PDA

View Full Version : Как се справяте със замъглените стъкла?



NAS
04-01-2009, 22:53
Има подобна тема, но не точно, затова реших да ви попитам. Някой справил ли се е със запотяването на стъклата? Моите постоянно са запотени. Много ме е яд когато гледам, че дори и руските кошници не са със замъглени стъкла. Толкова ли италиянската инженерна мисъл е назадничава, та едни въздушни потоци да не може да направи? Голяма мъка е сутрин докато си издухам предното замъглено стъкло. Това става чак като преполовя пътя до работата. До тогава гледам някъде от височината на волана :help:. Вентилаторите ли са слаби, не мога да си обясня? Като пусна да върти въздуха в купето - никакъв ефект, единствено като завъртя на "червеното радиаторче" има някакво подобрение, но така или иначе задните стъкла, както и половината на стъклата на предните врати са "мъгла". Единствено си виждам огледалата. Срам ме хваща като возя някой колега от работа :( Дайте акъл, как да си ги оправя? Как да проверя дали ми отваря клапата за въздух отвън?

victtorbg
04-01-2009, 23:09
Има подобна тема, но не точно, затова реших да ви попитам. Някой справил ли се е със запотяването на стъклата? Моите постоянно са запотени. Много ме е яд когато гледам, че дори и руските кошници не са със замъглени стъкла. Толкова ли италиянската инженерна мисъл е назадничава, та едни въздушни потоци да не може да направи? Голяма мъка е сутрин докато си издухам предното замъглено стъкло. Това става чак като преполовя пътя до работата. До тогава гледам някъде от височината на волана :help:. Вентилаторите ли са слаби, не мога да си обясня? Като пусна да върти въздуха в купето - никакъв ефект, единствено като завъртя на "червеното радиаторче" има някакво подобрение, но така или иначе задните стъкла, както и половината на стъклата на предните врати са "мъгла". Единствено си виждам огледалата. Срам ме хваща като возя някой колега от работа :( Дайте акъл, как да си ги оправя? Как да проверя дали ми отваря клапата за въздух отвън?

Имаш ли клима?

NAS
04-01-2009, 23:33
Да, но и климатроника не върши работа за всички стъкла.
Обдухва що годе добре предното, но бавно.

DerMeister
04-01-2009, 23:40
Запотяват се повече от на ладите, защото там сглобката е уникално качествена и вее от всякъде. Просто нашите коли са по-добре изолирани и не влиза толкова лесно въздух, затова се и запотявят. В тия студове няма как да не ти се запотява предния джам. Просто забърсваш и това е. Не може винаги парното да се справи. Аз съм много доволен от Алфа-та, по отношение на запотяването и отпотяването. По-добре е от дургите коли, които съм карал. Особено при моделите с климатроник, които си имат специалната степен за максимално бързо отпотяване.

diapper
04-01-2009, 23:50
На мене ми се потят като отпред на кората (където са пръскалните за стъклото) има лед/сняг.Иначе не се оплаквам рядко са ми замъглени,запотени и квото и да било :)

NAS
05-01-2009, 00:18
Запотяват се повече от на ладите, защото там сглобката е уникално качествена и вее от всякъде. Просто нашите коли са по-добре изолирани и не влиза толкова лесно въздух, затова се и запотявят. В тия студове няма как да не ти се запотява предния джам. Просто забърсваш и това е. Не може винаги парното да се справи. Аз съм много доволен от Алфа-та, по отношение на запотяването и отпотяването. По-добре е от дургите коли, които съм карал. Особено при моделите с климатроник, които си имат специалната степен за максимално бързо отпотяване.

