PDA

View Full Version : 145 1.4TS заглъхва, дави се...



Vendy
24-11-2005, 07:47
Имам следния проблем:От 2 седмици колата все едно няма средни обороти.В Участъка между 1500 и 2500,3000 нещо заглъхва,дави се,придрусва и изведнъж се отпушва и тръгва.Това е постоянно на вси4ки скорости.Беше на пълна диагностика в БОШ и там не откриха нищо.Казаха ми ,4е за да покаже грешка трябвало някой от датчиците да покаже 30%+ отклонение за да го хване комп-а.Някои да има идея какво да направя???

Lucky
24-11-2005, 09:17
Съвсем елементарно предположение що не видиш бензиновият филтър
ако не е сменян скоро. Може и кабели.
Просто предположение. :)

Bobo
24-11-2005, 14:57
Не е от бензинов филтър! По скоро имаш спукан маркуч някъде след дебитомера, според мен колата гълта въздух който дебитомера не е измерил - провери всички маркучи включително и тези на всмукателния колектор :wink:

gigi
24-11-2005, 23:57
Ако студена не го прави може би е температурен датчик. Ако и студена го прави виж за това което казва Бобо

georgyg
25-11-2005, 20:01
При менте е същото, но аз така я взех и във Ванто ми казаха, че са запушени инжекторите, ама те не можели да ги изчистят, а май скоро ще търся някъде да ги чистя, че сутрин си е мъка, ама аз я карам на бензин докато дигне 55-60 градуса, на газ няма проблеми.
Прави го постоянно и като е студена и като е загряла и на ниски и на високи обороти.

Приемам предложения за сервиз за почистване на инжектори, че зама иде.

valjo
25-11-2005, 23:26
При менте е същото, но аз така я взех и във Ванто ми казаха, че са запушени инжекторите, ама те не можели да ги изчистят, а май скоро ще търся някъде да ги чистя, че сутрин си е мъка, ама аз я карам на бензин докато дигне 55-60 градуса, на газ няма проблеми.
Прави го постоянно и като е студена и като е загряла и на ниски и на високи обороти.

Приемам предложения за сервиз за почистване на инжектори, че зама иде.

в Дунев имат вана, съм чувал от Бобо

Bobo
26-11-2005, 01:27
Добре си чул и в сервиза на бош на околомръсното имат вана :wink:

georgievst
13-12-2005, 20:45
146 1.6 TS Сутрин като тръгна на първа и втора подавам аз а тя не поема. Върви си сама. Като отнема газта изведнъж се лашка силно напред. Превключа ли на трета и нагоре се оправя и после вече нямам грижи. Като тръгна ми прави този проблем само първите 200 - 300 метра. Пробвах да я загрявам 5-10 минути и сякаш е по-добре. Добавката за инжекцион не подобрява положението. Ако имате идея от какво е :?:

Dodo 155
14-12-2005, 10:41
Това са признаци на богата смес :idea:
Може и ламбда сонда да е :roll: Откачи я и виж без нея как е, но преди това провери маркуча около дебитомера, както казва Бобо :wink:

Yon
15-12-2005, 09:56
Според мен не влиза достатъчно гориво особено сутрин и ако си включил фарове, подгреватели абе имаш консумация и ти трябва мощност..., а компютъра си мисли че колата е загряла. Аз като купих моята правеше същото. Темп. датчик беше добре и само седя с изключен акомулатор един ден и от тогава не ми е правила проблеми. И най важното качеството на горивото!!!!!

Bobo
16-12-2005, 10:54
Компа не бута само "богата смес" , променя предверение, показва кога да се подаде искрата и т.н. Как да се обучава компютъра?? нали някой му е казал: ако това- онова, ако онова- това ... Някъде бях чел че се прави корекция за надморска височина...

предварение и кога да се подаде искрата според мен е едно и също :wink: и този параметър в еку-то се променя само от датчика за детонации и показанията на МАФ или МАП и ТПС - демек от така наречения "Load" на мотора :wink: А за самообучението потърси из нета и ще видиш че спрямо показанията на всички датчици на инжекциона еку-то се самообучава, разбира се зависи от версията му де, някой нямат такава екстра :lol:

georgievst
19-12-2005, 22:26
146 1.6 TS От няколко дни вместо сутрин да я загрявам, паля и я форситам два три пъти и този проблем със заглъхването изчезна. Отнема ми само няколко секунди. После тръгва и върви нормално. Мисля че това е решението. :D

MUtrata
03-01-2006, 10:48
146 1.6 TS Сутрин като тръгна на първа и втора подавам аз а тя не поема. Върви си сама. Като отнема газта изведнъж се лашка силно напред. Превключа ли на трета и нагоре се оправя и после вече нямам грижи. Като тръгна ми прави този проблем само първите 200 - 300 метра. Пробвах да я загрявам 5-10 минути и сякаш е по-добре. Добавката за инжекцион не подобрява положението. Ако имате идея от какво е :?:

На това му се вика смукач ако не сте забелязали че на празен ход е на 1400-1500 оборота!
Което схте рече просто клапата за бъздух е почти затворена за да загрее колата.

Bobo
03-01-2006, 12:49
Ако оставяте колата точно 60 секунди преди да тръгнете няма да имате проблеми - толкова работи смукача. А когато е студена колата е нормално да са по високи оборотите съответно да се държи леко "неадекватно" . Вие като се събудите и веднага ли излизате или пиете кафе миете се и т.н. помислете малко тва не е електронна игра старт и газ до дупка ааааа - пазете си колите не ги юркайте студени :wink:

Yon
03-01-2006, 13:52
Колеги, при нашите коли като че ли "Смукач" няма. Еку подава повече гориво в дюзите. Клапата за която говорите е съвсем друга работа.
При карбураторите има смукач т.е /смучи гориво :lol: :lol: /. там клапа ограничава въздуха за да влиза повече гориво.

