PDA

View Full Version : Памет българска......



fred
08-12-2008, 09:19
Вчера посетих останките от крепоста известна като Траянова врата или Щипон, които са много близо до мотела на Ихтиман, като се тръгне към Костенец /около 10 км/, това е една малка военна крепост, където се е съсояла много голяма битка по времето на цар Самуил.Интересно място, има една паметна плоча /от сегашнио ни президент/
Тук има снимки и статия от проф.Димитров, която се казва, едно от местата с което се гордея, че съм българин, прочетете я.
http://ivoso.blog.bg/viewpost.php?id=17395
Пиша това, защото ми направи много неприятно впечателние следния факт-на първата снимка се вижда пътя, по който се стига до крепоста, долу има една малка отбивка за коли и черен път от десет метра, който води до останките.
Некакъв българин или българка се беше покакатерил с колата до самата крепост, сакън да не му отслабне трътката за 10 метра и след като я разгледал си е изтръскал пепелника с фасовете, тънки дамски..насред полянката пред останките от портата.... е това ме накара да се срамувам, че съм българин.Простотия ни бъка отвсякъде, но на това пусто място тези бели фасове бяха като огромно леке на нашата памет и един отговор защо сме в това положение сега.Ако беше се изсрал нямаше да е толкова лошо, бил е зор примерно, но така небрежно /и най вероятно без да си даваш сметка/ да си хвърляш фасовете .....
Пиша ви това, за да не се допускаме волно или неволно такива простотии, а като видим такъв и да реагираме по някакъв начин.

търтей
08-12-2008, 09:59
баш за траянови врата добре мче преди няколкогодини сложиха табелка на магистралата на санким някой се отбие да погледне да види

разкопките там са спрени
крепостта се руши ...
доста от нещато които са стояли преди 50тина години вече ги няма

ама ...

didod
08-12-2008, 10:12
То навика да хвърляш боклуци дето падне трудно ще се изкорени... :excl:

fred
08-12-2008, 10:29
Отделно наистина състоянието е лошо, а крепостта е малка и може да се възстанови даже според мен със средства от ЕС и дарения, табелки има пак по изискване на ЕС, в кафяво

pent
08-12-2008, 10:48
не е много по темата, но този линк е хубаво да се вижда редовно 8-)

http://www.bolkanwar.com/fullscreen.html

Ранобудниче
08-12-2008, 11:07
...Ако беше се изсрал нямаше да е толкова лошо, бил е зор примерно, но така небрежно /и най вероятно без да си даваш сметка/ да си хвърляш фасовете .....
...

първата хипотеза дори би била подхранваща за буренака наоколо.
а бурени дал Господ, колкото щем.

в таз връзка, ето пример как други (уж също балкански субекти, плюенето по чийто адрес ни докарва до душевен оргазъм) почитат миналото си, поддържайки го в достоен вид, което е достатъчно свидетелство за много неща и в настоящето: тук (http://images21.snimka.bg/004107881-big.jpg) и тук (http://images21.snimka.bg/004107885-big.jpg) - останки от Лидийското царство в днешна северна Гърция.



а маркираното в червено не го вервам, вервай ми.

pent
08-12-2008, 11:18
:offtopic:
не можем да се сравняваме с гърците, гледаш ли вчера какво става в Атина заради момчето? хората се вдигат на протести...

От събота вечерта Гърция е извън контрол, пише днес гръцкият вестник “Та неа”. Правителството се опасява от обществен бунт. Хладнокръвното убийство на 15-годишния Александрос Григоропулос от полицаи подпали фитила на обществения гняв и доведе до сериозни инциденти и катастрофи, които правителството проследи в състояние на парализа, коментира изданието.
Шокът от убийството на младежа изправи правителството пред един нов кошмар и направи още по-непоносим натоварената от икономическата криза и скандала с манастира “Ватопед” политическа атмосфера. За повече от 35 часа центърът на Атина гореше, Солун се превърна в поле на битка, а взривоопасно е положението в още няколко града на страната – там, където има силна университетска общност.
Страхът, че една силна полицейска поява би могла да доведе и до втора жертва принуди правителството да следва една пасивна роля, пише изданието. Необходими бяха почти 24 часа, за да се проведе заседание в кабинета на премиера. Правителствени източници признават, че драматичните събития променят всеки план на премиера Костас Караманлис за изход на правителството от кризата. И не крият безпокойството си, че може да се предизвика обществен бунт при положение, че в сряда е планирана национална стачка по повод бюджет 2009 г. Трагичната случка удари политически министъра на вътрешните работи Прокопис Павлопулос и отговарящия за обществения ред Панайотис Хинофотис. И двамата подадоха в неделя сутрин оставка, но тя не беше приета от премиера.

