PDA

View Full Version : Проблем със снега??!



RoMAN
06-01-2009, 00:13
Абе да ви питам, имам някакъв странен проблем сега, като почнаха поледиците. Алфата, ама никак не върви...Като дам газ оборотите хвърчат чак към червеното, а пък колата не се изтрелва хич, все едно нямам турбо. Чак като ръгна трета тогаа захапва хубаво цимента и си тръгва но естествено мега бавно става това (Може и на втора да стане но тряя повече да я засиля и няколко пъти да дигна оборотите). Миналата година нямах тоя проблем, какво става??? 166-те нямат ли ESP или ESC. Разбрах, че е от поледиците, защото първия ден, като стана така почна тоя проблем и на втория като се поразмрази пак си тръгна хубави и вече като падна снега тотално секи ден е така...

П.С. Главно също ме интересува дали 166-те имат ESP или ESC, ако някой знае.

ACEHOB
06-01-2009, 08:54
А гумите ти как са?

krasivl
06-01-2009, 11:55
Най вероятно 99% нямаш ESP i ESC смени си гумите. С нови зимни гуми ще усетиш огромната разлика, при тръгване,спиране и ускорение.

Коки
06-01-2009, 12:46
...Като дам газ оборотите хвърчат чак към червеното, а пък колата не се изтрелва хич...

Просто боксува.


Чак като ръгна трета тогаа захапва хубаво цимента и си тръгва но естествено мега бавно става това (Може и на втора да стане но тряя повече да я засиля и няколко пъти да дигна оборотите)...

Трябва да поработиш върху уменията си да караш на хлъзгав път. С газ и обороти нищо не става, най-много да се окопаеш ако си в по-дълбок сняг.

Колкото е по-слабо сцеплението на гумите с пътя, толкова по-малък въртящ момент е необходим за да пробуксуват. Ето защо, за да потеглиш на хлъзгаво, е необходимо да подаваш възможно най-малкия въртящ момент. Това означава 2 неща:

1. трябва да пробваш да тръгнеш при около 1500 оборота, защото при 2000+ вече си около максимума на въртящия момент; и

2. добре е да пробваш да тръгнеш на по-висока предавка, защото така намаляваш въртящия момент, подаван към колелата - както сам отбелязваш, на 3-та вече става. Изборът на предавка зависи от наклона и другите условия, но на равно може да пробваш да тръгнеш на 2-ра с много малко газ. На 3-та не е много удачно да караш, защото тая кола е много мощна и дори на 3-та въртящият момент е голям, а пък колелата се въртят прекалено бързо. Успееш ли да потеглиш на 2-ра, после може да я оставиш без газ да си върви сама.


Миналата година нямах тоя проблем, какво става???

Става това, че с чипа си вдигнал въртящия момент и сега още по-лесно буксува.


...166-те нямат ли ESP или ESC...

Само при по-новите има такива системи, но ESP нищо не помага в случая, по-скоро ти трябва тракшън контрол (ASR мисля че се казва при алфите), но със сигурност нямаш такова нещо, затова просто давай по-леко с газта.

RoMAN
06-01-2009, 15:09
Благодаря, Коки. Кристално ясно ми е вече.

ACEHOB
06-01-2009, 16:40
А "TCR" какво е?

nightroller
06-01-2009, 19:21
ASR е система против буксуване грубо казано :) ето какво намерих като инфо:

Регулирането на приплъзването на задвижването функционира само заедно с електронен газ-педал (Е-Gas) и използва сензорите за оборотите на колелата на антиблокиращата система (АВS). Повишат ли се изведнъж оборотите на задвижващо колело (приплъзване), системата се намесва в управлението на двигателя, намалява мощността му и препятства този ефект.
Регулирането на приплъзването осигурява следене на пътя и стабилност на движението във времето на ускоряването за целия обхват на скоростта и подкрепя по този начин активната сигурност. Допълнително се намалява износването на гумите. Задействането на регулирането на приплъзването се показва от мигаща контролна лампа, намираща се в комбиниран инструмент. Регулирането на приплъзването включва електронния диференциал (EDS) и е съставна част на електронната стабилизираща програма (ESP). Деактивирането на регулирането на приплъзването е възможно чрез ESP-ключа.

На моята кола има такава система и в този сняг се справя доста добре, мисля и че повечето Алфи я имат. Относно ESP съм сигурен дали има но има една система VDC, която мисля действа аналогично :) дано съм бил полезен ...

RoMAN
07-01-2009, 03:48
А дали Q2 диференциал би оправил тоя проблем? Ще служи ли един вид като ASR?

