512МБ разкарай едната и сложи 2. Ако ти е 1ГБ сложи по свое усмотрение. АЗ така бих направил :)

ЕДИТ: най добре отиди там където ти е гаранцията и от там си купи всичко и питай. Най малкото защото без да знаея марката и честотата на платката няма как да разбереш дали са съвместими :)

Stefan Caromov
20-11-2008, 01:24
Всеки лаптоп и компютър като цяло има поне 2 слота за рам. Демек ако имаш 2 по 512МБ разкарай едната и сложи 2. Ако ти е 1ГБ сложи по свое усмотрение. АЗ така бих направил :)

ЕДИТ: най добре отиди там където ти е гаранцията и от там си купи всичко и питай. Най малкото защото без да знаея марката и честотата на платката няма как да разбереш дали са съвместими :)


ми не знам ... още ,написах модела на лаптопа .... dell Inspiron 1525 те тва ми е компа

DarkKnight
20-11-2008, 01:27
Да де ама отдавна вече не съм в магазин и не знам по новите модели. А и това е по скоро серия. в една шерига магазини ще се продава така, в друга верига може да е с 2 ГБ рам или по голям хард и т.н. А и за гаранцията ти е по добре ;)

Stefan Caromov
20-11-2008, 01:27
Всеки лаптоп и компютър като цяло има поне 2 слота за рам. Демек ако имаш 2 по 512МБ разкарай едната и сложи 2. Ако ти е 1ГБ сложи по свое усмотрение. АЗ така бих направил :)

ЕДИТ: най добре отиди там където ти е гаранцията и от там си купи всичко и питай. Най малкото защото без да знаея марката и честотата на платката няма как да разбереш дали са съвместими :)

колкото до гаранцията .... нямам такава , щото компа е от заложната ми къща .... в смисъл работя в заложа къща и от там си го взех . Знам само ,че единствения вносител на Делл за бълг е JAR computers само те вкарвали оригинални части .... неоригинални не плащам аз ... малко съм серт в това отношение

Stefan Caromov
20-11-2008, 01:29
Да де ама отдавна вече не съм в магазин и не знам по новите модели. А и това е по скоро серия. в една шерига магазини ще се продава така, в друга верига може да е с 2 ГБ рам или по голям хард и т.н. А и за гаранцията ти е по добре ;)


серия е INSPIRON като име или по точно модел ... иначе всеки един си е самостоятелен ... има 1510 ,1515,1520,1521,1525 ,1526 и така нататък

вече не им знам края

DarkKnight
20-11-2008, 01:34
серия е INSPIRON като име или по точно модел ... иначе всеки един си е самостоятелен ... има 1510 ,1515,1520,1521,1525 ,1526 и така нататък

вече не им знам края

Да ама проблема е че ако е купуван в българия повечето вериги като Технополис, Техномаркет, Хенди и тем подобни сменят части за да стане по вървежен. Тогава е най-добре да си го занесеш в Жар и да питаш каква рам ще ти препоръчат. Те са вносители на една марка дето и забравих името дето е по тънкана ;)

Stefan Caromov
20-11-2008, 01:38
тва и ще направя .... целата работа е ,че когато взех компа ( преди 7 месеца) беше върха на модата в средния клас , струваше 1700 лева .... затва искам да си го направя както трябва .... иначе повече от 800 няма да му взема , а не искам да го продавам ,заради едни игри ... по добре да вложа още нЕкой лев и да си ми е наред всичко

DarkKnight
20-11-2008, 01:46
Проблема при компютрите е че тази година е най добрия, на следващата вече е просто читав и след две години и половина е вече много нисък клас

georgyg
20-11-2008, 08:30
колкото до гаранцията .... нямам такава , щото компа е от заложната ми къща .... в смисъл работя в заложа къща и от там си го взех . Знам само ,че единствения вносител на Делл за бълг е JAR computers само те вкарвали оригинални части .... неоригинални не плащам аз ... малко съм серт в това отношение
В това което си написал, няма нищо вярно :cheers:
А за подобрение на картата, може само със смяна на лаптопа. Оптимизацията е най-доброто нещо, сваляш резолюцията на монитора (ще изглежда размазано) спираш всички антивирусни и т.н. и си ти. Прегледай е настройките на играта спри ако има антиалайзинг и т.н. Намали детайлите и ще върви по добре.

п.с. Дел се внася от Индекс, Цапк прогрес и те са официален сервиз за България.

georgyg
20-11-2008, 08:32
Проблема при компютрите е че тази година е най добрия, на следващата вече е просто читав и след две години и половина е вече много нисък клас

Не е съвсем така...

Компютъра е читав ако ти върши работа, за игри лаптопите са цифра и не си струват изобщо. Просто глупава инвестиция за нещо, което в повечето случай е трудно да се каже преносим компютър.

georgyg
20-11-2008, 08:38
Да ама проблема е че ако е купуван в българия повечето вериги като Технополис, Техномаркет, Хенди и тем подобни сменят части за да стане по вървежен. Тогава е най-добре да си го занесеш в Жар и да питаш каква рам ще ти препоръчат. Те са вносители на една марка дето и забравих името дето е по тънкана ;)

Недей да ме стресираш. Рам се слага във всеки свестен магазин, но не и ЖАР!!! Там са идиоти.
А паметта се сменя, като носиш лаптопа, боцваш памет - маркова, пробваш дали я разпознава и излиташ! Читави фирми има много, аз лично съм доволен от Ресет на Раковска. Цените не са им най евтини, но пък са любезни и предлагат читави компоненти.
Може и Григор да се включи със избор на памет, все пак е доста по грамотен от мен.