Mury
03-01-2006, 17:10
Колеги, при нашите коли като че ли "Смукач" няма. Еку подава повече гориво в дюзите. Клапата за която говорите е съвсем друга работа.
При карбураторите има смукач т.е /смучи гориво :lol: :lol: /. там клапа ограничава въздуха за да влиза повече гориво.Колега стъпковия мотор за празен ход зимата играе роля на смукач така че реално погледнато има смукач.А според теб като подава повече гориво вдига оборотите за да изгори това гориво му трябва повече въздух-е те това прави стъпковото моторче :wink: :wink:

Yon
03-01-2006, 17:30
За да се вдигнат оборотите на празен ход при една и съща позиция на дрос. клапа става основно с подаване на богата смес / смукач при карбуратори за които говоря /, предверение или др.при по съвремените мотори . Стъпковото моторче е регулатор на свободения ход. Такова беше правило не веднъж проблеми при Пежото на баща ми не съм се замислял как действа но крадеше педала на газта от време на време:) При ТС не съм усещал такива работи.

gigi
04-01-2006, 01:20
За да се вдигнат оборотите на празен ход при една и съща позиция на дрос. клапа става основно с подаване на богата смес / смукач при карбуратори за които говоря /, предверение или др.при по съвремените мотори . Стъпковото моторче е регулатор на свободения ход. Такова беше правило не веднъж проблеми при Пежото на баща ми не съм се замислял как действа но крадеше педала на газта от време на време:) При ТС не съм усещал такива работи.
Колега я помисли малко. Мури добре го е обяснил. Как ще подава богата смес :roll: :roll:

Yon
04-01-2006, 09:25
За да се вдигнат оборотите на празен ход при една и съща позиция на дрос. клапа става основно с подаване на богата смес / смукач при карбуратори за които говоря /, предверение или др.при по съвремените мотори . Стъпковото моторче е регулатор на свободения ход. Такова беше правило не веднъж проблеми при Пежото на баща ми не съм се замислял как действа но крадеше педала на газта от време на време:) При ТС не съм усещал такива работи.
Колега я помисли малко. Мури добре го е обяснил. Как ще подава богата смес :roll: :roll:

Без да изпадам в подробности припомнете си закона за непрекъснатоста на потока :idea:

Та значи кой казва на колата все пак ,че сме натиснали педала на газта? Ако си отговорим на този въпрос смятам че отклонението от темата е било полезно. Особенно когато горивната камера е "студена" сутрин.

gigi
04-01-2006, 12:36
За да се вдигнат оборотите на празен ход при една и съща позиция на дрос. клапа става основно с подаване на богата смес / смукач при карбуратори за които говоря /, предверение или др.при по съвремените мотори . Стъпковото моторче е регулатор на свободения ход. Такова беше правило не веднъж проблеми при Пежото на баща ми не съм се замислял как действа но крадеше педала на газта от време на време:) При ТС не съм усещал такива работи.
Колега я помисли малко. Мури добре го е обяснил. Как ще подава богата смес :roll: :roll:

Без да изпадам в подробности припомнете си закона за непрекъснатоста на потока :idea:

Та значи кой казва на колата все пак ,че сме натиснали педала на газта? Ако си отговорим на този въпрос смятам че отклонението от темата е било полезно. Особенно когато горивната камера е "студена" сутрин.
Потенциометъра на дрословата клапа, който не знае дали е студена или топла :wink:

Yon
04-01-2006, 13:05
Значи "замислянето" сутрин при студен двигател и куп други проблеми е този потенциометър

Чувал съм , че бил скъп. Има ли начин да се почисти, рециклира или побългари?

gigi
04-01-2006, 15:00
Значи "замислянето" сутрин при студен двигател и куп други проблеми е този потенциометър

Чувал съм , че бил скъп. Има ли начин да се почисти, рециклира или побългари?
На грешен път си както казах вече по горе този потенциометър определя положението на клапата и му е все едно дали е загряла колата или не. Ако той се скапе прави номера от сорта като подадеш повече газ колата глъхне а като поотнемеш се оправя просто дава грешна инфо на компа за положението и от там обикновенно обеднява сместа (е не винаги е така зависи ко се скапе) и няма значение топла студена.

Yon
04-01-2006, 15:09
Значи "замислянето" сутрин при студен двигател и куп други проблеми е този потенциометър

Чувал съм , че бил скъп. Има ли начин да се почисти, рециклира или побългари?
На грешен път си както казах вече по горе този потенциометър определя положението на клапата и му е все едно дали е загряла колата или не. Ако той се скапе прави номера от сорта като подадеш повече газ колата глъхне а като поотнемеш се оправя просто дава грешна инфо на компа за положението и от там обикновенно обеднява сместа (е не винаги е така зависи ко се скапе) и няма значение топла студена.

:D значи влязохме отново в темата и отговорихме на Vendy i georgievst

Mury
04-01-2006, 17:51
Сместа колега се определя от ламбда сондата и температурния датчик на инжекциона а самта дума СМЕС означава смес от гориво и въздух.Демек колкото повече гориво толкова и въздух а този въдух идва от моторчето за празен ход,което още един път ще ти го кажа зимата играе ролята на смукач :wink: :wink: :wink:

Bobo
04-01-2006, 19:06
Лелееее :censored: :lol:

така наречения смукач е моторчето на тихите обороти и това че ЕКУ-то според температурния датчик на инжекциона е в "студена карта"

На повечето коли има две карти на студен и загрял мотор на някой има 4 -ри кат мойта примерно, та сместта е богата защото екуто променя натоварването на дюзите и аванса - от студената карта се задават - а моторчето на тихите вдига малко оборотите до около 1300 :wink:

Мурджев, сместа не се определя от температурния датчик, той само казва на ЕКУ-то коя карта да ползва, а сместта я определя дебитомера, който пак казва на екуто колко въздух навлиза в мотора и от там по картата еку-то се ориентира колко да подаде през дюзите, да не забравяме и ТПС който пък казва на екуто колко е натоварването на колата в момента - демек дали искаме да върви или да поддържа скорост. Така сега ще кажете - каде е ламбда сондата тогава и къде е температурата на въздуха - ами казвам ви - температурата на въздуха вкарва корекция на сместта в рамките на 10% спрямо темп на входящия въздух. Ламбда сондата при ЕКУ без самообучение също вкарва корекция в рамките на 20% като тя директно мери АФР-а в изпускателния колектор и се стреми сместта да е при натоварен режим с АФР около 13 и при ненатоварен около 14.5. При еку със самообучение е същото само дето ламбда сондата може да коригира сместта в доста по големи граници като го прави постепенно на стъпки от около 10%.