Ранобудниче
08-12-2008, 12:13
:offtopic:
не можем да се сравняваме с гърците, гледаш ли вчера какво става в Атина заради момчето? хората се вдигат на протести...

точно.
ние сме склонни да мълчим и превиваме врат, само и само мир да има и да не подпалим персоналното си чердже.

вероятно си чувал онази древна притча за теорията на управлението, онагледена с орязване на стърчащите стръкове в насаждения с приблизително еднакви по височина растения.

а превита глава.. как беше - не я сече.
примиренчеството, страхът и хитруването на дребно са основни наши "качества", които само ни потапят все по-дълбоко в блатото, в което стоим доброволно и сякаш - дори изпитваме мазохистично удоволствие от което.

fred
08-12-2008, 12:25
:offtopic:
не можем да се сравняваме с гърците, гледаш ли вчера какво става в Атина заради момчето? хората се вдигат на протести...

Мда, пасивността ни е пословична, поне в момента




първата хипотеза дори би била подхранваща за буренака наоколо.
а бурени дал Господ, колкото щем.

в таз връзка, ето пример как други (уж също балкански субекти, плюенето по чийто адрес ни докарва до душевен оргазъм) почитат миналото си, поддържайки го в достоен вид, което е достатъчно свидетелство за много неща и в настоящето: тук (http://images21.snimka.bg/004107881-big.jpg) и тук (http://images21.snimka.bg/004107885-big.jpg) - останки от Лидийското царство в днешна северна Гърция.

а маркираното в червено не го вервам, вервай ми.

Да, това допълнително, абе занемарена работа сме, за червеното съм съгласен

didod
08-12-2008, 12:39
Има някои 'дреболийки', които трябва да премахнем от себе си като народ... Но не виждам как ще стане. :-|

Grozdan
08-12-2008, 12:46
Няма да се изненадам от това, което го пишеш.Преди 10-на години посетих крепостта Царевец във Велико Търново и знаете ли какво ще запомня завинаги от тама-лайното, което ме посрешна на входа.Там си стоеше и хората го прескачаха все едно е камък от пейзажа.Вече се убедих че държавата ние населявана от марциняри, завитници и крадци... :-|

mordohy
08-12-2008, 16:28
Има някои 'дреболийки', които трябва да премахнем от себе си като народ... Но не виждам как ще стане. :-|
Ше ви,кажа.Темата я има в Стария завет.Като измреме всички,които сме на по 40 и отгоре,тогава имаме шанс да се оправиме.Мойсей не случайно е разкарвал народа си в пустинята , толкова години.Разкарвал ги е за да измрат робите.С роби свободна държава не се прави.Колкото и да плюеме гърците,колкото и да се смееме на относителната им неграмотност и липса на обща култура,все пак не са били роби,като нас,а свободни хора.На тях не им пука,как ще наречат тоя или ония.Не използват ефемизми ,като нас,а наричат нещата с истинските им имена.На всякакво ниво.Дори и в парламента им се говори на човешки език.Псуват се,наричат се , с каквото им падне на езика,но си изразяват ясно мнението.У нас,ако теглиш една майна на някой велможа,стой и гледай.Затвора не ти мърда.Там срещу държавен служител(полицай,общински чиновник и тн.) има ли три жалби за годината го махат.И то забележете!Няма значение,дали от гледна точка на закона тоя служител е прав.Хората са недоволни от него и следователно,той не си гледа както трябва работата.Лично аз очаквах нещо подобно,като това,което става и то беше заложено,когато полицията затегна режима на контрол и проверка.Още тогава казах,че това ще бутне правителството.За сведение,затягането се изразяваше в това,че започнаха да пишат актове на водачите употребили алкохол,без да са допуснали нарушение.Самия факт да те спира КАТ , без да си направил нищо е според тях ТЕРОРИЗЪМ!!!А у нас.................К"во праим!?

fred
08-12-2008, 21:39
Няма да се изненадам от това, което го пишеш.Преди 10-на години посетих крепостта Царевец във Велико Търново и знаете ли какво ще запомня завинаги от тама-лайното, което ме посрешна на входа.Там си стоеше и хората го прескачаха все едно е камък от пейзажа.Вече се убедих че държавата ние населявана от марциняри, завитници и крадци... :-|

бил е на зор, да речем, е това в рамките на шегата, лайняна рабоат иначе

А както казва колегата mordohy историята на Мойсей е много показателна, не може робска психика да създаде свободна държава, явно време трябва

търтей
08-12-2008, 21:44
само време не стига
трябва праливно възпитание на младите и прочее
я братята хамериканци как си правят история и самувствие от нищо
а ние??
е затва се вбесявам като чета за "турско робство" (едно че нито е турско, нито е робство)
ама поради чий трябва да се насаждат подобни чувства на непълноценност (ибо 500 години не са малко време) и на нетърпиномст към бай хасан от седното село дето бил те бил поробвал
ай ила ма ритни

и след това що на щипон имало цигари изхвърлени
абе то добре че има табелки та изобщо можеш да стигнеш до там ...
демек тая чафка с цирагите поне я е видяла крепонстта
може и да й е влезло нещо у кофалника ... ебентуелмон

но замълчи сърце ...

Ранобудниче
08-12-2008, 21:49
а аз допускам, че е бил чаф, който пуши дамски цигари.

Lucky
08-12-2008, 21:52
само време не стига
трябва праливно възпитание на младите и прочее
я братята хамериканци как си правят история и самувствие от нищо
а ние??
е затва се вбесявам като чета за "турско робство" (едно че нито е турско, нито е робство)
ама поради чий трябва да се насаждат подобни чувства на непълноценност (ибо 500 години не са малко време) и на нетърпиномст към бай хасан от седното село дето бил те бил поробвал
ай ила ма ритни

и след това що на щипон имало цигари изхвърлени
абе то добре че има табелки та изобщо можеш да стигнеш до там ...
демек тая чафка с цирагите поне я е видяла крепонстта
може и да й е влезло нещо у кофалника ... ебентуелмон

но замълчи сърце ...

Бе не съм съгласен с теб ма нейсе,не ми се спори клавиетурно.

търтей
08-12-2008, 21:55
за неходилите:

http://turtey.alfaromeo-bg.com/stipon/1.JPG

http://turtey.alfaromeo-bg.com/stipon/2.JPG

http://turtey.alfaromeo-bg.com/stipon/3.JPG

http://turtey.alfaromeo-bg.com/stipon/4.JPG

Pinky
08-12-2008, 22:53
Правилно ли забелязвам 3 вида строене? Римско - подредено, византийско - интересно, българско - тотален хаос ;-)

fred
09-12-2008, 09:31
В момета не вижда тия картинки или каквото е от последния пост на Търтея, но и аз мисля, в крайна сметка, че най голями бели направиха последните 60 години, като от една страна се подтиската бъларски достойнства, за сметка на разни други, интернационални и трудови, та се стигна до там, че като развеем байрака в кръчмата сме патриоти, за всички беди са виновни другите /турците, циганите, евреите/ и то до там май се стига

Alfa User
09-12-2008, 18:30
Няма да се оправим като народ и мислене още сума ти време - кви ти 40 години ... Както се каза малко по-напред, няма ли правилно възпитание, и младите няма да хванат правия път.
И по темата - макар и не от същото място :
1 - крепостта "Сторгозия" край Плевен
2 - монумента на превала в Троянския проход
3 - църквата от Асеновата крепост