Сори за 3-те поста, ама много ламерска дискусия.

П.с. За Жар го пиша, защото съм работил с тях има няма 4 години и там думата гаранция леко не съществува.

TheBlueOne
20-11-2008, 10:36
Баси колко поста се изписаха за една памет. :unsure:
Има една програмка, Еверест се казва, която ти изкарва всичкото спецификации и параметри дето ти има щайгата.
А пък колкото до игрането на игри на лаптоп, и то с интелска карта :wierdo: хах.
За смяна на памет ти трябва всичко на всичко една отверчица и платката естествено :) .
За смяна на видео картата имаш три опции:
1. Нов лаптоп за сума пари
2. Настолен компютър за два пъти по малко
3. Смяна на дъното с по читава карта :laser: за много пари

Избора си е твой :coolio:

Nasko_77
20-11-2008, 11:42
georgyg, TheBlueOne... И аз се опитах да им кажа, че лаптопите не са подходящи за игри и тунинг, но ме отпратиха културно тип... "глей си работата":upsidedwnsmiley:

Stoyan Georgiev
20-11-2008, 12:08
лаптоп става за играи ако си вземеш някой за 2-3 бона, с него след това ще можеш да си играеш без проблеми 2 години а да ти върши работа 4-5

DarkKnight
20-11-2008, 13:08
За Жар съм чувал от приятели с лаптопи и са си доволни хората ;)

Аз лично лаптопа го приемам за нещо което е хубаво ако си имаш хубав настолен и като ходиш напред назад да си провериш мейл или да гледаш някой филм ;)

Хора забравяте едно основно нещо - новите игри искат не само хубава видео карта а хубава конфигурация като рамта и процесора са много важни а веднага след тях и харда. И то не само размера на паметта и харда а и честотата и кешта . Тъй че и на лаптоп може да се играят игри но неговата производителност няма да е колкото на настолен компютър със същите параметри ;)

Относно видеото на интел - всеки си има предпочитания и не искам да насаждам на никой моето мнение за марки. Всекии си има право на избор и за едни ще са по хубави интелските чаркуляци за други на амд ;) (аз лично вече ползвам нвидия но дълги години бях с ати и бях доволен от нея просто си купувах по висок клас компютър)



А иначе на всеки лаптоп могат да се играят игри но те си имат някакви изисквания. По простата причина че хардовете на лаптопите са по бавни от тези на настолните няма как да се компенсира малкото рам ;)

georgyg
20-11-2008, 14:57
Колега, нито хардовете, нито Рам-а е проблем (и двете могат да се сменят безболезнено). Там нещата като концепция са различни. Имал съм 5 лаптопа Дел, като и в момента съм с 1505 с видео на Ati Radeon X1400 - 256MB. и просто не е удобен за игри, а и не си струва инвестицията.
За игри си трябва як процесор и яко видео, което за лаптоп със сносни размери е в порядъка на една Твинспаркова 145-ца. Другите 17" топузи не са лаптопи.
А за ЖАР - работил съм с тях 4 години и като ми се скапа твърдия диск на МОЯ КОМПЮТЪР го мотаха 2-3 седмици, а освен това искаха да ми го сменят с такъв втора ръка, който беше по стар от скапания!!! Абе ИДИОТИ!!! Гаранцията там е нещо реалигиозно, мистично и т.н.
Предпочитам малко повече пари, но да има отношение и читав сервиз!!!

bass
20-11-2008, 15:15
п.с. Дел се внася от Индекс, Цапк прогрес и те са официален сервиз за България.

Също и Интелинет от около 2 години, които за мен са най-адекватни (супер коректни, експедитивни и единствените, които бяха чували за глобално споразумение между Дел и международната компания, в която работя).
С ЦАПК съм работил около 5 години в предната фирма - смрът...

georgyg
20-11-2008, 15:20
Също и Интелинет от около 2 години, които за мен са най-адекватни (супер коректни, експедитивни и единствените, които бяха чували за глобално споразумение между Дел и международната компания, в която работя).
С ЦАПК съм работил около 5 години в предната фирма - смрът...

Да забравих за Интелинет.
Аз пък съм работил с Индекс и нямам особено добро мнение за тях. Абе средна бира са :unsure:

Stefan Caromov
20-11-2008, 16:40
не се наложи да купувам нищо ::)) просто послушах един от колегите тук , спрях всичко ,намалих резолюцията и сега игрите ми вървят перфектно. Но все пак мисля да го тутинговам малко .... Някой да ми даде телефон на тази фирма Интелинет и дали има офис в софия ? ще се обърна към тях . Колкото до Джар , споменах ги ,защото 5 дни си търсих оригинално зарядно с всичките приставки за лаптопа и само там намерих ,явно те са насадили тогава мита у мен ,че са единствени вносители на дел .

bass
20-11-2008, 16:48
...телефон на тази фирма Интелинет и дали има офис в софия ?

http://www.intelinet.bg/contact/contact.php