PDA

View Full Version : Климатика духа ли топло??



kumenov
09-01-2009, 11:04
имам едно питане,когато запаля колата и пусна климатика(не климатроник) ще започне ли да духа топло преди да е загряла колата,в смисъл климатика може ли да духа топло или само студено??

phoenix
09-01-2009, 11:16
отговора е: духа самостудено. За затоплане се ползва охладителната система на мотора. С други думи като загрее водата/антифриза започва да духа топло вътре, климатика/климатроника или каквото там му викате само охлажда или поддържа студеното. При повечето коли е така направено, че при по-ниски температури от примерно 10 градуса(някой по-запознати ще кажатпри точно колко градуса) не се включва каквото и да натискаш в купето.

spe4elist
09-01-2009, 11:50
А като си пуснеш топлото, пуснеш и климатика - идеално изсушава изпотените стъкла!:grandpa:

chico
09-01-2009, 11:56
А като си пуснеш топлото, пуснеш и климатика - идеално изсушава изпотените стъкла!:grandpa:
...И само как "ухае" :) (поне мойта де)...

spe4elist
09-01-2009, 12:07
...И само как "ухае" :) (поне мойта де)...

То си има цяр ...

galinves71
09-01-2009, 16:59
не знам дали работи но градусите му се контролират

victtorbg
09-01-2009, 23:16
отговора е: духа самостудено. За затоплане се ползва охладителната система на мотора. С други думи като загрее водата/антифриза започва да духа топло вътре, климатика/климатроника или каквото там му викате само охлажда или поддържа студеното. При повечето коли е така направено, че при по-ниски температури от примерно 10 градуса(някой по-запознати ще кажатпри точно колко градуса) не се включва каквото и да натискаш в купето.

Явно говориш наизуст.Климатроника контролира и парното и климатика(студеното).Когато климатроник е настроен да духа на джама работи и парно и климатик за да суши стъклото независимо колко градуса е навън.

phoenix
10-01-2009, 12:51
Явно говориш наизуст.Климатроника контролира и парното и климатика(студеното).Когато климатроник е настроен да духа на джама работи и парно и климатик за да суши стъклото независимо колко градуса е навън.
ко речи?
Може ли малко по точно?
Как го суши стъклото? Какво духа на стъклото като е включен климатроника. Това че климатроника може да контролира парното също ми е малко интересно как го прави. Щом говоря на изуст, да те помоля да хвърлиш малко светлина при нас заблудените. И как така климатроника духа топло? При положение, че датчика в огледалото му казва, колко студено е на вън, и че изобщо няма смисъл да се включва.
Разликата между нашите така наречени климатроници и обикновенните климатици, е само в това, че лятото като си пуснеш климатроника, той контролира компресора да се изключи сам, когато тимпитурката в купето стане такава, каквато си я настроил, а обикновенните климатици духат постоянно студено и не можеш да ги настроиш на някакви градуси. Те тва е, топлото си идва от парното винаги и няма нищо общо с климатроника/климатика или както там му викаш.

vlado_iv
10-01-2009, 20:16
phoenix - Може и топлото да се регулира на (auto)
И на някой модели се пуска климатика на топло само но джама (в червения сектор) НО само там.
Двузонов климатик е както тези в домовете и студено и топло да духат.
Просто казано!

trustworthy
10-01-2009, 20:30
Двузонов климатик е както тези в домовете и студено и топло да духат.
Просто казано!

Двузонов КЛИМАТРОНИК е този, който има отделни настройки за ДВЕ ЗОНИ в купето!!! Щофьор и пътник на дясната седалка могат да си избират различни настройки ;)
Нищо вярно няма в това, което си написал за двузоновия!

В темата до момента е станало дума за АВТОМАТИЧЕН КЛИМАТИК - автоматично регулира степените на вентилатора и следи за достигане на зададената температура.

Феникс, на крайно дясно положение на врътката, която задава откъде да духа в купето, се включва автоматично копресорът, вентилаторът на макс степен и парното на 6, без значение какво казва датчикът на дясното огледало. Т.е. идеята е да се изсушат стъклата максимално бързо. При това положение не можеш да задаваш степени на вентилатора. Ако това е имал предвид колегата, тогава е прав.
Иначе при нормален режим на отопление съм забелязал, че ако е включен копресорът, определено не се изпотяват стъклата, макар и да духа топло в купето, докато на изключен компресор не винаги е така.

hristiqn
10-01-2009, 20:42
Ако искате да ви духа топло в колата без тя да е загряла единственият начин е със специални 'печки', ама там цената е много солена ;)

galinves71
10-01-2009, 20:45
мен сякаш понятния термин за който спорите е термотроник имат го волват 97-98г а за това дали работи зимата във функция затопляне не споря но съм по-склонен да вярвам че действа.

vlado_iv
10-01-2009, 20:52
Да АВТОМАТИЧЕН КЛИМАТИК а не двузонов прав си :th_up:

trustworthy
10-01-2009, 21:10
Да АВТОМАТИЧЕН КЛИМАТИК а не двузонов прав си :th_up:

Автоматичният климатик също не топли както домашните. При авто климатиците няма обръщане на режимаите охлаждане/отопление. Духат студено и това е. Разликите идват при самото управление

vlado_iv
10-01-2009, 21:14
е нали там има обрьщане на компресора?

galinves71
10-01-2009, 21:29
има, има

trustworthy
10-01-2009, 21:52
има, има

Има обръщане на режимите ли? При кой модел на алфа го има това?

phoenix
11-01-2009, 10:55
малеееее, аз съм бил говорел наизуст, направо ме хвърлихте в джаза с тези твърдения. Климатик/троник/бабрамбоник... сичкото това духа само и единствено студ. Туй то!!! На позиция ауто и настройка да духа само на стъклото верно светва ламбата вътре все едно компресора заработва, сега дали е така предстои да го проверя. Според мен се включва компресора само ако е над някакви градуси. Повечето пъти като почне потенето е когато вали дъжд, а тогава не е толкова студено... и ако е достатъчно топло би се включил и компресора. За сега, за мен при тези минусови температури просто спира всички други клапи и започва да духа само и единствено на предния джам, силната въздушна струя изсушава джама.
Относно потенето.... егати сложния въпрос на безбройни теми.... нямат край.
Първо си проверете, дали ви работи клапата за циркулацията в купето и дали вкарва въздух от вън. За да не се потят трябва да вкарва въздух от вън.
после проверка на филтъра за входящ въздух. Ако всичко е ок, би трябвало да няма конденз или да е сведен до минимум.
С други думи всички отвори за циркулация на въздуха в купето трябва да са чисти и проходими.

victtorbg
11-01-2009, 13:00
малеееее, аз съм бил говорел наизуст, направо ме хвърлихте в джаза с тези твърдения. Климатик/троник/бабрамбоник... сичкото това духа само и единствено студ. Туй то!!! На позиция ауто и настройка да духа само на стъклото верно светва ламбата вътре все едно компресора заработва, сега дали е така предстои да го проверя. Според мен се включва компресора само ако е над някакви градуси. Повечето пъти като почне потенето е когато вали дъжд, а тогава не е толкова студено... и ако е достатъчно топло би се включил и компресора. За сега, за мен при тези минусови температури просто спира всички други клапи и започва да духа само и единствено на предния джам, силната въздушна струя изсушава джама.
Относно потенето.... егати сложния въпрос на безбройни теми.... нямат край.
Първо си проверете, дали ви работи клапата за циркулацията в купето и дали вкарва въздух от вън. За да не се потят трябва да вкарва въздух от вън.
после проверка на филтъра за входящ въздух. Ако всичко е ок, би трябвало да няма конденз или да е сведен до минимум.
С други думи всички отвори за циркулация на въздуха в купето трябва да са чисти и проходими.

Явно си голям специалист по климатиците,но няма да е лошо да понаучиш това онова преди да напишеш нещо-като например това,че има климатроници които управляват магнет вентилите на парното,или това,че при позиция да духа на джама компресора на климатика се включва независимо колко градуса е навън... и т.н.Това е занаят.

victtorbg
11-01-2009, 13:06
ко речи?
Може ли малко по точно?
Как го суши стъклото? Какво духа на стъклото като е включен климатроника. Това че климатроника може да контролира парното също ми е малко интересно как го прави. Щом говоря на изуст, да те помоля да хвърлиш малко светлина при нас заблудените. И как така климатроника духа топло? При положение, че датчика в огледалото му казва, колко студено е на вън, и че изобщо няма смисъл да се включва.
Разликата между нашите така наречени климатроници и обикновенните климатици, е само в това, че лятото като си пуснеш климатроника, той контролира компресора да се изключи сам, когато тимпитурката в купето стане такава, каквато си я настроил, а обикновенните климатици духат постоянно студено и не можеш да ги настроиш на някакви градуси. Те тва е, топлото си идва от парното винаги и няма нищо общо с климатроника/климатика или както там му викаш.

А да си чувал за променлив обем при копресорите?Как си представяш един компресор да блъска непрекъснато.Вземи прочети и се просвети преди да коментираш нещо което не ти е занаят.

trustworthy
11-01-2009, 13:46
А да си чувал за променлив обем при копресорите?Как си представяш един компресор да блъска непрекъснато.Вземи прочети и се просвети преди да коментираш нещо което не ти е занаят.

Не го нападайте така момчето :) Фениксът даже има режим 'супер сушене' на неговата кола, ама или не го е ползвал никога, или се е заблудил моментно ;)
Иначе, щом ти е занаят, кажи плс, срещал ли си авто-климатик, който да топли, освен да изстудява! Защото, ако беше както твърди колегата galinves71, би трябвало зимно време да капе конденз от изпарителя, ако е в режим на отопление :roll: Аз лично не съм срещал подобен казус, но знам ли. В моят занаят най-малкия компресорен климатик, който съм срещал, е бил с размерите на половин автомобил :unsure:

@Phoenix
Дай да се видим на срещата днеска и да ти покажа какви нечувани опции на климатика имат нашите модерни автомобили :kicking:

victtorbg
11-01-2009, 14:08
Не го нападайте така момчето :) Фениксът даже има режим 'супер сушене' на неговата кола, ама или не го е ползвал никога, или се е заблудил моментно ;)
Иначе, щом ти е занаят, кажи плс, срещал ли си авто-климатик, който да топли, освен да изстудява! Защото, ако беше както твърди колегата galinves71, би трябвало зимно време да капе конденз от изпарителя, ако е в режим на отопление :roll: Аз лично не съм срещал подобен казус, но знам ли. В моят занаят най-малкия компресорен климатик, който съм срещал, е бил с размерите на половин автомобил :unsure:

@Phoenix
Дай да се видим на срещата днеска и да ти покажа какви нечувани опции на климатика имат нашите модерни автомобили :kicking:

Не няма такъв,но не защото е невъзможно."Домашния" сплит климатик има термо помпа,която обръща посоката на дроселиране на хладилния агент и така обръща режимите.При автоклиматика това е ненужно-защо трябва да губи мощност колата да произвежда топло,когато има парно?

Speeder
11-01-2009, 14:48
A какво работи в режима когато ти е студена колата, пуснеш да духа на предното стъкло и веднага започва да размръзва ? Електрически нагревател ли има?

victtorbg
11-01-2009, 15:03
A какво работи в режима когато ти е студена колата, пуснеш да духа на предното стъкло и веднага започва да размръзва ? Електрически нагревател ли има?

Парно и клима едновременно.

Speeder
11-01-2009, 15:21
Добре де, от къде идва топлината за размръзяване като антифриза ти е на -10 примерно, а климатика и той духа на студено.

Не говоря за моята кола, а за такива с климатроници, на които има едно копченце специално за предно стъкло ;)

victtorbg
11-01-2009, 16:25
Добре де, от къде идва топлината за размръзяване като антифриза ти е на -10 примерно, а климатика и той духа на студено.

Не говоря за моята кола, а за такива с климатроници, на които има едно копченце специално за предно стъкло ;)

Идеята е да се суши въздуха,а не да се загрява.Копчето е точно за това.