Е какви коли си карал та тази е добре? На Мерцедес 190 не е така, веднага си ги оправя стъклата, на БМВ 318 не е така, на Нисан Примера не е така, на Хонда Сивик не е така, дори и тъпите Вектри не е така. То се оказа, че Алфата е най-херметизирана :D. Не ме разбирай погрешно, аз много си я обичам колата, но тези малки неща ме дразнят, защото за мен й развалят и без това невисокия имидж. И затова хората се хващат за тези дреболии в разговорите за добри автомобили. Искам просто да разбера дали няма начин да се оправи това. Виждам много Алфи със запотени стъкла и си мисля, че не е само при мен. Така, че ако намерим разковничето, много хора ще са доволни. Искам още да поясня, че проблема не е толкова предното стъкло, там нещата стават бавно, но стават. Докато за стъклата по вратите - Mamma mia - нищо се не види.

DerMeister
05-01-2009, 00:27
Е какви коли си карал та тази е добре? На Мерцедес 190 не е така, веднага си ги оправя стъклата, на БМВ 318 не е така, на Нисан Примера не е така, на Хонда Сивик не е така, дори и тъпите Вектри не е така. То се оказа, че Алфата е най-херметизирана :D. Не ме разбирай погрешно, аз много си я обичам колата, но тези малки неща ме дразнят, защото за мен й развалят и без това невисокия имидж. И затова хората се хващат за тези дреболии в разговорите за добри автомобили. Искам просто да разбера дали няма начин да се оправи това. Виждам много Алфи със запотени стъкла и си мисля, че не е само при мен. Така, че ако намерим разковничето, много хора ще са доволни. Искам още да поясня, че проблема не е толкова предното стъкло, там нещата стават бавно, но стават. Докато за стъклата по вратите - Mamma mia - нищо се не види.
Еми не е като да са 1 или 2. Сеат-и, БВМ-та, Опел-и чисто нови и стари, Голфове разни, на всички им се запотяват стъклата по същият начин, ако не и по зле. При мен наистина понякога задните две стрнаични стъкла стоят запотени, но дори и сега в големите студове, след 2-3 минути и едно забърсване на предното стъкло, ако има нужда и всичко си е ок. Да не би нещо с филтъра за купето да имаш проблем? По принцип има една кора, която го пази да не се мокри. Или пък клапата за циркулацията на въздуха да е блокирала... Знам ли...

victtorbg
05-01-2009, 00:30
Ако климата ти е в ред-пускаш климатика и парното на макс да духа на джама-ще видиш разликата.Ако няма ефект-има вероятност да ти тече парното,дори и малко,и тогава е ад.

victtorbg
05-01-2009, 00:33
Еми не е като да са 1 или 2. Сеат-и, БВМ-та, Опел-и чисто нови и стари, Голфове разни, на всички им се запотяват стъклата по същият начин, ако не и по зле. При мен наистина понякога задните две стрнаични стъкла стоят запотени, но дори и сега в големите студове, след 3-4 минути и едно забърсване на предното стъкло, ако има нужда и всичко си е ок. Да не би нещо с филтъра за купето да имаш проблем? По принцип има една кора, която го пази да не се мокри. Или пък клапата за циркулацията на въздуха да е блокирала... Знам ли...

На Опела това му е болка,но малко хора знаят,че при пуснато парно и климатик джама се суши за нула време.

DerMeister
05-01-2009, 00:34
На Опела това му е болка,но малко хора знаят,че при пуснато парно и климатик джама се суши за нула време.
Е тя климата при температури под 5 градуса не знам дали се пуска. Поне съм чел, че компресора не се пуска. При такова положение, защо ще е по-добре?

kalata8
05-01-2009, 00:35
Колега пробвай да смениш филтъра на купето, аз от както съм го сменил нямам никакви проблеми с запотяването на прозорците за разлика от преди.
с на баща ми фокуса беше същото, потяха се дори без дъжд само от студ навън, сега няма такова нещо

victtorbg
05-01-2009, 00:41
Е тя климата при температури под 5 градуса не знам дали се пуска. Поне съм чел, че компресора не се пуска. При такова положение, защо ще е по-добре?

