PDA

View Full Version : Най-евтината "Гражданска отговорност" за 2006 г.



User
20-12-2005, 14:55
Здравейте колеги,
Предлагам ви най-евтината Гражданска отговорност за 2006 г. от "Български имоти", които са австрийска собственост. Справка:
http://www.bulgarskiimoti.bg
Предложението:
До 1800 куб. см: 72 лв. С моята отстъпка: 65 лв.
От 2000 до 2500 куб. см.: 92 лв. С моята отстъпка: 85 лв.
Над 2500 куб. см.: 240 лв. С моята отстъпка: 230 лв.
Ако имате интерес, може да вършим работа на срещите на клуба или в центъра.
Аз работя в центъра, до Народния театър.

ДРАЗНИТЕЛ-ка
20-12-2005, 15:27
Добре де,а не можа ли да го напишеш това във вече съществуващите теми,които са безброй за ГО,а трябваше да се отваря поредната такава тема? :shock:

А какво значи"с моята отстъпка"?Ти ги сключваш застраховките и ще ни направиш отстъпка ли,що ли?

User
20-12-2005, 15:36
Точно така. Отстъпката е от собствената ми печалба. Тоест аз се набутвам, но за мен е важен оборотът, а и обичам Алфа Ромео.

75 2.0 turbo
20-12-2005, 19:38
аууу 4е си фен ама :D да се ненадява 4овек на такива хора дето са маи рядкост :roll:

sobieski
20-12-2005, 21:40
Добре де имали някакви по-специални изисквани например като глупостите на булстрат да не минавам на червено, да не карам с превишена скорост.бла бла бла...и като се удариш идват и...-ооооо ти си карал бързо съжалявам ама се оправяй :Topic-is-closed-bg:

stefi
20-12-2005, 22:06
Добре де имали някакви по-специални изисквани например като глупостите на булстрат да не минавам на червено, да не карам с превишена скорост.бла бла бла...и като се удариш идват и...-ооооо ти си карал бързо съжалявам ама се оправяй :Topic-is-closed-bg: Няма по -специални изисквания.Дори може да се плати на вноски като цената не се променя.А към колегата с гражданските- колега ти пак си на печалба! свали още от цената :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

mladej_it
20-12-2005, 23:21
Братле ти на 10 една взимаш без пари предполагам! Но мен слабо ме интересува това, интересувам се само и питам сериозно без шеги и закачки:
1. Има ли някоя фирма която да дава 3-и месечни граждански която и да е и при какви условия?
2.И с новите там закони и простотии трябва ли колата да е на мое име за да и направя гражданска или е както беше досега правят ги без проблем?
3.Каква е гражданската за бус до 8 места или за товарен до 3.5 тона?

ИЗВИНЯВАМ СЕ АКО ПИТАМ И ВАПРОСИТЕ МИ СА РАЗИСКВАНИ ХИЛЯДИ ПЪТИ В ДРУГИ ТЕМИ НО ТАЗИ МИ СЕ МЕРНА ПЪРВА А В МОМЕНТА МИ Е МНОГО ГОЛЯМ ПРОБЛЕМ.( трябва да плащем на няколко коли). :? :( :cry:

valjo
20-12-2005, 23:28
А към колегата с гражданските- колега ти пак си на печалба! свали още от цената :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ми мисля че в това няма нищо лошо! Прави жест, сваля малко от стандартната цена, редно е и за него да има, все пак пише бумаги али бали ...

:respect:

sobieski
21-12-2005, 12:33
Добре де имали някакви по-специални изисквани например като глупостите на булстрат да не минавам на червено, да не карам с превишена скорост.бла бла бла...и като се удариш идват и...-ооооо ти си карал бързо съжалявам ама се оправяй :Topic-is-closed-bg: Няма по -специални изисквания.Дори може да се плати на вноски като цената не се променя.А към колегата с гражданските- колега ти пак си на печалба! свали още от цената :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Да ти кажа честно почнах да се замислям :big_whoops:
Така че ако реша ще ти кажа :wink:

stefi
21-12-2005, 22:33
А към колегата с гражданските- колега ти пак си на печалба! свали още от цената :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ми мисля че в това няма нищо лошо! Прави жест, сваля малко от стандартната цена, редно е и за него да има, все пак пише бумаги али бали ...