Това е целата система :censored::wink:

boian
06-01-2006, 20:43
Някакво решение на проблема с глъхненето и давенето има ли? Щото и мойта като й подам рязко газ и забива муцуната около 1500-2500 об. После се изстрелва. Понякога ми патка нещо отпред, не е в изпускателната система. Проверих всички тръби да не би да смуче въздух и няма, никъде скъсано. Свещите са сменени, филтрите също. На диагностиката нищо не излиза като проблем. Да не е вариатора,щото май е за ремонт /ремонтен кит/?

valjo
06-01-2006, 20:53
Някакво решение на проблема с глъхненето и давенето има ли? Щото и мойта като й подам рязко газ и забива муцуната около 1500-2500 об. После се изстрелва. Понякога ми патка нещо отпред, не е в изпускателната система. Проверих всички тръби да не би да смуче въздух и няма, никъде скъсано. Свещите са сменени, филтрите също. На диагностиката нищо не излиза като проблем. Да не е вариатора,щото май е за ремонт /ремонтен кит/?
хм сега като пишеш се замислям, че моята правеше абсолютно същото
смених термодатчика на термостата и .... дебитомера
и се оправи ....

да знаеш че това ше ти избие на диагностика след месеци !!!
трябва дебитомера да замине на тотал за да стане ....
така че сменяй овреме...

boian
06-01-2006, 21:25
Не може ли да се почисти с нещо тоя дебитомер. Не ми е ясно и къде се намира и какво представлява. А какви пари е?

valjo
06-01-2006, 21:36
Не може ли да се почисти с нещо тоя дебитомер. Не ми е ясно и къде се намира и какво представлява. А какви пари е?
ами някой казват да се потопи в бензин много внимателно и да се остави да съхне
намира се преди дросела няма как да го пропуснеш :)

ама ... ако незнаеш какво правиш .... не е добре да го вадиш ...

Crusader
07-01-2006, 00:22
Те това е ! Ма е с пари и то доста!
http://tinypic.com/jsjbbl.jpg
Обаче мен ако питаш е ламбда и ти идва богата сместа, съдя по това че на високи обороти нямаш ядове! А и не е задължително ламбдата ти да не работи коректно постоянно /както беше мойта/ просто по някога откача /мързелува/. А как ти е разхода?

Yon
09-01-2006, 10:04
Някакво решение на проблема с глъхненето и давенето има ли? Щото и мойта като й подам рязко газ и забива муцуната около 1500-2500 об. После се изстрелва. Понякога ми патка нещо отпред, не е в изпускателната система. Проверих всички тръби да не би да смуче въздух и няма, никъде скъсано. Свещите са сменени, филтрите също. На диагностиката нищо не излиза като проблем. Да не е вариатора,щото май е за ремонт /ремонтен кит/?

По горе в темата : от gigi........казах вече по горе този потенциометър определя положението на клапата и му е все едно дали е загряла колата или не. Ако той се скапе прави номера от сорта като подадеш повече газ колата глъхне а като поотнемеш се оправя просто дава грешна инфо на компа за положението и от там обикновенно обеднява сместа (е не винаги е така зависи ко се скапе) и няма значение топла студена.
Със сигурност това се оправи и пежото на бащата просто изхвръкна
п.с. и дебитомера стои в обичайните заподозрени

boian
09-01-2006, 12:02
Значи забелязах следното: като подавам плавно газ нямам ядове, но като подам рязко газ колата почва да подскача, придръпва, забива нос, понякога изпатква нещо и после се ускорява. Това с паткането го прави и на място като подавам рязко газ

boian
09-01-2006, 12:17
А, забравих. Мисля че термостата е за смяна, щото стрелката седи на втората черта, до средата не стига, само понякога като е по-топло, ама сега в студа и на дълъг път закова на втората черта и не мърда оттам при скорост 140-160км/ч

Crusader
09-01-2006, 12:43
А, забравих. Мисля че термостата е за смяна, щото стрелката седи на втората черта, до средата не стига, само понякога като е по-топло, ама сега в студа и на дълъг път закова на втората черта и не мърда оттам при скорост 140-160км/ч

Мдааа, за смяна си там са някъде 60 градуса, за коя кола става въпрос? За TS-а или Boxer-а? Цените са към 40 за Boxer и 60-65 за TS!

Bobo
09-01-2006, 12:44
А, забравих. Мисля че термостата е за смяна, щото стрелката седи на втората черта, до средата не стига, само понякога като е по-топло, ама сега в студа и на дълъг път закова на втората черта и не мърда оттам при скорост 140-160км/ч

Колега твоя проблем с паткането е от не добре зацепен ремък :wink:

голямата риба
09-01-2006, 16:12
Смени си свещите

==================
Кирилица колега има кредор

boian
09-01-2006, 18:45
Колата дойде със сервизна книжка и ремъци, свещи, филтри, масло са сменени преди 3000км. Мене повече ме съмнява да е ангренажния ремък, отколкото свещите, да е зацепен неправилно или този вариатор. Та този вариатор за какво служи /офф/.

