PDA

View Full Version : Въпрос: AFM to MAF - някой правил ли е конверсия?



Furious 155
27-12-2008, 23:58
Има ли начин дебитомер-а с клапа да бъде заменен с такъв с нажежаем проводник?
Идеята е че този с клапата е не малка спирачка на входния поток въздух, а с MAF сензор нещата са малко по-различни и като поток и като данни които отиват към мотроника!
Ясно е че само с презакачане на провдници няма да стане.
Другото е че дебитомер-а с клапа кара доста повече км от другия вид, но това няма да е водещо при избора :).

kolev
05-01-2009, 12:02
може да сложиш и MAP с MAF емулатор.

Furious 155
07-01-2009, 00:05
може да сложиш и MAP с MAF емулатор.
какво точно ще ми мери тоя МАП на атмосферна кола....

JJJ
07-01-2009, 00:24
какво точно ще ми мери тоя МАП на атмосферна кола....
Абсолютното налягане след дроселовата клапа. :yes:

Furious 155
07-01-2009, 00:49
Абсолютното налягане след дроселовата клапа. :yes:
някой с опит по темата? хванах идеята, но нямам си и представа как изглежда тоя датчик с емулация на МАФ и подробности за него?!

kolev
07-01-2009, 10:52
значи на еку-то му трябва да знае масата на постъпващия въздух.
първия сензор-този с пружината принципно трябва да мери обема на въздуха, температурата му и атмосферното налягане за да изчисли масата
маф сензора мери въздушния поток който охлажда проводник в сензора.това охлаждане е правопропорционално на масата на постъпващия въздух и за да го сметне еку-то му трябва само още температурата на въздуха
мап сензора мери вакума в колектора. за да изчисли еку-то масата на въздуха, му трябват още оборотите на двигателя и температурата на въздуха.

на теория маф-а трябва да е най-точен но ......:oops:

Z:)m
13-01-2009, 11:06
значи на еку-то му трябва да знае масата на постъпващия въздух.
първия сензор-този с пружината принципно трябва да мери обема на въздуха, температурата му и атмосферното налягане за да изчисли масата
маф сензора мери въздушния поток който охлажда проводник в сензора.това охлаждане е правопропорционално на масата на постъпващия въздух и за да го сметне еку-то му трябва само още температурата на въздуха
мап сензора мери вакума в колектора. за да изчисли еку-то масата на въздуха, му трябват още оборотите на двигателя и температурата на въздуха.

на теория маф-а трябва да е най-точен но ......:oops:

...с една дума - трябва да се смени управляващата електроника на мотора?

Venci
13-01-2009, 12:50
Такава конверсия не съм чувал нито виждал, но признавам че ми е идвала на ум стотици пъти. Имаше тема, в която един колега беше правил борд компютър с моментен разход и т.н. Такъв човек може би би могъл да се справи с такава конверсия. ОБАЧЕ аз лично съм фен на МАП сензора. Фиата ми е с такъв и бях забравил :) , защото няма нито чистене, нито колебаене в оборотите - нищо. Просто си седи там отзад захванат към коша, един шлаух отива към смукателния колектор иии толкова. Просто забравяш за него.

kolev
13-01-2009, 13:37
и аз съм фен на МАП-а.
или с нова електроника или с някакъв емулатор. ако се притеснявате, че механичния дебитомер възпрепятства въздушния поток, не е съвсем така. когато двигателя дърпа много въздух, на практика тая клапа е отворена и не пречи на въздушния поток.

Furious 155
13-01-2009, 13:40
Такава конверсия не съм чувал нито виждал, но признавам че ми е идвала на ум стотици пъти. Имаше тема, в която един колега беше правил борд компютър с моментен разход и т.н. Такъв човек може би би могъл да се справи с такава конверсия. ОБАЧЕ аз лично съм фен на МАП сензора. Фиата ми е с такъв и бях забравил :) , защото няма нито чистене, нито колебаене в оборотите - нищо. Просто си седи там отзад захванат към коша, един шлаух отива към смукателния колектор иии толкова. Просто забравяш за него.

Такава конверсия гледах из нета, основно на Е30 на бмв-та са ги правили! Обаче електрониката което преобразува нещата от единия тип датчик към другия я продават от 600-900 долара :(.
Това МАП нали няма печатна грешка - за налягане ли е? Я разкажи какъв е този датчик и какво мери?


и аз съм фен на МАП-а.
или с нова електроника или с някакъв емулатор. ако се притеснявате, че механичния дебитомер възпрепятства въздушния поток, не е съвсем така. когато двигателя дърпа много въздух, на практика тая клапа е отворена и не пречи на въздушния поток.

Не то е ясно че е тогворена, но самия профил е малък като цяло... затова е цялата работа всъщност. А те така като са го посввили са вдигнали скоростта на потока и по-бързата реакция на промяната на дебита. ;)

Venci
13-01-2009, 14:16
По-старите дебили (дебитомери) като цяло имат малък отвор през който минава въздуха. Чел съм за конверсии от алфов бош дебил към друг бош дебил който бил за БМВ, но с по голям отвор. Хората казват, че дори звука се променя, нооо ползват Мегаскуирт.

Venci
13-01-2009, 14:27
Ето нещо за МАП сензора, на който му се чете на английски.

http://en.wikipedia.org/wiki/MAP_sensor

За другите МАП означава manifold absolute pressure sensor, т.е. датчик за абсолютното налягане в смукателния колектор. По-горе вече споменахме, че за да работи ЕКУ-то с МАП му трябват и температура на въздуха и обороти на двигателя.