:respect:
Съгласен съм :wink:

User
22-12-2005, 08:14
Здравейте,
От вчера "Български имоти" малко повишиха тарифите, след като КФН им направи забележка за ниските цени.
Но аз предлагам същите ниски цени, за моя сметка!
Новите цени са:
До 1500 куб. см.: 72 лв. С моята отстъпка: 62 лв.!
От 1500 куб. см до 1800 куб. см.: 76 лв. С моята отстъпка: 66 лв.!
От 1800 до 2500 куб. см.: 96 лв. С моята отстъпка: 86 лв.!
Над 2500 куб. см.: 260 лв. С моята отстъпка: 235 лв.!
Както знаете "Български имоти" са собственост на най-голямата австрийска застрахователна компания "Винер Щатише".
При интерес, може да вършим работа на срещите на клуба или в центъра.
Аз работя в центъра, до Народния театър.

Lucky
22-12-2005, 08:44
Здравейте,
От вчера "Български имоти" малко повишиха тарифите, след като КФН им направи забележка за ниските цени.
Но аз предлагам същите ниски цени, за моя сметка!
Новите цени са:
До 1500 куб. см.: 72 лв. С моята отстъпка: 62 лв.!
От 1500 куб. см до 1800 куб. см.: 76 лв. С моята отстъпка: 66 лв.!
От 1800 до 2500 куб. см.: 96 лв. С моята отстъпка: 86 лв.!
Над 2500 куб. см.: 260 лв. С моята отстъпка: 235 лв.!
Както знаете "Български имоти" са собственост на най-голямата австрийска застрахователна компания "Винер Щатише".
При интерес, може да вършим работа на срещите на клуба или в центъра.
Аз работя в центъра, до Народния театър.


е дай некъв телефон де :)

SIS
22-12-2005, 09:59
А някой знае ли на Орел какви са цените и префернциите?

santo_traficante
22-12-2005, 10:17
? ????? ???? ?? ?? ???? ????? ?? ?????? ? ?????????????
?? ? 105 ?? ?? 2500 ??? ??? ?? ???? ?????? ??? ? 115?? ??? ???? ?? ?? ???? ?? ????? ? -10% ?? ???????. ?? ????? ?? ? ???????? ???. ?????? ? ?????. ? ? ????????? ??????? ?? ??????:)
________
Swiss Recipes (http://www.cooking-chef.com/swiss/)

mladej_it
24-12-2005, 06:31
извинявам се ,но ще може ли отговор на запитването ми от вещото лице или поне телефон за свръзка :( ?

ДРАЗНИТЕЛ-ка
24-12-2005, 12:34
Оня ден в Метро имаше някаква представителка на SDI(въобще не го знам какво е това,застрахователна компания ли,или верига застрахователни офиси,както пише на визитката :shock: )Та цените,които тя цитира,бяха горе долу същите като на Български Имоти.За до 2500 цената беше 90 и няколко лева.За който си направи ГО,имаше оферта за каско за 28 лева,което покрива щети до 1000 лева.

Безплатен телефон за цялата страна: 0800 11 300 ,за който иска повече информация! ;)

Z:)m
27-12-2005, 10:23
Моята ГО е за 51 лв в Алианц България... Но това естествено важи за нашия град (Кърджали). В Сф предполагам ще е малко по-висока цената, но можете да проверите.
А що се отнася до Автокаското за 28лв, то е в Евроинс. Там ГО е мисля 84лв + безплатен ГТП.

Gogata
27-12-2005, 14:09
В ДЗИ на Пунто 1,1 е 83 лв със включен годишен преглед.А за Алианц незнам какви са тези цени,които споменавате :shock: Днес като проверих беше 67 лв без прегледа,при наличието на 20+ години шофиорски стаж без ПТП ,за същата кола :?