Няма такъв филм-климатика работи когато го пуснеш(това не е климатроник-той следи и външната температура).Относно това какъв е ефекта-климатика суши въздуха в комбинация с парно.....защо трябва да откриваме топлата вода?

victtorbg
05-01-2009, 00:43
Колега пробвай да смениш филтъра на купето, аз от както съм го сменил нямам никакви проблеми с запотяването на прозорците за разлика от преди.
с на баща ми фокуса беше същото, потяха се дори без дъжд само от студ навън, сега няма такова нещо

Говорим за Алфа,не за фокус.

nikolaaaay
05-01-2009, 01:11
Въобще не е нормално за Алфите да са с изпотени стъкла. Обдухването си е перфектно, ако всичко е наред. Проблемът най-вероятно е с филтъра на купето, който е под пасажерската чистачка. Ако не е сменяван скоро (сменя се 2 пъти годишно) или пък някой "майстор" е счупил пластмасовата му кутия - тогава в купето влиза влага и конденза се маха трудно, дори с клима. Същия проблем го имаше колегата с ФИАТ Браво. Беше си взел специална чистачка за порзорци с дълга дръжка и бършеше нон стоп. На Алфа 147/156ФЛ този филтър е вътре в купето, може би точно за да не влиза влага в системата.
Другият вариант е радиаторчето на парното да е протекло, но това се разбира бързо, пък и в такъв случай ще губиш антифриз.

Gogata
05-01-2009, 08:52
А пробвали ли сте с последната степен,която е точно за почистване на стъклата?На снимката съм я показал със стрелкичка.С парното само нищо не става.На мен,когато ми се запотят стъклата само така да ги оправям.Буквално за секудни всичко се изчиства.Това е едно нещата,които обожавам в тази кола.

Stefo
05-01-2009, 09:37
Подкрепям последното мнение, това е едното от нещата, което и мен ме кефи в колата :)
За има няма 30 секунди и издухва предното и двете странични предни стъкла. Ако има още конденз значи нещо не е в ред, провери си филтрите както казаха по-горе или нещо в механизмите не работи както трябва.

yo
05-01-2009, 09:46
Ами аз ги суша с климата и нямам грижи,НО миналата година си закупих и спрейче пръскаш го по всичките стъкла и 3-4 дена няма грижи, нищо не се запотява!
Спрей против изпотяване на стъкла turtle, 6-8 лв. на почти всяка бензиностанция.

А супер трик да не замръзват врати и уплътнения и да не се запотява сутрин е : 200 м преди вкъщи или 2-3 мин както искате предната вечер докато карате , отваряте всички прозорци да излезе влажния и топъл въздух, и на сутринта нямам грижи аз с конденз,запотяване и залепване на врати( е се пак съм ги намазал де)
:director:

dimo
05-01-2009, 10:34
Има подобна тема, но не точно, затова реших да ви попитам. Някой справил ли се е със запотяването на стъклата? Моите постоянно са запотени. Много ме е яд когато гледам, че дори и руските кошници не са със замъглени стъкла. Толкова ли италиянската инженерна мисъл е назадничава, та едни въздушни потоци да не може да направи? Голяма мъка е сутрин докато си издухам предното замъглено стъкло. Това става чак като преполовя пътя до работата. До тогава гледам някъде от височината на волана :help:. Вентилаторите ли са слаби, не мога да си обясня? Като пусна да върти въздуха в купето - никакъв ефект, единствено като завъртя на "червеното радиаторче" има някакво подобрение, но така или иначе задните стъкла, както и половината на стъклата на предните врати са "мъгла". Единствено си виждам огледалата. Срам ме хваща като возя някой колега от работа :( Дайте акъл, как да си ги оправя? Как да проверя дали ми отваря клапата за въздух отвън?
Назадничава е мисълта на баба ти ... ако всичко ти е изправно колата такива проблеми няма .... вчера в най шибаното време ходихме 4 човека до софия и обратно до Пловдив и подобни проблеми не съм имал .Сега ако си прал тапицерии и тем подобни скоро много ясно че цяла зима ще ти са потни стъклата останалото е написано от колегите и не ми се изброява едно по едно .

NAS
05-01-2009, 20:17
Благодаря за съветите. Ще пробвам да сменя филтъра - дано се оправи.
Странно ми е само как всички отричате запотените стъкла при Алфите. Днес специално гледах Алфите, движещи се около мен(не бяха малко) и ми прави впечатление, че като застанем Алфа до Алфа и шофьорите не се виждат, защото задната част на прозорците на предните врати е мъгла и виждаш само някакъв силует. Огледайте се и после ми кажете, че не е така. Разбира се може проблемът да е в нас шофьорите, защото не си сменяме редовно филтрите. Ама като не съм инженер на FIAT, трудно ми е да предполагам откъде идва проблема, затова питам.


dimo wrote:

Назадничава е мисълта на баба ти ... ако всичко ти е изправно колата такива проблеми няма .... вчера в най шибаното време ходихме 4 човека до софия и обратно до Пловдив и подобни проблеми не съм имал .Сега ако си прал тапицерии и тем подобни скоро много ясно че цяла зима ще ти са потни стъклата останалото е написано от колегите и не ми се изброява едно по едно .

Вярвам ти, но при мен не е така, а щом пиша за проблем с колата - явно, че не всичко й е наред. Попитах какво й е, а не каква е баба ми. Явно си много обидчив на тема италианска чест, ама аз като казвам на колата си кошница и мърша - не си го мисля буквално. Relax!

vlado_iv
05-01-2009, 20:26
Както ти бяха писали по нагоре загуба на антифриз да ли имаш?

NAS
05-01-2009, 20:38
Както ти бяха писали по нагоре загуба на антифриз да ли имаш?

Не съм забелязал да има.

digitalundgrd
05-01-2009, 20:51
Не е вярно това за алфите! Моята например не се запотява, а мисля че съм за смяна на термостат....(бавно ми загрява)...Друг е въпроса, че съм с климатроник, но не го пускам, нарочно за да не се прецака в тия студове -11...Според мен пробвай да смениш филтъра на купето...Или другия вариант е, че много дишате в тая кола (това в кръга на шегата )

vlado_iv
05-01-2009, 20:55
Не съм забелязал да има.

Наблюдавай и да но не е от тава че е :big_money: радиаторче и най вече труд!
А я си виж и под корите (черните кадето са чистачките) дали няма много боклуци и да са запушили отворите за изтичане на водата!

nhg
07-01-2009, 01:02
да си кажа и аз: алфата ми е сигурно 10-12 кола, още няколко служебни съм карал - това е колата с най-лошото обдухване на стъклата... аз клима нямам, но не мисля, че в това е проблема...
ама си я обичам колицата де:super:

soldier
07-01-2009, 09:49
При мен ако не съм сам и най-вече ако сме повече от 2ма човека се запотяват стъклата, но предното си е добре, а страничните целите са замъглени освен около огледалата. За задното си пускам реотана и за минутка се оправя.
Иначе за замъглените стъкла си пускам на 3та степен парното, на врътката за обдухване на стъкла, като не пускам климата

kolev
07-01-2009, 13:46
и предните врати имат отвори за вентилация, зависи каква е позицията на врътката за клапите. иначе ако всичко е наред и около филтъра не е запушено, доста бързо се изчистват прозорците.

alfapz
07-01-2009, 15:14
Аз съм от тези с запотените стъкла ... Абе понякога се потят повече от това да правиш кекс вътре бе :super: Мъглиии мъглииии та нищо се не вижда , пуу деейба :oops: За някакви спрейове четох , действали антипотично :repuke: , ама не съм пробвал да ви кажа ... Иначе кат загрее боксеро ги издухва бръже , ама инак га е студен - кофти тръпка дейва :disgust:

reptli
07-01-2009, 19:53
а като пуснеш на МАХ и светва климатика той всъщност май не се вкючва или :gruebel: сам ли си настройва температурата с която да духа :gruebel:

MONI
08-01-2009, 11:02
Колега пробвай да смениш филтъра на купето, аз от както съм го сменил нямам никакви проблеми с запотяването на прозорците за разлика от преди.


Ей тва си е простата и елементарна истина....

alfapz
08-01-2009, 11:07
Ей тва си е простата и елементарна истина....

Малко повече информация относно този филтър някой може ли да даде ? :)

soldier
08-01-2009, 11:11
Намира се пред пасажерското место, като се сменя от вън.
Кората под прозореца, където са ти чистачките й махаш само половината, като отдолу има още една кора и под нея е филтърът. Струва около 10лв и е лесен за смяна, на мен ми отне около 15мин.

MONI
08-01-2009, 11:14
Малко повече информация относно този филтър някой може ли да даде ? :)

Ами казва се филтър за купето. В ТиН са около 18 лв. Мисля че има и такива с въглен вътре, но те са поне 3 пъти по-скъпи. Както е писал колега по-горе, намира се в една кутия под предната дясна чистачка.

soldier
08-01-2009, 11:31
Абе аз моя го взех или за 8 или за 12 не съм сигурен, защото си взех и въздушен и единият беше 8, а другият 12. Магазинът се намира на Стамболийски

kalata8
08-01-2009, 12:59
Не е чак толкова лесно, голям зор си беше при мене с тая кора горната, но при всички случаи смяната на тоя филтър е първото нещо с което трябва да се започне за справянето с проблема

soldier
08-01-2009, 13:38
Инструкции:
1во - отваряш предния капак и развиваш 1та чистачката
2ро - махаш гумата, която служи за уплатнение на капака от към прозореца.
3то - развиваш 2 болтчета, които са от тия странните шестограми
4то - махаш кората (на щипки е) като внимаваш да не скъсаш маркучето на пръскалката на чистачката и тази кора само я преместваш и я закрепяш върху стъклото иначе става сложно заради маркучето
5то - махаш една втора кора, която не е завита с болтчета и под нея е филтърът
6то - махаш филтъра и го сменяш с нов
7мо - всичко наново, само че в обратния ред :bouncing_smiley:

DerMeister
08-01-2009, 13:41
Не е чак толкова лесно, голям зор си беше при мене с тая кора горната, но при всички случаи смяната на тоя филтър е първото нещо с което трябва да се започне за справянето с проблема
Баш лесно си е. Отвиваш двете болтчета, после внимателно дърпаш, защото е на щипки и е подпъхната под другата кора. Много е важно капака над филтъра да го сложиш правилно както си е бил, за да не се мокри. После слагаш обратно кората, натискаш смело на всяка щипка, за да щракне и да хване и завинтваш болтчетата.

beyn76
08-01-2009, 18:01
За това ли става въпрос само че снимките са за 155-ца:http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?p=386595#post386595

tonov
08-01-2009, 21:43
За това ли става въпрос само че снимките са за 155-ца:http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?p=386595#post386595

Баш за него.

И има една хитрост да не се сваля чистачката. Даваш на контакт, пускаш чистачките и като стигнат на горно положения връщаш ключа и те си остават там. Така чистачката няма да пречи.

srt
09-01-2009, 11:24
Влага в купето, като причина за запотяване на прозорците идва и от друго място: лошо време(сняг дъжд), влизаш в колата с мокри или заснежени обувки, стелките ти се мокрят и остават така до следващото то влизане в колата.

KalinAlfista
09-01-2009, 18:15
алфата губили антифриз...?????ако губи да знае6 4е е радиатор4е на парното и ти замазва прозорците....аз имам са6тия проблем....70лв струва радиатро4ето и цял ден разглубяване.....!!!!!!!!!!