Crusader
09-01-2006, 21:04
Колата дойде със сервизна книжка и ремъци, свещи, филтри, масло са сменени преди 3000км. Мене повече ме съмнява да е ангренажния ремък, отколкото свещите, да е зацепен неправилно или този вариатор. Та този вариатор за какво служи /офф/.

Тцъ, не е вариатор, той се намира на изпускателния вал и служи за промяна на фазата на газоразпределение - малии колко професионално звуча :lol: , а бе до колкото знам при високи обороти врътва малко изпускателния вал за да може по-рано да изпуска изгорелите газове -> та няма да е той проблема, пък и когато се поизноси колата звучи като дизел /все едно тракат клапани или повдигачи/, особено веднага след като я запалиш. Не е зле да провериш тая работа със зацепването на ремъка, пък и каквото ме е посъветвал до сега Бобо винаги е излязло вярно!

valjo
09-01-2006, 21:59
Значи забелязах следното: като подавам плавно газ нямам ядове, но като подам рязко газ колата почва да подскача, придръпва, забива нос, понякога изпатква нещо и после се ускорява. Това с паткането го прави и на място като подавам рязко газ
човек, казвам ти, моята правеше абсолютно същото и след смяна на дебитомера СЕ ОПРАВИ
логиката е, че като показанията на дебитомера са грешни, то и ЕКУто се шашка колко гориво да подаде и се получава НЕОПТИМАЛНА смес и затова колата не върви !

опитай номера с топенето в бензина, внимателничко така...
шото иначе ше излезеш от 400лв....

Bobo
10-01-2006, 12:43
Значи забелязах следното: като подавам плавно газ нямам ядове, но като подам рязко газ колата почва да подскача, придръпва, забива нос, понякога изпатква нещо и после се ускорява. Това с паткането го прави и на място като подавам рязко газ
човек, казвам ти, моята правеше абсолютно същото и след смяна на дебитомера СЕ ОПРАВИ
логиката е, че като показанията на дебитомера са грешни, то и ЕКУто се шашка колко гориво да подаде и се получава НЕОПТИМАЛНА смес и затова колата не върви !

опитай номера с топенето в бензина, внимателничко така...
шото иначе ше излезеш от 400лв....

Абе професоре на тебе кой ти каза че от дебитомер гърми в смукатела а :?: Смени един дебитомер и реши че на всички проблемите от там идват (та даже не го и смени а аз го смених) :pfbbt:

ПАК ПОВТАРЯМ И ЗА РИБИТЕ И ЩУКИТЕ - ПРОБЛЕМА НА КОЛЕГАТА Е ИЛИ ГРЕшНО ЗАЦЕПЕН РЕМЪК ИЛИ ДАТчИКА НА HALL Е ДАЛ ФИРА :!: :idea: :!:

пс. рИБО са кво ще препоръчаш като вече са сменяни свещите :Tease:

valjo
10-01-2006, 12:56
Значи забелязах следното: като подавам плавно газ нямам ядове, но като подам рязко газ колата почва да подскача, придръпва, забива нос, понякога изпатква нещо и после се ускорява. Това с паткането го прави и на място като подавам рязко газ
човек, казвам ти, моята правеше абсолютно същото и след смяна на дебитомера СЕ ОПРАВИ
логиката е, че като показанията на дебитомера са грешни, то и ЕКУто се шашка колко гориво да подаде и се получава НЕОПТИМАЛНА смес и затова колата не върви !

опитай номера с топенето в бензина, внимателничко така...
шото иначе ше излезеш от 400лв....

Абе професоре на тебе кой ти каза че от дебитомер гърми в смукатела а :?: Смени един дебитомер и реши че на всички проблемите от там идват (та даже не го и смени а аз го смених) :pfbbt:

ПАК ПОВТАРЯМ И ЗА РИБИТЕ И ЩУКИТЕ - ПРОБЛЕМА НА КОЛЕГАТА Е ИЛИ ГРЕшНО ЗАЦЕПЕН РЕМЪК ИЛИ ДАТчИКА НА HALL Е ДАЛ ФИРА :!: :idea: :!:

пс. рИБО са кво ще препоръчаш като вече са сменяни свещите :Tease:
къде е казал че гърми в смукатела ?!?

Bobo
10-01-2006, 13:55
Някакво решение на проблема с глъхненето и давенето има ли? Щото и мойта като й подам рязко газ и забива муцуната около 1500-2500 об. После се изстрелва. Понякога ми патка нещо отпред, не е в изпускателната система. Проверих всички тръби да не би да смуче въздух и няма, никъде скъсано. Свещите са сменени, филтрите също. На диагностиката нищо не излиза като проблем. Да не е вариатора,щото май е за ремонт /ремонтен кит/?


Ми те тука пише :wink:

valjo
10-01-2006, 14:02
Някакво решение на проблема с глъхненето и давенето има ли? Щото и мойта като й подам рязко газ и забива муцуната около 1500-2500 об. После се изстрелва. Понякога ми патка нещо отпред, не е в изпускателната система. Проверих всички тръби да не би да смуче въздух и няма, никъде скъсано. Свещите са сменени, филтрите също. На диагностиката нищо не излиза като проблем. Да не е вариатора,щото май е за ремонт /ремонтен кит/?

