PDA

View Full Version : Дефектен термостат



mochko1
09-12-2008, 17:39
Преди два дена смених термостата и разликата е никаква колата пак си държи 70-75 градуса. Четох в една тема ,че може да не е обезвъздушена добре ,а в друга тема ,че системата се обезвъздушава от самосебе си ,а вече минах около 200 км !?!
Кой са другите възможни причини колата да не загрява ? Термостата е BEHR Made in Italy.

didod
09-12-2008, 18:17
Само по уред ли е толкова или и по компютър?

mochko1
09-12-2008, 20:06
Ми това е по уреда на таблото ,но когато стигне 90-92 градуса и перката се включва ,та по това съдя ,че ми е вярно уредчето .
Има малко подобрение с тоя термостат ,защото със старият колата стигаше 70 градуса чак след 6-7 километра движение ,а сега за значително по малко.

Kuker
09-12-2008, 21:06
Не се обезвъздушава сама.

mochko1
09-12-2008, 21:18
А каква беше процедурата по обезвъздушаване. "Отварям капачката ,паля ,чакам да включи и изключи перката и доливам ако има нужда" ???

Kuker
09-12-2008, 21:49
Трябва да имаш "пробка" горе в ляво на радиатора.Развиваш да излезе въздуха и доливаш.

Sunny
09-12-2008, 22:12
А каква беше процедурата по обезвъздушаване. "Отварям капачката ,паля ,чакам да включи и изключи перката и доливам ако има нужда" ???
Да . И парното на МАХ докато пусне перката

mochko1
09-12-2008, 22:19
Тая пробка незнам дали я имам ,защото над целият радиатор има метална планка на която се подпира капака и фактически горната страна на радиатора не се вижда ,но пак ще проверя за да съм 100% сигурен.

Kuker
09-12-2008, 22:28
Тя не е отгоре а отзад в горната част на радиатора.Преди това загрей мотора докато отвори термостата и отвори парното.

oem
09-12-2008, 22:33
Тая пробка незнам дали я имам ,защото над целият радиатор има метална планка на която се подпира капака и фактически горната страна на радиатора не се вижда ,но пак ще проверя за да съм 100% сигурен.

Днес с това се занимавах колега. Пускаш парното на макс. Отваряш капачката и палиш колата. Чакаш да вигне 90 градуса и през малкото маркуче да излезе въздуха и да тръгне да върви течността. Подавай газ от дросела през това време до 3000 оборота да може помпата да върти по-бързо и гледай в казанчето да доливаш като намалее. После затваряш капачката и бутваш двата маркуча на радиатора трябва да са топли. Оставяш да поработи със затворена капачак докато двигне налягане в системата и гледаш от малкото маркуче дали влиза антифриз в казанчето. Трябва да върви по малко, но постояно. Да циркулира. Това с перката го заеби. Тя може да включи, а радиатора пак да е студен.

търтей
09-12-2008, 23:24
я да видим сега кой не ползва търсачката???

http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=793

писано е преди 3 години
ми малко тряабва да се чете шгое
не мое сека година едни и същи въпроси да им се отговоря ...

mochko1
09-12-2008, 23:56
я да видим сега кой не ползва търсачката???

http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=793

писано е преди 3 години
ми малко тряабва да се чете шгое
не мое сека година едни и същи въпроси да им се отговоря ...

Ooппссс извинявам се :Suicide: прочетох само скорошните теми с ключова дума 'термостат'

И още едно въпросче ,долях доста концентрат на -80 градуса а нямах вода под ръка да разреждам ,трябва ли да разредя или мога да си карам така на -80 ?

nhg
10-12-2008, 00:57
може, може....
споко, из така си карам... разправят, че се разяждали гумените съединения;
ама да ти кажа на един приятел му замръзна 'антифриза' на - 3-4 след някакво разреждане, при което би трябвало да е станал -30....
айде гатанка: твоите -80 колко реално са?...

Kuker
10-12-2008, 08:04
Ако искате да си тествате охладителната течност най-лесно става в замразителната камера на хладилника, там е -18.

kolev
10-12-2008, 11:04
ще ме извинявате,ама температура -80 градуса на антифриза няма. най-ниската температура се получава при съотношение 66-67% концентрат, ако концентрата е повече от това ,температурата на замръзване тръгва нагоре. трябва да се чете етикета.

mochko1
10-12-2008, 13:19
ще ме извинявате,ама температура -80 градуса на антифриза няма. най-ниската температура се получава при съотношение 66-67% концентрат, ако концентрата е повече от това ,температурата на замръзване тръгва нагоре. трябва да се чете етикета.

Просто на тубата пишеше ,че е концентрат -80 и аз долях от него около 3 литра той трябва да се е разредил със старият антифриз ама него като го мерих излезе ,че е на -32 ,бе знам ли вече ще пробва да обезвъздушавам пак и ще пиша.

Kuker
13-12-2008, 19:12
Какво стана колега, оправи ли я?

mochko1
13-12-2008, 20:01
Никакво развитие обезвъздушавах и пак същата работа ,мисля да сменя антифриза с червен ,че сега станаха едни бъркочи и тогава ако не стане вече незнам.
Какви са другите възможни причини колата да не загрява нормално ?
П.П като обезвъздушавах пуснах парното на мах и вентилатора на 4 ,и колата загря супер бавно сигурно след 10-тина минути на място ,че и повече !?!

didod
13-12-2008, 20:05
Намери един мултицет с термодвойка. Карай, докато загрее нормално колата и пусни термодвойката в разширителния съд. Сравни показанията с тези на таблото. Да си сигурен, че това е реалната температура. :info:

oem
13-12-2008, 20:18
Никакво развитие обезвъздушавах и пак същата работа ,мисля да сменя антифриза с червен ,че сега станаха едни бъркочи и тогава ако не стане вече незнам.
Какви са другите възможни причини колата да не загрява нормално ?
П.П като обезвъздушавах пуснах парното на мах и вентилатора на 4 ,и колата загря супер бавно сигурно след 10-тина минути на място ,че и повече !?!

Тука гледам никой не ти помага. Да ти кажа поне какво да провериш и после ще кажеш какво си видял.

Първо провери това което колегата didod ти каза. И ако отчита вътре вярно тогава:

Запали колата като е студена и я остави да работи на празен ход. Виж вътре в таблото когато стрелката стигне на 50 градуса бутни дебеля маркуч на радиатора. И го провярявай през определено време. БУтни също и долния. От лявата страна (не тази с маркучите) на радиатора бутни от горе и от долу. И проверявай тези места кога ще се затоплят и когато започнат да се затоплят погледни температурата на таблото.

Също погледни в казанчето дали тече антифриз през малкия маркуч.

Пиши после какви са резултатите.

Kuker
13-12-2008, 21:15
Никакво развитие обезвъздушавах и пак същата работа ,мисля да сменя антифриза с червен ,че сега станаха едни бъркочи и тогава ако не стане вече незнам.
Какви са другите възможни причини колата да не загрява нормално ?
П.П като обезвъздушавах пуснах парното на мах и вентилатора на 4 ,и колата загря супер бавно сигурно след 10-тина минути на място ,че и повече !?!Не е било нужно да пускаш вентилатора, но това не е от голямо значение.А за 10 минути не може да ти загрее колата така че да отвори термостата.Трябва да я обезвъздушаваш на отворено парно и термостат.Ако все пак е бил отворен термостата като разви "пробката" потече ли антифриз?Топъл ли беше целият радиатор, всички маркучи?

mochko1
13-12-2008, 21:44
Не е било нужно да пускаш вентилатора, но това не е от голямо значение.А за 10 минути не може да ти загрее колата така че да отвори термостата.Трябва да я обезвъздушаваш на отворено парно и термостат.Ако все пак е бил отворен термостата като разви "пробката" потече ли антифриз?Топъл ли беше целият радиатор, всички маркучи?

10-15 минути от 70 до перката ,термостата беше отвоил и маркучите топли ,но не погледнах кога е отворил термостата ,защото не съм я чакал да вдигне 90 градуса от студен двигател , а първо я покарах малко ,пък тая пробка нещо ми се губи.
А когато в системата има въздух не трябва ли мотора да прегрява ,а не обратното ?
Сега като казвате да замеря температурата се замислих дали да не ми бачка първата степен на перката и да се включва направо на втора степен на по високи градуси и уреда на таблото да греши ,бах ма'а му.
Тея степени дали са на отделни релета ,бушони или всичко е в едно ?

Mury
14-12-2008, 11:47
1.Тази кола се обезвъздушава напълно сама!
2.Тази температура е напълно нормална в това време с пуснато парно,моята чак като влезна в задръстване загрява на 90 гр.
3.Запали колата и след около 4-5 минути работа ако горния маркуч,който отива от термостата до радиатора започне да загрява има проблем термостата.

75TwinSpark
14-12-2008, 12:06
Не ти работи термостата приятел нищо че е нов

mochko1
14-12-2008, 12:33
Добре бе баси термостатите нали Бер италиански ала бала ,сега ме е яд ,че не си купих по евтиния баси

Kuker
14-12-2008, 18:06
1.Тази кола се обезвъздушава напълно сама!
2.Тази температура е напълно нормална в това време с пуснато парно,моята чак като влезна в задръстване загрява на 90 гр.
3.Запали колата и след около 4-5 минути работа ако горния маркуч,който отива от термостата до радиатора започне да загрява има проблем термостата.Ще ми бъде интересно да науча как се обезвъздушава сама?

mimouzunov
15-12-2008, 10:27
Това с термостата и аз го изядох!!!Преди да го сменя ако карам извънградско по някое време си минава сама на бензин защото просто изтива прекалено!!Смених го стария с "оригинален" BEHR (79лв T&N) резултата при мен почти задоволителен но не и това което трябваше де е!!Няма вообще да се учудя да си попаднал на някое менте като мене!!Е как като седя в задръстване всичко е наред а в момента които тръгна да пада на 70 градуса и в движение да ги държи все толкова!?!Как въздуха примерно в системета ще го прави това тои откаде да знае колата движи ли се или не!?Защо на място ако е държа на 2000 оборота не изтива а го прави в движение след 500 метра!?Боклуци ни продават и това е...

kavalista
15-12-2008, 10:33
Моя го смених преди около 2 месеца Behr за 65 лв и съм доволен поне за сега.Загрява доста по бързо и извън града цепи 90 градуса

oem
15-12-2008, 12:56
Моя го смених преди около 2 месеца Behr за 65 лв и съм доволен поне за сега.Загрява доста по бързо и извън града цепи 90 градуса

И моя е Бер. Летото го сменях. За сега е добре. Купих го от axm-auto.com

nikolaaaay
15-12-2008, 19:31
Аз моя го купих от Аутоиталия и пак не седи на 90 градуса на извънградско. По системата има много неща, които влияят, освен термостата. Освен това не вярвам на извънгр. някой да е мерил реалната темп.

n_netov
15-12-2008, 19:48
Аз моя го купих от Аутоиталия и пак не седи на 90 градуса на извънградско. По системата има много неща, които влияят, освен термостата. Освен това не вярвам на извънгр. някой да е мерил реалната темп.

точно 88 грудуса мерено с алфа диаг - на междуградско
(термостат EPS)
преди 2 седмици я мерих

oem
15-12-2008, 23:09
точно 88 грудуса мерено с алфа диаг - на междуградско
(термостат EPS)
преди 2 седмици я мерих

И на мен така си стой. На 88 в движение. На място варира от 88 до 94.

mochko1
15-12-2008, 23:21
Така.... Значи измерих с термометър антифриза в казанчето и нормалната температура беше 76 градуса ,а на уреда в купето показваше 72-73 ! Нямах време да я чакам да загрее на място и я карах ,след това постоя около час и половина навън и след това горната тръба от термостата към радиатора беше топла ,запалих и градусите бяха на 50 ,изчаках да загрее и долната тръба от ДВГ-то към радиатора. Тръбата се затопли на 75 градуса което ме води към мисълта ,че шибаният термостат от axm-auto е шибано дефектен, Баси тея термостати не ги ли изпробват преди да излязат от завода веее баси майката :drinking: :spam_laser:

Sunny
15-12-2008, 23:27
тея термостати не ги ли изпробват преди да излязат от завода веее баси майката
Няма да е първия дефектен термостат . Тестването е на произволен принцип - хващат един от купчината и така .
А сигурен ли си че си обезвъздушил системата добре ?
Аз като сменях антифриз колата беше на един баир и сети се какво стана - колата загрява а парно нема .

mochko1
15-12-2008, 23:41
Няма да е първия дефектен термостат . Тестването е на произволен принцип - хващат един от купчината и така .
А сигурен ли си че си обезвъздушил системата добре ?
Аз като сменях антифриз колата беше на един баир и сети се какво стана - колата загрява а парно нема .

Обезвъздуших вече 3 пъти баси ,чак такъв левак не мога да съм ,а и според мен ако има въздух колата ще прегрява ,а не обратното !!!

didod
16-12-2008, 10:01
Според мен можеш да отправиш рекламация. :x Дано пазиш бележката...

oem
16-12-2008, 10:10
Според мен можеш да отправиш рекламация. :x Дано пазиш бележката...

А дали има гаранция според теб?

didod
16-12-2008, 10:15
В ТиН сме връщали, взеха го хората. За този случай не знам. :(

mochko1
16-12-2008, 12:10
термостата е от axm-auto и незнам как ще стане работата ,'щото те го пращат по куриер ,незнам вече ,ще проверя как стоят нещата. :angry:

Sunny
16-12-2008, 12:23
Пиши във форума им на аmx-auto.com , обясни на Hit-ko предполагам че ще ти го смени .

dilian alfa gtv
16-12-2008, 14:02
Добре бе баси термостатите нали Бер италиански ала бала ,сега ме е яд ,че не си купих по евтиния баси

моя е вернет и вече година и половина нямам проблеми

mochko1
16-12-2008, 14:09
моя е вернет и вече година и половина нямам проблеми

Абе и аз мислих да си купя Вернет ама нали уж евтиното ти излиза винаги по скъпо !?!

mochko1
17-12-2008, 19:33
Току що сварих старият термостат и той си отвори на 76 градуса , а в движение новият и старият термостат се държат по един и същ начин.

sunny2006 Писах на Hit-ko и той ми отговори ,цитирам :

Здравей!

За рекламация - няма никакъв проблем, отговорни сме за частите които изпращаме!
Но термостата който ти е изпратен е BEHR, а при тях компромис с качетвото няма, продукцията им отива основно за оригинално вграждане!
Доста време контактуваме с този производител и до този момент не се е случвало да имаме забележки, е не е изключено и да се случи!
Моя съвет, ако имаш съмнения по термостата първо да го провериш, като го загрееш ма котлона в съд с вода и сложиш и термометър!
Твоя термостат трябва леко да започне да отваря на 83 градуса, иначе ще се наложи да го изпратиш и ние да направим този опит, за да го изпратим на фирмата!
Друг е въпроса, ако и стария термостат не ти е вдигал температура, причината може да е в датчика или уреда на таблото, просто трябва да се направи анализ!

Поздрави! Христо
Всичко това мноого хубаво ама аз съм баси каръка ,все на мен треа да се случи неква глупост. Плюс това си изгубих уплътнението на старият термостат и може да се наложи да не си карам колата докато не дойде новият ,абе майката си ......
Просто си изказвам болката :depressed:

Kuker
17-12-2008, 19:46
Щом си го свалил виж дали затваря а не дали отваря.Или сипи вода и виж дали ще изтече или го надуй с уста.Трябва да е плътно да не пропуска грам.

Sunny
18-12-2008, 00:11
Трябва да е плътно да не пропуска грам.
A дали ? Аз що ли си мисля че трябва да си пуска мноооого слабо ?
За какво е според тебе онази малка дупчица сус плаваща съчма в нея ?

Kuker
18-12-2008, 08:08
A дали ? Аз що ли си мисля че трябва да си пуска мноооого слабо ?
За какво е според тебе онази малка дупчица сус плаваща съчма в нея ?Каква плаваща съчма какви 5 лева, сънувал си нещо !?

oem
18-12-2008, 10:13
За насочващата втулка говори колегата може би, която води клапанчето да върви на право.

didod
18-12-2008, 10:46
По- вероятно има предвид едно като съчма, което нещо затваря малък отвор в подвижната част на термостата. Ох как не мога да го обясня... Но съм виждал при липсата му как термостата реално не работи. Само не знам алфовия термостат има ли таквоз животно.

Sunny
18-12-2008, 12:48
По- вероятно има предвид едно като съчма, което нещо затваря малък отвор в подвижната част на термостата. Ох как не мога да го обясня... Но съм виждал при липсата му как термостата реално не работи. Само не знам алфовия термостат има ли таквоз животно.
Точно . Всеки термостат го има .

mochko1
18-12-2008, 16:28
Кажете ми кой датчик отговаря за показанията на уреда за температурата на таблото ?

Pepo
18-12-2008, 17:09
Кажете ми кой датчик отговаря за показанията на уреда за температурата на таблото ?
Не знам как е при твоя мотор, но при мен температурният датчик, който подава към ЕКУ-то е на самия термостат и е с две крачета, а онзи, които мери за уреда в купето е на блока на двигателя точно зад термостата и струва 20-тина лв. Ако датчикът на термостата ти е с 3 крачета, той подава и за ЕКУ-то, и за уреда.

Kuker
18-12-2008, 18:06
Ето за какво иде реч.Това буталце отваря клапата.Когато загрее буталцето излиза напред но понеже опира в легло към корпуса клапата отива назад.Няма прокапващи дупчици и отворчета, когато е студен термостата е напълно затворен.