Speeder
11-01-2009, 17:16
Идеята е да се суши въздуха,а не да се загрява.Копчето е точно за това.

Съгласен съм, но защо размразява и отвън?

phoenix
11-01-2009, 22:26
ок, как се суши въздуха?

trustworthy
11-01-2009, 23:12
ок, как се суши въздуха?

Вследствие изпарението на агента в топлообменника в купето, въздухът се охлажда, влагата в него кондензира по топлообленника. Затова блатясват климатиците лятно време, а дренажът, който капе извън купето е за да отвежда конденза

phoenix
11-01-2009, 23:18
ти недей дава жокери, щото днес видяхме, че не се включва компресора. Нека господина дето разбира ни обясни физичните закони дето стават като се включи климатика:bounce8:, аз слушам, винаги съм съгласен да призная грешката си, ама нека ми се обясни, като на нормален човек, а не щото така казва някой. Искам обяснение + физика пор фавор!

Speeder
11-01-2009, 23:46
Съгласен съм, но защо размразява и отвън?

А по моя въпрос нещо? Просто ми е интересно дали има ел. нагревател под предния прозорец :roll:

trustworthy
12-01-2009, 11:12
Фениксе, какви физични закони търсиш толкова, бре :) Нали на импровизираната научна среща вчера пред вас стана ясно, че климатъкът дава в най-добрия случай около 7 градуса температура на въздуха на изхода от топлообменника. Видя вчера, че при 0 градуса не се включи, което е обяснимо - за какво му е на компютърът въздух от климатика, след като той е сложен в колата ДА ОХЛАЖДА, навън е по-студено от разчетния капацитет на климатика, а и при такива температури се товари компресорчето. Дори и домашните хладилници имат защита за компресорите да не се стартират при под +5 градуса, ако не се лъжа. Сушенето на стъклата идва като бонус в пролетно-есенните периоди :cheers:
Самият термодинамичен цикъл е изпълним при ограничен температурен диапазон, който е следствие на свойствата на хладилния агент.

victtorbg
12-01-2009, 11:19
ти недей дава жокери, щото днес видяхме, че не се включва компресора. Нека господина дето разбира ни обясни физичните закони дето стават като се включи климатика:bounce8:, аз слушам, винаги съм съгласен да призная грешката си, ама нека ми се обясни, като на нормален човек, а не щото така казва някой. Искам обяснение + физика пор фавор!

Ти добре ли си?

victtorbg
12-01-2009, 11:24
А по моя въпрос нещо? Просто ми е интересно дали има ел. нагревател под предния прозорец :roll:

Аз лично не съм попадал на такъв случай,но и не съм се заглеждал.От такъв нагревател би имало смисъл ако е много мощен за да размрази стъклото веднага,т.е. преди да е загрял мотора поне малко за да започне да работи парното.

phoenix
12-01-2009, 11:27
Добре де, аз за себе си знам, мисля и ти знаеш, просто исках господина дето това му е професията да обясни някак по-научно му за какво става дума, щото ние говорим наизуст.
Все пак отговора на въпроса на темата: "Климатика духа ли топло??" Отговора е НЕ.
Коворим за автомобилни климатици, не за домашни и други разни. Като за автомобил приемаме леките автомобили, а не разни камиони и подобни возила за по няколко стотин иляди пари.

victtorbg
12-01-2009, 11:32
Добре де, аз за себе си знам, мисля и ти знаеш, просто исках господина дето това му е професията да обясни някак по-научно му за какво става дума, щото ние говорим наизуст.
Все пак отговора на въпроса на темата: "Климатика духа ли топло??" Отговора е НЕ.
Коворим за автомобилни климатици, не за домашни и други разни. Като за автомобил приемаме леките автомобили, а не разни камиони и подобни возила за по няколко стотин иляди пари.

Още малко да взема да те науча на занаят,а?

galinves71
12-01-2009, 13:09
ей ако сте заедно сигурно щеше да хвърчи перушина.абе квото и да духа не загрее ли мотора няма топло.

phoenix
12-01-2009, 14:01
Още малко да взема да те науча на занаят,а?

Както казах, аз съм любознателен, научи ме на тез дреболии как стават в колите. Винаги съм съгласен да призная грешката си.
п.п.
Примерно колегата по-горе ми даде една различна гледна точка за която не се бях сетил и си преправих домашното парното с неговия акъл, защото беше прав и се съгласих с написаното от него. Все пак това е форум и има деца дето дават акъл, а не са и виждали примерно що е това компресор в колата. Та от къде да знам ти какъв си. Освен това не съм само аз дето чакаме да се обосновеш.
п.п.2
Да, добре съм!
Щото питаше де :):):)
Викаш сега при минус 5 градуса компресора бачка а? като натиснеш копчето... хм интереснооо.
Нали говорим за Алфи?

galinves71
12-01-2009, 14:32
Както казах, аз съм любознателен, научи ме на тез дреболии как стават в колите. Винаги съм съгласен да призная грешката си.
п.п.
Примерно колегата по-горе ми даде една различна гледна точка за която не се бях сетил и си преправих домашното парното с неговия акъл, защото беше прав и се съгласих с написаното от него. Все пак това е форум и има деца дето дават акъл, а не са и виждали примерно що е това компресор в колата. Та от къде да знам ти какъв си. Освен това не съм само аз дето чакаме да се обосновеш.
п.п.2
Да, добре съм!
Щото питаше де :):):)
Викаш сега при минус 5 градуса компресора бачка а? като натиснеш копчето... хм интереснооо.
Нали говорим за Алфи?

:cheers:

monimsl
12-01-2009, 17:05
Един въпрос към просветените:Да ползваме ли врътката в най дясна позиция за предния прозорец сега зимата и врътката за градусите на какво да е на студено или топло?

victtorbg
12-01-2009, 18:26
Както казах, аз съм любознателен, научи ме на тез дреболии как стават в колите. Винаги съм съгласен да призная грешката си.
п.п.
Примерно колегата по-горе ми даде една различна гледна точка за която не се бях сетил и си преправих домашното парното с неговия акъл, защото беше прав и се съгласих с написаното от него. Все пак това е форум и има деца дето дават акъл, а не са и виждали примерно що е това компресор в колата. Та от къде да знам ти какъв си. Освен това не съм само аз дето чакаме да се обосновеш.
п.п.2
Да, добре съм!
Щото питаше де :):):)
Викаш сега при минус 5 градуса компресора бачка а? като натиснеш копчето... хм интереснооо.
Нали говорим за Алфи?

Да говорим за Алфи и да,моя бачка.Ако на тебе ти се философства,аз нямам време и желание за това.Колкото до компресорите....ами смятам да съм направил за 10г. достатъчно за да твърдя,че ми е занаят(освен всичко друго което прави студ).

hollyman_R
12-01-2009, 19:11
Един въпрос към просветените:Да ползваме ли врътката в най дясна позиция за предния прозорец сега зимата и врътката за градусите на какво да е на студено или топло?

Еми ето около това се върти целия спор от 2 дни насам и никой не отговаря простичко на този простичък въпрос:((((
Айде бе, капацитети с по 10г. стаж по климатиците и всички други с някакви познания /не влагам никакъв обиден подтекст към колегата по-горе/, отговорете просто и ясно: ПРИ СТУДЕНА КОЛА ЗИМНО ВРЕМЕ И ИЗПОТЕНО ПРЕДНО СТЪКЛО ДА ПОЛЗВАМЕ ЛИ ВРЪТКАТА В НАЙ-ДЯСНА ПОЗИЦИЯ ЗА ПРЕДНИЯ ПРОЗОРЕЦ И ВРЪТКАТА ЗА ГРАДУСИТЕ НА КАКВО ДА Е - СТУДЕНО ИЛИ ТОПЛО И НА КАКВА СТЕПЕН СЪОТВЕТНО?????
Без физични обяснения, агенти и т.н. техн. термини - просто, ако някой знае действително как и е сигурен, да каже конкретно.
И к`ва е тая функция "суперизсушаване", дето я споменахте по-горе някъде...
Предварително благодаря, мерси, грация и данке!!!