Ми те тука пише :wink:
еми и мойта така "петкаше" без да е ясно къде точно ...
както и да е де, то ше се разбере рано или късно ....

boian
11-01-2006, 17:26
Последно днес пак я закачих на диагностиката и показа че ламбда сондата е мързелана и прави едно :shock: колебание на 10сек. Дебитомера си мери коректно, ТПС-а няма пробиви а си покачва градусите на отваряне на 1градус, стъпковото моторче е наред. Последва обаждане в Бош и там направо ме разбиха-над 300лв за сондата. Щото колата била с номер на шасито след еди кой си и не мога да мина със заместител :evil: . Иначе дават гаранция, ама много пари бре. Гледах и техническия справочник на форума, ама нещо не им разбрах годините и гамите. Ако можете, помагайте. Става въпрос за ТS-ка. ZAR93000002183760; AR335031089574

boian
15-01-2006, 10:39
Та мойта одисея продължава. Понеже не ми се даваха 300+лв за бошовска сонда, си взех Томко за 95лв с 1г. гаранция. Поставиха я в сервиза, който продавача ми каза да отида за да важи гаранцията. Никаква промяна във вървежа. Отново диагностика и излезе че сондата е замръзнала на 0.45V :shock: и ламбда контрола не работи. Половин час псувни и вече се обадих в Бош с номера на старата сонда и цената беше 160лв. Отидох, купих я и се върнах да си я сложа сам. Почнах да разкачвам Томко-то и кво си мислите: черния кабел за сигнала се вее свободно. Отново псувни, закачих го и Томко-то заработи. Е, да ама нали съм взел вече Бош-а, та го сложих. Е, и Бош-а работи. Обаче проблема с подскачането на колата като подам рязко газ си остана. Пак почнах да меря дебитомера и какво се оказва: на празен ход в покой показанията на дебитомера и на постъпващия въздух са еднакви. Като подавам плавно газ дебитомера си отчита правилно с нарастване, обаче при рязко подаване на газ се появява едно забавяне от около секунда-примерно при празен ход ако е 8-9л, а при газ 80л,този преход от 8л до 80л ми се струва бавен. Че вече съм решил-първо сменям термостата, после оглеждам свещите и кабелите и после ще го отворя тоя дебитомер да го почистя с wd40. Ако е датчик на Хол както каза бобо, не би ли трябвало да имам проблеми със запалването. Ако ремъците не са зацепени правилно също съм съгласен,обаче забелязах че нещата при мене се влошават с всеки изминал ден

valjo
15-01-2006, 11:32
ако са ремъци, колата няма да ти върви нито при плавно нито при рязко подаване на газ
а и при не-2.0 ТС нерпавилното зацепване на ремъци е почти веднага фатално така че дося да си рабзрал

а за дебитомера ,при мен беше абс същия случая....
баси кви разходи си се вкарал не е истина :(

valjo
15-01-2006, 11:34
и после ще го отворя тоя дебитомер да го почистя с wd40.
колегите казаха да не се ползва ВД-40 зашото той има смазваш ефект, а на теб това не ти трябва
трябва ти контактен спрей, или бензин ... и ВНИМАТЕЛНО.... :)

boian
15-01-2006, 13:09
:D Направо вече събира асфалта. Пак почнах да гледам по колата, тоя път да видя номера на дебитомера и кво да видя-гумения маркуч между датчика на температурата на входящия въздух и дебитомера има една цепнатина, ама отдолу, трудно се вижда. На първо време, от радост и очакване че ще се реши проблема го увих с хартиено тиксо и о-о-о голем кеф-няма замисляне вече, а изстрелване. Сега слизам да го увия с изолирбанд. Благодаря на всички за помощта :notworthy:

Dodo 155
15-01-2006, 21:55
:D Направо вече събира асфалта. Пак почнах да гледам по колата, тоя път да видя номера на дебитомера и кво да видя-гумения маркуч между датчика на температурата на входящия въздух и дебитомера има една цепнатина, ама отдолу, трудно се вижда. На първо време, от радост и очакване че ще се реши проблема го увих с хартиено тиксо и о-о-о голем кеф-няма замисляне вече, а изстрелване. Сега слизам да го увия с изолирбанд. Благодаря на всички за помощта :notworthy:

Браво бе колега :lol: :lol: :lol:
Бобо преди 2 месеца ти беше писал :wink:

Не е от бензинов филтър! По скоро имаш спукан маркуч някъде след дебитомера, според мен колата гълта въздух който дебитомера не е измерил - провери всички маркучи включително и тези на всмукателния колектор :wink:

Слушайте патило, а не старило :!:

п.с. Бобо да почерпи за комплимента :D

valjo
15-01-2006, 22:43
:D Направо вече събира асфалта. Пак почнах да гледам по колата, тоя път да видя номера на дебитомера и кво да видя-гумения маркуч между датчика на температурата на входящия въздух и дебитомера има една цепнатина, ама отдолу, трудно се вижда. На първо време, от радост и очакване че ще се реши проблема го увих с хартиено тиксо и о-о-о голем кеф-няма замисляне вече, а изстрелване. Сега слизам да го увия с изолирбанд. Благодаря на всички за помощта :notworthy:

Браво бе колега :lol: :lol: :lol:
Бобо преди 2 месеца ти беше писал :wink:

Не е от бензинов филтър! По скоро имаш спукан маркуч някъде след дебитомера, според мен колата гълта въздух който дебитомера не е измерил - провери всички маркучи включително и тези на всмукателния колектор :wink:

Слушайте патило, а не старило :!:

п.с. Бобо да почерпи за комплимента :D

Додо не се мазни ;)
БОбо е казал СЛЕД дебитомера, а на него е било ПРЕДИ
така че не е БАШ съшото;)

boian
15-01-2006, 23:35
Айде сега мир! Вярно, че бобо каза след дебитомера, аз там и гледах, ама днес тази цепнатина я забелязах чак като търсих номера на дебитомера и тя се пада отдолу и отпред на гофрираната част между темп датчик и дебитомера. И сега ми стана и друго ясно, че на място и плавно няма проблем, а при форсиране двигателя все пак се мърда нанякъде и тогава тази цепка се отваря повече. И що толкоз бърка дебитомера като е преди него? И има ли да се продава, щот съм я /гумената тръба/ увил с изолирбанд, ама след 2км ръчка и пак почна да хълца?

