PDA

View Full Version : Стандарти при светлинно регулирани кръстовища?



Z:)m
02-02-2009, 12:50
Въпро са ми е, има ли стандарт за времетраенето на жълтия сигнал на светофара при преминаването от червен към зелен и обратното?
Питам, защото днес попаднах на една статия, в която се обясняваше, как в Италия някакъв служител програмирал жълтия сигнал на светофара да свети 3 сек. вместо стандартните 6 сек и така шофьорите попадали в капан - т.е. при навлизане в кръстовището на жълт сигнал, излизали от него на червен и това се регистрирало от камерите по кръстовищата, след което пък съответните водачи получавали честитки от КАТ.
Има ли подобен стандарт и в БГ или не?
До сега не се бях замислял по този въпрос, но ми се струва (поне в нашия град), че на различните кръстовища времетраенето на жълтия сигнал е различно.

robygas
02-02-2009, 13:01
Снощи беше и в новините. Става дума за уволнени и подведени нод отговорност висши служители, за крупна измама със времето на жълтия сигнал и съответно за МИЛИОНИ евро печалба от актове при снимки от камерите.:sad:

Kuku
02-02-2009, 13:16
Аз съм катастрофирал по подобен начин - жълтия сигнал на двата светофара на кръстовището се застъпват и аз напускам кръстовището на жълто, друг участник навлиза в кръстовището на жълто ииии - ТРЯС :?
Мисля, че няма стандарт по който да се настройват светофарите, НО дори и да има - той очевидно не се спазва :roll:

raiders
02-02-2009, 13:18
В България стандарти...:thumbup:

robygas
02-02-2009, 14:10
Аз съм катастрофирал по подобен начин - жълтия сигнал на двата светофара на кръстовището се застъпват и аз напускам кръстовището на жълто, друг участник навлиза в кръстовището на жълто ииии - ТРЯС :?
Мисля, че няма стандарт по който да се настройват светофарите, НО дори и да има - той очевидно не се спазва :roll:
Не ставаше дума за това, а че хората са разработили цяла схема как светофара да ти показва ,че имаш още време и ти влизаш в кръстовището от твойта страна където имаш още секунди на зелено, да ама камерата отчита ,че си там вече на жълт сигнал. - Много хитро.....щото ти си в нарущение за което не знаеш и не предполагаш а си отнасяш глобата. Следствието е приходи..........

Mury
02-02-2009, 14:31
Не ставаше дума за това, а че хората са разработили цяла схема как светофара да ти показва ,че имаш още време и ти влизаш в кръстовището от твойта страна където имаш още секунди на зелено, да ама камерата отчита ,че си там вече на жълт сигнал. - Много хитро.....щото ти си в нарущение за което не знаеш и не предполагаш а си отнасяш глобата. Следствието е приходи..........

Винаги съм казвал че италианците са живи педераси:dance::dance:

PEPI-2ALFA
02-02-2009, 14:43
Винаги съм казвал че италианците са живи педераси:dance::dance:
Интересното е, че измамата я е открил висш полицейски шеф, но който му направило впечатление драстичното увеличение на нарушенията. Къде ги тия шефове у нас?

ivo_red
02-02-2009, 14:53
Интересното е, че измамата я е открил висш полицейски шеф, но който му направило впечатление драстичното увеличение на нарушенията. Къде ги тия шефове у нас?
На тоя висш шеф сигурно са му отказали да го включат в схемата и им е казал: "Абе, аз що не ви е** в тесните *&^%$" и те така...

The_Game
02-02-2009, 14:59
В Пазарджик ми се е случвало да видя 4 секунди на таймера и настъпвам газта защото знам че г/д като изпише 1 секунда ще навлезна в кръстовището, на 0 обикновенно светва жълто. Абе бетон :D
Обаче като изписа 2 секунди светна жълто и колите чакащи за ляв завой тръгнаха да минават. Спрях с 300 зора точно в/у пешеходната пътека.


Та относно таймерите кога светва жълто ?????

3 -4 секунди когато остават или след като изтекат залените секунди ????

Z:)m
02-02-2009, 15:20
В Пазарджик ми се е случвало да видя 4 секунди на таймера и настъпвам газта защото знам че г/д като изпише 1 секунда ще навлезна в кръстовището, на 0 обикновенно светва жълто. Абе бетон :D
Обаче като изписа 2 секунди светна жълто и колите чакащи за ляв завой тръгнаха да минават. Спрях с 300 зора точно в/у пешеходната пътека.


Та относно таймерите кога светва жълто ?????

3 -4 секунди когато остават или след като изтекат залените секунди ????

Точно на такъв светофар, с таймер, ми писаха акт за преминаване през кръстовище, при неразрешаващ сигнал на светофарната уредба. И аз така бях решил - при 1сек оставащо време навлязох в кръстовището, а според полицаят - трябвало е да спра, а не да премина, знаейки, че след тази секунда ще светне червено. Интересното е, че тогава се обърнах за да видя колко време след изтичането на зеления сигнал ще свети жълто. Е, жълтото светна почти само за миг и веднага червено. На питащия ми поглед, полицая отвърна, че при светофарите с таймери е така. Това всъщност е случката, която провокира днешния ми въпрос, особено пък след като прочетох и гореспоменатата статия.

търтей
02-02-2009, 15:24
изводът е, че ушавите навсякъде са мошеници на дребно и яко захлебват
...

The_Game
02-02-2009, 15:27
изводът е, че ушавите навсякъде са мошеници на дребно и яко захлебват
...


И в крайна сметка таймерите не са за наше улеснение ами за да могат по лесно да ни го вкарват :bowdown:

robygas
02-02-2009, 15:54
Тук не става на въпрос ,че някой глупак ще те спре след кръстовището ,гледайки обратния светофар кога е светнал, и ще почне да се пазари с теб дали си минал на червено или на жълто, а за МИЛИОНИ далавера........

търтей
02-02-2009, 15:56
Тук не става на въпрос ,че някой глупак ще те спре след кръстовището ,гледайки обратния светофар кога е светнал, и ще почне да се пазари с теб дали си минал на червено или на жълто, а за МИЛИОНИ далавера........

а колко мислиш е далаверата на ушавите в България
некви жалки стотина лева?
на секунда? ;) :bowdown:

DerMeister
02-02-2009, 16:03
Имаше някакъв сайт безхаберието.цом алабала, та там може да си откараш цял ден в четене. Една от темите беше за яката далавера с тия таймери. Поръчват ги на по-висока цена отколкото трябва и става голямото лапане. Култовото беше, че в чужбините били доказали, че с таймери катастрофите се увеличават. :dance:

robygas
02-02-2009, 16:11
а колко мислиш е далаверата на ушавите в България
некви жалки стотина лева?
на секунда? ;) :bowdown:
Изобщо не съм сигурен дали мисля.... за тях!!! А бе мисля.......Правя им колите на половин цена. Далаверата е 2- чифта работни обувки за 15 год. ,и невдигане на телефона при нужда.:spell:

stelt
02-02-2009, 19:29
В тая връзка със светофарите, онзи ден в Букурещ ми направи впечатление че изобщо не се включваше жълта светлина на светофарите. От червено се прехвърляше направо на зелено, мисля че на всички светофари беше така. :calc:

soldier
02-02-2009, 19:37
Кофтито е че има 2 вида таймер:
1-Светва жълто като остават около 3-4 секунди и на 0 става червено
2-Жълтото светва след като стане 0 и чак след това червено
Преобладават 2рия тип, тогава не е редно да минаваш на 0сек или по-точно не е в твой интерес!

didod
02-02-2009, 19:45
В тая връзка със светофарите, онзи ден в Букурещ ми направи впечатление че изобщо не се включваше жълта светлина на светофарите. От червено се прехвърляше направо на зелено, мисля че на всички светофари беше така. :calc:


Всички светофари в Италия, които аз съм виждал, са така. От червено- зелено. От зелено обаче- много дълго жълто (със сигурност повече от 6 сек.) и после червено. И никакви таймери.

mordohy
02-02-2009, 20:44
Всички светофари в Италия, които аз съм виждал, са така. От червено- зелено. От зелено обаче- много дълго жълто (със сигурност повече от 6 сек.) и после червено. И никакви таймери.
:thumbup:Така е не само там,а и на много други места.У нас обаче е пълно с капани.Изчислени с математическа точност.Точно от такъв капан сега съм с акт за превишение на скоростта с 24 км/ч.Абе отврат,но ако не постигна друго,поне ще си начешам езика в съда!

mirchozo
04-02-2009, 22:36
Абе това си е поредната простотия в която управниците искат да си докарат някой лев на гърба на данъкоплатците,било то българи,италианци и т.н. Е после как няма да има такива дето искат да минат метър,еле пък в Абсурдистан,дето сме си по природа тарикатлий.