PDA

View Full Version : шуробаджанащина



Stoyan Georgiev
23-01-2009, 15:46
моля някой да даде точно тълкувание на този тъй преекспониран "термин"

Според мен това е нещото, което дърпа България назад....................

pa4ito
23-01-2009, 18:14
...Според мен това е нещото, което дърпа България назад....................

welcome to the real life... :death:

Stoyan Georgiev
23-01-2009, 18:15
търтей, мирела, ко ш кажте по въпросо

nhg
23-01-2009, 18:40
бе имаше един израз навремето:
'човека е човек, когато е човек на някой човек'...
май доста добре го описва
бтв: имах един колега (бивш), приятел на един от собствениците на фирмата; като влезе в офиса и пита: 'къде е моя човек?' ... сещайте се какво си мислеха другите колеги
сори за оффа

pa4ito
23-01-2009, 21:00
моля някой да даде точно тълкувание на този тъй преекспониран "термин"
...
понеже преди малко нямах време, та сега отговарям по-подробно. :-)
Тъй като не си ходил в казарма, първо ще те запозная с т.нар. "комплекс на старшината". Едно военно подразделение би трябвало да има старшнина, който да отговаря за домакинската част на подразделението. Понеже старшината е с най-нисък ранг, то той понякога си мисли, че никой не го ебава за слива и развива "комплекс на старшината". В следствие на което се изявява като "по-по-най" пред войниците и се прави на много важен, демек от него зависят съдбините на света. Понякога се получава като в поговорката "Царят дава, пъдарят не дава." И тогава трябва да измисляш какви ли не начини, за да умилостивиш старшинката.
Та "шуробаджанащина" е: метод за намиране на подходящ индивид, който да помогне да получиш законно полагащата ти се(понякога не толкова) услуга в институцията в която си ти, така че да избегнеш "комплекса на старшината" да бъде развит към тебе от служителите/ките на същата институция. Обикновено това се случва в държавните институции, където съм имал случаи да се заяждат с мен, ей така без нищо. Особено отвратително е в данъчното.
:prescription:

mochko1
23-01-2009, 22:56
Хората са го казали " С роднини и приятели бизнес не се прави " !!!

Stoyan Georgiev
24-01-2009, 00:13
понеже преди малко нямах време, та сега отговарям по-подробно. :-)
Тъй като не си ходил в казарма, първо ще те запозная с т.нар. "комплекс на старшината". Едно военно подразделение би трябвало да има старшнина, който да отговаря за домакинската част на подразделението. Понеже старшината е с най-нисък ранг, то той понякога си мисли, че никой не го ебава за слива и развива "комплекс на старшината". В следствие на което се изявява като "по-по-най" пред войниците и се прави на много важен, демек от него зависят съдбините на света. Понякога се получава като в поговорката "Царят дава, пъдарят не дава." И тогава трябва да измисляш какви ли не начини, за да умилостивиш старшинката.
Та "шуробаджанащина" е: метод за намиране на подходящ индивид, който да помогне да получиш законно полагащата ти се(понякога не толкова) услуга в институцията в която си ти, така че да избегнеш "комплекса на старшината" да бъде развит към тебе от служителите/ките на същата институция. Обикновено това се случва в държавните институции, където съм имал случаи да се заяждат с мен, ей така без нищо. Особено отвратително е в данъчното.
:prescription:

не бе батко, пропуснал си смисъла на това , което имах предвид

не исках да ми обяснявате термина шуробаджаащина ами по-скоро да вникнем в психологията на българина разчитащ на наще хора ;)

old alfist
24-01-2009, 10:42
Хората са го казали " С роднини и приятели бизнес не се прави " !!!
:bowdown: С малки изключения, ако са ти деца.

fred
24-01-2009, 14:46
Но от друга страна това явление шества по целия свят, не мислете, че някъде го няма.
Вярно е , че при нас е по изявено по ред причини, преди 1989 не беше важно да имаш пари, а беше по важно да имаш връзки и чичо владика, един вид:pimp:.Защото пари може да имаш, ама ако нямаш връзка за нищо не ставаха, е сега да не мислите че 20 години това ще се заличи ей така

nhg
24-01-2009, 14:53
Но от друга страна това явление шества по целия свят, не мислете, че някъде го няма.
.......

лобиране му викат :spell:

pa4ito
24-01-2009, 23:28
не бе батко, пропуснал си смисъла на това , което имах предвид

не исках да ми обяснявате термина шуробаджаащина ами по-скоро да вникнем в психологията на българина разчитащ на наще хора ;)
извинявай, наистина не съм разбрал...
А българина разчита на това защото:
1. така е по-лесно;
2. така ще получи по-качествена услуга;
3. спестява време, пари и най-вече нерви;
4. мисли си че така той е "големия играч";
....
сигурно има и още :-)

fred
25-01-2009, 19:32
лобиране му викат :spell:

По ново му, лобиране

Stoyan Georgiev
25-01-2009, 19:33
извинявай, наистина не съм разбрал...
А българина разчита на това защото:
1. така е по-лесно;
2. така ще получи по-качествена услуга;
3. спестява време, пари и най-вече нерви;
4. мисли си че така той е "големия играч";
....
сигурно има и още :-)

ей това е истината

сега е следващия въпрос - защо се налага да искаме така да правим ?

mochko1
25-01-2009, 20:43
Щото цялата ни държавица е с краката на горе и абсолютно нищо не става по нормалния ред ,за т'ва.

Stoyan Georgiev
25-01-2009, 20:44
Щото цялата ни държавица е с краката на горе и абсолютно нищо не става по нормалния ред ,за т'ва.

А ТОВА ЗАЩО СЕ Е СЛУЧИЛО ?!! !!!!

давайте хора , ей така се стига до истината.........

Furious 155
26-01-2009, 00:06
А ТОВА ЗАЩО СЕ Е СЛУЧИЛО ?!! !!!!

щото едни хора са вкарали едни други хора на едни места и се играе играта "Предай Нататък":excl:

Pebles
26-01-2009, 01:34
А ТОВА ЗАЩО СЕ Е СЛУЧИЛО ?!! !!!!

давайте хора , ей така се стига до истината.........

Като гледам как задаваш въпросите,все си мисля че знаеш отговора....???Защо не ни го разясниш поне малко.......

Stoyan Georgiev
26-01-2009, 09:56
отговора аз не го знам, затова задавам въпроси

Pinky
26-01-2009, 10:56
напомням, че в този раздел офтопикът е крайно нежелателен

Бобби
26-01-2009, 11:31
Айде по темата...за да не ме наказват повече:bangin:
Колко са баджанаците на снимката?

morfius
26-01-2009, 13:03
Тоя термин най-вероятно иде от времето когато фамилиите са били големи, когато родовете още са се тачели и връзките са били предимно по роднинска линия.
А основната му същност е, че ние продължаваме от векове, да мислим за държавата си като за имагинерно понятие, да мислим на едро - нас и тях, да търсим начин да прецакаме "системата"... качества доволно засилени по времето на социълизъмъ, на които плодовете им днес горчат много.