PDA

View Full Version : Голяма разлика в термометъра



v1mof2
16-01-2009, 12:15
Имам алфа 156 и до преди седмица термотетъра който показва градусите навън си ми показваше абсолютно вярно засичал сум го по външни термометри, от седмица насам нещо му стана... навън е -3 той показва 15c на какво се дължи това?

Tr0ubl3
16-01-2009, 13:05
Провери си датчика който се намира на дясното ти огледало най-отдолу

v1mof2
16-01-2009, 13:46
трябва ли да се свяля огледалото за да се стигне до датчика?

EH4464
16-01-2009, 17:59
трябва ли да се свяля огледалото за да се стигне до датчика?

Само пластмасата тя е на едно две болчета ама не че има кой знае какво да му видиш той си отчита ама не се знае защо грешно като си отидем може да го прегледаме :Lkingsmiley::plane:

v1mof2
16-01-2009, 20:51
Само пластмасата тя е на едно две болчета ама не че има кой знае какво да му видиш той си отчита ама не се знае защо грешно като си отидем може да го прегледаме :Lkingsmiley::plane:

ще го погледнем... странна работа!

AlfaMan
18-01-2009, 01:35
Аз незнам какво има да му се проверява на датчика. Или работи (очита нормални температури) или не работи. Просто трябва да се смени. За съжаление само датчик, наличен никъде не се намира и е само с поръчка за доставка, за която се чака седмица-две. Хайде това не е кой знае какъв голям проблем ама цената е нещо от рода на 50+ лв. , което вече е проблем, защото за моите разбирания това е потресаваща цена за един терморезистор. Имаше писано тук във форума (потърси го) по въпроса и как срещу 5 лв. за термометър от Метро се решава проблема, като му се вземе датчика.

v1mof2
18-01-2009, 12:17
Аз незнам какво има да му се проверява на датчика. Или работи (очита нормални температури) или не работи. Просто трябва да се смени. За съжаление само датчик, наличен никъде не се намира и е само с поръчка за доставка, за която се чака седмица-две. Хайде това не е кой знае какъв голям проблем ама цената е нещо от рода на 50+ лв. , което вече е проблем, защото за моите разбирания това е потресаваща цена за един терморезистор. Имаше писано тук във форума (потърси го) по въпроса и как срещу 5 лв. за термометър от Метро се решава проблема, като му се вземе датчика.

то взе че се оправи... ще го следя да видя дали пак ще почне да се прецаква.... странна работа... можеби от някоя дупка се е размърдал нещо!

AlfaMan
18-01-2009, 15:43
Той и моя е така един ден работи, после наработи и показва някакви минусови температури, когато отвън е +, ама ще го сменям чак на пролет, че тогава ще ми трябва, защото доколкото знам климатика не включва при по-ниски температури от 15 градуса (може и да се бъркам де). Отварях огледалото и то няма наистина какво да му се се поправя - сменя се

v1mof2
18-01-2009, 15:58
Той и моя е така един ден работи, после наработи и показва някакви минусови температури, когато отвън е +, ама ще го сменям чак на пролет, че тогава ще ми трябва, защото доколкото знам климатика не включва при по-ниски температури от 15 градуса (може и да се бъркам де). Отварях огледалото и то няма наистина какво да му се се поправя - сменя се


ами ако и при мен е така ще те има предвид да поръчаме заедно или да кажеш като го оправиш дали си заслужава или не

rado_ss
05-02-2009, 22:10
Значи да не отварям нова тема колеги... моя термодатчик покаваше 50 градуса...разглобих огледалото нацяло и извадих съответния терморезистор(премерих го и показваше около 3Ком-а,но не е база за сравнение...нали е развален) накрая на двете жички. И понеже не знаех какъв е точно си купих 2 вида каквито имаше в магазина. Единия е 1Ком а другия 10Ком-а. С този който е 1Ком ситуацията беше същата-50 градуса,а с този който е 10Ком-а мислех че показва вярно ама с течение на времето се оказа че не е точно така. А след като го сложих на мястото му,го залях с Poxipol и незнам как ще го разглобя вече,а се оказва че ми показва с разлика горе долу наполовина. Т.е. ако вънка е 12 градуса ми показва че е 6 градуса...
Та въпроса ми е - някой знае ли точно колко е съпротивлението на този терморезистор. Колата е Алфа 156/99г/2.4ЖТД/136к.

rado_ss
06-02-2009, 10:30
Значи колеги,не показва наполовина градусите както предполагах,а с разлика точно 7градуса надолу. Ето днес ми показва 3 градуса,а реално е 10. Вчера ми показваше 7 а реално беше 14 градуса. Това е с терморезистора,който е 10килоома. А с 1килоом резистора...даваше ми постоянно +50 градуса темп :)
Хммз някой който разбира повече от тези работи може ли да ми помогне след описаното от мен - колко точно килоом-а трябва да ми е резистора?

AlfaMan
06-02-2009, 22:56
Мисля, че става дума за абсолютно същия датчик и решението е дадено тук http://www.fiat-bg.org/forum/viewtopic.php?t=36741 срещу 1.03лв и малко сръчност :-) Разбира се това е само ако датчика е извън строя, а не е контактен проблем - в един от началните постове е описано как се проверява дали е повреден датчика. А ето го и самия датчик http://www.electroninvest.com/shop/items/sensors/tempts.pdf

rado_ss
07-02-2009, 12:14
Благодаря колега :beer: Макар че и моя го взех за 10Кома...ама като не ми казаха при каква темп :-)
Ами освен да пробвам точно с модела терморезистор с който го е направил колегата от фиат форума. Отивам да го търся и ще напиша като го пробвам какво е станало.

П.С. Не че не мога да отида до някоя морга да си взема датчика,но мен лично ме сърби сам да си го направя...някак си се чувствам по "задоволен" :D