ALFA CORSE
15-01-2006, 23:53
http://alfa-shots.hit.bg/1.4%2016V.JPG

При италианеца ме съмнява да има, а там с поръчка се чака един месец. В авто-мото център също едва ли ще я имат в наличност, но там се чака 7-10 дни. Цената и на двете места ще бъде от e-per + ДДС. Има и други магазини по Сливница и Владислав, където също трябва да става с поръчка, но не знам на каква цена. А също и от магазина на FIAT до Пикадили Чаталджа. Вероятно и още места, които не се сещам :)

Crusader
15-01-2006, 23:55
Ха, тамън и аз съм за същото, и мойта е увита с PVC лента, но на газ няма проблеми. Може ли да се купи от някъде без да струва 1ХХ лв? Че на времето видях една подобна за Волво да струва 165 лв. а това е просто някаква гумена тръба :evil:

boian
15-01-2006, 23:59
Става въпрос за последната част до възд филтър с отвора за темп датчик. Значи след него има гофрирана част и там се е пукнала. Пак ще обикалям утре кат замаян по магазините, ама първо в Бриколаж да си купя някакво тиксо да го увия хубаво

ALFA CORSE
16-01-2006, 00:01
23 евро без ДДС-то.

Bobo
17-01-2006, 03:04
Додо не се мазни ;)
БОбо е казал СЛЕД дебитомера, а на него е било ПРЕДИ
така че не е БАШ съшото;)

Аре капацитет другия път ти му кажи да си смени дебитомера а аз ще си трая че не ги уцелвам :wink:

valjo
17-01-2006, 10:22
Додо не се мазни ;)
БОбо е казал СЛЕД дебитомера, а на него е било ПРЕДИ
така че не е БАШ съшото;)

Аре капацитет другия път ти му кажи да си смени дебитомера а аз ще си трая че не ги уцелвам :wink:
седи кротък де, историята не е прикючила както виждаме :)
и човека сам се чуди ако му смуче въздух ПРЕДИ дебитомера, ква е логиката ? хайде кажи ти ?:)

valjo
17-01-2006, 10:29
А, забравих. Мисля че термостата е за смяна, щото стрелката седи на втората черта, до средата не стига, само понякога като е по-топло, ама сега в студа и на дълъг път закова на втората черта и не мърда оттам при скорост 140-160км/ч

Колега твоя проблем с паткането е от не добре зацепен ремък :wink:
нерде ремък нерде цепнатина бих казал, професоре ;)

boian
17-01-2006, 10:36
Хе-хе, май за да стане мир ще трябва да си сменя дебитомера и да си презацепя ремъка и да сменя хол датчика :D . А ето и мойто обяснение що се бърка дебитомера/ ако греша, поправете ме/: значи като гледам цялата гумена система от тръби, те имат определено сечение, което съответства на отвора на дросела, там пък има tps- датчик и компа взима инфо от дебитомера и колко е отворен дросела и като се получи разминаване в показанията, още повече че този въздух от цепнатината влиза без да има съпротивление от въздушен филтър, по-топъл е от този дето влиза отвън и темп датчик не го отчита въобще. А отделно не знам от кога е цепнато и колко се е оплескал дебитомера от тоя нефилтриран въздух

valjo
17-01-2006, 10:48
Хе-хе, май за да стане мир ще трябва да си сменя дебитомера и да си презацепя ремъка и да сменя хол датчика :D . А ето и мойто обяснение що се бърка дебитомера/ ако греша, поправете ме/: значи като гледам цялата гумена система от тръби, те имат определено сечение, което съответства на отвора на дросела, там пък има tps- датчик и компа взима инфо от дебитомера и колко е отворен дросела и като се получи разминаване в показанията, още повече че този въздух от цепнатината влиза без да има съпротивление от въздушен филтър, по-топъл е от този дето влиза отвън и темп датчик не го отчита въобще. А отделно не знам от кога е цепнато и колко се е оплескал дебитомера от тоя нефилтриран въздух
ами квото знам именно от Бобо при мотроник 2.10.4 корекцията от температура на постъпващия въздух е минимална и пренебрежима направо:)
но от нефилтрирания въздух наистина може да се е зацапал дебитомера, особено ако е било така дълго време, НО тук пак опираме до дебитомер;)

а за съпротивлението няма логика, щото кво става кто сложим спортните филтри, където то е много по ниско ? а доста хора караме с такива...

boian
17-01-2006, 10:58
Ами не знам тогава, ама явно тоя допълнителен въздух или не го мери дебитомера или му идва много

valjo
17-01-2006, 11:09
Ами не знам тогава, ама явно тоя допълнителен въздух или не го мери дебитомера или му идва много
е то като му "идва много" начи нее уред:)
много мое да му доде ако сложиш турбо ;)

boian
17-01-2006, 11:25
Разрових се из нет-а и разбрах че тоя датчик мери не дебит а вакуум. И къв вакуум имам аз с тая цепка :?

valjo
17-01-2006, 12:12
Разрових се из нет-а и разбрах че тоя датчик мери не дебит а вакуум. И къв вакуум имам аз с тая цепка :?
вакуум мери MAP-a , а тва е MAF
Mass AirFlow - демек си мери баш дебит;)

Yon
17-01-2006, 14:14
Я вижте това:
http://www.mgu.bg/drugi/ebooks/tokmak/3_5.pdf
има ли нещо общо по темата

valjo
17-01-2006, 14:18
аз квото знам , е че МАФ-а си "вади изводи" за минало количество въздух по охлаждането на нагряващата се жичка

boian
17-01-2006, 16:31
Значи увих тръбата с някакво специално тиксо, сребристо и от любопитство извадих дебитомера. :shock: То това голема работа,бе. Достраша ме да го кисна в каквото и да е и пак го сложих. Изглежда чист, ама номера му завършва на 106, а мисля че трябва да 102. 106 го дават за орел вектра 2.0