Az4o
27-12-2005, 17:08
Днес направихме застраховката към Алианц - 64лв за Пазарджик .. а и там нали взимат предвид колко се кара колата ала бала .. както и да е аз съм доволен от цената :wink:

valjo
27-12-2005, 17:10
е аз сключих ГО по миналогодишнте условия, а именно без значение къде се кара колата, без значение от броя водачи, без значение броя ПТП и квото и да е , без харти, и квито и простотии да измислят

с моето минало :)
на 67лв :tongue:

и не смао за мен си но и за още 15тина от наште;)

ако оше некой иска, да свирка

alf
27-12-2005, 17:16
това цена за до 1800куб.см...
а като за мен :roll: :?:

valjo
27-12-2005, 18:07
това цена за до 1800куб.см...
а като за мен :roll: :?:
84лв без некви стинки
днес бате Пух си направи

MONI
28-12-2005, 09:08
Вчера пак казаха по БТВ новините от 10 часа, че прекалено ниската гражданска крие рискове, а именно това което и преди си говорехме, че може да фалират компании и сътветно хората с такива граждански да бъдат осъдени да плащат непосилни суми, но всеки в крайна сметка си решава!

П.С. Нямам време да търся и нета ама по спортната част на новините даваха некво яхт съзтезание на което името на яхтата на 2ро място беше Алфа Ромео.....

User
28-12-2005, 09:49
Честита Коледа, колеги!
По обсъжданите въпроси:
1. Да, ниската гражданска крие рискове, но ако е от несигурна компания. В момента "Български имоти" са една от най-сигурните застрахователни компании, тъй като са собственост на "Винер Щатише Груп", която е най-голямата застрахователна компания в Австрия. Скоро "Винер Щатише" ще закупи и "Булстрад", сделката скоро ще бъде финализирана.
2. Винаги е примамливо да сключиш на най-ниската цена и да получиш някакъв бонус, да речем гориво. В крайна сметка ГО покрива щетите на другия водач при ПТП. Нека да се поставим на негово място, обаче! Ами ако и неговата застраховка е сключена при тези дето дават бонус гориво, но после не изплащат щетите? Как ще се почустваме, ако няма кой да покрие щетите ни при евентуално ПТП с любимата ни кола?
Моето мнение е да се залага на сигурното, а не на евтиното от компании, които до 2-3 години няма да бъдат на пазара :!:
Весели празници! :D

BatVas
28-12-2005, 09:57
Да вярно е че собственика на БГ Имоти е най големия Австрииски застраховател, все пак риск винаги има :?
МОНИ - яхтата Алфа Ромео беше първа до онзи ден, ама вчера е изостанала-като сегашния водач може да счупи рекорда за най добро време и да падне за пръв път на този маршрут под 48часа

SIS
28-12-2005, 10:36
Някой знае ли какви са условията на "Орел" за ГО

Dodo 155
28-12-2005, 20:24
... По обсъжданите въпроси:
1. Да, ниската гражданска крие рискове, но ако е от несигурна компания. В момента "Български имоти" са една от най-сигурните застрахователни компании, тъй като са собственост на "Винер Щатише Груп", която е най-голямата застрахователна компания в Австрия. Скоро "Винер Щатише" ще закупи и "Булстрад", сделката скоро ще бъде финализирана.
Пич, точно за Български Имоти недей да говориш, ако ще и Microsoft да са ги купили :wink:
Не искам да ти споменавам, че ГО направена при тях от шофер, който беше виновен, изплатиха колкото за пътната помощ и за шише ракия на едно приятелче, който доста беше пострадал - радиатор, броня, фарове, решетка, престилка и т.н. Сумата, която тия "застрахователи" платиха беше ~116лв. за японска кола 1993г. производство :idea:
На огледа имаше едно "вещо" лице, което каза: "Не е чак толкова зле колата, ще я опънете с козият крак и части 2-ра употреба и ще е готова" :shock: :shock: :shock: Едвам се сдържах да не го убия тоя дърт пергиш :evil: :evil: :evil:
Моят приятел е спокоен човек, но ако това беше моята кола си взимах 116лв. и му сцепвах мозъка :evil: :evil: :evil:
След това приятелчето води някакви дела и писа жалби и в крайна сметка, незнам от къде му изплатиха близо 2000лв. (по оценка на независими експерти) :idea:

Ти на това стабилно финансово състояние ли му викаш :roll: :?
Аз го наричам - БОЛЕН НА ЛЕГЛО СЕ Е*Е :wink:

User
29-12-2005, 09:33
Здравей,
може и така да е станало и това, което е станало е било много гадно, признавам :!: Знам, какво е да ти блъснат любимата машина и някой дърт олигофрен да не иска да ти даде пари :!: Преживял съм го.
"Български имоти" наистина бяха различна компания преди 2-3 години. Обаче колега, откакто ги купиха "Винер Щатише" нещата са различни. Австрийският контрол и начин на работа започва да се чувства все повече, вярвай ми :!:

BatVas
29-12-2005, 10:31
Tа значи - проучих въпроса с БГ Имоти и смятам че са си направили сметката- тази година по ГО сумата на изплатените им щети ще бъде равна приблизително на сумата събрана от премиен приход по ГО - почти - оставили са малък буфер отгоре-това е защото политиката на Винер Щатише е да увеличи пазарния си дял и да има по осезаемо присъствие на българския застрахователен пазар. Може да приемете сумата от разликата между тяхната премия и по високата на другите компании като разходи за реклама. Не е същото, но с ниската премия ще вземат пазар и ще станат много по-популярни, отколкото да вложат 1 000 000 лв в реклама по БТВ и премията им да е 85 лева (знаете колко струва 30сек клип в прайм тайма-особенно преди коледа и нова година) 1 000 000 са 100 000 застраховки с по 10 лв разлика. Пък и те не предлагат 30 лева гориво, или пък двата милиона рекламна кампания на Алианц - просто са предприели друга пазарна стратегия. Следващата година ще оставят ниска премия за клиентите натрупани сега и без произшествия, а за останалите ще е по висока (така ще задържат като клиенти шофьорите за които нямат разходи и биха им усигурили печалба (нискорискови)та целта сега е да имат повече клиенти като база и следващата да предложат ниска премия на нискорисковите шофьори, а останалите пазара сам ще ги разпресели - но те ще имат голяма база данни и портфейл от нискорискови постоянни клиенти.
Та от гледна точка на средносрочно планиране мисля че тези премии са оправдани и логични.
:? :? :D

Dodo 155
29-12-2005, 10:32
Искрено се надявам, но ме притеснява факта, че ГО в момента е 2 пъти :!: :!: :!: по-ниска от миналата година и това много "смърди" :idea:
Дали няма да има сходни случаи като описаният от мен и то масово :?: :roll:
А недай си боже стане непоправимото :?: :roll: :idea:

Lucky
29-12-2005, 11:06
А не мисля просто дойде и при нас реално туй нещо свободен пазар :wink: няма изкуствени тавани и ограничения
всеки сам решава и си поема рисковете,и нормална конкуренция ,а не договорена.

BatVas
29-12-2005, 11:19
А не мисля просто дойде и при нас реално туй нещо свободен пазар :wink: няма изкуствени тавани и ограничения
всеки сам решава и си поема рисковете,и нормална конкуренция ,а не договорена.

Има си достатъчно нормативни ограничения с които застрахователя се съобразява - те са създадени с цел да защитят застрахования и са еднакви за всички - от там нататък -ПАЗАР :D :D :D :D :D

НАРЕДБА
ЗА РЕДА И МЕТОДИКАТА ЗА ОБРАЗУВАНЕ НА ЗАСТРАХОВАТЕЛНИТЕ РЕЗЕРВИ

Приета с Постановление № 19 на Министерския съвет от 1998 г.,
обн., ДВ, бр. 13 от 3 февруари 1998 г., в сила от 7.02.1998 г.,
изм., бр. 17 от 2001 г., в сила от 27.02.2001 г.,
изм. ДВ бр. 9/2002 г.
(отм. ДВ бр. 10/2003 г.)



Раздел I

Общи положения

Чл. 1. С тази наредба се уреждат редът и методиката за образуване на застрахователните резерви.
Чл. 2. Застрахователните резерви представляват гаранция за изпълнение на задълженията на застрахователя към застрахованите по влезли в сила застрахователни договори.
Чл. 3. (1) (Изм. - ДВ, бр. 17 от 2001 г.) Застрахователят образува застрахователните резерви по методи, които е длъжен да представи пред Агенцията за застрахователен надзор заедно с годишния счетоводен отчет.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 17 от 2001 г.) Възприетият метод не може да се променя освен по обективни причини. Промяна се извършва след приключване на финансовата година с предварително разрешение от Агенцията за застрахователен надзор.
Чл. 4. (1) Застраховател, получил разрешение за извършване на застрахователна дейност по раздел I от списъка-приложение към чл. 6, ал. 2 от Закона за застраховането, е длъжен да създаде застрахователни резерви, както следва:
1. запасен фонд;
2. математически резерв (премийни резерви по застраховка "Живот");
3. капитализирана стойност на пенсиите;
4. резерви за предстоящи плащания;
5. пренос-премиен резерв;
6. (Изм. - ДВ, бр. 17 от 2001 г.) други резерви по наредбата, одобрени от Агенцията за застрахователен надзор.
(2) Застраховател, получил разрешение за извършване на застрахователна дейност по раздел II от списъка-приложение към чл. 6, ал. 2 от Закона за застраховането, е длъжен да създаде застрахователни резерви, както следва:
1. запасен фонд;
2. резерв за предстоящи (висящи) плащания;
3. пренос-премиен резерв;
4. (Изм. - ДВ, бр. 17 от 2001 г.) други резерви по наредбата, одобрени от Агенцията за застрахователен надзор.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 17 от 2001 г.) За получаване на разрешение за създаване на резерви по ал. 1, т.
6 и по ал. 2, т. 4 застрахователят представя пред Агенцията за застрахователен надзор общите и специалните условия на застраховката, застрахователно-техническия план и съответния метод, в т. ч. и актюерския, за изчисляване на резерва.
Чл. 5. Застрахователните резерви се изчисляват по всеки вид застраховка, за която е получено разрешение за застрахователна дейност, като частта на презастрахователите не се приспада.
Чл. 6. (1) Когато задълженията по застрахователните договори са в чуждестранна валута, застрахователните резерви се създават в същата валута и се преизчисляват в левове по фиксинга на Българската народна банка към датата на създаването им.
(2) Застрахователните резерви по ал. 1 се покриват с активи, придобити на територията на Република България.
Чл. 7. (Изм. - ДВ, бр. 17 от 2001 г.) Застрахователят изготвя справки за състоянието на застрахователните резерви по образци, утвърдени от Агенцията за застрахователен надзор, и ги прилага към годишния счетоводен отчет, който представя в Агенцията за застрахователен надзор.

Раздел II

Застрахователни резерви и методика за образуването им

Чл. 8. (1) Запасният фонд е резерв, предназначен за покриване на очаквани неблагоприятни отклонения в плащанията на застрахователя по извършваните от него застраховки.
(2) Средствата от запасния фонд се използват в случаите, когато застрахователят изплаща обезщетения за имуществени и неимуществени вреди и застрахователни суми при смърт и злополука, които не се покриват от събраните нето-премии.
(3) Запасният фонд се образува за сметка на положителния технически резултат по извършваните застраховки.
(4) Техническият резултат е разликата между сумата на получените премии по извършваното застраховане и активно презастраховане, увеличена с освободените резерви за пренос-премии и предстоящи (висящи) плащания от минали години, частта от обезщетенията, получени от презастраховане, и получените комисиони от презастрахователи по пасивно презастраховане и сумата на изплатените обезщетения по извършваното застраховане и активно презастраховане, увеличени със заделените резерви за пренос-премии и предстоящи (висящи) плащания за следващата отчетна година, отстъпените премии на презастрахователите, освободените резерви на презастрахователите за пасивно презастраховане и изплатените възнаграждения на застрахователните посредници и на застрахователните помощници (агенти).
(5) Общият размер на запасния фонд не може да надвишава размера на начислените премии през финансовата година, както следва:
1. по застраховка на атомните рискове, застраховка "Гражданска отговорност" срещу замърсяване на околната среда и застраховка на риска "Земетресение" - 500 на сто;
2. по застраховките на самолети и плавателни съдове и по застраховка на земеделски култури срещу риск "Градушка" - 400 на сто;
3. по застраховка "Гражданска отговорност" на собствениците и водачите на моторни превозни средства - 300 на сто;
4. по всички останали застраховки и включени в отговорността на застрахователя рискове - 200 на сто.
(6) Запасният фонд може да се попълва и с част от печалбата по решение на съответния орган на управление на застрахователя.
Чл. 9. (1) Пренос-премийният резерв включва част от постъпилите премии през отчетния период, намалени с калкулираните аквизиционни разноски, отнасящи се за времето между края на отчетния период и датата на следващ падеж на премията или края на застрахователния договор.
(2) Размерът на резерва по ал. 1 се изчислява по един от следните методи:
1. на точната дата - пресмята (изчислява) се частта от премията за следващата година (за оставащия брой дни) до изтичане на срока на договора в съотношение с броя на дните на една календарна година;
2. (Изм. - ДВ, бр. 17 от 2001 г.) на глобално пресметнати части - Агенцията за застрахователен надзор определя процент от всички премии, които се заделят за неизтеклите срокове на застраховките;
3. на частично пресмятане - приема се, че всяка премия е платена в средата на месеца и се пресмята пропорционална част за всеки неизтекъл месец през следващата финансова година;
4. (Изм. - ДВ, бр. 17 от 2001 г.) други методи, одобрени от Агенцията за застрахователен надзор.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 17 от 2001 г.) Ако съотношението на обезщетенията към начислените застрахователни нето-премии надвишава 100 на сто, Агенцията за застрахователен надзор може да разреши резервът по ал. 2 да бъде увеличен с процента над 100.
Чл. 10. (1) Резервът за предстоящи (висящи) плащания се заделя за покриване на щетите и на свързаните с тях разходи, настъпили преди датата на годишния отчет, неплатени към същата дата.
(2) Размерът на резерва по ал. 1 се изчислява по метода "Щета по щета" - очакваният размер на обезщетенията за всяка обявена, но неплатена щета.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 17 от 2001 г.) Размерът на резерва, изчислен по ал. 2, се увеличава с част за настъпили, но необявени щети в процент от застрахователните премии или изплатените обезщетения, съгласуван с Агенцията за застрахователен надзор.
Чл. 11. (1) Математическият (премийният) резерв е разликата между настоящите стойности на бъдещите застрахователни плащания и настоящите стойности на бъдещите застрахователни премии.
(2) Застрахователите изчисляват нето-премиен или цилмеров резерв по застраховките.
(3) Новосъздадените застрахователни дружества през първите 5 години отчитат цилмеров резерв и сторно.
(4) Математическият резерв се изчислява на базата на възприетия застрахователно-технически план - таблица за смъртност, техническа лихва и добавки за разноски.
(5) Математическият резерв е сума от индивидуалните резерви, изчислени поотделно за всяка застраховка, действаща или с изтекъл срок, но с дължими суми на застрахованите или ползващите лица.
Чл. 12. (1) Нетният финансов приход от инвестициите на средствата на математическия резерв се образува като произведение от брутния размер на математическия резерв в течение на финансовата година и разликата между получения действителен процент, намален с техническата лихва.
(2) Сумата за разпределение е не по-малко от 90 на сто от нетния финансов приход.
(3) Разпределението между полиците се извършва на пропорционална база според индивидуалния резерв към датата на разпределението, като се изплаща на застрахованите или ползващите лица или се включва в математическия резерв по договорите.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 17 от 2001 г.) Разликата между сумата за разпределение по ал. 2 и разпределената сума се отнася в резерв за бъдещо участие в дохода (одобрен със заповед на Агенцията за надзор върху застраховането и хазарта).
(5) (Изм. - ДВ, бр. 17 от 2001 г.) Когато процентът на доходност, определен по реда на ал. 2, е по-малък от 50 на сто от размера на техническата лихва, Агенцията за надзор върху застраховането и хазарта дава разрешение част от сумата за разпределение да бъде отнесена в резерв за бъдещо участие в дохода.
(6) (Изм. - ДВ, бр. 17 от 2001 г.) При недостиг на собствени средства за поддържане границата на платежоспособност с разрешение на Агенцията за застрахователен надзор процентът по ал. 2 може да бъде намален.
Чл. 13. (1) Резервът за участие в дохода е размерът на дохода, предоставен за разпределение между застрахованите или ползващите лица, неразпределен между тях при приключване на финансовата година, през която е получен.
(2) Резервът се ползва за покриване на отрицателна разлика по чл. 12, ал. 4 или подлежи на разпределение по застраховките в срок от 5 години.
(3) Неразпределеният резерв в срока по ал. 2 се счита за собствен резерв.
Чл. 14. Капитализираната стойност на пенсиите е резерв, включващ стойността на пенсиите, които застрахователят се е задължил да изплаща в бъдеще, с капитализация.

