PDA

View Full Version : Нещо като казус за мнения и обяснение?!?!?!?



ФЕРАРИСТ
19-01-2009, 22:26
Интересува ме как се процедира във следния случай......Роден в България, българин(щото може и да не е), има френски, немски или мозамбишки паспорт и гражданство, както и шоферска книжка от съответната страна.....има и ЛК от БГ......спират го куките - той дава БГ ЛК и чужда книжка - няма българска......направил е нарушение......Какво прави куката????? (варианта с подкуп отпада)

SFINKS
19-01-2009, 22:33
е много сложно , пише му акт по данните от личната карта

ФЕРАРИСТ
19-01-2009, 22:35
Точки мочки?

soldier
19-01-2009, 22:41
Един приятел има английска ШК, както и БГ таква. БГ книката му я взеха и сега като е в БГ си кара с английската и им казва пишете акт ето ви данни на книжката и това е. Защото по законодателство ШК се води документ за самоличност

Kuku
19-01-2009, 22:42
Само пари - няма от какво да му вземе точки :?

SFINKS
19-01-2009, 22:59
Един приятел има английска ШК, както и БГ таква. БГ книката му я взеха и сега като е в БГ си кара с английската и им казва пишете акт ето ви данни на книжката и това е. Защото по законодателство ШК се води документ за самоличност

приятелят ти е имал късмет че е попаднал на да не казвам какви полицаи . точно в неговият случай един малко над средното интелигентен полицай ще му поиска лична карта и ще му напише акт.

ФЕРАРИСТ
19-01-2009, 23:17
Добре де, защо тогава у нас не процъфтява бизнеса с македонски, албански и прочее ШК-та, щото по тая система, ако ще и с 200 да си превишил скороста, не мое да ти вземат книжката......пък иначе глобите все още не съществува реален начин да ги сдъбират на 100%, плюс това не мога да се сетя те, или и още нещо в данъчните имаха давност.....

soldier
19-01-2009, 23:25
Добре де, защо тогава у нас не процъфтява бизнеса с македонски, албански и прочее ШК-та, щото по тая система, ако ще и с 200 да си превишил скороста, не мое да ти вземат книжката......пък иначе глобите все още не съществува реален начин да ги сдъбират на 100%, плюс това не мога да се сетя те, или и още нещо в данъчните имаха давност.....

Сега мислят да въведат нов закон в ЕС при който ако направиш нарушение в БГ и те снимат с камера, а ти си с немски номер, направо ти изпращат глобата в германия и те друсат по немското законодателство, ма не знам дали ще стане това.

ФЕРАРИСТ
19-01-2009, 23:26
Сега мислят да въведат нов закон в ЕС при който ако направиш нарушение в БГ и те снимат с камера, а ти си с немски номер, направо ти изпращат глобата в германия и те друсат по немското законодателство, ма не знам дали ще стане това.
Не - няма да стане.......

Kuku
19-01-2009, 23:27
Добре де, защо да му иска лична карта и да му джаса акт на нея, като човека се легитимира с шофьорската си книжка?
Тя е документ за самоличност, удостоверява ли самоличността му - удостоверява! Има ли СУМПС - има!
Каква лична карта, като той може изобщо да не е български гражданин :idea:

ФЕРАРИСТ
19-01-2009, 23:57
Добре де, защо да му иска лична карта и да му джаса акт на нея, като човека се легитимира с шофьорската си книжка?
Тя е документ за самоличност, удостоверява ли самоличността му - удостоверява! Има ли СУМПС - има!
Каква лична карта, като той може изобщо да не е български гражданин :idea:
Ми нали уж може да иска да я види, имал уж това право.....макар че това е малко тънка материя, на теория ако аз съм от зимбабве, но имам БГ книжка, ако той ми иска лична карта, аз мога да му кажа че нямам, щото имам зимбабвииски паспорт, а той може да няма право да ми го иска, щото аз все пак съм се легитимирал с ШК......
Прав ли съм или нещо логиката ми куца.....

proper
20-01-2009, 01:00
Половината ми приятели, които са учили в Англия си извадиха книжки от там.
НО!!! при ваденето ти ВЗИМАТ Българската книжка. Редно било да имаш само една валидна Европейска книжка. НА книжката си пише, че е Българин обаче.
Проблема е именно, че май им се разминават редовите глоби....
Те пращат АКТ-та там където той се води на отчет като водач....поне така се твърди.
Те си карат тука така и досега не съм чул някой нещо да е платил...принципно се пращало там......ама дали стигааа.....като си ходят там, никой не ги е търсил за глоби..... факт е, че си карат спокойно и умишлено определено са го направили това със замяната.
Рано или късно и това ще се оправи де.

pavlin
20-01-2009, 06:06
Абе интересна е психологията на българина. Не знам защо някои хора губят толкова много време и усилия за да измислят начини за заобикаляне на закона. Абе не е ли по лесно да си караш по законния ред и да ти е мирна главата.

ФЕРАРИСТ
20-01-2009, 09:02
Абе интересна е психологията на българина.
Такава му е наложена......най - лесния начин да създадеш чуство за беззаконие е да създадеш маса закони който са неприложими, и всеки има усещането че закона е едва ли не нещо което не се спазва.....още по интересно става когато ги изкове някой който направи толкова много вратички в него.....

VFTI
20-01-2009, 11:31
Аз имам приятел също в Англия...То в днешно време кой ли няма такива познати/приятели...

Та и той е само с англ. шоф. книжка.. В Бг му се случиха няколко дребни нарушения- излизане от бензиностанция от входа, навлизане в забранена улица....и някакво превишение на скоростта имаше-15-20км градско...Той е от Бургас...

Та вече мина почти една година и не е получил нито акт, нито глоба в Англия нито нищо....

Доколкото съм чувал- логиката е такава, че за дребните нарушения за малко пари не се пращат глоби, защото разходите по изпращането на тези актове и глоби до Англия в конкретния случай са по-големи от самата глоба... Реално незнам дали е така или просто мърлявата" ни администрация не и се занимава да разпраща глоби из ЕС (което предполагам се изисква доста време и разлчни документи), вместо да си пият кафенцето...

Бобби
20-01-2009, 11:40
Ще взема да ида у Сомалия...да изкарам още една книжка...е това е решението!!!...стига съм им давал парици на катаджиите:)

v1mof2
20-01-2009, 12:18
Според мен винаги трябва да имаш ЛК защото на нея има и адрес , а на ШК няма ! и можеби като те спрат и нямаш ЛК а имаш ШК може и да се заядат! или по скоро ако те спрат на улицата като си пеша и ти искат ЛК не можеш да им покажеш ШК точно заради това че няма адрес в нея!

Pinky
20-01-2009, 12:29
Трябва да им покажеш документ за самоличност. Всички други твърдения са гадаене.

Kuku
20-01-2009, 12:29
Разликата е точно адреса, НО реално при проверка за удостоверяване на самоличността или съставяне на акт, адреса какво ги интересува?!
Точно за това шофьорската книжка Е документ за самоличност ;)

proper
20-01-2009, 12:29
Според мен винаги трябва да имаш ЛК защото на нея има и адрес , а на ЩК няма ! и можеби като те спрат и нямаш ЛК а имаш ШК може и да се заядат!

Не колега. По закон и шофьорската книжка е документ за легитимация и е достатъчен при проверка на органите. Отделен въпрос е кое как се прилага.

Аз веднъж в банка извадих неволно книжката си вместо картатаи момичето ми поиска лична карта, но на мен ми беше ден и реших да се заяда. След малко лутане и идване на "шефката", търсеха основание да ми откажат, не намериха и ми признаха и само книжката. Така, че явно може и така. Въпреки, че аз винаги си нося личната карта :)

В България е голяма каша и всеки си прави и иска каквото си прецени.
В БТК офис за местене на телефонен пост, ми поискаха копие на Нотариален Акт!!!!!!!!
Няма да казвам какъв скандал последва от моя страна. Поисках им удостоверение по закона за съхранение и ползване на лични данни и решение на Управителния орган на фирмата за събиране на копия от Нотариални Актове и след като не "намериха" ми се извиниха, че даже и някъв бонус искаха да ми дадат за извинение, но отказах.

Бобби
20-01-2009, 12:53
Разликата е точно адреса, НО реално при проверка за удостоверяване на самоличността или съставяне на акт, адреса какво ги интересува?!
Точно за това шофьорската книжка Е документ за самоличност ;)
..ако ти пишат фиш!..(незнам, дали още съществуват?)
..им трябва адрес!!!
Доста парички съм спестил с фалшив такъв...

Kuku
20-01-2009, 12:56
Чакай малко, нали точно за това става дума - имаш документ за самоличност, имаш и книжка, т.е. едно и също - изряден си!

Бобби
20-01-2009, 13:02
Чакай малко, нали точно за това става дума - имаш документ за самоличност, имаш и книжка, т.е. едно и също - изряден си!
...аха!....:Suicide:

Kuku
20-01-2009, 13:17
Е, не е ли така?

търтей
20-01-2009, 13:18
сумпс няма адрес на него

Kuku
20-01-2009, 13:31
Е?
Къде в закона пише, че трябва да си легитимираш И местоживеенето, освен самоличността?
Нали за това е "документ за самоличност", а НЕ "докуметн за самоличност и местоживеене"!

търтей
20-01-2009, 13:39
никъде
ама на атко пише адрест :)
и кукалеросите зяпкат ЛК то и реват ако го нямаш

Бобби
20-01-2009, 15:26
И какво се получи?
ДА ама НЕ!

proper
20-01-2009, 17:07
КАТ-аджия не може да ти иска лична карта. Ако настоява, го молиш учтиво за разрешение да си бръкнеш в джоба и да извадиш GSM-а, от който искаш да регистрираш в полицията "така поставения проблем" и че не ти зачитат книжката за документ за легитимация......повярвай работи.

П.С. а ти ако не ти е симпатичен полицая наистина можеж да го помолип за номера му и да подадеш сигнал по телефона или на на "Не на корупцията" хотлайн-а :)


------------------------------------------------------------


Какво означава "Документ за самоличност". Кои са българските документи за самоличност.


Законът за български документи за самоличност д ва следното определение: "Документ за самоличност" е удостоверителен документ, издаден от компетентните органи на Република България с цел индивидуална идентификация на българските и чуждестранните граждани.

Българските документи за самоличност с : лична карта, паспорт (включително дипломатически паспорт, служебен паспорт, моряшки паспорт, военна карта за самоличност) свидетелство за управление на моторно превозно средство.

Българските документи за самоличност с собственост на държавата. Издават се от Министерството на вътрешните работи (лична карта), Министерството на външните работи (паспорт), Министерството на транспорта (свидетелство за управление на МПС) и Министерството на отбраната (военна карта за самоличност).

Личната карта е основен идентификационен документ за самоличност, валиден на територията на Република България или на територията на друга държава съгласно международни договори. Всеки български гражданин има право с лична карта да напуска страната и да се завръща в нея през вътрешните граници на Република България с държавите - членки на Европейския съюз.

Паспортът е документ за преминаване на държавната граница на Република България и за пребиваване извън страната. Издава се със срок на валидност 5 години. Паспортът важи за идентифициране на самоличността и на територията на Република България. Паспортът съдържа електронен носител на информация, в който освен данните на документа се съдържат и пръстови отпечатаци и биометрични данни за притежателя на документа.

Свидетелството за управление на моторно превозно средство е индивидуален удостоверителен документ за правоспособност за управление на МПС и служи като идентификационен документ за самоличност на територията на Република България.

Българските документи за самоличност с държат следните задължителни лични данни: имена; дата на раждане; единен граждански номер (или личен номер за чужденец); пол; гражданство. Заявлението за издаване на документи за самоличност и исква повече информация (като данни за семейството, образование, постоянен адрес и т.н.). Всеки български гражданин е длъжен да посочи избрания от него постоянен адрес, на който да получава официални съобщения от органите на държавната администрация и от органите на съдебната власт. Не е задължително постоянният адрес да съвпада с настоящия адрес.
------------------------------------------------------------

т.е на територията на Република България шофьорската книжка си е документ за легитимация!!!!

Но из Евро Съюза за БГ гражданин е нужна лична карта.

pavlin
20-01-2009, 17:36
Такава му е наложена......най - лесния начин да създадеш чуство за беззаконие е да създадеш маса закони който са неприложими, и всеки има усещането че закона е едва ли не нещо което не се спазва.....още по интересно става когато ги изкове някой който направи толкова много вратички в него.....

Те законите добре са написани ами няма кой да ги прилага. И ние само си приказваме за законност когато нещо лично ни засяга, обаче ако може да минем метър си затваряме очите и си викаме ами тя държавата такава.

proper
20-01-2009, 17:36
Ето и доказателството:

Закона за българските документи за самоличност, към които съвпада и шофьорската книжка:

http://www.mvr.bg/NR/rdonlyres/DCBF5DFE-43CE-4374-881C-61B133D724AF/0/ZBDS_BG.pdf




Чл. 13.
(1) На българските граждани се издават следните документи за самоличност:
1. лична карта;
2. (доп. - ДВ, бр. 108 от 2000 г., в сила от 29.12.2000 г., доп. - ДВ, бр. 29 от 2003 г., в сила от 02.09.2003 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 111 от 2004 г.) паспорт, дипломатически паспорт, служебен паспорт, моряшки паспорт, военна карта за самоличност;
3. свидетелство за управление на моторно превозно средство.

(2) На българските граждани се издават и следните документи за самоличност, заместващи паспорта:


1. (изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 31.10.2007 г.) временен паспорт;

2. граничен пропуск;
3. временен паспорт за окончателно напускане на Република България.





(3) (Нова - ДВ, бр. 108 от 2000 г., в сила от 29.12.2000 г.) Удостоверяването на

самоличността на българските граждани може да става с всеки от документите по ал. 1 и2

Mind_Control
20-01-2009, 18:44
Това и аз съм го чувал и ето тук идва и парадоксът, че не могат да ти напишат акт без адрес. Просто законите са Аферим в България :rotfl::rotfl:


Има едни неща наречени радиостанции, по които чичко полицай се обажда и ти научава и майчоното мляко. Те не са по прости от вас ;) Така че ти му говори, че нямаш лична карта и без адрес не може да ти напише акт...

ja.
20-01-2009, 18:47
Интересува ме как се процедира във следния случай......Роден в България, българин(щото може и да не е), има френски, немски или мозамбишки паспорт и гражданство, както и шоферска книжка от съответната страна.....има и ЛК от БГ......спират го куките - той дава БГ ЛК и чужда книжка - няма българска......направил е нарушение......Какво прави куката????? (варианта с подкуп отпада)

Пише се акт по данните от книжката, ако не е в БГ адреса се праща в посолството и от там на адреса... Ако имаш адресна регистрация и в БГ ще им излезе в регистъра и ще те търсят за акта тук.
Това с посолството обикновенно отпада понеже не им се занимава, но зависи колко е е амбициран полицая.

Пролета имах подобен случай и от там се запознах с тези неща, след разговори с адвоката разбира се.

ФЕРАРИСТ
20-01-2009, 18:50
Ето и доказателството:

Закона за българските документи за самоличност, към които съвпада и шофьорската книжка:

http://www.mvr.bg/NR/rdonlyres/DCBF5DFE-43CE-4374-881C-61B133D724AF/0/ZBDS_BG.pdf




Чл. 13.
(1) На българските граждани се издават следните документи за самоличност:
1. лична карта;
2. (доп. - ДВ, бр. 108 от 2000 г., в сила от 29.12.2000 г., доп. - ДВ, бр. 29 от 2003 г., в сила от 02.09.2003 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 111 от 2004 г.) паспорт, дипломатически паспорт, служебен паспорт, моряшки паспорт, военна карта за самоличност;
3. свидетелство за управление на моторно превозно средство.

(2) На българските граждани се издават и следните документи за самоличност, заместващи паспорта:


1. (изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 31.10.2007 г.) временен паспорт;

2. граничен пропуск;
3. временен паспорт за окончателно напускане на Република България.





(3) (Нова - ДВ, бр. 108 от 2000 г., в сила от 29.12.2000 г.) Удостоверяването на

самоличността на българските граждани може да става с всеки от документите по ал. 1 и2


Инфото което снесе е много полезно, поне за мен......
Един последен въпрос - задължен съм да си нося в себе си документ за самоличност - независимо дали кат или обикновенна кука ми го иска - значи ли това че мое да си нося само ШК с мене, а не ЛК - в смисъл че ако катаджията каже че съм длъжен да нося ЛК винаги, предполагам схващаш.......с 2 думи трябва да имам в себе си документ за самоличност(при проверка на КАТ на пътя, без значение ЛК или ШК е....????

ja.
20-01-2009, 18:59
Инфото което снесе е много полезно, поне за мен......
Един последен въпрос - задължен съм да си нося в себе си документ за самоличност - независимо дали кат или обикновенна кука ми го иска - значи ли това че мое да си нося само ШК с мене, а не ЛК - в смисъл че ако катаджията каже че съм длъжен да нося ЛК винаги, предполагам схващаш.......с 2 думи трябва да имам в себе си документ за самоличност(при проверка на КАТ на пътя, без значение ЛК или ШК е....????

Длъжен си да носиш ЛК винаги с тебе. Ако нямаш могат да те окошарят за 24 часа ;)

proper
20-01-2009, 19:03
Длъжен си да носиш ЛК винаги с тебе. Ако нямаш могат да те окошарят за 24 часа ;)

Това не е верно.
Трябва да носиш винаги в себе си легитимен документ за самоличност...книжката е такъв!
Да, може да си само с книжка в себе си.

НЕ исках да товаря темата и да пускам и становища на евро органите по същите поводи

Kuku
20-01-2009, 19:18
Отива за 24 часа в районното, ако нямаш НИКАКЪВ документ за самоличност!
Може да се легитимираш само с шофьорска книжка, както каза Пропер ;)

DiabL0
20-01-2009, 20:09
и сега в крайна сметка, ние със английските книжки сме си Ок ?!

Мен колкото пъти ме спират, като видят книжката и на момента ме изпращат с пожелания за приятен ден... ?! Може би късмет, ама до сега не са ме спирали за нарушение, и не се е налагало да пишат... Интересното е че един тръгна да се заяжда нещо, колегата му в същото време разглеждаше документите и като видя книжката, намигна на другия и каза да си заминавам?!?!?!?
Кво толкова виждат... деазнанм... и на мен ми е интересно кво ше пишат в акта....
на ШК ми пише адрес, ама в англия.... нека пишат... аз я ида там пак я не....

другото интересно е, сега ако отида в КАТ и кажа че съм си изгубил книжката, дали ще ми изкарат нова ??

proper
21-01-2009, 01:21
..другото интересно е, сега ако отида в КАТ и кажа че съм си изгубил книжката, дали ще ми изкарат нова ??

Не разбира се!!!

Тя е официален документ на правителството (министерство съответно) на Великобритания и както българските документи, така и техните са си собственост на държавата, не на лицето (пише го в закона нашия и по разпоредбите на EU)
Можеш през посолството им тук, но ако не си гражданин на Великобритания, може и с това да имаш проблем.
Потърси в нет-а има мега много инфо, казуси и решаването им...
Същото е и с българи в чужбина...през посолството, ако си набавят необходимите документи за издаване на книжка (има набор от документи) ...всичко е ок.

П.С. :):) ама това са наистина елементарни неща от обща култура дето се казва.....закон...логика...справка с практиките на съдилищата...
Малко съм шокиран от някои тези направо.
Трябва да си знаем правата и законите ей!!!!
Въпрос на чест е до някъде!

DiabL0
21-01-2009, 11:34
Не, не...... не ме разбра правилно....

Идеята ми е за БГ книжка !! Съответно дали КАТ имат начин да разберат имам ли аз английска книжка! Ако нямат (а то сигурно нямат) да си изкарам и една БГ като им кажа че съм си я изгубил .... (хиихи)

proper
21-01-2009, 15:17
Не, не...... не ме разбра правилно....

Идеята ми е за БГ книжка !! Съответно дали КАТ имат начин да разберат имам ли аз английска книжка! Ако нямат (а то сигурно нямат) да си изкарам и една БГ като им кажа че съм си я изгубил .... (хиихи)


ахааа ок. Ако си вадиш БГ книжка, никой няма да проверява за чужда такава....представи си за всеки нов шофер ако се проверява.......

Ако обаче Английската ти е на база БГ книжката и там са ти взели БГ-то.....да КАТ знаят...А и там си подписал един документ при предаването!!!
Ако не си имал книжка в БГ....по-скоро няма да имаш проблем след полагане на изпита съответно..

DiabL0
21-01-2009, 16:31
ахааа ок. Ако си вадиш БГ книжка, никой няма да проверява за чужда такава....представи си за всеки нов шофер ако се проверява.......

Ако обаче Английската ти е на база БГ книжката и там са ти взели БГ-то.....да КАТ знаят...А и там си подписал един документ при предаването!!!
Ако не си имал книжка в БГ....по-скоро няма да имаш проблем след полагане на изпита съответно..

ммм даммм .......
в англия ми взема Българската и на базата на нея ми извадиха английска ...
Да, там подписах някакво стандартно заявление.... ама... това незнамчи че са уведомили българския кат за цялата галимация...

бее аз имам няколко познати катаджий.... ама все забравям да питам...