Yon
17-01-2006, 16:40
Там има ли възможност да се лепне нещо напоено с лепило /намазан тензух или плат с епоксидна смола примерно/ върху мястото ?

boian
10-02-2006, 13:00
Засега проблема със забиването на муцуната е решен. Значи смених термостата и сега си държи 80градуса, купих си carb cleaner и напръсках в тръбата на въздуха като давах газ. Не знам сега кое от двете е решило проблема, ама го няма вече. Остана само едно малко забавяне на 1000-1300 об като дам рязко газ, ама мисля че е нормално Btw къде са му свещите на тоя двигател, как се стига до тях :oops:

Yon
13-02-2006, 10:34
Колега би ли уточнил къде точно си пръскал !

boian
13-02-2006, 12:45
Махнах маркуча след въздушния филтър и в него пръсках

Yon
13-02-2006, 12:59
Доколкото разбирам си понапръскал и дебитомера / той е в маркуча след филтъра/ или и него разкачи?

Bobo
13-02-2006, 13:14
Доколкото разбирам си понапръскал и дебитомера / той е в маркуча след филтъра/ или и него разкачи?

дори и него да е напръскал няма проблем, даже много добре изчистил е дебитомера :wink:

Обаче едно предупреждение от мен :!:

НЕ ПРЪСКАЙТЕ КАРБУРАТОР КЛИЙНЪР В МОТОРА - СВАЛЯ НАГАРА ОТ КАМЕРИТЕ И ЗАДРЪСТВА ЛЕГЛАТА НА КЛАПАНИТЕ С НАГАР, ВОДИ ДО НЕПЪЛНО ЗАТВАРЯНЕ НА КЛАПАНИТЕ :idea:

Просто почиствайте детайлите в свалено положение :wink:

boian
13-02-2006, 13:24
Да, и него напръсках даже като го умери струята и мотора за малко заглъхна. Обаче нали bobo каза да си проверя зацепването на ремъците, сега съм в шах и мат кой във Варна ще може да го направи? Hrabri, aко във В. Търново имат инструменти, може да ти дойда на гости :D . Иначе в сержизната книжка пише че са сменени на 98000км, ама мога ли да вярвам. Даже имам телефона на сервиза в Модена и телефона на каката, чиято е била колата- да взема да й звънна,а :twisted: А вчера Danail QV се усъмни че някоя ролка виела

Yon
13-02-2006, 13:37
Нямаш проблем за гостито то не се губи и е по-добре да не е по работа :D :D Може да направиш следното виж кой е във Варна сервиза на Ауто Италия. Говори с техника. От централата им в София пращат по куриер тези пети нужни за зацепването.Така и така ще отварят смени всичко което не си сменял да си спокоен. :D Ако не се навият или нещо не ги намериш ще ти уредя един час тука , ама пътя ти до ВТ ще си е колкото ролката дето вие :!: :D :D

boian
13-02-2006, 23:37
Намерих им телефона и адреса и утре ще ги прослушам, ама един колега със 2.0 TS каза че нямали инструменти. А ориентировъчно за какви суми става въпрос?

Crusader
14-02-2006, 07:17
А бе.... "инструменти"...трябва ти само маркер!

boian
14-02-2006, 07:43
Идеята е да се види дали е зацепен правилно, иначе с маркера е ОК, ама ако не е зацепен правилно

Yon
14-02-2006, 09:27
Да сигурно нямат но в Ауто Италия София имат и им ги пращат /два железни фиксатора/. Струваше ми 70 лв само за работа така че ако има нещо за смяна ползвай момента.

boian
14-02-2006, 18:01
Е, ходих до Аутоиталия и нямат такъв инструмент, трябваше ми половин час да обясня за какво ми трябва и ударих на камък. Ако става такъв за 2.0 16V, то Danail QV има. Направо не знам какво да правя. Иначе проверих за ремък-50лв, ролки-113лв и 32лв, ремонтен кит за вариатора във Варна няма, ще трябва да се поръчва от Вантотрейд-София. Голяма гадост :evil:

valjo
14-02-2006, 18:18
Е, ходих до Аутоиталия и нямат такъв инструмент, трябваше ми половин час да обясня за какво ми трябва и ударих на камък. Ако става такъв за 2.0 16V, то Danail QV има. Направо не знам какво да правя. Иначе проверих за ремък-50лв, ролки-113лв и 32лв, ремонтен кит за вариатора във Варна няма, ще трябва да се поръчва от Вантотрейд-София. Голяма гадост :evil:
бате за тия ядове ела до софия ебаси цирковете....
ремъка е 23лв - Дайко, ролките - едната 100тина другата зависи от болта;)
кита от склад
...

boian
15-02-2006, 17:21
Днес ми сервираха че нямали практика да им пращат инструменти от София и кво праим- ми нищо. :evil: А аз сега се сетих че на Типо-то/ двувалка/ ми правеше същите мизерии със забиването на муцуната и се оказа че ангр ремък, който го смених като я купувах е бил менте и при рязко натоварване се разтяга и се губи центровката на 2-та вала. Смених го пак и се оправи. Та може и тука да е подобен проблема. А София ми е далече и като км и като време и като пари

Yon
15-02-2006, 17:35
Аре у ВТ аз и без това се глася да сменям вариатора като съм готов с парите ще пиша ЛС за да се разберем и така и така ще поръчат фиксаторите...Ти нали за ТС питаш все пак :D

boian
15-02-2006, 19:14
Да, за ТS става въпрос. Ако тези фиксатори стават за всички мотори-1.4, 1.6, 1.8 добре, ще изчакам и ще дойда до В. Търново, а и трябва да си поръчам и кит за вариатора. Миналата година май месец пак бях, ама на екскурзийка :D

valjo
15-02-2006, 19:17
доколкото аз знам, за 1.4 и 1.6 са еднакви, но за 1.8 и за 2.0 не стават