trustworthy
12-01-2009, 19:36
Аз, в качеството си на обикновен форумен философ, бих препоръчал ползването на врътката в крайно дясно положение, но трябва да е ясно, че при ниски температури ефектът няма да етака поразителен, защото няма да се включи компресорът. Функцията 'суперизсушаване' е точно това крайно дясно положение на врътката ;)

victtorbg
12-01-2009, 19:50
Еми ето около това се върти целия спор от 2 дни насам и никой не отговаря простичко на този простичък въпрос:((((
Айде бе, капацитети с по 10г. стаж по климатиците и всички други с някакви познания /не влагам никакъв обиден подтекст към колегата по-горе/, отговорете просто и ясно: ПРИ СТУДЕНА КОЛА ЗИМНО ВРЕМЕ И ИЗПОТЕНО ПРЕДНО СТЪКЛО ДА ПОЛЗВАМЕ ЛИ ВРЪТКАТА В НАЙ-ДЯСНА ПОЗИЦИЯ ЗА ПРЕДНИЯ ПРОЗОРЕЦ И ВРЪТКАТА ЗА ГРАДУСИТЕ НА КАКВО ДА Е - СТУДЕНО ИЛИ ТОПЛО И НА КАКВА СТЕПЕН СЪОТВЕТНО?????
Без физични обяснения, агенти и т.н. техн. термини - просто, ако някой знае действително как и е сигурен, да каже конкретно.
И к`ва е тая функция "суперизсушаване", дето я споменахте по-горе някъде...
Предварително благодаря, мерси, грация и данке!!!

Струва ми се,че отдавна беше казано-ДА,МОЖЕ ДА СЕ ПОЛЗВА ПАРНО И КЛИМАТИК.

galinves71
12-01-2009, 20:43
Еми ето около това се върти целия спор от 2 дни насам и никой не отговаря простичко на този простичък въпрос:((((
Айде бе, капацитети с по 10г. стаж по климатиците и всички други с някакви познания /не влагам никакъв обиден подтекст към колегата по-горе/, отговорете просто и ясно: ПРИ СТУДЕНА КОЛА ЗИМНО ВРЕМЕ И ИЗПОТЕНО ПРЕДНО СТЪКЛО ДА ПОЛЗВАМЕ ЛИ ВРЪТКАТА В НАЙ-ДЯСНА ПОЗИЦИЯ ЗА ПРЕДНИЯ ПРОЗОРЕЦ И ВРЪТКАТА ЗА ГРАДУСИТЕ НА КАКВО ДА Е - СТУДЕНО ИЛИ ТОПЛО И НА КАКВА СТЕПЕН СЪОТВЕТНО?????
Без физични обяснения, агенти и т.н. техн. термини - просто, ако някой знае действително как и е сигурен, да каже конкретно.
И к`ва е тая функция "суперизсушаване", дето я споменахте по-горе някъде...
Предварително благодаря, мерси, грация и данке!!!

то като и се даде в червената зона то тя автоматично си включва перка и градуси ако ги е набрала естествено.

phoenix
12-01-2009, 20:52
Разбира се, че трябва да се ползва врътката в крайно дясно положение, нали за това е направена, за да се ползва. И то точно в случаи когато предния джам е запотен. Просто сега зимата ефекта ще е същия, като ак опуснете врътката на 4 и да духа само на стъклото. което си е човъркане по копчетата, и е в пъти по-лесно да се завърти копчето в крайно дясно положение и да издуха конденза от стъклото. Истинския ефект на копчето се забелязва пролетно/есенните дни когато тимпитурката е над 0-та и наистина климатроника прави нещо.

KLM
12-01-2009, 22:04
Значи,моите врътки са по различни.Градусите ми ги изписва на дисплей на всяка врътка.Проблема е,че има две копчета AUTO на първата врътка и нямам представа за какво са.Вече питах в отделна тема,но никой не ми даде смислен отговор.Дано сега чете някой,който е в час.