RoMAN
07-01-2009, 03:49
ASR е система против буксуване грубо казано :) ето какво намерих като инфо:

Регулирането на приплъзването на задвижването функционира само заедно с електронен газ-педал (Е-Gas) и използва сензорите за оборотите на колелата на антиблокиращата система (АВS). Повишат ли се изведнъж оборотите на задвижващо колело (приплъзване), системата се намесва в управлението на двигателя, намалява мощността му и препятства този ефект.
Регулирането на приплъзването осигурява следене на пътя и стабилност на движението във времето на ускоряването за целия обхват на скоростта и подкрепя по този начин активната сигурност. Допълнително се намалява износването на гумите. Задействането на регулирането на приплъзването се показва от мигаща контролна лампа, намираща се в комбиниран инструмент. Регулирането на приплъзването включва електронния диференциал (EDS) и е съставна част на електронната стабилизираща програма (ESP). Деактивирането на регулирането на приплъзването е възможно чрез ESP-ключа.

На моята кола има такава система и в този сняг се справя доста добре, мисля и че повечето Алфи я имат. Относно ESP съм сигурен дали има но има една система VDC, която мисля действа аналогично :) дано съм бил полезен ...

Казваш, че имаш ESP? Коя година е 166-ата?

p3shku
07-01-2009, 04:05
А дали Q2 диференциал би оправил тоя проблем? Ще служи ли един вид като ASR?

Няма да служи като аср. АСР ти отрязва подаването на газ и така намалява превъртането на колелата... колегата много добре го е обяснил по горе ... а Ку2то е парче желязо неподходящо за сняг и лед.... Ку2 е по performance ориентирано... да не ти недозавива по резки завои и при рязко тръгване да разпредели мощноста към колелото с по добро сцепление... като цяло Ку2 е чудна джаджа особено комбинирана с АСР, но подадеш ли му много газ на сняг лед или на хлъзгаво и колелото с по добро сцепление си загуби и то сцеплението :oops: Ку2 се превръща в обикновен диференциал. Тоест ако едното ти колело е на лед а другото на сух асфалт и Ку2 ти е разпределило усилието на макс (мисля 70:30 в полза на колелото на асфалт) и колелото с 30 процента от тягата си изгуби сцеплението цялата тяга се прехвърля на него... Аз си направих безброй експерименти с едно Волво като съм 99% сигурен че е с нещо като Ку2 (торсен) отпред и на сняг и лед не струва... трябва си и нещо което да ти попречи да ръчкаш педала до долу като АСРа.... тва от мен... съжалявам предварително за неточните технически термини но се надявам че цялостно схванахте картинката :gruebel: .... който не е в Wikipedia, Google и тн има доста писано.... аз си загубих около 3 часа :bash:

nightroller
07-01-2009, 08:23
Казваш, че имаш ESP? Коя година е 166-ата?

Съжалявам написал съм го неясно :( не съм сигурен дали имам ESP но със сигурност имам VDC, колата е произведена 2004 година.

nightroller
07-01-2009, 10:37
А дали Q2 диференциал би оправил тоя проблем? Ще служи ли един вид като ASR?

Доколкото съм чел ТоркСензитив диференциала прехвърля въртящия момент много гъвкаво между колелата и предотвратява недозавиването, което е характерно за нашите коли с предно задвижване, т.е. вътрешното за завоя колело му се отнема сила за сметка на външното по такъв начин вътрешното не се стреми да приплъзва и/или да изправя кривата на завоя. Сега някой колеги могат и да не са съгласни но аз мисля, че с мощност до и около 200 к.с. предно задвижване с Торсен диф. е по-добър вариант от задно задвижване :) ... пак :) мое мнение ...

Коки
07-01-2009, 10:38
...дано съм бил полезен ...

Ами полезен си ;) Не си прав само за едно:


...На моята кола има такава система и в този сняг се справя доста добре, мисля и че повечето Алфи я имат...

Ти си с лифта, а в тези преди лифта само в екземпляри от 2002-2003 се появява тук-там по някоя такава система.

Коки
07-01-2009, 10:55
А дали Q2 диференциал би оправил тоя проблем? Ще служи ли един вид като ASR?

Петришки добре го е казал:


Няма да служи като аср. АСР ти отрязва подаването на газ и така намалява превъртането на колелата...

АСР-а отнема газта като усети, че колелата боксуват. Когато нямаш АСР, това се прави с крак - опитваш се да усетиш кога приплъзват колелата и връщаш малко газта. Просто трябва да използваш педала прецизно.

Q2 е съвсем друго - разпределя въртящия момент между лявото и дясното водещи колела и когато едното е с по-малко сцепление насочва повече въртящ момент към другото и така при равни други условия кола с Q2 по-малко боксува от кола без. Това важи за всякакви пътни условия: сухо, мокро, лед - няма значение - Q2 действа по един и същи начин.

Ето тук обаче не си съвсем прав, Петришки:


... а Ку2то е парче желязо неподходящо за сняг и лед....
:oops: Ку2 се превръща в обикновен диференциал...

Q2 не е панацея, но подобрява поведението на автомобила при всякакви условия и съответно кола с Q2 винаги ще се държи по-добре от кола без Q2. На излъскан лед вероятно разликата е минимална, но все пак има.

pinko
07-01-2009, 11:30
@p3shku

Много странни хора сте някои - чели нещо и веднага знаете повече от човек, който го е изпитал. Същата работи и ония клавиатурни рацери от БМВ - виждали са 750i само на картинка, но знаят много по-добре от мен как върви и как се държи на сняг. А аз съм минал с тая кола над 500 км точно в снеговете по Коледа и Нова година.

От 1 година карам 166 2.4 жтд с Q2 диференциал и съм убеден, че на сняг и лед си действа перфектно - даже изключвам тракшън-контрола за да върви по-добре.

Разберете, понякога в интернет пише доста глупости. Ако Торсен-диференциалите не вършеха работа, едва ли Ауди или Ланча или Субару или Митсубиши биха ги използвали при ралиджийските си автомобили (които доста се карат и на сняг и лед).

p3shku
07-01-2009, 12:19
@p3shku

Много странни хора сте някои - чели нещо и веднага знаете повече от човек, който го е изпитал. Същата работи и ония клавиатурни рацери от БМВ - виждали са 750i само на картинка, но знаят много по-добре от мен как върви и как се държи на сняг. А аз съм минал с тая кола над 500 км точно в снеговете по Коледа и Нова година.

От 1 година карам 166 2.4 жтд с Q2 диференциал и съм убеден, че на сняг и лед си действа перфектно - даже изключвам тракшън-контрола за да върви по-добре.

Разберете, понякога в интернет пише доста глупости. Ако Торсен-диференциалите не вършеха работа, едва ли Ауди или Ланча или Субару или Митсубиши биха ги използвали при ралиджийските си автомобили (които доста се карат и на сняг и лед).

Виж сега на Алфата нямам Ку2... Твоите постове по принцип ги чета винаги с много внимание и респект само че ти явно не си допрочел моя пост.... чел съм как работи Ку2 щот ми е било интересно, а извода че не върши работа на сняг го казвам след като съм карал Волвото за което си мисля че е с такъв диф... на не толкова хлъзгаво при изключен АСР и тракшън като му набиеш газта се усеща как ту едното колело превърта ту другото.... И определено тва Ку2 на Connor (Който обича да натиска педала до долу както съм забелязал от постовете му) няма да му свърши работа за сняг и лед щото неминуемо ще загуби сцепление и на двете колела поради огромния въртящ момент.... пак повтарям на сняг и лед... при други условия със сигурност е страхотно, а пък и аз мога да потвърдя... стига Волвото да е с торсен... така че не ми казвай кво съм виждал на картинка и кво не и знам че ти си тука един от ветераните с 166 ама малко уважение и към по младите няма да е лошо...

И сега към Коки... Като казвам че е парче желязо не искам да го обиждам или умаловажавам нещото :grin: ... просто исках да кажа че не е електронно ами е механична част... нито една от системите за сигурност не е панацея. тва предполагам всички го знаем...

А аз мога да заведа който поиска на една уличка в кв Лагера кадето има такъв лед че с Ку2 при скорост 15-30 ако се опиташ да земеш завоя и да подадеш газ просто няма да има значение с торсен ли си или без а ще си се нахакаш в отсрещния бордюр поради НЕДОЗАВИВАНЕ.

И сега да поясня нещо при първа финансова възможност си слагам Ку2 щото съм съвсем наясно с качествата му.

Коки
07-01-2009, 13:07
...аз мога да заведа който поиска на една уличка в кв Лагера кадето има такъв лед че с Ку2 при скорост 15-30 ако се опиташ да земеш завоя и да подадеш газ просто няма да има значение с торсен ли си или без а ще си се нахакаш в отсрещния бордюр поради НЕДОЗАВИВАНЕ...

На гладък лед сцеплението е близо до нула. Естествено, че нищо не помага при нулево сцепление. Само че Конър, както и аз, караме колите си по най-различни улици, а не само по онази в Лагера. На много места от ляво има киша или лед, а отдясно оголен асфалт или утъпкан сняг. След 50 метра обстановката се сменя и т.н. Така че Ку2-то може много да помогне при зимни условия, въпреки че съществуват отделни случаи, в които нищо не помага. Мисълта ми е, че не може да се правят обобщения, базирани на частни случаи, а твоето твърдение звучи именно по този начин.

С други думи, ако Ку2-то ми помага при 90% от хлъзгавите участъци (щото не навсякъде е идеален лед и под двете колела), ебал съм ти тия 10%, в които не ми помага - така или иначе обикновеният диф ми помага и в 0% от случаите. Все пак 90% > 0% нали?

Ей затова ще си сложа Ку2 още сега през зимата.

p3shku
07-01-2009, 13:43
На гладък лед сцеплението е близо до нула. Естествено, че нищо не помага при нулево сцепление. Само че Конър, както и аз, караме колите си по най-различни улици, а не само по онази в Лагера. На много места от ляво има киша или лед, а отдясно оголен асфалт или утъпкан сняг. След 50 метра обстановката се сменя и т.н. Така че Ку2-то може много да помогне при зимни условия, въпреки че съществуват отделни случаи, в които нищо не помага. Мисълта ми е, че не може да се правят обобщения, базирани на частни случаи, а твоето твърдение звучи именно по този начин.

С други думи, ако Ку2-то ми помага при 90% от хлъзгавите участъци (щото не навсякъде е идеален лед и под двете колела), ебал съм ти тия 10%, в които не ми помага - така или иначе обикновеният диф ми помага и в 0% от случаите. Все пак 90% > 0% нали?

Ей затова ще си сложа Ку2 още сега през зимата.

И аз за тва ще си сложа Ку2 :)

RoMAN
07-01-2009, 14:29
Мерси за изчерпателните отговори на всички ;) И аз съм фен за Q2, но малко късно се сетих и май за следващата зима ще съм готов :)

p3shku
07-01-2009, 18:59
Тъй като темата се казва "Проблем със снега", кажете как сте разрешили проблема с стелките и снега :) Аз днес мойта кола я суша защото е подгизнала цялата. Имам стелки от мариан, но колкото и да са хубави не помагат за снега :(... дали има някакви гумени стелки като легенчета специално за нашия модел?

qpwo
07-01-2009, 19:22
Аз винаги върху алфа-стелките си имам гумени щото повече ги харесвам. Колата не подгизва, несъбират прахоляк- особенно лятото, лесно се мият..............

p3shku
07-01-2009, 19:40
Аз винаги върху алфа-стелките си имам гумени щото повече ги харесвам. Колата не подгизва, несъбират прахоляк- особенно лятото, лесно се мият..............

Това добре ама от каде си ги взел ква марка са колко камъка струват, специално за тоя модел ли са ... ей такива неща сподели :)

RoMAN
07-01-2009, 19:49
Аз сега ползвам корита....10 лв. 2 бройки. Навсякъде ги има. Хващаш коритото обръщаш го и слагаш обратно и си готов. Няма изпарения няма нищо. Малко са си грознички, ама за зимата се пак...

Lucky
07-01-2009, 22:03
А "TCR" какво е?

На Алфите преди фейса TCS-а е тракшана за боксуването едни го имат други не зависи от първият собственик дали го е желал:disgust: на по новите същото е ASR.
VDC-то е за контрол на стабилността.

p3shku
07-01-2009, 22:52
Аз сега ползвам корита....10 лв. 2 бройки. Навсякъде ги има. Хващаш коритото обръщаш го и слагаш обратно и си готов. Няма изпарения няма нищо. Малко са си грознички, ама за зимата се пак...

Може ли да те помоля да ги снимаш ако не ти е голям проблем

RoMAN
08-01-2009, 00:09
На Алфите преди фейса TCS-а е тракшана за боксуването едни го имат други не зависи от първият собственик дали го е желал:disgust: на по новите същото е ASR.
VDC-то е за контрол на стабилността.

Как можем да разберем, какво имаме и какво нямаме???

RoMAN
08-01-2009, 00:09
Може ли да те помоля да ги снимаш ако не ти е голям проблем

Утре сутринта ще ти ги щракна.

Linkestis
08-01-2009, 00:29
...., кажете как сте разрешили проблема с стелките и снега :) Аз днес мойта кола я суша защото е подгизнала цялата. Имам стелки от мариан, но колкото и да са хубави не помагат за снега .

Е ти не си ли "тупаш" краката като се качваш?
:grin:

p3shku
08-01-2009, 03:01
Е ти не си ли "тупаш" краката като се качваш?
:grin:

Тупам тупам ама беше гьол в колата днес и трябваше с парното да я суша :(

Lucky
08-01-2009, 10:17
Как можем да разберем, какво имаме и какво нямаме???

Значи VDC със сигурност нямаш,имат го само новите от 2003,4 на там мисля.
А TCS или ASR,ако имаш копче до това за резервоара с надпис значи имаш ако е само капаче значи нямаш.Или като тръгнеш да превъртиш гуми и ти светне лампа оранжева колелце боксуващо значи имаш.
Повечето коли които се предлагат на пазара са без.

ACEHOB
09-01-2009, 19:31
Lucky приятелю объркал съм се - TCS е моето.