Yon
16-02-2006, 10:30
OK но не бързай с кит за вариятора

boian
16-02-2006, 10:55
Преди 1 час го поръчах от Вантотрейд :( . А защо да не бързам? И с тези фиксатори ще установят ли дали са зацепени правилно валовете? Малко офтопик, ама видях че на дясното огледало за задно виждане от долната страна има една пъпка, би трябвало да е датчик за температура, ама на километража не ми излиза нищо, а на 156 излиза температурата

BatVas
16-02-2006, 11:07
Преди 1 час го поръчах от Вантотрейд :( . А защо да не бързам? И с тези фиксатори ще установят ли дали са зацепени правилно валовете? Малко офтопик, ама видях че на дясното огледало за задно виждане от долната страна има една пъпка, би трябвало да е датчик за температура, ама на километража не ми излиза нищо, а на 156 излиза температурата

Тази пъпка мери някаква температура, ама не я показва никъде - и аз съм се чудил и съм си вадил разни изводи, ама ако ги кажа може и да се посмеете-може пък и да са верни :? :?

Yon
16-02-2006, 11:16
Тази пъпка е датчик за околната температура и е част от автоматичната климатична система в колата

Yon
28-02-2006, 10:06
Та да се върнем на темата. Значи и аз имам този проблем и започнах да разплитам кълбото. Всичко се изпосмени филтри, ламбда сонда / не и работеше подгряването/, темп. датчик, чистих дебитомера и дросела и все по-близо съм и по близо, звука на двигателя се смени немога да си позная колата на свободен ход само дюзите се чуват равномерно и малко тракане от вариятора/ изключил съм му селеноида/.
Въпреки това сутрин за много кратко време докато премести стрелката от 40 на 50 градуса като натисна рязко газ от тихите обороти ,заглъхва за момент и се форсира./регулатора като понижи оборотите тогава се появявя/ Като направи 60 всичко изчезва. При 80 градуса на свободен ход само за части от секундата се усеща и се чува изпукване от ауспуха - неизгорял бензин. :shock:

Свещи или нещо не ми е добре по горивната смес при прехода от свободен ход под 900 об към високи обороти ?

п.с. а и вариятора ми е за смяна

boian
28-02-2006, 10:51
И при мене е същата работа след като смених термостата. Докато загрее прави магарии, като загрее остава малко замисляне. А придръпването и пукането е на студен двигател. Май че ще излезе свещ, не ги знам с кви ментета са ги сменили

boian
02-03-2006, 21:06
Днес ходих да ми проверяват запалването и свещите. И какво излезе: те че свещите са NGK такива са , нищо им няма обаче плуваха във вода :shock: , направо две бяха хванали ръжда. Явно тея малоумници са мили двигателя. Е, смених ги с Champion и работата заспа, няма дърпане и пукане

Yon
07-04-2006, 10:18
Неможах да се справя с проблема на този етап но все по-близко съм ама като че ли е от бензина ако налея малко спирт ?:roll:
Само малко да бутне стрелката на температурата и се поoправя. :evil: :evil:
Какво да я правя ?? и това не е от марката на колата има и други коли така правят едва ли е нещо по мотора при тези съвпадения??

Впрочем докато "работи" моторчето за своб. ход всичко е ок след като смъкне оборотите и не съм потеглил прави мизериите....
=============================================
За колеги с подобен проблем при изправен инжeкцион - ВОДА в резервоара ама МНОГО вода в резервоара. Не прекалявайте със спирта помалко но по начесто. :D :D

boian
21-04-2006, 23:27
Да не би да свали резервоара. Я разкажи по-подробно за спирта, че да пробвам и аз. На Застава-та се наложи да свалям резервоара и познай- в 2/3 на дъното на кофата вода, отгоре плува 1/3 бензин. Ама това беше 1991-92г. И сега явно ги правят същите магарии

Yon
25-04-2006, 09:18
Проблема се оправи с двете неща по-долу:
1.На светеща лампа - малко бензин наливам 0.5л спирт за горене-вечер като я вкарам в гаража. Сутрин едвам кюта ама я изтраявам. После заредих и след два дни процедурата наново. /Смених бензиностанцията впоследствие/
2.Развиваш МПХ -то и го оливаш с коресилин и чистиш с клечки за уши докато видиш чиста пластмаса и чистия метал на клапичката движеща се /прожинираща/ свободно.

someone
21-01-2014, 03:12
От 2-3 седмици започа да пали от 2рия път и да гърми студена(не знаех, че е толкова чест този проблем), но само при студена нощ и ден (-10 до 3 градуса). При околна темперетура над нулата няма грижи - пали от раз. Интересно е, че обороите сиги държи и не играят или падат (както при повечето случай, за които четох). Стана леко спъната, но е карах само градско и месец не бях излизал на дълък път. Някакси отлагах проблема, но днес на извън града ужас. От 3та до 5та не може да вдигне повече от 120. Все едно влача още две купета. С мъка държи 100. От 1500-2500 оборота "клати" над 3000 започва да се "буди", но и при форсиране до 6000 не може да влезе в режим и да ускори. Това е и на газ и на бензин. Положението е абсолютно еднакво без разлика. Разхода е нормален - 30,7 газ за 293 км (170 от тях градско).

Свещи нови 8 бош бяха нарочени (няма разлика от старите Шампион на 20Х). Кабели наред (ремонтирани наскоро и работят).Бобини здрави. Ще ходя на диагностика. Съмнение за ламбда (сменена преди 20х) или дебитомер.Съмнение за калпава партида горива от ЕКО (домързя ме да прескоча до Петрол). Със смяна на газта (от Еко на Петрол) имаше осезаемо подобрение, но остава спъната.

someone
13-02-2014, 20:33
След диагностика се оказа дебитомер.