PDA

View Full Version : Aкумулатор 156



Cyclopes
04-01-2009, 08:52
В големия дълбок сняг тази сутрин се оказа, че акумулатора ми е паднал. До сега не ми се беше случвало и съответно не ми се беше налагало да го свалям.

Понеже имам зарядно реших да го сваля за да го заредя. Ооо каква изненада, когато видях как е опасан акумулатора.

1. Акумулатора е закрепен с лента, която от друга страна се държи от метални пластини закрепени с болт забутан на възможно най-неудобното и отдалечено място.

2. Над Акумулатора в горната част има пластмасова кутия, която пречи да се свали акумулатора.

Дали някой би могъл да ми даде съвет как да сваля акумулатора, без да разглобя половината кола.

krasy k
04-01-2009, 09:24
В големия дълбок сняг тази сутрин се оказа, че акумулатора ми е паднал. До сега не ми се беше случвало и съответно не ми се беше налагало да го свалям.

Понеже имам зарядно реших да го сваля за да го заредя. Ооо каква изненада, когато видях как е опасан акумулатора.

1. Акумулатора е закрепен с лента, която от друга страна се държи от метални пластини закрепени с болт забутан на възможно най-неудобното и отдалечено място.

2. Над Акумулатора в горната част има пластмасова кутия, която пречи да се свали акумулатора.

Дали някой би могъл да ми даде съвет как да сваля акумулатора, без да разглобя половината кола.

1.Откачи клемата, която е напред /към предницата на колата/
2.Разхлабваш скобата на тази хоризонталната тръба в задния край над акумулатора, там където се съединават металната тръба от двигателя и пластмасовата от кулера.Откачи тази пластмасовата извии я настрани и така ще имаш достъп до другата букса на акумулатора.
3.Задната букса се сваля също чрез разхлабване на едно болтче както при всички др.акумулатори.Последното е отдолу под тази пластмасовата кутия с разни бушони и т.н. Отвори капака на тази пластмасова кутия , застани до калника наведи се малко и ще видиш болтчето на клемата.
4.Развии болта на колана дето е препасал акумулатора.Той наистина е на шибано място,но..Махни лентата.
5.Акумулатора се вади с пиниз/поне при мен е така/ иначе ще си скъсаш нарвите и ще блъскаш като щантав.Надигни предния край на акум. и едновременно го издърпваш напред /към фара/.

По-подробно немога да ти го обясня.
Много писане, но процедурата е повече от елементарна и отнема около 3-4 минути..
Щом аз мога ще го направиш и ти !!!
Дано съм бил полезен.

bilgiiski
04-01-2009, 09:49
При мен е по лесно да закарам колата до зарядното на акумулатора, и просто откачам клемите като го зареждам,но това е въпрос вече на обстоятелства.

krasy k
04-01-2009, 10:08
Да, но като го зареждаш и трябва да отвориш капачките.А нали се сещаш че хвърчат микроскопични капчици киселина и какво остава на мястото където са паднали?
Лично аз си пазя колата и небих допуснал подобно нещо само защото ще загубя 3-4мин сваляне и 3-4 мин слагане на акумулатора.
Лично мое мнение и поведение.

търтей
04-01-2009, 11:06
не става лесно
тябва да откачиш маркуча на турбото и да развиеш давата болта дето държат планката на релетата пред акумулатора и да ся преместиш да не пречи

oem
04-01-2009, 15:24
А защо направо не закачиш зараядното без да разкачаш нищо? Аз никога не съм го откачал моя стария. Зареждах го закачен и няма грижи. След като вече се оказа, че акомулатора не става колкото и да го зареждам си купих нов.

ФЕРАРИСТ
04-01-2009, 16:12
Е ако живее на петия етаж няма начин.......

fastedy
04-01-2009, 22:41
имайки в предвид сложноста на прочедурата и метео
условията най добре бегай за нов.зареждането не пома
га.в тоя студ ще те остави на най неподходящото мяс
то в най неподходящия момент.подбери акумолатор с
подходящите размери

krasy k
04-01-2009, 22:52
не става лесно
тябва да откачиш маркуча на турбото и да развиеш давата болта дето държат планката на релетата пред акумулатора и да ся преместиш да не пречи

Преди 7-8 дни правих тази процедура.
Отнема няколко минути.
Готов съм да я повторя снимайки от началото до края и засичайки времето.
Не се развива планката , а след откачване на тръбата самия акумулатор се повдига в предния край и едновременно се изтегля.
За тази процедура съм готов да се хвана на бас по 1 бира :-)

търтей
05-01-2009, 20:23
ский ся краси к
то може да смениш свещите и през ауспуха ама не е мноо удобно просто

освен това 1.9 е с по-малък акумулатор от 2.4 и има повече място в коша изобщо
на новите мотори след 02 за капак има повече неща дето пречат около аку-то
и те така

Cyclopes
07-01-2009, 10:01
Здравейте, благодаря на всички за отговорите. Съгласен съм с краси и търтей, че свалянето е занимавка, но не кой знае каква философия. Описанието на Краси беше доста подробно и наистина, това е най-рационалната процедура по свалянето.

След като взех удължител успях да развия всички гайки и без особени проблеми да измъкнах акумулатора. Хубаво го заредих, и днес в най-подходящия момент, докато отивам на работа ме остави на една бензиностанция. В момента ще мъчим да запаля с кабели, докато сменя акумулатора с нов, явно вече този за нищо не става...

Само 1 въпросителна имам, сега се ровя из менуала на колата, но какъв акумулатор бихте препоръчали?

Поздрави

barash
07-01-2009, 13:28
74 ампера със силен стартов ток от марките BOCSH VARTA по твой избор

morfius
07-01-2009, 13:54
Необслужваем със сигурност :)

Cyclopes
07-01-2009, 15:56
В книгата на колата пише, че акумулатора на колата е 70 ампера. Не знам колко е сегашния защото няма лепенки, а в брошурата на Bosch има 70, 72 и 74 ампера.

Къде е истината?

търтей
07-01-2009, 16:02
слагаш най-големия който влезе като размер
е тука е истината

необслужваеми акумулатори НЯМА, това е търговски трик

ФЕРАРИСТ
07-01-2009, 20:37
Аз мушнах вчера някакъв 74 ачасов, и съм много доволен - има ток да те убие, от СТЗГ до НЗГ стигам само на стартер......