PDA

View Full Version : Имам проблем с разхода на бензин на 2.0ТС



AlfaMan
24-12-2008, 13:47
Колеги, имам проблем с разхода на моята 156 2.0 ТС АР32301. В града ми харчи 18л/100км. без да я юркам. Карам я направо пенсионерската - то няма и как иначе. На извън градско ми дава 10л/100км, като 80% е магистрала на която повече от 120-130 не съм карал. Става дума за около 600км изминати. Само имаше един момент в който я ускорих до 200, за да видя, дали има някакъв проблем, иначе постоянно съм се придържал на гореспоменатите скорости. Преди да я взема я карах на диагностика при един от форумните майстори, след което се наложи смяна на ламбда (на диагностиката даде че е ленива), термоста (въпреки, че и стария си беше есе още ОК) и ремонтен комплект на вариатора. Дебитомера е изправен, но не е оригиналния (0 280 218 019) а е скъпия 0 281 002 199, но според майстора и една друга тема са едни и същи - с един и същ сензор (HFM) F00C2G2030 и в случая и иднакъв корпус. След като вече беше изправна, реших да засека разхода, защото нещо много често започна да реве, че е гладна. И тогава отчетох този разход, който съм написал по-горе. Ходих отново при мастора с проблема. Той и направи диагностика и рече, че за него мотора е перфектен - никакви грешки, нищо и само рече за всеки случай да отида да ми проверят генерацията, дали няма случайно някъде да изпуска преди ламбдата, че това може да е проблем. Ходих в сервиза на ем комплект 33 в Дружба и там ми казаха, че всико е ОК. Честно казано, тайно се надявах на някакво чудо да ми е задръстен катализатора, ама се оказа, че някой преди мен му е видял вече сметката, а и колата си върви така както трябва. Смених всички видове бензиностанции и всякакви видове бензин и ефект няма. Също така на диагностиката се видя, че не е ремапван софтуера и си е с оригиналния , та и това подозрение отпадна.
Вече съм вдигнал ръце и незнам какво да правя - според майстора е перфектна обаче си харчи като 6 цилиндрова 164-ка ( не съм се сетил да видя, дали няма някъде скрит още някой цилиндър :lolo: ) Вече не се сещам за нищо друго, от което може да ми дава такъв разход, освен от крака на магарето, което седи зад волана, но тук си признавам, че не съм я настъпвал изобщо (карам я пенсионерски), защото исках да разбера причината. Най-доброто ми постижение беше 17.4/100 градско със 100 октана и ненадвишаване на 3200 оборота.

code
24-12-2008, 14:12
Течове? Миризми? Температурен датчик? Включен климатик?
Моята по компютър дава 12,7 на 90% градско, а купето е по-тежко 150кг.

EH4464
24-12-2008, 14:15
Да наистина много странен проблем освен да изтича като всичко е редовно интересно защо дава такъв висок разход то попринцип 2.0 тс си гори повечко ама твойта изби рибата :surrender:

AlfaMan
24-12-2008, 16:00
Нямам никакви течове, нито миризми. Това беше първото, което започнах да наблюдавам след като видях, че лапа толкова. Даже следя и маслото да не би да го смесва с бензин. Темп. датчика е бетон (профилактично съм го сменил). Точно това е, че и аз не мога да си го обясня. Мотора работи добре - няма играене на обороти на празен ход, не лапа масло, не глъхне когато е студен има тяга и върви добре колата. Климатика не го включвам - иначе си работи.
А възможно ли е да е примерно нещо свързано с дроселовата клапа, че само там не съм проверявал?

oem
24-12-2008, 17:05
Нямам никакви течове, нито миризми. Това беше първото, което започнах да наблюдавам след като видях, че лапа толкова. Даже следя и маслото да не би да го смесва с бензин. Темп. датчика е бетон (профилактично съм го сменил). Точно това е, че и аз не мога да си го обясня. Мотора работи добре - няма играене на обороти на празен ход, не лапа масло, не глъхне когато е студен има тяга и върви добре колата. Климатика не го включвам - иначе си работи.
А възможно ли е да е примерно нещо свързано с дроселовата клапа, че само там не съм проверявал?

На дросела ти е ТПС потенциометъра който казва на компютъра колко ти е отворена клапата и колко гориво да пусне.

Висок разход може да дава от лошо газоразпределение. Не знам дали си сменял ангренажа и къде, но ако не си сигурен го провери това.

VFTI
24-12-2008, 17:25
Първо правило при голям разход е ЛАМБДА СОНДА:beer:

Още повече, ако нямаш други симптоми :)

Моята и тя така беше в началото 20+градско и 10извън, но аз си знаех че е ламбда и като я смених всичко си дойде на мястото..

Върви на диагностика :excl: При БОБО или някой който наистина разбира!

to6ko
24-12-2008, 17:25
термостата работи ли ти?аз имах проблем с разхода ама не 4ак толкова висок смених термостата и сега сам много доволен!а както и колегата спомена ако ти е сменяван ремака може да не е зацепен както трябва и от там да ти идва проблема!а сам се се6та6 4е диагностиката няма как да ти каже 4е не6то не е наред с ремака!!:Bolt:

AlfaMan
24-12-2008, 18:08
Мерси на всички отзовали се колеги.
to6ko: По-горе съм написал, че термостата е чисто нов и си работи.
VFTI: точно при него съм бил и всички ремонти ( ламбда, ремонт на вариатор, термостат) и диагностики са правени именно там ;)
oem: при ремонта на вариатора не знам дали са ми презацепвали ангренажа (нямам идея как го правят, защото в една друга тема lisan беше писал, че може и без да се сваля да се ремонтира), но ми смениха тогава и пистов ремък, че нещо не го харесаха особено. Каквото и да са правили по ангренажа, мисля ще се съгласиш, че компетентността на сервиза не подлежи на съмнение ;) След празниците ще го питам Бобо каква е тяхната практика при ремонт на вариатор и ако не е презцепван ангренажа, ще отида да го проверят, защото колата преди това не е поддържана в познатите форумни сервизи. Малко ме съмнява да има нещо с ангренажа, защото колата си върви добре, а доколкото знам един от симптомите на лошо газоразпределение е именно и това.

EDIT: Малеее, че глупост сум написал. Сега прочетох и при всички положения при ремонт на вариатор се налага презацепване, така че отпада, като вероятност да не е зацепена добре.

Novachev
24-12-2008, 18:17
Тази кола така ли беше или преди си гореше нормално щото наистина може да не е зацепена добре другото е свещите дали са в час кабели.

AlfaMan
24-12-2008, 18:29
Честно казано не съм 100% сигурен, защото като я взех (след като мина на диагностика), след няколко дена я вкарах в бокса за смяна на въпросните неща и несъм засичал стриктно. Но въпреки това и тогава ми направи впечатление, че май хапва повечко, но го отдадох именно на тези неща, които се констатираха на диагностиката и предстояха за смяна.

fein86
24-12-2008, 20:07
При мен колега разхода е същия та даже от време на време по висок особено извънградско под 14 трудно го свалям,но разликата при мен е че постоянно се кара на Олеле, съвет от мен пробвай стотина километра да я караш с повечко газ(демек не като пенсионер) и виж каква разлика ще ти даде в разхода - след това пиши(имам нещо в предвид), а помеждудругото накарай някой да изфорсира колата на място и ти гледай отзад какво излиза от ауспуха(изпушва ли,изкарва ли конденз или нещо друго) и пак пиши.:smile:

ФЕРАРИСТ
24-12-2008, 20:09
Въпреки че джаджите са нови, на диагностиката видя ли се дали екуто получава данни от тях......оня ден видях как чисто нов темп датчик не подава никакво инфо на екуто, а не го пише като грешка......това може да стане и при кофти връзка предполагам......дебитомера може да е бомба, но ако кабелчето дето е за температурата на въздуха е заминало, и екуто предполагам не чете от него....

oem
24-12-2008, 21:35
Видях за вариатора, че си писал, но не знаех, че си ходил при бобо, а и честно казано аз не ги познавам момчетата и не знам кой колко разбира. Казах като вероятност, защото ако всичко по електрониката е на ред единственото нещо е газоразпределението.

И моята гореще 20/100, но сега повече от 13,9/100 градско не мога да я надхвърля. И не я жаля колата и все студена я карам.

ФЕРАРИСТ
24-12-2008, 21:47
Аз чесно казано градския разход никога не го следя, но пък за сметка на това извънградския го гледам под лупа.....мисля че той е много по показателен - градското няма как да го хванеш - веднъж дремеш повече на обороти, друг път по малко.....

Novachev
24-12-2008, 21:58
А провериха ли ти софтуера да не би някой да е слагал чип на колата който да не е читав нещо, прекъсвача на колко оборота е на място.

Ilko Ivanov
24-12-2008, 22:43
.......със 100 октана и ненадвишаване на 3200 оборота.

За градско не мога нищо да кажа,от много неща зависи.
Извънградско що не пробваш да я покараш с малко повечко обороти(3800-4200).Моята,като я кротя с 3000 об/мин. гори повече с почти литър.

oem
25-12-2008, 00:05
Аз всеки месец пълня зерезовара до горе и си занулявам километража. И на всяко зареждане като тегля чертата винаги ми излиза около 13,5/100. Винаги. Никога не е било под 13 или над 14. А карам както ми доиде. По някога спокойно, по някога на прекъсвач :) И винаги разхода е един и същ.

fein86
25-12-2008, 08:28
Аз всеки месец пълня зерезовара до горе и си занулявам километража. И на всяко зареждане като тегля чертата винаги ми излиза около 13,5/100. Винаги. Никога не е било под 13 или над 14. А карам както ми доиде. По някога спокойно, по някога на прекъсвач :) И винаги разхода е един и същ.

Горе долу и аз това имах предвид, и мойта и да я кроткам и да я ръчкам не дава почти никаква разлика в разхода, но все пак това не е много нормално!!!

oem
25-12-2008, 11:14
Горе долу и аз това имах предвид, и мойта и да я кроткам и да я ръчкам не дава почти никаква разлика в разхода, но все пак това не е много нормално!!!

Трябва да видиш дюзите как пръскат. Може да не затварят и да пикаят постояно. Може само 1 от тях да е така. Може повече. Трябва да идеш на диагностика за дюзите. Друго не остана за проверяване. Щон ангренажа е добре зацепен и по електрониката всичко е на ред... само това остава.

Ако искасх сам да ги разбереш отвии дюзите отколектора, обърни ги на горе, забърши ги ако са мокри и дай колата на контакт. И гледай зюзите дали ще се овлажнят. Гледай ги поне 10-тина минути. После един да завърти на стартер и гледай как пръскат. Трябва да пръскат еднакво и да правят "балон". Първите 3 впръсквания всички дюзи пръскат едновременно така, че там ще ти е най лесно да видиш ако някое не е добре.