PDA

View Full Version : колко сме безработните след ф.криза



mirchozo
11-12-2008, 01:54
Идеята е ми е да си помагаме кой с каквото може,или поне да не си пречим.

proper
11-12-2008, 02:05
За съжаление не малко хора ще се присмеят на темата ти, а някои дори оспорят, че има криза....но уви..

Имам 7 приятели, които са уволнени вече...говорим за сериозни компании, не за домашни майстори...

А вчера приятел ми разказа как на един наш общ познат са му спуснали нареждане да изготви списъка за уволнение на 1800 (1800!!!!!!) човека...... пак говорим за сериозна международна компания... не може да спи милия...как ще трябва да повлияе на 1800 съдби....

На друг познат завода в Румъния работи на 10% само от капацитета си и отива към фалит...

Дай боже по-малко близки да са засегнати докато отмине.

А приятелите са да си помагат и подкрепят разбира се!

mochko1
11-12-2008, 02:49
Ми аз съм от месец в България заради кризата ,а фирмата в която работи сестра ми уволни 330 човека за една седмица ,а на останалите им намали заплатите и ще има още съкращения.
Големо чудо е тая ш*бана криза :cussing:

ne0
11-12-2008, 02:55
незнам каква криза, заведенията са пълни а новите коли все повече ;)

mochko1
11-12-2008, 03:03
Aaa хехехех заведенията в българия няма да се изпразнят никога ,а колите са на лизинг и имаше една тема в която вече лизинговите къщи взеха да си пребират колите :tooth:

Furious 155
11-12-2008, 09:36
Ами и във фирмата на леля ми всяка вечер който си чуе името, на другия ден е на работа... ако имат поръчки - работят, ако не - стоят си вкъщи...:stumm:

hristugena
11-12-2008, 09:44
Не съм чул някои познат да е загубил работата си поради "финансовата криза"....малко се спекулира с темата....:bangin:

Stoyan Georgiev
11-12-2008, 09:49
незнам каква криза, заведенията са пълни а новите коли все повече ;)

по време на криза развлекателната индустрия традиционно си качва доходността ;)

pipi
11-12-2008, 09:50
Спекулация или не, факт е че доста работни места са съкратени.

Furious 155
11-12-2008, 09:51
Не съм чул някои познат да е загубил работата си поради "финансовата криза"....малко се спекулира с темата....:bangin:

в грешка си... чужда фирма с изнесено производство в БГ - няма поръчки - няма работа - пуска хората в неплатен, а и се съкращават работници.
В момента в Ботевград завода, на мой приятел баща му ги пускат в момента да си стоят в къщи - няма заплати. Основно правят компоненти за автомобили за износ и те. Нямат поръчки в момента и сега пускат хората да си стоят вкъщи! :bangin:

KirilSol
11-12-2008, 09:56
За съжаление и аз ще трябва да съкратя около 20 души...

Работата като цяло наистина не е добре...не се заблуждавайте от кафетата и колите!

fein86
11-12-2008, 10:29
Не съм чул някои познат да е загубил работата си поради "финансовата криза"....малко се спекулира с темата....:bangin:


Донякъде си прав колега,обаче това че никой ТВОЙ познат не е загубил работата си(което е хубаво) не означава че навсякъде е така, поради големите капитали с които международните фирми оперират на световно ниво(а не на ниво опериране само с местни капитали и въртене на пари само вътре в държавата) и поради моментните финансови затруднения на държавите(фирмите) в които има криза(а компаниите са финансово зависими от тези държави и фирми), тези международни компании започват да се задъхват защото разчитат на финансите от определена държава(фирма) - обаче тази държава(фирма) вече е обхваната от кризата, не може да изплати дължимата сума и по този начин поставя фирмата на която е длъжник в кофти ситуация!!! А сега си представи че тази определена фирма има 10 длъжника и само един или два от тях могат навреме да оправят дълговете си, какво ще се случи??? Вариантите са само ДВА:
1. Фирмата намаля капицитета на предлаганите продукти или усплуги, което от своя страна налага съкращения на служители(ЗА ТОВА ГОВОРИМ В ТАЗИ ТЕМА) и по този начин успява да се задържи на пазара докато финансовата криза отмине. Някои фирми обаче се престарават и освобождават хора дори да нямат финансови проблеми,като по този начин се презапасяват с капитали с които да оперират ако евентуално кризата удари и тях.
2. Фирмата е застигната много бързо от финансовата криза защото цялата и икономика зависи от външни фактори(продукцията и е насочена изцяло за външния пазар или услугите които предлага са свързани с само с външни фирми, което при нормални условия е много по рентабилно) и в един хубав момент в който външните фирми решат че не могат в момента да си позволят тази продукция или нямат нужда от тези услуги на фона на кризата, познай какво се случва??? Ако икономистите в тази фирма са достатъчно квалифицирани успяват да задържат фирмата на пазара само че след като изпълнят условията от точка 1. и намалят разходите на фирмата до минимум. В другия случай фирмата изпада в несъстоятелност и фалира с което повлича след себе си и други зависими от нея фирми и банки към които има кредити или други задължения!
И когато навържем всички тези нишки се получава една доста сериозна икономическа схема на фона на която разбираме че ИКОНОМИЧЕСКА КРИЗА ИМА!!!

В момента съм студент и уча точно Международни икономически отношения и повярвай ми 90% от времето си прекарвам в изучаване и анализиране на тази криза,защото тя засегна и фирмата в която работя(няма съкращения, обаче няма и работа в момента) и имам доста време за губене в момента!

fred
11-12-2008, 11:14
Мда бая народ се занимава с анализи и предричания на кризи, но то е като земестресенията, първия сняг в страната-полза никаква, кризата винаги сме изненадани.
Иначе е естествено да има съкратени, щом намаляват продажбите, производствата и т.н.Това обаче не важи за всички сектори

mirchozo
11-12-2008, 11:33
Ей хора нека не бъркаме нещата, тия дето са с мангизите непред винаги ще са си така,все ще намерят начин да се оправят ( или поне с минимални загуби),ще съкратят работници,ще затворят фирми и т.н..Дребните хорица като нас ще страдат пак, затова и идеята ми беше такава :
примерно : аз съм съкратен ел техник (ел монтажник)и си търся работа в Добрички окръг,ако някой има инфо и т.н.
сега ще кажете то има борси за тази цел,но що да не си помагаме помежду си,невиждам нищо лошо

mim
11-12-2008, 13:01
да се пробвам да помогна ;)

търся си дърводелец, да ми разглоби дървено-стъклена лека преградна стена, така че после да става пак за същото, а не за подпалки
офертата е за София - Стрелбище

phoenix
11-12-2008, 13:07
идвам.
извинявам се за спама

hristugena
11-12-2008, 13:17
Донякъде си прав колега,обаче това че никой ТВОЙ познат не е загубил работата си(което е хубаво) не означава че навсякъде е така, ...
Прав си на 100%, но тази криза е "ликвидна", тоест много малко ще засегне българина, защото в Америка например (от където всичко започна) обикновения Хамериканец е ипотекирал имуществото си по няколко пъти, има по 2-3 заема и 2-3 кредитни карти - там са с големите проблеми....
Аз пак искам да подчертая, че това което се говори е медийте и това, което виждам в действителност са коренно различни неща....:Suicide:

mochko1
11-12-2008, 13:32
Прав си на 100%, но тази криза е "ликвидна", тоест много малко ще засегне българина, защото в Америка например (от където всичко започна) обикновения Хамериканец е ипотекирал имуществото си по няколко пъти, има по 2-3 заема и 2-3 кредитни карти - там са с големите проблеми....
Аз пак искам да подчертая, че това което се говори е медийте и това, което виждам в действителност са коренно различни неща....:Suicide:

Верно ,че американците имат много ипотеки да изплащат ,но ние като останем без работа какво става ... и аз може да имам заеми (добре че нямам :notworthy: иначе съм жив умрял) В момента съм в неплатена отпуска и честно казано незнам кога пак ще НИ извикат (не съм само аз за т'ва "НИ") ,затова вече си търся бачкане ,но като гледам какво заплащане се предлага тука и колко съм получавал преди ,просто ми се реве :cry:

Kuku
11-12-2008, 14:06
Казах ви и преди - за много хора наистина има криза, за много други хора просто е удобно да има криза, за някои хора изобщо няма криза, ама и те говорят за кризата, защото всички други говорят за кризата.... :?

Кажете сега, с какво и как мога да помогна аз на някой от вас, например?

Pinky
11-12-2008, 16:13
Аз мога да предложа партньорство на собствениците на малки до средни фирми, ако искат да си аутсорснат ИТ/отделите без загуба на качество.

Всеки знае, че аутсорсинга е във възход по време на криза. В този смисъл, счетоводните къщи също би трябвало да дръпнат.

trustworthy
11-12-2008, 16:24
Всеки знае, че аутсорсинга е във възход по време на криза. В този смисъл, счетоводните къщи също би трябвало да дръпнат.

Точно това бях тръгнал да казвам и аз. Фрилансърите въртят кючеци от щастие. Едни отг малкото, които 'печелят' от кризата :)

vladu
11-12-2008, 16:27
Аз мога да предложа партньорство на собствениците на малки до средни фирми, ако искат да си аутсорснат ИТ/отделите без загуба на качество.

Всеки знае, че аутсорсинга е във възход по време на криза. В този смисъл, счетоводните къщи също би трябвало да дръпнат.

и къде ако нее тайна могат да аутсорснат?

Kuku
11-12-2008, 16:28
Това е удар под кръста :D

vladu
11-12-2008, 16:34
не знам.
криза ...
само си търсят оправдания за бездарието си ...
потреблението не е свито, а нормализирано.
просто попрекалиха тоя път с задлъжнялостта и преяждането и ще ни го изкарат през носа. или през гъза.

hristugena
11-12-2008, 16:39
Неприятно е когато човек си загуби работата....няма финанси...психически се натоварва.....:Suicide:
Но си мисля, че за да говорим за КРИЗА трябва да има масови уволнения, фалити, банкрути, свито потребление......
Ситуацията не е такава въпреки говоренето....:bangin:

п.с. "Vladu"много добре изглежда 147-цата...:)

DerMeister
11-12-2008, 16:40
Неприятно е когато човек си загуби работата....няма финанси...психически се натоварва.....:Suicide:
Но си мисля, че за да говорим за КРИЗА трябва да има масови уволнения, фалити, банкрути, свито потребление......
Ситуацията не е такава въпреки говоренето....:bangin:
Споко, малко по малко стават нещата, напролет ще видим....

Pinky
11-12-2008, 17:10
и къде ако нее тайна могат да аутсорснат?

не в ХП, спокойно ;-)

mirchozo
11-12-2008, 17:27
Абе според мен нещата са много пресилени , но е факт че 70% от работниците във фирмата бяха съкратени , а седмица след това се започва да се копае нова дупка за нов обект, а кажете ми как става това.Да не говорин че имаме да взимаме 2-3 заплати,за който май ще пием по една студена вода.Този път просто им позволиха да правят с народа квот си искат, сега след няколко месеца ( на пролет вероятно ) пак ще започне да се наемат работници ама нали се сещате че заплатата ще е наполовина от досегашната.Иначе като им гледаш сайтовете на големите фирми ,малии кви глупости пише не е истина просто.Това е то,имали възможност работодателя да изклати работниците си ,пиши го направено.Мнооооого малко са тези дето наистина си държат на хората,на изчезване вероятно.Е а кажете ми как да работиш съвестно,така никога няма да се оправим,все ще си тъпчем на едно място.
Да кажа че това си е мое мнение и нямам за цел да обидя никой.

gadimir
11-12-2008, 18:40
Мнооооого малко са тези дето наистина си държат на хората,на изчезване вероятно.Е а кажете ми как да работиш съвестно,така никога няма да се оправим,все ще си тъпчем на едно място.
Да кажа че това си е мое мнение и нямам за цел да обидя никой.

ами явно аз съм от тези малкото,защото моите са съвестни(не абсолютни майстори,а съвестни монтажници),доволен съм от тях и дори предвиждам премии за празниците(надявам се че никой от тях не чете сайта,защото искам да е изненада).......Другия факт е че имах ДИВ късмет точно преди кризата да подпиша договор за огромен обект,достатъчно подплатен финансово който ми гарантира спокойствие близките 8 месеца.

fein86
11-12-2008, 18:43
Абе според мен нещата са много пресилени , но е факт че 70% от работниците във фирмата бяха съкратени , а седмица след това се започва да се копае нова дупка за нов обект, а кажете ми как става това.Да не говорин че имаме да взимаме 2-3 заплати,за който май ще пием по една студена вода.Този път просто им позволиха да правят с народа квот си искат, сега след няколко месеца ( на пролет вероятно ) пак ще започне да се наемат работници ама нали се сещате че заплатата ще е наполовина от досегашната.Иначе като им гледаш сайтовете на големите фирми ,малии кви глупости пише не е истина просто.Това е то,имали възможност работодателя да изклати работниците си ,пиши го направено.Мнооооого малко са тези дето наистина си държат на хората,на изчезване вероятно.Е а кажете ми как да работиш съвестно,така никога няма да се оправим,все ще си тъпчем на едно място.
Да кажа че това си е мое мнение и нямам за цел да обидя никой.


съгласен съм защото сега в момента строителните магнати(поне повечето) гледат как да обявят фирмите си в несъстоятелност да обявят фалит за да не изплатят всичките си кредити към банките с извинението че просто са фалирали и хоп напролет се появява същата фирма само че с друго име и без задължения към банки само че работниците на фирмата са изгонени и започва набиране на нова работна ръка само че по ниско платена
това също си е лично мое мнение и дано не обидя някой

hristugena
11-12-2008, 19:07
съгласен съм защото сега в момента строителните магнати(поне повечето) гледат как да обявят фирмите си в несъстоятелност да обявят фалит за да не изплатят всичките си кредити към банките с извинението че просто са фалирали и хоп напролет се появява същата фирма само че с друго
Мислиш ли, че е толкова лесно!:ph34r:

Stoyan Georgiev
11-12-2008, 19:09
съгласен съм защото сега в момента строителните магнати(поне повечето) гледат как да обявят фирмите си в несъстоятелност да обявят фалит за да не изплатят всичките си кредити към банките с извинението че просто са фалирали и хоп напролет се появява същата фирма само че с друго име и без задължения към банки само че работниците на фирмата са изгонени и започва набиране на нова работна ръка само че по ниско платена
това също си е лично мое мнение и дано не обидя някой


ако ставаше така... ;)

Pinky
11-12-2008, 19:15
е не, това е несериозно

mirchozo
11-12-2008, 19:19
що да е несериозно, много си сериозно даже
защо сподет теб големи фирми вече не си търсят фактурите,а отговори ми

mirchozo
11-12-2008, 19:21
в едно съм се убедил, хората с много пари спирачки нямат
какте те си казват "НЕ МОЕ ДА НЕ СТАНЕ"

fein86
11-12-2008, 19:29
дадох това образно казано, обаче незнам дали следите но богаташите точат милиони от ДДС та ако си мислите че не могат да докарат фирмата си до фалит за няколко месеца много се лъжете.Живота в нашата страна в момента е такъв че този който има пари диктува правилата, и наистина не е толкова лесно колкото го описах но не можете да си представите какви направо страшни неща съм виждал и за какви абсурди става на въпрос в нашата китна държавица!!! Но не ми е работа да обяснявам - някои хора си мислят че всичко което хвърчи се яде, но реално ако се замислят ще схванат че това което пиша не е глупаво, а даже много на място.

Pinky
11-12-2008, 19:34
Несериозно е най-малкото, защото няма по-нормално нещо, от това да гледаш да имаш минимални разходи, включително и за заплати, ако това не ти влошава качеството.

Та - заплати наполовина - защо не?

hristugena
11-12-2008, 19:38
.......

Колега моля Ви да не говорите за богаташи, далавери, ДДС и т.н......това го прави всеки редови българин...Или кажете нещо конкретно с факти и доказателства или не словоблудствайте с клавиатурата!
:shoot:

fein86
11-12-2008, 19:51
прав сте колега няма повече да спамя

извинявам се просто се поотнесох

Violator
11-12-2008, 23:46
Аз знам за едит такъв сторителен предприемач който отдавна обяви фалит поради различни причини, но сега си е направил други фирми и му дреме на ..............
А, че криза си има е вярно, и който не го усеща има прекалено ограничен кръг от контакти.

mordohy
12-12-2008, 00:47
То тая криза започна преди една година.Още от тогава имаше разминаване , между себестойността и крайната цена на много изделия.Сега куцо,кьораво и сакато се оправдава с нея.Истината е,че ниските заплати у нас ни карат да оскотееме.Най качественото от специалистите ни отдавна е зад граница и за тях криза няма.Там знаят как да си пазят работниците.Тука най-лошото е,че се загуби приемствеността.Такива техници,като мене имаше поне 30-40 човека,а сега няма никой.Няма и кой да обучава младите.Как да ни вървят нещата,като и инженерите ни са пълна трагедия.Всичко кадърно бяга.Там ни е най-голямата криза.

RPWWD
12-12-2008, 10:41
Дааа, и аз станах жертва на съкращения преди 3 месеца, но не съжалявам щото и без това не плащаха добре и работех там(Арамекс) само за CV. В общи линии ме изпревариха, тъй като съм в период на реализация на една отдавнашна бизнес идея, и така или иначе сам щях да напусна, но е факт че само в софийския офис съкратиха 10 души. За предишните ми работодатели от DHL да не говорим, там чистката след нова година се очаква да е към 40% от персонала, защото кризата удари жестоко Дойче пост, която работеше основно с американски банки... С две думи, чуждите компании го закършиха, лошото е че с тях и много обикновени хора.:gives[1]: