PDA

View Full Version : 156 докато е студена няма ряз,



adv_petrov
17-02-2009, 22:23
Здравейте, от 5 дена притежавам Алфа Ромео 156 2.0 16V TS 114kW, радвам се да стана член на форума че го чета от много време, и сега нон-стоп се проверява кое как е по колата. Забелязах, че докато е студена колата, не набира така, няма ряз-дори на първа се усеща едва доловимо потръпване, което няма как да е нормално. След като сипах подобрител и 100 октанов да прокара, пак ги има тия симптоми. Иначе след като загрее - няма стигане, голяма хала е машинката :) А нищо по таблото не свети за евентуален проблем.
Като я гледах на канал, забелязах че горивния ми филтър е изолиран с някакви сини тръбички, а горивната ми помпа е инсталирана някъде вътре в колата. Тия двете неща ще ги проверя да ги изолирам като възможности за проблема, а утре сутринта ще я качвам за компютър. Аз предполагам че може причината за липса на мощност при студен двигател е в ламбда сондата.Ама не съм сигурен.
Ще се радвам ако някой може да ми даде предположение къде да търся проблема.
П.С. Като съм на скорост и спирам, се чува едно леко почукване отдясно, волана не трепери - дали е лагерче?

ФЕРАРИСТ
17-02-2009, 22:28
Значи доколкото знам няма как да забележиш това по горивния филтър, така че явно гледаш друго, на студен двг ламбдата не пее, вероятно е да ти е заминал дебитомера, но това е само вероятност, смени го с някой друг на студен двг, и пробвай същото.....може да е и друг проблема, аз се гъзих около, под и над колата 2 месеца докато това изчезне, но това не значи че го имаш същото.....

koolio
17-02-2009, 22:33
Здравей, колега! Аз карам 155-ца, но имах подобен проблем. При мен се оказа изгорял комутатор на едната бобина. но каквото и да е, при всички случаи е нещо по ел системата - нещо, което не прави добър контакт.Така че ти препоръчвам пълна профилактика на ел системата.
П.С. Май сме колеги и по професия.:grin:

EH4464
17-02-2009, 23:20
И аз го имам същия проблем и така и не разбрах от какво е появява се само от време на време Доста рядко но го има а всичко ми е редовно дебитомери сонди ел... на диагностики ходих и не се разбра от какво е :screwy:

mirchozo
17-02-2009, 23:30
Ами колега първо ДОБРЕ ДОШЪЛ и да си я караш СЪС ЗДРАВЕ, та на въпроса - при мен се оказа ламбда сонда.Но това не значи че и при теб ще е така,тези симптоми са често срещани и ... може от доста неща да е така : ламбда сонда, температурен датчик,дебитомер,слаби връзки из ел.системата, абе имаше доста писано по въпроса(пробвай с търсачката) Един съвет от мен-отиваш на някой кадърен майстор да види най-напред.Ако имаш нужда от майстори питай тука из форума,предполагам колегите ще те насочат.

EH4464
18-02-2009, 00:15
Забравих и аз да поздравя колегата а до сондата аз я смених и проблема си остана и всичко друго уж редовно ама ... това е един от странните и необясними проблеми на Алфа с който е по добре да свикнеш отколкото да се опитваш да ги оправиш те сами изчезват:tooth: А колкото до майсторите вече трудно се намират кадърни предпочитам аз да ръчкам отколкото някой некадърник :respect:

vovata
18-02-2009, 07:20
това е един от странните и необясними проблеми на Алфа
Този проблем не е само при Алфа,виждал съм голф гтаика и опел вектра 2.0 със същия симптом.
Аз също го имах на 156 1.8 но като сложих ГИ и проблема изчезна,какво ли не гледахме и не разбрахме как се оправи. Преди това бях чистил дюзи,ламбдата беше нова,дебитомера хубав,температурни датчици нови+термостат,свещи нови, бобини проверени.
На диагностика никакви грешки. Още не мога да си обясня какво общо има ГИ за решаването на проблема.
При други хора след инсталиране на ГИ въпросния проблем пък се появява.

ФЕРАРИСТ
18-02-2009, 08:52
Този проблем не е само при Алфа,виждал съм голф гтаика и опел вектра 2.0 със същия симптом.
Аз също го имах на 156 1.8 но като сложих ГИ и проблема изчезна.....Още не мога да си обясня какво общо има ГИ за решаването на проблема.
При други хора след инсталиране на ГИ въпросния проблем пък се появява.
Мда, при мене проблема изчезна когато смених гарнитурата на капака над валовете - пак не е логично, но това беше нещото което смених преди да се оправи веднъж завинаги.....

KirilSol
18-02-2009, 09:10
Здравейте!

Защо не ги четете тези форуми не знам....има хора които са писали и писали по въпроса.
......
това нещо е програмирано в компютъра на колата фабрично. Когато е студена, колата е спъната умишлено. Може да си препрограмиш (ремапнеш) компютъра ако искаш, но това не е проблем на колата

One other thing is low performance the first 2-3 minutes after starting
a cold engine. It feels like you have 30bhp, but apart from that the engine
feels normal. After 1-2 minutes there is a little "click" and then the engine
is normal agein. I think this is explained why in this link (http://groups.google.fi/groups?q=156+cold+start&hl=en&lr=&ie=UTF-8&oe=UTF-8&selm=0keT8.118933%24yP6.4329647%40Flipper&rnum=5) (ECU). ECU limits
the power when the engine is cold. Chiptuning the car can get rid of this.

отиди на www.alfa156.net (http://www.alfa156.net) за повече информация
...

освен това 156-цата 1.6TS, 1.8TS и 2.0TS нямат горивен филтър

boian
18-02-2009, 10:19
Само да добавя към писаното от Kirilsol- при запалване на студен двг е добре да изчакате 1-2 минути преди да потеглите, да се завърти маслото, ръчкането с пълна газ е след като стрелката на температурата започне да мърда т.е при вече топъл двг, но е препоръчително след отваряне на термостата.

oem
18-02-2009, 13:47
Здравейте!

Защо не ги четете тези форуми не знам....има хора които са писали и писали по въпроса.
......
това нещо е програмирано в компютъра на колата фабрично. Когато е студена, колата е спъната умишлено. Може да си препрограмиш (ремапнеш) компютъра ако искаш, но това не е проблем на колата

One other thing is low performance the first 2-3 minutes after starting
a cold engine. It feels like you have 30bhp, but apart from that the engine
feels normal. After 1-2 minutes there is a little "click" and then the engine
is normal agein. I think this is explained why in this link (http://groups.google.fi/groups?q=156+cold+start&hl=en&lr=&ie=UTF-8&oe=UTF-8&selm=0keT8.118933%24yP6.4329647%40Flipper&rnum=5) (ECU). ECU limits
the power when the engine is cold. Chiptuning the car can get rid of this.

отиди на www.alfa156.net (http://www.alfa156.net) за повече информация
...

освен това 156-цата 1.6TS, 1.8TS и 2.0TS нямат горивен филтър

Това е вярно. След чипа сутрин на студен двигател се изтрелва по-добре от колкото на топъл. А преди ускоряваше пак, но едва едва. Все едно не и подавах газ.

Другия проблем с глъхненето сутрин обаче не се дължи на софтуера. И след чипа ми е глъхнала. И проблема ту се оправя, ту се влошава. За това аз винаги преди да тръгна я оставям да работи 1, 2 минутки и тогава потеглям.

EH4464
18-02-2009, 13:53
Съгласен съм с това че е програмирано фабрично а това че студена кола не трябва да се "настъпва" няма нужда въобще да го коментираме А тогава въпроса е защо това няма да го наричам проблем се появява много рядко каква е причината? Сега да не се започне имаш проблем в Еку-то ... :grin::respect:

KirilSol
18-02-2009, 14:09
Съгласен съм с това че е програмирано фабрично а това че студена кола не трябва да се "настъпва" няма нужда въобще да го коментираме А тогава въпроса е защо това няма да го наричам проблем се появява много рядко каква е причината? Сега да не се започне имаш проблем в Еку-то ... :grin::respect:


смени си софтуера и ще разбереш ...

Mury
18-02-2009, 14:35
Здравейте!

Защо не ги четете тези форуми не знам....има хора които са писали и писали по въпроса.
......
това нещо е програмирано в компютъра на колата фабрично. Когато е студена, колата е спъната умишлено. Може да си препрограмиш (ремапнеш) компютъра ако искаш, но това не е проблем на колата

One other thing is low performance the first 2-3 minutes after starting
a cold engine. It feels like you have 30bhp, but apart from that the engine
feels normal. After 1-2 minutes there is a little "click" and then the engine
is normal agein. I think this is explained why in this link (http://groups.google.fi/groups?q=156+cold+start&hl=en&lr=&ie=UTF-8&oe=UTF-8&selm=0keT8.118933%24yP6.4329647%40Flipper&rnum=5) (ECU). ECU limits
the power when the engine is cold. Chiptuning the car can get rid of this.

отиди на www.alfa156.net (http://www.alfa156.net) за повече информация
...

освен това 156-цата 1.6TS, 1.8TS и 2.0TS нямат горивен филтър

Истината е в тъпия инжекцион Бош:clown::clown:мойта с всичко сменено пак го прави от време на време:lupe::lupe:

adv_petrov
18-02-2009, 16:26
Колеги, благодаря за отговорите и за помощта, явно форума си е здрав и сплотен, в интерес на истината съм склонен да се съглася че след палене двигателя може би работи в нисък режим който не позволява да се дърпа рязко в продължение на 1-2 мин. Аз също ще слагам чип за което вече правя постъпки. Обаче проблема става по-голям - освен бавното набиране в застой на ниски обороти постоянно ги мени - ту 1100, ту под 900 (без да тресе нещо), а като карам на висока скорост и реча да превключва, колата т гасне-като я запаля веднага ми свети за няколко секунди тая лампичка дето е във формата на свещ, която чета по книжката че може да означава проблем в инжекцията или проблем в кода на запалването. Имам ланча ипсилон 1.4i 12V и там тая лампичка също така ми свети.
Чакам резултата от стенда на компютър и ще пиша за резултатите.

Mury
18-02-2009, 16:28
Тва с играенето на оборотите и гаснененто е от моторчето за празен ход:grin::grin:

oem
18-02-2009, 16:32
Истината е в тъпия инжекцион Бош:clown::clown:мойта с всичко сменено пак го прави от време на време:lupe::lupe:

И при мен всичко е ново. Като казвам всичко наистина всичко. 6 дъмпа смених на ЕКУ-то и с всичките 6 го прави. Студена глъхне. Много малко е, но я усещам. Поработи ли 1 минутка и няма проблем вече. Даже не 1 минутка 30 секунди да работи и е готова. И не го прави винаги. По някога сядам, паля и газ... друг път се паенти.

Mury
18-02-2009, 16:37
И при мен всичко е ново. Като казвам всичко наистина всичко. 6 дъмпа смених на ЕКУ-то и с всичките 6 го прави. Студена глъхне. Много малко е, но я усещам. Поработи ли 1 минутка и няма проблем вече. Даже не 1 минутка 30 секунди да работи и е готова. И не го прави винаги. По някога сядам, паля и газ... друг път се паенти.Точно същото е и при мен:grin::grin:

oem
18-02-2009, 16:54
Точно същото е и при мен:grin::grin:

Ква е тая работа.. не знам. Само кабели и бубини не съм сменял, но съм ги мерил с осциоскопа и са добре. А й иначе пали от четвърт оборот. Докато цъкна ключа и пали просто без никакво замисляне.

Горивната помпа съм чистил, цедки-медки, тръбички до от пред, тествах я за налягане - има да те убие... абе какво ли не съм тествал. Само смукателия колектор не съм смъквал да го чистя. Мисля последно това да направя щот нали е с променлива геометрия....

Mury
18-02-2009, 17:00
Ква е тая работа.. не знам. Само кабели и бубини не съм сменял, но съм ги мерил с осциоскопа и са добре. А й иначе пали от четвърт оборот. Докато цъкна ключа и пали просто без никакво замисляне.

Горивната помпа съм чистил, цедки-медки, тръбички до от пред, тествах я за налягане - има да те убие... абе какво ли не съм тествал. Само смукателия колектор не съм смъквал да го чистя. Мисля последно това да направя щот нали е с променлива геометрия....

Я остави колата на мира,карай и не се коси,тва е положението:saint::saint:

KirilSol
18-02-2009, 17:53
Колеги, благодаря за отговорите и за помощта, явно форума си е здрав и сплотен, в интерес на истината съм склонен да се съглася че след палене двигателя може би работи в нисък режим който не позволява да се дърпа рязко в продължение на 1-2 мин. Аз също ще слагам чип за което вече правя постъпки. Обаче проблема става по-голям - освен бавното набиране в застой на ниски обороти постоянно ги мени - ту 1100, ту под 900 (без да тресе нещо), а като карам на висока скорост и реча да превключва, колата т гасне-като я запаля веднага ми свети за няколко секунди тая лампичка дето е във формата на свещ, която чета по книжката че може да означава проблем в инжекцията или проблем в кода на запалването. Имам ланча ипсилон 1.4i 12V и там тая лампичка също така ми свети.
Чакам резултата от стенда на компютър и ще пиша за резултатите.

ами да...форума е здрав и сплотен :handshake:

отиди да ти направят диагностика, каквото ти кажат, че е за смяна го оправи, после чип и си готов.

(понеже видях в подписа ти че сте BG/UK фирма, разгледай сайта на английския форум. там има доста идеи и съвети включително и за променливи обороти)

Успех!

EH4464
18-02-2009, 17:54
Я остави колата на мира,карай и не се коси,тва е положението:saint::saint:

:notworthy: Май стигнахме до заключение :lol::drive:

ФЕРАРИСТ
18-02-2009, 18:41
Аз вече 6 месеца никакви ядове - стояла е по цяла седмица без палене, пали от ряз, не клати, не глъхне, поема толкова газ колкото и дам, ръчкам и отлитам......
Ама що ядове и гъзене беше......и не че разбрах със 100% сигурност от какво се оправи, ама се сближихме много......:)......беше време когато над жената не стоях повече, отколкото над колата......

zimin
18-02-2009, 19:11
честито колега! да ти е жива и здрава!

да кажа и аз някои неща:
за глъхненето сутрин,ако не ти се чака прави така-палиш гасиш и пак палиш.Би трябвало вече глъхенето да го няма! (при мен действа)
А за клатенето на обороти,при мен помогна просто почистване на клемите на акомулатора,прави ми го може би на 5-6 месеца,само зчиствам клемите(откачам малко с шкурчица и контактно спрейче) и пак на пътя.
Като ми клатеше преди беше мн гадно,веднъж огасна на един завой,влизах нацепен и само докато сменям от 3 на 2 и пуф без хидравлика и спиранки! замалко да се чифтосам в един мерджан :D
айде късмет и умната!

ФЕРАРИСТ
18-02-2009, 19:14
за глъхненето сутрин,ако не ти се чака прави така-палиш гасиш и пак палиш.Би трябвало вече глъхенето да го няма! (при мен действа)
Подкрепям - и при мен беше така......

oem
19-02-2009, 09:30
Я остави колата на мира,карай и не се коси,тва е положението:saint::saint:

Оооо аз съм я оставил на мира. Тя много рядко ми прави проблеми. Даже мога да кажа, че съм много доволен от колата си. Вчера я обзаведох с нови накладки АТЕ :) Сега се разработват :)

Bubuto
19-02-2009, 18:28
Точно същото е и при мен:grin::grin:


И при мен всичко е ново. Като казвам всичко наистина всичко. 6 дъмпа смених на ЕКУ-то и с всичките 6 го прави. Студена глъхне. Много малко е, но я усещам. Поработи ли 1 минутка и няма проблем вече. Даже не 1 минутка 30 секунди да работи и е готова. И не го прави винаги. По някога сядам, паля и газ... друг път се паенти.

Първо честита придобивка колега, да си я караш с удоволствие.
А това с глъхненето и при мен е така както и при колегите и не винаги..:screwy:
Свиквай и си карай колата.
Поздрави и лек и безавариен път:)

svit
22-02-2009, 10:09
Колега същите проблеми ги имах и аз. След много лутане дали е дебитометър моторче за празен ход и т.н. се оказа че дроселовата клапа се задвижва с нисък волтаж и ако ти е образувал съвсем малък нагар тя не работи правилно и не подава нужно количество въздух. Едно изчистване и сега се радвам на съвсем друг автомобил сутрин няма заглъхване оборотите са перфектни, мощноста е по голяма в ниските обороти. Успех

sp_romeo1
22-02-2009, 12:49
:thumbup:

adv_petrov
24-02-2009, 14:14
значи за да завършим темата, благодаря на колегите за полезните отговори - след диагностика на комп се оказа че проблема е в ламбда сондата и в непочистена дроселовата клапа, в нещо за високите обороти дето не го знам какво е (жигльор, инжектор, не разбрах). Освен това смених 2 ангренажни ремъка, ролки и обтегачи, термостат, един бюлюк датчици по него и по термометъра, скъсан маншон. След ремонта колата я качихме пак на компютър и за около 1 час я оставихме да работи, после на контакт проверки, после пак да работи и пак проверки и никъде не даде грешки в нито един показател, освен това звука от мотора вече е друг, а и климатроника вече работи на пушка, вътре я прави баня и мисля да правя секс в колата тия дни за сефте. Пробвахме я и върви като изпусната, днес и утре ще я карам насам-натам и после пак ще я кача на компа да видим някъде нещо да не даде отклонение. Пак мерси за съветите.

digitalundgrd
24-02-2009, 14:54
а и климатроника вече работи на пушка, вътре я прави баня и мисля да правя секс в колата тия дни за сефте

Хахахахаххаха :thumbup: Честито и после да кажеш как е било :new_Eyecrazy: Ииии пази тапицерията и тавана :haha:

oem
24-02-2009, 16:56
Абе 156-цата не е много удобна за секс. Хубавото е, че тавана е висок. Иначе малко теничко на седлката опъната на зад и пусната до край. Но пък така се заклещват нещата по-добре :)

Бе може да се прави секс в нея, но примерно в спорт вагона ще е дооооста по-добре. :)

vesko69
24-02-2009, 18:10
значи за да завършим темата, благодаря на колегите за полезните отговори - след диагностика на комп се оказа че проблема е в ламбда сондата и в непочистена дроселовата клапа, в нещо за високите обороти дето не го знам какво е (жигльор, инжектор, не разбрах). Освен това смених 2 ангренажни ремъка, ролки и обтегачи, термостат, един бюлюк датчици по него и по термометъра, скъсан маншон. След ремонта колата я качихме пак на компютър и за около 1 час я оставихме да работи, после на контакт проверки, после пак да работи и пак проверки и никъде не даде грешки в нито един показател, освен това звука от мотора вече е друг, а и климатроника вече работи на пушка, вътре я прави баня и мисля да правя секс в колата тия дни за сефте. Пробвахме я и върви като изпусната, днес и утре ще я карам насам-натам и после пак ще я кача на компа да видим някъде нещо да не даде отклонение. Пак мерси за съветите.
Какви пари ти взеха за всичко това?

adv_petrov
24-02-2009, 18:37
Описах го в темата за ремонтите по 156, но всичко общо с ремонта 600 лева. Не е малко, но съм доволен от резултата.

ФЕРАРИСТ
24-02-2009, 18:47
но съм доволен от резултата.
Ся и от секса в нея ако си доволен, всички нии ще сме много доволни......пък ако има и пикчърс са нула време ще станеш любимец на раздела.......

sudnika
25-02-2009, 12:32
Какви снимки бре колега, направо Live WebCam :))))))

svit
25-02-2009, 22:35
:thumbup: