PDA

View Full Version : Не се включва първата степен на перките на радиатора 156 2.4 JTD



jumena1976
21-01-2009, 20:16
моля за помощ.какво ли не пробваха и не тръгват.С компютара ги вкл. само релето се чува.Мереха релетата здрави,замениха ги с нови без успех.Смених термостат+синия датчик(червения не!)Сега колата поддържа около 85гр. но лятото включва чак към 110гр. високата скорост(каквато е с климатик мисля?)
Нищо не открих като помощ с търсачката
АЛФА 156 2.4JTD. 98г.Благодаря предварително:no:

ФЕРАРИСТ
21-01-2009, 20:24
Има един реостат който е на радиатора - правоъгълен - влизат две жички в него.....

Xtrime7
21-01-2009, 20:27
Има един реостат който е на радиатора - правоъгълен - влизат две жички в него.....

Точно си го казал,и аз мисля че причината е тази за вклю
чването на втора степен направо.

jumena1976
21-01-2009, 20:38
забравих да спомена че и той беше мерен и за сигурност подменен с нов ,мисля че са два и са на рамката на перките ,на радиатора няма нищо

ФЕРАРИСТ
21-01-2009, 20:39
Последно като си го взимах беше 15-18 лв.....заспа работата....

fiore
22-01-2009, 15:38
тръгнете по веригата бе хора. вижте дали отива ток до перката за първа степен, датчик реле, бушон. а не е зле да проверите и дали самият вентилатор работи н а първа степен.

търтей
22-01-2009, 15:40
99% е термосърпотивлението

jumena1976
22-01-2009, 19:12
благодаря за коментарите.Ще се ходи пак по мъките с псевдо ел-техници,че са и много

Pepo
10-06-2009, 16:20
Вадя темата от килера, за да не пускам нова.
Има ли начин да проверя сам дали се включват 1-ва и 2-ра степен на перката за охлаждане на радиатора? Имам предвид дали може да се направи без ползването на лаптопи, екзаминъри и бла-бла...?
Очаквам мнения от колеги които са са го правили :Yoda:

Pepo
15-06-2009, 16:10
Е, няма ли кой?

DerMeister
15-06-2009, 16:18
Е, няма ли кой?
Е то си има и мега тъп начин, в тия жеги я оставяш да работи на място и чакаш първа степен. Ако включва, махаш там реле ли, бушон ли и чакаш втора степен.

П.П. Деца, не правете това в къщи!

Pepo
15-06-2009, 16:26
Е то си има и мега тъп начин, в тия жеги я оставяш да работи на място и чакаш първа степен. Ако включва, махаш там реле ли, бушон ли и чакаш втора степен.

П.П. Деца, не правете това в къщи!
Имах предвид дали няма лесен начин да се тества с подаване на нарежение някъде по веригата или нещо такова...Знам ли и аз :?
Перка се пуска, но как да разбера дали е 1-ва или 2-ра степен, м?

oem
15-06-2009, 16:41
Имах предвид дали няма лесен начин да се тества с подаване на нарежение някъде по веригата или нещо такова...Знам ли и аз :?
Перка се пуска, но как да разбера дали е 1-ва или 2-ра степен, м?

Първата степене много бавна. Даже и не се чува като заврти. Трябва а отвориш капака за да чуеш и видиш. Втората си се чува вече. Тя е като с климатик.

haljscho
15-06-2009, 23:01
Имах предвид дали няма лесен начин да се тества с подаване на нарежение някъде по веригата или нещо такова...Знам ли и аз :?
Перка се пуска, но как да разбера дали е 1-ва или 2-ра степен, м?
Палиш и на студен мотор пускаш климатика, вентилатора рябва да заработи, мериш на клемите трябва да е около 7-волта+- 1-степен

undy
04-05-2010, 17:16
Първата степене много бавна. Даже и не се чува като заврти. Трябва а отвориш капака за да чуеш и видиш. Втората си се чува вече. Тя е като с климатик.
ок,колеги да задам така въпроса:кои могат да бъдат причините за да Не работи само 1-ва степен.и да допълня само,че съм с два реостата.кой за какво е.

pininfarina
04-05-2010, 18:39
ок,колеги да задам така въпроса:кои могат да бъдат причините за да Не работи само 1-ва степен.и да допълня само,че съм с два реостата.кой за какво е.

И за двете степени има две отделни релета, провери ли ги колега?
Намират се до дебитомера под едно черно капаче.

undy
04-05-2010, 19:00
не съм пипал нищо,искам първо да разбера принципа им действие и затова питам,на първо време.значи как да разбирам поотделно,горния е за едната степен,долния за другата.........обратно ли как.......офф аз говоря за реостатите,ми незнам не съм виждал там такова капаче с релета....освен да сляза и още да се пуля

---------- Post added at 19:00 ---------- Previous post was at 18:42 ----------

значи ако говориш за релетата които са отстрани на акумулатора-не съм ги проверявал защото незнам кое за какво е.отгоре на капака е имало написано явно кой за къде е,но при мен се е изтъркало...ако знаеш кои са двата и по-точно кой е за 1-ва степен,мн.ще се радвам

pininfarina
04-05-2010, 19:12
не съм пипал нищо,искам първо да разбера принципа им действие и затова питам,на първо време.значи как да разбирам поотделно,горния е за едната степен,долния за другата.........обратно ли как.......офф аз говоря за реостатите,ми незнам не съм виждал там такова капаче с релета....освен да сляза и още да се пуля

---------- Post added at 19:00 ---------- Previous post was at 18:42 ----------

значи ако говориш за релетата които са отстрани на акумулатора-не съм ги проверявал защото незнам кое за какво е.отгоре на капака е имало написано явно кой за къде е,но при мен се е изтъркало...ако знаеш кои са двата и по-точно кой е за 1-ва степен,мн.ще се радвам


може да не ти отговарят на написаното ако са разкачани едно от друго и след това са наредени произволно. Провери малките червени релета - за по лесно, щом нямаш как да я тестваш ги разменяй едно с друго - еднакви са ;-)
Ако можеш се опитай също така да проследиш кабелите им до перките.

undy
04-05-2010, 19:21
благодаря,отивам да видя какво ще стане и пак ще пиша за резултата:)

хванах ел.техник и той замери въпросните релета и каза,че всички са здрави.така че.......незнам.да не би тия реостати да ме бъзикат........

pininfarina
04-05-2010, 20:02
благодаря,отивам да видя какво ще стане и пак ще пиша за резултата:)

хванах ел.техник и той замери въпросните релета и каза,че всички са здрави.така че.......незнам.да не би тия реостати да ме бъзикат........


Ами като че ли не се сещам за друго колега.
По принцип с диагностична апаратура ожеш да ги активираш софтуерно, но като нямаш под ръка, незнам.
Съжалявам че не можах да ти помогна :-(

dobri_g
05-05-2010, 14:14
благодаря,отивам да видя какво ще стане и пак ще пиша за резултата:)

хванах ел.техник и той замери въпросните релета и каза,че всички са здрави.така че.......незнам.да не би тия реостати да ме бъзикат........

Здравей колега, ако проблема ти е в някой от реостатите най-лесно можеш да провериш като им откачиш кабелите и ги окъсиш. Първо на единия, ако не тръгне перката на първа степен(то тя тогава ще е на макс де, но ще тръгне на градусите за първа степен) пробваш и другия.

undy
05-05-2010, 22:45
мерси колега,утре ще опитам :)

undy
08-05-2010, 14:58
някой може ли да ми даде ел.схема за свързване на въпросните вентилатори,съпротивления,релета и т.н.
и още нещо-има ли някъде датчик който следи температурата и подава инфо на релетата за вкл.на перките на радиатора,освен тоя на термостата(щото проблема не е в него)

undy
09-05-2010, 20:33
http://www.spangerum.com:7080/navi?MOD_COD=116&COUNTRY=099&GRP_COD=104&CAT_COD=T8&SBMK=R&DRIVE=S&MAKE=R&COMM_MODEL=156&ALL_FIG=2&LANGUAGE=3&PREVIOUS_KEY=PARTDRAWDATA&ALL_LIST_PART=0&SB_CODE=-1&KEY=PARTDRAWDATA&PRINT_MODE=0&EPER_CAT=SP&GUI_LANG=3&WINDOW_ID=1&SGRP_COD=9&SGS_COD=1&DRW_NUM=1

двата резистора дали са еднакви,знае ли някой

Mury
12-05-2010, 16:09
Двата резистора са еднакви,и се мерят много лесно,откачаш буксите и мериш с мултицет на зумер,ако не се затваря веригата,резостата е аут.Много е просто,а изписахте хиляди глупости:idea2::idea2::idea2::idea2::idea2:

undy
12-05-2010, 19:31
ок,колега,резостатите са ми здрави.релетата които пускат вентилаторите(пред акумулатора)са здрави.защо при 100 градуса не ми вкл.1-ва степен.да чуя няква неглупост................

plamen76
12-05-2010, 20:49
ок,колега,резостатите са ми здрави.релетата които пускат вентилаторите(пред акумулатора)са здрави.защо при 100 градуса не ми вкл.1-ва степен.да чуя няква неглупост................

Колега погледни над левия фар са буксите за вентилаторите-при мен беше просто клеясала едната (за първата степен)и какви ядове само брах и пари за диагностики ,релета и т.н.

undy
13-05-2010, 16:44
благодарности на колегите,дали ми съвет.след смяна на реостатите(които бяха здрави),слагане и сваляне на една купчина релета+диагностика(на която нищо не излезе),слагах и друг датчик на термостата,но пак същата работа.и след една седмица безсъние се оправи и дойде 1-ва степен.какво се оказа необходимо да се направи ако не работи някоя степен или въобще с две думи за прослувутите вентилатори:
проверка на:
реостатите;
релетата;
датчик/ци на термостата;
съответно проверка на кабелите на всички изброени;
и както казва колегата с последния пост,да се погледнат и буксите около левия фар(аз незнам къде са точно)и още нещо,уреда в купето(при мен специално) до 90 показва точно,но след това показва 3-5 градуса повече.от диагностиката поне тва разбрах:)в крайна сметка неразбрах точно къде е бил проблема.малко кофти,но е гот:)