Раздел III

Застрахователни резерви при презастраховане

Чл. 15. (1) Застраховател, извършващ пасивно презастраховане, отчита частта на презастрахователите в създадените застрахователни резерви за пласираната част.
(2) За непласираната част от презастрахователен договор се създава резерв в размер, пропорционален на непласираната част на самозадържането.
Чл. 16. Застраховател, извършващ активно презастраховане, създава видовете резерви по раздели I и II съгласно условията в презастрахователните договори.

Раздел IV
Правила за покритие
Чл. 17. Застрахователните резерви следва да бъдат покрити с еквивалентни активи, които се показват в отделен раздел в баланса.
Чл. 18. Застрахователят инвестира обвързаните активи по реда на чл.
52 от Закона за застраховането.
Чл. 19. (1) При определяне еквивалентността на обвързаните активи се прилага методът на справедливата стойност по смисъла на Закона за счетоводството.
(2) Когато отчетната стойност по баланса е различна от справедливата стойност, последната се показва в приложение към годишния отчет.
(3) Частта на презастрахователите в застрахователните резерви се включва в обвързаните активи.

pent
29-12-2005, 14:56
http://www.financepartner.bg/compare.html

Много удобна форма за сравнение на различните застрахователи!
Дано не я поствам късно!

pumukle
29-12-2005, 18:45
Днес направих на двата автомобила в Б.И. за 150 лв. общо.....хиляди благодарности на Вальо за съдействието!

valjo
29-12-2005, 20:35
Днес направих на двата автомобила в Б.И. за 150 лв. общо.....хиляди благодарности на Вальо за съдействието!
ха така супер, радвам се че си ок... :):)

User
05-01-2006, 11:56
Честита Нова Година, колеги!:D
Обявявам промоция на ГО за 2006 г. в "Български имоти":!:

До 1300 куб. см: 72 лв. С моята отстъпка: 62 лв.
От 1300 до 1800 куб. см.: 76 лв. С моята отстъпка: 64 лв.
От 1800 до 2500 куб. см.: 96 лв. С моята отстъпка: 84 лв.
Над 2500 куб. см.: 240 лв. С моята отстъпка: 220 лв.

Сключилите ГО, ползват два бонуса:
-Автокаско с отстъпка 20%
- ГТП на цена 12 лв.
Ако имате интерес, може да вършим работа на срещите на клуба или в центъра.
Аз работя в центъра, до Народния театър.
Моля, при интерес ЛС.