PDA

View Full Version : ЗА или ПРОТИВ Република Турция в ЕС



Susscrofa
26-02-2009, 15:16
Колеги мисля, че това е тема широко дискутирана в цялата европейска общност, а дори и извън нейните граници.
Искам да споделите какво мислите вие, и да изложите своите доводи, съответно за или против Р. Турция да стане член на европейския съюз.
Ще помоля само за сериозна дискусия без да се пишат глупости и да се изпада в истерии.

georgyg
26-02-2009, 15:18
Защо на направи анкета, или искаш да има дебат?

Susscrofa
26-02-2009, 15:22
Защо на направи анкета, или искаш да има дебат?

Нека има и двете, ако анкетата не е направена добре ще помоля за модераторска помощ.

Djalev
26-02-2009, 15:22
ПРОТИВ !

pent
26-02-2009, 15:25
на този етап от развитието си, както и през следващите мин 20години Турция и ЕС ще бъдат оксиморони!

georgyg
26-02-2009, 15:34
И АЗ съм против.

Kuku
26-02-2009, 15:43
Ама казвайте и ЗАЩО сте против?

Аз единствен гласувах ЗА до момента!

ФЕРАРИСТ
26-02-2009, 15:48
Единствената файда от евросъюза е че човек мое да оди където му кефне и да си внася това онова.....от тая гледна точка аз съм ЗА джамахирията да е у европейско - бизнеса ще се поразвие, цените по Черноморието ни ще паднат(не ме карайте да обяснявам защо)......

pent
26-02-2009, 15:50
нахвърляни набързо причините за 'НЕ'-то са:

- не се намира в Европа
- имат проблеми с Кипър
- в културата на Турция няма нищо европейско
- още около 70 милиона причини
- прекалено е радикално-ислямска

morfius
26-02-2009, 16:01
На тоя им етап на развитие - Не, мерси.
- Кюрдите
- Кипър
- Арменците
- Ислямските радикали.

Djalev
26-02-2009, 16:21
Последните два поста са красноречиви !

koolio
26-02-2009, 17:06
Присъединявам се към постовете на Пент и Морфиус.

georgyg
26-02-2009, 17:09
Ако не са си сменели конституцията - в Турция има САМО турци.

fred
26-02-2009, 19:34
Не съм гласувал, но съм ЗА Турция в ЕС при условие че изпълнява като закони и прилаганеизискванията на ЕС. Ако някой смята че ние не ги изпълняваме на 100% е прав, ама Турция е по голяма от половин Европа, там има и други и други проблемиу, от верско изповедение, затова определено държа на това

galinves71
26-02-2009, 20:05
абе тази европейска общност нов континент ли ще създават бе?

gundiz
26-02-2009, 20:19
ПРОТИВ ! Няма смисъл да се обяснява нали ?

Напротив
Има смисъл
Ако няма да си обосноваваш мненията някак си не си за тук

mochko1
26-02-2009, 20:45
ама Турция е по голяма от половин Европа

За това смятам ,че турция никога няма да бъде приета в Евро съюза ! :prison:

Grozdan
26-02-2009, 20:45
Против!
1.Ще се получи голяма и неконтролируема миграция за работа към страните от Западна Европа.
2.Те вече ги има, но ще се увеличът гетата в големите градове и това ще води до огромни проблеми.
3.Големи страни като Украйна и Турция нямат място в ЕС.
Твърдо против.Турците си имат хубата страна и нека там да си останат.

venko
26-02-2009, 20:52
и аз съм против.мисля че вече доста колеги са написали причини ,защо турция да не влезе в ЕС

mordohy
26-02-2009, 21:08
Въпроса е много интересен и само този,който е бил там и познава нещата от вътре,може да ги коментира.Това е огромна държава с огромен потенциал.Имат сериозна промишленост,за която малко се знае у нас.На практика произвеждат почти всичко и то при много високо качество.Боклуците,които се внасяха,не бяха произведени в Турция,а само внесени от там.Това създаде погрешно впечатление у мнозина от нас.Имат огромен пазар,което също не е за пренебрегване.Влизането на Турция в ЕС , автоматично ще премахне проблемите с Кипър и Егейско море.Ще се разрешат и много проблеми в участъка,където се събират Арда,Тунджа и Марица.Другия плюс е,че е светска държава.Тя много добре знае,как да се справя с проблемите,породени от консервативните мюсюлмани.Има и друго.Управляващите ги на всяко ниво нямат нищо общо с нашите управляващи.Те имат дългосрочна политика и не се дърлят за глупости.Там се работи с удоволствие и мозъка се цени невероятно много.Буквално в първия момент,в който те усетят,че си сапиенс , те отделят моментално от стадото и ти дават всичко,за да можеш да си свършиш работата.Звучи,като приказка,на фона на нашата реалност,но е факт.За мислещите ще спомена само градацията на няколко професии,като статут и заплащане,а вие си вадете изводите,как е у нас.Като статут-учители,доктори,военни,пожарникари...полицаи.Там е достатъчно да се представиш,че си даскал или доктор и полицая моментално показва своя респект и уважение.Това е много показателно.Отидете ,в който и да е град и ще видите,че са на десетилетия преди нас.Стандарта е много по-висок от нашия.
Като минус мога да посоча,своеобразната култура на голяма част от населението.По-точно на тая част след Анкара.Там е тъмна Индия и живота е спрял някъде около Харун Ал Рашид.Кюрдите са сериозен проблем,но това идва от търпимостта на държавата.Поставени наравно с останалите,както е в Европа,много бързо влизат в ред.Просто там нямат европейските правила за справяне с такива проблеми.Имат по-голяма толерантност.
Накратко Турция не е Ахмед Доган и за мнозина от нас е непозната територия.Младите хора там са си съвсем европейци.Мога да кажа и още неща,но не всички ще ги разберат.Накратко съм-за!

paco6676
26-02-2009, 21:18
Само ако не си на 100% БЪЛГАРИН може да си съгласен.Да изнеса ли лекция за Батак например :big_bow_down:

mordohy
26-02-2009, 22:18
Само ако не си на 100% БЪЛГАРИН може да си съгласен.Да изнеса ли лекция за Батак например :big_bow_down:
А за 22-ра година или за Черна нива например.Стига с глупостите.Аз съм от два много стари български рода.Единия е Кюркчинския,а другия е на Каратанас кочана.Аз съм потомък на първия му син.Втория е основоположник на кочановия род.Така,че от поне 514 години знам рода си.Поразрови се в историята и сравнявай.И на мене не ми беше лесно.Оказа се,че когато сме били под турско робство сме живяли по-добре от народите в цивилизованите народи в европа.Ама то не е за слепите.Иначе винаги ще си намериме някой виновен и винаги да имаме враг насреща.Много удобно!Все някой друг ще ни е виновен!

Stefo
26-02-2009, 22:19
Само ако не си на 100% БЪЛГАРИН може да си съгласен.Да изнеса ли лекция за Батак например :big_bow_down:
:screwy:
Егати, хора, осъзнайте се малко, какво е това закостеняло мислене. Стига излишен национализъм и гледайте реално на нещата.
Хареса ми мнението на mordohy, много добре написано :thumbup:.
По принцип съм за, но трябва да мине известно време. Въпреки че малко ме притеснява цялата тази глобализация по принцип, не в конкретния случай. След години няма да е Европейски Съюз или Съединени Американски Щати, ще е някакъв Световен Съюз. За добро или лошо, но това е друга тема :)

Mapтo
26-02-2009, 22:38
Твърдо Против!!!
По-добре близките нам раси като ... Украйна, Беларус, Молдова, Да бъдат приети Все пак славянски народи са, а и по-се доближават до арийската Раса каквато е в цяла Европа..
Допуснем ли разни фесове,чалми ,мустаци и фереджета.. тогава ще настане тотален хаос - Ще почне едно смесване на раси, религии, обичаи и др. Така че да си стоят долу!
А и вече са почнали лека - полека да строят джамии по тукашните земи я нелегални, я легални...Горко на децата ни..:death:

mordohy
26-02-2009, 23:07
Марто,ние сме Хунори,а не славяни.Май живееш още в стари времена.Нито Атила,нито Баян,нито Мордохай,нито Кубрат, нито Мосхо,нито Аспарух са били славяни.Нито пък ние.Това,че изрода Патриарх Евтимий е изгорил старата ни книжнина и ни е обрекъл на безпаметност е друг въпрос.А сега ще ти кажа и нещо,което ще те шокира и обърка.Турците са наши първи братовчеди.И те са Хунори.Вярно един по изостанал за старите времена клон,но виж какво правят по-късно.И друг факт.Ние сме единствените християни от всички българи.Свети княз Борис е бил и голям политик.За това и сме оцеляли до сега,въпреки,че още има българи,които почитат Тангра,но не са в пределите на България.Танграизма е по-близо да исляма в изражението си.За това и всички останали български племена го приемат.Все пак и те оставят своя белег в историята.Тяхни са и основаването на Москва,овчата битка на Мордохай,в която лично убива Чингис хан и изгонва монголите за винаги от Европа и великолепните градове,сътворени от нашите братя в териториите на днешна Русия и Украйна.Татарите са също наша кръв.Съвсем наскоро там почина последния потомък от рода Дуло.Мога да продължа,но и това е достатъчно за да разбереме,че нищо не е такова,каквото изглежда.Все пак препоръчвам ти да прочетеш Михалаки Георгиев.Там ще намериш отговори на много неща.Не се заяждам.Само пиша.Поне за това за сега не бесят.Поздрави,колега!
ПП.За фереджетата-те не са мюсюлмански патент,а еврейски и след това християнски.В Русиа до съвсем блиски времена,жените винаги са били добре забулени.Нищо ново под слънцето!

Mapтo
27-02-2009, 00:00
Марто,ние сме Хунори,а не славяни.Май живееш още в стари времена.Нито Атила,нито Баян,нито Мордохай,нито Кубрат, нито Мосхо,нито Аспарух са били славяни.Нито пък ние.Това,че изрода Патриарх Евтимий е изгорил старата ни книжнина и ни е обрекъл на безпаметност е друг въпрос.А сега ще ти кажа и нещо,което ще те шокира и обърка.Турците са наши първи братовчеди.И те са Хунори.Вярно един по изостанал за старите времена клон,но виж какво правят по-късно.И друг факт.Ние сме единствените християни от всички българи.Свети княз Борис е бил и голям политик.За това и сме оцеляли до сега,въпреки,че още има българи,които почитат Тангра,но не са в пределите на България.Танграизма е по-близо да исляма в изражението си.За това и всички останали български племена го приемат.Все пак и те оставят своя белег в историята.Тяхни са и основаването на Москва,овчата битка на Мордохай,в която лично убива Чингис хан и изгонва монголите за винаги от Европа и великолепните градове,сътворени от нашите братя в териториите на днешна Русия и Украйна.Татарите са също наша кръв.Съвсем наскоро там почина последния потомък от рода Дуло.Мога да продължа,но и това е достатъчно за да разбереме,че нищо не е такова,каквото изглежда.Все пак препоръчвам ти да прочетеш Михалаки Георгиев.Там ще намериш отговори на много неща.Не се заяждам.Само пиша.Поне за това за сега не бесят.Поздрави,колега!
ПП.За фереджетата-те не са мюсюлмански патент,а еврейски и след това християнски.В Русиа до съвсем блиски времена,жените винаги са били добре забулени.Нищо ново под слънцето!

Колега, това написаното от теб ме впечатли доста...
Наистина не знаех, за гореописаните неща. Явно
не се знаят от широката аудитория хора, колко още много факти се крият и изопачават... от така наречените "историци". Все пак благодаря ти за интересното инфо..Със сигурност ще потърся литература от Михалаки Георгиев(Познато ми звучи името..)
П.П Ако знаех за всичките тия неща(или факти), май нямаше да имам такова мнение за Южните ни комшии
и за другите интересни факти...
Сорри, че отклонявам Темата(Анкетата)
Поздрави. Да Живеят науката и Знанието!!! :big_bow_down:

nhg
27-02-2009, 00:24
гласувах за поради личните ми впечатления от комшиите (съвсем ограничени - една почивка в техен курорт преди 3-4 години... използвах я обаче да си създам впечатления и да си направя САМ изводи)
като прочетох обаче постовете на mordohy мога само да кажа едно: жалко, че знаем толкова малко за толкова близки до нас неща, най-вече историята ни...

pent
27-02-2009, 00:38
чакайте малко :) харесва ми когато видя, че някои е имал желанието и е прочел някоя и друга 'странична' литература... но това не означава че това е самата истина :) всичко се базира на предположения и е малко или много скалъпено.

съгласен съм с някои твърдения, но е прекалено крайно да съдиш за историята само по един автор или колегия от автори... както и да е; по темата - някои питал ли е самите турци дали искат ЕС? кои партии спечелиха на последните избори и с колко?

VFTI
27-02-2009, 00:39
mordohy Страхотно колега...Личи си че знаеш доста по темата :) Доста хубави и интересни постове... Имах един преподавател в НБУ, който беше ни разяснил много от нещата, които ти каза :)

Хубаво е тези неща да се обясняват и да се знаят, за да не се възползват разни долни политици от това...Каза и много верни неща за турското робство... Но много хора и политици са имали "файда" от промяна на много факти...Ако щете и баташкото клане и т.н...

И аз съм Българин чистокръвен :)

mordohy
27-02-2009, 02:29
Въпреки късния час,ще си сипя още една чаша вино и ще я изпия за здравето на всички участници във Форума.Казал съм го и друг път,че тоя форум ми е любим не само заради Алфи и идеята,а защото има хора , с които наистина може да спориш.Ше ви кажа още няколко неща и те са само насока.Изводите си ги правете сами.За да не станат някои недоразумения и не дай Боже да ме упрекнете в некоректност,ще ви кажа,че въпреки,че съм кюстендилец,аз съм израснал в Родопите.На един етаж сме живяли и българи и помаци и турци.И да!Така овикания турчин,който по една ирония на съдбата ми беше даскал по български,когато идваше коч Байрама,първата кръв на жертвеното животно я поливаше по нашите"гяурски"врати.Комшията да е добре.Такава им е философията.Майка ми и г-жа Калева редовно го калесваха,а той само се гънеше човека и казваше-:ама то е за здраве!Вие като боядисате с яйцата ръцете на децата ми аз не се оплаквам!Да ама после и ръцете и вратите,пак ние жените ги миеме-отговаряха войствено те.Това е модела на съвместното съжителство.Имахме двойно повече празници.Тука не минаваха никакви ксенофобски и ксеноверски приказки.Те се задушаваха в зародиш.Точно това и се прави от правителството на Турция.Колкото за колегата,който изрази съмнения в писаното от Михалаки Георгиев и "Авторска колегия",бих му препоръчал да прочете историятя на откриването на първата ни фабрика на господин Добри Желязков.Добре е ако не е икономист да има един под ръка,въпреки,че нещата са такива,че той е съвсем ненужен,Такава протекция за бизнеса,до колкото знам не е имало и няма никъде по света.Всички останали предприятия са се ръководели от тоя ферман или по-точно дивид.Така са се развили и манифактурите в Самоков и корабостроителниците във Варна и по дунава и много още други фабрики.Не случайно България е била най-развитата провинция на империята.Давам ,Ви,за размисъл още един факт.Когато Алеко пише своя шедьовър "До Чикаго и на зад" има един много смешен момент.Граничните власти не знаят къде е България,но като им показват по картата ги пишат за турци и няма никакъв проблем.Освен комичната ситуация ,се налага и един много важен извод.Българина,дори и под робство с турския паспорт е можел да ходи навсякъде.И тука се връщаме на Апостола.Той ясно е съзнавал,че не се бориме толкова за национална,колкото за политическа и социална свобода.Казал е:то ако ще слагаме цар и сега си имаме султан.Малко хора обръщат внимание на това.Друг един факт,който колкото и маловажен да се струва на някой е важно да го споделя.Каквато и работа да имате с турските полицаи или по-лошо с тяхните джандари,първо си покажете българския паспорт.Каквато и да е ситуацията.Моментално попадате в тяхната графа на комшията,а за тях това е много важно нещо в културата им.Гръцкия паспорт те слагат в графата предателите.Понеже Алфи ми беша с гръцки номера съм го изпитвал на гърба си,За това ,като ме спрат аз съм готов с паспорта си.Голям смях падаше.Нека се върнеме и на историята за Капитан Петко Войвода.Ярка личност в нашата нова история.Нека си припомним и най-срамната част за нас от нея.Когато Турчев,градоначалника на Варна го налага с волски пишки за стари неща,един турчин,на които му е взел хайдушкия данък идва и залага имотите си и честта на дъщерите си,че той не е извършил тия деяния ,в които го обвиняват.Такъв шамар и такъв пример за доблест трудно се преглъщат.Мога да давам още много примери за изроди и башибозуци и от българска и от турска страна,но омразата няма да ни доведе до никъде.Все пак,в Турция не хранят омраза към нас,а само симпатия.Тия,които са били там,дори и на почивка ше ме подкрепят,Все пак историята е да ни учи да не си повтаряме грешките,а не да мразим.С омраза не се постига нищо.И Господ ни казва да обичаме.Амин!

pr_00f
27-02-2009, 09:22
Е може да се спам , но неможах да се сдържа.
ЕВАЛА колега :):clap2:

fred
27-02-2009, 09:38
Наистина Турция е доста по различно от представата на много от нас.Да не говорим че страната се променя бързо, даже от 1970 и сега има огромна разлика.
Съгласен съм принципно с Мордохай, но има и едно което ме спира да подкрепя абсолютно кандидатурата.
Турция е голяма държава и това което се вижда в Европейската и част е по различно от азиатската.Ако наблюдавате нещата там и в момента, имат доста силна и многобройна ислямистска партия, която бива озаптявана единствено от силната клика на военнте да си кажем и донякъде от представители на интелигенцията и светските партии.Тази партия има силно влияние извън Европейската част на Турция.
Механичното приемане на Турция във вида в който е сега е опасна, защото може да настъпят непредвидими промени в турската политика.
Спазването на Правата на човека и политичесикте свободи, които изисква ЕВросъюза приложени в Турция може да изтикат прогресивно мислещите в кьошето.Просто Турция не е нормалната европейска държава в пълния смисъл.
Затова казах в предишния си пост, че съм съгласен, но когато тя успее да изпълнява еврокритериите, което на практика е много сложно. Турция се използва като щит против агресинвния ислям, който беше на власт в Ирак, може да се върне пак, за Иран няма какво да коментирам.Така че там нещата са сложни и дебели бих казал

TheBlueOne
27-02-2009, 09:43
Твърдо ПРОТИВ. :death: Искате да се залее цяла европа с чалмите, че сега са много малко ли?

Mind_Control
27-02-2009, 09:46
Буквално в първия момент,в който те усетят,че си сапиенс , те отделят моментално от стадото и ти дават всичко,за да можеш да си свършиш работата.



А такаааа, и какво става със стадото? Идва в останалите европейски страни.. Не че сега не идват, ама пак има контрол някакъв. А пък ние Българите трябва да сме 100% против влизането им в ЕС и да поставим националните си интереси над икономическите изгоди от евентуалното й членство, защото така Турция постига заветната си цел- да стъпи трайно в Европа. А за тези от вас, който са забравили и са бягали от часовете по история, тая жмел ни е държала в робство 500 години! Има достатъчно много други страни, с които да се прави търговия, да не говориме, че Турция и географски не е в Европа.





П.С. Естествено, че турците не хранят лоши симпатии към нас. И аз да съм се гаврил с майките ви и аз няма да имам лоши симпатии към вас, даже пак ще искам да го направя!!!

rumenti77
27-02-2009, 09:49
На тоя им етап на развитие - Не, мерси.
- Кюрдите
- Кипър
- Арменците
- Ислямските радикали.

:bravo:
ПРОТИВ.

BatVas
27-02-2009, 09:52
За !!!
Не смятам сега да обяснявам икономическата логика.

Grozdan
27-02-2009, 09:56
Турците трябва да направят няколко много важни неща преди да си мечтаят за членство в ЕС.
Първото е да изплатят обезщетение на собствениците на земи, които са били изгонени от Одринска Тракия и Мала Азия.
Второто е да признаят Арменския геноцид, в който биват убити над 1 млн. арменци (1915 - 16 г.).

koolio
27-02-2009, 10:54
Не мога да не изразя възхищението си от знанията и начина на представянето им на Мордохай. :big_bow_down:
Но всичко това не значи, че Турция има място в Европейския съюз. Най-малкото, защото географски не е в Европа. И заради неспазването на човешките права там - доста по-сериозно от това тук, дето като нариташ някой крадлив циганин веднага някой пиши "Дискриминация!"

Mury
27-02-2009, 11:13
Па след Турция,сигурно и Израел ше ревнат да влизат в ЕС:crazy::crazy::crazy:Аз сега немога да кажа да или не,защото не съм мислил по въпроса,но самия факт че териториално не се намира в Европа,сам говори:crazy::crazy:но да не забравяме че и Турция,Русия и дори Израел играят на Европейски първенства по футбол,което кво значи че вече са започнали някаква интеграция:death::death::death:

pa4ito
27-02-2009, 11:21
...но самия факт че териториално не се намира в Европа,сам говори:crazy::crazy:но да не забравяме че и Турция,Русия и дори Израел играят на Европейски първенства по футбол...
Не си съвсем прав, защото част от Русия и част от Турция са в Европа, а Израел играе в Европа, защото ако отидат при арабите, няма да им се върне отбора жив....
Ама и аз като тебе, още се чудя кое е по-добре "осанна" или "разпни го"... :-)

Mury
27-02-2009, 11:30
Не си съвсем прав, защото част от Русия и част от Турция са в Европа, а Израел играе в Европа, защото ако отидат при арабите, няма да им се върне отбора жив....
Ама и аз като тебе, още се чудя кое е по-добре "осанна" или "разпни го"... :-)

части от тях наистина са в Европа,но какви,съвсем малки:death::death::death:,все си мисля че ако влезнат тогава трафика на какво ли не ще се засили,защото Европа/ЕС/ ще има директна граница с Азия,и без това сме на пъпа винаги,заради близоста ни с Турция.Да не говорим за наплива на турци тогава в Европа,те и без тва сега са 10 млн. поне само в Германия,абе ше настане ужас според мен:death::death:

pa4ito
27-02-2009, 12:18
....
Прав си, ще залеят ЕУ-то, а и индустрията им може да почне да задушава европейската - от автомобили та до дрехи. Ще станат като китайците. Затова ми се струва, че няма да ги пуснат. Ще им дойде нагорно на европейските икономисти да се борят хем с жълти, хем с турци, хем с американци... :-)

Бобби
27-02-2009, 13:42
Какво ли зависи от нашто мнение...?
Това референдум ли е:roll2:
И да кажа само Турция е доста по напред от нас нищо, че сме в ЕС!

Бобби
27-02-2009, 13:44
Прав си, ще залеят ЕУ-то, а и индустрията им може да почне да задушава европейската - от автомобили та до дрехи. Ще станат като китайците. Затова ми се струва, че няма да ги пуснат. Ще им дойде нагорно на европейските икономисти да се борят хем с жълти, хем с турци, хем с американци... :-)
германия отдавна е залята с турски гастарбайтери...преди още ние да сме ходили там...факт!

Mury
27-02-2009, 13:52
Какво ли зависи от нашто мнение...?
Това референдум ли е:roll2:
И да кажа само Турция е доста по напред от нас нищо, че сме в ЕС!

В това спор няма:death:

pa4ito
27-02-2009, 14:31
германия отдавна е залята с турски гастарбайтери...преди още ние да сме ходили там...факт!
Тва е ясно, ама после ще почнат и стоките да ги заливат ;-)

fade
27-02-2009, 14:38
Марто,ние сме Хунори,а не славяни.Май живееш още в стари времена.Нито Атила,нито Баян,нито Мордохай,нито Кубрат, нито Мосхо,нито Аспарух са били славяни.Нито пък ние...

Адаш, аз мисля, че нито сме славяни, нито сме българи и това го доказват някой нови генетични изследвания, не знам дали си попадал на тях. За мен генетиката за разлика от историята е точна наука. Както знаеш историята се пише от победителите.
Та тия изследвания показват, че основната популация от населението в Българя е много, много древна и си е коренна и няма нищо общо нито със славяните нито с българите, просто те са писали историята. Едните са оставили писмения си език, а другите са оставили името и административната си уредба.
А най-интересното е, че славянският процент в кръвта ни е едва 12% за разлика от келтския който е 14%
Най-близки сме до сърбите и наричащите себе си македонци. За тях може да се каже, че са наши братовчеди ако не и братя. А относно турците... много сме далеч! ;) Имам предвид генетично.
Поздрави!
Дано не изтрият мнението като спам!

Бобби
27-02-2009, 14:50
Тва е ясно, ама после ще почнат и стоките да ги заливат ;-)
За кой стоки говориш?...то и сега не ядем ли турски домати...?

mitaka_cs
27-02-2009, 14:56
Ква Турция у ЕС ве:angry1:
Най малкото защото после няма да има причина поради която и Русия да не е в ЕС:crazy:

Grozdan
27-02-2009, 15:56
Адаш, аз мисля, че нито сме славяни, нито сме българи и това го доказват някой нови генетични изследвания, не знам дали си попадал на тях. За мен генетиката за разлика от историята е точна наука. Както знаеш историята се пише от победителите.
Та тия изследвания показват, че основната популация от населението в Българя е много, много древна и си е коренна и няма нищо общо нито със славяните нито с българите, просто те са писали историята. Едните са оставили писмения си език, а другите са оставили името и административната си уредба.
А най-интересното е, че славянският процент в кръвта ни е едва 12% за разлика от келтския който е 14%
Най-близки сме до сърбите и наричащите себе си македонци. За тях може да се каже, че са наши братовчеди ако не и братя. А относно турците... много сме далеч! ;) Имам предвид генетично.
Поздрави!
Дано не изтрият мнението като спам!
Имаш ли го тава изследване с процентите.Ще ми е интересно ако го покажеш.

marian
27-02-2009, 15:57
Не може дьржава кьдето четири милиона не се водят никаде да бьде в ЕС

pa4ito
27-02-2009, 16:38
За кой стоки говориш?...то и сега не ядем ли турски домати...?
Ние ядем, ама немеца още не яде... А и си е научил урока покрай Дачията ;-)

fade
27-02-2009, 16:53
Имаш ли го тава изследване с процентите.Ще ми е интересно ако го покажеш.

Колега това изследване с процентите съм го срещал в И-нет на няколко места и това (http://internetreklama.com/bulgaria/bulgarians/) е едно от тях:
Тъй като тези изследвания са от съвсем скоро има теми за много дискусии относно интерпретациите на резултатите. И то главно защото все още извадките са малки.
Google може да ти помогне!
Идеята на поста ми беше съвсем друга обаче и мисля че колегата mordohy, ще ме разбере.

Mind_Control
27-02-2009, 17:13
Какво ли зависи от нашто мнение...?
Това референдум ли е:roll2:
И да кажа само Турция е доста по напред от нас нищо, че сме в ЕС!

Я ме светни тогава колко е БВП на Турция на глава от населението, като толкова много по- напред от нас?

dimo
27-02-2009, 17:54
Против !
Главно заради икономически съображения.В момента поне 50 на сто от земеделските стоки идват от там а нашето земеделие е почти мъртво .Добре че скрофата е наказан в момента че сега ще квикне че само със земеделие не става трябва "да построим завод".... не става ама и без него не става като пример посочвам боклуците които ни пробутват за месо, мляко ,сирене и колбаси. Много промишлени стоки също.Нашите продукти на европазарите ще се конкурират с турските които доста ни превъзхождат, като количество и качество .Само митата и акцизите ги правят малко по скъпи и пак са по евтини от нашите собствени.
В културен икономически и религиозен план няма да коментирам понеже мнението ми се припокрива с на по горе написаното от вас .

dimo
27-02-2009, 18:18
Колега това изследване с процентите съм го срещал в И-нет на няколко места и това (http://internetreklama.com/bulgaria/bulgarians/) е едно от тях:
тук остава открит въпроса как се намира годен материал за изследване от отдавна изчезнали народи ,и как се определят границите на генотипа при близко родствени племена ... генетиката е доста точна наука но по важно екак се интерпретират резултатите .. тук май се намесва стъкмистиката.Да не забравяме и че геномът на човешката популация на земята е над 97% еднакъв и се различаваме по фенотип.Повечето фенотипни признаци се определят от повече от един ген, както и от факторите на средата, което прави изключително трудно, а понякога и невъзможно предсказването на даден фенотип, по информацията налична от един или няколко гена.

fade
27-02-2009, 18:40
Колег dimo мисля че не казвате нищо по различно от мен. Просто посетете сайта на National Geogrphic (http://news.nationalgeographic.com/news/genographic.html) и ще разберете какви са идеите на тези проекти. От друга страна в Б-я сега стартира по-обширен проект под ръководството на проф. Иво Кременски който до 2012 г. ще изясни и уточни или отхвърли много неща...
Всъщност темата не беше за това и се опасявам че модераторите трябва да разчистят :)
Приятна вечер на всички!

fred
27-02-2009, 19:28
Адаш, аз мисля, че нито сме славяни, нито сме българи и това го доказват някой нови генетични изследвания, не знам дали си попадал на тях. За мен генетиката за разлика от историята е точна наука. Както знаеш историята се пише от победителите.
Та тия изследвания показват, че основната популация от населението в Българя е много, много древна и си е коренна и няма нищо общо нито със славяните нито с българите, просто те са писали историята. Едните са оставили писмения си език, а другите са оставили името и административната си уредба.
А най-интересното е, че славянският процент в кръвта ни е едва 12% за разлика от келтския който е 14%
Най-близки сме до сърбите и наричащите себе си македонци. За тях може да се каже, че са наши братовчеди ако не и братя. А относно турците... много сме далеч! ;) Имам предвид генетично.
Поздрави!
Дано не изтрият мнението като спам!
E аз съм чел едно проучване, ама не помня къде относно генетичния фонд, може да се каже, че този в момента, отговаря почти на този, който е същестувал преди около 2000 години по нашите земи, за съжаление не мога да цитирам изследването.

mordohy
01-03-2009, 11:47
Когато говориме за гентично изследване,много добре разбирам Fade,но има и едно друго нещо.Ние се състоиме от дух и тяло.Генетиката може да ни даде много за тялото,но нищо за духа,а аз говоря главно за него.Той е по силен и дава по-голямо отражение в развитието на дадена нация.Разбира се Траките са дали огромно отражение на нашия,бит и култура.Много от вярванията им са успешно преплетени с християнската ни религия.Аз обаче говоря за отражението на Хунорския дух в световен и регоинален мащаб.Иначе и индонезийците явно не приличат на нас,но виж в езика,главно в морфологията и особено в синтаксиса,няма мърдане.В семейните традиции-също.
Колкото за опасенията,че Европа ще бъде залята от турци и чалми-това са пълни глупости.Който иска и сега никой не го спира.
Колкото за завладяване на Родината ни от Турция,това може да го твърди само човек,който не знае сеашното положение и изобщо няма представа от отбраната на една държава.За скептиците ще уточня,че в момента и то като дългосрочна перспектива,въздушното ни пространств се защитава с дейното участие на турските ВВС и ПВО.Морскоте ни граници от Турския ВМС.Щабовете за съвместно командване са на територията на Турция и началник щаб там е българин.Между БГ и ТР има безвизов режим.
Колкото за правата на човека,от около половин година законодателството им е съобразено и преведено с европейското.Прелюбодеянието вече не е термин и следователно субект на съдебно преследване.Казвам го само като един пример.Колкото за боя от полицията,да!Там не те питат какъв си!Щом не слушаш-налагат!И то здраво!За това там не може да се случат нещата,които се случват у нас,главно в Омуртаг и други смесени райни.Ха сега вие мислете

ФЕРАРИСТ
01-03-2009, 11:59
Против !
Главно заради икономически съображения.В момента поне 50 на сто от земеделските стоки идват от там а нашето земеделие е почти мъртво .
Тука ще идем на друга тема, но земеделието е баталясано изкуствено, за да може земята да бъде поизкупена от тоя и оня, че тогаз......из селата на секи ъгъл висят обяви че изкупували земя и плащали веднага.....и никва криза няма там даже, независимо кво пишат....така че според мен Турция изобщо не ни заплашва земеделието......правителството е много по голяма заплаха за него, отколкото Турц....

Mind_Control
01-03-2009, 15:25
Колкото за завладяване на Родината ни от Турция,това може да го твърди само човек,който не знае сеашното положение и изобщо няма представа от отбраната на една държава.За скептиците ще уточня,че в момента и то като дългосрочна перспектива,въздушното ни пространств се защитава с дейното участие на турските ВВС и ПВО.Морскоте ни граници от Турския ВМС.Щабовете за съвместно командване са на територията на Турция и началник щаб там е българин.Между БГ и ТР има безвизов режим.
Колкото за правата на човека,от около половин година законодателството им е съобразено и преведено с европейското.Прелюбодеянието вече не е термин и следователно субект на съдебно преследване.Казвам го само като един пример.Колкото за боя от полицията,да!Там не те питат какъв си!Щом не слушаш-налагат!И то здраво!За това там не може да се случат нещата,които се случват у нас,главно в Омуртаг и други смесени райни.Ха сега вие мислете


Батко, като скокнат турците в Родопите утре, други ден да искат да се присъединяват към Турция, я си помисли добре Турция на чия страна ще застане. И също така си помисли добре, кога те имат по голям шанс- когато страна извън ЕС иска да присъедини територия от ЕС или когато страна от ЕС иска да присъедини територия на друго страна от ЕС под влиание на хората живеещи на тази територия! Не казвам , че ще стане в близките 20 години, но като дългосрочна цел си го имат турците това!

ФЕРАРИСТ
01-03-2009, 16:31
Батко, като скокнат турците в Родопите утре, други ден да искат да се присъединяват към Турция, я си помисли добре Турция на чия страна ще застане.
Дори да приемем абсурда те да искат присъединяване към Т утре или вдруги ден(нещо което дори и развинтеното въображение на медиите не лансирало още), какво ще стане - нищо.....ще си искат.....и дори да приемем че Турция вземе страна - ко пак ще стане - нищо - да не мислиш че ще ни обявят война и че ще ни земат запас - нищо подобно....се едно макетата из пиринско да искат присъединяване към Македония....или обратното......аз лично досега не съм чул някой от родопите да иска да се присъединява към Т.....

galinves71
01-03-2009, 16:34
стига мнения,не са за там:comphits::pokey::grandpa:

Mury
01-03-2009, 18:15
Дори да приемем абсурда те да искат присъединяване към Т утре или вдруги ден(нещо което дори и развинтеното въображение на медиите не лансирало още), какво ще стане - нищо.....ще си искат.....и дори да приемем че Турция вземе страна - ко пак ще стане - нищо - да не мислиш че ще ни обявят война и че ще ни земат запас - нищо подобно....се едно макетата из пиринско да искат присъединяване към Македония....или обратното......аз лично досега не съм чул някой от родопите да иска да се присъединява към Т.....
Не си прав колега:afro::afro:

ФЕРАРИСТ
01-03-2009, 18:22
В дебат като тоя няма рефер който да каже кой е прав и кой не, всеки си има мнение и убеждение което да изрази......така правя и аз.....не знам дали съм прав или не, но със сигурност имам мнение, и винаги изслушвам ответното, независимо дали го споделям или не.....

galinves71
01-03-2009, 18:24
Дори да приемем абсурда те да искат присъединяване към Т утре или вдруги ден(нещо което дори и развинтеното въображение на медиите не лансирало още), какво ще стане - нищо.....ще си искат.....и дори да приемем че Турция вземе страна - ко пак ще стане - нищо - да не мислиш че ще ни обявят война и че ще ни земат запас - нищо подобно....се едно макетата из пиринско да искат присъединяване към Македония....или обратното......аз лично досега не съм чул някой от родопите да иска да се присъединява към Т.....
макетата не са консерви като.....и нищо общо няма примера ти.те като ще искат да бегат по-близо им е така от колкото чрез.а и тяхната идея е не те там а тук да е там.

ФЕРАРИСТ
01-03-2009, 18:27
макетата не са консерви като.....
В какъв смисъл консерви?????

и нищо общо няма примера ти.те като ще искат да бегат по-близо им е така от колкото чрез.а и тяхната идея е не те там а тук да е там.
Е се тая - тогава да дам пример с бурагите там - те искат там да е тука, но къф е ефекта - пак никакъв....

mordohy
01-03-2009, 19:22
Батко, като скокнат турците в Родопите утре, други ден да искат да се присъединяват към Турция, я си помисли добре Турция на чия страна ще застане. И също така си помисли добре, кога те имат по голям шанс- когато страна извън ЕС иска да присъедини територия от ЕС или когато страна от ЕС иска да присъедини територия на друго страна от ЕС под влиание на хората живеещи на тази територия! Не казвам , че ще стане в близките 20 години, но като дългосрочна цел си го имат турците това!
Колега,пак ме накара да се обаждам,въпреки,че се бях зарекъл да не пиша повече в тая тема,защото от една страна ,живееме с различни понятия,имаме различно по количество информация,а ако щете и сме в различни времена.Тука не искам да влизам в тънкостите на глобализацията,а тя щем не щем си идва.От друга страна,точно една от идеите на ЕС е,че никой не може да има териториални претенции към друга държава.Както знаеме в ЕС и НАТО няма борци за свобода,а терористи!Мислете ив тая насока.Пак ви казвам:Това,което представлява ДПС у нас,не може да съществува в Турция.Не светската власт в Турция е заплаха за нас.Напротив!Турците в родопите не могат да скокнат да се присъединяват по много причини.Тая,която нас ни интересува най-много е факта,че самата Турция няма да го одобри и ако трябва сама ще помага,за да се решат нещата още в зародиш.Иначе ще даде страшен прецедент и сама ще се навлече неприятностти с други,в пределите и народи.По нагоре някой беше казал,че Русия има малка част от Европа.То бива,ама чак пък толкова!?Я погледнете картата.Границата на Европа на изток е Урал.
В предвид деня,хайде да ми простите,ако съм ви засегнал с нещо и бодро НАЗДРАВЕ на всички:drunk::cheers:

Бобби
04-03-2009, 08:36
Я ме светни тогава колко е БВП на Турция на глава от населението, като толкова много по- напред от нас?

Тия анкети за сравнение ги остави!...ако говориш за Брутен Вутрешен Продукт:smoke:
САмо да вметна..селското им стопанство е по развито от нашето...да не говорим за автомобилостроенето...те имат лиценз поне за 4-марки автомобили, който пройзвеждат, а ние май и велосипеди не пройзвеждаме вече в Ловеч....:smoke:..кой, какъв продукт дава или се възползва от него..сам можеш да разбереш, без да сравняваш някакви си статистики...особено, ако са политическа поръчка!

Mind_Control
05-03-2009, 15:25
Тия анкети за сравнение ги остави!...ако говориш за Брутен Вутрешен Продукт:smoke:
САмо да вметна..селското им стопанство е по развито от нашето...да не говорим за автомобилостроенето...те имат лиценз поне за 4-марки автомобили, който пройзвеждат, а ние май и велосипеди не пройзвеждаме вече в Ловеч....:smoke:..кой, какъв продукт дава или се възползва от него..сам можеш да разбереш, без да сравняваш някакви си статистики...особено, ако са политическа поръчка!

ОК, но хората затова сравняват БВП, защото аз може да изкарвам 10 000 лв, но да храня 10 човека, а ти да изкарваш 3000, но да храниш само себе си, а сега ми кажи, кой ще живее по- добре- ти или аз? Турция може да има 4 марки, който да произвежда, но това не означава, че са цъфнали и вързали. Сам можеш да се досетиш защо заводите не са в България, а в Турция. 1-во там вътрешния пазар е много по голям, 2-ро цената на труда е много по- малка.

Бобби
05-03-2009, 16:06
ОК, но хората затова сравняват БВП, защото аз може да изкарвам 10 000 лв, но да храня 10 човека, а ти да изкарваш 3000, но да храниш само себе си, а сега ми кажи, кой ще живее по- добре- ти или аз? Турция може да има 4 марки, който да произвежда, но това не означава, че са цъфнали и вързали. Сам можеш да се досетиш защо заводите не са в България, а в Турция. 1-во там вътрешния пазар е много по голям, 2-ро цената на труда е много по- малка.
За цената на труда не съм съгласен!
Европейската част на Турция са много по добре според мен в всяко едно отношение, отколкото ние!
А що се отнася до Анадола и по на там към Азия...то ние цигански махали нямаме ли?...и то във всеки град!

Mind_Control
05-03-2009, 17:04
За цената на труда не съм съгласен!
Европейската част на Турция са много по добре според мен в всяко едно отношение, отколкото ние!
А що се отнася до Анадола и по на там към Азия...то ние цигански махали нямаме ли?...и то във всеки град!

Имаме.. Но и в Ню Йорк си имат гета нали? Не ми се спори за това дали в Турция са по- добре от нас, в крайна сметка не съм видял човек, който иска да живее там, което е красноречив факт само по себе си.

Sunny
05-03-2009, 17:11
Турция е азиатска държава - какъв Европейски съюз за тях .

koolio
05-03-2009, 17:30
Турция е азиатска държава - какъв Европейски съюз за тях .
Мисля, че в това изречение темата се изчерпва.

Pinky
05-03-2009, 17:32
Ами не, не се изчерпва. Отчасти има европейска територия.

pent
05-03-2009, 17:43
Ами не, не се изчерпва. Отчасти има европейска територия.

да 3%

търтей
05-03-2009, 17:53
Мисля, че в това изречение темата се изчерпва.

А Кипър?
Дали не беше в Азия?
100% може би?

Sunny
05-03-2009, 18:04
Ами не, не се изчерпва. Отчасти има европейска територия.

Но столицата й Анкара се намира в Азиа - което автоматично я причислява като Азиатска държава . От което следва - къф да го дирят в ЕС ?
За мен въпроса се изчерпва с това .
Турция > ЕС :no_no_no::no_no_no::no_no_no:

Sunny
05-03-2009, 18:14
А Кипър?
Дали не беше в Азия?
100% може би?
Принципно си прав .
Но - Кипър географски се намира в Азия, но културно и политически се приема за европейска страна.

Pinky
05-03-2009, 18:50
т.е. географското местоположение не е най-важното?

BatVas
05-03-2009, 18:57
т.е. географското местоположение не е най-важното?

Да!!! От иконоическа гледна точка Турция е по-добре да е в ЕС. По-добре и за БГ.

mordohy
05-03-2009, 21:31
Принципно си прав .
Но - Кипър географски се намира в Азия, но културно и политически се приема за европейска страна.
Много точно!Кипър е в ЕС!

koolio
05-03-2009, 22:32
А Кипър?
Дали не беше в Азия?
100% може би?
Е и? Да съм твърдял, че мястото му е в ЕС?

И по същество - ти примерно какво мислиш по темата?

mordohy
05-03-2009, 23:13
Е и? Да съм твърдял, че мястото му е в ЕС?

И по същество - ти примерно какво мислиш по темата?
Да ама е бивша английска колония и виж до преди еврото каква им беше валутата!:Tease:

търтей
05-03-2009, 23:44
И по същество - ти примерно какво мислиш по темата?

Мисля, че ако отговори на изискванията за членство поне толкова пълно и почтено колко България, няма проблеми

old alfist
06-03-2009, 01:07
Мисля, че ако отговори на изискванията за членство поне толкова пълно и почтено колко България, няма проблеми
E, те това е резонния отговор! В ЕС са размити граници, територии, вероизповедания, етноси и др. Всичко е икономика и интереси. Никой не би приел някого в неговото семейство, когато не е от неговата черга. Отделен въпрос е компромисите, които са направени да ни приемат нас и какви могат да бъдат за Турция. Критериите падат все повече, властват интересите/т.е.парите/. Така, че колкото и да си лаем, никой няма да ни пита.

mordohy
06-03-2009, 02:03
Мисля, че ако отговори на изискванията за членство поне толкова пълно и почтено колко България, няма проблеми
Добре го каза,но не отгоярят и на 20% от изискванията,на които отговаряме ние.Те са ПОНТИ,Англичаните са разбрали,че от тях не става нищо и за това са се оттеглили.Ще се поясня с няколко каламбура за Понтите.Понтиус е човек,който живее на островите,Тоест морски човек.
Знаете ли,защо понтите купуват по две перални-защото само на една им се клати коритото за пране.
Отиват понти да живеят в Атина и минава боклукчийската кола и хората питат сина,който си пуши на терасата:Абе,боклук имате ли?-чакай да питам мама?
-едни хора питат,дали имаме боклук?
-А имаме,имаме.Не искаме повече!
Защо понтите правят секс на вестници!?
Защото са чули,че вестниците от нищо правят голяма работа.
На власите им омръзнало да четат все за понтите и решили и те да направят някоя голяма глупост,та да пишат и за тях.Мислели дълго и решили.Построили мост насред Сахата.След една седмица вестниците писали:един понтиус на един мост насред Сахара -лови риба
Йорико,техния бледен аналог на Хитър Петър,почнал да строи навес.Обяснил,че сина му със снахата ще си дойдат от Германия с Мерцедес.Не може тая кола да стои на слънце.Следобед,обаче продължил надолу по улицата с навеса.Обяснил човека:-а сина се обади.Няма да дойдат с мерцедеса , ще дойдат с влак.
мога и още да ви кажа и мои лични преживявания и още много весели случки с понтите.Имам и колега,който много си го обичам,ама си е понт.Славен момък.Навсякъде си го обичат по света,защото е много стойностен човек,въпреки простотиите му.Просто е много забавен

Бобби
06-03-2009, 08:22
Имаме.. Но и в Ню Йорк си имат гета нали? Не ми се спори за това дали в Турция са по- добре от нас, в крайна сметка не съм видял човек, който иска да живее там, което е красноречив факт само по себе си.
ОК:))...няма да спорим:coolio:...но знеш ли колко хора искаха 1989г. да живеят там...предимно българи!
Казваха му "Голямата екскурзия":unsure:

fred
06-03-2009, 09:05
Гърците наистина са загубена работа, лошото е че са по напред от нас и то главно заради приемането им ЕС и аз също имам наблюдения, познавам и българи, които са се установили там, но това е друга тема.
Общо взето намазаха, заради това, че бяха гранична зона с бившия Варшавски договор, заради което бяха приети лесно в ЕС, тогава и парите бяха повече и контрола по слаб, та хем крадяха, хем остана и за проекти:

pent
06-03-2009, 10:25
Гърците наистина са загубена работа, лошото е че са по напред от нас и то главно заради приемането им ЕС и аз също имам наблюдения, познавам и българи, които са се установили там, но това е друга тема.
Общо взето намазаха, заради това, че бяха гранична зона с бившия Варшавски договор, заради което бяха приети лесно в ЕС, тогава и парите бяха повече и контрола по слаб, та хем крадяха, хем остана и за проекти:

ааа няма по-българско или по-скоро балканско мнение :) ей ще ви извадят очите тия гърци :)

Bubuto
06-03-2009, 10:27
нахвърляни набързо причините за 'НЕ'-то са:

- не се намира в Европа
- имат проблеми с Кипър
- в културата на Турция няма нищо европейско
- още около 70 милиона причини
- прекалено е радикално-ислямска


На тоя им етап на развитие - Не, мерси.
- Кюрдите
- Кипър
- Арменците
- Ислямските радикали.

Мисля, че това е достатъчно....

Mind_Control
06-03-2009, 12:29
ОК:))...няма да спорим:coolio:...но знеш ли колко хора искаха 1989г. да живеят там...предимно българи!
Казваха му "Голямата екскурзия":unsure:

Ами не съм ги бройл, но само мога да кажа- жалко, че не са си заминали за Турция, ако говориме за едни и същи хора.

Бобби
06-03-2009, 13:28
Ами не съм ги бройл, но само мога да кажа- жалко, че не са си заминали за Турция, ако говориме за едни и същи хора.
Напротив повечето останаха там....и сега по време на избори ги докарват с автобуси да гласуват.....

koolio
06-03-2009, 15:07
Мисля, че ако отговори на изискванията за членство поне толкова пълно и почтено колко България, няма проблеми
Да приемем, че е така. Но в тая тема се изредиха достатъчно основания, че не отговаря.

търтей
06-03-2009, 15:09
Да приемем, че е така. Но в тая тема се изредиха достатъчно основания, че не отговаря.

