PDA

View Full Version : Помощ за 156 JTD



vasilus
03-01-2009, 12:21
здравейте на всички лятото си взех алфа 156 жтд хубава кола ама дава некъв яд никога досега не съм карал дизел а също и автомобил с турбо вчера се возих със един сеат толедо 1,9тди и ми направи впечатление че колата дърпа здраво до червено на оборотомера http://www.tuning.bg/forum/images/smilies/icon_eek.gif а при моито жтд до около 3800 оборота http://www.tuning.bg/forum/images/smilies/cry_.gif след това все едно турбината спира и сенабира като баба с бастуна ако някои знае как се лекува да сподели БЛАГОДАРЯ МНОГО!!!!!

Mapтo
03-01-2009, 12:25
здравейте на всички лятото си взех алфа 156 жтд хубава кола ама дава некъв яд никога досега не съм карал дизел а също и автомобил с турбо вчера се возих със един сеат толедо 1,9тди и ми направи впечатление че колата дърпа здраво до червено на оборотомера http://www.tuning.bg/forum/images/smilies/icon_eek.gif а при моито жтд до около 3800 оборота http://www.tuning.bg/forum/images/smilies/cry_.gif след това все едно турбината спира и сенабира като баба с бастуна ако някои знае как се лекува да сподели БЛАГОДАРЯ МНОГО!!!!!


Смени си дебитомера колега.Евентуално и да си почистиш дроселовата клапа...

vasilus
03-01-2009, 14:21
Благодаряя дано да бъде само до почистване че другото беше скъпо

haljscho
03-01-2009, 15:24
А лампа светвали?

Xtrime7
03-01-2009, 18:47
здравейте на всички лятото си взех алфа 156 жтд хубава кола ама дава некъв яд никога досега не съм карал дизел а също и автомобил с турбо вчера се возих със един сеат толедо 1,9тди и ми направи впечатление че колата дърпа здраво до червено на оборотомера http://www.tuning.bg/forum/images/smilies/icon_eek.gif а при моито жтд до около 3800 оборота http://www.tuning.bg/forum/images/smilies/cry_.gif след това все едно турбината спира и сенабира като баба с бастуна ако някои знае как се лекува да сподели БЛАГОДАРЯ МНОГО!!!!!

Колега;причината може да е дебитомер,почистване на турбото,клапана за високо налягане на турбината или това което я управлява,но това са само предположения.Трябва все пак да отидеш при човек който като му кажеш какво и има да знае на къде да се насочи.
Виж в нашия форум има няколко сервиза които могат да те зарадват от към вървенето.

vasilus
03-01-2009, 21:43
значи благодаря за отзива на всички искам да се уточня че лампата за грешки не свети а и имам евроскан който не намира грешки с исключение на някакъв датчик за нещо си на скоростната кутия та незнам????

търтей
03-01-2009, 22:35
счени дебитомера като начало
после мое и още неща да излезат

krasy k
04-01-2009, 09:03
За да не се пишат излишни теми / предполагам и колегата едва ли знае/ ще питам тук - къде се намира тази дроселова клапа при мен /колата от подписа ми/.Може ли човек с елементарни технически познания и умения да си я почисти сам в гаража?
Някой някъде беше писал тема за почистване на клапата,но с тези мой комп.умения така и неуспях да я намеря с търсачката.Търтей,знам че ти ще си един от първите дето ще ме пратиш "на търсачката" , но братле зле съм с тоя комп , какво да направя...:comphits:

vasilus
04-01-2009, 12:16
братле дроселовата клапа се намира в началото на въздушния колектор като подаваш газ тя се отваря и подава въздух към цилиндрите

търтей
04-01-2009, 14:46
алоууу
ква дроселова клапа на дизелов мотор бе
я се стегнете

за пореден път моля всички дето искат да давт технически съвети ДА МИСЛЯТ ПОНЕ 5 МИНУТИ ПРЕДИ ДА НАПИШАТ КАКВОТО И ДА БИЛО

krasy k
04-01-2009, 16:51
Смени си дебитомера колега.Евентуално и да си почистиш дроселовата клапа...

Е за тая дроселова клапа питам.
И аз ,въпреки че имам елементарни техн. познания бях озадачен.Затова питам

vasilus
04-01-2009, 17:40
мене ме извинете че дизел карам от 5 месеца никога до сега не ми е бил интересен взех го заради икономията и сега трябва да почна разучаване! да питам кое управлява подаването на въздух?

trustworthy
04-01-2009, 18:11
мене ме извинете че дизел карам от 5 месеца никога до сега не ми е бил интересен взех го заради икономията и сега трябва да почна разучаване! да питам кое управлява подаването на въздух?

Потърси линковете с юзър менюъли за този двигател и там пише доста неща. На първо време не приемай за чиста монета това, че 1.9 от ранните има дроселова клапа ;)


Е за тая дроселова клапа питам.
И аз ,въпреки че имам елементарни техн. познания бях озадачен.Затова питам
Отговорът дали има дроселова клапа на нашите двигатели е: по-скоро - не :)


Колега;причината може да е дебитомер,почистване на турбото,клапана за високо налягане на турбината или това което я управлява,но това са само предположения...

Дебитомер - ок
Почистване на турбината от какво? прах ли? Ако е с промелнива геомертия, може да се почисти от нагар направляващото апаратче, но тогава щеше да има сякаш и други симптоми. Ако не е с променлива, минаваме на варианта почистване от прах външно :)
Клапанът за високо налягане е една прекрасна за смяна, но скъпа вещ, когато става дума за соленоид, и не се сменя за щяло и нещяло. Ако не работи правилно, би трябвало да светва лампата на таблото, та дори и да гаси колата евентуално.

Но за момента не е ясно колегата vasilus с кой двигател (респективно управление на турбината) е, за да стане ясно какво му управлява турбината и как.

Дебитомерчетата станаха вече 2 за лев, както се казва :) Няма 120-130 лв са ;)

pinko
04-01-2009, 18:30
алоууу
ква дроселова клапа на дизелов мотор бе
я се стегнете

за пореден път моля всички дето искат да давт технически съвети ДА МИСЛЯТ ПОНЕ 5 МИНУТИ ПРЕДИ ДА НАПИШАТ КАКВОТО И ДА БИЛО

Абе алоуууу

Твоя 2.4 има дроселова клапа, ако не знаеш. Ама моя 2.4 няма. Но пък моя 1.9 има, а на проповедника няма:drinking:

Такива ми ти работи:tongue:

vasilus
04-01-2009, 18:31
Знам само че е 105hp

trustworthy
04-01-2009, 18:41
Абе алоуууу

Твоя 2.4 има дроселова клапа, ако не знаеш. Ама моя 2.4 няма. Но пък моя 1.9 има, а на проповедника няма:drinking:

Такива ми ти работи:tongue:

Е за модерните дизелови двигатели като на Търтея се знае, че са с клапи, той самият също е наясно. Ама тука ставаше дума за 1.9-ките. та при тях, точно заради някои разлики в перифериите м/у двата 8-клапанови 1.9 мотора, е редно да се знае за кой точно става дума. Понеже знам, че моторът на Краси К е същия като моя, затова той беше ясен. ккато се оказва, vasilus и той кара като нас първообраза на чудото на техниката в автомобилостроенето, наречено 'комънрейл двигател' :)

krasy k
04-01-2009, 18:42
Абе алоуууу

Твоя 2.4 има дроселова клапа, ако не знаеш. Ама моя 2.4 няма. Но пък моя 1.9 има, а на проповедника няма:drinking:

Такива ми ти работи:tongue:

Малииииииииииии, ние дето сме полуграмотни /технически/ тотално се забъркахме.

:respect:

trustworthy
04-01-2009, 18:48
Малииииииииииии, ние дето сме полуграмотни /технически/ тотално се забъркахме.

:respect:

150-коньовите 2.4-ки имат клапа, а по-старите - не. 1.9 105 коня няма, а 1.9 115 коня има. Това имаше предвид Пинко, но понеже сме стари форумни плъхове, та си знаем наизуст двигателите :kicking:

didod
04-01-2009, 18:51
Аз пък мисля, че това не е точно дроселова клапа... При споменатите двигатели.

И ако може и аз да попитам колегите тук в тази тема- за споменатите 8 клапанови 1.9 ЖТД мотори- клапаните с хидравлични повдигачи или механични са?

trustworthy
04-01-2009, 18:59
Аз пък мисля, че това не е точно дроселова клапа... При споменатите двигатели
А какво е тогава? Има разлика с дроселите при турбо бензините, ако това имаш предвид, но си е дросел пак

didod
04-01-2009, 19:06
В смисъл, че не е свързана пряко с подаването на 'газ'. А с работата на ЕГР.

krasy k
04-01-2009, 19:42
150-коньовите 2.4-ки имат клапа, а по-старите - не. 1.9 105 коня няма, а 1.9 115 коня има. Това имаше предвид Пинко, но понеже сме стари форумни плъхове, та си знаем наизуст двигателите :kicking:

Браво,кратко и ясно.
:cheers:

търтей
04-01-2009, 19:49
съвсем е дроселова клапа щото затваря дросела

trustworthy
04-01-2009, 19:54
Ама не работи като при бензините

didod
04-01-2009, 19:55
Добре, съгласявам се. :respect:

търтей
04-01-2009, 20:20
Ама не работи като при бензините

що бе
отваря - затваря
съвсем като при бензините :drinking:

vasilus
04-01-2009, 21:59
значи ако си със двигател като моя значи си със механични повдигачи!
ДОБРЕ ПО МОЯ ВЪПРОС НА ВСИЧКИ С КАТО МОЯ 105hp ИМ УСКОРЯВА ДО 5000 ОБОРОТА И КАКВА МАКСИМАЛНА СКОРОСТ СТЕ ПОСТИГАЛИ?

Xtrime7
04-01-2009, 22:42
Потърси линковете с юзър менюъли за този двигател и там пише доста неща. На първо време не приемай за чиста монета това, че 1.9 от ранните има дроселова клапа ;)


Отговорът дали има дроселова клапа на нашите двигатели е: по-скоро - не :)



Дебитомер - ок
Почистване на турбината от какво? прах ли? Ако е с промелнива геомертия, може да се почисти от нагар направляващото апаратче, но тогава щеше да има сякаш и други симптоми. Ако не е с променлива, минаваме на варианта почистване от прах външно :)
Клапанът за високо налягане е една прекрасна за смяна, но скъпа вещ, когато става дума за соленоид, и не се сменя за щяло и нещяло. Ако не работи правилно, би трябвало да светва лампата на таблото, та дори и да гаси колата евентуално.

Но за момента не е ясно колегата vasilus с кой двигател (респективно управление на турбината) е, за да стане ясно какво му управлява турбината и как.

Дебитомерчетата станаха вече 2 за лев, както се казва :) Няма 120-130 лв са ;)

Колега,извини ме ,но не винаги ти показва индикацията като имаш проблем.Даже и диагностика на компа не ти помага,а проследяването на отделните детайли.С изказването си се стремих да насоча човека в що годе правилна посока.
Ати щом правиш засечки твоето мнение е?

trustworthy
04-01-2009, 23:11
Колега,извини ме ,но не винаги ти показва индикацията като имаш проблем.Даже и диагностика на компа не ти помага,а проследяването на отделните детайли.С изказването си се стремих да насоча човека в що годе правилна посока.
Ати щом правиш засечки твоето мнение е?

Не съм целил да ти правя засечки. Просто карах по изброените в поста ти неща. Идеята е да помогнем на колегата ;)

Той сравнява толедо тди с алфа жтд 105 коня. Аз съм карал пасат 1.9 тди (110 коня) и голф 3 тди (90 коня). Пасатът определено вървеше повече от моята, признавам. Голфът също ми се стори учудващо пъргав, освен това харчи по-малко, но това не еважното в случая.
Ако толедото е било с 110 коньов мотор, ами няма как да не е по-бързо от алфата. Колкото и да сме фанатици, така си е :) Освен това, тди-то ще да е било с променлива геометрия на турбината. Без да съм се ровил в ТТ данните на двата автомобила, мога да предположа, че толедото тежи и по-малко. Разликите стават прекалено много.
Друг момент е, че при обороти от порядъка на 3800 не може да се очаква голям ряз. Там въртящият момент намалява доста и мощността идва предимно за сметка на високите обороти, т.е. става да се поддържа висока скорост по-скоро, отколкото за ускорения.
Когато писахме горните постове, още не беше ясно дали жтд-то е 105 или 110/115 коня. Стана ясно, че е 105. Т.е. няма соленоид, управлението на налягането е механично, а там управляващите клапани не съм чувал да дават фира. Пак като следствие на това, че моторът е 105 коньов, се обезсмисля и почистването на турбината, защото няма променлива геометрия. Дори да беше с електрическо управление клапана, ако той не регулира правилно налягането на въздуха, почти сигурно е, че ще светне лапмата, защото се бърка сместа, а това може да окоти двигателчето много бързо. Има колеги във фоурма с опит с повреден соленоид - гасне, свети лампа...е такива симптоми
Аз допускам, че е възможно нищо да и няма на колата, а просто колегата да се е подвел от динамиката на толедото. :)

Xtrime7
04-01-2009, 23:20
Не съм целил да ти правя засечки. Просто карах по изброените в поста ти неща. Идеята е да помогнем на колегата ;)

Той сравнява толедо тди с алфа жтд 105 коня. Аз съм карал пасат 1.9 тди (110 коня) и голф 3 тди (90 коня). Пасатът определено вървеше повече от моята, признавам. Голфът също ми се стори учудващо пъргав, освен това харчи по-малко, но това не еважното в случая.
Ако толедото е било с 110 коньов мотор, ами няма как да не е по-бързо от алфата. Колкото и да сме фанатици, така си е :) Освен това, тди-то ще да е било с променлива геометрия на турбината. Без да съм се ровил в ТТ данните на двата автомобила, мога да предположа, че толедото тежи и по-малко. Разликите стават прекалено много.
Друг момент е, че при обороти от порядъка на 3800 не може да се очаква голям ряз. Там въртящият момент намалява доста и мощността идва предимно за сметка на високите обороти, т.е. става да се поддържа висока скорост по-скоро, отколкото за ускорения.
Когато писахме горните постове, още не беше ясно дали жтд-то е 105 или 110/115 коня. Стана ясно, че е 105. Т.е. няма соленоид, управлението на налягането е механично, а там управляващите клапани не съм чувал да дават фира. Пак като следствие на това, че моторът е 105 коньов, се обезсмисля и почистването на турбината, защото няма променлива геометрия.

Аз допускам, че е възможно нищо да и няма на колата, а просто колегата да се е подвел от динамиката на толедото. :)

ОК колега.както и да е.за мен лично няма никакво значение дали върви колата или не.просто си казах мнението и с което съм се сблъсквал не веднъж.така че докато не се види колата в крайна сметка,всички ние си приказваме празни приказки
Винаги можеш да обориш някой с предположенията му.

trustworthy
04-01-2009, 23:23
...Винаги можеш да обориш някой с предположенията му.

Ами затова е форум, а не сервиз или диагностичен център - дават се безплатни съвети, но са базирани до голяма степен на различни предположения.
Важното е като цяло да има полза от него ;)

DarkKnight
05-01-2009, 18:00
значи ако си със двигател като моя значи си със механични повдигачи!
ДОБРЕ ПО МОЯ ВЪПРОС НА ВСИЧКИ С КАТО МОЯ 105hp ИМ УСКОРЯВА ДО 5000 ОБОРОТА И КАКВА МАКСИМАЛНА СКОРОСТ СТЕ ПОСТИГАЛИ?

Мойта ускорява до 5500 оборота :) но на 5-та до 4000, след това все едно не давам газ :( но все пак не караме самолети :)
И при мен е така - след 4000 има голямо намаление на мощността, но все пак си ускорява прилично добре :)

paco6676
06-01-2009, 00:53
И аз карам от скоро алфа 1.9 105к.с. и малко съм разочарован от вървенето на колата. И моята е така на 4000 спира и повече от 180 не ще. Но още не съм я изкарвал на хубава отсечка за да я напъна та да видя дали ще има още :-D

trustworthy
06-01-2009, 07:49
И аз карам от скоро алфа 1.9 105к.с. и малко съм разочарован от вървенето на колата. И моята е така на 4000 спира и повече от 180 не ще. Но още не съм я изкарвал на хубава отсечка за да я напъна та да видя дали ще има още :-D

Направо мога да ти кажа какъв ще е разултатът ;) Няма смисъл да мъчиш двигателчето 187 км/ч беше максималната скорост на тези автомобили по каталог. Няколко пъти съм я пробвал - така си е :)

DarkKnight
07-01-2009, 00:30
И аз карам от скоро алфа 1.9 105к.с. и малко съм разочарован от вървенето на колата. И моята е така на 4000 спира и повече от 180 не ще. Но още не съм я изкарвал на хубава отсечка за да я напъна та да видя дали ще има още :-D


Направо мога да ти кажа какъв ще е разултатът ;) Няма смисъл да мъчиш двигателчето 187 км/ч беше максималната скорост на тези автомобили по каталог. Няколко пъти съм я пробвал - така си е :)

Ми аз пробвах на равен път и повече от 4000 оборота неще (ама и на нанагорно си стига 4000 оборота :rolleyes: )

А днес (така де вчера) пробвах да видя на 3-та дали губи мощност или нещо такова ама не - стрелката на оборотомера се движи с една и съща скорост от 2500 до 4500 оборота (нагоре не посмях защото пътната обстановка не е за такива тестове)

vasilus
07-01-2009, 20:05
здравейте значи разкачих маркуча до всмукателния колектор и вътре пълно масло??? прецакано турбо или? лекува ли се или с ново

trustworthy
07-01-2009, 20:14
Носи се на специализиран сервиз за да го стендоват да видят дали ше го бъде и колко пари може да ти струва

didod
08-01-2009, 12:49
Това масло не е задължително да е от самото турбо... :no_no_no:

Neokill
10-01-2009, 03:16
Направо мога да ти кажа какъв ще е разултатът ;) Няма смисъл да мъчиш двигателчето 187 км/ч беше максималната скорост на тези автомобили по каталог. Няколко пъти съм я пробвал - така си е :)

Зависи от софтуеъра и техническото състояние на автомобила. ;)

trustworthy
10-01-2009, 10:35
Зависи от софтуеъра и техническото състояние на автомобила. ;)

То и от хардуера на водача и психическото му състояние също зависи до голяма степен :upsidedwnsmiley:

vasilus
11-01-2009, 01:43
повече от 190 неще да прави а за водача кат се качи в кола губи връзка с мозъка
и нема а ти казвам! Във всмукателните траби е пълно със някакви лиготий между масло и кал като го видях получих пристъп утре ще му правя чистка и ще видим как ще се държи чайника му с чайник!!! хем икономист хем спортист не ставааа
НАФТАТА Е ЗА ПЕЧКИ -ГАЗТА ЗА КОТЛОНИ- БЕНЗИНА Е ЗА АВТОМОБИЛИ
БЪЛГАРСКА НАРОДНА ПОГОВОРКА!!!

Dodo 155
11-01-2009, 09:24
НАФТАТА Е ЗА ПЕЧКИ -ГАЗТА ЗА КОТЛОНИ- БЕНЗИНА Е ЗА АВТОМОБИЛИ
БЪЛГАРСКА НАРОДНА ПОГОВОРКА!!!
Сигурно е така, но световните производители на автомобили не са на твоето мнение, за щастие :dance:
В бъдеще ще бъде много трудно да се достигат екологичните норми с бензиновите двигатели и затова ще се набляга на алтенативни горива :thumbup:
Май не си карал JTD, за да говориш така :roll:

vasilus
11-01-2009, 11:23
его в двора е пич! няма спор че в старта е доста по пъргав от доста бензинки но имах бмв 318и Е36 210км а Алфата в старта ще кажеш че ще направи 300 а после макс 190км не е голяма разлика но уж има повече потенциал!

Dodo 155
11-01-2009, 15:14
его в двора е пич! няма спор че в старта е доста по пъргав от доста бензинки но имах бмв 318и Е36 210км а Алфата в старта ще кажеш че ще направи 300 а после макс 190км не е голяма разлика но уж има повече потенциал!
Ако искаш да вдигнеш 250 с дизел, объркал си БМВ-то и Алфа-та.
И къде искаш да вдигнеш такава скорост и да си караш с нея? Питам, за да знам от къде да не минавам :roll:

vasilus
12-01-2009, 18:34
не бе то не ие искам да карам с 250 ама да ги може!