За момента, може би не, въпреки че повечето от коментарите са несериозни или поне не са базирани на сериозни познания за страната.

koolio
06-03-2009, 15:11
За момента, може би не, въпреки че повечето от коментарите са несериозни или поне не са базирани на сериозни познания за страната.Аз говоря за сериозните. За щастие има и такива. :cheers:

fred
06-03-2009, 18:49
ааа няма по-българско или по-скоро балканско мнение :) ей ще ви извадят очите тия гърци :)

Ми така си е де :wierdo: :) В интерес на истината, какви случки знам там, просто се чудя дали е вярно /но хората които много добре познавам живеят и работят там повече от 10 години /, ама това е друга тема...Иначе Никос Казандзакис ми е един от любимите писатели

Derry
06-03-2009, 19:32
Против съм. Имат много радикални ислямисти. Не са ми симпатични и заради 500-те години метлосване из нашите земи. Иначе обикновенните хора предполагам са кротки.

alfageorgi
06-03-2009, 20:04
Проблема на темата е , че въобще се задава подобен въпрос.Няма никаква причина въобще да се обсъжда членството на тая държава в ЕС.Мястото и етническо , културно , религиозно , политическо и географски не е в Европа.Единственият аргумент е чисто икономически предвид напъните на корпоративния капитал скрит под формата на глобализацията.По тая логика всяка сравнително светска -т.е. с имитация на разделение на властите и отделени от държавата имами , мюсюлманска държава с относително свободен пазар близка георграфски до Европа следва да очаква същото.Не си правете илюзии за нашите съседи-те са просто 70 милиона фанатици част от които облекли европейски дрехи , за които и до сега жените са стока , религията е №1 , държавата не значи права за индивида или хората, а силна армия която държи "демокрацията" под мерник .Едва ли държава в която военните са единствения гарант на светското управление просто защото всички до един без изключения учат в САЩ и Западна Европа може да се нарече демократична в смисъла който се познава от Одрин на Запад. Абе просто твърдо "НЕ".

Sunny
06-03-2009, 20:16
Едва ли държава в която военните са единствения гарант на светското управление просто защото всички до един без изключения учат в САЩ и Западна Европа може да се нарече демократична в смисъла който се познава от Одрин на Запад. Абе просто твърдо "НЕ".

Много съм съгласен с твърденията ти . В едно студентско общежитие във Варна населено предимно със Турски студенти на МЕИ съм си говорил с някой от тях и те казват така : Уча тук защото е ефтино и взимам Европейска диплома и после мога да работя където пожелая по света . Предимно Германия Великобритания и Франция .

mordohy
10-03-2009, 00:54
Ами не съм ги бройл, но само мога да кажа- жалко, че не са си заминали за Турция, ако говориме за едни и същи хора.
Абе за тия говориме!На първо време се сещам за бай Демир Дормушев.Герой на социалистическия труд и майстор в минното дело.Неговото семейство не знаеше турския език,но след,като бяха изгонени от Българи,тяхната Родина,се наложи да научат турския.Сега неговите деца,вместо да работят за благосъстоянието на Родината ни,а той да предава опита си, е пенсионер,който се опитва да направи нещо,а децата са му висши държавни служители,но не на България.Мога и други примери да дам,ама тоя е най-фрапиращ.

Susscrofa
10-03-2009, 10:59
500 години османско владичество................Това е адски много време. През, което време е имало най различни периоди. Забелязвам, че тук някои форумци ги смесват малко.
Първите десетилетия да не казвам цели два века, са си били касапска история и тотална експлоатация и гавра с християнското население по българските земи......
Да започнем с данъците:
Най-фрапиращия данък, прилаган по нашите земи през турското робство, е джизието. Това е безкомпромисен поголовен данък, събиран от немюсюлманското трудоспособно мъжко население на Турската империя. На джизие са били подложени всички българи на възраст от 15 до 75 години. Този данък има функцията на своеобразно унижаване на мъжкото българско население. Събирал се е в полза на турската държава като откупване на вярата. Размерът на данъка през ХVІІ век е бил около 20 пари, или половин златен алтън (турска жълтица) на човек. На някои места в България джизието е събирано по броя на къщите, като се е приемало, че средно във всяка къщо живеят 5 души и двама най-малко трябва да плащат този данък. От налога са били освободени всички изпо-вядващи исляма - турци, цигани, арнаути и др. През ХVІІІ век поради инфлацията и поради други политически причини (засилено потискане на българите), джизието се е увеличило значително и турските бирници започнали да го събират пропорционално на имуществото на нашите прадеди.
Според турските закони българите са облагани още със поголовен данък (хараджъ), който плащали и жените. Този данък е разли-чен от плащания само от мъже данък джизие. Почти всички семейства плащали поземлен данък (испендже). Войниганите били освободени от него. Освен всики други данъци, българите плащали още така наречените извънредни данъци (авариз, дивание). Давали на турците десятък от всички произведени от тях си продукти. Имало данъци върху кошерите, данък за сеното на овцете, за свинете, за насечените дърва и т.н. Имало налог за всяка бъчва.
Българите плащали и друга категория данъци - така наречените свободни данъци (баду хава). Най-известният от тях е диш хакъ. Това е един от най-издевателските и обидни данъци в света. Според мен, този данък може да бъде измислен само от много болен и перверзен ориенталски мозък. Данъкът се плащал само от българи и представлявал според Речника на редки, остарели и диалектни думи на БАН (Сф., 1974 г.) "пари, които българите плащали на угощаваните от тях турци" (стр.108). Българите плащали данък даже за бракосъчетаването си. Не знам дали е нямало данък за умиране. Питам се, дали въобще е имало нещо, за което не се плаща да-нък на поробителя?
Освен данъците нашите прадеди са
работели и ангария - своего рода трудова повинност
Но тя не е само за мъжете, а и за жените. Било възможно ангарията да се откупи с гюндер акчеси. В знаменитата бъгларска песен "Кажи, кажи, стара ле бабо, къде е бела Яна?", певецът ни казва, че Яна "на ангария пойде во близкото село пшеница да жние". Ясно става, че семейството на Яна няма пари за гюндер акчеси.
Чудовищна тегоба, както всички знаем, е било вземането на български момчета за еничари, които после ставали известни с жестокостта си, включително и срещу сънародниците си християни.

Войната е средство за правене на пари и е само за мюсюлмани.

ВСИЧКИ ЗЕМЕДЕЛЦИ СА В ГРАФАТА РАЯ. РАЯТА Е БЕЗ ПРАВО ДА УЧАСТВА В ПОЛИТИКАТА И ДА ПРОМЕНЯ СТАТУТА СИ.

Българите са рая - земеделци. Те плащат всички данъци. Подлежат на изтребване. Нямат право да участват в политиката.
Такова нещо БЪЛГАРСКА ЦЪРКВА по турско време НЯМА (търновска митрополия, охридска митрополия, те се наричали български, но това не се отнасяло до техните предстоятели). В самата Вселенска патриаршия гръцките духовници се отнасят с особено пренебрежение към българите. Ограничение на владиците-българи.
А низшето духовенство е малобройно и е с християнски познания под всякаква критика, което е много коментирано от чужди извори.
Храмовете са паянтови постройки, които на 15 години падат. Нови няма право да се строят.
Българите през турско робство си изкарват прехраната главно и основно със земеделие. Земята е основен сакрален топос за тях. Полската работа е поглъщала цялото внимание на народа.
Завоевателите са по същество НОМАДИ! Такава е религията им. Те ползват природата без да я променят. Следват стада-та по традиционните маршрути, начертани от климата и от хилядолетния им опит. За тях пасищата са от първостепенна важност, защото тяхната площ определя големината на стадата, които преминават и от това следват всички познати им удобства.
Съществуват глобални различия в цивилизационните модели.

Кърджалии! Кое чувствително сърце не се разтреперва при това страшно за нашите прадеди име? Кой българин не ще заплаче, като си припомни онези нещастия, които са търпели нашите прадеди от кърджалиите? Колко села са ставали тяхна жертва! Колко невинни моми и деца са бивали завинаги отлъчени от родителите си и след като претърпявали големи безчестия, свършвали мъче-нически временния си живот! Бащи и майки са погинвали с хиляди от кърджалийска адска злоба!... Но само от кърджалии ли са търпели нашите прадеди? Ами от яничари? От делибашии?...
— Митрополит Климент
(Васил Друмев), „Нещастна фамилия“

Независимо от многовековния гнет на мохамеданството, а може би именно вследствие на него българите в градовете и селата са запазили чиста не само православната вяра, но и религиозните обичаи на прадедите си. Те като че ли инстинктивно усещат, че Православието е тяхното знаме, бряг на спасението, ракла, в която до деня на възкръсването от робството трябва да се запази тяхната народност, за да не бъде смесена или погълната от мюсюлманството.
— Всеволод Вл. Крестовски

И да споменем най-голямата спирачка, която ние сложило това владичество, безпорно дръпнала ни назад в развитието и оставило трайна рана, която и до ден днешен усещаме..........

……Когато се обяснява закъснението на Българското възраждане в сравнение с Възраждането в Средна и Западна Европа, обикновено не се търсят и други причини: изтъква се, че османското феодално робство не давало възможност да се развият новите капиталистически отношения и идеологическата надстройка, процес, който означаваме с термина „възраждане”. [2] Явява се обаче въпросът: а защо Възраждането не обхвана турската империя — поробители и поробени? Защо нейните народи бяха отминати от „великия прогресивен преврат”, обхванал голяма част от европейския континент?

Безспорно извънредно важна причина за закъснението на развитието в пределите на Османската империя е нейното варварство. Феодалните форми на живот са здраво изградени, мохамеданската религия е не само най-реакционна идеология, но всажда в съзнанието фанатизъм. Все пак обаче отсъствуват атаки на нови дви-жещи сили, закъснява развитието и на идеология, която променя съзнанието и мобилизира срещу империята поробените от нея народи. Ако се огледаме в историята на Средна и Югоизточна Европа, ще открием и други причини за опазване варварството на империята. Ще забележим, че османското владичество не се разпростира върху няколко страни от Средна и Югоизточна Европа — Чехия, Далмация и Полша, — но въпреки това започналото в тия страни ренесансово движение бива задушено и феодализмът отново се налага. Нарушеното настъпателно движение очевидно очаква по-друго обяснение. И нека изтъкнем, че както закъснението на Българското възраждане се обяснява с чуждото робство, така и забавянето на чешкия, дубровнишко-далматинския и полския Ренесанс от феодалната реакция се обясняваше непълно, сочеха се при обяснението не първопричините, а следствията и дори се обясняваше в зависимост от случайни причини: хуситските войни опустошили Чехия и сложили край на ренесансовото движение, силно земетресение прекратило културния разцвет на Дубровник и т. и. Истинските причини са по-дълбоки — те се крият в промените, които настъпват в обществено-икономическия живот на европейските народи изобщо. А тези промени са значи-телни. С откриването на нови светове, на новия континент на Запад, с откриването и на водните пътища през Атлантическия океан към Западна и Южна Африка и към Индия, което става възможно благодарение на огромния технически прогрес, завоюван от човечеството в епохата на Възраждането, пътищата на световната търговия, които дотогава са минавали през Югоизточна Европа, Средиземно море, Адриатическо и Егейско море и Предна Азия, се преместват далеч на Запад, на Запад се преместват и промишлените центрове. Капиталистическите отношения, които се развиват в Средна и Югоизточна Европа, не получават нови сили, фео-далната реакция има възможност, да се съвземе и да им нанесе съкрушителен удар. За едно продължително време над Средна и Югоизточна Европа се сгъстява феодалният мрак. Съхраняването на феодалното варварство в турската империя и в българските земи е причина да продължи своя живот средновековната българска литература със своя черковно-религиозен мироглед и със своите тенденции да бъдат изсушени жизнените сокове при отразяването на действителността.Но развитието не може да бъде спряно. То набира, макар и бавно, сили да завоюва онези брегове, които народите на Запад вече са завоювали. И Паисиевото дело не е една внезапна поява, каквато го виждаше буржоазната историография. То е плод на развитие, включва се закономерно в развитието и задача на нашата историог-рафия и литературна история е да разкрие неговите корени, връзки и предшествуващи явления. Така военните неуспехи и упадъкът на Турция повишават отпора и самочувствието на българското население пред получаващите удар след удар негови господари, пораждат и засилват мисълта и вярата, че робството в империята един ден ще приключи. Ако буржоазната историография изтъкваше военните неуспехи и упа-дъка на Турция като фактор на Българското възраждане, тя не виждаше, че те са част от залеза на един стар свят и от възхода на един нов свят. Турция бе силна, докато “пазеше своето „варварство”, а в съседните земи владееше феодална раздробеност. „Цивилизацията” прояждаше нейната сила, а феодалният абсолютизъм на европейските държави изправяше срещу нея мощни противници.
акад. Емил Георгиев
Няма как да "извъртим" историята и да наречем "полезни" за развитието на България тези 500 години османско владичество. Причината е проста, и тя се корени в същността на османската империя по онова време, онази варварска същност характерна за този тип "номадски завоеватели".
Някой спомена, че турците ни били братовчеди, разбиранията, бита, начина на живот на прабългарите бил близък с този на предшествениците на днешните турци. Да така е, само че ние не сме потомци само на прабългари. Славянското в нас го има, и това е безпорен факт, който се доказва безпорно при лингвистичните анализи. Има твърде много сходства между нашият език и езика на другите славянски народи. Има цели научни трудове в тази посока.
Освен всичко останало, навлизането на християнството изиграва изключително важна роля, при формирането, при онази твърдо положителна еволюция, към която поема пубертета на бългаската народност.
Никога не бих си позволил да нарека Патриарх Евтимий "изрод", това е нелепо. Или да съдя Борис за покръстването, един уникално далновиден и безценен за нашето настояще исторически ход.
Ама и ние имаме една история.........трябва бая да четеш, за да успееш да направиш дори посредствен и повърхностен анализ. Еееееееех защо не бях американец?

Турция е готова за членство в ЕС точно толкова колкото е готова Русия.....надявам се да разберете стравнението.

Sheltem
12-03-2009, 11:34
Твърдо против!

1.Турция е твърде далеч от думата "демокрация".
2.Турция е и далч от европейските културни ценности, всъщност като се замисля, е далеч от всякаква култура (или може би някой от вас е чувал за световноизвестен турски поет, писател или художник ?).
3.В Турция не се спазват и зачитат човешките права.
4.Принципно съм против, като потомък на милионите изтезавани и убивани българи по време на турското Иго.

И тъй като последната точка беше на тема истори да вметна нещо - хора не гледайте на историята като някакви дати и цифри. Тя не е статистика. Това е живота на вашите дядовци, прадядовци и прапрадядовци... Това са човешките съдби на тези преди нас...

търтей
12-03-2009, 11:38
2.Турция е и далч от европейските културни ценности, всъщност като се замисля, е далеч от всякаква култура (или може би някой от вас е чувал за световноизвестен турски поет, писател или художник ?).


Всъщност сме чували.

И колега, давай малко по-обективно, остави личните си емоции настрани - разделът за чат и спам е по-надолу, благодаря.

Sheltem
12-03-2009, 11:50
Всъщност сме чували.

И колега, давай малко по-обективно, остави личните си емоции настрани - разделът за чат и спам е по-надолу, благодаря.


:) Изобщо не говорим за лични емоций. Става въпрос за нещо очевидно. Бях на екскурзия в Турция и ми направи впечатление, че във всеки град и във всяко селце главните улици, големите училища, площади и т.н. се кръщават или на Кемал Ататюрк или на Синан (архитект построил множество джамий). За няколко дена престой, аз не минах по улица кръстена на някой художник, писател, поет или учен например...
Всички паметници , които видях бяха на Ататюрк и Синан. Накрая взех да се питам "абе тези хора нямат ли други известни личности?".

Колкото до спама, поне на мене ми се стори, че темата е дискусионна :) До колкото видях от първите постове, всеки си изразява мнението и казва защо така мисли... Извинявам се ако аз съм писал нещо различно!

Kostadin`
12-03-2009, 13:38
ПРОТИВ!!!

BillyBoy`
02-05-2009, 17:24
твърдо против 500 години ни стигат

Grim
09-05-2009, 23:18
... из оня ден около 50 кюрда са изклали на сватба!?! :respect: добре дошли в европа??? да ама НЕ!
аман от рязани карабини навсякъде :bg:

old alfist
25-06-2010, 10:52
В момента в Плевен върви една подписка за предизвикване на референдум срещу влизането на Турция в Европейския съюз.
Говори се, че с пари от отвън тихомълком се облагородяват западнали села с цел заселване с хора от Турция, като се споменават 3бр.села от варненския регион.
Та мисълта ми е някой от колегите от Варна дали е чувал нещо такова, или това са блъфове за спечелване на повече подписи.

Sunny
25-06-2010, 11:56
Казано честно от тебе го чувам (чета)

nhg
25-06-2010, 16:09
В момента в Плевен върви една подписка за предизвикване на референдум срещу влизането на Турция в Европейския съюз.
Говори се, че с пари от отвън тихомълком се облагородяват западнали села с цел заселване с хора от Турция, като се споменават 3бр.села от варненския регион.
Та мисълта ми е някой от колегите от Варна дали е чувал нещо такова, или това са блъфове за спечелване на повече подписи.

И тук имаше нещо такова, май от СКАТ организирано. Не съм запознат в детайли, ама идеята е ясна..

old alfist
25-06-2010, 16:21
И тук имаше нещо такова, май от СКАТ организирано. Не съм запознат в детайли, ама идеята е ясна..
Тия при нас са разни бивши атакисти - разочаровани от партията си.

nhg
25-06-2010, 16:29
Тия при нас са разни бивши атакисти - разочаровани от партията си.

Бе те нали нещо се разродиха СКАТ и Атака? Или аз не съм в час и бъркам нещо?
Та може и тука да е нещо от бивши атакисти, Атака-2 примерно..

pavlin
26-06-2010, 21:07
mordohy Страхотно колега...Личи си че знаеш доста по темата :) Доста хубави и интересни постове... Имах един преподавател в НБУ, който беше ни разяснил много от нещата, които ти каза :)

Хубаво е тези неща да се обясняват и да се знаят, за да не се възползват разни долни политици от това...Каза и много верни неща за турското робство... Но много хора и политици са имали "файда" от промяна на много факти...Ако щете и баташкото клане и т.н...

И аз съм Българин чистокръвен :)

Много хубав пост на колегата Мордохай само където няма много истина в него.


Адаш, аз мисля, че нито сме славяни, нито сме българи и това го доказват някой нови генетични изследвания, не знам дали си попадал на тях. За мен генетиката за разлика от историята е точна наука. Както знаеш историята се пише от победителите.
Та тия изследвания показват, че основната популация от населението в Българя е много, много древна и си е коренна и няма нищо общо нито със славяните нито с българите, просто те са писали историята. Едните са оставили писмения си език, а другите са оставили името и административната си уредба.
А най-интересното е, че славянският процент в кръвта ни е едва 12% за разлика от келтския който е 14%
Най-близки сме до сърбите и наричащите себе си македонци. За тях може да се каже, че са наши братовчеди ако не и братя. А относно турците... много сме далеч! ;) Имам предвид генетично.
Поздрави!
Дано не изтрият мнението като спам!

Напълно подкрепям, нашата нация е смесица от траки, славяни, прабългари и кой знае още какви.

soldier81
26-06-2010, 21:36
Аз съм твърдо против,даже се подписах в подписката.
Причините - http://vmro.bg/index.php?option=com_content&view=article&id=125

ФЕРАРИСТ
27-06-2010, 11:24
Като не коментирам ЗА или ПРОТИВ, предполагам мнозина не се замислят ако Туркей е в Есъ, на колко по различна и ниска цена ще са джапанките, обувките, гащите, якетата, и прочее инвентар който ползвате, долните и горните ви носачи(себестойноста на един прост турски носач за 156 долен там е 15 долара) и прочее неща дето така или иначе се правят там?????
Интересно ми е и друго - иска се референдум, в който да се разбере дали БГ иска или не Т в ЕС, не се иска директно Т да не влиза в ЕС, което би звучало много по директно и откровенно все пак....

adv_petrov
27-06-2010, 16:02
Пичове, подписката дето върви не само в Плевен, а в цялото БГ до 18ти юли, не е от бивши атакисти, а е организирана от ВМРО с медийната подкрепа на СКАТ. До момента има 350 000 подписа, при необходими 200 000 за да бъде гласувано в НС решение за референдум. Иначе СКАТ отдавна не са с Атака.
Иначе във Варненско такива слухове за облагородяване на тукашни села с цел заселване на турци няма (смея да твърдя със сигурност), но то тука си има достатъчно мюсюлмани по селата, че да е нужно и специално да се облагородяват. Като човек който участва в подписката искам да споделя, че голяма част от самите БГ мюсюлмани се подписват с мотива че не щат ония да нахлуят...смятай.
Иначе по темата - не би трябвало ориенталска държава да спре да плаща мито за внос в ЕС и да има 100+ евродепутата, които да решават къде да идат еврофондовете (Прочетете за Европарламента който разпределя парите на ЕС). Ако 70 млн турци влязат в ЕС и още 10-15 дойдат тук от държави извън ЕС, никой от вас никога няма да си намери работа в чужбина. Нито близките ви, които в момента работят в ЕС, предполагам не като директори и президенти на фирми (който е работил като мен из чужбината, ще знае какво имам предвид, другите надали ще разберат). Отделно в БГ като пограничен пункт на ЕС, покрай турците, ще плъзнат радикални учения, имами, тероисти и т.н., което е моето най-голямо притеснение. Трябва да вървим на запад, не да се връщаме на изток по джапанки и турски хавлии. Това е простата причина. Всичко останало което може да чуете са несвързани фантасмагории на "разбирачи" за разни уж етнически причини и прочее.
Фераристе, от страна на евтинийката е добре, но евтинийката би могла да бъде постигната по друг начин. А целта да се иска референдум е да се покаже на хората че трябва по-често да има приложение закона за пряко участие на гражданите в държавната власт, т.е. по-често да бъдат допитвани хората. Отделно се иска референдум, защото Ирландия 2 пъти прави референдум за нашето и румънското членство, преди да влезем.
Айде да гледам формулата че след катастрофата на Уебър стана интересно състезание.

BoxerPower
27-06-2010, 17:34
Тия 28 (до момента) колеги гласували "За" явно са на силни лекарства и за тяхно добро няма да е зле да си сменят личния лекар възможно най-скоро... преди напълно да ги е довършил!

Останалите 107 (до момента) все още са с всичкия си и тази новина е повече от радостна! Заради хора като тях съм взел решение да остана и да се боря за оцеляването си в нашата малка, объркана страна. За мен тези хора са истинските потомци на България и тези с които националните ни герои, проляли кръвта си за нас, истински биха се гордяли!

Нека останалите 28 колеги не ми се сърдят, но наистина или медикаментите които взимат са прекалено силни, или просто им е през х*я за прадедите и миналото ни...

fred
27-06-2010, 19:15
Проблемите на България независят, а дали ще зависят и в бъдеще от Турция е спорно.Те ей сега чичо ни Р. Овч. обясни как плащаме поредното заемче към Русия и разни други неустойки по прословутия проект с тях цифрите бяха 300 хиляди на ден, той го каза, има си тема и затова във форума.
Да не говорим пък за беззаконията у нас на всякакво ниво, какво общо има това с някоя държава е доста спорно, но определено не е свързано с турците.Много по големи проблеми сега имаме и ще имаме от малоумната политика на Гърция и въобще това е една безмислена тема, която основно да хаби енергията на народа, НЕ там, където трябва.Явно има и някакъв резултат.
Та в тоя ред на мисли аз съм против това Русия да влезе в ЕС, въпреки, че това не е на дневен ред.Доколкото си спомням, май и за Турция не съм гласувал.

pavlin
27-06-2010, 19:16
Като не коментирам ЗА или ПРОТИВ, предполагам мнозина не се замислят ако Туркей е в Есъ, на колко по различна и ниска цена ще са джапанките, обувките, гащите, якетата, и прочее инвентар който ползвате, долните и горните ви носачи(себестойноста на един прост турски носач за 156 долен там е 15 долара) и прочее неща дето така или иначе се правят там?????
Интересно ми е и друго - иска се референдум, в който да се разбере дали БГ иска или не Т в ЕС, не се иска директно Т да не влиза в ЕС, което би звучало много по директно и откровенно все пак....

Колега, нищо няма да поевтинее или ако това се случи ще бъде съвсем незначително и едва ли турските носачи са решаващи за икономиката или за жизненият стандарт в България.

Sunny
27-06-2010, 22:37
Колега, нищо няма да поевтинее или ако това се случи ще бъде съвсем незначително и едва ли турските носачи са решаващи за икономиката или за жизненият стандарт в България.

Клега то каквото не е китайско е турско тука .

fred
27-06-2010, 23:02
Много хубав пост на колегата Мордохай само където няма много истина в него.



Напълно подкрепям, нашата нация е смесица от траки, славяни, прабългари и кой знае още какви.

Едно от последните проучвания на учени от БАН, ако не се лъжа, което ще завърши след години, потвърждава, че основният ни ген е от Памир, все пак за да бъде това доказано на 100% предстоят още изследвания:
това ми попадна, ако не си го чел, иначе има и други сайтове
http://www.bis.bg/entry.php?id=338522

тука има и други мнения, въобще ще видим
http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=9374

MUROMAN
27-06-2010, 23:03
ПРОТИВ.:fuckoff:

fade
27-06-2010, 23:43
Едно от последните проучвания на учени от БАН, ако не се лъжа, което ще завърши след години, потвърждава, че основният ни ген е от Памир, все пак за да бъде това доказано на 100% предстоят още изследвания:
това ми попадна, ако не си го чел, иначе има и други сайтове
http://www.bis.bg/entry.php?id=338522

тука има и други мнения, въобще ще видим
http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=9374

Ами то това е известно отдавна колега...
Иранците ни се падат нещо като чичовци, с грузините сме братовчеди, с повечето от руските националности също.
Ако ти е интересно потърси в national-genogrphic program (https://genographic.nationalgeographic.com/genographic/index.html) информация.
А ето и още едно независимо изследване (http://protobulgarians.com/Statii%20za%20prabaalgarite/Genetichni%20izsledvaniya/Chuvash%20-%20origin.htm)
Приятно четене :tooth:
Макар да подозирам, че на много от пишещите тук колеги няма да им стане мноо приятно, че сме близки роднини с Руснаците.
Между другото доколкото знам, термина "славянство" си е плод на вековните имперски мераци на Русия! А в по новата история си е чисто пропаганден трик пак на ... айде да ги наречем нео-имперските мераци на болшевиките! :flirt:

ФЕРАРИСТ
27-06-2010, 23:45
Колега, нищо няма да поевтинее или ако това се случи ще бъде съвсем незначително и едва ли турските носачи са решаващи за икономиката или за жизненият стандарт в България.
Нито пък отсъствието на Т от ЕС...

vesko69
28-06-2010, 00:02
ако наистина са толкова демократични в турция(както чета че някои хора са писали) що не си върнат кипър на кипърците...що не си признаят грешката..както са направили през 1974г. ква е гаранцията, че няма да искат и родопите..причини могат да се измислят винаги..

pavlin
28-06-2010, 01:44
Нито пък отсъствието на Т от ЕС...

Затова най-добре да си стои извън съюза.

---------- Post added at 22:44 ---------- Previous post was at 22:41 ----------


ако наистина са толкова демократични в турция(както чета че някои хора са писали) що не си върнат кипър на кипърците...що не си признаят грешката..както са направили през 1974г. ква е гаранцията, че няма да искат и родопите..причини могат да се измислят винаги..

Турция се води като най-демократичната измежду всички теократични държави в които почти няма никаква демокрация. Изводът е че е съвсем малко демократична.

fred
28-06-2010, 14:12
ако наистина са толкова демократични в турция(както чета че някои хора са писали) що не си върнат кипър на кипърците...що не си признаят грешката..както са направили през 1974г. ква е гаранцията, че няма да искат и родопите..причини могат да се измислят винаги..

Точно по тази причина, ако Турция е извън ЕС има по горям шанс да прилага ислямистка неконтролируема политика към Европа изобщо.
А ти чакай демократична Гърция или Сърбия да ти върнат пък нашите си покрайнини, Русия вънншния си дълг и т.н.

vesko69
28-06-2010, 20:29
А ти чакай демократична Гърция или Сърбия да ти върнат пък нашите си покрайнини, Русия вънншния си дълг и т.н. .......... тва няма нищо общо с нашествието на турците в северен кипър

BoxerPower
29-06-2010, 18:43
Големите привърженици на идеята Турция да стане членка на ЕС може да изгледат "btv Новините" след 20 мин. Темата ще бъде "Родопи, лични документи, забулени моми и още нещо"... като цяло мисля, че ще бъде доста интерсно да се види и чуе какво са ни подготвили колегите репортери!

tanatos
29-06-2010, 20:40
Искам да си внасям доматите и всичко което купувам с тировете от турция без мита. Сега само не ми скачайте.. Всички ги ядете тея домати, и всякакви други неща и това е така заради АЛЧНИТЕ български производители, дето не им дреме за качеството, а само за цената и само ревът как не им дават пари. Не всички са така естесвено на 90% са такива а това е крайно недостатъчно за да задоволи нуждите на пазара..Турците го правят от години без да им се дават пари и го правят качествено. Българите само мрънкаме, в това сме много добри да мрънкаме как другите са ни виновни. В момента можем само да гледаме от Турция как се правят некои някои неща.Най простият пример е ДДС-то.И понеже мен ме вълнуват храните като цяло..ДДС на храната в Турция е 4%.. Ние що плащаме за храната си по 20%...За всичко там е така, за нещата които са ти необходими да живееш ДДС-то е ниско.Така, че аз от икономическа гледна точка и от гледна точка на това, че искам в България да се продава евтини плодове и зеленчуци искам Турция да е в ЕС. Така на хората им е по добре, на крайния потребител.

В друга ситуация бих бил против, но страната ни е на такъв хал, че трябва храната да е евтина, да е най-евтиното нещо и парите ни да не отиват основно за нея.И ако има възможност тази храна да сстане още по-ефтина, аз съм за..

old alfist
29-06-2010, 21:17
Искам да си внасям доматите и всичко което купувам с тировете от турция без мита. Сега само не ми скачайте.. Всички ги ядете тея домати, и всякакви други неща и това е така заради АЛЧНИТЕ български производители, дето не им дреме за качеството, а само за цената и само ревът как не им дават пари. Не всички са така естесвено на 90% са такива а това е крайно недостатъчно за да задоволи нуждите на пазара..Турците го правят от години без да им се дават пари и го правят качествено. Българите само мрънкаме, в това сме много добри да мрънкаме как другите са ни виновни. В момента можем само да гледаме от Турция как се правят некои някои неща.Най простият пример е ДДС-то.И понеже мен ме вълнуват храните като цяло..ДДС на храната в Турция е 4%.. Ние що плащаме за храната си по 20%...За всичко там е така, за нещата които са ти необходими да живееш ДДС-то е ниско.Така, че аз от икономическа гледна точка и от гледна точка на това, че искам в България да се продава евтини плодове и зеленчуци искам Турция да е в ЕС. Така на хората им е по добре, на крайния потребител.

В друга ситуация бих бил против, но страната ни е на такъв хал, че трябва храната да е евтина, да е най-евтиното нещо и парите ни да не отиват основно за нея.И ако има възможност тази храна да сстане още по-ефтина, аз съм за..
Аз съм склонен да ти вярвам за производството на доматите, защото имам лични впечетления от работата на етнически турци в строителство и съм видял с очите си тяхното трудолюбие, но съм видял и техният шовинизъм в лошият смисъл на думата, който на мен лично не ми е навредил.

ФЕРАРИСТ
29-06-2010, 21:50
Така, че аз от икономическа гледна точка и от гледна точка на това, че искам в България да се продава евтини плодове и зеленчуци искам Турция да е в ЕС. Така на хората им е по добре, на крайния потребител.
При мен е същото, икономически погледнато, е по добре, а разните медии, организации, учебници по история и прокламатори не могат да ме накарат да ненавиждам редовото турско алфаджииче, то не е виновно за тва че някой има сметка от насаждане на етническа омраза.......над 250 хиляди поляци още през комунизма са бягали и бачкали в Германия.....да не би да са забравили какво е ставало 40 години по рано....?
Може би не сме били под гръцко "робство".......
Както и да е, по етническа тема не ми се спори.....

Sunny
29-06-2010, 22:07
Както и да е, по етническа тема не ми се спори.....

Аз затова и си мълча . Защото е много тънка нишката на спора и става взривоопасно ако някой се засегне .

adv_petrov
30-06-2010, 11:28
Аз по-горе посочих политически, а и гледам tanatos също е посочил и чисто икономически доводи в подкрепа на неговото си мнение. Само че на него искам да му кажа че българите нямаме културата (считай пари) да си защитаваме родното производство, затова купуваме турски зеленчуци и преглъщаме, докато купуваме евтиното. Хвани кой да е човек на улицата и го питай какви зеленчуци предпочита да си купи, български или турски, всеки ще предпочете родното. Дори и при осезаема разлика в цената, пак предпочитам да си купя бг домати, все пак не купувам с тонове (ако се вярва на етикета им) и това и правя. Не съм толкова богат, че да наливам пари и в турската икономика и дъщерните и Доганови фирми.

Mind_Control
30-06-2010, 11:44
Искам да си внасям доматите и всичко което купувам с тировете от турция без мита. Сега само не ми скачайте.. Всички ги ядете тея домати, и всякакви други неща и това е така заради АЛЧНИТЕ български производители, дето не им дреме за качеството, а само за цената и само ревът как не им дават пари. Не всички са така естесвено на 90% са такива а това е крайно недостатъчно за да задоволи нуждите на пазара..Турците го правят от години без да им се дават пари и го правят качествено. Българите само мрънкаме, в това сме много добри да мрънкаме как другите са ни виновни. В момента можем само да гледаме от Турция как се правят некои някои неща.Най простият пример е ДДС-то.И понеже мен ме вълнуват храните като цяло..ДДС на храната в Турция е 4%.. Ние що плащаме за храната си по 20%...За всичко там е така, за нещата които са ти необходими да живееш ДДС-то е ниско.Така, че аз от икономическа гледна точка и от гледна точка на това, че искам в България да се продава евтини плодове и зеленчуци искам Турция да е в ЕС. Така на хората им е по добре, на крайния потребител.

В друга ситуация бих бил против, но страната ни е на такъв хал, че трябва храната да е евтина, да е най-евтиното нещо и парите ни да не отиват основно за нея.И ако има възможност тази храна да сстане още по-ефтина, аз съм за..

Човек, не може да сравняваш производството на домати в Турция и в България. Все едно да искаш от немците да произвеждат по качествено грозде от гроздето в южна Франция. Климата е много по- благоприятен в Турция. Това разбира се не означава, че тук не може да се постараят повече.

Pinky
30-06-2010, 12:13
Човек, не може да сравняваш производството на домати в Турция и в България. Все едно да искаш от немците да произвеждат по качествено грозде от гроздето в южна Франция. Климата е много по- благоприятен в Турция. Това разбира се не означава, че тук не може да се постараят повече.

Обяснението би било твърде дълго, та, просто приеми, че не си прав. Конктртно за тази култура, тук е много по-подходящо.

tanatos
30-06-2010, 16:59
Аз по-горе посочих политически, а и гледам tanatos също е посочил и чисто икономически доводи в подкрепа на неговото си мнение. Само че на него искам да му кажа че българите нямаме културата (считай пари) да си защитаваме родното производство, затова купуваме турски зеленчуци и преглъщаме, докато купуваме евтиното. Хвани кой да е човек на улицата и го питай какви зеленчуци предпочита да си купи, български или турски, всеки ще предпочете родното. Дори и при осезаема разлика в цената, пак предпочитам да си купя бг домати, все пак не купувам с тонове (ако се вярва на етикета им) и това и правя. Не съм толкова богат, че да наливам пари и в турската икономика и дъщерните и Доганови фирми.

Всичко българско и родно любя,тача и милея...да ама не.. Българите що немаме пари да си защитаваме родното? Турците да нямат случайно некви "Сикиш фондове", че да развиват селското стопанство.Просто е държавата им помага. След като Българската държава НЕ помага на родните производители нема да има производство.В страната ни има няколко големи производители на домати дето са усвоили много пари от Еврофондовете. Първото качество на продукцията им е като Турското трето..Няма какво да говорим, това се отнася не само за доматите, краставиците, прасковите, дините и т.н. ,а за всичко. Турското е качествено, много по-качествено от Българското. Имат невероятен качествен контрол..България няма БДС..Така, че аз предпочитам ефтино и качествено и Турско, Гръцко, Полско.., отколното скъпо, със съмнително качестно и Българско. За мен е важно хората да са доволни и да могат да си позволяват всеки ден да имат на масата си пресни качествени плодове и зеленчуци. Разбира се, че ще се радвам ако предлагам повече българска стока, но на този етап това няма как да стане, поне не и в близкото бъдеще..


Обяснението би било твърде дълго, та, просто приеми, че не си прав. Конктртно за тази култура, тук е много по-подходящо.България е толкова подходяща за домати, колкото Сахара за водни ски..Трябва да престанем да си мислим, че имаме традиции в нещо различно от отглеждането на рози и производството на розово масло.Само там са ни традициите.

Mind_Control
30-06-2010, 20:09
Мога и още как..България е толкова подходяща за домати, колкото Сахара за водни ски..Трябва да престанем да си мислим, че имаме традиции в нещо различно от отглеждането на рози и производството на розово масло.Само там са ни традициите.

Е и аз това казах де..

tanatos
30-06-2010, 20:12
Е и аз това казах де..


Pinky исках да цитирам извинявам се, корегирах го:)

raoccars
18-07-2010, 20:10
Твърдо съм -- ЗА --
Българин съм и от 10 години живея в Разград,бил съм и в Турция няколко пъти,за пръв път през 81г.
Мога да твърдя че познавам отношението им към нас.
Смятам че турците имат голям потенциал и ресурси,трудолюбив народ са,като нас,а политиците им са по умни от нашите.

pininfarina
18-07-2010, 20:20
Аз съм против влизането на Турция в Европейския съюз. Ходил съм няколко пъти там и съм с много добри впечатления от страната, народа и овслужването. Мисля че Турция само и единствено ще загуби ако влезе. Това е достатъчно богата държава, която не се нуждае от нищо, още повече от рекетьорския европейски съюз!

ФЕРАРИСТ
18-07-2010, 21:49
Я, едно по различно мнение - човека не иска Т да е в ЕС за нейно добро, а не за наше......интересно, интересно......

pionov
19-07-2010, 18:00
твърдо против

Pinky
19-07-2010, 18:03
твърдо против

..., защото... ?

търтей
19-07-2010, 18:19
..., защото... ?

Влязох във нов форум, видях произволна тема и реших да се изкажа и аз.

pionov
21-07-2010, 16:44
имам си лични предубеждения към турците и няма как да ми се променят, а и турция в по голямата си част е в мала азия.това е моето мнение и няма кои да ме разубеди.имам и още доста доводи но е дълго за обяснение

Или почни да пишеш грамотно и да излагаш доводи, или започни да пропускаш този раздел. Благодаря.

Ramsezsh
21-07-2010, 23:07
Приемането на Турция в ЕС би имало положителен ефект върху икономиката на ЕС. Турция е голяма държава, която има и голям пазар. От тази позиция едно евентуално й приемане е добро решение. От позицията на съседна държава при релната липса на граници обаче има и още една гледна точка. В Турция, пък била тя и светска държава, ислямизма е силно застъпен. Това определено е опасно - България и Гърция са двете християнски държави, върху които най-лесно и бързо ще могже да се насочи омразата на фанатици. Още повече, че и у нас има доста мюсюлмани, които може да се окажат податливи на фундаменталистки идеи. Още повече развявайки като знаме на футболен мач т.н. Възродителен процес (въпреки, че това нещо се е случвало във всички страни на Балканите - просто в България прекалено късно са се сетили за това).
Турците са хора като нас, но аз съм против приемането им в ЕС.

adv_petrov
22-07-2010, 12:28
Бих искал да кажа аз как го виждам това "голяма държава която има и голям пазар". Да, така е, само че техния пазар се обслужва изключително от собственото им евтиното вътрешно производство. Турците произвеждат всичко - от галоши до коли, и задоволяват напълно собствения си пазар и собственото си търсене. Тука да добавя, че и турската държава се намесва с политика за подпомага тяхното си производство и услуги (та да държи ниски цени). Пример - туризма им. Така че не виждам как ще се научи закостенелия средностатистически турчин да купува не родното, а скъпия но качествен европейски дюнер който ще му предложи ЕС (кой ли ще го произведе) или пък скъпите но качествени европейски галоши които ще му предложи ЕС (кой ли ще ги произведе).
В периода 2004-06 разтоварвах тирове с всякаква турска стока, и тогава разбрах че те целят да имат положителен външен оборот (да изнасят повече, отколкото да внасят). Не отричам че евтиното си е евтино и предпочитано във времена на криза, но не виждам как турската газова уредба ще ми я продадат по-евтино в магазина, ако Турция влезе в ЕС и паднат митата за внос на турски стоки. Цената и няма да падне - това няма да го позволят нито турския дистрибутор, нито нашенския търговец който се усмихва мазно зад тезгяха.

tanatos
22-07-2010, 15:48
Бих искал да кажа аз как го виждам това "голяма държава която има и голям пазар". Да, така е, само че техния пазар се обслужва изключително от собственото им евтиното вътрешно производство. Турците произвеждат всичко - от галоши до коли, и задоволяват напълно собствения си пазар и собственото си търсене. Тука да добавя, че и турската държава се намесва с политика за подпомага тяхното си производство и услуги (та да държи ниски цени). Пример - туризма им. Така че не виждам как ще се научи закостенелия средностатистически турчин да купува не родното, а скъпия но качествен европейски дюнер който ще му предложи ЕС (кой ли ще го произведе) или пък скъпите но качествени европейски галоши които ще му предложи ЕС (кой ли ще ги произведе).
В периода 2004-06 разтоварвах тирове с всякаква турска стока, и тогава разбрах че те целят да имат положителен външен оборот (да изнасят повече, отколкото да внасят). Не отричам че евтиното си е евтино и предпочитано във времена на криза, но не виждам как турската газова уредба ще ми я продадат по-евтино в магазина, ако Турция влезе в ЕС и паднат митата за внос на турски стоки. Цената и няма да падне - това няма да го позволят нито турския дистрибутор, нито нашенския търговец който се усмихва мазно зад тезгяха.

Те да я приемат а нека да не паднат цените на турските стоки в България. От воле ти казвам, че цените ще са с с 15-20 % надолу. Както се промениха цените на стоките от Гърция когато ни приеах в ЕС, така ще стане и с Турската стока. Пък и по важно е бързооборотните стоки да са по евтини. Хората търсят най-необходимото и евтиното.

ФЕРАРИСТ
22-07-2010, 18:09
А и това няма как да не удари джоба на минтичарите мисля.....

fred
22-07-2010, 19:04
Всичко българско и родно любя,тача и милея...да ама не.. Българите що немаме пари да си защитаваме родното? Турците да нямат случайно некви "Сикиш фондове", че да развиват селското стопанство.Просто е държавата им помага. След като Българската държава НЕ помага на родните производители нема да има производство.В страната ни има няколко големи производители на домати дето са усвоили много пари от Еврофондовете. Първото качество на продукцията им е като Турското трето..Няма какво да говорим, това се отнася не само за доматите, краставиците, прасковите, дините и т.н. ,а за всичко. Турското е качествено, много по-качествено от Българското. Имат невероятен качествен контрол..България няма БДС..Така, че аз предпочитам ефтино и качествено и Турско, Гръцко, Полско.., отколното скъпо, със съмнително качестно и Българско. За мен е важно хората да са доволни и да могат да си позволяват всеки ден да имат на масата си пресни качествени плодове и зеленчуци. Разбира се, че ще се радвам ако предлагам повече българска стока, но на този етап това няма как да стане, поне не и в близкото бъдеще..

България е толкова подходяща за домати, колкото Сахара за водни ски..Трябва да престанем да си мислим, че имаме традиции в нещо различно от отглеждането на рози и производството на розово масло.Само там са ни традициите.

Не знам дали си чувал, но българските зеленчуци са били прочути, както и градинарите ни, доста преди 1944г. из Европа.
Колко е подходяща за домати Холандия, ама ими из цяла Европа тяхна продукция.Да не говорим пък за безводната и безсплодна Испания, където има бая доматопроизводство на базата на химическата промишленост :).Житниците на Европа до Втората световна война са били най-вече Украйна, Румъния и България.
Та специално зеленчукопроизводството у нас би могло да бъде доста по-развито, отколкото е сега, не че ще заливаме света с наши зеленчуци.Има много добри условия за това, може да не са най добрите, но ги има.

tanatos
22-07-2010, 19:16
Не знам дали си чувал, но българските зеленчуци са били прочути, както и градинарите ни, доста преди 1944г. из Европа.
Колко е подходяща за домати Холандия, ама ими из цяла Европа тяхна продукция.Да не говорим пък за безводната и безсплодна Испания, където има бая доматопроизводство на базата на химическата промишленост :)
Та специално зеленчукопроизводството у нас би могло да бъде доста по-развито, отколкото е сега, не че ще заливаме света с наши зеленчуци.Има много добри условия за това, може да не са най добрите, но ги има.

Било е някога..преди..сега не е така.Какво би могло да се направи незнам, вече е късно.На стари лаври не се лежи.Държавата не помага на земеделието, а самите земеделци са алчни и искат с трици да ловят маймуни.В България да ти кажа химията също е много сериозно разпоространена..Испания доста добре се справя с зеленчукопроизводството си.Много хубави краставици вадят и дори с транспорта са пак по евтини от българските с около 20 ст. Египет едва ли е известно на повечето но произвеждат картофи, люти чушки с уникални качества на цени почти на полвина на нашенските. Качеството на турската стока няма да я коментирам, за да се увеличава вноса всяка година и то с пъти, значи има търсене и е конкурентна.Говоря за домати, краставици, пипер, грозде, праскови,дини, пъпеши. Една турска диня като я разрежеш и навсякъде се умирисва на диня, сладка, нема семки...Българската е пълен боклук, то не е диня а тиква. То да подкрепяме българското не е лошо ама...

Pinky
22-07-2010, 19:19
За различни неща говорим. Аз твърдя, че в България има условия за земеделие, а не че има такова. Ти пък твърдиш, че в Турция има земеделие. На практика, не си противоречим, един вид. Или бъркам?

tanatos
22-07-2010, 19:27
Няма противоречие.Аз съм съгласен, България има прекрасни условия да се развива земеделие и то конкурентно. НО това никога няма да стане. Страната ни е подходяща за много неща но това нищо не означава. Щом турски фирми са собственици на 90% от оранжериите и масивите в страната , значи има потенцниал. Влезнахме в ЕС, даваха се пари, но парите изчезваха..това е. Такъв ни е манталитета..

fred
22-07-2010, 22:02
Е трудно е сега, по ред причини, но както е казано-дето е текло, пак ще тече.Ще стане и това, просто си требе време.А и има и добри примери в тая област-говоря най общо и за лека промишленост и за хранително вкусова и за селско стопанство, консервна и т.н.

tanatos
22-07-2010, 22:33
Е трудно е сега, по ред причини, но както е казано-дето е текло, пак ще тече.Ще стане и това, просто си требе време.А и има и добри примери в тая област-говоря най общо и за лека промишленост и за хранително вкусова и за селско стопанство, консервна и т.н.

Дали ще тече незнам, писимист съм конкретно за земеделието ни.Много яко наливане на пари и търпение, само така може да стане..И да сме далеч от принципа "2 домата продаде, на почивка в Гърция отиде с печалбата" Верно е, има добри примери, но са малко и не са конкурентни.Неможе едва от най-големите консервни фабрики до преди няколко години да ходи и изкопува продукцията на фермерите, а сега да си внася всичко от Турция. Повечето туршии на пазара са с турски зеленчуци и македонско зеле..

Но не това е темата и малко се отплеснахме :)

pavlin
22-07-2010, 23:26
Те да я приемат а нека да не паднат цените на турските стоки в България. От воле ти казвам, че цените ще са с с 15-20 % надолу. Както се промениха цените на стоките от Гърция когато ни приеах в ЕС, така ще стане и с Турската стока. Пък и по важно е бързооборотните стоки да са по евтини. Хората търсят най-необходимото и евтиното.

Колега ти знаеш ли какво значи да паднат цените с 20%. Това според мен никога няма да стане.

old alfist
23-07-2010, 01:34
Както в индустрията, така и в сел.стопанство са съсипани традициите в производството у нас и е прецакано развитието от няколко десетки години - трудно може да се навакса, защото са пропуснати възможностите за инвестиции в дейността.

tanatos
23-07-2010, 11:12
Колега ти знаеш ли какво значи да паднат цените с 20%. Това според мен никога няма да стане.

Може би не се изразих ясно,Имах предвид, че ще паднат с около 20% цените спрямо българските стоки. Много добре знам какво означава, защото в момента дори с митото цената на повечето бързооборотни стоки от Турция е с минимум 10% по-ниска от нашите. Като падне това мито, пада и цената.. За дрехите и обувките се отнася същото, та повечето дрехи по магазините са турски..Падне ли митото, падат и цените..

Mind_Control
26-07-2010, 11:02
Падне ли митото, падат и цените..

По скоро бих казал, че печалбата на търговеца ще скочи :) Няма логика да сваля цените, след като се купува сега и на тези цени. А българските дрехи и продукти, така и така ще са си на същите по-високи цени.

pavlin
26-07-2010, 13:10
По скоро бих казал, че печалбата на търговеца ще скочи :) Няма логика да сваля цените, след като се купува сега и на тези цени. А българските дрехи и продукти, така и така ще са си на същите по-високи цени.

И аз това се опитвам да обясня.

adv_petrov
26-07-2010, 13:18
Точно това казвам и аз - ако Турция влезе в ЕС и им падне митото за внос на стоки, никой няма да позволи цените им да паднат, дори и на тези бързооборотните стоки при положение че се харчат и сега на тея цени. Т.е. евентуалното им членство няма да е плюс за нас в този аспект.

tanatos
26-07-2010, 18:01
Точно това казвам и аз - ако Турция влезе в ЕС и им падне митото за внос на стоки, никой няма да позволи цените им да паднат, дори и на тези бързооборотните стоки при положение че се харчат и сега на тея цени. Т.е. евентуалното им членство няма да е плюс за нас в този аспект.


Не е така, винаги една стока може да се продава в по-големи количества. Точно заради митото, въпреки ниската си цена още има колебание какво да се избере на пазара.Плюса на Турската стока е качеството. Ако падне митото, ще се увеличи вноса и цените ще паднат. Сега друг е въпроса, че БГ производител ще бъде смазан от това.Но така се създава конкуренция, неможе само поради факта, че е българско да се толерира.Трябва и качествоо.Просто ще светне червената лампичка.

hydravliska
26-07-2010, 18:28
Аз съм против.

Турция не е в Европа, затова според мен няма място в Европейския съюз.

Според мен обаче дадени държави подкрепят кандидатурата заради собствени изгоди.

fred
26-07-2010, 20:08
И какви са им изгодите?

търтей
26-07-2010, 20:40
Е, мисля ясно е защо Европа има изгода Турция да е в ЕС. Просто е - контрол + пазар + работна ръка.
Икономия от мащаба в кой курс се учи какво е? Или го преподаваха още в училище? Забравил съм.

pavlin
27-07-2010, 02:13
---------- Post added at 23:13 ---------- Previous post was at 23:08 ----------


Не е така, винаги една стока може да се продава в по-големи количества. Точно заради митото, въпреки ниската си цена още има колебание какво да се избере на пазара.Плюса на Турската стока е качеството. Ако падне митото, ще се увеличи вноса и цените ще паднат. Сега друг е въпроса, че БГ производител ще бъде смазан от това.Но така се създава конкуренция, неможе само поради факта, че е българско да се толерира.Трябва и качествоо.Просто ще светне червената лампичка.

Турският търговец дали няма да вдигне цените като разбере че се увеличава търсенето и колко ще спечели българинът като започнат да фалират българските производители.

---------- Post added at 23:13 ---------- Previous post was at 23:13 ----------


Е, мисля ясно е защо Европа има изгода Турция да е в ЕС. Просто е - контрол + пазар + работна ръка.
Икономия от мащаба в кой курс се учи какво е? Или го преподаваха още в училище? Забравил съм.

И как ще ги контролираш тези диви орди.
Работна ръка в ЕС има достатъчно, а Турция може да си остане като пазар за някои стоки.

pent
28-07-2010, 12:20
Има леко раздвижване на пластовете :)

Камерън: Турция пази Европа и затова трябва да влезе в ЕС

http://dnevnik.bg/evropa/razshiriavane/2010/07/27/938691_kamerun_turciia_pazi_evropa_i_zatova_triabv a_da_vleze/


"Турция има впечатляваща подкрепа от държави в Евросъюза – Великобритания, Швеция, Финландия, Испания, Португалия, Италия, както България и Румъния"


Според Камерън противниците на членството на Турция в Евросъюза са в три категории: "протекционисти", които приемат икономическата сила на Турция като заплаха; "поляризирани", които смятат, че държавата трябва да избере между Изтока и Запада; и "предубедени", които грешно разбират исляма.

http://dnevnik.bg/shimg/zx450y250_938770.jpg

mordohy
03-08-2010, 09:21
Сега за сега, нито на Турция и трябва ЕС, нито на ЕС Турция.
Турция е сравнително спокойна, но не съвсем. Ние гледаме какво става около Босфора, но си нямаме и на идея, каква каша е в Дияр Бекира и след него.Там е война, в която редовно загиват турски момчета, както и кюрди и други народности.
Турция се опрая с проблемите си, но със съвсем недемократични методи, а това е неприемливо в границите на ЕС.
Политиката , относно взаимоотношенията в обществото е съвсм чужда нам и ще предизвика сътресения, ако се отвори Турция.
За съжаление, тя е като гноен мехур, който ако се спука ще помете както ЕС, така и самата Турция.

pent
03-08-2010, 11:59
ето още една причина за 'НЕ'-то на Турция...

http://www.foreignpolicy.com/articles/2010/06/21/2010_failed_states_index_interactive_map_and_ranki ngs

mordohy
30-12-2010, 22:17
Писах в тая тема цял час, ама нещо стана...
Прегледайте договора от 1925 година и преди това с Турция.
Двама титани, Кемал Ататюрк и Стамболийски.
Залагат новата ни история.
Залагат основата на Балканската Федерация с център Пловдив
Пак нищо не става, ама като не щат, пак стана
Центъра е в Измир и шефа е български генерал!
Разсъжденията ми подкрепени с факти бяха, че имаме една част за и три части договоронарушители!
Те си знаят историята , а ние не.
За това си ни и обичат!
Пак поровете по тия години!
Иначе въздигам глас, да се махне бана на Свинята, щото ми липсва, въпреки, че последния май аз му го...
Ама това беше, щото ми го налагаха правилата!
Няма значение!
Аз съм за!

mdterziev
05-01-2011, 09:36
Гласувах против. Опитвайки се да се абстрахирам от всякакви исторически предразсъдъци, доводите ми са: 1. Малка част от Турция е в Европа, 2. Имат сериозен проблем с кюрдите.Докато не го решат изцяло според мен са заплаха за сигурността.
В тази връзка сигурно си спомняте преди време, когато армията им погна кюрдите чак в Иран (ако не се лъжа). Тогава Запада се опита доста ялово да осъди това им действие, но никой не излезе категорично против. Колкото и да не искаме Турция е силна държава и думата и се чува.
Влизането и в ЕС ще носи и облаги за големите в Европа, евтина работна ръка, стоки и т.н.

mordohy
06-01-2011, 19:05
Заедно губиме първата световна война и ни орязват и наказват жестоко.
На нас Ньойския, а на тях Северския договор.
Подобни са в цялата си прелест!
Ататюрк завема властта и праща Османската империя в историята.
Започва неговата освободителна война и градежа на нова Турция.
Това е Рубикона и мнозина не го разбират. Те гласуват против Османската империя, а не....
Точно в тоя момент Стамболийски разбира, че единствената луда възможност за България е Турция.
Ако Ататюрк спечели, ще се преразгледа не само Северския, но и Ньойсия договор.
Тези два унизителни договора ни забраняват дори да общуваме. Чужди посолства ни представляват и за нормални дипломатически отношения, дори и не може да се говори!
Стамболийски помага на Ататюрк с оръжие, хора и дори пари.
Това не се забравя и Ататюрк , при ревизията а Северския договор, праща телеграма на своите дипломати да застанат твърдо зад идеята, България да има излаз на Егейско море.
Това довежда до договора от 1925 год и анекса през 1929-та.
Там се залагат принципи, за които Стамболийски казва, че ще се разберат след 100 години.
Мир в страната, мир с комшиите.
Това са заложили двамата.
Те още помнят, че сме приели техните бежанци и войски от Тракия нахранили сме ги и през Варна и Бургас, въръожени сме ги върнали на Ататюрк. Има доста голяма общност в Кешан, които са бежанци точно от Тракия и помнят все още доброто.
Ние също трябва да помним обикновенните войници от 5-та и 8-ма дивизия на 11-ти корпус на турската армия, почти избити за освобождението на Добруджа от руските и румънски завоеватели през първата сетовна война!
Абе нищо не е такова, каквото изглежда!

mdterziev
07-01-2011, 07:21
Това е анкета отнасяща се за предстоящи събития. Затова и в предишния пост написах, че се абстрахирам от историята, каквато и да е тя! Не смятат, че трябва да намесваме историята, още повече, че тя не е точна наука и реално никой от нас няма представа до колко са автентични сведенията за събитията от нея:?:

pent
07-01-2011, 13:04
Оня ден минахме за пореден път през Истанбул... индианец до индианец и между тях абориген... грам английски не знаят, незнам накъде са тръгнали.

Но са добри хора!!!

търтей
07-01-2011, 13:20
Кипър е в Азия, нали помните?

Кондор
07-01-2011, 19:43
Аз съм против, знаете ли че тяхната религия, КОРАНА неим позволява да прощават, във КОРАНа не съществува думата, прошка.

Pinky
07-01-2011, 20:04
Айде вземи го прочети, преди да го цитираш. Коранът и библията седят на една лавица на библиотеката ми. Разликите не са големи.

mordohy
07-01-2011, 23:34
Айде вземи го прочети, преди да го цитираш. Коранът и библията седят на една лавица на библиотеката ми. Разликите не са големи.„
Разликите са огромни!
То е като да сравняваш Боинг 747 с китайско хвърчило.
Библията е сентенция на многовековна мъдрост, а Корана едно тънко книжле, където разбъркано са изложени виденията на един шизоиден параноик, потопил в кръв много народи.
Корана е пълен със заемки от юдаизма и християнството и древните езически вярвания на арабите.
Те все още се кланят в Мека на един езически идол.
Метеорит, който е там от пра-стари времена.
За фактическите грешки изобщо не ми се говори.
Виж в правилника за приложението му, нещата са поизгладени и са перефразирани 10-те Божии заповеди!
Там ясно си личи намесата на майка му!

търтей
08-01-2011, 00:30
Там ясно си личи намесата на майка му!

На жена му, баце на жена му.

koolio
08-01-2011, 11:31
Историческата дискусия, която сте започнали е наистина интересна (говоря сериозно), но тук темата е друга. Досега ми се струва, че никой не изложи конкретни аргументи с какво ще бъде полезно членството на Турция в ЕС:
1. За ЕС ?
2. Конкретно за България?
3. За водещите страни-членки на ЕС?

търтей
08-01-2011, 11:44
никой не изложи конкретни аргументи с какво ще бъде полезно членството на Турция в ЕС:


С какво е полезно членството на България? :crazy:

koolio
08-01-2011, 11:45
С какво е полезно членството на България? :crazy:

А вие що биете негрите?

fred
08-01-2011, 12:06
Членството на Турция ще е полезно с новите огромни пазари и потребители, също така вноската на Турция в бюджета на ЕС ще е доста по голяма от нашата например.
Особено ще е полезно за България, защото до нас ще има възможност за всякакъв търговски и какъвто се сетите обмен.

търтей
08-01-2011, 12:21
А вие що биете негрите?

Ми такъв ти е въпроса.

А полза има винаги. Една държава (ЕС рано или късно ще стане това) има нужда от пазари, единна данъчна политика и липса на граници/мита (свободно движение на хора и стоки), както и от укротяване на диваците по границите (т.е. изнасяне на границата далеч).

Т.е. проблема с географското положение приключи с Кипър (който е изцяло в Азия), а що се отнася до религията тука е сложничко и проблемът надхвърля до голяма степен познанията на хората в този форум и според мен не можем да го обсъждаме.

Ако трябва да ти отговоря опростенческо, чушките и доматито ще поевтинеят. Също така и некои дънки и дрънкулки.

koolio
08-01-2011, 12:34
Ми такъв ти е въпроса.

А полза има винаги. Една държава (ЕС рано или късно ще стане това) има нужда от пазари, единна данъчна политика и липса на граници/мита (свободно движение на хора и стоки), както и от укротяване на диваците по границите (т.е. изнасяне на границата далеч).

Т.е. проблема с географското положение приключи с Кипър (който е изцяло в Азия), а що се отнася до религията тука е сложничко и проблемът надхвърля до голяма степен познанията на хората в този форум и според мен не можем да го обсъждаме.

Ако трябва да ти отговоря опростенческо, чушките и доматито ще поевтинеят. Също така и некои дънки и дрънкулки.

Ако трябва да те репликирам опростенческо, аз не ща на турските дънки и дрънкулки да пише made in eu. А да поевтиняват - накъде повече, то дънки има и за 10 лева.
А проблемът с географското положение не е приключил, а започва с пренебрегването на всякакви принципи.
За религиозните и гражданските проблеми си прав, че нямаме компетентност да ги обсъждаме, но факт е, че ги има и то в немалка степен. Което само по себе си е достатъчен аргумент против.
Та във връзка с гореизложеното - ако е само до вноската - дай направо да приемат и Саудитска Арабия, а после и Китай.

fred
08-01-2011, 17:28
Все пак Турция е страна на границата на ЕС и Азия, страната все още не е обхваната изцяло от ислямистите.
Имаме два пътя:
1-Среден пръст на Турция за ЕС.Какво следва-нищо хубаво, тотална ислямизация, при това до нашите граници, отделно каквото още се сетите като минуси.
2,Поставяне на условия за приемането на Турция в ЕС, което ще даде тласък и подръжка на умерения ислям и на тези среди, които са "ЗА" Европейска Турция, един плюс за цяла Европа и за нас.Превръщането на Турция в силен буфер за ислямизма обзел Иран и на път да превземе Ирак, поемане на разходите по охрана на външните граници, толерантна държава с огромно население и икономика в рамките на ЕС, е какво да губим от това?Пак казвам, изпълняване на условията, които след опита с бившите соц страние няма да бъдат съвсем имагинерни.
Това най общо казано:innocent:

търтей
08-01-2011, 18:29
Нали знаете как империите са си решавали проблемите с опазването на границите? ;)

pavlin
08-01-2011, 18:44
Е знаем още и как са се сгромолясвали империите след това. Едно прекалено голямо и разнородно сформирование трудно се управлява.

koolio
08-01-2011, 19:23
То на теория и за Русия ще е полезно да стане член на ЕС ако стане модерна демокрация, ама на практика нали се сещате, че няма как да се получи. Та така и с Турция. Приемането и би било един безпринципен акт който ще поведе към разруха евросъюза.

mordohy
08-01-2011, 22:19
Кольо, преди 124958738 страници съм писал защо!
Търтей, аз говоря не за жена му, а за майка му Халиме!
Богородица посещава Света гора, но ха се сети, кой женски крак посещава за последно Света гора.
Това обаче е теософия!
Тука говориме за светска държава!
Освен това договорите...

търтей
08-01-2011, 22:45
Ивоууу, знам за кво говориш, ма не си прав. ;)

Както и да е, дайте да не залитаме в посока ислям, че ще стане страшно.

mordohy
08-01-2011, 23:00
Ивоууу, знам за кво говориш, ма не си прав. ;)

Както и да е, дайте да не залитаме в посока ислям, че ще стане страшно.
То това и аз се опитвам да кажа от доста време!
А дали съм прав....
Не ме нерви, щото съм на зелева чорба:help:

fred
09-01-2011, 20:52
То на теория и за Русия ще е полезно да стане член на ЕС ако стане модерна демокрация, ама на практика нали се сещате, че няма как да се получи. Та така и с Турция. Приемането и би било един безпринципен акт който ще поведе към разруха евросъюза.

Все си мисля, че Русия е по назад в държавното устройство от Турция, ама не съм сигурен.Но поне имат реални избори в Турция, а в Русия и това няма

koolio
09-01-2011, 21:34
Все си мисля, че Русия е по назад в държавното устройство от Турция, ама не съм сигурен.Но поне имат реални избори в Турция, а в Русия и това няма

Това е вярно, но далеч не е единственият критериий.

pavlin
11-01-2011, 16:05
И кое е нереалното на изборите в Русия.

fred
11-01-2011, 17:50
Ми уж има мандати, ама само Путин управлява. Може Путин с гарнитура + Медведев.Който не е с Путин е затвора,почти няма опозиционни медии, всички медии отразяват Путин, всички обичат Путин, ако някой напише нещо-имал любовница примерно -му закриват вестника, преди година две имаше такова и така, най често си го убиват, или заминава някъде в чужбина.Каквото и да се сетиш в тая насока все е вярно.
Както в стария виц-американец и руснак си говорят, и руснака пита
-Какво е това демокрация бе?
-Ами например взимам един плакат, пиша долу Обама и отивам пред Белия дом и никой не ме закача-отговаря му американеца.
-А, то и у нас е същото-сеща се руснака-и аз мога да взема един плакат, да напиша "Долу Обама" и да застана пред Кремъл, никой няма да ми направи нищо :tank:
Па като гледам и на Запад не ги признават нещо:
http://www.mediapool.bg/show/?storyid=134241&p=4
http://m.vesti.bg/?tid=4040&oid=1132596

pavlin
11-01-2011, 23:47
Пълни измислици, тези които губят винаги обвиняват че е било нечестно, а Гари Каспаров никой не го приема на сериозно в Русия.

koolio
12-01-2011, 00:20
Пълни измислици, тези които губят винаги обвиняват че е било нечестно, а Гари Каспаров никой не го приема на сериозно в Русия.
Да го разбираме ли, че според теб в Русия има демократично управление и свободни избори?

pavlin
12-01-2011, 06:19
Ами имало ли е сериозни нарешения по време на изборите, имало ли е такива на които им е било забранено да гласуват или да се кандидатират. Ами май е нямало и това значи че изборите са били свободни. Относно Путин, щом има такива които да го критикуват, значи има демокрация.

Pinky
12-01-2011, 12:30
Дявола точно така би прочел евангелието :)
Павлине, това, че преди беше още по-зле, не ме топли особено. Сега е неприемливо и само това има значение.

morfius
12-01-2011, 13:24
Темата не беше ли за Турция и ЕС?

Ако искате дискусия за "демокрацията по руски или има ли такова животно в парка" направете отделна тема.

mordohy
13-01-2011, 00:00
Ми горе-долу!
Ама витийството не е от вчера!
Сега ще се прехвърлим и на проблемите в Чукотка, за да обясним проблемите в Турция!

Susscrofa
10-05-2012, 16:16
Ердоган: Македония може да се разпадне
Турският премиер Реджеп Тайп Ердоган защити правото на самоопределение на албанците и създаването на по-голяма тяхна държава. Анкара ще осигури на „албанските си братя“ и военна помощ, ако се наложи, стана ясно от думите на Ердоган в интервю пред националната телевизия на Албания.

Анкара не изключва и разпадане на Македония, съобщи албанският вестник „ГлобиСот“.

Турският премиер е категоричен: „Армията за освобождение на Косово не е революционно - терористична организация, а израз на волята на албанците да защитават земите си“. На 17 февруари 2008 година автономно Косово обяви независимост от Сърбия, която и до днес е частично призната. Въпреки мнозинството албанци, Прищина обяви, че няма да се присъединява към Албания.

Изявлението на Ердоган породи остри реакции от Гърция и Сърбия.

В последно време сблъсъците между албанци и етнически македонци зачестиха до опасно висока степен, коментира радио „Свободна Европа“, припомняйки че през 2001 година страната бе на ръба на гражданска война. По различни оценки албанското мюсюлманско малцинство представлява между 25 и 40% от населението на Република Македония.

По-рано в страната имаше протести и на албанци, и на македонци срещу етническото насилие.

:picnic::picnic::picnic:

morfius
10-05-2012, 16:18
Агресивния ислям като нищо може да запали някой нежелан фитил...

mordohy
10-05-2012, 18:29
Ако не беше глобализацията, която напълно обезсмисля националистическите движения, бих взел соломоновско решение и бих оградил албанците в една държава, та ако трябва да се жертва и Македония и Косово.
Обаче това няма пак да е ефективно.
Самите албанци са разделени на католици, православни и мюсюлмани.
Разликата е огромна.
Католиците са най-диви, с техните вендети, следват ги мюсюлманите, доколкото съм чувал са фундаменталисти, всъщност престъпници. От моите преки наблюдения, мюсюлманската част е най-кротка и толерантна.
Като кажеш албанец, това има много значения и не само нюанси!:picnic:

Tonimir
10-05-2012, 19:03
Всичкото е една мръсна политика и "жажда" за власт. Няма ама абсолютно нищо общо с "религия" или "национализъм", а е болест за власт и кльопане. Като другата страна на монетата е да НЯМА мир и спокойствие в района ...

Mind_Control
11-05-2012, 16:48
Ердоган: Македония може да се разпадне
Турският премиер Реджеп Тайп Ердоган защити правото на самоопределение на албанците и създаването на по-голяма тяхна държава. Анкара ще осигури на „албанските си братя“ и военна помощ, ако се наложи, стана ясно от думите на Ердоган в интервю пред националната телевизия на Албания.

Анкара не изключва и разпадане на Македония, съобщи албанският вестник „ГлобиСот“.

Турският премиер е категоричен: „Армията за освобождение на Косово не е революционно - терористична организация, а израз на волята на албанците да защитават земите си“. На 17 февруари 2008 година автономно Косово обяви независимост от Сърбия, която и до днес е частично призната. Въпреки мнозинството албанци, Прищина обяви, че няма да се присъединява към Албания.

Изявлението на Ердоган породи остри реакции от Гърция и Сърбия.

В последно време сблъсъците между албанци и етнически македонци зачестиха до опасно висока степен, коментира радио „Свободна Европа“, припомняйки че през 2001 година страната бе на ръба на гражданска война. По различни оценки албанското мюсюлманско малцинство представлява между 25 и 40% от населението на Република Македония.

По-рано в страната имаше протести и на албанци, и на македонци срещу етническото насилие.

:picnic::picnic::picnic:

Сега е моментът България да каже, че ще защити целостта на Македония по всякакъв начин, да стане 3-та световна, да пуснат атомните бомби Русия, САЩ, Китай, Франция и който още има и да се приключи с глупостите.

Omni
11-05-2012, 17:13
Ердоган: Македония може да се разпадне
Турският премиер Реджеп Тайп Ердоган защити правото на самоопределение на албанците и създаването на по-голяма тяхна държава. Анкара ще осигури на „албанските си братя“ и военна помощ, ако се наложи, стана ясно от думите на Ердоган в интервю пред националната телевизия на Албания.

Анкара не изключва и разпадане на Македония, съобщи албанският вестник „ГлобиСот“.

Турският премиер е категоричен: „Армията за освобождение на Косово не е революционно - терористична организация, а израз на волята на албанците да защитават земите си“. На 17 февруари 2008 година автономно Косово обяви независимост от Сърбия, която и до днес е частично призната. Въпреки мнозинството албанци, Прищина обяви, че няма да се присъединява към Албания.

Изявлението на Ердоган породи остри реакции от Гърция и Сърбия.

В последно време сблъсъците между албанци и етнически македонци зачестиха до опасно висока степен, коментира радио „Свободна Европа“, припомняйки че през 2001 година страната бе на ръба на гражданска война. По различни оценки албанското мюсюлманско малцинство представлява между 25 и 40% от населението на Република Македония.

По-рано в страната имаше протести и на албанци, и на македонци срещу етническото насилие.

:picnic::picnic::picnic:

Някой хора се чудят цялден каква глупост да измислят. Според мен статията е пълна измислица.

По-темата, аз съм Против.

Susscrofa
11-05-2012, 17:33
Някой хора се чудят цялден каква глупост да измислят. Според мен статията е пълна измислица.

По-темата, аз съм Против.

Сигурно живееш на село и гледаш само бтв.:)

Omni
11-05-2012, 18:24
Сигурно живееш на село и гледаш само бтв.:)
Не позна прасчо! Гледам всички други новинарски канали (БТВ не е сред тях, не ми харесва политиката им), за разлика от теб знам няколко езика и не съм като кон с капаци да прочета една статия в някой безизвестен сайт и веднага да й повярвам. Напиши някой ключова дума на англ. в google.bg и ще разбереш какво имам впредвид.

Susscrofa
11-05-2012, 20:59
Не позна прасчо! Гледам всички други новинарски канали (БТВ не е сред тях, не ми харесва политиката им), за разлика от теб знам няколко езика и не съм като кон с капаци да прочета една статия в някой безизвестен сайт и веднага да й повярвам. Напиши някой ключова дума на англ. в google.bg и ще разбереш какво имам впредвид.

Написах:)
Излизат доста сайтове.
Пробвай на енглиш:)
Не се сърди, пошегувах се:)

Omni
11-05-2012, 21:33
Незнам какво си написал, но новина като тази нямаше да убегне на нито една новинарка, не само, а дори и 3-4 дена щяха да я въртят тази новина.

Susscrofa
12-05-2012, 21:19
Незнам какво си написал, но новина като тази нямаше да убегне на нито една новинарка, не само, а дори и 3-4 дена щяха да я въртят тази новина.

Май наистина живееш на село и гледаш само бтв и снн:)

http://balkanstory.wordpress.com/2012/05/07/erdogan-turkish-soldiers-will-help-albanians-liberate-their-lands/

Omni
12-05-2012, 21:29
Май наистина живееш на село и гледаш само бтв и снн:)

http://balkanstory.wordpress.com/2012/05/07/erdogan-turkish-soldiers-will-help-albanians-liberate-their-lands/
:bravo: Сигурно си го търсил доста този измислен сайт, аз намерих още един (http://www.macedoniantruth.org/forum/showthread.php?p=127249). Не е много трудно да си признаеш, че грешиш, но явно на теб ти се иска да е истина тази лъжлива новина. Нямам намерение да споря с радиото, успех продължавай да си вярваш:-D.

Susscrofa
12-05-2012, 22:24
:bravo: Сигурно си го търсил доста този измислен сайт, аз намерих още един (http://www.macedoniantruth.org/forum/showthread.php?p=127249). Не е много трудно да си признаеш, че грешиш, но явно на теб ти се иска да е истина тази лъжлива новина. Нямам намерение да споря с радиото, успех продължавай да си вярваш:-D.

Еми не знам, аз го написах на английски:)
Излязоха доста сайтове, но щом не искаш да вярваш все ми е тая.
Свикнах покрай малката да не обръщам внимание на инфантилен инат:)
Аз не греша, а просто поствам новина, която съществува в медийното пространство.:)
Какво повече от това мога да направя за теб:)
Не ми трябваше никакво време, за да открия няколко сайта.:)
Радиото явно е твоят любим уред:):picnic:

Mind_Control
17-05-2012, 15:08
Свикнах покрай малката да не обръщам внимание на инфантилен инат:)


От кого ли е наследила това свое качество малката?

Susscrofa
17-05-2012, 15:26
От кого ли е наследила това свое качество малката?

Ти дори не знаеш, на кой викам, малката.

Всички деца са инати и се налагат.
Това означава инфантилен инат.
Инфант - дете. Детски инат.

Mind_Control
18-05-2012, 17:20
Ти дори не знаеш, на кой викам, малката.

Всички деца са инати и се налагат.
Това означава инфантилен инат.
Инфант - дете. Детски инат.

На кого, не на кой :) Иначе, предполагам само... Накои хора си запазват инфантилното в тях, цял живот. Факт. Което всъщност не е чак толкова лошо, като се замисля.

Susscrofa
18-05-2012, 20:23
На кого, не на кой :) Иначе, предполагам само... Накои хора си запазват инфантилното в тях, цял живот. Факт. Което всъщност не е чак толкова лошо, като се замисля.

Някои не накои.
Не е хубаво да има изречение с една дума, сложи запетая и тогава продължи с "което".
Във форумите трябва да се спазват общи граматични правила.
Мразя тъпите правила, мечтая за времето,когато ще можем да пишем :к"во, що, де и щото. Езикът трябва да следва желанията на хората и да ги улеснява, а не да ги затруднява.:BBQ:

thest
11-07-2012, 08:37
Според мен Цецка Цачева не трябва да си затваря очите а да спази конституцията и да обяви референдум по темата.Имаше една подписка,на ВМРО мисля,която събра необходимите гласове за това.

BLUE1
11-07-2012, 19:50
Според мен Цецка Цачева не трябва да си затваря очите а да спази конституцията и да обяви референдум по темата.Имаше една подписка,на ВМРО мисля,която събра необходимите гласове за това.

:screwy:

adv_petrov
11-07-2012, 21:03
Според мен Цецка Цачева не трябва да си затваря очите а да спази конституцията и да обяви референдум по темата.Имаше една подписка,на ВМРО мисля,която събра необходимите гласове за това.

За съжаление събраха само необходимите за да се гласува в пленарна зала, където бе отхвърлен от гербаджиите. Пресна новина от онзи ден е, че общинския съвет във Варна отхвърли предложението им да се възстановят около 200 български имена на местности с турски наименования в региона (наложени през 1836), въпреки че бяха открити 17 (седемнадесет) припокривания с местности край Истанбул. Ма все пак местните са си ги избирали, не коментирам.

Susscrofa
31-10-2012, 10:05
Ердоган постави срок за приемането на Турция в ЕС.
smart.dir.bg/dnes/news.php?id=12311178&type=dnes

mordohy
31-10-2012, 20:26
Ердоган постави срок за приемането на Турция в ЕС.
smart.dir.bg/dnes/news.php?id=12311178&type=dnes
Няма линк. Само някакъв тьорлю гьовеч

Доко
31-10-2012, 20:30
Няма линк. Само някакъв тьорлю гьовеч

Ето: http://smart.dir.bg/dnes/news.php?id=12311178&type=dnes ;-)

mordohy
31-10-2012, 20:45
Ердоган постави срок за приемането на Турция в ЕС.
smart.dir.bg/dnes/news.php?id=12311178&type=dnes
Няма линк. Само някакъв тьорлю гьовеч

---------- Post added at 20:45 ---------- Previous post was at 20:39 ----------

До 2023-та я камилата я камиларя!:butt:

Кайо
01-11-2012, 09:23
Няма линк. Само някакъв тьорлю гьовеч

---------- Post added at 20:45 ---------- Previous post was at 20:39 ----------

До 2023-та я камилата я камиларя!:butt:

......до 2023 я Камилата я Чарълз.:roll2:

Crusader
01-11-2012, 10:56
ЗА

причини:
Дреме ми на к....ра за Кипър
същата работа и за Гърция, арменците и кюрдите...
България ще спечели от търговията, улеснения достъп на туристи и стоки...и тра-ла-ла...мързи ме да обяснявам още...!

Кайо
01-11-2012, 20:48
ЗА

причини:
Дреме ми на к....ра за Кипър
същата работа и за Гърция, арменците и кюрдите...
България ще спечели от търговията, улеснения достъп на туристи и стоки...и тра-ла-ла...мързи ме да обяснявам още...!


Коя България ще спечели......аз,ти,той,тя......или.....?
......и мен ме мързи да обяснявам.....твърдо НЕ!:drinking:

mordohy
01-11-2012, 21:17
Кайо, въпроса не е какво мислим ние, а какво мислят тия отгоре.

То и гърците си мечтаят за Цариград, но я си помисли какво ще стане, ако Турция реши да им го върне:bouncing_smiley:
Ще им даде не Константинополи, а Истанбул заедно с 18-20 милиона турци:drinking:
Те това е въпроса сега.
Турцие в ЕС, ама и още 20-22 милиона кюрди и други диви племена.

BLUE1
01-11-2012, 22:09
Да така е! И аз съм съгласен Турция да влезе в ЕС ако изпълни критериите.......обаче те ще имат най-голямата парламентарна група в ЕП, а дали ще прокарват европейска политика или ориенталска....????

fred
02-11-2012, 16:53
Напоследък нещо и по твърдия ислям там се понадигна.
Не знам дали чухме, ама Ердоган поставил срок, че ако не приемат Турция до 202....и някоя си, нямало да искат повече :sheep: